
Справа № 576/125/21
Провадження № 2/576/99/21
РІШЕННЯ
іменем України
08 червня 2021 року м. Глухів
Глухівський міськрайонний суд Сумської області у складі
головуючого суддіУсенко Л.М. секретар судового засіданняБірюк О.І., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін справу№ 576/125/21 за позовомОСОБА_1 відповідач Виконавчий комітет Глухівської міської ради Сумської областіпроскасування рішення учасники справи та представники:не викликались
ВСТАНОВИВ:
18 січня 2021 ОСОБА_1 звернувся до Глухівського міськрайонного суду Сумської області із вказаним позовом до Виконавчого комітету Глухівської міської ради.
Ухвалою суду від 25.02.2021 провадження у справі закрито.
Постановою Сумського апеляційного суду від 22.04.2021 вищевказану ухвалу скасовано, справу направлено для продовження розгляду до Глухівського міськрайонного суду Сумської області.
Ухвалою судді від 30.04.2021 задоволено самовідвід судді Сапона О.В., здійснено повторний авторозподіл, за яким справа розподілена судді Усенко Л.М.
Позовні вимоги мотивовані тим, що розпорядженням Глухівського міського голови від 12.04.2019 ОСОБА_1 був призначений на посаду головного лікаря Глухівської ЦРЛ та приступив до роботи у відповідності до умов контракту.
Після реорганізації Глухівської ЦРЛ внесені доповнення до контракту шляхом підписання додаткової угоди від 27.01.2020 року.
20.12.2020 на сесії Глухівської міської ради до порядку денного з голосу внесено пропозицію про звільнення позивача з посади та прийнято рішення від 20.05.2020 № 457 «Про розірвання контракту з Генеральним директором КНП «Глухівська міська лікарня». Також прийняте похідне рішення «Про призначення в.о. Генерального директора КНП «Глухівська міська лікарня».
Рішенню «Про розірвання контракту з Генеральним директором КНП «Глухівська міська лікарня» передувало прийняття 15.05.2020 виконкомом рішення № 100 «Про затвердження Статуту КНП «Глухівська міська лікарня» Глухівської міської ради у новій редакції». Новим статутом міській раді надано право звільняти позивача. Однак, на сайті позивача відсутні розпорядження про скликання засідання виконкому, що є обов`язковою умовою проведення засідань згідно з вимогами Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні». Отже, засідання виконкому на 15.05.2020 року не скликалось та не проводилось, голосування не було, рішення просто підписане секретарем міської ради та опубліковане. Вже під нього підклали нібито прийнятий на засіданні статут, згідно якого рада отримала повноваження звільняти генерального директора ЦРЛ.
Глухівська міська рада в преамбулі рішення № 457 від 20.05.2020 посилається на цей статут, хоча це не відповідає Постанові КМУ № 1094 від 27.12.2017 «Про затвердження Порядку проведення конкурсу на зайняття посади керівника державного, комунального закладу охорони здоров`я», адже законодавець не надав засновнику (Глухівська міська рада) таких повноважень.
Попереднього оприлюднення проекту спірного рішення як передбачено ст. 15 Закону України «Про доступ до публічної інформації» не було.
Оскаржуване рішення прямо впливає на права та обов`язки позивача, оскільки його звільнено з посади з урахуванням зміненого статуту.
Просить суд скасувати рішення відповідача від 05.05.2020 № 100 «Про затвердження Статуту КНП «Глухівська міська лікарня» Глухівської міської ради у новій редакції».
Ухвалою судді від 05 травня 2021 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження по справі, відповідачу запропоновано протягом п`ятнадцяти днів із дня вручення ухвали про відкриття провадження подати відзив на позовну заяву та заперечення проти розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження.
У відзиві відповідач проти задоволення позову заперечив, пославшись на те, що КНП «Глухівська міська лікарня» Глухівської міської ради створене за рішенням Глухівської міської ради від 27 вересня 2019 року № 371 «Про припинення Глухівської центральної районної лікарні шляхом перетворення в КНП «Глухівська міська лікарня» Глухівської міської ради», відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» шляхом перетворення Глухівської центральної районної лікарні, управління якою здійснює Глухівська міська рада у комунальне некомерційне підприємство «Глухівська міська лікарня» Глухівської міської ради.
Згідно пункту 1.5. розділу 1 Статуту, Засновником та Власником Підприємства є Глухівська міська рада Сумської області. Підприємство є підпорядкованим, підзвітним та підконтрольним Засновнику.
Рішенням міської ради від 28.01.2011 № 73 «Про передачу повноважень щодо окремих питань управління майном комунальної власності територіальної громади міста» було передано повноваження щодо окремих питань управління майном комунальної власності територіальної громади міста виконавчому комітету.
Рішенням виконавчого комітету від 15.05.2020 № 100 «Про затвердження статуту КНП «Глухівська міська лікарня» Глухівської міської ради у новій редакції» було затверджено статут КНП «Глухівська міська лікарня» Глухівської міської ради у новій редакції.
Щодо сумніву позивача стосовно законності прийняття рішення виконавчого комітету Глухівської міської ради від 15.05.2020 № 100 «Про затвердження статуту КНП «Глухівська міська лікарня» Глухівської міської ради у новій редакції», то дане питання згідно ч. 3 статті 52 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та рішення міської ради від 28.01.2011 № 73 «Про передачу повноважень щодо окремих питань управління майном комунальної власності територіальної громади міста» відноситься до повноважень виконавчого комітету Глухівської міської ради.
Також згідно Розділу 8 Параграфу 5 Порядку прийняття рішень між засіданнями виконавчого комітету (в робочому порядку) Регламенту виконавчих органів Глухівської міської ради затвердженого рішенням виконавчого комітету від 22.02.2018 № 65 «Про регламент виконавчих органів Глухівської міської ради» питання можуть розглядатись в період між засіданнями виконавчого комітету. Для такого розгляду відповідальні за підготовку питання погоджують проект рішення з візами відповідно з членами виконавчого комітету під їх особистий підпис. Рішення вважається прийнятим, якщо є згода більше половини членів виконавчого комітету від його загального складу.
Відповідно до рішень міської ради від № 409 «Про утворення виконавчого комітету Глухівської міської ради сьомого скликання та затвердження його персонального складу» та від № 433 «Про внесення змін до складу виконавчого комітету Глухівської міської ради сьомого скликання», загальний склад виконавчого комітету Глухівської міської ради складає 9 чоловік. Отже, для прийняття рішення підписати лист-погодження повинно 5 членів виконавчого комітету. Оскаржуване Позивачем рішення виконавчого комітету було погоджено 5 членами виконавчого комітету.
Відповідно до ч. 5 статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»: акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо органом чи посадовою особою не встановлено пізніший строк введення цих актів у дію.
Рішення виконавчого комітету від 15.05.2020 № 100 «Про затвердження статуту КНП «Глухівська міська лікарня» Глухівської міської ради у новій редакції» було опубліковано на офіційному сайті Глухівської міської ради, як того вимагає чинне законодавство України.
Отже, рішення виконавчого комітету від 15.05.2020 № 100 «Про затвердження статуту КНП «Глухівська міська лікарня» Глухівської міської ради у новій редакції» було прийнято з додержанням вимог Регламенту виконавчого комітету Глухівської міської ради.
Також рішенням міської ради від 26.06.2020 № 465 «Про передачу повноважень щодо окремих питань управління майном комунальної власності територіальної громади міста Глухова» було визнано таким, що втратило чинність рішення міської ради від 28.01.2011 № 73 «Про передачу повноважень щодо окремих питань управління майном комунальної власності територіальної громади міста».
18.09.2020 рішенням міської ради від 18.09.2020 № 542 «Про зміну назв посад керівників КІГП «Глухівська міська лікарня» Глухівської міської ради» було затверджено Статут КНП «Глухівська міська лікарня» Глухівської міської ради у новій редакції.
Таким чином, рішення виконавчого комітету від 15.05.2020 № 100 «Про затвердження статуту КНП «Глухівська міська лікарня» Глухівської міської ради у новій редакції» втратило чинність.
Рішенням міської ради від 16.10.2020 № 553 «Про визначення розміру статутного капіталу КНП «Глухівська міська лікарня» Глухівської міської ради» було затверджено Статут КНП «Глухівська міська лікарня» Глухівської міської ради у новій редакції.
Рішенням міської ради від 27.01.2021 № 126 «Про передачу повноважень щодо окремих питань управління майном комунальної власності територіальної громади Глухівської міської ради» було передано повноваження щодо окремих питань управління майном комунальної власності територіальної громади міста виконавчому комітету, в тому числі затвердження Статутів комунальних підприємств, установ, організацій, зміни до них та прийняття відповідних рішень у разі порушення Статутів.
Рішенням виконавчого комітету Глухівської міської ради від 29.03.2021 № 112 «Про затвердження Статуту Комунального некомерційного підприємства «Глухівська міська лікарня» Глухівської міської ради в новій редакції» було затверджено Статут КНГІ «Глухівська міська лікарня» Глухівської міської ради у новій редакції та проведена державна реєстрація цього Статуту відповідно до вимог чинного законодавства.
Враховуючи вищезазначене, виконавчий комітет Глухівської міської ради в зазначених діях не порушив законодавство України та діяв в межах правового поля, позовні вимоги позивача вважає безпідставними і необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Також сторони направили відповідь на відзив та заперечення.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Безпосередньо дослідивши матеріали справи та наявні в них докази, суд встановив наступне.
За відомостями, які внесені до трудової книжки, 12 квітня 2019 року ОСОБА_1 призначений на посаду головного лікаря Глухівської ЦРЛ. 28 січня 2020 року Глухівська ЦРЛ перейменована в КНП «Глухівська міська лікарня» Глухівської міської ради, посада «головний лікар» перейменована на «Генеральний директор» (а.с. 9).
Також 12 квітня 2019 року між виконавчим комітетом Глухівської міської ради, що є засновником Глухівської ЦРЛ, та ОСОБА_1 , як керівником комунального закладу охорони здоров`я, укладено контракт (а.с. 10-13).
У зв`язку із припиненням Глухівської ЦРЛ шляхом перетворення на Глухівську міську лікарню сторони уклали додаткову угоду від 21 січня 2020 року, змінивши назву посади на «Генеральний директор КНП «Глухівська міська лікарня» (а.с. 14).
Рішенням виконавчого комітету Глухівської міської ради від 15.05.2020 № 100 затверджено статут КНП «Глухівська міська лікарня» Глухівської міської ради у новій редакції. Рішення прийняте за поданням заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів міської ради, відповідно до п. 2.1.3 рішення міської ради від 28.01.2011 № 73 «Про передачу повноважень щодо окремих питань управління майном комунальної власності територіальної громади міста» та з посиланням на ст.ст. 52, 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» (а.с. 111).
За новою редакцією статуту управління КНП «Глухівська міська лікарня Глухівської міської ради Сумської області» здійснює Глухівська міська рада. Глухівська міська лікарня є правонаступником усіх прав та обов`язків Глухівської ЦРЛ (а.с. 16-24).
20 травня 2020 року на другому пленарному засіданні тринадцятої сесії сьомого скликання Глухівської міської ради прийняте рішення № 457, яким розірвано контракт з Генеральним директором КНП «Глухівська міська лікарня» ОСОБА_1 у зв`язку з порушенням п. 8 ч. 2 розд. ІІ контракту. При прийнятті рішення міська рада керувалась статутом, п. 2 ч. 4 розд. ІІ контракту (а.с. 25).
Виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи. Виконавчі органи сільських, селищних, міських, районних у містах рад є підконтрольними і підзвітними відповідним радам, а з питань здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади - також підконтрольними відповідним органам виконавчої влади (ч.ч. 1, 2 ст. 11 Закону).
Відповідно до ч. 1 ст. 53 Закону України «Про місцеве самоврядування» основною формою роботи виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради є його засідання. Засідання виконавчого комітету скликаються відповідно сільським, селищним, міським головою (головою районної у місті ради), а в разі його відсутності чи неможливості здійснення ним цієї функції - заступником сільського, селищного, міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради (районної у місті ради - заступником голови ради) в міру необхідності, але не рідше одного разу на місяць, і є правомочними, якщо в них бере участь більше половини від загального складу виконавчого комітету.
Отже, у ст. 53 Закону України «Про місцеве самоврядування» законодавець визначив основну форму та порядок роботи виконавчих комітетів. Однак, міська рада не позбавлена можливості визначати додаткові форми роботи виконавчого комітету.
Так, згідно з параграфом 5 Регламенту виконавчих органів Глухівської міської ради питання, що потребують невідкладного прийняття рішення, можуть розглядатись в період між засіданнями виконавчого комітету. Для цього відповідальні за підготовку питання погоджують проект рішення (з візами відповідно до п. 2.4) з членами виконавчого комітету під їх особистий підпис. Рішення вважається прийнятим, якщо є згода більше половини членів виконавчого комітету від його загального складу.
Регламент виконавчих органів Глухівської міської ради (у редакції, що діяла на момент прийняття спірного рішення) був чинним, відомостей щодо судового оскарження його дії в матеріалах справи відсутні.
Із листа - погодження проекту рішення вбачається, що спірне рішення погоджене простою більшістю членів виконкому, про що свідчать їх підписи (а.с. 175).
Таким чином, дії відповідача щодо прийняття спірного рішення не суперечать вимогам чинного законодавства та не виходять за межі компетенції виконавчого комітету.
Разом з цим позивач стверджує, що спірне рішення прийняте з метою надання права Глухівській міській раді змінити одноосібно сторону в контракті, незаконно присвоїти собі право, визначити інший порядок та процедуру звільнення позивача рішенням колегіального органу, а саме сесією міської ради.
Суд не погоджується з позивачем і в цій частині та вважає за необхідне зазначити наступне.
В матеріалах справи відсутні докази вчинення посадовими особами Глухівської міської ради або виконавчого комітету вказаної ради будь-яких протиправних дій, що направлені на звуження чи порушення трудових прав ОСОБА_1 . При цьому позивач помилково вважає, що зміна органу управління Глухівської міської лікарні з виконавчого комітету на міську раду автоматично призвела до внесення змін в контракті, оскільки за умовами статуту лікарні міська рада як правонаступник прийняла на себе усі попередні права та обов`язки виконавчого комітету, у тому числі за контрактом з позивачем.
Також слід зауважити, що згідно рішення міської ради від 20.05.2020 № 457 ОСОБА_1 звільнено за порушення з його боку п. 8 ч. 2 розд. ІІ контракту, що пов`язано з незабезпеченням своєчасної виплати заробітної плати.
За таких умов, враховуючи те, що доводи позивача не знайшли свого підтвердження в ході розгляду справи, позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Керуючись статтями 4, 12-13,19, 81, 141, 247, 258, 259, 265, 268, 273, 279, 354, 355 Цивільного процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Сумського апеляційного суду черезГлухівський міськрайонний суд Сумської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Повне рішення складене 14 червня 2021 року.
Суддя Л.М. Усенко