Рішення № 97691611, 16.06.2021, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.06.2021
Номер справи
280/2081/21
Номер документу
97691611
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

16 червня 2021 року Справа № 280/2081/21 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сіпаки А.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 )

до Запорізького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (пров. Тихий, буд. 7, м. Запоріжжя, 69063),

третя особа – Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (пр. Соборний, буд. 158-б, м. Запоріжжя, 69005)

про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі - позивач), до Запорізького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, в якому представник позивача просить суд:

Визнати протиправними дії Запорізького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, щодо складення довідки № 305/с від 20.11.2020 про грошове забезпечення для нарахування пенсії, без урахування деяких положень Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». Закону України «Про соціальний захист військовослужбовців та членів їх сімей», постанови КМУ №704 від 30.08.2017, «Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам» встановленого наказом МО від 07.06.2018 № 260 та Закону «Про державну таємницю» і «Положення про види, розміри і порядок надання компенсації громадянам у зв`язку з роботою, яка передбачає доступ до державної і таємниці» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 червня 1994 №414 зі змінами від 10.01.2019, що привело до неповного та заниженого врахування суми грошових коштів для обчислення пенсії;

Визнати, наведений в цьому адміністративному позові, розрахунок суми для нарахування пенсії ОСОБА_1 та нараховану суму для нарахування пенсії ОСОБА_1 у розмірі 24460,73 грн. такими які відповідають законодавству України;

Зобов`язати відповідача скласти та подати до ГУ ПФУ в Запорізькій області нову довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019, па загальну суму 24460,73 грн. у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХГІ, статті 9 Закону №2011-Х11, Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам встановленого наказом МО від 07.06.2018 № 260, постанови КМУ №704 від 30.08.2017, статті 30 Закону «Про державну таємницю» та п.4-1 «Положення про види, розміри і порядок падання компенсації громадянам у зв`язку з роботою яка передбачає доступ до державної таємниці" затвердженої о Постановою Кабінету Міністрів України від 15 червня 1994 року №414 зі змінами від 10.01.2019 для проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру пенсії.

В обґрунтування позовних вимог позивачем, зазначено, що він перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”. 20.11.2020 Запорізьким обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки підготовлено та направлено до ГУ ПФУ в Запорізькій області оновлену довідку № 305/с про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 для проведення з 01.04.2019 перерахунку пенсії позивача із зазначенням відомостей про розміри основних та додаткових видів грошового забезпечення. Ознайомившись із наданою довідкою позивач не погодився із зазначенням відомостей. 21.12.2020 позивач звернувся із заявою підготувати та надати оновлену (скориговану) довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, в якій просив зазначити всі види грошового забезпечення. Відповіді на своє звернення позивач не отримав. Позивач з такими діями відповідача не погодився та звернувся до суду за захистом своїх прав. Просить задовольнити позовні вимоги.

Ухвалою від 23.03.2021 у справі відкрите спрощене позовне провадження, залучено до участі в справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі – третя особа, ГУ ПФУ в Запорізькій області). Встановлено відповідачу п`ятнадцятиденний строк з дня вручення цієї ухвали для подання суду відзиву на позовну заяву. Встановлено третій особі п`ятиденний строк з дня отримання ухвали про відкриття спрощеного провадження у справі для надання письмових пояснень щодо суті спору.

Відповідач позовні вимоги не визнав, 12.04.2021 надав до суду відзив на позовну заяву (вх.№20808), в якому зазначає, що на виконання звернення ОСОБА_1 від 21.12.2020, відповідачем було розроблено оновлену довідку від 04.01.2021 №444/с та направлено її до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, а також позивачу разом з відповіддю на його звернення від 13.01.2020 №45/с. У відкорегованій довідці від 04.01.2021 № 444/с було змінено суму посадового кладу з 4090,00 на 5070,00 (враховуючи 24 тарифний розряд), надбавку за вислугу років з 2172,00 на 2884,50 (у розмірі 45% замість 40%), та як наслідок перераховані всі додаткові види грошового забезпечення та премія, а також була включена надбавка за шифрувальну роботу у розмірі 20%. Відповідно до вимог статей 51, 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” № 2262-ХІІ від 09.04.1992, Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008, постанови Кабінету Міністрів України №103 21.02.2018 передбачений чіткий алгоритм щодо проведення перерахунку призначених пенсій за вислугу років, який має бути проведений на підставі рішення Кабінету Міністрів України. Звертає увагу суду, що як Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затверджений постановою правління Пенсійного фонду України № 3-1 від 30.01.2007 так і Порядок № 45 (в редакції до внесення змін постановою Кабінету Міністрів України № 103 21.02.2018) передбачали, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи та подають їх Головним управлінням Пенсійного фонду України. Головні управління Пенсійного фонду України здійснювали призначення/перерахунок пенсії на підставі довідок, що надійшли від уповноважених органів, в яких визначено розмір грошового забезпечення для такого призначення/перерахунку. При цьому розрахунок вислуги років, визначення розміру грошового забезпечення чи окремих його складових для обчислення пенсії не входить до компетенції пенсійного фонду. Представник вважає, що вимоги щодо визнання дій відповідача протиправними та недоведеними, а право позивача на отримання гідної пенсії з боку відповідача не порушено. За таких обставин, просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

06.04.2021 від третьої особи надійшли письмові пояснення в яких зазначено, що позивач отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”. Законом України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України” від 06.12.2016 частину четверту статті 63 Закону №2262-ХІІ викладено в такій редакції; “усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України”. Чинним законодавством визначено, що перерахунок пенсії здійснюється у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій осіб. З 01.04.2019 не відбулося жодного підвищення грошового забезпечення відповідних категорій осіб. Крім того, скасування з 05.03.2019 в судовому порядку пунктів 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України 21.02.2018 №103 призвело до відсутності взагалі підстав для перерахунку пенсії з 05.03.2019. Таким чином, на даний час не має законодавчих підстав для видачі довідки про грошове забезпечення. У задоволенні позовних вимог просить відмовити.

12.04.2021 від позивача надійшло клопотання про долучення доказів по справі, а саме: відповідь на відзив та відповідь на пояснення, в яких позивач не згоден із оновленою довідкою відповідача від 04.01.2021 №444/с.

Згідно зі статтею 258 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Відповідно до частини п`ятої 5 статті 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Згідно з частиною четвертою статті 243 КАС України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Згідно з частиною четвертою статті 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Таким чином, суд визнав за доцільне вирішити справу за наявними в ній матеріалами, в порядку письмового провадження.

Суд, оцінивши повідомлені позивачем обставини та наявні у справі докази у їх сукупності, встановив наявність достатніх підстав для прийняття законного та обґрунтованого рішення у справі.

Розглянувши матеріали справи, судом встановлені наступні обставини.

ОСОБА_1 перебуває на пенсійному обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області, та отримує пенсію згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року №2262- XII.

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 07.11.2020 у справі №280/6953/20, зокрема, зобов`язано Запорізький обласний військовий комісаріат виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , визначеного станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог ст.ст.43, 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб”, ст.9 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”, з урахуванням посадового окладу, окладу за військове звання, надбавки за вислугу років, а також із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру пенсії.

20.11.2020 Запорізьким обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки видано довідку про розмір грошового забезпечення 305/С, що складена на підставі рішення Запорізького окружного адміністративного суду №280/6953/20 щодо здійснення обчислення та перерахунку основного розміру пенсії станом на 05.03.2019.

21.12.2020 позивач звернувся до відповідача із заявою зробити нову довідку у зв`язку із неправильним розрахунком деяких видів грошового забезпечення.

Листом від 13.01.2021 № 45/с позивача було повідомлено про складання нової довідки № 444/с від 04.01.2021 в якій було змінено суму посадового кладу з 4090,00 на 5070,00 (враховуючи 24 тарифний розряд), надбавку за вислугу років з 2172,00 на 2884,50 (у розмірі 45% замість 40%), та як наслідок перераховані всі додаткові види грошового забезпечення та премія, а також була включена надбавка за шифрувальну роботу у розмірі 20%. Зазначену довідку було направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області.

Позивач з вказаною довідкою не погодився та зазначив, що спір по суті не вирішено, оскільки вказана довідка не містить всіх складових додаткових видів грошового забезпечення, зокрема не погоджується із визначеними розмірами посадового окладу та окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років – 45 %, класна кваліфікація 1 клас – 5%, таємність – 20%, за безперервний стаж на шифрувальній роботі - 20%, надбавки за особливості проходження військової служби – 65% та премії – 10%.

Надаючи правову оцінку вказаним обставинам, суд виходить з наступного.

Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

За приписом пункту 6 частини 1 статті 92 Конституції України, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Суд зазначає, що Закон України “Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб” визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом (далі – Закон №2262-XII).

Статтею 9 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” (далі – Закон №2011-XII) визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Згідно із частиною другою статті 9 Закону №2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (частина третя статті 9 Закону №2011-ХІІ).

Так, статтею 43 Закону №2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Процитована норма статті 43 Закону міститься в розділі V “Обчислення пенсії”, тобто в загальному розділі, та безпосередньо визначає складові грошового забезпечення для обчислення пенсій. При цьому під обчисленням слід розуміти процес отримання результату за допомогою дій над числами, кожне з яких є конкретним цифровим вираженням розміру складових грошового забезпечення.

Такий висновок міститься у постанові Верховного Суду від 12.11.2019 у справі №826/3858/18.

Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону №2262-XII, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Кабінет Міністрів України постановою від 13.02.2008 №45 “Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393” затвердив Порядок №45.

Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Абзацом 1 пункту 5 Порядку №45 в редакції постанови №103 передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

При цьому у Додатку 2 до Порядку №45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою №103 було викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, в адміністративній справі №826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.

Проте, зміни внесені постановою №103, зокрема, до додатку 2 до Порядку №45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, відтак з 05.03.2019 - дня набрання законної сили рішенням у справі №826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку №45, яка діяла до зазначених змін.

Водночас алгоритм дій, який повинні вчинити, зокрема ГУ ПФУ та відповідач у зв`язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 постанови №103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 не змінився.

Зокрема, на час звернення позивача до відповідача із заявою про видачу оновленої довідки про розміри його грошового забезпечення пункт 3 Порядку №45 передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Тобто, на відповідача покладено функції по складанню довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством після надходження від територіального пенсійного органу списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку за формою згідно із додатком 1 до Порядку №45.

При цьому, суд зазначає, що питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок №3-1.

Відповідно до пункту 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону №2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Згідно з пунктом 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.

Аналогічний правовий висновок міститься, зокрема, у постанові Верховного Суду України від 22.04.2014 у справі № 21-484а13 та у постанові Верховного Суду від 10.10.2019 у справі № 553/3619/16-а.

Як зазначено вище, 30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №704, яка набрала чинності 01.03.2018 та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

При цьому підпунктом 2 пункту 5 постанови №704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

Таким чином, з 05.03.2019 – з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою №704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та статті 9 Закону №2011-ХІІ.

Щодо визначення розміру додаткових видів грошового забезпечення в оновленій довідці суд зазначає, що згідно пункту 5 постанови №704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання:

1) установлювати:

посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою, у розмірах, визначених затвердженими цією постановою схемами, згідно з додатками 1-11 за аналогічними посадами;

посадові оклади заступникам керівників структурних підрозділів, посади яких не передбачені цією постановою, на 1-5 відсотків нижче від посадового окладу відповідного керівника;

надбавку за особливості проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) та особам рядового і начальницького складу в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років.

Порядок та умови виплати такої надбавки визначати керівникам державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов`язків за посадою;

2) здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення;

3) надавати один раз на рік військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань у розмірі, що не перевищує їх місячного грошового забезпечення, та допомогу для оздоровлення в розмірі місячного грошового забезпечення.

Щодо розміру посадового окладу суд зазначає, що відповідно до постанови КМУ № 704 Міністерством оборони України видано наказ № 90 від 01.03.2018 "Про встановлення тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України", який зареєстрований в Міністерстві юстиції України 16.03.2018 року за № 315/31767.У пункті 27 Схеми тарифних розрядів за основними посадами осіб офіцерського складу ЗСУ бригади, що є Додатком 9 до наказу МОУ №90 від 01.03.2018, передбачено що посаді начальника відділення управління бригади (посада яку займав Позивач) відповідає тарифний розряд 24. Відповідно до Додатку 1 постанови КМУ №704, Тарифному розряду 24 відповідає коефіцієнт 2,88. Таким чином, розмір посадового окладу дорівнює: 1762*2,88= 5074,56, а за умови округлення становить 5070,00, що і було зазначено у Довідці від 04.01.2021 №444/с.

Щодо розміру окладу за військовим званням, що відповідно до Схеми тарифних коефіцієнтів за військовими званнями (спеціальними) званнями військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби), осіб рядового і начальницького складу, що є Додатком 9 до постанови КМУ №704, військовому званню «майор» відповідає коефіцієнт 0,76. Таким чином, розмір окладу за військове звання дорівнює : 1762*0,76=1339,12 а за умови округлення становить 1340,00, що і було зазначено у Довідці від 04.01.2021 №444/с.

Стосовно розміру надбавки за класну кваліфікацію 1 класу, суд зазначає, що відповідно до пунктів 1, 2 розділу VIII Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом МОУ №260 від 07.06.2018 розмір надбавки за кваліфікацію особам офіцерського складу (крім осіб льотного складу, що виконують польоти в складі екіпажів повітряних суден у якості льотчиків і штурманів), особам рядового, сержантського і старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом, що мають відповідну класну кваліфікацію, встановлюється у відсотках посадового окладу: 1 клас - 5 відсотків.

Таким чином, розмір надбавки за кваліфікацію І класу становить: 5070,00 * 5% = 253,50 гривень, що і було зазначено у Довідці від 04.01.2021 №444/с.

Щодо розміру надбавки за таємність, відповідно до пунктів 1, 2 розділу XI Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом МОУ №260 від 07.06.2018, розмір надбавки військовослужбовцям, які працюють в умовах режимних обмежень, установлюється у відсотках до посадових окладів залежно від ступеня секретності інформації: відомості та їх носії, що мають ступінь секретності "особливої важливості", - 20 відсотків.

Таким чином, розмір надбавки за таємність становить: 5070,00 * 20% = 1014,00 гривень, що і було зазначено у Довідці від 04.01.2021 №444/с.

Стосовно вимог позивача зазначити розмір надбавки за таємність на рівні 60% суд зазначає наступне.

Відповідно до 1, 2 розділу XI Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом МОУ №260 від 07.06.2018 із змінами на 01.06.2020

«Розмір надбавки військовослужбовцям режимно-секретних органів, які працюють в умовах режимних обмежень, установлюється у відсотках до посадових окладів залежно від ступеня секретності інформації:

- відомості та їх носії, що мають ступінь секретності «особливої важливості»,- 60 відсотків;

- відомості та їх носії, що мають ступінь секретності «цілком таємно»,- 50 відсотків;

- відомості та їх носії, що мають ступінь секретності «таємно»,- 30 відсотків.».

Відповідно до рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 02.11.2020 по справі № 280/6953/20 зобов`язано Запорізький обласний військовий комісаріат виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , визначеного станом на 05.03.2019 з цифрами, що отримали посадові особи за аналогічною/прирівняною посадою та званням, а саме тому в довідку включена надбавка за таємність у розмірі 20 %.

Щодо розміру надбавки за особливості проходження військової служби відповідно до пунктів 1, 2 розділу VI Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом МОУ №260 від 07.06.2018, розмір надбавки за особливості проходження військової служби становить: (5070,00 + 1340 + 2884,5) * 65% = 6041,43 гривень, що і було зазначено у Довідці від 04.01.2021 №444/с.

Щодо розміру надбавки за безперервний стаж на шифрувальній роботі, відповідно до пунктів 1, 2 розділу XII Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом МОУ №260 від 07.06.2018, розмір надбавки до посадових окладів за безперервний стаж на шифрувальній роботі встановлюється в таких розмірах : понад 5 років - 20 відсотків.

Таким чином, розмір надбавки становить: 5070,00 * 20% = 1014,00 гривень, що і було зазначено у Довідці від 04.01.2021 №444/с.

Щодо розміру премії, відповідно до пунктів 1, 2 розділу XVI Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом МОУ №260 від 07.06.2018, розмір премії встановлюється у розмірі 10% від посадового окладу, і таким чином становить: 5070,00 * 10% = 507,00 гривень, що і було зазначено у Довідці від 04.01.2021 №444/с.

При цьому суд зазначає, що визначення конкретних розмірів додаткових видів грошового забезпечення у спірних правовідносинах є дискреційними повноваженнями відповідача. У даному випадку суд лише може перевірити чи визначено відсоткове значення надбавки та премії в межах визначених законодавством розмірів. Суд встановив, що вказані в довідці від 444/с від 04.01.2021 розміри надбавки за особливості проходження служби та премії зазначені в межах, встановлених Постановою № 704.

Згідно ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); добросовісно; розсудливо.

Відповідно до ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

Згідно ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 ст. 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та обєктивному дослідженні.

Враховуючи встановлені обставини справи, оцінивши докази у справі в їх сукупності та норми чинного законодавства, що регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що оскільки відповідачем під час вирішення справи видано оновлену довідку про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019, відтак відсутні підстави для зобов`язання відповідача видати таку довідку. При цьому відповідач не надав обґрунтування щодо необхідності надання оновленої довідки станом на 05.03.2019, відтак відсутні підстави для повного задоволення позовних вимог.

Питання щодо розподілу судових витрат в порядку статті 139 КАС України судом не вирішується з огляду на відмову у задоволенні адміністративного позову.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 243, 243-246 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ) до Запорізького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (пров. Тихий, буд. 7, м. Запоріжжя, 69063),третя особа – Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (пр. Соборний, буд. 158-б, м. Запоріжжя, 69005), про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, - відмовити у повному обсязі.

Відповідно до статті 255 КАС України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до частини 1 статті 295 КАС України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 Перехідних положень КАС України рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Рішення складено у повному обсязі та підписано 16.06.2021.

Суддя А.В. Сіпака