Постанова № 9761409, 01.06.2010, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.06.2010
Номер справи
2а-2183/10/2370
Номер документу
9761409
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ № 2а-2183/10/2370 01.06.2010 р. м. Черкаси

15 год. 16 хв.

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Новікової Т.В.,

при секретарі судового засідання Найдьон А.В.,

за участю представника прокуратури Кондри Г.О. та представника позивача Ведмідя П.В. (за довіреністю), за відсутності відповідача, розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Звенигородського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі управління Пенсійного фонду України в м. Ватутіне Черкаської області до відкритого акціонерного товариства «Ватутінський мясокомбінат»про стягнення заборгованості по відшкодуванню фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій,-

ВСТАНОВИВ:

Прокурор звернувся до суду в інтересах держави в особі управління Пенсійного фонду України в м. Ватутіне Черкаської області звернувся до суду з адміністративним позовом від 13.05.2010р. №05-274 вих. 10 до відкритого акціонерного товариства «Ватутінський мясокомбінат»про стягнення фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій в сумі 30 394 грн. 51 коп. Обгрунтовуючи позовні вимоги, прокурор зазначає, що ВАТ «Ватутінський мясокомбінат» в порушення вимог Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»та Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України не виконало обовязку сплати до УПФУ в м. Ватутіне Черкаської області за період з березня 2010р. по квітень 2010р. фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій.

Представник прокуратури та представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали в повному обсязі та просили суд їх задовольнити.

Відповідач до зали судового засідання не зявився, заперечення на позов не надавав, явку своїх представників на судовий розгляд справи не забезпечив, хоча про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином. Відповідно до ч.5 ст. 107 КАС України копія ухвали про призначення справи до розгляду та копія позовної заяви з додатками направлялися відповідачу за зазначеною в матеріалах справи адресою.

Виходячи з положень ч.2 ст.128 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає, що неприбуття в судове засідання без поважних причин представника сторони або третьої особи, не повідомлення ними про причини неприбуття не є перешкодою для розгляду справи.

Розглянувши подані позивачем документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, заслухавши думку представника прокуратури та пояснення представника позивача, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову, виходячи із наступного.

Відкрите акціонерне товариство «Ватутінський мясокомбінат», зареєстроване як юридична особа 12.04.1995р., ідентифікаційний код 00444263, що підтверджується копією витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців № 5981459 станом на 20.05.2010р. та копією свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи (а.с.18, 22-23).

Відкрите акціонерне товариство «Ватутінський мясокомбінат», зареєстроване платником страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, а тому відповідно до підпункту 6 пункту 2 ст. 17 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»страхувальник зобовязаний нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.

Відповідно до пункту 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 р. №1058-IV та п. 6 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 N 21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 року за N 64/8663 підприємства, на яких працівники вийшли на пенсію на пільгових умовах, здійснюють відшкодування Пенсійному фонду України на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.

Як вбачається з матеріалів справи, за період з березня 2010р. по квітень 2010р. відповідачу нараховано до відшкодування 30 394 грн. 51 коп. фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій особам: ОСОБА_5 на загальну суму-286 грн. 98 коп., по Списку №1, ОСОБА_6 на загальну суму-1983 грн. 28 коп., ОСОБА_7 на загальну суму 806 грн. 28 коп., ОСОБА_8 на загальну суму 1378 грн. 74 коп., ОСОБА_9 на загальну суму 2311 грн. 32 коп., ОСОБА_10 на загальну суму 2330 грн. 04 коп., ОСОБА_11 на загальну суму 1361 грн. 28 коп., ОСОБА_12 на загальну суму 823 грн. 36 коп., ОСОБА_13 на загальну суму 1359 грн. 13 коп., ОСОБА_14 на загальну суму 1326 грн. 52 коп., ОСОБА_15 на загальну суму 1231 грн. 40 коп., ОСОБА_16 на загальну суму 221 грн. 80 коп., ОСОБА_17 на загальну суму 2552 грн. 62 коп., ОСОБА_18 на загальну суму 1446 грн. 64 коп., ОСОБА_19 на загальну суму 1384 грн. 12 коп., ОСОБА_20 на загальну суму 1280 грн. 38 коп., ОСОБА_21 на загальну суму 1512 грн. 62 коп., ОСОБА_22 на загальну суму 2375 грн. 90 коп., ОСОБА_23 на загальну суму 1689 грн. 92 коп., ОСОБА_24 на загальну суму 301 грн. 18 коп., ОСОБА_25 на загальну суму 1296 грн. 60 коп., ОСОБА_26 на загальну суму 1356 грн. 21 коп. по Списку № 2, які працювали у відповідача, відповідно до розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пенсій (а.с.10-13) і їм призначено та виплачено пенсію за віком на пільгових умовах.

Факт виплати зазначеної суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за вказаний період колишнім працівникам відповідача підтверджується карткою особового рахунку та розрахунком фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, (а.с.8,10-14), які підтверджують наявність трудових правовідносин працівників і відповідачем.

Вказані розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій відповідачем не оскаржувались, а тому є узгодженими.

Статтею 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення»від 5 листопада 1991 р. № 1788-XII (надалі за текстом Закон №1788-XII) визначені категорії працівників, які мають право на пенсію за віком на пільгових умовах. Зокрема, відповідно до пункту «а»цієї статті на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць. Пунктами «б»та «з»зазначеної статті Закону до цих категорій відносяться: працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць; водії міського пасажирського транспорту (автобусів, тролейбусів, трамваїв) і великовагових автомобілів, зайнятих у технологічному процесі важких і шкідливих виробництв.

Згідно пункту першого статті першої Закону України «Про збір на обовязкове державне пенсійне страхування»від 26 червня 1997 р. № 400/97-ВР (надалі за текстом «Закон № 400/97-ВР»платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є: суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників.

Відповідно до абзацу четвертого пункту першого статті другої Закону № 400/97-ВР для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону, крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку, об'єктом оподаткування є фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б" - "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

Абзацом другим пункту першого статті четвертої Закону № 400/97-ВР встановлена ставка збору на обовязкове державне пенсійне страхування в розмірі 100 відсотків від об'єкта оподаткування, визначеного абзацом четвертим пункту 1 статті 2 цього Закону.

Збір на обов'язкове державне пенсійне страхування платники збору сплачують до Пенсійного фонду у порядку, визначеному законодавством України (стаття 3 Закону № 400/97-ВР).

Відповідно до п. 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 р. №1058-IV (надалі за текстом «Закон №1058-IV»), пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абз.1 цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення». При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату та доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом. Підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату та доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день Кабінетом Міністрів України, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100-відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону.

Згідно з п. 6 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 N 21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 року за N 64/8663, відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 Прикінцевих положень №1058-IV в таких розмірах: для платників, зазначених у п.2.1.1, п. 2.1. цієї Інструкції, - також 100% фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до абз.1 ч.2 Прикінцевих положень Закону №1058-IV застрахованим особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 цієї Інструкції, - фактичні витрати на виплату і доставку пенсій працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, крім працівників, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, у таких розмірах: 20 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2004 році; 30 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2005 році; 40 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2006 році; 50 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2007 році; 60 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2008 році; 70 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2009 році; 80 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2010 році; 90 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2011 році; 100 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених з 2012 року.

Розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами доходів органів Пенсійного фонду України щорічно в повідомленнях про розрахунок сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", які надсилаються підприємствам до 20 січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених пенсій. Підприємства щомісяця до 25 числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.

З огляду на викладені норми Законів та Інструкції, суд дійшов висновку, що відповідач, як платник збору на обов'язкове державне пенсійне страхування та юридична особа, працівники якого вийшли на пільгову пенсію, зобов'язаний сплачувати Пенсійному фонду витрати на виплату та доставку пільгових пенсій цим працівникам.

На обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Уманському районі Черкаської області перебуває 3 особи, які отримують пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. "б - з" ст. 13 Закону №1788-XII, як колишні працівники відповідача.

Згідно наданого суду управлінням Пенсійного фонду довідок-розрахунків суми заборгованості відповідача про відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з березня 2010р. по квітень 2010 р. фактичні витрати позивача на виплату та доставку пенсій на пільгових умовах склали 30394 грн. 51 коп. Таким чином, загальна заборгованість по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій становить 30394 грн. 51 коп. Відповідач здійснені позивачем витрати останньому не відшкодував.

Відповідно до пункту 6.9 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України не сплачені та/або несвоєчасно сплачені суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій стягуються з нарахуванням пені та штрафних санкцій відповідно до норм Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».

Згідно зі статтею 23 Закону №1058-IV спори, що виникають із правовідносин за цим законом, вирішуються органами Пенсійного фонду та в судовому порядку.

Отже, з врахуванням викладеного суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Доказів, які спростовували доводи позивача, відповідач суду не надав.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги УПФУ в м. Ватутіне Черкаської області підлягають до задоволення.

На підставі ч.3 ст.160 КАС України в судовому засіданні 01.06.2010р. проголошено вступну та резолютивну частину постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі здійснюватиметься з урахуванням вимог ст.167 КАС України, про що повідомлено в судовому засіданні.

Оскільки спір вирішено на користь субєкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) згідно ч. 4 ст. 94 КАС України стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись ст.ст. 9, 69-71, ч. 4 ст. 94, ч.2 ст.128, ст. ст. 158-159, 161-163 КАС України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

1.Адміністративний позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з відкритого акціонерного товариства «Ватутінський мясокомбінат»(20250, Черкаська область, м. Ватутіне, вул. Індустріальне Шосе, 1, код ЄДРПОУ 00444263) на користь управління Пенсійного фонду України в м. Ватутіне Черкаської області (20250, Черкаська область, м. Ватутіне, вул. Леніна, 14) заборгованість зі сплати фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій з березня 2010р. по квітень 2010р. на суму 30394 грн. 51 коп. (тридцять тисяч триста девяносто чотири гривні 51 коп.)

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд шляхом подання заяви про апеляційне оскарження протягом 10 днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України з дня складення її в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено за відсутності особи, яка бере участь у справі - з дня отримання нею копії постанови та наступного подання апеляційної скарги протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Повний текст постанови виготовлено 03 червня 2010 року.

СуддяТ.В.Новікова