
Справа № 420/6693/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 червня 2021 року Одеський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Левчук О.А.,
за участю секретаря Гур`євої К.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі справу за адміністративним позовом Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради до ОСОБА_1 про скасування повідомлення, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся з даним позовом до суду та просить суд скасувати повідомлення № ОД 061201430876 від 22.05.2020 року про початок виконання будівельних робіт, подане ОСОБА_1 .
В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що під час проведення перевірки посадовими особами управління встановлено, що ОСОБА_1 виконуються будівельно-монтажні роботи з будівництва житлового будинку, проте документи, які дають право на виконання будівельних робіт на момент перевірки надані не були. Згідно даних Єдиного реєстру документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт і засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, відомостей про повернення на доопрацювання, відмову у видачі, скасування та анулювання зазначених документів, відсутні відомості стосовно реєстрації документів, що дають право на виконання будівельних робіт та засвідчують прийняття до експлуатації об`єкта за адресою АДРЕСА_1 . В подальшому через електронний кабінет забудовника відповідачем подано повідомлення про початок виконання будівельних робіт № ОД 061201430876 від 22.05.2020 року щодо будівництва 1-2-поверхового з мансардою та вбудованим гаражем індивідуального житлового будинку із знесенням усіх існуючих на земельній ділянці будівель і споруд за адресою: АДРЕСА_1 . В ході здійснення комісійного обстеження управлінням встановлено, що за вказаною адресою виконуються будівельно-монтажні роботи з будівництва житлового будинку. На момент обстеження виконані роботи з влаштування цокольного поверху, зведено з/б каркас та стіни першого поверху. Тобто, ОСОБА_1 подав повідомлення про початок будівельних робіт на об`єкт, будівництво якого фактично розпочато до подання такого повідомлення.
Відповідачем ОСОБА_1 до суду надано відзив на позовну заяву, в якому відповідач вказує, що ним придбано земельну ділянку та домоволодіння за адресою: АДРЕСА_1 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд. Було отримано будівельний паспорт на будівництво 1-2 поверхового з мансардою та вбудованим гаражем індивідуального житлового будинку, реєстраційний номер 01-07/325. 01.10.2019 року ним особисто подано до Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради повідомлення про початок виконання будівельних робіт щодо об`єктів, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорта з усіма додатками, як передбаченого нормами чинного законодавства. Тобто, після дотримання усіх норм законодавства, а саме отримання права власності на земельну ділянку та подання повідомлення було розпочато будівництво індивідуального житлового будинку у відповідності до затвердженого будівельного паспорта. Однак, з невідомих причин таке повідомлення не було внесено управлінням до Єдиного реєстру документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт і засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, відомостей про повернення на доопрацювання, відмову у видачі, скасування та анулювання зазначених документів. При цьому, жодних повідомлень про повернення на доопрацювання або відмову у реєстрації такого повідомлення не надходило. Про вказані обставини йому стало відомо 18.02.2020 року під час проведення перевірки, за результатом якої було видано припис, яким його було зобов`язано усунути порушення містобудівного законодавства шляхом отримання права на виконання будівельних робіт та припис яким його було зобов`язано зупинити будівельні роботи до отримання документів, які дають право на виконання будівельних робіт. З метою виконання приписів ним повторно особисто подано до Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради повідомлення про початок виконання будівельних робіт щодо об`єктів, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорта. Проте, всупереч Закону таке повідомлення знову не було внесено до Реєстру. У зв`язку з чим він втретє в травні 2020 року подав повідомлення через електронний кабінет, яке було таки зареєстровано. При цьому, законодавством передбачено саме подання повідомлення, а не його реєстрацію.
Ухвалою суду від 14 вересня 2020 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання.
Ухвалою суду від 10 листопада 2020 року, занесеною до протоколу судового засідання, продовжено строк підготовчого провадження на 30 днів.
Ухвалою суду від 24 грудня 2020 року зупинено провадження по справі.
Ухвалою суду від 09 лютого 2021 року, занесеною до протоколу судового засідання, поновлено провадження по справі.
Ухвалою суду від 09 лютого 2021 року витребувано від Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради інформацію та належним чином завірені копії документів (за наявності) на підтвердження надходження до Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради повідомлень про початок виконання будівельних робіт щодо об`єктів, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорта, за адресою АДРЕСА_1 , їх реєстрації чи повернення на доопрацювання, інформацію та належним чином завірені копії документів на підтвердження того, які саме документи були зареєстровані в Управлінні державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради 01.10.2019 року за вхід. № 01-16/2240д/д, та 24.04.2020 року за вхід. № 01-16/700д/д, а також інформацію та належним чином завірені копії документів на підтвердження надходження до Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради 01.10.2019 року та 24.04.2020 року документів від ОСОБА_1 , та зупинено провадження по справі для одержання витребуваних документів.
Ухвалою суду від 19 травня 2021 року, занесеною до протоколу судового засідання, поновлено провадження по справі.
Ухвалою суду від 19 травня 2021 року, занесеною до протоколу судового засідання, закрито підготовче провадження і призначено справу до судового розгляду по суті.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив суд їх задовольнити в повному обсязі.
Відповідач проти задоволення позовних вимог заперечував, просив суд відмовити в їх задоволенні.
Вивчивши матеріали справи, дослідивши та проаналізувавши надані докази, суд встановив наступне.
02 січня 2020 року Управлінням державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради видано наказ № 01-13/1ДАБК про організацію проведення позапланових перевірок у І півріччі 2020 року, яким уповноважено заступника начальника Управління – начальника інспекційного відділу № 1 ОСОБА_2 направляти головних спеціалістів на проведення позапланових перевірок, а також підписувати направлення на проведення позапланових перевірок протягом 1 півріччя 2020 року (а.с. 16 т. 1).
13 лютого 2020 року до Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради надійшла заява ОСОБА_3 про проведення перевірки дотримання містобудівного законодавства за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 15 т. 1).
13 лютого 2020 року Управлінням державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради видано направлення про проведення планового (позапланового) заходу № 000222, яким доручено головному спеціалісту інспекційного відділу № 2 Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради Михайленко Є.В. та головному спеціалісту інспекційного відділу № 2 Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради Бежан Н.С. провести позапланову перевірку на об`єктів будівництва: «будівництво за адресою: АДРЕСА_1 » щодо дотримання ОСОБА_1 вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і справи, строк дії з 14.02 по 18.02.2020 року (а.с. 17 т. 1).
В період з 14 лютого 2020 року по 18 лютого 2020 року головним спеціалістом інспекційного відділу № 2 Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради Михайленко Є.В. та головним спеціалістом інспекційного відділу № 2 Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради Бежан Н.С. проведено позапланову перевірку дотримання суб`єктом містобудування вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил на об`єкті будівництва – будівництво за адресою: АДРЕСА_1 », замовник - ОСОБА_1 , за результатами якого складено акт перевірки № 000222, яким зафіксовано, що ОСОБА_1 виконує будівельно-монтажні роботи з будівництва житлового будинку площею забудови 171,2 м.кв. (14.5 м х 11,8 м.кв.) за адресою: АДРЕСА_1 , без отримання права на виконання таких робіт, чим порушено п. 1 ч. 1 ст. 34 ЗУ «Про регулювання містобудівної діяльності» та п. 13 Порядку виконання підготовчих та будівельних робіт, затвердженого постановою КМУ № 466 від 13.04.2011 року та при будівництві житлового будинку за адресою: АДРЕСА_2 , АДРЕСА_3 , виконуються будівельні роботи з порушенням вимог п. 15.2.2 та таблиці 15.2 ДБН Б.2.2-12:2019 «Планування та забудова територій», чим порушено ч. 1 ст. 9 ЗУ «Про архітектурну діяльність» (а.с. 18-33 т. 1).
18 лютого 2020 року посадовими особами Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради винесено припис про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил № 074/20, з вимогою усунути порушення вимог містобудівного законодавства шляхом отримання права на виконання будівельних робіт або привести домоволодіння до попереднього стану відповідно до договору купівлі-продажу № 1307 від 09.07.2019 року та технічного паспорту на садибний (індивідуальний) житловий будинок № 120доп-136-5651 від 19.10.2010 року (а.с. 45-51 т. 1).
18 лютого 2020 року посадовими особами Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради винесено припис про зупинення підготовчих та будівельних робіт № 075/20з вимогою зупинити будівельні роботи з 18.02.2020 року до отримання документів, які дають право на виконання будівельних робіт (а.с. 52-58 т. 1).
03 березня 2020 року Управлінням державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради прийнято постанову № 102/20, якою визнано ОСОБА_1 винним у вчинені адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 96 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 850,00 грн. (а.с. 59-64 т. 1).
03 березня 2020 року Управлінням державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради прийнято постанову № 101/20, ОСОБА_1 винним у вчинені адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 96 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 4250,00 грн. (а.с. 65-69 т. 1).
22 травня 2020 року Управлінням державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради зареєстровано повідомлення про початок виконання будівельних робіт щодо об`єктів що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів з незначними наслідками (СС1) № ОД 061201430876 на будівництво 1-2 поверхового з мансардою та вбудованим гаражем індивідуального житлового будинку зі знесенням усіх існуючих на земельній ділянці будівель та споруд: АДРЕСА_1 (а.с. 11 т. 1).
19 червня 2020 року посадовими особами Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради складено акт обстеження об`єкта містобудування щодо дотримання законодавства, затвердженої містобудівної діяльності при плануванні та забудові на території м. Одеси, яким зафіксовано, що за результатами обстеження встановлено, що за адресою АДРЕСА_1 , виконуються будівельно-монтажні роботи з будівництва житлового будинку. На момент обстеження виконані роботи з влаштування цокольного поверху, зведено з/б каркас та стіни (газобетонні блоки) першого поверху. При цьому, управлінням ДАБК ОМР з 14.02.2020 по 18.02.2020 за даною адресою було проведено захід державного архбудконтролю. За результатами перевірки стосовно замовника будівництва складено відповідний акт, протоколи про адмін. Правопорушення та видано приписи про усунення порушень вимог законодавства та зупинення будівельних робіт. Замовником ОСОБА_1 через електронний кабінет забудовника подано повідомлення про початок будівельних робіт № ОД061201430876 від 22.05.2020 року щодо будівництва 1-2 поверхового з мансардою та вбудованим гаражем індивідуального житлового будинку зі знесенням усіх існуючих на земельній ділянці будівель та споруд за адресою: АДРЕСА_1 . Відповідно до п. 15 постанови КМУ № 466 у разі виявлення відповідним органом державного архітектурно-будівельного контролю факту подання наведених у надісланому повідомленні недостовірних даних, які є підставою вважати об`єкт самочинним будівництвом, зокрема якщо він збудований або будується на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи, чи без належно затвердженого проекту або будівельного паспорта, а також у разі скасування містобудівних умов та обмежень, право на початок виконання підготовчих або будівельних робіт, набуте на підставі поданого повідомлення, підлягає скасуванню відповідним органом державного архітектурно-будівельного контролю. Враховуючи вищевикладене, ОСОБА_1 подано через електронний кабінет повідомлення про початок будівельних робіт на фактичний об`єкт самочинного будівництва (а.с. 12-14 т. 1).
Правові та організаційні основи містобудівної діяльності і спрямований на забезпечення сталого розвитку територій з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів визначає Закон України «Про регулювання містобудівної діяльності» (в редакції, чинній на дату виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до ст. 1 ЗУ «Про регулювання містобудівної діяльності» будівництво - нове будівництво, реконструкція, реставрація, капітальний ремонт об`єкта будівництва.
Згідно ст. 34 ЗУ «Про регулювання містобудівної діяльності» замовник має право виконувати будівельні роботи після: 1) подання замовником повідомлення про початок виконання будівельних робіт відповідному органу державного архітектурно-будівельного контролю - щодо об`єктів будівництва, які за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів з незначними наслідками (СС1), та щодо об`єктів, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорта та які не потребують отримання дозволу на виконання будівельних робіт згідно з переліком об`єктів будівництва, затвердженим Кабінетом Міністрів України. Форма повідомлення про початок виконання будівельних робіт та порядок його подання визначаються Кабінетом Міністрів України; 3) видачі замовнику органом державного архітектурно-будівельного контролю дозволу на виконання будівельних робіт - щодо об`єктів, які за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів з середніми (СС2) та значними (СС3) наслідками або підлягають оцінці впливу на довкілля згідно із Законом України "Про оцінку впливу на довкілля". Зазначені у частині першій цієї статті документи, що надають право на виконання будівельних робіт, є чинними до завершення будівництва. Виконання будівельних робіт без відповідного документа, передбаченого цією статтею, вважається самочинним будівництвом і тягне за собою відповідальність згідно із законом.
Відповідно до ст. 36 ЗУ «Про регулювання містобудівної діяльності» право на виконання підготовчих робіт (якщо вони не були виконані раніше згідно з повідомленням про початок виконання підготовчих робіт) і будівельних робіт на об`єктах, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів з незначними наслідками (СС1), об`єктах, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорта, надається замовнику та генеральному підряднику чи підряднику (у разі якщо будівельні роботи виконуються без залучення субпідрядників) після подання повідомлення про початок виконання будівельних робіт. Виконувати будівельні роботи без подання повідомлення про початок виконання будівельних робіт забороняється. Отримання замовником інших документів дозвільного характеру для виконання будівельних робіт, крім направлення повідомлення про початок виконання будівельних робіт до відповідного органу державного архітектурно-будівельного контролю відповідно до частини першої цієї статті, не вимагається. Форма повідомлення про початок виконання будівельних робіт, порядок його подання, форма повідомлення про зміну даних у поданому повідомленні визначаються Кабінетом Міністрів України.
Право на початок виконання будівельних робіт, набуте на підставі поданого повідомлення, може бути припинено відповідним органом державного архітектурно-будівельного контролю у разі: 1) подання замовником заяви про припинення права, набутого на підставі повідомлення про початок виконання будівельних робіт; 2) отримання відомостей про ліквідацію юридичної особи, що є замовником; 3) на підставі судового рішення, що набрало законної сили.
Замовник відповідно до закону несе відповідальність за повноту та достовірність даних, зазначених у поданому ним повідомленні про початок виконання будівельних робіт, та за виконання будівельних робіт без повідомлення.
Механізм набуття права на виконання підготовчих та будівельних робіт визначає Порядок виконання підготовчих та будівельних робіт, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13 квітня 2011 р. № 466 (в редакції, чинній на дату виникнення спірних правовідносин).
Згідно п. 2 Порядку № 466 будівельні роботи - роботи з нового будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту.
Відповідно до п. 5 Порядку № 466 будівельні роботи можуть виконуватися замовником після отримання документа, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, або договору суперфіцію та: подання повідомлення про початок виконання будівельних робіт - щодо об`єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів з незначними наслідками (СС1) та об`єктів, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорта; видачі замовнику дозволу на виконання будівельних робіт - щодо об`єктів, які за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів із середніми (СС2) та значними (СС3) наслідками або підлягають оцінці впливу на довкілля відповідно до Закону України “Про оцінку впливу на довкілля”. Згідно п. 11 Порядку № 466 замовник несе відповідальність за повноту та достовірність даних, зазначених у поданому ним повідомленні, за виконання будівельних робіт без подання повідомлення та за порушення вимог, визначених цим Порядком, відповідно до Закону України «Про відповідальність за порушення у сфері містобудівної діяльності» та Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Таким чином, право на виконання підготовчих робіт і будівельних робіт на об`єктах, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів з незначними наслідками (СС1), об`єктах, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорта виникає у замовника після подання повідомлення про початок виконання будівельних робіт. Виконувати будівельні роботи без подання повідомлення про початок виконання будівельних робіт забороняється.
При цьому, пунктом 15 Порядку № 466 визначено, що у разі виявлення органом державного архітектурно-будівельного контролю недостовірних даних, наведених у надісланому повідомленні, які не є підставою вважати об`єкт самочинним будівництвом відповідно до статті 39-1 Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності”, орган державного архітектурно-будівельного контролю письмово в паперовій або електронній формі через електронний кабінет повідомляє замовникові протягом одного робочого дня з дня такого виявлення.
З матеріалів справи вбачається, що в період з 14 лютого 2020 року по 18 лютого 2020 року посадовими особами Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради проведено позапланову перевірку дотримання суб`єктом містобудування вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил на об`єкті будівництва – будівництво за адресою: АДРЕСА_1 », замовник - ОСОБА_1 , за результатами якого складено акт перевірки № 000222, яким зафіксовано, що ОСОБА_1 виконує будівельно-монтажні роботи з будівництва житлового будинку площею забудови 171,2 м.кв. (14.5 м х 11,8 м.кв.) за адресою: АДРЕСА_1 , без отримання права на виконання таких робіт.
В той же час, з наданих до суду документів вбачається, що 01.10.2019 року ОСОБА_1 до Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради подано повідомлення про початок будівельних робіт за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 228-232 т. 1).
Разом з тим, 07 жовтня 2019 року Управлінням державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради на ім`я ОСОБА_1 сформовано повідомлення, щодо наявності в поданому 01.10.2019 року повідомленні про початок будівельних робіт помилок (а.с. 223-224 т. 1).
Проте, будь-яких доказів на підтвердження направлення на адресу ОСОБА_1 повідомлення від 07.10.2019 про виявлені недоліки, в порядку визначеному п. 15 Порядку № 466, позивачем, суб`єктом владних повноважень, суду не надано.
18 лютого 2020 року Управлінням державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради винесено припис про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил № 074/20, з вимогою усунути порушення вимог містобудівного законодавства шляхом отримання права на виконання будівельних робіт або привести домоволодіння до попереднього стану відповідно до договору купівлі-продажу № 1307 від 09.07.2019 року та технічного паспорту на садибний (індивідуальний) житловий будинок № 120доп-136-5651 від 19.10.2010 року (а.с. 45-51 т. 1).
24 квітня 2020 року ОСОБА_1 до Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради подано повідомлення про початок будівельних робіт за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 235-238 т. 1).
Однак, 05 травня 2020 року Управлінням державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради на ім`я ОСОБА_1 сформовано повідомлення, щодо наявності в поданому 24.04.2020 року повідомленні про початок будівельних робіт помилок (а.с. 239 т. 1).
Будь-яких доказів на підтвердження направлення на адресу ОСОБА_1 повідомлення від 05.05.2020 про виявлені недоліки, в порядку визначеному п. 15 Порядку № 466, позивачем, суб`єктом владних повноважень, суду не надано.
Також, судом встановлено та не заперечується учасниками справи, що в подальшому через електронний кабінет забудовника ОСОБА_1 подано повідомлення про початок виконання будівельних робіт № ОД 061201430876 від 22.05.2020 року щодо будівництва 1-2-поверховного з мансардою та вбудованим гаражем індивідуального житлового будинку із знесенням усіх існуючих на земельній ділянці будівель і споруд за адресою: АДРЕСА_1 , яке було зареєстровано та інформація про яке була внесена до Єдиного реєстру документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт і засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, відомостей про повернення на доопрацювання, відмову у видачі, скасування та анулювання зазначених документів.
При цьому, посилання представника позивача на те, що ОСОБА_1 подав повідомлення про початок будівельних робіт на об`єкт, будівництво якого фактично розпочато до подання такого повідомлення, що є підставою вважати об`єкт самочинним будівництвом, суд не приймає до уваги, оскільки повідомлення про початок виконання будівельних робіт № ОД 061201430876 від 22.05.2020 року отримано відповідачем на виконання припису Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил № 074/20 від 18.02.2020 року.
В той же час, будівництво за адресою: АДРЕСА_1 , здійснюється відповідачем на земельній ділянці, що була відведена для цієї мети та підставі будівельного паспорта.
Крім того, матеріалами справи підтверджено та не заперечується позивачем, що 01.10.2019 року, до початку здійснення будівельних робіт, ОСОБА_1 до Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради подано повідомлення про початок будівельних робіт за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 228-232 т. 1).
Тобто, подаючи 01.10.2019 року повідомлення про початок будівельних робіт за адресою: АДРЕСА_1 , ОСОБА_1 , виконано обов`язок щодо подання до органу державного архітектурно-будівельного контролю такого повідомлення, та з урахуванням приписів Порядку № 466, у нього виникло право виконання будівельних робіт.
Разом з тим, Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради в порядку передбаченому Порядком № 466 належним чином не повідомило відповідача, ОСОБА_1 , про виявлені в ньому розбіжності, чим фактично позбавлено можливості їх усунути до початку будівельних робіт за адресою: АДРЕСА_1 .
Європейський суд з прав людини у справі «Рисовський проти України» від 20 жовтня 2011 року аналізуючи скасування державними органами раніше прийнятого ними рішення, яке є ненормативним правовим актом індивідуальної дії, підкреслив особливу важливість принципу «належного урядування». Він передбачає, що у разі, коли йдеться про питання загального інтересу, зокрема, якщо справа впливає на такі основоположні права людини, як майнові права, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб (рішення у справах «Беєлер проти Італії» «Онер`їлдіз проти Туреччини» «Megadat.com S.r.l. проти Молдови» і «Москаль проти Польщі» ).
Зокрема, на державні органи покладено обов`язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок (рішення у справах «Лелас проти Хорватії», «Тошкуце та інші проти Румунії») і сприятимуть юридичній визначеності у цивільних правовідносинах, які зачіпають майнові інтереси (рішення у справах «Онер`їлдіз проти Туреччини» та «Беєлер проти Італії»).
Принцип «належного урядування», як правило, не повинен перешкоджати державним органам виправляти випадкові помилки, навіть ті, причиною яких є їхня власна недбалість. Будь-яка інша позиція була б рівнозначною, inter alia, санкціонуванню неналежного розподілу обмежених державних ресурсів, що саме по собі суперечило б загальним інтересам. З іншого боку, потреба виправити минулу «помилку» не повинна непропорційним чином втручатися в нове право, набуте особою, яка покладалася на легітимність добросовісних дій державного органу (рішення у справі «Пінкова та Пінк проти Чеської Республіки»).
Тобто, державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість отримувати вигоду від своїх протиправних дій або уникати виконання своїх обов`язків (рішення у справі «Лелас проти Хорватії»). Ризик будь - якої помилки державного органу повинен покладатися на саму державу, а помилки не можуть виправлятися за рахунок осіб, яких вони стосуються (рішення у справі «Пінкова та Пінк проти Чеської Республіки»).
За таких підстав, враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що Управлінням державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради не доведено наявність підстав для скасування повідомлення № ОД 061201430876 від 22.05.2020 року про початок виконання будівельних робіт, поданого ОСОБА_1 .
Відповідно до ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Згідно ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
На підставі вищевикладеного, розглянувши справу в межах позовних вимог, з урахуванням встановлених обставин, суд дійшов до висновку, що адміністративний позов є необґрунтованим та задоволенню не підлягає.
Керуючись ст. ст. 2, 6, 8, 9, 12, 77, 90, 132, 139, 242-246, 250, 255 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Відмовити в задоволенні адміністративного позову Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради (код ЄДРПОУ 40199728, адреса місцезнаходження: 65009, м. Одеса, вул. Черняховського, 6) до ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса місця проживання: АДРЕСА_4 ) про скасування повідомлення № ОД 061201430876 від 22.05.2020 року про початок виконання будівельних робіт, подане ОСОБА_1 , в повному обсязі.
Рішення може бути оскаржено в порядку та в строки встановлені ст. 295, 297 КАС України, з урахуванням особливостей, встановлених п. 15.5 Розділу VII Перехідних Положень КАС України.
Рішення набирає законної сили в порядку передбаченому статтею 255 КАС України.
Повний текст рішення складено та підписано 14 червня 2021 року.
Суддя О.А. Левчук
.