
490/3355/21 від31.05.2021
н\п 3/490/2005/2021
Центральний районний суд м. Миколаєва
_______________
ПОСТАНОВА
Іменем України
31 травня 2021 року м. Миколаїв
Суддя Центрального районного суду м. Миколаєва Тішко Д.А. за участю особи, яка притягається до адміністративної відповідальності та його захисника, розглянувши справу про притягнення
ОСОБА_1 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, працюючого в ТОВ «Нібулон» складальник – добудовник судовий, номер облікової картки платника податків невідомий проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі – КУпАП), -
В С Т А Н О В И В :
26.04.2021 року о 23 год. 10 хв. у м. Миколаєві по вул. Флотська біля буд.87, ОСОБА_1 керував транспортним засобом «Toyota Avensis» д.н. НОМЕР_1 , з ознаками алкогольного сп`яніння, що виражалось запах з порожнини рота, порушення координації рухів, порушення мови, різкої зміні забарвлення покриву обличчя, поведінці що не відповідала обстановці. Водію було запропоновано пройти огляд на стан сп`яніння в медичному закладі, на що водій погодився, та згідно висновку №498 від 27.04.2021 року, водій керував транспортним засобом в стані алкогольного сп`яніння чим порушив вимоги п. 2.9 "а" ПДР України.
ОСОБА_1 в судовому засідання пояснив, що 26.04.2021 року, він приїхав з роботи, в нього виникла сварка з дружиною, йому зателефонував його товарищ ОСОБА_2 з яким він поїхав за акумуляторам в гараж. ОСОБА_2 був за кермом його автомобіля, а він сидів на задньому пасажирському сидінні, під час дороги в гараж, в нього з ОСОБА_2 почалась сварка. ОСОБА_2 розгнівався, кинув в нього ключі від машини та пішов пішки, а він залишився біля свого авто. Коли приїхали працівники поліції він пояснив, що за кермом він не їхав, та не заперечував, що був у стані алкогольного сп`яніння.
Захисник вказав, що ОСОБА_1 за кермом не їхав, перебував лише на задньому сидінні. Крім того додав, що надані до суду відео матеріали знаходяться на 20 файлах, а мають бути непреривними, тобто з початку та до самого кінця проведення всіх дій. Крім того зазначав, що на відео файлах немає свідків які були присутні при складанні протоколу, які вказані в протоколі.
Відповідно до ст. 9 КУпАП, під поняттям адміністративного правопорушення визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Статтею 245 КУпАП передбачено, що завданням провадження у справах про адміністративне правопорушення є своєчасне, повне, всебічне з`ясування обставин по справі.
Згідно вимог ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Положеннями ст. 266 КУпАП закріплено, що огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, проводиться з використанням спеціальних технічних засобів поліцейським у присутності двох свідків. У разі незгоди водія (судноводія) на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров`я. Перелік закладів охорони здоров`я, яким надається право проведення огляду особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров`я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється.
Відповідно до ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно з порядком направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції і проведення такого огляду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 грудня 2008 року № 1103, огляд на стан сп`яніння проводиться поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, у присутності двох свідків. Водій транспортного засобу, що відмовився від проведення огляду на місці зупинки транспортного засобу або висловив незгоду з його результатами, направляється поліцейським для проведення огляду до відповідного закладу охорони здоров`я.
Розділом ІІ "Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції", затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров`я України № 1452/735 від 9 листопада 2015 року, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 11 листопада 2015 року за №1413/27858 закріплено, що за наявності ознак, поліцейський проводить огляд на стан алкогольного сп`яніння на місці зупинки транспортного засобу в присутності двох свідків за допомогою спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом. З метою забезпечення достовірності результатів огляду водіїв транспортних засобів, які мають бути оглянуті в закладах охорони здоров`я, поліцейський забезпечує доставку цих осіб до найближчого закладу охорони здоров`я не пізніше ніж протягом двох годин з моменту виявлення підстав для його проведення. Результати огляду на стан сп`яніння водія транспортного засобу, проведеного поліцейським, зазначаються в актіо гляду на стан алкогольного сп`яніння з використанням спеціальних технічних засобів. У випадку установлення стану сп`яніння результати огляду, проведеного поліцейським, зазначаються у протоколі про адміністративне правопорушення, до якого долучається акт огляду. Акт огляду складається у двох примірниках, один з яких вручається водію, а другий залишається у поліцейського та/або долучається до протоколу про адміністративне правопорушення у разі встановлення стану сп`яніння.
Пункт 2.9 "а" Правил дорожнього руху України вказує на те, що водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до ч.1 ст.130 КУпАП, відповідальність наступає за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп`яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Вина ОСОБА_1 підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення серії ААБ №114144 від 27.04.2021 р., зі змістом якого останній ознайомився та не висловив будь-яких заперечень щодо його правильності про що поставив свій підпис, та зазначив про сімейні обставини, висновком щодо результатів медичного огляду №498 від 27.04.2021 року, поясненням ОСОБА_3 , ОСОБА_4 .
Із відеозапису із нагрудної камери співробітника поліції слідує, що 26.04.2021 року працівники поліції під`їхали до автомобіля «Toyota Avensis» д.н. НОМЕР_1 , біля якого знаходився ОСОБА_1 .. В ході бесіди ОСОБА_1 пояснив, що транспортний засіб належить йому, однак він їм не керував. Свідок який був присутній, пояснив, що бачив як ОСОБА_1 керував транспортним засобом та погано тримався дороги. Водію було запропоновано пройти тест на стан алкогольного сп`яніння (зафіксована на відрізках відеозапису 23год 50хв 12сек) ОСОБА_1 відмовляється від проходження. На відрізку відеозапису 00год 12хв 00сек ОСОБА_1 розповідає, що в результаті сварки в нього були сильні емоційні переживання, та він поїхав за кермом, однак їхав він не по проспекту де ходять люди, а по вул. Флотській, де нікого немає. На відрізку відеозапису 00год 14хв 00сек ОСОБА_1 розповідає, у всьому винна горілка, він випив та сів за кермо, поїхав, щоб вийшли емоції. На відрізку відеозапису 00год 20хв 51сек ОСОБА_1 вказує, що у кожного психи по різному бувають, він просто сів за кермо та поїхав по вул. Флотській. На відрізку відеозапису 00год 23хв 28сек ОСОБА_1 розповідає, що прихав до дому, випив 1 літр горілки, тому перебував в стані алкогольного сп`яніння, та точно знає що він п`яний. На відрізку відеофайлу ОСОБА_1 в медичному закладі проходить тест на стан алкогольного сп`яніння за допомогою алкотестеру, та в голос каже аналіз тесту складає 1,62%. Таким чином, з пояснень ОСОБА_1 , які зафіксовані на відеозапису достоменно вбачається факт керування ним транспортним засобом в стані алкогольного сп`яніння.
Відповідно до пункту 2 розділу ІІ Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, яка затверджена наказом Міністерства внутрішніх справ України від 07 листопада 2015року№1395, особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, а також викласти мотиви своєї відмови від його підписання, які долучаються до протоколу.
ОСОБА_1 таким правом не скористався, протокол про адміністративне правопорушення підписав, письмових пояснень по суті порушення не надав так як і зауважень щодо складеного протоколу.
Європейський суд з прав людини в своїх рішеннях, зокрема по справам «Кобець проти України» від 14 лютого 2008 року, «Берктай проти Туреччини» від 08 лютого 2001 року, «Лавенте проти Латвії» від 07 листопада 2002 року неодноразово вказує, що оцінюючи докази суд застосовує принцип доведення «за відсутності розумних підстав для сумніву», що може бути результатом цілої низки ознак або достатньо вагомих, чітких і узгоджених між собою неспростовних презумпцій.
В рішенні по справі «О' Галлоран та Франціс проти Сполученого Королівства» від 29 червня 2007 року, Європейський суд з прав людини у складі його Великої палати постановив, що будь-яка особа, яка володіє чи керує автомобілем, підпадає під дію спеціальних правил, оскільки володіння та використання автомобілів є таким, що потенційно може завдати серйозної шкоди. Ті, хто реалізували своє право володіти автомобілями та їздити на них, тим самим погодились нести певну відповідальність та виконувати додаткові обов`язки у правовому полі.
Отже, ОСОБА_1 реалізуючи своє право керувати автомобілем, тим самим погодився нести певну відповідальність та виконувати додаткові обов`язки у правовому полі згідно встановлених норм закону держави Україна.
За такого, суддя приходить до висновку, що ОСОБА_1 порушив вимоги п. 2.9 "а" Правил дорожнього руху України та його дії слід кваліфікувати як вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП, а саме: керування транспортним засобом особою, що перебуває у стані алкогольного сп`яніння.
При накладенні адміністративного стягнення суддя враховує характер вчиненого правопорушення, а саме те, ОСОБА_1 , перебуваючи в стані алкогольного сп`яніння керував транспортним засобом, чим в свою чергу створював підвищену загрозу для життя і здоров`я інших учасників дорожнього руху, за такого вважає за необхідне застосувати до нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу з позбавленням права керування транспортними засобами.
Керуючись ст.ст. 33, ч. 1 ст. 130, 245, 251, 266, 280, 283-285 КУпАП, -
П О С Т А Н О В И В :
Визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП і накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 17 000 (сімнадцять тисяч) гривень, що підлягає перерахуванню до місцевого бюджету Центрального району на розрахунковий рахунок № UA438999980313010149000014001, Миколаївське ГУК/ Миколаївської обл./21081300 код отримувача 37992030, МФО: 899998,
а також позбавлення права керування всіма видами механічних транспортних засобів строком один рік.
На підставі ст. 40 - 1 КУпАП, стягнути з ОСОБА_1 в рахунок сплати судового збору у провадженні по цій справі 454 (чотириста п`ятдесят чотири) грн., що підлягає перерахуванню до Миколаїв.ГУК/Централ.р-н/22030101, на розрахунковий рахунок №UA798999980313131206000014483, код отримувача: 37992030, банк Казначейство України (ЕАП), кодкласифікації доходів бюджету: 22030101.
Постанову протягом десяти днів з її дня винесення може бути оскаржено до Миколаївського апеляційного суду через Центральний районний суд м. Миколаєва особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, чи її захисником.
Штраф має бути сплачений протягом п`ятнадцяти днів з дня одержання копії постанови. В разі несплати штрафу в зазначений термін у добровільному порядку, постанову буде звернуто до примусового виконання та стягнуто: штраф у подвійному розмірі і витрати виконавчого провадження.
Суддя Тішко Д.А.