Рішення № 97663542, 14.06.2021, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.06.2021
Номер справи
520/5646/21
Номер документу
97663542
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

14 червня 2021 р. № 520/5646/21

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Мороко А.С., розглянувши у порядку спрощеного провадження в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу № 520/5646/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо відмови у проведенні перерахування та виплати ОСОБА_1 пенсії у відповідності чинного законодавства;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити перерахунок розміру пенсії ОСОБА_1 згідно до висновку № 100/26581 від 10 квітня 2003 року, який був підставою призначення пенсії, з урахуванням таких категорій грошового забезпечення: надбавка за вислугу років - 35 %, надбавка за УБОЗ (за роботу у спец підрозділі УБОЗ) - 50 %, надбавка за ОУС (за особливі умови) - 30 %, надбавка за секретність - 15 %, премія - 100 %;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області виплатити ОСОБА_1 перераховану пенсію згідно до висновку № 100/26581 від 10 квітня 2003 року, який був підставою призначення пенсії, з урахуванням таких категорій грошового забезпечення: надбавка за вислугу років - 35 %, надбавка за УБОЗ (за роботу у спец підрозділі УБОЗ) - 50 %, надбавка за ОУС (за особливі умови) - 30 %, надбавка за секретність - 15 %, премія - 100 %, починаючи з дня прийняття даної позовної заяви судом;

- встановити судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області подати в установлений судом строк, з моменту набрання рішенням законної сили, звіт про виконання судового рішення

В обґрунтування позову позивач зазначив, що відповідач протиправно здійснив перерахунок пенсії з 01.01.2016 без урахування висновку № 100/26581 від 10 квітня 2003 року, який був підставою призначення пенсії, з урахуванням таких категорій грошового забезпечення: надбавка за вислугу років - 35 %, надбавка за УБОЗ (за роботу у спец підрозділі УБОЗ) - 50 %, надбавка за ОУС (за особливі умови) - 30 %, надбавка за секретність - 15 %, премія - 100 %.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 12.04.2021 відкрито спрощене провадження по даній справі та запропоновано відповідачу надати відзив на позов.

Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження була надіслана відповідачу, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.

06.05.2021 представником відповідача надано відзив на позовну заяву, в якому він просив відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог, оскільки у спірних правовідносинах управління діяло з дотриманням норм чинного законодавства України.

16.05.2021 від позивача надійшла відповідь на відзив, в якій просив задовольнити позовні вимоги.

Положеннями ч.1 ст.257 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.

Згідно ч.2 ст.257 Кодексу адміністративного судочинства України: за правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду.

Відповідно 258 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 отримує пенсію за вислугу років, яка призначена відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Судом встановлено, що з 01.01.2016 пенсію позивача перераховано відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 на підставі довідки ліквідаційної комісії ГУМВС України в Харківській області № 100/26581 від 22.03.2018.

Не погоджуючись із вказаним перерахунком пенсії, позивач звернувся до ліквідаційної комісії ГУМВС України в Харківській області із заявою, в якій просив надати довідку про розмір грошового забезпечення станом на сьогодні з урахуванням наступних складових надбавка за вислугу років - 35 %, надбавка за УБОЗ (за роботу у спец підрозділі УБОЗ) - 50 %, надбавка за ОУС (за особливі умови) - 30 %, надбавка за секретність - 15 %, премія - 100 %.

Листом № Б-5/119/29/29-2-202-1 від 25.01.2021 Головне управління МВС України повідомило ОСОБА_1 про те, що оскільки ліквідаційна комісія ГУ МВС України в Харківській області не отримувала списків для перерахунку пенсій з ГУ ПФУ в Харківській області, на сьогодні немає підстав для складання нової довідки про розмір грошового забезпечення та направлення її до вищезазначеного пенсійного органу.

15.02.2021 позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив витребувати з ліквідаційної комісії ГУМВС України в Харківській області довідку про розмір грошового забезпечення станом на сьогодні з обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних основних та додаткових видів грошового забезпечення; на підставі такої довідки провести перерахунок основного розміру пенсії згідно постанови № 160/8324/19 від 24.06.2020.

Листом № 2428-3347/Б-02/8-2000/21 Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області повідомило ОСОБА_1 про те, що з 01.01.2016 позивачу проведено перерахунок пенсії відповідно постанови № 103 з урахуванням довідки про розмір грошового забезпечення, яку надано уповноваженим органом за відповідною посадою.

Щодо вирішення справи по суті, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини 1 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-XII від 09 квітня 1992 року (далі - Закон № 2262-XII) перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Частиною 4 статті 63 Закону № 2262-XII визначено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Частинами 2, 3 статті 51 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб`єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Згідно з пунктом 1 Порядку № 45 пенсії, призначені відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Пунктами 2, 3 названого Порядку № 45 передбачено, що Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Тобто, питання щодо включення до довідки складових грошового забезпечення належало до компетенції ліквідаційної комісії ГУМВС України в Харківській області, яка є уповноваженим органом в даному випадку на надання довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсії.

При цьому, в матеріалах справи міститься довідка ліквідаційної комісії ГУМВС України в Харківській області № 100/26581 від 22.03.2018 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за нормами, чинними станом на 01.01.2016, відповідно до якої містяться наступні складові: посадовий оклад в розмірі 3400,00 грн, оклад за спец. званням (полковник поліції) -2400,00 грн, надбавка за вислугу років (45 %) в розмірі 2610,00 грн., надбавка за роботу з таємними документами (15 %) в розмірі 510,00 грн, премія (11,84 %) 1056,13 грн, всього 9976,13 грн.

За таких обставин, Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області під час перерахунку пенсії позивача з 01.01.2016 року враховувало ті показники грошового забезпечення, які були надані уповноваженим органом та було позбавлене можливості визначити і врахувати будь-які інші, окрім тих, що були включені до відповідної довідки.

Так, Верховний Суд в постановах від 19.07.2019 року у справі №640/17250/16-а та від 10.09.2019 року у справі № 521/16215/16-а вказав, що органи Пенсійного фонду України не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір пенсії, а здійснюють її нарахування на підставі наданих їм відповідними органами/особою-пенсіонером довідок про розмір грошового забезпечення, і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення, зазначених у довідках.

Крім того, Великою Палатою Верховного Суду в постанові від 19.02.2020 року у зразковій справі № 240/6263/18 зазначено, що скасування в судовому порядку пунктів 1, 2 Постанови № 103 не впливає на результат розгляду справи по суті, оскільки алгоритм дій державних органів під час проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-XII, передбачений у Постанові № 45, не змінився у зв`язку з прийняттям Постанови № 103. Порядок № 45 в редакції до внесення змін Постановою № 103 також передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готували для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подавали їх головним управлінням ПФУ. Головні управління ПФУ здійснювали перерахунок пенсії на підставі довідок, що надійшли від обласних військових комісаріатів, в яких визначено розмір грошового забезпечення для такого перерахунку. Форму довідки, в тому числі складові грошового забезпечення, наведено в додатку 2 до Порядку № 45. Відповідач має право перевіряти правильність складення довідок щодо формального змісту, однак правом самостійно визначати складові та розмір грошового забезпечення осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, відповідач не має.

Відповідно до ч.5 ст.242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що в спірних правовідносинах відповідач діяв з дотриманням норм чинного законодавства України.

Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 є необґрунтованими, а тому, не підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295, 296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

В И Р І Ш И В:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (місцезнаходження: майдан Свободи, буд. 5, Держпром, 3 під., 2 пов., м. Харків, 61022, ідентифікаційний код - 14099344) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії -відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо справа розглядалась в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя А.С. Мороко