Рішення № 97618600, 14.06.2021, Біловодський районний суд Луганської області

Дата ухвалення
14.06.2021
Номер справи
408/381/21-ц
Номер документу
97618600
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 408/381/21-ц

Провадження № 2-о/408/168/21

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 червня 2021 року смт. Біловодськ

Біловодський районний суд Луганської області у складі:

головуючого судді - Булгакової Г.В.

при секретарі - Ришковій Г.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт. Біловодськ Луганської області цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , в інтересах якої діє представник - адвокат Карягін Артур Ніорович, заінтересована особа - Біловодське об`єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області, про встановлення факту сумісного проживання та перебування на утриманні чоловіка, -

ВСТАНОВИВ:

Заявник ОСОБА_1 , в інтересах якої діє представник - адвокат Карягін А.Н., звернулася до Біловодського районного суду із заявою про встановлення сумісного проживання, посилаючись на наступне.

З 2008 року ОСОБА_1 перебувала у шлюбі з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Проживали разом, однією родиною, та були зареєстровані в АДРЕСА_1 , що підтверджується записами в домовій книзі та в їх паспортах.

У зв`язку із початком АТО і необхідністю отримання пенсій на території, що контролюється державною владою України, заявниця з чоловіком стали на облік в управлінні соціального захисту населення Біловодської районної державної адміністрації для отримання довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи з метою подальшого отримання пенсії в Біловодському відділенні Пенсійного фонду України Луганської області. Під час оформлення документів для отриманням довідки ВПО № 4034 від 10.07.2017 року ОСОБА_2 назвав місце реєстрації в АДРЕСА_2 , а ОСОБА_1 назвала місце реєстрації по АДРЕСА_3 , яка і вказана в довідці ВПО № 3736. Не маючи на даній території родичів, ОСОБА_1 з чоловіком зареєструвалися за різними адресами, де мали змогу.

З даного часу заявниця з чоловіком стали отримувати пенсію, періодично приїжджаючи на територію Луганської області в смт.Біловодськ.

ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 помер, що підтверджується свідоцтвом про смерть, в якому містом смерті вказано АДРЕСА_1 .

Після смерті ОСОБА_2 . ОСОБА_1 звернулася до Біловодського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області з заявою про перехід на пенсію чоловіка, на утриманні якого вона перебувала.

Проте, ОСОБА_1 було відмовлено в переході на пенсію чоловіка у зв`язку з тим, що за даними довідок про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи вона з чоловіком були зареєстровані за різними адресами в смт.Біловодськ Луганської області, а тому встановити факт сумісного проживання та знаходження на утриманні неможливо.

Таким чином встановлення факту постійного проживання разом з чоловіком та перебування на його утриманні потрібно для призначення пенсії у зв`язку з втратою годувальника.

В судове засідання заявник та його представник не з`явилися. Від представника заявника до суду надійшла заява, в якій останній просив справу розглянути за їх відсутності, заяву просив задовольнити в повному об`ємі.

Заінтересована особа - Біловодське об`єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області в судове засідання свого представника не направила, надавши суду відзив та заяву про розгляд справи за його відсутності.

У відзиві представник заінтересованої особи заперечував проти задоволення заяви, зазначивши, що на момент смерті годувальника ОСОБА_2 заявник фактично не проживала за однією адресою з годувальником. Так, адреса фактичного проживання/перебування ОСОБА_1 згідно довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи № 3736 від 19.09.2017 року є АДРЕСА_3 , в той час, як відповідно до довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи № 4034 від 10.07.2017 року, ОСОБА_2 проживав по АДРЕСА_2 . Тобто адреси реєстрації заявника та її померлого чоловіка не співпадають.

Щодо довідок про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи зазначили, що згідно з статтею 1 Закону України від 20 жовтня 2014 року № 1706-УП «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» (далі-Закон № 1706-VII), який набрав чинності з 22.11.2014 року, внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

Згідно пункту 1 Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 № 509 довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є документом, який підтверджує факт внутрішнього переміщення і взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

Тобто, факт перебування непрацездатного члена сім`ї, який є внутрішньо переміщеною особою з тимчасово окупованої території, на утриманні померлого годувальника підтверджуються довідками, виданими згідно з порядком № 509.

Також в запереченні представник заінтересованої особи вказав на те, що ОСОБА_1 отримує пенсію у розмірі, що перевищує прожитковий мінімум для непрацездатних громадян. Так розмір пенсії за травень 2020 року становить 2234,90 грн., а прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність з 01.01.2020 року становить 1638,00 грн.

Документів щодо перебування на утриманні померлого годувальника ОСОБА_2 до управління не надала, тобто відсутні документи, які підтверджують її право на перехід на пенсію чоловіка, тому управління вважає,що заявником передчасно подано заяву до суду.

Суд, вивчивши матеріали справи, приходить до висновку, що заява підлягає задоволенню з таких підстав.

Згідно із п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

Відповідно до положень ст.ст. 293, 315 ЦПК України у порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо згідно із законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право.

Пунктом 6 Рішення Конституційного Суду України від 03 червня 1999 року № 5-рп/95 встановлено, що до членів сім`ї належать особи, що постійно мешкають разом та ведуть спільне господарство. Ними можуть бути не тільки близькі родичі, а й інші особи, які не перебувають у безпосередніх родинних зв`язках. Обов`язковою умовою для визнання їх членами сім`ї є факт спільного проживання, ведення спільного господарства, наявність спільних витрат, купівлі майна для спільного користування, участі у витратах на утримання житла, його ремонт тощо.

Пунктом 1 Постанови Пленуму ВСУ «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» № 5 від 31.03.1995 передбачено, що в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення: заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право.

Відповідно до положень ч. 2 ст. 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту, якщо від цього факту залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб. У рішенні суду повинно бути зазначено відомості про факт, встановлений судом, мету його встановлення, а також докази, на підставі яких суд встановив цей факт.

У своїй заяві метою встановлення факту спільного проживання заявник зазначає, що їй було відмовлено у переході на пенсію померлого чоловіка ОСОБА_2 у зв`язку з тим, що вони були зареєстровані за різними адресами в смт.Біловодськ Луганської області, як внутрішньо переміщені особи.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебувала в зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_1 виданого відділом реєстрації актів цивільного стану Свердловського міського управління юстиції Луганської області.

Відповідно до, мовою оригіналу - Акта о фактическом проживании с умершим лицом на день его смерти № 13 от 2 марта 2021 года, виданого, мовою оригіналу - Комунальным предприятием по ремонту и эксплуатации жилья № 2 Луганской народной республики, судом встановлено, що комісія у складі ОСОБА_3 , ОСОБА_4 підтверджує, що на момент смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , разом з ним за адресою АДРЕСА_1 , проживала ОСОБА_1 .

Довідкою № 13 від 02.03.2021 року виданою, мовою оригіналу - Комунальным предприятием по ремонту и эксплуатации жилья № 2 Луганской народной республики, підтверджується факт, що на момент смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , разом з ним за адресою АДРЕСА_1 , проживала ОСОБА_1 .

Надаючи оцінку документам, виданим на непідконтрольній Україні території, суд виходить з наступного.

Постановою ВРУ «Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями» визнано тимчасово окупованими територіями окремі райони, міста, селища і села Донецької та Луганської областей, в яких відповідно до Закону України «Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей» запроваджується особливий порядок місцевого самоврядування, до моменту виведення усіх незаконних збройних формувань, російських окупаційних військ, їх військової техніки, а також бойовиків та найманців з території України та відновлення повного контролю України за державним кордоном України.

Відповідно до Переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, затвердженого Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 № 1085-р, м.Довжанськ є тимчасово окупованою територією, не підконтрольною українській владі.

Відповідно до ст. ст. 3, 8, 9 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права, утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов`язком держави, а чинні міжнародні договори, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України.

Стосовно окупованих територій у практиці Міжнародного суду ООН сформульовані так звані «намібійські винятки»: документи, видані окупаційною владою, повинні визнаватися, якщо їх невизнання веде за собою серйозні порушення або обмеження прав громадян. Так, у Консультативному висновку Міжнародного суду ООН від 21 червня 1971 року «Юридичні наслідки для держав щодо триваючої присутності Південної Африки у Намібії» зазначено, що держави - члени ООН зобов`язані визнавати незаконність і недійсність триваючої присутності Південної Африки в Намібії, але «у той час як офіційні дії, вчинені урядом Південної Африки від імені або щодо Намібії після припинення дії мандата є незаконними і недійсними, ця недійсність не може бути застосовна до таких дій як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів».

Відповідно до рішень Європейського суду з прав людини «Лоізіду проти Туреччини» (Loizidou v. Turkey, 18.12.1996, §45), «Кіпр проти Туреччини» (Cyprus v. Turkey, 10.05.2001) та «Мозер проти Республіки Молдови та Росії» (Mozer v. the Republic of Moldova and Russia, 23.02.2016) ЄСПЛ приділив значну увагу аналізу подальшої міжнародної практики. При цьому ЄСПЛ констатував, що «Консультативний висновок Міжнародного Суду, що розуміється в сукупності з виступами і поясненнями деяких членів суду, чітко показує, що в ситуаціях, подібних до тих, що наводяться в цій справі, зобов`язання ігнорувати, не брати до уваги дії існуючихde factoорганів та інститутів [окупаційної влади] далеко від абсолютного. Для людей, що проживають на цій території, життя триває. І це життя потрібно зробити більш стерпним і захищеним фактичною владою, включаючи їх суди; і виключно в інтересах жителів цієї території дії згаданої влади, які мають відношення до сказаного вище, не можуть просто ігноруватися третіми країнами або міжнародними організаціями, особливо судами, в тому числі й цим [ЄСПЛ]. Вирішити інакше означало б зовсім позбавляти людей, що проживають на цій території, всіх їх прав щоразу, коли вони обговорюються в міжнародному контексті, що означало б позбавлення їх навіть мінімального рівня прав, які їм належать» (Cyprus v. Turkey, 10.05.2001, §96). При цьому, за логікою цього рішення, визнання актів окупаційної влади в обмеженому контексті захисту прав мешканців окупованих територій ніяким чином не легітимізує таку владу (Cyprus v. Turkey, 10.05.2001, §92). Спираючись на сформульований у цій справі підхід, ЄСПЛ у справі «Мозер проти Республіки Молдови та Росії» наголосив, що «першочерговим завданням для прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони [тобто є окупованою]» (Mozer v. the Republic of Moldova and Russia, 23.02.2016, §142).

Таким чином, суд вважає за можливе застосувати названі загальні принципи сформульовані в рішеннях Європейського суду з прав людини, в контексті оцінки документів про фактичне місце проживання осіб, виданих закладами, що знаходяться на окупованій території, як доказів, оскільки суд розуміє, що можливості збору доказів фактичного проживання осіб на окупованій території можуть бути істотно обмеженими, у той час як встановлення цього факту має істотне значення для реалізації цілої низки прав людини, включаючи право власності (спадкування), право на повагу до приватного та сімейного життя тощо.

Тому суд бере до уваги обставини, викладені в акті та довідці про фактичне проживання з померлим на день його смерті, виданих на непідконтрольній Україні території, та надає їм оцінку разом з іншими доказами по справі.

При цьому суд також враховує постанову Верховного Суду від 22.10.2018 по справі №235/2357/17 (провадження № К/9901/2383/17), висновки якої відповідно до ч.4 ст.263 ЦПК України, є обов`язковими для суду першої інстанції, в якій Верховний Суд в подібній ситуації, зокрема, зазначає, що до вказаних правовідносин застосуванню підлягають так звані «намібійські винятки» Міжнародного суду ООН: документи, видані окупаційною владою, повинні визнаватися, якщо їх невизнання веде за собою серйозні порушення або обмеження прав громадян.

Суд критично оцінює доводи вказані у відзові на заяву стосовно того, що ОСОБА_1 та її чоловік ОСОБА_2 були зареєстровані як внутрішньо переміщені особи у смт.Біловодськ Луганської області за різними адресами з тих підстав, що відповідно до частини другої статті 2 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» реєстрація місця проживання чи міста перебування особи або її відсутність не може бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією, законами чи міжнародними договорами України, або підставою для їх обмеження.

Таким чином, оцінюючи докази у їх сукупності, суд приходить до висновку, що ОСОБА_1 фактично проживала разом з ОСОБА_2 .

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту перебування фізичної особи на утриманні.

Статтею 36 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що пенсія у зв`язку з втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім`ї померлого годувальника, які були на його утриманні. Непрацездатними членами сім`ї вважаються, зокрема, чоловік (дружина), батько, мати, якщо вони є інвалідами або досягли пенсійного віку, передбаченого ст. 26 цього Закону. До членів сім`ї, які вважаються такими, що були на утриманні померлого годувальника, відносяться особи, якщо вони були на повному утриманні померлого годувальника; одержували від померлого годувальника допомогу, що була для них постійним і основним джерелом засобів до існування.

Відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунок) пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою ПФУ від 25 листопада 2005 року №22-1 до заяви про призначення пенсії у зв`язку з втратою годувальника, подаються, зокрема довідка про склад сім`ї померлого годувальника, документи про перебування членів сім`ї (крім дітей) на утриманні померлого годувальника.

Як вбачається з копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 від 19 січня 2021 року, виданого відділом державної реєстрації актів цивільного стану по Старобільському району та місту Брянка Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Харків), актовий запис № 51, ОСОБА_2 , помер ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Довжанськ (колишня назва с.Свердловськ) Луганської області.

Відповідно до копії свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_1 виданого відділом реєстрації актів цивільного стану Свердловського міського управління юстиції Луганської області, між ОСОБА_2 та ОСОБА_1 , зареєстровано шлюб, про що учинено актовий запис № 51.

З копії домової книги слідує, що за адресою - АДРЕСА_1 , зареєстровані мешканці - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Відповідно до копії паспорта громадянина України серії НОМЕР_3 , виданого Свердловським МВ УМВС України в Луганській області 12 листопада 2008 року заявник ОСОБА_1 з 19 вересня 2013 року зареєстрована за адресою - АДРЕСА_1 .

Копією паспорта громадянина України серії НОМЕР_4 , виданого Свердловським МВ УМВС України в Луганській області 19 листопада 1999 року ОСОБА_2 з 16 жовтня 1986 року зареєстрований за адресою - АДРЕСА_1 .

З довідки від 24 травня 2021 року № 67/0318, виданої Біловодським об`єднаним управлінням Пенсійного фонду України Луганської області, слідує, що розмір пенсії, яку отримував ОСОБА_2 за період з січня по листопад 2020 року щомісячно становила - від 11901,68 грн. по 13210,87 грн.

Відповідно до довідки від 25 лютого 2021 року № 197, виданої Біловодським об`єднаним управлінням Пенсійного фонду України Луганської області, слідує, що розмір пенсії, яку отримувала ОСОБА_1 за період серпень 2020 року по січень 2021 року щомісячно становить - від 2333,18 грн. до 2771,49 грн.

На час смерті ОСОБА_2 згідно ст. 7 Закону України «Про державний бюджет України на 2020 рік» прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, становив з 1 січня 2020 року - 1638,00 гривень, з 1 липня 2020 року - 1712 гривень, з 1 грудня 2020 року - 1769 гривень.

Як роз`яснено в пункті 8 постанови Пленуму Верховного Суду України від 31 березня 1995 року № 5 «Про судову практику по справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», встановлення факту перебування особи на утриманні померлого має значення для одержання призначення пенсії, якщо допомога, яка надавалась, була для заявника постійним і основним джерелом засобів до існування.

Одержання заявником заробітку, пенсії, стипендії, інших доходів не є підставою для відмови у встановленні факту перебування на утриманні, коли суд встановить, що основним і постійним джерелом засобів до існування була для заявника допомога з боку особи, яка надавала йому утримання.

При вирішенні заяви про встановлення факту перебування на утриманні суд враховує, що за загальним правилом право на пенсію в разі смерті годувальника мають непрацездатні члени сім`ї годувальника, які були на його утриманні.

Суд критично ставиться до посилань, вказаних у відзиві заінтересованої особи, щодо неможливості встановлення факту утримання заявника її чоловіком, посилаючись лише на сам факт наявності самостійного доходу в вигляді отримуваної пенсії за віком заявником, оскільки Закон України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» встановлює право членів сім`ї померлого годувальника, для яких його допомога була постійним і основним джерелом засобів до існування, але які й самі одержували пенсію, за бажанням, перейти на пенсію у зв`язку з втратою годувальника (частина третя статті 36 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Вказаний спеціальний закон не пов`язує таке право особи із фактом наявності та розміром отримуваної ними пенсії.

Аналогічну правову позицію висловив Верховний суд у справі № 592/17552/18 (провадження № 61-8512св20), який в своїй постанові від 13 січня 2021 року за результатами розгляду касаційної скарги по справі з аналогічними правовідносинами зазначив, що повне утримання означає відсутність у члена сім`ї інших джерел доходів, крім допомоги померлого. Якщо крім допомоги, що надавалася померлим, особа мала інші джерела доходів, то судам слід встановити, чи була допомога годувальника постійним і основним джерелом засобів до існування.

Постійний характер допомоги означає, що вона була не одноразовою, а надавалася систематично, протягом певного періоду часу, померлий взяв на себе обов`язок щодо утримання цього члена сім`ї. Основне значення допомоги слід з`ясовувати шляхом порівняння розміру допомоги з боку померлого та інших доходів. Вирішення питання залежить від співвідношення розмірів допомоги та інших одержуваних доходів.

Таким чином, у спірних правовідносинах для встановлення факту перебування особи на утриманні померлого судам необхідно дослідили зазначені обставини в сукупності та враховувати, що одержання заявником заробітку, пенсії, стипендії, інших доходів чи окреме проживання від померлого не є підставою для відмови у встановленні факту перебування на утриманні, коли суд встановить, що основним і постійним джерелом засобів до існування була для заявника допомога з боку особи, яка надавала йому утримання.

Судом встановлено, що одержувана заявником пенсія своїм розміром суттєво відрізняється від розміру пенсії її чоловіка (менша майже в шість разів). Документально підтверджена відсутність інших постійних джерел для існування та матеріальна допомога, яку отримувала заявник за життя чоловіка, щомісячний дохід якого у шість разів (13210,87 гривень проти 2359,52 гривень) перевищував порівняний з прожитковим мінімумом для непрацездатних осіб дохід самого заявника, дають цілком обґрунтовані підстави розцінювати матеріальну допомогу чоловіка як основне і постійне джерело засобів для існування заявника.

Таким чином, дослідивши, довідки про розміри пенсій, які отримували ОСОБА_2 та заявник ОСОБА_1 , та інші матеріали справи, суд приходить до висновку, що допомога з боку чоловіка для заявника об`єктивно була основним і постійним джерелом засобів до існування.

А відтак, враховуючи, що встановлення даного факту має для заявника юридичне значення та заявник не може в інший спосіб реалізувати свої права, оскільки на даний час позбавлена можливості в позасудовому порядку встановити факт перебування на утриманні чоловіка, приймаючи до уваги, що заявник з померлим перебувала в шлюбі та фактично сумісно з ним проживала, а також що дохід померлого в вигляді його пенсії за віком дійсно був основним і постійним джерелом засобів для існування заявника незалежно від її інших доходів, суд приходить до висновку, що факт перебування заявника на утриманні померлого годувальника підтверджено належними та допустими доказами, а тому заяву про встановлення факту перебування на утриманні слід повністю задовольнити.

Керуючись ст.ст. 76, 81, 258, 259, 263-265, 319, 354 ЦПК України, суд,-

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_1 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , в інтересах якої діє представник - адвокат Карягін Артур Ніорович, адреса для листування: Луганська область, смт.Біловодськ, вул.Центральна, 132, заінтересована особа: Біловодське об`єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області, яка зареєстрована за адресою: Луганська область, смт. Біловодськ, вул. Центральна, б. 77, про встановлення факту сумісного проживання та перебування на утриманні чоловіка - задовольнити.

Встановити факт сумісного проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , разом із ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , за адресою: АДРЕСА_1 .

Встановити факт перебування ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 на утриманні свого чоловіка ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 по день його смерті - ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційну скаргу на рішення може бути подано до Луганського апеляційного суду безпосередньо або через Біловодський районний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

Головуючий суддя Г.В. Булгакова