
Справа № 420/5632/21
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 червня 2021 року Одеський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Левчук О.А., розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі адміністративну справу за позовною заявою Військової частини А 3438 до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) про визнання протиправними дій, визнання протиправними та скасування постанов, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з даним позовом та просить суд визнати протиправною та скасувати постанову Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) від 16.03.2021 року про відкриття виконавчого провадження № 64846293; визнати дії старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) Косюти Василя Ігоровича щодо винесення постанови у виконавчому провадженні № 64846293 про стягнення виконавчого збору у розмірі 24000 грн. з Військової частини А 3438 протиправними; скасувати постанову старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) Косюти Василя Ігоровича щодо винесення постанови у виконавчому провадженні № 64846293 про стягнення виконавчого збору у розмірі 24000 грн. з Військової частини А 3438.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що позивачем вчинено всі необхідні та можливі дії для виконання рішення суду до відкриття виконавчого провадження, а державний виконавець не вжив жодних заходів щодо примусового виконання рішення. Постанова про відкриття виконавчого провадження не містить способу виконання рішення, у зв`язку з чим виконати рішення в повній мірі не можливо. Рішення суду є рішенням майнового характеру, тому стягнення виконавчого збору у розмірі 24000 грн. є протиправним. Крім того, індексація грошового забезпечення пов`язана з трудовими відносинами, тому виконавчий збір не стягується.
Від представника відповідача Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) надійшли письмові пояснення, в яких представник відповідача вказує, що пред`явлення виконавчого документа до виконання та відкриття виконавчого провадження вже означає примусове виконання. Стаття 27 ЗУ «Про виконавче провадження» містить виключний перелік підстав коли виконавчий збір не стягується. Виконавчий збір стягується незалежно від вчинення виконавцем заходів примусового виконання, передбачених Законом. Державний виконавець діяв в рамках ЗУ «Про виконавче провадження» та у межах повноважень.
Ухвалою суду від 11 травня 2021 року відкрито спрощене позовне провадження з повідомленням (викликом) сторін, з урахуванням особливостей встановлених ст. ст. 268-272, 287 КАС України щодо розгляду окремих категорій термінових справ.
Також, ухвалою суду від 11 травня 2021 року витребувано від Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) належним чином завірену копію матеріалів виконавчого провадження № 64846293, та зупинено провадження для одержання витребуваних документів.
Ухвалою суду від 08 червня 2021 року, занесеною до протоколу судового засідання, поновлено провадження по справі.
Відповідно до ч. 9 ст. 205, ч. 3 ст. 268 КАС України справу розглянуто в порядку письмового провадження.
Вивчивши матеріали справи, дослідивши та проаналізувавши надані докази, суд встановив наступне.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 02 липня 2020 року по справі № 420/159/20 позов ОСОБА_1 – задоволено частково; визнано протиправною бездіяльність військової частини А3438 щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 року по 28.02.2018 року; зобов`язано військову частину А3438 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2016 року по 28.02.2018 року. В решті позовних вимог – відмовлено.
Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 02 липня 2020 року по справі № 420/159/20 набрало законної сили.
08 лютого 2021 року на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 02 липня 2020 року по справі № 420/159/20 видано виконавчий лист (а.с. 92-93).
16 березня 2021 року ОСОБА_1 подано до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) заяву про примусове виконання рішення суду від 02 липня 2020 року по справі № 420/159/20 (а.с. 94-95).
16 березня 2021 року старшим державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) Косютою В.І. прийнято постанову про відкриття виконавчого провадження № 64846293 з виконання виконавчого листа № 420/159/20, виданого 08.02.2021 року Одеським окружним адміністративним судом щодо зобов`язання військової частини А3438 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2016 року по 28.02.2018 року (а.с. 97-98).
16 березня 2021 року старшим державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) Косютою В.І. прийнято постанову про стягнення виконавчого збору № 64846293 у розмірі 24000,00 грн. (а.с. 100).
16 березня 2021 року старшим державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) Косютою В.І. прийнято постанову про розмір мінімальних витрат виконавчого провадження (а.с. 102-103).
Згідно ст. 1 Закону України «Про виконавче провадження» виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про виконавче провадження» відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню рішення на підставі таких виконавчих документів, зокрема, виконавчих листів та наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень, рішень третейського суду, рішень міжнародного комерційного арбітражу, рішень іноземних судів та на інших підставах, визначених законом або міжнародним договором України.
Згідно ст. 18 Закону України «Про виконавче провадження» виконавець зобов`язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії. Виконавець зобов`язаний: здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом; розглядати в установлені законом строки заяви сторін, інших учасників виконавчого провадження та їхні клопотання.
Відповідно до ст. 26 Закону України «Про виконавче провадження» виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчого документа, зазначеного у статті 3 цього Закону, зокрема, за заявою стягувача про примусове виконання рішення. У заяві про примусове виконання рішення стягувач має право зазначити відомості, що ідентифікують боржника чи можуть сприяти примусовому виконанню рішення (рахунок боржника, місце роботи чи отримання ним інших доходів, конкретне майно боржника та його місцезнаходження тощо), рахунки в банківських установах для отримання ним коштів, стягнутих з боржника, а також зазначає суму, яка частково сплачена боржником за виконавчим документом, за наявності часткової сплати.
Виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження, в якій зазначає про обов`язок боржника подати декларацію про доходи та майно боржника, попереджає боржника про відповідальність за неподання такої декларації або внесення до неї завідомо неправдивих відомостей. У постанові про відкриття виконавчого провадження за рішенням, примусове виконання якого передбачає справляння виконавчого збору, державний виконавець зазначає про стягнення з боржника виконавчого збору в розмірі, встановленому статтею 27 цього Закону. За рішенням немайнового характеру виконавець у постанові про відкриття виконавчого провадження зазначає про необхідність виконання боржником рішення протягом 10 робочих днів (крім рішень, що підлягають негайному виконанню, рішень про встановлення побачення з дитиною).
Згідно ст. 27 Закону України «Про виконавче провадження» виконавчий збір - це збір, що справляється на всій території України за примусове виконання рішення органами державної виконавчої служби. Виконавчий збір стягується з боржника до Державного бюджету України. Виконавчий збір стягується державним виконавцем у розмірі 10 відсотків суми, що підлягає примусовому стягненню, поверненню, або вартості майна боржника, що підлягає передачі стягувачу за виконавчим документом, заборгованості із сплати аліментів. За примусове виконання рішення немайнового характеру виконавчий збір стягується в розмірі двох мінімальних розмірів заробітної плати з боржника - фізичної особи і в розмірі чотирьох мінімальних розмірів заробітної плати з боржника - юридичної особи. Державний виконавець виносить одночасно з постановою про відкриття виконавчого провадження постанову про стягнення виконавчого збору (крім виконавчих документів про стягнення аліментів).
Виконавчий збір не стягується: 1) за виконавчими документами про конфіскацію майна, стягнення періодичних платежів (крім виконавчих документів про стягнення аліментів, за наявності заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за дванадцять місяців), накладення арешту на майно для забезпечення позовних вимог, за виконавчими документами, що підлягають негайному виконанню; 2) у разі виконання рішень Європейського суду з прав людини; 3) якщо виконання рішення здійснюється за рахунок коштів, передбачених бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду в порядку, встановленому Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень"; 4) за виконавчими документами про стягнення виконавчого збору, стягнення витрат виконавчого провадження, штрафів, накладених виконавцем відповідно до вимог цього Закону; 5) у разі виконання рішення приватним виконавцем; 6) за виконавчими документами про стягнення заборгованості, що підлягає врегулюванню відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії", а також згідно з постановами державних виконавців, винесеними до набрання чинності цим Законом.
Виконавчий збір не стягується у разі закінчення виконавчого провадження на підставі пункту 9 частини першої статті 39 цього Закону, якщо рішення було виконано до винесення постанови про відкриття виконавчого провадження, та у разі закінчення виконавчого провадження на підставі пункту 17 частини першої статті 39 цього Закону. Виконавчий збір не стягується із сум податкового боргу (у тому числі штрафних санкцій та пені) та недоїмки зі сплати єдиного соціального внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у разі їх списання згідно з пунктами 2-3, 2-4 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України" та пунктом 9-15 розділу VIII Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування".
Згідно п. 1, 3, 5, 8 Розділу ІІІ Інструкції з організації примусового виконання рішень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України 02.04.2012 № 512/5 примусовому виконанню підлягають виконавчі документи, визначені у статті 3 Закону. Заява про примусове виконання рішення подається до органу державної виконавчої служби або приватного виконавця у письмовій формі разом із оригіналом (дублікатом) виконавчого документа. У разі відсутності підстав для повернення виконавчого документа стягувачу без прийняття його до виконання виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження. У разі виконання рішення майнового характеру в постанові про відкриття виконавчого провадження виконавець зазначає про обов`язок боржника подати декларацію про доходи та майно боржника за встановленою формою протягом п`яти робочих днів з дня відкриття виконавчого провадження та попереджає його про відповідальність за неподання такої декларації або внесення до неї завідомо неправдивих відомостей.
Стягнення виконавчого збору здійснюється у порядку, визначеному статтею 27 Закону. Про стягнення з боржника виконавчого збору та його розмір державний виконавець зазначає у постанові про відкриття виконавчого провадження. Виконавчий збір стягується з боржника на підставі постанови про стягнення виконавчого збору, у якій зазначаються розмір та порядок стягнення нарахованого виконавчого збору. Постанову про стягнення виконавчого збору державний виконавець виносить одночасно з постановою про відкриття виконавчого провадження (крім виконавчих документів про стягнення аліментів) та не пізніше наступного робочого дня після її винесення надсилає сторонам виконавчого провадження.
З вищевикладеного слідує, що на державного виконавця покладено обов`язок не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до нього виконавчого документа, у разі відсутності підстав для його повернення, винести постанову про відкриття виконавчого провадження. Одночасно з постановою про відкриття виконавчого провадження державний виконавець виносить постанову про стягнення виконавчого збору.
При цьому, стягнення виконавчого збору (крім визначених законом випадків, коли виконавчий збір не стягується) пов`язується з початком примусового виконання. Примусове виконання рішення розпочинається з моменту прийняття державним виконавцем постанови про відкриття виконавчого провадження, тому одночасно з відкриттям виконавчого провадження останній повинен вирішити питання про стягнення виконавчого збору. Стягнення виконавчого збору є безумовною дією, яку здійснює державний виконавець у межах виконавчого провадження незалежно від здійснених дій, і є встановленою державою складовою процедури виконавчого провадження, що гарантує ефективне здійснення виконання рішення суду боржником за допомогою стимулювання боржника до намагання виконати виконавчий документ самостійно до відкриття виконавчого провадження у зв`язку із ймовірністю стягнення відповідної суми у випадку примусового виконання. Тобто фактичне виконання судового рішення, крім випадку такого виконання до винесення постанови про відкриття виконавчого провадження, та вжиття виконавцем заходів примусового виконання рішень, не є обов`язковими умовами для стягнення виконавчого збору.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом в постанові від 20 листопада 2019 року по справі № 480/1558/19 та в постанові від 31 травня 2021 року по справі № 160/7321/19.
З матеріалів справи вбачається, що постанову 16 березня 2021 року старшим державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) Косютою В.І. прийнято постанову про відкриття виконавчого провадження № 64846293 з виконання виконавчого листа № 420/159/20, виданого 08.02.2021 року Одеським окружним адміністративним судом щодо зобов`язання військової частини А3438 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2016 року по 28.02.2018 року (а.с. 97-98).
Також, одночасно з постановою про відкриття виконавчого провадження, 16 березня 2021 року державним виконавцем прийнято постанову про стягнення виконавчого збору № 64846293 у розмірі 24000,00 грн. (а.с. 100).
Таким чином, постанови від 16.03.2021 року про відкриття виконавчого провадження та стягнення виконавчого збору прийняті державним виконавцем в порядку, передбаченому Законом України «Про виконавче провадження» та Інструкцією з організації примусового виконання рішень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України 02.04.2012 № 512/5.
Доводи представника позивача про те, що Військовою частиною А3438 виконано рішення суду по справі № 420/159/20 в добровільному порядку та до відкриття виконавчого провадження, суд не приймає до уваги, оскільки будь-яких доказів на підтвердження виплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 року по 28.02.2018 року, на виконання рішення суду від 02 липня 2020 року по справі № 420/159/20, до винесення постанови про відкриття виконавчого провадження № 64846293 позивачем суду не надано.
В той же час, здійснення розрахунку суми індексації та формування заявки-розрахунку на фінансування виплати індексації грошового забезпечення не свідчить про виконання Військовою частиною А3438 рішення Одеського окружного адміністративного суду від 02 липня 2020 року по справі № 420/159/20 в повному обсязі до відкриття виконавчого провадження.
Доводи представника позивача щодо того, що індексація грошового забезпечення пов`язана з трудовими відносинами, тому виконавчий збір не стягується, суд вважає неспроможними, оскільки приписами ЗУ «Про виконавче провадження» чітко визначені випадки у яких не стягується виконавчий збір, серед яких відсутня така підстава як пов`язаність з трудовими відносинами.
Також, посилання представника позивача на ст. 7 ЗУ «Про виконавче провадження», якою визначено порядок добровільного виконання рішень про стягнення періодичних платежів, суд вважає необґрунтованими, оскільки виконавчий лист № 420/159/20, виданий 08.02.2021 року Одеським окружним адміністративним судом не є виконавчим документом про стягнення періодичних платежів.
При цьому, постанова про відкриття виконавчого провадження від 16.03.2021 року містить всі необхідні реквізити, визначені п. 7 розділу І Інструкції № 512/5, а тому посилання на те, що в постанові про відкриття провадження не зазначено способу виконання рішення є неспроможними.
Крім того, постанову про відкриття виконавчого провадження № 64846293 прийнято з виконання виконавчого листа № 420/159/20, виданого 08.02.2021 року Одеським окружним адміністративним судом щодо зобов`язання військової частини А3438 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2016 року по 28.02.2018 року. Тобто, виконавчий документ не містить вартісної оцінки зобов`язань боржника, Військової частини А3438, натомість містить вказівку на його обов`язок щодо вчинення певних дій, а тому визначена сума виконавчого збору відповідає приписам ч. 3 ст. 27 ЗУ «Про виконавче провадження».
За таких підстав, суд дійшов висновку, що старший державний виконавець Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) Косюта В.І. приймаючи 16.03.2021 року постанову про відкриття виконавчого провадження № 64846293 та постанову про стягнення виконавчого збору діяв на підставі Закону України “Про виконавче провадження” та Інструкції з організації примусового виконання рішень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України 02.04.2012 № 512/5, тобто у межах своїх повноважень.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); добросовісно; розсудливо.
Відповідно до ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Згідно ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
На підставі вищевикладеного, розглянувши справу в межах позовних вимог на підставі наданих доказів, суд дійшов висновку, що адміністративний позов Військової частини А 3438 до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) про визнання протиправними дій, визнання протиправними та скасування постанов, є необґрунтованим та задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 2, 6, 8, 9, 90, 242-246, 255, 287 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Відмовити в задоволенні адміністративного позову Військової частини А 3438 (код ЄДРПОУ 07947228, адреса місцезнаходження: 67560, Одеська область, Лиманський район, с. Красносілка) до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) (адреса місцезнаходження: 65091, м. Одеса, вул. Розумовська, 37) про визнання протиправною та скасування постанови Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) від 16.03.2021 року про відкриття виконавчого провадження № 64846293; визнання дій старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) Косюти Василя Ігоровича щодо винесення постанови у виконавчому провадженні № 64846293 про стягнення виконавчого збору у розмірі 24000 грн. з Військової частини А 3438 протиправними; скасування постанови старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) Косюти Василя Ігоровича щодо винесення постанови у виконавчому провадженні № 64846293 про стягнення виконавчого збору у розмірі 24000 грн. з Військової частини А 3438, - в повному обсязі.
Рішення може бути оскаржено в порядку та в строки встановлені ст. 287 КАС України, з урахуванням особливостей, встановлених п. 15.5 Розділу VII Перехідних Положень КАС України.
Рішення набирає законної сили в порядку передбаченому статтею 272 КАС України.
Суддя О.А. Левчук
.