Ухвала суду № 97659159, 15.06.2021, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.06.2021
Номер справи
340/1685/21
Номер документу
97659159
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

про залишення без розгляду частини позовних вимог

15 червня 2021 року м. Кропивницький Справа № 340/1685/21

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Черниш О.А.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )

відповідач: Управління соціального захисту населення Світловодської міської ради Кіровоградської області (27501, Кіровоградська область, м. Світловодськ, вул. Героїв України, 4, код ЄДРПОУ 23091198)

про визнання протиправним рішення та зобов`язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 у квітні 2021 року звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління соціального захисту населення Світловодської міської ради Кіровоградської області (надалі – УСЗН Світловодської міської ради) про зобов`язання вчинити певні дії.

Позов мотивував тим, що він є учасником бойових дій та відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" має право на отримання щорічної разової грошової допомоги, яка виплачується до 5 травня, у розмірі 5 мінімальних пенсій за віком. Проте у 2016 - 2020 роках така допомога виплачувалася йому у меншому розмірі, ніж установлено цим Законом. У січні 2021 року він звернувся до відповідача із заявою про нарахування та виплату йому такої допомоги відповідно до статті 12 цього Закону з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 27.02.2020 року №3-р/2020. Проте відповідач листом від 11.02.2021 року відмовив у такому нарахуванні. Тож позивач просить суд:

- зобов`язати УСЗН Світловодської міської ради провести перерахунок та виплату йому щорічної разової грошової допомоги до 5 травня 2020 року, як учаснику бойових дій, у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком, виходячи із розрахунку мінімальної пенсії за віком, встановленої Законом України "Про Державний бюджет України на 2020 рік", з урахуванням раніше виплаченої допомоги в розмірі;

- зобов`язати УСЗН Світловодської міської ради провести перерахунок та виплату йому щорічної разової грошової допомоги до 5 травня 2019 року, як учаснику бойових дій, у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком, виходячи із розрахунку мінімальної пенсії за віком, встановленої Законом України "Про Державний бюджет України на 2019 рік", з урахуванням раніше виплаченої допомоги в розмірі;

- зобов`язати УСЗН Світловодської міської ради провести перерахунок та виплату йому щорічної разової грошової допомоги до 5 травня 2018 року, як учаснику бойових дій, у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком, виходячи із розрахунку мінімальної пенсії за віком, встановленої Законом України "Про Державний бюджет України на 2018 рік", з урахуванням раніше виплаченої допомоги в розмірі;

- зобов`язати УСЗН Світловодської міської ради провести перерахунок та виплату йому щорічної разової грошової допомоги до 5 травня 2017 року, як учаснику бойових дій, у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком, виходячи із розрахунку мінімальної пенсії за віком, встановленої Законом України "Про Державний бюджет України на 2017 рік", з урахуванням раніше виплаченої допомоги в розмірі;

- зобов`язати УСЗН Світловодської міської ради провести перерахунок та виплату йому щорічної разової грошової допомоги до 5 травня 2016 року як учаснику бойових дій у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком, виходячи із розрахунку мінімальної пенсії за віком, встановленої Законом України "Про Державний бюджет України на 2016 рік", з урахуванням раніше виплаченої допомоги в розмірі.

Позивач додав до позовної заяви заяву від 07.04.2021 року про поновлення строку звернення до адміністративного суду, у якій вказав, що до відповідача з письмовою заявою він звернувся лише у лютому 2021 року, на яку отримав відповідну відповідь. Він не міг припустити про допущення державою в особі відповідача порушення його конституційних прав, проте від побратимів дізнався, що для захисту його прав йому необхідно звернутися до суду. З цих підстав просить поновити йому строк звернення до суду, як такий, що пропущений з поважних причин.

Ухвалою судді від 16.04.2021 року визнано неповажними наведені позивачем у цій заяві підстави пропуску строку звернення до суду з цим позовом, а позовну заяву ОСОБА_1 залишено без руху також у зв`язку з тим, що вона подана без додержання вимог, установлених статями 160, 161 КАС України. Позивачу надано строк для усунення недоліків позовної заяви, шляхом подання до суду позовної заяви, виклавши в ній позовні вимоги відповідно до ч.1 ст.5, п.5, п.9 ч.5 ст.160 КАС України, та копії виправленої позовної заяви для відповідача, а також заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду (вказати поважні підстави для поновлення строку).

На виконання цієї ухвали позивач направив до суду нову позовну заяву, в якій вказав, що у січні 2021 року він звернувся до відповідача із заявою, на яку отримав відповідь від 11.02.2021 року щодо відмови у призначенні та проведенні йому виплати щорічної разової грошової допомоги до 5 травня у розмірі 5-ти мінімальних пенсій за віком у період з 2016 року по 2020 рік, а про наявність такого права дізнався від своїх побратимів. У цій позовній заяві позивач виклав такі позовні вимоги:

- визнати протиправним рішення УСЗН Світловодської міської ради від 11.02.2021 року щодо відмови у призначенні та проведенні йому виплати щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2016-2020 роки у розмірі 5-ти мінімальних пенсій за віком у період з 2016 року по 2020 рік;

- зобов`язати УСЗН Світловодської міської ради провести перерахунок та виплату йому щорічної разової грошової допомоги до 5 травня 2020 року, як учаснику бойових дій, у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком, виходячи із розрахунку мінімальної пенсії за віком, встановленої Законом України "Про Державний бюджет України на 2020 рік", з урахуванням раніше виплаченої допомоги в розмірі;

- зобов`язати УСЗН Світловодської міської ради провести перерахунок та виплату йому щорічної разової грошової допомоги до 5 травня 2019 року, як учаснику бойових дій, у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком, виходячи із розрахунку мінімальної пенсії за віком, встановленої Законом України "Про Державний бюджет України на 2019 рік", з урахуванням раніше виплаченої допомоги в розмірі;

- зобов`язати УСЗН Світловодської міської ради провести перерахунок та виплату йому щорічної разової грошової допомоги до 5 травня 2018 року, як учаснику бойових дій, у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком, виходячи із розрахунку мінімальної пенсії за віком, встановленої Законом України "Про Державний бюджет України на 2018 рік", з урахуванням раніше виплаченої допомоги в розмірі;

- зобов`язати УСЗН Світловодської міської ради провести перерахунок та виплату йому щорічної разової грошової допомоги до 5 травня 2017 року, як учаснику бойових дій, у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком, виходячи із розрахунку мінімальної пенсії за віком, встановленої Законом України "Про Державний бюджет України на 2017 рік", з урахуванням раніше виплаченої допомоги в розмірі;

- зобов`язати УСЗН Світловодської міської ради провести перерахунок та виплату йому щорічної разової грошової допомоги до 5 травня 2016 року як учаснику бойових дій у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком, виходячи із розрахунку мінімальної пенсії за віком, встановленої Законом України "Про Державний бюджет України на 2016 рік", з урахуванням раніше виплаченої допомоги в розмірі.

Ухвалою судді від 07.05.2021 року відкрито провадження у даній справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Від представника відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву із запереченнями проти позову, мотивованими тим, що УСЗН Світловодської міської ради, виплачуючи позивачу у 2018, 2019, 2020 роках щорічну разову грошову допомогу до 5 травня, керувалося статтями 12, 17-1 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та відповідними постановами Кабінету Міністрів України №170 від 14.03.2018 року, №237 від 20.03.2019 року, №112 від 19.02.2020 року. У 2016 та 2017 роках виплата разової грошової допомоги до 5 травня позивачу через УСЗН Світловодської міської ради не проводилася через те, що у переліках осіб, які мають право на отримання такої допомоги, наданих відповідними установами та організаціями, позивач не значився. Позивач не звертався до УСЗН Світловодської міської ради за отриманням такої допомоги у строк, установлений частиною 4 статті 17-1 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту". Доводячи правомірність дій УСЗН Світловодської міської ради при виплаті такої допомоги, стверджуючи, що належними відповідачами за цим позовом мають бути Міністерство соціальної політики України та Кабінет Міністрів України, його представник просив суд у задоволенні позову відмовити.

Розглянувши справу в порядку спрощеного позовного провадження, суд установив такі обставини та дійшов до таких висновків.

ОСОБА_1 є учасником бойових дій, має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни – учасників бойових дій, що підтверджується посвідченням, виданим 12.08.2015 року.

Позивач включений до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги, та перебуває на обліку пільговиків за місцем проживання – в УСЗН Світловодської міської ради, яким на нього оформлено персональну облікову картку.

У 2018 - 2020 роках відповідач щороку виплачував позивачу разову грошову допомогу до 5 травня, передбачену Законом України "Про статус ветеранів війни та гарантії їх соціального захисту". Зокрема у квітні 2018 року така допомога за 2018 рік була виплачена у розмірі 1265 грн., у квітні 2019 року допомога за 2019 рік була виплачена у розмірі 1295 грн., а у квітні 2020 року допомога за 2020 рік була виплачена у розмірі 1390 грн.

У січні 2021 року ОСОБА_1 звернувся до УСЗН Світловодської міської ради із заявою про перерахунок і виплату цієї допомоги за 2016, 2017, 2018, 2019, 2020 роки у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком.

Листом №01-18/101 від 11.02.2021 року відповідач надав позивачу відповідь на його звернення, у якій повідомив його про те, що підстави для перерахунку раніше виплаченої разової грошової допомоги до 5 травня відсутні.

Позивач, не погоджуючись з такими діями відповідача, 10.04.2021 року звернувся до суду з цим позовом.

Вирішуючи спір, суд пришов до висновку, що позивач пропустив строк для звернення до суду з вимогами про зобов`язання відповідача провести перерахунок та виплату йому щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік.

Згідно з частинами 1, 2, 3 статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Відповідно до частини 4 статті 122 КАС України якщо законом передбачена можливість досудового порядку вирішення спору і позивач скористався цим порядком, або законом визначена обов`язковість досудового порядку вирішення спору, то для звернення до адміністративного суду встановлюється тримісячний строк, який обчислюється з дня вручення позивачу рішення за результатами розгляду його скарги на рішення, дії або бездіяльність суб`єкта владних повноважень.

Якщо рішення за результатами розгляду скарги позивача на рішення, дії або бездіяльність суб`єкта владних повноважень не було прийнято та (або) вручено суб`єктом владних повноважень позивачу у строки, встановлені законом, то для звернення до адміністративного суду встановлюється шестимісячний строк, який обчислюється з дня звернення позивача до суб`єкта владних повноважень із відповідною скаргою на рішення, дії або бездіяльність суб`єкта владних повноважень.

Верховний Суд у складі Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних Касаційного адміністративного суду у постанові від 31.03.2021 року у справі №240/12017/19 вказав, що строк звернення до адміністративного суду - це проміжок часу після виникнення спору у публічно-правових відносинах, протягом якого особа має право звернутися до адміністративного суду із заявою за вирішенням цього спору і захистом своїх прав, свобод чи інтересів. При цьому перебіг такого строку починається з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. При вирішенні питання щодо дотримання строку звернення до адміністративного суду необхідно чітко диференціювати поняття "дізнався" та "повинен був дізнатись". Під поняттям "дізнався" необхідно розуміти конкретний час, момент, факт настання обізнаності особи щодо порушених її прав, свобод та інтересів. Поняття "повинен був дізнатися" необхідно розуміти як неможливість незнання, високу вірогідність, можливість дізнатися про порушення своїх прав. Зокрема, особа має можливість дізнатися про порушення своїх прав, якщо їй відомо про обставини прийняття рішення чи вчинення дій і у неї відсутні перешкоди для того, щоб дізнатися про те, яке рішення прийняте або які дії вчинені. Поважними причинами пропуску строку звернення до суду можуть бути визнані ті обставини, які є об`єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи та пов`язані з дійними істотними перешкодами та труднощами для своєчасного вчинення відповідних дій та підтверджені належними доказами.

Суд зазначає, що причина пропуску строку звернення до суду із адміністративним позовом може вважатися поважною, якщо вона відповідає одночасно усім таким умовам: 1) це обставина або кілька обставин, яка безпосередньо унеможливлює або ускладнює можливість вчинення процесуальних дій у визначений законом строк; 2) це обставина, яка виникла об`єктивно, незалежно від волі особи, яка пропустила строк; 3) ця причина виникла протягом строку, який пропущено; 4) ця обставина підтверджується належними і допустимими засобами доказування.

З позовної заяви вбачається, що позивач обґрунтовує позовні вимоги про зобов`язання відповідача провести перерахунок та виплату йому щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком посиланням на рішення Конституційного Суду України від 27.02.2020 року №3-р/2020, яким відновлено дію частини 5 статті 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" у редакції Закону №367-XIV від 25.12.1998 року, згідно з якою щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком.

Відповідно до частин 1, 4 статті 17-1 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" щорічну виплату разової грошової допомоги до 5 травня в розмірах, передбачених статтями 12 - 16 цього Закону, здійснюють центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення, через відділення зв`язку або через установи банків (шляхом перерахування на особовий рахунок отримувача) пенсіонерам - за місцем отримання пенсії, а особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання.

Особи, які не отримали разової грошової допомоги до 5 травня, мають право звернутися за нею та отримати її до 30 вересня відповідного року, в якому здійснюється виплата допомоги.

Суд зазначає, що позивач, отримавши у квітні 2020 року разову грошову допомогу до 5 травня за 2020 рік у розмірі 1390 грн., повинен і міг дізнатися про порушення своїх прав. При цьому, 30 вересня 2020 року - встановлений законом кінцевий строк, до якого могла бути здійснена виплата вказаної допомоги і до якого позивач міг очікувати на отримання більшої суми, ніж була йому нарахована. Отже, перебіг строку звернення позивача до суду з позовними вимогами про нарахування та виплату разової щорічної грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік слід обраховувати з 30.09.2020 року. Звернувшись до суду 10.04.2021 року, позивач пропустив шестимісячний строк, установлений частиною 2 статті 122 КАС України.

Щодо доводів позивача про те, що про порушення своїх прав він дізнався 11.02.2021 року, отримавши від відповідача відповідь на своє звернення, суд зазначає, що оскільки з цим зверненням позивач звернувся поза межами строку, установленого частиною 4 статті 17-1 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", тому ці обставини не мають правового значення для вирішення питання про початок відліку строку звернення до адміністративного суду з позовом, не впливають на висновки суду про те, що право на цей позов виникло з 30.09.2020 року, а також не свідчать про поважність причин пропуску цього строку.

Такий висновок узгоджується з правовою позицією у справах цієї категорії, наведеною у постановах Верховного Суду від 06.02.2018 року (справа №607/7919/17), від 10.05.2018 року (справа №389/1042/17), від 14.08.2018 року (справа №473/2190/17).

Суд вважає, що наведені позивачем у заяві про поновлення строку звернення до адміністративного суду причини пропуску строку звернення до суду є неповажними, оскільки вони не свідчать про наявність об`єктивно непереборних обставин, пов`язаних з дійсними істотними перешкодами та труднощами для своєчасного вчинення дій щодо звернення до адміністративного суду з позовом за захистом порушеного права, протягом установленого законом строку.

Наслідки пропущення строків звернення до адміністративного суду передбачені статтею 123 КАС України, згідно з частинами 1, 2, 3 якої у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.

Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.

Якщо факт пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду буде виявлено судом після відкриття провадження в адміністративній справі і позивач не заявить про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані ним у заяві, будуть визнані судом неповажними, суд залишає позовну заяву без розгляду.

Відповідно до частини 4 статті 123 КАС України якщо після відкриття провадження у справі суд дійде висновку, що викладений в ухвалі про відкриття провадження у справі висновок суду про визнання поважними причин пропуску строку звернення до адміністративного суду був передчасним, і суд не знайде інших підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, суд залишає позовну заяву без розгляду.

В ухвалі про відкриття провадження у справі від 07.05.2021 року суд не вирішував питання про поважність причин пропуску строку звернення до адміністративного суду щодо позовної вимоги про зобов`язання провести перерахунок та виплату щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік. У ході судового розгляду справи суд прийшов до висновку, що підстави для поновлення строку звернення до суду, наведені у заяві позивача від 07.04.2021 року, є неповажними. Інших підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними суд не знайшов. Тому позовну заяву ОСОБА_1 в частині цих вимог слід залишити без розгляду.

Відповідно до пункту 8 частини 1 статті 240 КАС України суд своєю ухвалою залишає позов без розгляду з підстав, визначених частинами третьою та четвертою статті 123 цього Кодексу.

Керуючись статтями 123, 240, 248, 256, 294, 295 КАС України, суд -

У Х В А Л И В:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Світловодської міської ради Кіровоградської області в частині вимог про зобов`язання провести перерахунок та виплату щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік залишити без розгляду.

Копію ухвали направити учасникам справи.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Ухвала суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду, через Кіровоградський окружний адміністративний суд, у 15 - денний строк, установлений статтею 295 КАС України.

Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду О.А. Черниш