Рішення № 97624901, 04.06.2021, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.06.2021
Номер справи
540/913/21
Номер документу
97624901
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

____________

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 червня 2021 р.м. ХерсонСправа № 540/913/2111 год 00 хв.

Херсонський окружний адміністративний суд у складі:

головуючої судді: Кисильової О.Й.,

при секретарі: Новіковій Т.А.,

за участю:

представника позивача – Бастєєвої Г.О.,

представника відповідача – Беркова А.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Сімантекс" до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг про визнання протиправною та скасування постанови,

встановив:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Сімантекс" (далі - позивач) звернулося до суду із адміністративним позовом до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - відповідач) в якому просить визнати протиправною та скасувати постанову відповідача від 23.12.2020 № 2607 про накладення штрафу.

Ухвалою від 15.03.2021 у справі відкрите спрощене позовне провадження, учасникам наданий строк для подання заяв по суті справи, судове засідання призначене на 13.04.2021 о 10:30 год.

Ухвалою від 07.04.2021 визначено подальший розгляд справи здійснювати в порядку загального позовного провадження, підготовче засідання призначене на 13.05.2021.

Ухвалою від 13.05.2021 закрите підготовче провадження, справа призначена до судового розгляду по суті на 03.06.2021.

У судовому засіданні 04.06.2021 проголошені вступна та резолютивна частини рішення.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, у травні 2019 року ТОВ "Сімантекс" отримало ліцензію на постачання електроенергії. 24.11.2020 відповідачем проведена позапланова невиїзна перевірка Товариства, якою встановлено факти неподання ТОВ "Сімантекс" форм звітності № 3а-НКРЕКП-постачання електричної енергії "Звіт про діяльність постачальника електричної енергії". Втім, станом на 20.01.2021 звіт № 3а-НКРЕКП (місячна) за вересень 2020 та звіт № 3-НКРЕКП-моніторинг-постачання (місячна) за вересень 2020 прийнятий НКРЕКП в електронному вигляді, а на паперових носіях зазначені звіти відправлені кур`єрською службою доставки 20.01.2021. Позивач наголошує, що в період з дня отримання ліцензії по сьогодні ліцензована діяльність з постачання ТОВ "Сімантекс" електричної енергії споживачам не здійснювалась, а тому вважає, що відповідно до п. 2.5 гл. 2 Інструкції щодо заповнення форми звітності № 3а-НКРЕКП-постачання електричної енергії (місячна) "Звіт про діяльність постачальника електричної енергії" у відповідних графах звітного періоду поданих звітів № 3а-НКРЕКП (місячна) за вересень 2020 та № 3-НКРЕКП-моніторинг-постачання (місячна) за вересень 2020, а також в звітах за попередні та наступні періоди, проставленні "0". Як зауважує позивач, статтею 77 Закону України "Про ринок електричної енергії" не передбачений штраф за неподання звітності, а тому у відповідача не було правових підстав для винесеня спірної постанови.

Крім того, позивач зазначає, що відповідачем не дотриманий порядок надсилання суб`єкту господарювання акту за результатами перевірки, що унеможливило надати позивачу свої письмові пояснення щодо виявлених порушень.

На думку позивача, застосована відповідачем санкція за виявлені у акті перевірки порушення є непропорційною вчиненому правопорушенню, при застосуванні санкції не враховано ступінь тяжкості такого правопорушення та його наслідки для інтересів ринку та учасників ринку, а також спірна постанова порушує принцип недискримінації, згідно якого рішення суб`єктів владних повноважень не можуть призводити до юридичного або фактичного обсягу прав та обов`язків особи, який є відмінним від обсягу прав та обов`язків інших осіб у подібних ситуаціях, якщо лише така відмінність не є необхідною та мінімально достатньою для задоволення загальносуспільного інтересу.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала повністю та просила їх задовольнити з підстав, викладених у позові та відповіді на відзив.

06.04.2021 від Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого відповідач заперечує проти задоволення позовних вимог. Зазначає, що акт про результати проведеної перевірки від 24.11.2020 був оприлюднений на офіційному вебсайті НКРЕКП та направлений на юридичну адресу ТОВ "Сімантекс", проте, з незалежних від відповідача причин не був вручений позивачу та не була повернутий на адресу комісії. З урахуванням зазначеного вважає, що позивач мав змогу надати до прийняття рішення Регулятором письмові пояснення та зауваження до акту, що міститься на офіційному вебсайті НКРЕКП так і до проекту постанови, та, зокрема, мав змогу скористатись правом на участь у засіданні Комісії при розгляді питання, яке стосувалось ТОВ "Сімантекс". Відповідач зазначає, що у разі повного або часткового усунення ліцензіатом порушень ліцензійних умов, виявлених під час перевірки, до моменту прийняття рішення на засіданні НКРЕКП, факт усунення враховується при прийнятті рішення щодо застосування санкцій. Оскільки позивачем звітність була подана вже після прийняття постанови, то усунуті порушення не були взяті до уваги під час вирішення питання про накладення на позивача штрафу.

Крім того, відповідач наголошує про обов`язок ліцензіата надавати форму звітності 3а-НКРЕКП та форму звітності 3-НКРЕКП-моніторинг з нульовими показниками, навіть якщо ліцензіат не провадить ліцензовану діяльність. Неподання затверджених НКРЕКП форм звітності унеможливлює виконання Регулятором покладених на нього повноважень, відповідно до законодавства та, зокрема, створює ризик щодо викривлення результатів моніторингу. Відповідач стверджує, що під час прийняття спірної постанови діяв з дотриманням вимог чинного законодавства та в межах наданих повноважень, відтак відсутні підстави для задоволення позовних вимог.

Представник відповідача у судовому засіданні заперечував проти задоволення позовних вимог з підстав викладених у відзиві та заперечені на відповідь на відзив.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані сторонами докази, пояснення сторін та проаналізувавши норми чинного законодавства, суд встановив наступне.

Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг постановою від 02.04.2019 № 477 постановила видати ліцензію на право провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії, зокрема, товариству з обмеженою відповідальністю "Сімантекс".

Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 18.11.2020 № 2133 вирішено провести позапланову невиїзну перевірку дотримання нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії суб`єктами господарювання, у тому числі ТОВ "Сімантекс".

24.11.2020 проведена позапланова невиїзна перевірка дотримання ТОВ "Сімантекс" вимог законодавства та ліцензійних умов з постачання електричної енергії, за результатами якої складений Акт № 489 (далі - Акт № 489).

За результатами перевірки встановлено такі порушення :

Інструкції щодо заповнення форми звітності № 3а-НКРЕКП-постачання енергії (місячна) "Звіт про діяльність постачальника електричної енергії", а саме:

- п. 2.2 глави 2 Інструкції № 3а-НКРЕКП у частині подання форми звітності до НКРЕКП та її територіального органу у відповідному регіоні;

- п. 2.3 глави 2 2 Інструкції № 3а-НКРЕКП у частині направлення звітності до НКРЕКП на паперових носіях;

Інструкції щодо заповнення форм звітності № 3-НКРЕКП-моніторинг-постачання (місячна) "Звіт про обсяги закупівлі та продажу електричної енергії", а саме:

- п. 2.1 глави 2 Інструкції № 3-НКРЕКП-моніторинг щодо обов`язку енергопостачальника подавати до НКРЕКП щомісяця до 25 числа місяця, наступного за звітним періодом форму звітності № 3-НКРЕКП-моніторинг;

- п. 2.3. глави 2 Інструкції № 3-НКРЕКП-моніторинг щодо направлення форми звітності № 3-НКРЕКП-моніторинг на паперових носіях.

На підставі Акту № 489 Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг 23.12.2020 прийняла постанову № 2607, якою на ТОВ "Сімантекс" накладений штраф у розмірі 85000,00 грн за недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії.

Вважаючи дану постанову протиправною, позивач звернувся до суду з позовом про її скасування.

Надаючи правову оцінку правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Правовий статус Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, її завдання, функції, повноваження та порядок їх здійснення визначенні Законом України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг»"від 22.09.2016 № 1540-VIII (далі – Закон № 1540-VIII).

Відповідно до ст. 1 Закону № 1540-VIII Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - Регулятор), є постійно діючим центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом, який утворюється Кабінетом Міністрів України. Регулятор є колегіальним органом, що здійснює державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб`єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг.

Статею 3 Закону № 1540-VIII передбачено, що Регулятор здійснює державне регулювання з метою досягнення балансу інтересів споживачів, суб`єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, і держави, забезпечення енергетичної безпеки, європейської інтеграції ринків електричної енергії та природного газу України.

Регулятор здійснює державне регулювання шляхом: 1) нормативно-правового регулювання у випадках, коли відповідні повноваження надані Регулятору законом; 2) ліцензування діяльності у сферах енергетики та комунальних послуг; 3) формування цінової і тарифної політики у сферах енергетики та комунальних послуг та реалізації відповідної політики у випадках, коли такі повноваження надані Регулятору законом; 4) державного контролю та застосування заходів впливу; 5) використання інших засобів, передбачених законом.

Основними завданнями Регулятора є: 1) забезпечення ефективного функціонування та розвитку ринків у сферах енергетики та комунальних послуг; 2) сприяння ефективному відкриттю ринків у сферах енергетики та комунальних послуг для всіх споживачів і постачальників та забезпечення недискримінаційного доступу користувачів до мереж/трубопроводів; 3) сприяння інтеграції ринків електричної енергії, природного газу України з відповідними ринками інших держав, зокрема в рамках Енергетичного Співтовариства, співпраці з Радою регуляторів Енергетичного Співтовариства, Секретаріатом Енергетичного Співтовариства та національними регуляторами енергетики інших держав; 4) забезпечення захисту прав споживачів товарів, послуг у сферах енергетики та комунальних послуг щодо отримання цих товарів і послуг належної якості в достатній кількості за обґрунтованими цінами; 5) сприяння транскордонній торгівлі електричною енергією та природним газом, забезпечення інвестиційної привабливості для розвитку інфраструктури; 6) реалізація цінової і тарифної політики у сферах енергетики та комунальних послуг; 7) сприяння впровадженню заходів з енергоефективності, збільшенню частки виробництва енергії з відновлюваних джерел енергії та захисту навколишнього природного середовища; 8) створення сприятливих умов для залучення інвестицій у розвиток ринків у сферах енергетики та комунальних послуг; 9) сприяння розвитку конкуренції на ринках у сферах енергетики та комунальних послуг; 10) інші завдання, передбачені законом.

Згідно із ст. 19 Закону № 1540-VIII Регулятор здійснює державний контроль за дотриманням суб`єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов шляхом проведення планових та позапланових виїзних, а також невиїзних перевірок відповідно до затверджених ним порядків контролю.

Перевірка проводиться на підставі рішення Регулятора.

Для проведення перевірки створюється комісія з перевірки, що складається не менш як із трьох представників центрального апарату та/або територіальних органів Регулятора. Під час здійснення державного контролю Регулятор має право:1) вимагати від суб`єкта господарювання усунення виявлених порушень вимог цього Закону та законів, що регулюють діяльність у сфері енергетики та комунальних послуг, і ліцензійних умов; 2) фіксувати процес здійснення планового або позапланового заходу чи кожну окрему дію засобами аудіо- та відеотехніки, не перешкоджаючи здійсненню такого заходу; 3) вимагати припинення дій, що перешкоджають здійсненню державного контролю; 4) призначати експертизу, одержувати пояснення, довідки, копії документів, відомості з питань, що виникають під час державного контролю; 5) приймати обов`язкові до виконання суб`єктом господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, рішення про усунення виявлених порушень; 6) накладати штрафні санкції та вживати заходів, передбачених законом.

За результатами перевірки складається акт у двох примірниках, який підписується членами комісії з перевірки. Один примірник акта про результати перевірки передається суб`єкту господарювання, діяльність якого перевірялася, або уповноваженій ним особі. Суб`єкт господарювання, діяльність якого перевірялася, має право надати письмові пояснення та обґрунтування щодо проведеної перевірки та/або виявлених порушень у строк до п`яти робочих днів з дня отримання акта про результати перевірки. У разі виявлення порушень акт про результати перевірки вноситься на засідання Регулятора, за результатами якого Регулятор приймає рішення про застосування до суб`єкта господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, санкції, передбаченої цим Законом. Акт про результати перевірки разом із поясненнями та обґрунтуванням суб`єкта господарювання, діяльність якого перевірялася, підлягає оприлюдненню на офіційному веб-сайті Регулятора до розгляду акта на засіданні Регулятора.

Позапланова невиїзна перевірка проводиться виключно у приміщенні Регулятора або його територіального органу.

Підставою для проведення позапланової невиїзної перевірки суб`єкта господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, зокрема, неподання, несвоєчасне подання, подання недостовірних даних у звітності або необхідність перевірки достовірності таких даних в установлений Регулятором строк або в інших документах; неподання копій документів, засвідчених в установленому законодавством порядку, пояснень та іншої інформації на законну вимогу Регулятора;

Позапланова невиїзна перевірка суб`єкта господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, може проводитися без попередження заздалегідь.

Згода суб`єкта, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, його повідомлення про проведення позапланової невиїзної перевірки, його присутність під час проведення такої перевірки є необов`язковими.

Про результати позапланової невиїзної перевірки (про факти виявлення порушень законодавства та їх перелік або про відсутність порушень) суб`єкт господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, повідомляється рекомендованим листом протягом п`яти робочих днів після підписання акта про результати позапланової невиїзної перевірки.

Зі змісту вказаних правових приписів вбачається, що метою здійснення діяльності Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг є досягнення балансу інтересів споживачів, суб`єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, і держави, забезпечення енергетичної безпеки. У свою чергу, державний контроль Регулятором здійснюється, зокрема, шляхом проведення відповідних перевірок за результатом яких складаються акти.

Судом встановлено, що підставою для проведення позапланової невиїзної перевірки ТОВ "Сімантекс" у постанові від 18.11.2020 № 2133 зазначено саме неподання, несвоєчасне подання, подання недостовірних даних у звітності або необхідність перевірки достовірності таких даних в установлений Регулятором строк або в інших документах (п. 2 ч. 8 ст. 19 Закону № 1540-VIII).

За результатами позапланової невиїзної перевірки ТОВ "Сімантекс" встановлено, що позивачем не подано до НКРЕКП на паперових носіях та в електронному вигляді форму звітності № 3-НКРЕКП-моніторинг за вересень 2020 року та до Сектору НКРЕКП у Херсонській області на паперових носіях форму звітності № 3а-НКРЕКП за вересень 2020.

Варто відмітити, що позивач не заперечує факт несвоєчаного подання звітності форми № 3а-НКРЕКП за вересень 2020, стверджуючи, при цьому, що не здійснював та не здійснює діяльність із постачання електроенергії, та вважав, що при таких обставинах не треба подавати звітність.

Необхідно зазначити, що постановою НКРЕКП від 28.02.2019 № 282 "Про затвердження форм звітності НКРЕКП для учасників ринку електричної енергії та інструкцій щодо їх заповнення" визначено, що суб`єкти господарювання, які отримали ліцензію на провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії споживачу, зобов`язані подавати до НКРЕКП та її територіального органу у відповідному регіоні за місцезнаходженням ліцензіата форму звітності № 3а-НКРЕКП постачання електричної енергії (місячна) Звіт про діяльність постачальника електричної енергії (далі - форма звітності № 3а-НКРЕКП).

Порядок та терміни подання форми звітності № 3а-НКРЕКП визначені в Інструкції щодо заповнення форми звітності № 3а-НКРЕКП постачання електричної енергії (місячна) Звіт про діяльність постачальника електричної енергії (затвердженій постановою НКРЕКП від 28.02.2019 № 282 (далі-Інструкція № 3а-НКРЕКП). Форма звітності № 3а-НКРЕКП-надсилається ліцензіатом до НКРЕКП на паперових носіях на адресу : 03057, м. Київ, вул. Смоленська, 19 та в електронному вигляді (файл Excel згідно з формою, розробленою НКРЕКП) електронною поштою на адресу : ІНФОРМАЦІЯ_1 , а також на паперових носіях до територіального органу НКРЕКП у відповідному регіоні за місцезнаходженням ліцензіата або через онлайн-сервіс подання звітності НКРЕКП на Єдиному державному порталі адміністративних послуг.

Також, відповідно до постанови НКРЕКП від 29.03.2019 № 450 "Про затвердження форм звітності з моніторингу для учасників ринку електричної енергії та інструкцій щодо їх заповнення", суб`єкти господарювання, які отримали ліцензію на провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії споживачу, зобов`язані подавати до НКРЕКП форми звітності, зокрема, форму звітності №3-НКРЕКП-моніторинг-постачання (місячна) Звіт про обсяги закупівлі та продажу електричної енергії (далі - форма звітності № 3-НКРЕКП).

Порядок та терміни подання форм звітності № 3-НКРЕКП зазначені в Інструкції щодо заповнення форми звітності № 3-НКРЕКП-моніторинг постачання (місячна) Звіт про обсяги закупівлі та продажу електричної енергії (далі - Інструкція № 3-НКРЕКП), затверджених постановою НКРЕКП від 29.03.2019 № 450.

Згідно з пунктами 2.1 та 2.3 глави 2 Інструкції № 3-НКРЕКП-моніторинг електропостачальники щомісяця до 25 числа місяця, наступного за звітним періодом, подають форму звітності № 3-НКРЕКП моніторинг. Форма звітності № 3-НКРЕКП-моніторинг надсилається до НКРЕКП поштою на паперових носіях на адресу: 03057, м. Київ, вул. Смоленська, 19 та в електронному вигляді (у форматі xls або xlsx на адресу : monitoring_E@nerc.gov.ua).

Суд відмічає, що позивач не подав звітність форми № 3-НКРЕКП-моніторинг та № 3а-НКРЕКП у строки, визначені зазначеними інструкціям, а зазначені звіти були подані до НКРЕКП лише 20.01.2021.

Разом з тим, суд не погоджується з твердженням позивача про порушення процедури надсилання акту перевірки, що унеможливило подання Товариством письмових пояснень щодо виявлених порушень, у зв`язку з наступним.

Згідно з наявними в матеріалах справи документами, НКРЕКП листом від 26.11.2020 № 12620/20/7-20 повідомило ТОВ "Сімантекс" про складений за результатами проведеної перевірки Акт № 489, який також буде оприлюднений на офіційному вебсайті НКРЕКП.

Зазначений лист, разом із актом перевірки від 24.11.2020 № 489 був надісланий на адресу ТОВ "Сімантекс", та згідно трекінгу відправлення № 0305716335106 "не вручено під час доставки".

Окрім того, на офіційному вебсайті НКРЕКП було оприлюднено оголошення про проведення 23.12.2020 о 12:00 год засідання у формі відкритого слухання про результати проведення позапланових невиїзних перевірок дотримання підприємствами вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, зокрема, ТОВ "Сімантекс".

Відтак, суд вважає, що відповідачем дотримані вимоги ст. 19 Закону № 1540-VIII щодо порядку повідомлення про розгляд результатів перевірки.

Відповідно до ст. 22 Закону № 1540-VIII, cуб`єкти господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, несуть відповідальність за правопорушення у сферах енергетики та комунальних послуг, визначені Законами України "Про природні монополії", "Про комбіноване виробництво теплової та електричної енергії (когенерації) та використання скидного енергопотенціалу", "Про трубопровідний транспорт", "Про теплопостачання", "Про питну воду та питне водопостачання", "Про державне регулювання у сфері комунальних послуг та іншими законами, що регулюють відносини у відповідних сферах".

Посадові особи суб`єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, несуть адміністративну та кримінальну відповідальність за порушення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг.

За порушення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг до суб`єктів господарювання, що провадять діяльність у відповідній сфері, Регулятор може застосовувати санкції у вигляді: 1) застереження та/або попередження про необхідність усунення порушень; 2) накладення штрафу; 3) зупинення дії ліцензії; 4) анулювання ліцензії.

За порушення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг до посадових осіб суб`єктів господарювання, що провадять діяльність у відповідній сфері, Регулятор може застосовувати адміністративні стягнення.

У разі виявлення порушень законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг Регулятор у 30-денний строк з дня складення акта перевірки розглядає питання відповідальності суб`єкта господарювання, його посадових осіб на своєму засіданні та приймає рішення про застосування до суб`єкта господарювання санкцій та/або застосування адміністративного стягнення до посадової особи такого суб`єкта господарювання. При застосуванні санкцій Регулятор має дотримуватися принципів пропорційності порушення і покарання та ефективності санкцій, які мають стримуючий вплив.

Регулятор застосовує штрафні санкції до суб`єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, у розмірах, встановлених цим Законом, Законами України "Про ринок електричної енергії", "Про природні монополії", "Про питну воду та питне водопостачання", "Про ринок природного газу", "Про теплопостачання".

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Закону України "Про ринок електричної енергії" учасники ринку, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несуть відповідальність згідно із законом.

Згідно із ч.3 ст. 77 Закону України "Про ринок електричної енергії" у разі скоєння правопорушення на ринку електричної енергії до відповідних учасників ринку можуть застосовуватися санкції у виді:

1) попередження про необхідність усунення порушень;

2) штрафу;

3) зупинення дії ліцензії;

4) анулювання ліцензії.

За змістом п. 4 ч. 4 ст. 77 Закону України "Про ринок електричної енергії" Регулятор у разі скоєння правопорушення на ринку електричної енергії приймає у межах своїх повноважень рішення про накладення штрафів на учасників ринку (крім споживачів) у таких розмірах:

4) від 5 тисяч до 100 тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - на суб`єктів господарювання, що провадять господарську діяльність на ринку електричної енергії, що підлягає ліцензуванню:…в) за недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії.

Нормативно-правовим актом, що регулює функціонування ринку електричної енергії, передбачено, зокрема, подання ліцензіатом звітності.

Як встановлено судом, НКРЕКП постановою від 23.12.2020 № 2607 за виявлені у акті перевірки від 24.11.2020 № 489 порушення, відповідно до п. 11, 12 ч. 1 ст. 17, ст. 19, 22 Закону України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг" та ст. 77 Закону України "Про ринок електричної енергії" накладено штраф у розмірі 85000,00 грн на ТОВ "Сімантекс" за недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії.

Разом з тим, суд критично оцінює доводи позивача про те, що ТОВ "Сімантекс" 20.01.2021 подало форми звітності № 3-НКРЕКП та № 3а-НКРЕКП за вересень 2020 року до НКРЕКП, відтак накладення штрафу є непропорційним видом стягнення, оскільки на час прийняття оскаржуваної постанови такі звіти не були подані, тому пунктом 2 постанови від 23.12.2020 № 2607 відповідно до пункту 1 частини першої та пункту 1 частини другої статті 17 Закону України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послу", у межах здійснення заходів державного регулювання, зобов`язано ТОВ "Сімантекс" у строк до 25 січня 2021 року надати до НКРЕКП на паперових носіях та в електронному форми звітності № 3а-НКРЕКП-постачання електричної енергії (місячна) Звіт про діяльність постачальника електричної енергії за вересень 2020 та форму звітності №3-НКРЕКП-моніторинг-постачання (місячна) Звіт про обсяги закупівлі та продажу електричної енергії за вересень 2020.

Окремо суд зауважує, що відповідно до пункту 10.3 Порядку контролю за дотриманням ліцензіатами, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов, затвердженого постановою НКРЕКП від 14.06.2018 № 428 (далі - Порядок № 428), у разі повного або часткового усунення ліцензіатом порушень ліцензійних умов, виявлених під час перевірки, до моменту прийняття рішення на засіданні НКРЕКП, що обов`язково підтверджується відповідними документами, факт усунення враховується при прийнятті рішення щодо застосування до ліцензіата санкцій та/або заходів регуляторного впливу.

Також згідно із пунктом 10.8 Порядку № 428, ліцензіат зобов`язаний усунути порушення у визначений рішенням строк та не пізніше десяти робочих днів після їх усунення надати до НКРЕКП письмовий звіт з належним чином завіреними копіями стверджуючих документів.

З огляду на викладене, враховуючи неподання позивачем звітності до дня прийняття рішення про застосування штрафу, у відповідача існували всі законні підстави для притягнення ТОВ "Сімантекс" до відповідальності за виявлені під час проведення перевірки порушення.

Разом з тим, суд не погоджується з твердженням позивача щодо необґрунтованості у спірній постанові тяжкості вчиненого правопорушення та відповідності вчиненого правопорушення розміру санкції, а застосування санкції за вчинене правопорушення повинно відповідати принципу пропорційності та недискримінації, оскільки статтею 77 Закону України "Про ринок електричної енергії" встановлено межі в яких відповідач має право накласти на ліцензіата штрафні санкції.

Накладені на позивача санкції у вигляді штрафу у розмірі 85000,00 є найнижчою межею санкцій.

Згідно з Рекомендацією № R (80) 2 комітету Міністрів державам-членам стосовно реалізації адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятою Комітетом Міністрів Ради Європи 11 травня 1980 року на 316-й нараді заступників міністрів, під дискреційним повноваженням слід розуміти повноваження, яке адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду - тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.

Адміністративний суд, перевіряючи рішення, дію чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень на відповідність закріпленим частиною третьою статті 2 КАС України критеріям, не втручається у дискрецію (вільний розсуд) суб`єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями. Завдання адміністративного судочинства полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання прав та вимог законодавства, інакше було б порушено принцип розподілу влади.

Принцип розподілу влади заперечує надання адміністративному суду адміністративно-дискреційних повноважень - ключовим завданням якого є здійснення правосуддя. Тому завданням адміністративного суду є контроль за легітимністю прийняття рішення.

Суд не може підміняти державний орган рішення якого оскаржується, приймати замість рішення, яке визнається протиправним, інше рішення, яке б відповідало закону, та давати вказівки, які б свідчили про вирішення питань, які належать до компетенції такого суб`єкта владних повноважень, оскільки такі дії виходять за межі визначених йому повноважень законодавцем.

Згідно з пунктом 1.6 Методології проведення антикорупційної експертизи, затвердженої Наказом Міністерства юстиції України від 24.04.2017 № 1395/5, дискреційні повноваження - це сукупність прав та обов`язків органів державної влади та місцевого самоврядування, осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що надають можливість на власний розсуд визначити повністю або частково вид і зміст управлінського рішення, яке приймається, або можливість вибору на власний розсуд одного з декількох варіантів управлінських рішень, передбачених нормативно-правовим актом, проектом нормативно-правового акта.

Таким чином, дискреція - це елемент управлінської діяльності. Дискрецію не можна ототожнювати тільки з формалізованими повноваженнями - вона характеризується відсутністю однозначного нормативного регулювання дій суб`єкта. Він не може ухилятися від реалізації своєї компетенції, але і не має права виходити за її межі.

Тобто дискреційні повноваження - це законодавчо встановлена компетенція владних суб`єктів, яка визначає ступінь самостійності її реалізації з урахуванням принципу верховенства права; ці повноваження полягають в застосуванні суб`єктами адміністративного розсуду при здійсненні дій і прийнятті рішень.

У даному випадку відповідач наділений дискреційними повноваженнями щодо визначення розміру штрафної санкції, який не може бути меншим 5 тисяч неоподаткованих мінімумів доходів громадян та не може перевищувати 100 тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Відповідачем же застосовано найменший розмір штрафної санкції, визначеної ст. 77 Закону України "Про ринок електричної енергії".

За таких обставин, суд дійшов висновку про відсутність підстав для визнання протиправною та скасування постанови № 2607 від 23.12.2020 про накладання штрафу на ТОВ "Сімантекс" за недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та здійснення заходів державного регулювання.

Закріплений у частині першій статті 9 КАС України принцип змагальності сторін передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частин 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За змістом ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Позивачем не надано достатніх та належних доказів на обґрунтування своїх доводів щодо протиправності спірної постанови.

Натомість відповідач підтвердив належними доказами правомірність постанови від 23.12.2020 № 2607 про накладання штрафу.

З огляду на викладене вище, суд дійшов висновку про необгрунтованість позовних вимог ТОВ "Сімантекс", відтак повністю відмовляє у задоволенні позову.

Підстави для відшкодування судових витрат у справі відповідно до положень статті 139 КАС України відсутні.

Керуючись ст. ст. 9, 14, 72-78, 242-246, 250 КАС України, суд, -

вирішив:

Відмовити товариству з обмеженою відповідальністю "Сімантекс" (код ЄДРПОУ 40979287; вул. Соборна, буд. 24, м. Нова Каховка, Херсонська область, 74900) в задоволенні позовних вимог до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (код ЄДРПОУ 39369133; 03057, м. Київ, вул. Смоленська, 19) про визнання протиправною та скасування постанови.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний 14 червня 2021 р.

Суддя О.Й. Кисильова

кат. 108040000