Постанова № 9764784, 20.05.2010, Окружний адміністративний суд міста Севастополя

Дата ухвалення
20.05.2010
Номер справи
2а-820/10/2770
Номер документу
9764784
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ

ПОСТАНОВА

Іменем України

20.05.10 11 год. 10 хв.Справа №2а-820/10/2770 Окружний адміністративний суд міста Севастополя в складі: головуючого судді - Лотової Ю.В.;

при секретарі: Мамедової Е.С.,

за участю представників:

позивача Волошиної Ю.В., довіреність № 967/09-07 від 23.02.2010 року,

відповідача Панибога В.О., довіреність від 22.03.2010 року

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі міста Севастополя (вул. Карантинна, 16-58, м. Севастополь, 99008),додержавного підприємства «Центральне конструкторське бюро «Чорноморець» (вул. В.Морська, 1, м. Севастополь, 99011),

про стягнення заборгованості у сумі 2384,77 грн.,

Обставини справи:

22.03.2010 р. Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі міста Севастополя звернулось до Окружного адміністративного суду міста Севастополя з адміністративним позовом до державного підприємства «Центральне конструкторське бюро «Чорноморець»про стягнення з відповідача на користь позивача заборгованості в сумі 2384,77 грн.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Севастополя від 23 березня 2010 р. відкрито провадження в адміністративній справі № 2а-820/10/2770. Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Севастополя від 23 березня 2010 р. закінчено підготовче провадження в адміністративній справі № 2а-820/10/2770, справу призначено до судового розгляду. Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив їх задовольнити. Позовні вимоги обґрунтовані п. 2 ст. 13 розділу 15 заключних положень Закону України «про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»від 09.07.2003 р. № 1058 (далі Закон України № 1058), ст. 24 Закону України «Про наукову і науково технічну діяльності»від 13.12.1991 р. № 1977-12 (далі Закон України № 1977).

Відповідач надав суду заперечення проти адміністративного позову (арк. с. 43-45), у яких посилався на те, що факт правонаступництва до 19.11.1991 р. відсутній, так як він можливий лише при припиненні юридичної особи шляхом виділення, приєднання, поділу чи перетворення. Припинення юридичної особи не мало місця, так як не було юридичної особи. До 19.11.1991 р. Чорноморська філія науково дослідного інституту технології суднобудування не була юридичною особою. ДП ЧНДІТС створено на базі майна Чорноморської філії ЦНДІТС не може бути допустимим доказом правонаступництва, так як на момент створення інституту це майно було державною власністю України. Відповідач вважає, що він не може вважатись правонаступником Чорноморської філії ЦНДІТС, стягнення заборгованості не може здійснюватись за рахунок коштів відповідача.

Відповідач, також надав суду доповнення до заперечення по справі (арк. с. -56), у якому визнав адміністративний позов у частині щодо виплати пенсій, яка складає різницю між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України № 1977 і сумою пенсій, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів у сумі 972,07 грн.

Розглянувши документи і матеріали та заслухавши пояснення представника позивача та відповідача, всебічно і повно з'ясувавши всі обставини у справі, об'єктивно оцінивши докази, досліджені в судовому засіданні, суд

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до ч. 12 Прикінцевих положень Закону України № 1058, у період до перетворення Пенсійного фонду України в неприбуткову самоврядну організацію він функціонує як центральний орган виконавчої влади на підставі норм цього Закону (крім норм, зазначених в абзаці шостому пункту 1 цього розділу) та Положення про Пенсійний фонд України, яке затверджує Президент України. Бюджет Пенсійного фонду України в зазначений період затверджує Кабінет Міністрів України.

Відповідно до ст.ст. 58, 63 Закону України № 1058 та п. 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України N 121/2001 від 01.03.2001, (далі по тексту Положення) Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що здійснює керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та готує документи для їх виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, інших соціальних виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду України. Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві, Севастополі, та управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах.

Суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень п. 7 ст. 3 Кодексу адміністративного судочинства України.

Правосуддя в адміністративних справах здійснюється адміністративними судами. Юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення ст. 4 Кодексу адміністративного судочинства України.

Згідно п. 4 ч. 1 ст. 17 Кодексу адміністративного судочинства України до компетенції адміністративних судів відносяться спори з звернення субєкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.

Таким чином, Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі міста Севастополя є субєктом владних повноважень який може бути позивачем у адміністративної справі про стягнення заборгованості та має справо звернутися до Окружного адміністративного суду міста Севастополя з таким позовом.

Судом встановлено, що державне підприємство «Центральне конструкторське бюро «Чорноморець»зареєстровано як юридична особа, включено до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України, ідентифікаційний код 14308457, та є платником страхових внесків на обовязкове державне пенсійне страхування в управлінні Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Севастополя.

Відповідно до ч. 9 ст. 24 Закону України від 13.12.1991 № 1977-XII “Про наукову і науково-технічну діяльність" різниця між сумою пенсії, призначеної за цим Законом, та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник, фінансується:

-для наукових (науково-педагогічних) працівників державних бюджетних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації - за рахунок коштів державного бюджету;

-для наукових (науково-педагогічних) працівників інших державних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації - за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів, а також коштів державного бюджету в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. При цьому за рахунок коштів державного бюджету науковим (науково-педагогічним) працівникам оплачується з розрахунку на одну особу 50 відсотків різниці пенсії, призначеної за цим Законом;

-для наукових (науково-педагогічних) працівників недержавних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації - за рахунок коштів цих установ, організацій та закладів.

Згідно з ч. 2 Порядку фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних позабюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації згідно із Законом України “Про наукову і науково-технічну діяльність”, та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.03.2004 р. № 372 (далі - Порядок) за рахунок коштів державного бюджету фінансується 50 відсотків різниці у розмірі пенсії наукових (науково-педагогічних) працівників державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації у розрахунку на одну особу. Інша частина фінансується за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів.

Частиною 3 вказаного Порядку передбачено, що фінансування різниці у розмірі пенсії осіб, які мають науковий стаж роботи на кількох підприємствах, в установах, організаціях та вищих навчальних закладах III - IV рівнів акредитації незалежно від форми власності та фінансування, здійснюється пропорційно зарахованому для призначення пенсії науковому стажу роботи за рахунок джерел фінансування, визначених законодавством для відповідних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації.

Згідно з ч. 5 зазначеного Порядку розмір витрат на фінансування різниці у розмірі пенсії за рахунок коштів державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації визначається у розрахунку на рік органами Пенсійного фонду до 20 січня поточного року та протягом 10 днів з дня призначення пенсії відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність", про що відповідному підприємству, установі, організації або закладу відразу надсилається повідомлення за зразком, що додається.

Згідно з абз. 2 ч. 5 Порядку зазначені підприємства, установи, організації та заклади самостійно визначають суму, що підлягає до сплати у розрахунку на місяць, та щомісяця до 25 числа перераховують органу Пенсійного фонду за своїм місцезнаходженням відповідні кошти для фінансування різниці у розмірі пенсії, призначеної у минулому та поточному роках.

Суми, що підлягають сплаті, обчислюються підприємством самостійно в розмірі, відповідному місячному розміру витратна виплату різниці у розмірі пенсій.

У разі зміни розміру пенсії або виникнення обставин, що впливають на розмір витрат, Пенсійний фонд повідомляє про це відповідні підприємства, організації, в місячний строк з моменту виникнення відповідних обставин, направляючи на адресу підприємств повідомлення згідно постанови КМУ № 372 від 24.03.2004 р.

Відповідно до повідомлення позивача № 334/6/03-31 від 20.01.2010 (арк. с. - 10) та розрахунків до повідомлення (арк. с. 11-32) сума витрат на виплату пенсій, які складають різницю між сумою пенсій, призначеної відповідно до Закону України № 1977 та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право вказані особи, до відшкодування вказаних витрат відповідними підприємствами, організаціями, згідно Порядку, затвердженого Постановою КМУ від 24.03.2004 р. № 372, за грудень 2009 р., коректування за 2009 р., за 2009 р. та за січень 2010 р.

Представником відповідача до судового засідання було надано розрахунок (арк. с. 57-59) відповідно до якого, враховуючи стаж наукової роботи на ДП "ЦКБ "Чорноморець" та підприємствах, установах, організаціях, закладах, правонаступником яких є ДП "ЦКБ "Чорноморець", починаючи з 19.11.1991 року стягненню підлягає сума у розмірі 972,07 грн.

Представником позивача зазначена сума не спростовувалась, однак вона наполягала на задоволенні позову у повному обсязі.

Представник відповідача визнає позов у частині наявності заборгованості по відшкодуванню витрат на виплату пенсій, яка складає різницю між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України “Про наукову і науково-технічну діяльність” і сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, пропорційно зарахованому для призначення пенсії науковому стажу роботи працівників у Державному підприємстві “Чорноморський науково-дослідний інститут технології суднобудування” та у ДП “ЦКБ “Чорноморець”, який є його правонаступником у сумі 972,07 грн.

У судовому засіданні встановлено, що ухвалою Вищого адміністративного суду України від 30.04.2009 у справі № К-4949/08 за позовом Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Севастополя до ДП “ЦКБ “Чорноморець” про стягнення заборгованості по відшкодуванню витрат на виплату пенсії (арк. с. 46-49) встановлено, що відповідач є правонаступником Державного підприємства "Чорноморський науково-дослідний інститут технології суднобудування" з 19.11.1991, проте ДП “ЦКБ “Чорноморець” не є правонаступником Чорноморської філії Центрального науково-дослідного інституту технології суднобудування (далі - ЧФ ЦНДІТС). Отже виплата різниці в пенсіях за період роботи в ЧФ ЦНДІТС не повинна здійснюватись за рахунок коштів ДП “ЦКБ “Чорноморець”.

Зазначена ухвала, відповідно до ч. 5 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України набрала законної сили 30.04.2009.

Згідно з ч. 1 ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Таким чином суд вважає, що не підлягає доказуванню факт того, що ДП “ЦКБ “Чорноморець” є правонаступником Державного підприємства "Чорноморський науково-дослідний інститут технології суднобудування" з 19.11.1991 року та не є правонаступником Чорноморської філії Центрального науково-дослідного інституту технології суднобудування.

За таких обставин, нарахування позивачем заборгованості ДП “ЦКБ “Чорноморець” з відшкодування витрат на виплату пенсій, яка складає різницю між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України “Про наукову і науково-технічну діяльність” і сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів з урахуванням наукового стажу роботи працівників у колишній Чорноморській філії Центрального науково-дослідного інституту технології суднобудування Науково-виробничого об`єднання "Ритм" Міністерства суднобудівної промисловості СРСР є неправомірним.

Крім того, позивачем не було надано доказів щодо праці всіх робітників на підприємстві відповідача до 1991 р. та доказів, щодо фактів правонаступництва відповідача раніше ніж 19.11.1991 року, не доведено тих обставин, на яких ґрунтуються його позовні вимоги, тобто не виконано положення ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України.

Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Севастополя до Державного підприємства "Центральне конструкторське бюро "Чорноморець" про стягнення заборгованості по відшкодуванню витрат на виплату пенсії, яка складає різницю між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів підлягають частковому задоволенню у розмірі 972,07 грн.

На підставі ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 20 травня 2010 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови.

Постанова складена у повному обсязі та підписана 25.05.2010 р.

Керуючись ст. 6, 17, 69 - 71, 94, 98, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1.Адміністративний позов задовольнити частково.

2.Стягнути з державного підприємства «Центральне конструкторське бюро «Чорноморець» (вул. В.Морська, 1, м. Севастополь, 99011 ідентифікаційний код 14308457) на користь Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі міста Севастополя (вул. Карантинна, 16, кв. 56-58, ЄДРПОУ 22274991, р/р 256022, в СДВ № 4548 ВАТ «Державний Ощадний банк України», МФО 384027) заборгованість в сумі 972,07 грн. (девятсот сімдесят дві грн. 07 коп.).

3.В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Постанова набирає законної сили у порядку та строки передбачені ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складання у повному обсязі за правилами, встановленими статтями 185 - 187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

СуддяЮ.В. Лотова

Судді:Ю.В. Лотова

СуддяЮ.В. Лотова Судді:Ю.В. Лотова