Рішення № 97693174, 15.06.2021, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.06.2021
Номер справи
500/2048/21
Номер документу
97693174
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 500/2048/21

15 червня 2021 рокум. Тернопіль Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі головуючої судді Мірінович У.А., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Тернопільській області до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу, -

ВСТАНОВИВ:

До Тернопільського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Головного управління ДПС у Тернопільській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 , у якій позивач просить стягнути з відповідача податковий борг зі сплати податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування в сумі 14273,31 грн та зі сплати військового збору, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування в сумі 1199,28 грн.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що оскільки відповідач несвоєчасно та не в повному обсязі сплачував самостійно узгоджені суми податкового зобов`язання з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування та військового збору, то у нього виникла заборгованість перед бюджетами та державними цільовими фондами на загальну суму 15472,59 грн, з огляду на що податковий орган просить стягнути її в судовому порядку.

Ухвалою суду від 23.04.2021 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін та призначено у справі судове засідання на 19.05.2021.

У встановлений судом строк відповідач не надав суду відзиву на позов.

В судовому засіданні 19.05.2021 розгляд справи відкладено на 31.05.2021 через неявку відповідача у справі без поважних причин, який належним чином повідомлявся про час, дату та місце проведення судового засідання.

Судове засідання, призначене на 31.05.2021, відкладено на 15.06.2021, у зв`язку з перебуванням головуючої судді у відрядженні (арк. справи 33-34).

В судове засідання, призначене на 15.06.2021, відповідач повторно не прибув, про причини своєї неявки суду не повідомив, хоча належним чином повідомлявся про час, дату та місце проведення судового засідання.

15.06.2021, через відділ документального забезпечення суду, надійшла заява представника позивача в якій просить, розгляд справи проводити без участі уповноваженого представника, в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами. До заяви також додано копію інтегровано картки платника податків (арк. справи 39).

У зв`язку з неявкою у судове засідання всіх осіб, які беруть учать у справі, суд, керуючись частиною четвертою статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України від 06.07.2005 № 2747-IV (далі – КАС України) не здійснював фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу та розглянув дану справу в порядку письмового провадження відповідно до частини третьої статті 194 КАС України.

Дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд встановив наступні обставини.

З матеріалів справи слідує, що фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) зареєстрований 03.04.2002 як фізична особа-підприємець з основним видом економічної діяльності « 47.22 Роздрібна торгівля м`ясом і м`ясними продуктами в спеціалізованих магазинах» та перебуває на обліку в Головному управління ДПС у Тернопільській області, як платник податків та платник єдиного соціального внеску, про що свідчить витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (арк. справи 7-8).

Судом встановлено, а відповідачем не спростовано, що останній станом на 23.03.2021 несвоєчасно та не в повному обсязі сплачував узгоджені суми податкового зобов`язання з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування та військового збору, то у нього виникла заборгованість перед бюджетами та державними цільовими фондами на загальну суму 15472,59 грн.

Заявлена в позовних вимогах сума податкового боргу ФОП ОСОБА_1 підтверджується наявними в матеріалах справи доказами, зокрема: довідкою про наявність податкового боргу від 23.03.2021 (арк. справи 9), розрахунками сум позовних вимог з податкового боргу (арк. справи 10-12), податковими деклараціями про майновий стан і доходи за 2019 рік (арк. справи 17) та за 2020 рік (арк. справи 16), світлокопією інтегрованої картки платника податку ОСОБА_1 з платежу «податок на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування» за період з 27.08.2020 по 28.02.2021 (арк. справи 18-19), з 31.12.2014 по 30.04.2018 (арк. справи 40-44), світлокопією інтегрованої картки платника податку ОСОБА_1 з платежу «військовий збір, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування» за період з 31.12.2019 по 28.02.2021 (арк. справи 20-21).

27.09.2021 ФОП ОСОБА_1 подано до контролюючого органу податкову звітну декларацію про майновий стан і доходів за 2019-тий рік, в якій самостійно задекларовано чистий оподатковуваний дохід за звітний (податковий) період, - в обсязі 38360,28 грн, податок на доходи фізичних осіб в сумі 6904,85 грн та військовий збір – 575,40 грн.

09.02.2021 ФОП ОСОБА_1 подано до контролюючого органу податкову звітну декларацію про майновий стан і доходів за 2020-тий рік, в якій самостійно задекларовано чистий оподатковуваний дохід за звітний (податковий) період, - в обсязі 60570,21 грн, податок на доходи фізичних осіб в сумі 10902,64 грн та військовий збір – 908,55 грн.

Відповідно до статті 67 Конституції України, кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в розмірах і порядку, встановлених законом.

Пунктом 15.1 статті 15 Податкового кодексу України встановлено, що платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об`єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об`єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов`язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.

Відповідно до статті 16.1.4 Податкового кодексу України до обов`язків платника податків входить сплата належних сум податків і зборів у встановлені законами терміни.

Статтею 31 Податкового кодексу України встановлено, що строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов`язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк. вважається не сплаченим своєчасно. Момент виникнення податкового обов`язку платника податків, у тому числі податкового агента, визначається календарною датою.

Статтею 36 Податкового кодексу України визначено обов`язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи (пункт 36.1). Податковий обов`язок виникає у платника за кожним податком та збором (пункт 36.2).

Статтею 49 Податкового кодексу України визначено порядок та строки подання платниками податків податкових декларацій до контролюючих органів.

В пункті 49.1 статті 49 Податкового кодексу України зазначено, що податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки контролюючому органу, в якому перебуває на обліку платник податків. Платник податків зобов`язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період, в якому виникають об`єкти оподаткування, або у разі наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є (пункт 49.2 статті 49 Податкового кодексу України).

Порядок нарахування, утримання та сплати (перерахування) до бюджету податку на доходи фізичних осіб визначений статтею 168 Податкового кодексу України.

Відповідно до підпункту 1.4 пункту 16-1 Підрозділу 10 Розділу ХХ Податкового кодексу України нарахування, утримання та сплата (перерахування) військового збору до бюджету здійснюються у порядку, встановленому статтею 168 цього Кодексу, за ставкою, визначеною підпунктом 1.3 цього пункту.

За змістом пункту 179.7 статті 179 Податкового кодексу України фізична особа зобов`язана самостійно до 1 серпня року, що настає за звітним, сплатити суму податкового зобов`язання, зазначену в поданій нею податковій декларації.

Таким чином, шляхом подання податкових декларацій про майновий стан і доходи – фізичної особи-підприємця за звітні 2019 - 2020 роки, відповідач самостійно визначив та узгодив податкове зобов`язання з податку на доходи фізичних осіб та військового збору на суму 19290,44 грн.

У відповідності до приписів пункту 56.11 статті 56 Податкового кодексу України не підлягає оскарженню грошове зобов`язання, самостійно визначене платником податків.

Відповідно до статті пункту 57.3 статті 57 Податкового кодексу України у разі визначення грошового зобов`язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов`язаний сплатити нараховану суму грошового зобов`язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.

З долученої до матеріалів судової справи інтегрованої картки платника податку з платежу «податок на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування» за період з 27.08.2020 по 28.02.2021 (арк. справи 18-19) та з платежу «військовий збір, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування» за період з 31.12.2019 по 28.02.2021 (арк. справи 20-21), слідує, що відповідач частково сплачував задекларовані суми податкових зобов`язань, з огляду на що, станом на 23.03.2021, у нього наявний податковий борг на загальну суму 15472,59 грн, з яких: податкове зобов`язання – в розмірі 14387,15 грн, штрафні санкції за несвоєчасну сплату узгодженої суми податкових зобов`язань – в розмірі 77,27 грн та пеня – в розмірі 1008,17 грн.

Відповідно до підпункту 14.1.156 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України податкове зобов`язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством.

Сума узгодженого грошового зобов`язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом, визнається згідно з підпунктом 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України податковим боргом.

Таким чином, заборгованість відповідача перед бюджетами та державними цільовими фондами з податку на доходи фізичних осіб та військового збору, з урахуванням штрафних санкцій та пені, становить 15472,59 грн та є податковим боргом.

Як підтверджується матеріалами справи, у зв`язку з несплатою податкового боргу згідно статті 59 Податкового кодексу України відповідачу виставлено та надіслано податкова вимога форми "Ф" № 500-23 від 03.06.2015 (арк. справи 15).

Судом встановлено та не спростовано відповідачем, що з дати отримання податкової вимоги, відповідач податковий борг не погашав у повному обсязі, а отже, відповідно до статті 60 Податкового кодексу України зазначена податкова вимога не відкликалася (арк. справи 40-44).

На час розгляду справи судом, доказів погашення податкового боргу в сумі 15472,59 грн відповідач не надав, а суд не здобув.

Пунктом 41.2 статті 41 Податкового кодексу України визначено, що органами стягнення є виключно контролюючі органи, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці у межах своїх повноважень.

Відповідно до пунктів 95.3, 95.4 статті 95 Податкового кодексу України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Контролюючий орган на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Враховуючи зазначене, а також те, що відповідачем позовні вимоги не заперечені та не спростовані, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача є обґрунтованими та підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до частини другої статті 139 КАС України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Таким чином за відсутності понесених судових витрат у даній справі, пов`язаних із залученням свідків та проведенням експертизи, такі судові витрати не належать стягненню з відповідача на користь суб`єкта владних повноважень.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Головного управління ДПС у Тернопільській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу,- задовольнити в повному обсязі.

Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 податковий борг в сумі 15472 (п`ятнадцять тисяч чотириста сімдесят дві) гривні 59 коп., в тому числі:

- з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування в сумі 14273 (чотирнадцять тисяч двісті сімдесят три) гривні 31 коп. на р/р НОМЕР_2 , код одержувача 37977599, МФО 899998, код бюджетної класифікації 11010500;

- з військового збору, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування в сумі 1199 (одна тисяча сто дев`яносто дев`ять) гривень 28 коп. на р/р НОМЕР_3 , код одержувача 37977599, МФО 899998, код бюджетної класифікації 11011001.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 15 червня 2021 року.

Реквізити учасників справи:

позивач: - Головне управління ДПС у Тернопільській області (місцезнаходження: вул. Білецька, 1, м. Тернопіль, 46003, код ЄДРПОУ: 44143637);

відповідач: - фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (місце проживання: с. Федьківці, Збаразький район, Тернопільська область, 47313, РНОКПП: НОМЕР_1 ).

Головуючий суддя Мірінович У.А.