Головуючий у 1 інстанції - Абдукадирова К.Е.
Суддя-доповідач - Гаврищук Т.Г.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 червня 2010 року справа №2а-16906/09/0570
приміщення суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді: Гаврищук Т.Г.
суддів: Сухарьок М.Г.
Білак С.В.
ВСТАНОВИЛА:
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 11 грудня 2009р. по справі №2а-16906/09/0570 задоволені частково позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "Інтергейм України" до Державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м. Донецька, внаслідок чого скасоване рішення Державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м. Донецька від 3 грудня 2008року № 0005442344 про застосування штрафних санкцій на суму 11470грн. в частині 11220,00грн.В іншій частині позовних вимог відмовлено.
В апеляційній скарзі та під час апеляційного розгляду справи Державна податкова інспекція у Ворошиловському районі м. Донецька просить скасувати постанову суду першої інстанції, та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог.
Представник позивача у судове засідання не зявився, про дату, час і місце апеляційного розгляду був повідомлений належним чином.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.
Державною податковою адміністрацією у Луганській області була проведена перевірка залу гральних автоматів, що належить позивачеві, щодо дотриманням субєктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій, за результатами якої складений акт від 17.10.08р. № 0080/12/32/23/33440860 та Державною податковою інспекцією у Ворошиловському районі м. Донецька прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 3 грудня 2008року № 0005442344, яким згідно п.2 ст.17 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” до позивача застосовані штрафні (фінансові) санкції в сумі 11470грн.
Статтею 17 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" встановлено відповідальність суб'єктів господарювання за недотримання порядку використання РРО, зокрема, пунктом 2 цієї статті передбачено накладення фінансових санкцій у розмірі двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі застосування при здійсненні розрахункових операцій непереведеного у фіскальний режим роботи, незареєстрованого, неопломбованого або опломбованого з порушенням встановленого порядку реєстратора розрахункових операцій.
За своєю правовою природою зазначені штрафні санкції є адміністративно-господарськими санкціями (стаття 238 Господарського кодексу України).
Актом перевірки встановлено, що позивачем для надання послуг у сфері грального бізнесу використовувались 33 гральних автоматів, які знаходились у робочому стані, були підключені до мереж електропостачання та через які проводились розрахункові операції, шляхом внесення готівки у купюроприймачі. Перевіркою встановлено, що гральні автомати, які використовує позивач для надання послуг не зареєстровано, не опломбовано та не переведено у фіскальний режим роботи.
Факт використання гральних автоматів непереведених у фіскальний режим роботи позивачем не оспорюється.
Статтею 1 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" встановлено, що реєстратори розрахункових операцій застосовуються фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності або юридичними особами (їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами) , які здійснюють операції з розрахунків у готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також уповноваженими банками та суб'єктами підприємницької діяльності, які виконують операції купівлі-продажу іноземної валюти.
За приписами ст.2 цього Закону реєстратор розрахункових операцій це - пристрій або програмно-технічний комплекс, в якому реалізовані фіскальні функції і який призначений для реєстрації розрахункових операцій при продажу товарів (наданні послуг), операцій з купівлі-продажу іноземної валюти та/або реєстрації кількості проданих товарів (наданих послуг). До реєстраторів розрахункових операцій відносяться: електронний контрольно-касовий апарат, електронний контрольно-касовий реєстратор, комп'ютерно-касова система, електронний таксометр, автомат з продажу товарів (послуг) тощо.
Згідно до ст. 11 наведеного Закону терміни переведення суб'єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій встановлюються Кабінетом Міністрів України за поданням центрального органу виконавчої влади з питань економічної політики, Державної податкової адміністрації України та Національного банку України.
Пунктом 1 частини другої додатка до постанови Кабінету Міністрів України від 7 лютого 2001 року N 121 "Про переведення суб'єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій" встановлено, що до 31 грудня 2006 року всі гральні автомати повинні бути переведені в режим застосування РРО.
Таким чином, колегія суддів вважає, що з 1 січня 2007 року суб'єкти господарювання, що надають послуги у сфері грального бізнесу, зобовязані застосовувати гральні автомати, що виконують фіскальні функції.
Згідно зі статтею 12 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" на території України дозволяється реалізовувати та застосовувати лише ті реєстратори розрахункових операцій вітчизняного та іноземного виробництва, які включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій, та конструкція і програмне забезпечення яких відповідає конструкторсько-технологічній та програмній документації виробника.
Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 7 лютого 2001року N 121 "Про переведення суб'єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій" на Міністерство промислової політики було покладено обов'язок забезпечити організацію розроблення автоматів з продажу товарів (послуг), які відповідатимуть необхідним вимогам, а також запам'ятовуючих пристроїв (фіскальної пам'яті) для оснащення автоматів, що вже діють.
Наказом Державної податкової адміністрації України від 1 липня 2008 року N 430 "Про затвердження Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій у новій редакції" (наказ втратив чинність згідно з наказом Державної податкової адміністрації України від 10 вересня 2008 року N 581) до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій було включено комп'ютерно-касову систему "Фіскал", яка призначена для фіскалізації гральних автоматів.
До Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій, затвердженого наказом ДПА України 21.01.2009р. N 7, також включено комп'ютерно-касову систему "Фіскал", яка призначена для фіскалізації гральних автоматів.
Таким чином, колегія суддів вважає, що з моменту включення до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій комп'ютерно-касової системи "Фіскал" позивач зобов'язаний використовувати зазначену систему.
Відповідно до вимог статті 218 цього Кодексу підставою господарської відповідальності учасника господарських відносин, у тому числі для застосування адміністративно-господарських санкцій, є вчинене таким суб'єктом господарське правопорушення. У силу частини другої зазначеної статті учасник господарських відносин відповідає за порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним ужито всіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.
В порушення наведених вимог позивач не надав жодного доказу, що засвідчують вжиття ним заходів із встановлення технічної можливості використання комп'ютерно-касової системи "Фіскал" у тих гральних автоматах, що ними використовуються.
З урахуванням викладеного, колегія суддів вважає, що відповідачем правомірно було притягнуто до відповідальності за використання гральних автоматів, не обладнаних фіскальними функціями.
На підставі вищенаведеного, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції постанова прийнята з порушенням норм матеріального права, що є підставою для скасування постанови та прийняття нової постанови про відмову у задоволенні позову в цій частині.
Керуючись статтями 24, 160, 167, 184, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
ПОСТАНОВИЛА:
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м .Донецька на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 11 грудня 2009р. по справі №2а-16906/09/0570 задовольнити.
Скасувати постанову Донецького окружного адміністративного суду від 11 грудня 2009р. по справі №2а-16906/09/0570 в частині задоволення позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю Товариства з обмеженою відповідальністю "Інтергейм України" до Державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м. Донецька про скасування рішення від 3 грудня 2008року № 0005442344 про застосування штрафних (фінансових) санкцій на суму 11220,00 грн.
Відмовити в задоволенні позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю Товариства з обмеженою відповідальністю "Інтергейм України" до Державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м. Донецька про скасування рішення від 3 грудня 2008року № 0005442344 про застосування штрафних (фінансових) санкцій на суму 11220,00 грн.
В іншій частині постанову Донецького окружного адміністративного суду від 11 грудня 2009р. по справі №2а-16906/09/0570 залишити без змін.
Вступна та резолютивна частини постанови прийняті у нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 04 червня 2010 року. Постанова у повному обсязі складена у нарадчій кімнаті 07 червня 2010 року.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення.
Постанова може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, а в разі складення в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі.
Головуючий: Гаврищук Т.Г.
Судді: Сухарьок М.Г.
Білак С.В.