Постанова № 9764924, 18.05.2010, Окружний адміністративний суд міста Севастополя

Дата ухвалення
18.05.2010
Номер справи
2а-1166/10/2770
Номер документу
9764924
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ

ПОСТАНОВА

Іменем України

18.05.10Справа №2а-1166/10/2770

10 год. 52 хв.

Каб. № 1

Окружний адміністративний суд міста Севастополя в складі колегії суддів:

головуючого судді - Гавури О.В.;

суддів -Єфременко О.О.;

Дудкіної Т.М.

при секретарі - Плаксіній О.С.,

з участю:

позивача не зявився;

представника відповідача - Державної судової адміністрації України - не зявився,

представника третьої особи - Кабінет Міністрів України - не зявився,

представника третьої особи - Міністерство фінансів України -не зявився,

представника третьої особи - Господарський суд м. Севастополя -не зявився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Севастополі адміністративну справу за позовомОСОБА_3доДержавної Судової Адміністрації Українитреті особи - Господарський суд м. Севастополя, Кабінет Міністрів України, Міністерство Фінансів України про стягнення недоотриманої заробітної плати,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_3 звернулася до Окружного адміністративного суду міста Севастополя з позовною заявою до Державної судової адміністрації України про стягнення недоотриманої заробітної плати в розмірі 10 011,70 грн. Вказує, що позивач працює на посаді судді Господарського суду м. Севастополя. Згідно з довідками про заробітну плату в порушення вимог Конституції України та Закону України «Про статус суддів» нею була недоотримана заробітна плата за період з 27 жовтня 2008 року по 31 грудня 2008 року. Підставою недоотримання є заниження розміру посадового окладу, не донарахування щомісячних премій, надбавок за вислугу років та інших виплат, розмір яких залежить від розміру посадового окладу.

Просить стягнути з Державної судової адміністрації України заборгованість з щомісячного грошового забезпечення з 27 жовтня 2008 року по 31 грудня 2008 року в сумі 10 011,70 грн.

Ухвалою від 16 квітня 2010 року відкрито провадження по адміністративній справі, залучені до участі в справі в якості третіх осіб, що не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Кабінет Міністрів України, Міністерство фінансів України.

Ухвалою від 16 квітня 2010 року закінчено підготовче провадження по адміністративній справі, та справа призначена до судового розгляду.

У судове засідання позивач не зявилася, до початку судового засідання надала заяву з проханням розглянути справу за її відсутністю, позовні вимоги підтримує у повному обсязі (а.с.32).

Відповідач - Державна судова адміністрація України, явку уповноважених представників у судове засідання не забезпечила, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, причини неявки суду не повідомила, відзив на адміністративний позов не надала.

Треті особи - Кабінет Міністрів України, Міністерство фінансів України, також явку уповноважених представників у судове засідання не забезпечив, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, причини неявки суду не повідомили, письмові пояснення на адміністративний позов не надали.

Третя особа Господарський суд м.Севастополя надав заяву про розгляд справи за відсутності її представника.

В порядку статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України суд вважає можливим розглянути справу у відсутності позивача, представників відповідача та третіх осіб за наявними у справі матеріалами.

Згідно з пунктом 2 частини 1 статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України компетенція адміністративних судів поширюється на спори з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби. Окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган державної влади, інший державний орган на підстав пункту 2 статті 18 Кодексу адміністративного судочинства України. Тому, з огляду на вказане, спір належить розглядати за правилами Кодексу адміністративного судочинства України.

Розглянувши матеріали справи та дослідивши інші докази в межах позовних вимог, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню виходячи з наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_3 з 27 жовтня 2008 року по 31 грудня 2008 року працювала на посаді судді у Господарському суді м. Севастополя (а.с. 8 ).

Відповідно до статей 1, 3, 11 Закону України “Про статус суддів” судді знаходяться на публічній службі із здійснення правосуддя в Україні, держава гарантує фінансове та матеріально-технічне забезпечення судів та суддів. Судді мають право на належне матеріальне та соціальне забезпечення.

Заробітна плата є видом матеріального забезпечення та однією з гарантій незалежності суддів.

Згідно зі статтями 126, 130 Конституції України незалежність і недоторканість суддів гарантується Конституцією і законами України. Держава забезпечує фінансування та належні умови для функціонування судів і діяльності суддів.

Відповідно до частин 7, 8 статті 14 Закону України “Про судоустрій України” гарантії самостійності судів і незалежності суддів забезпечуються, серед іншого, особливим порядком фінансування та організаційного забезпечення діяльності судів, встановленим законом, та належним матеріальним та соціальним забезпеченням суддів. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу передбачених законом гарантій самостійності судів, незалежності та правової захищеності суддів.

Заробітна плата судді, як складова його матеріального та соціально-побутового забезпечення, є елементом статусу судді.

Відповідно до статті 44 Закону України “Про статус суддів” заробітна плата суддів складається з посадового окладу, премій, доплат за кваліфікаційні класи, надбавок за вислугу років та інших надбавок.

03.09.2005 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову “Про оплату праці суддів” № 865 (з 01.03.2008 назву постанови викладено у наступній редакції - “Про оплату праці та щомісячне грошове утримання суддів”), якою затверджено схеми посадових окладів керівників та суддів Конституційного Суду України, Верховного Суду України, вищих спеціалізованих судів, Апеляційного суду України, апеляційних та місцевих судів з додатками 1-6, а також розміри надбавок до посадових окладів суддів за кваліфікаційні класи згідно з додатком 7. Посадові оклади, передбачені цією Постановою, встановлювались виходячи з кількості розмірів мінімальної заробітної плати.

Частиною першої статті 3 Закону України “Про оплату праці” визначено, що мінімальна заробітна плата це законодавчо встановлений розмір заробітної плати за просту, некваліфіковану працю, нижче якого не може провадитися оплата за виконану працівником місячну, погодинну норму праці (обсяг робіт).

Відповідно до частини другої статті 9 цього Закону мінімальна заробітна плата встановлюється у розмірі не нижчому від розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Розмір мінімальної заробітної плати встановлюється Верховною Радою України за поданням Кабінету Міністрів України у законі про Державний бюджет на відповідний рік.

Загальновідомим фактом, який не потребує доведення є те, що за період з 27 жовтня 2008 року по 31 грудня 2008 року мінімальний розмір заробітної плати неодноразово підвищувався.

Кабінетом Міністрів України 31 грудня 2005 року прийнято постанову “Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 3 вересня 2005 року № 865” № 1310. Серед іншого, вказану постанову доповнено пунктом 41, згідно з яким розміри посадових окладів, передбачених цією постановою, встановлюються виходячи з розміру мінімальної заробітної плати 332 гривні і в подальшому при підвищенні мінімальної заробітної плати їх перерахунок не проводиться.

Таким чином, щорічне поетапне збільшення розміру мінімальної заробітної плати, що передбачається законами про Державний бюджет України, не призводить до збільшення розміру заробітної плати суддів.

Пункт 41 постанови № 865 визнано незаконним постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 21.05.2008, яка залишена без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 19.08.2009 і набрала законної сили.

Згідно з довідкою Господарського суду м. Севастополя від 15.12.2009 № 846/15, позивачу за період роботи з 27 жовтня 2008 року по 31 грудня 2008 року сума донарахованої заробітної плати складає 10 011,70 грн. (а.с. 9).

Таким чином, сума заборгованості по заробітній платі ОСОБА_3 в період з 27 жовтня 2008 року по 31 грудня 2008 року становить 10 011,70 грн.

Відповідно до статті 120 Закону України “Про судоустрій України”, Положення про Державну судову адміністрацію України Державна судова адміністрація України з 01.01.2003 здійснює функції головного розпорядника коштів Державного бюджету України щодо фінансового забезпечення діяльності судів.

Статтею 126 вказаного Закону встановлено, що Державна судова адміністрація України готує матеріали для формування пропозицій щодо бюджету судів та здійснює заходи щодо їх фінансування відповідно до цього Закону, здійснює матеріальне і соціальне забезпечення суддів.

Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини третьої статті 22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Згідно з частинами 2, 3 статті 8 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини.

Відповідно до статті 17 Закону України “Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини” суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.

Так, при розгляді справи “Кечко проти України”(заява № 63134/00) Європейський Суд з прав людини зауважив, що в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни до законодавства.

Однак, якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах, доки відповідні положення є чинними (пункт 23 рішення).

Відповідно до частини третьої статті 22, статті 64 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Конституційні права і свободи людини і громадянина можуть бути обмежені лише в умовах воєнного або надзвичайного стану на певний строк.

Оскільки правові положення, які передбачають виплату грошового забезпечення суддям є чинними, не зупинені та не змінені, тому позивач має право на його одержання, органи державної влади не можуть свідомо зменшувати ці виплати.

Право на отримання грошового забезпечення не залежить від наявності бюджетного фінансування, а має безумовний характер.

За таких обставинах суд дійшов висновку, що позовні вимоги в частині стягнення з Державної судової адміністрації України суми заборгованості у розмірі 10 011,70 грн. на користь позивача підлягають задоволенню.

Зазначена сума заборгованості вказана без утримання податку з доходів фізичних осіб та інших обовязкових платежів. Оскільки справляння податку і сплата податків та інших обовязкових платежів є обовязком роботодавця та працівника, тому зазначена сума підлягає стягненню на користь позивача за вирахуванням суми податку з доходів фізичних осіб та інших обовязкових платежів без визначення їхнього розміру у рішенні суду.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про задоволення позову.

Постанова складена та підписана у повному обсязі 21.05.2010 року.

На підставі викладеного, відповідно до статей 1, 3, 11, 44 Закону України “Про статус суддів”, частин 7, 8 статті 14, статті 120 Закону України “Про судоустрій України”, Постанови Кабінета Міністрів України “Про оплату праці суддів”, керуючись статтями 158, 163-167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1.Адміністративний позов задовольнити.

2.Стягнути з Державної судової адміністрації України (01021, місто Київ, вул. Липська, 18/5, код ЄДРПОУ 09744400) на користь ОСОБА_3 (АДРЕСА_1 ідентифікаційний номер НОМЕР_1) заборгованість (без урахування утримання податку з доходів фізичних осіб та інших обовязкових платежів) по заробітній платі в розмірі 10 011,70 грн. (десять тисяч одинадцять гривень 70 копійок).

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку частини 5 статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана в строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.

СуддяО.В. Гавура

Судді: Єфременко О.О.

Т.М. Дудкіна