Єдиний державний реєстр судових рішень Копія
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ
ПОСТАНОВА
Іменем України
31.05.10Справа №2а-1334/10/2770
м. Севастополь
15 год. 09 хв.
Окружний адміністративний суд міста Севастополя в складі:
головуючого судді - Мінько О.В.
при секретарі - Трігуб Г.В.
за участю представника позивача Севастопольського міського відділення Фонду соціального захисту інвалідів Кухаренко В.М., довіреність 04-01 від 11.01.2010р;
представник відповідача Міської комунальної установи "Севастопольський театр танцю" - не з'явився;
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Севастополі адміністративну справу за позовомСевастопольського міського відділення Фонду соціального захисту інвалідівдоМіської комунальної установи "Севастопольський театр танцю"про стягнення заборгованості,
ВСТАНОВИВ:
Севастопольське міське відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулося до суду з адміністративним позовом до Міської комунальної установи "Севастопольський театр танцю" про стягнення заборгованості з адміністративно-господарських санкцій у розмірі 14470,73 грн. та пені в сумі 91,14 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані порушенням з боку відповідача законодавства про соціальну захищеність інвалідів в Україні в частині недотримання нормативу робочих місць по кількості працюючих інвалідів у 2009 році.
У судовому засіданні представник позивача позов підтримав у повному обсязі та наполягав на його задоволенні, надав суду пояснення.
Представник відповідача міської комунальної установи "Севастопольський театр танцю" у судове засідання повноважного представника не направив. Про день, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином про що свідчить розписка (а.с. 22). Про причини неприбуття або поважність причин неприбуття суд не повідомив.
Суд, заслухавши пояснення представника позивача, встановивши обставини справи, дослідивши матеріали справи, вважає позов таким, що підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Відповідно до пункту 4 частки 1 статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України, до компетенції адміністративних судів входить розгляд спорів за зверненням субєктів владних повноважень у випадках, встановлених законом.
Частиною 1 ст. 8 Закону № 875 встановлено, що державне управління в галузі забезпечення соціальної захищеності інвалідів здійснюється центральним органом виконавчої влади з питань праці та соціальної політики, Міністерством охорони здоров'я та органами місцевого самоврядування.
Згідно з пункту 1 Положення про Фонд соціального захисту інвалідів (надалі - Положення), затвердженого постановою Кабінету Міністрів від 26 вересня 2002 р. № 1434, Фонд соціального захисту інвалідів є урядовим органом державного управління, який діє у складі Міністерства праці та соціальної політики та підпорядковується йому. Пунктом 3 Положення визначено основні завдання Фонду соціального захисту інвалідів, а саме:
- участь у межах своєї компетенції в реалізації державної політики у сфері соціального захисту інвалідів;
- здійснення контролю за додержанням підприємствами, установами і організаціями всіх форм власності і господарювання нормативів робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів.
Для реалізації покладених на Фонд соціального захисту інвалідів завдань за погодженням з Міністерством праці та соціальної політики утворюються територіальні відділення Фонду.
Згідно пунктів 1, 12 Положення про Севастопольське міське відділення Фонду соціального захисту інвалідів України, затвердженого Директором Фонду соціального захисту інвалідів від 01.03.2007р., Севастопольське міське відділення Фонду соціального захисту інвалідів України, є територіальним органом Фонду соціального захисту інвалідів України, що утворюється для реалізації покладених на Фонд завдань за погодженням з Міністерством праці та соціальної політики, та підзвітне і підконтрольне Фонду, відділення є юридичною особою.
Відповідно до статті 4 Закону України "Про охорону праці" № 2694 від 14.10.1992р., державна політика в галузі охорони праці базується на принципах, зокрема: пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних здорових умов праці; встановлення єдиних вимог з охорони праці для всіх підприємств та суб'єктів підприємницької діяльності незалежно від форм власності та видів діяльності.
Відповідно статті 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" № 875 від 21.03.1991р. (далі Закон № 875), для підприємств (об'єднань), установ і організацій незалежно від форми власності і господарювання встановлюється норматив робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків від середньооблікової чисельності працюючих, а якщо працює від 8 до 25 чоловік - у кількості одного робочого місця.
Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення.
Згідно статті 20 Закону № 875, підприємства (об'єднання), установи і організації незалежно від форм власності і господарювання, де кількість працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим часткою 1 статті 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду України соціального захисту інвалідів штрафні санкції, сума яких визначається у розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві (об'єднанні), в установі, організації за кожне робоче місце, не зайняте інвалідом.
Часткою 3 статті 18 Закону № 875, визначено, що підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно пунктів 3, 14 Положення про робоче місця інваліда і про порядок працевлаштування інвалідів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.95 № 314, робоче місце інвалідів вважається створеним, якщо воно відповідає встановленим вимогам робочого місця для інвалідів відповідної нозології, атестоване спеціальною комісією підприємства за участю представників МСЕК, органів Держнаглядоохоронпраці, громадських організацій, інвалідів і введено в дію шляхом працевлаштування на ньому інваліда. Відповідно до п. 5 цього Положення підприємства інформують центри зайнятості, місцеві органи соціального захисту населення та відділення Фонду соціального захисту інвалідів про створення (пристосування) робочих місць для працевлаштування інвалідів.
Підприємства, зокрема, інформують державну службу зайнятості та місцеві органи соціального захисту населення про вільні робочі місця та вакантні посади, на яких може використовуватися праця інвалідів.
Зокрема передбачено, що підприємства щорічно до 1 лютого року, що настає за звітним, подають відділенням Фонду соціального захисту інвалідів відомості про середню річну заробітну плату на підприємстві, середньооблікову чисельність штатних працівників облікового складу та про кількість працюючих інвалідів; інформують державну службу зайнятості та місцеві органи соціального захисту населення про вільні робочі місця та вакантні посади, на яких може використовуватися праця інвалідів; розробляють і затверджують інструкцію про робоче місце інваліда.
Наказом Міністерства праці та соціальної політики України № 42 від 10.02.2007р. затверджена форма статистичної звітності № 10-ПІ "Звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів", яка подається підприємствами, установами та організаціями щорічно відділенню Фонду соціального захисту інвалідів.
Згідно п. 5 Положення про робоче місце інваліда і про порядок працевлаштування інвалідів підприємства розробляють заходи щодо створення робочих місць для інвалідів, включають їх до колективного договору, інформують центри зайнятості, місцеві органи соціального захисту населення та відділення Фонду соціального захисту інвалідів про створення (пристосування) робочих місць для працевлаштування інвалідів.
Крім того, інформацію про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) для працевлаштування інвалідів роботодавці подають центру зайнятості за місцем їх реєстрації як платників страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття за формою, затвердженою Мінпраці за погодженням з Держкомстатом;
Правила подання роботодавцями звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів відділенням Фонду та інформації про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) передбачено Порядком подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування.
Звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів роботодавці подають (надсилають рекомендованим листом) щороку до 1 березня відділенням Фонду, в яких вони зареєстровані, за формою № 10-ПІ (річна) "Звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів". Порядок складання звіту встановлено Інструкцією щодо заповнення форми звітності № 10-ПІ (річна) "Звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів".
В судовому засіданні встановлено, що відповідно до Звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів (а.с. 4), наданого міською комунальною установою "Севастопольський театр танцю" до Севастопольського міського відділення Фонду соціального захисту інвалідів 26.02.2010 р. середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу у 2009 році складала 82 чоловіка. Норматив для працевлаштування інвалідів складає 3 робочих місця, середньооблікова кількість працюючих інвалідів 2 одиниці, тобто менш ніж встановлено нормативом на 1 одиницю. Середня річна заробітна плата штатного працівника на підприємстві за рік складала14470,73 грн. Таким чином, враховуючи вищевказані вимоги Законодавства України, відповідач, за недоотримання нормативу робочих місць по кількості працюючих інвалідів, зобов'язаний сплатити Севастопольському міському відділенню Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції у розмірі 14470,73 грн. Зазначені кошти відповідач самостійно у встановлений Законом термін не перерахував, що є підставою для стягнення вказаної суми у судовому порядку.
Згідно частки 2 статті 20 Закону № 875 при порушенні термінів сплати адміністративно - господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120% річних облікової ставки НБУ. Таким чином, відповідач порушив термін сплати адміністративно - господарських санкцій та повинен сплатити суму пені у розмірі 91,14 грн.
Суд, враховує викладене, аналізуючи законодавство, дослідивши надані доказі, дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню як такі, що засновані на законі, обґрунтовані та підтверджені доказами, а сума у розмірі 14561,87 грн. підлягає стягненню з відповідача на користь Севастопольського міського відділення Фонду соціального захисту інвалідів.
Відповідно до частини 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, текст постанови складено у повному обсязі, та постанова підписана 04.06.2010 року.
На підставі викладеного, керуючись статтями 158-163, статтею 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Севастопольського міського відділення Фонду соціального захисту інвалідів, задовольнити.
Стягнути з Міської комунальної установи "Севастопольський театр танцю" (юридична адреса: 99011, пр. Нахімова, буд. 4, ЄДРПОУ 25749696, МФО 324021, р/р 2600714504, в КРД "Райфайзен Банк Аваль" м. Севастополь) на користь Севастопольського міського відділення Фонду соціального захисту інвалідів (юридична адреса: 99011, м. Севастополь, вул. Гоголя, буд. 20-а, р/р 31213230700007 в УДК м. Севастополя, МФО 824509, код ЄДРПОУ 24694007) суму адміністративно-господарських санкцій у розмірі 14470 (чотирнадцять тисяч чотириста сімдесят) грн. 73 коп. та суму пені 91 (дев'яносто одна) грн.73 коп.
Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому статтєю 254 Кодексу адміністративного судочинства України, та може бути оскаржена до Севастопольського апеляційного адміністративного суду у порядок і строки, передбачені статтєю 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова не набрала законної сили.
СуддяпідписО.В. Мінько
З оригіналом згідно
СуддяО.В. Мінько