Рішення № 97693224, 16.06.2021, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.06.2021
Номер справи
520/6375/21
Номер документу
97693224
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

16 червня 2021 р. № 520/6375/21

Харківський окружний адміністративний суд у складі: головуючого - судді Кухар М.Д., розглянувши у порядку спрощеного провадження без виклику осіб в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ) до Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області (вул. Римарська, буд. 24, м.Харків, 61057, код ЄДРПОУ37764460) про скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В :

Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд: визнати протиправним та скасувати рішення ДМС Харківської області від 21.12.2020 р. №63014300006061 про відмову в наданні мені дозволу на імміграцію.

В обґрунтування позову позивач зазначив, що оскаржуване рішення є незаконним і необґрунтованим, прийнятим без урахування всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення.

Позивач зазначає, що з його боку не було порушень при подачі документів для отримання дозволу на імміграцію в Україну та не було надано свідомо неправдивих відомостей, подані документи не містять недостовірних даних та не є підробленими, тобто законних підстав для відмови позивачу в імміграції немає. До того ж, ДМС не представила жодного доказу факту подання ним свідомо неправдивих відомостей. Позивач вважає, що своїм рішенням ДМС порушила його право на імміграцію в Україну.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 16.04.2021 року по справі було відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому ст. 257 КАС України та запропоновано відповідачеві надати відзив на позов.

Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження була надіслана відповідачу, та отримана ним.

Відповідач надав відзив на позов, в якому, просив у задоволенні позовних вимог відмовити, посилаючись на той факт, що він діяв в межах чинного законодавства, оскільки за результатами розгляду матеріалів щодо надання дозволу на імміграцію в Україну особі без громадянства ОСОБА_1 , УСБУ в Харківській області було прийнято рішення про заперечення щодо надання дозволу на імміграцію в Україну на підставі п.4 ст.10 Закону України «Про імміграцію». Враховуючи прийняте У СБУ в Харківській області рішення, Головним управлінням ДМС України в Харківській області було прийняте рішення від 21 грудня 2020 року № 63014300006061 про відмову у наданні дозволу на імміграцію особі без громадянства ОСОБА_1 на підставі пункту 4 частини 1 статті 10 Закону України «Про імміграцію».

Позивачем надана відповідь на відзив, в якій позивач з доводами відповідача, викладеними у відзиві на позов - не погоджується, зазначивши, що доводи, викладені у відзиві, є простою констатацією Відповідачем нормативних актів, що визначають процедуру провадження за заявами про надання дозволу на імміграцію іноземцям та особам без громадянства, які іммігрують в Україну. Проте, жодного конкретного факту з приводу правопорушення з боку позивача відповідачем у відзиві на позов не наведено.

Просив суд вимоги заявленого позову задовольнити в повному обсязі

Відповідно до ст. 257 КАС України, за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності. За правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.

Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно до вимог ст.229 КАС України.

Дослідивши матеріали справи, суд виходить з наступного.

Судом встановлено, що у грудні 2019 р. позивач подав заяву про надання дозволу на імміграцію до Державної міграційної служби Харківській області як повнорідний брат громадянина України, згідно п.4 ч,2 ст.4 Закону про імміграцію: «Дозвіл на імміграцію надасться в межах квоти імміграції особам, які є повноріднимн братом чи сестрою, дідом чи бабою, онуком чи онукою громадян України», що підтверджується копією свідоцтв про народження та паспортів - позивача та його брата ( а.с. 15-21).

Як встановлено за матеріалами справи, позивач прибув в Україну на законних підставах - а саме, по короткостроковій візі «С» - та подав заяву на імміграцію, разом з усіма необхідними документами До закінчення терміт візи, я виїхав із України до місця мого постійного проживання за кордоном (в м. Дубай, ОАЕ), в очікуванні дозволу на імміграцію (згідно ст.9 Закону про імміграцію, термін розгляду заяви не перевищує одного року з дня подання заяви).

У січні 2021 р., позивач отримав відмову в імміграції на підставі п.4. ч. 1 ст. 10 Закону «Про імміграцію».

Судом за матеріалами справи встановлено, що Головним управлінням ДМС України в Харківській області було прийняте рішення від 21 грудня 2020 року № 63014300006061 про відмову у наданні дозволу на імміграцію особі без громадянства ОСОБА_1 на підставі пункту 4 частини 1 статті 10 Закону У країни «Про імміграцію» (а.с. 7).

Позивач звернувся до ДМС із заявою пояснити рішення про відмову й конкретизувати причини відмови, а саме: надати документ (висновок) із доказами, який би підтверджував факт подання ним свідомо неправдивих відомостей чи підроблених документів (а.с. 9).

У відповіді ДМС своїм листом повідомила про підстави відмови у наданні дозволу на імміграцію та роз`яснювала, що по його справі були направлені запити в різні держслужби (в т.ч. до Управління служби безпеки України в Харківській області - далі СБУ), з метою перевірки позивача серед осіб, яким дозвіл на імміграцію не може бути наданий відповідно до ст. 10 Закону «Про імміграцію».

З прийнятим рішенням ОСОБА_1 не погодився, а тому звернувся до суду з даним позовом.

По суті позовних вимог, суд зазначає наступне.

Згідно зі статтею 26 Конституції України іноземці та особи без громадянства, які знаходяться в Україні на законних підставах користуються тими ж правами та свободами, а також несуть такі ж самі обов`язки, що і громадяни України.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства" від 22.09.2011 № 3773-VI іноземець - це особа, яка не перебуває у громадянстві України і є громадянином (підданим) іншої держави або держав.

За змістом частини 15 статті 4 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства" іноземці та особи без громадянства, які в`їхали в Україну на інших законних підставах, вважаються такими, які тимчасово перебувають на території України на законних підставах на період наданого візою дозволу на в`їзд або на період, встановлений законодавством чи міжнародним договором України.

Згідно зі статтею 2 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства" іноземці та особи без громадянства мають ті ж права і свободи та виконують ті ж обов`язки, що і громадяни України, якщо інше не передбачено Конституцією, цим та іншими законами України, а також міжнародними договорами України.

Іноземці та особи без громадянства є рівними перед законом незалежно від походження, соціального і майнового стану, расової та національної належності, статі, мови, ставлення до релігії, роду і характеру занять, інших обставин.

Статтею 3 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства" передбачено, що іноземці та особи без громадянства можуть у встановленому порядку іммігрувати в Україну на постійне проживання або прибути для працевлаштування на визначений термін, а також тимчасово перебувати на її території.

Умови і порядок імміграції в Україну іноземців та осіб без громадянства визначаються Законом України "Про імміграцію" від 07.06.2001 № 2491-ІІІ.

Положеннями Закону України "Про імміграцію" визначаються умови і порядок імміграції в Україну іноземців та осіб без громадянства.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про імміграцію" імміграція - це прибуття в Україну чи залишення в Україні у встановленому законом порядку іноземців та осіб без громадянства на постійне проживання.

Згідно з ст. 9 Закону України "Про імміграцію" заяви про надання дозволу на імміграцію подаються: 1) особами, які постійно проживають за межами України, - до дипломатичних представництв та консульських установ України за кордоном за місцем їх постійного проживання; 2) особами, які перебувають в Україні на законних підставах, - до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів.

Заяву про надання дозволу на імміграцію заявник подає особисто до відповідного органу державної влади. За наявності поважних причин (хвороба заявника, стихійне лихо тощо) заява може надсилатися поштою або за дорученням заявника, посвідченим нотаріально, подаватися іншою особою.

Для надання дозволу на імміграцію до заяви, зокрема, додаються такі документи: 1) три фотокартки; 2) копія документа, що посвідчує особу; 3) документ про місце проживання особи; 4) відомості про склад сім`ї, копія свідоцтва про шлюб (якщо особа, яка подає заяву, перебуває в шлюбі); 5) документ про те, що особа не є хворою на хронічний алкоголізм, токсикоманію, наркоманію або інфекційні захворювання, перелік яких визначено центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров`я.

У разі неподання особою всіх визначених цим Законом документів заява про надання дозволу на імміграцію не приймається.

Термін розгляду заяви про надання дозволу на імміграцію не може перевищувати одного року з дня її подання.

Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 10 Закону України "Про імміграцію" дозвіл на імміграцію не надається особам, які в заявах про надання дозволу на імміграцію зазначили свідомо неправдиві відомості чи подали підроблені документи.

Відповідно до п.14 «Порядку провадження за заявами про надання дозволу на імміграцію і поданнями про його скасування та виконання прийнятих рішень», затвердженого Постановою КМУ від 26.12.2002 № 1983, територіальні органи і підрозділи після отримання документів від зазначених у пунктах 12 і 13 цього Порядку органів перевіряють у місячний термін правильність їх оформлення, з`ясовують у межах своєї компетенції питання щодо наявності чи відсутності підстав для відмови у наданні дозволу на імміграцію, передбачених статтею 10 Закону України "Про імміграцію", надсилають відповідні запити до МВС, органів Національної поліції, регіональних органів СБУ, Робочого апарату Укрбюро Інтерполу та Держприкордонслужби.

МВС, органи Національної поліції, регіональні органи СБУ, Робочий апарат Укрбюро Інтерполу та Держприкордонслужба проводять відповідно до компетенції у місячний строк після надходження таких запитів перевірку з метою виявлення осіб, яким дозвіл на імміграцію не надається. Про результати перевірки інформується орган, який надіслав запит.

Як встановлено в ході розгляду справи на підставі п.4 ч.1 ст.10 Закону України «Про імміграцію», Головним управлінням ДМС України в Харківській області було прийняте рішення від 21 грудня 2020 року № 63014300006061 про відмову у наданні дозволу на імміграцію особі без громадянства ОСОБА_1 на підставі пункту 4 частини 1 статті 10 Закону У країни «Про імміграцію».

В свою чергу, у Висновку про відмову у наданні позивачу дозволу на імміграцію відповідачем зазначено, що ОСОБА_1 , перебуваючи в Україні на законній підставі, виконав належним чином всі вимоги щодо подання документів на імміграцію.

Посилання відповідача як на підставу у відмові позивачу в наданні дозволу на імміграцію, що за результатами перевірки, здійсненої відділом ГВКР УСБУ в Харківській матеріали ОБГ ОСОБА_1 були повернуті до ГУ ДМС України у Харківській області із запереченням стосовно імміграції позивача в Україну суд вважає недостатньою підставою для прийняття оскаржуваного рішення.

Крім того, вказана інформація не містить жодних доказів, якими вона мотивована.

Суд зазначає, що матеріалах справи відсутні будь-які докази, що позивачем надавалися відповідачу свідомо неправдиві відомості, підроблені документи чи документи, що втратили чинність; відповідачем не надано суду вироку суду, яким позивача засуджено до позбавлення волі, та будь-яких доказів того, що дії позивача становлять загрозу національній безпеці України, громадському порядку в Україні; доказів того, що рішення про відмову у наданні дозволу на імміграцію є необхідним для охорони здоров`я, захисту прав і законних інтересів громадян України; відповідачем також не надано суду жодного доказу, який би підтверджував порушення позивачем законодавства про правовий статус іноземців та осіб без громадянства.

Інших доказів в обґрунтування правомірності прийняття оскаржуваного рішення відповідачем до матеріалів справи не надано, а судом в ході розгляду справи - не виявлено.

За приписами ч. 1,2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Отже, рішення Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області від 21.12.2020 р. №63014300006061 про відмову ОСОБА_1 у наданні дозволу на імміграцію в Україну протиправним, а тому - підлягає скасуванню.

Також, з метою захисту прав позивач, суд вважає за необхідне зобов`язати Головне управління Державної міграційної служби України в Харківській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про надання дозволу на імміграцію в Україну.

Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Судові витрати підлягають розподілу відповідно до вимог ст. 139 КАС України.

Керуючись статтями 2, 14, 77, 78, 139, 243-246, 293, 295, 296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ) до Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області (вул. Римарська, буд. 24, м. Харків, 61057, код ЄДРПОУ37764460) про скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Державної міграційної служби України в Харківській області від 21.12.2020 р. №63014300006061 про відмову в наданні особі без громадянства ОСОБА_1 дозволу на імміграцію в Україну.

Зобов`язати Головне управління Державної міграційної служби України в Харківській області повторно розглянути заяву особи без громадянства ОСОБА_1 про надання дозволу на імміграцію в Україну.

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області (вул. Римарська, буд. 24, м. Харків, 61057, код ЄДРПОУ37764460) витрати по оплаті судового збору у розмірі 908,00 (дев`ятсот вісім) грн. 00 коп.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня його складання у повному обсязі шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду або в порядку, передбаченому п. 15.5 Розділу VII КАС України, а саме: до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд.

Повний текст рішення складено 16 червня 2021 року.

Суддя Кухар М.Д.