Єдиний державний реєстр судових рішень
Харківський окружний адміністративний суд
61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
27 травня 2010 р. № 2-а- 1406/10/2070
Харківський окружний адміністративний суд
в складі: головуючого судді Білової О.В.
за участю секретаря судового засідання Романенко Т.С.,
за участю: прокурора Савицького Є.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м. Харкові справу за адміністративним позовом Чугуївського міжрайонного прокурора Харківської області в інтересах держави в особі Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у Харківській області до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення штрафу,-
В С Т А Н О В И В:
Чугуївський міжрайонний прокурор Харківської області в інтересах держави в особі Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у Харківській області звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просить суд стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 на користь Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в дохід Державного бюджету України 510 грн. фінансових санкцій.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що державними інспекторами територіального управління Головавтотрансінспекції в Харківській області під час перевірки 14.11.2007 року автотранспортного засобу ВАЗ 2103, що належить ОСОБА_1, який проживає за адресою: АДРЕСА_1, встановлено порушення вимог п. 3 ст. 60 Закону України “Про автомобільний транспорт”, а саме: експлуатація легкового автомобіля облаштованого як таксі без ліцензійної картки, про що було складено акт № 065874, з яким ознайомлено відповідача. 17.12.2007 року начальником територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Харківській області винесено постанову № 042569 про допущені порушення законодавства про автомобільний транспорт і відповідно до ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт»від 23.02.2006 року, на відповідача накладено фінансові санкції у вигляді штрафу в сумі 510,00 гривень., постанову було направлено відповідачу, ним вона не була оскаржена та не скасована у встановленому законом порядку
Відповідач у встановлений строк вищевказану суму фінансових санкцій не сплатив, а тому вона підлягає стягненню в судовому порядку.
Прокурор Савицький Є.М. у судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив суд стягнути з відповідача 510,00 грн. фінансових санкцій.
Представник позивача - Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у Харківській області Горлов М.В.- в судове засідання не зявився, про дату, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином, через канцелярію суду надав заяву про розгляд справи без участі представника позивача.
Відповідач - фізична особа - підприємець ОСОБА_1- в судове засідання не зявився, про дату, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином, причини неявки суду не повідомив, заперечень та клопотань не надав. За таких умов, враховуючи повторну неявку відповідача в судове засідання без поважних причин та без повідомлення про причини неявки, суд вважає за можливе розглянути справу на підставі наявних у ній доказів без участі відповідача.
Суд, вислухавши пояснення прокурора, дослідивши матеріали справи, встановив такі обставини.
14 листопада 2007 року державним інспектором Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у Харківській області була проведена перевірка автотранспортного засобу ВАЗ 2103, державний номер 929-47ХК ХА, що належить ФОП ОСОБА_1, який проживає за адресою: АДРЕСА_1, про що було складено акт від 14.11.2007 р. № 065874 про проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом.(а.с. 12)
За результатами перевірки, відповідно до акту від 14.11.2007 р. № 065874 виявлено порушення експлуатації легкового автомобіля, облаштованого як таксі без наявності ліцензійної картки.
17 грудня 2007 року начальником Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Харківській області винесено постанову № 042569 про застосування до субєкта підприємницької діяльності фінансових санкцій, за якою на відповідача накладено фінансові санкції у вигляді штрафу в сумі 510,00 грн. (а.с. 9)
Відповідно до ч. 2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.
Законом України “Про автомобільний транспорт ” (тут і далі по тексту в редакції, що набула чинності з 07.04.2006 року та була діючою на момент існування спірних правовідносин) у ч. 7 ст. 6 передбачено, що Урядовий орган державного управління з питань контролю на автомобільному транспорті здійснює, зокрема, державний контроль за додержанням суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту, вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів законодавчо регульованої сфери, що визначають організацію перевезення пасажирів і вантажів автомобільним транспортом; державний нагляд за забезпеченням суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту, безпеки автомобільних перевезень; державний контроль за додержанням вітчизняними та іноземними автомобільними перевізниками норм міжнародних конвенцій і договорів про міжнародне автомобільне сполучення; видачу відповідно до законодавства ліцензій на право провадження господарської діяльності щодо надання послуг з перевезення пасажирів і вантажів автомобільним транспортом та контроль ліцензійних умов; державний контроль за недопущенням надання послуг з перевезення пасажирів і вантажів автомобільними перевізниками, які не одержали відповідної ліцензії та ліцензійних карток на транспортні засоби, що при цьому використовуються, який здійснюється на автостанціях, автобусних зупинках, у місцях посадки та висадки пасажирів, на стоянках таксі, у місцях навантаження та розвантаження вантажних автомобілів.
Згідно ч. 12 ст. 6 Закону України “Про автомобільний транспорт” державний контроль автомобільних перевізників здійснюється шляхом проведення планових, позапланових і рейдових перевірок.
Відповідно до п. 4 Положення про Головну державну інспекцію на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08 вересня 2004 року №1190 (в редакції, що діє з 14.11.2007 року), Головавтотрансінспекція відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний контроль за додержанням суб'єктами господарювання вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів, що регулюють організацію перевезення пасажирів і вантажів; державний контроль за дотриманням вимог законодавства про автомобільний транспорт, зокрема за наявністю відповідної ліцензії та ліцензійної картки на транспортний засіб суб'єкта господарювання.
Згідно п. 4 Положення про територіальні органи Головної державної інспекції на автомобільному транспорті, затвердженого наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 14 грудня 2005 року № 888 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України за № 1573/11853 від 28 грудня 2005 року, основними завданнями територіальних управлінь у відповідному регіоні є: 1) здійснення відповідно до законодавства державного нагляду за дотриманням правил безпечного функціонування автомобільного транспорту загального користування; 2) здійснення державного контролю за дотриманням суб'єктами господарювання усіх форм власності нормативно-правових актів, стандартів і норм перевезення вантажів і пасажирів автомобільним транспортом загального користування; 3) забезпечення дотримання вимог законодавства у сфері ліцензування в автомобільному транспорті загального користування.
Відповідно до ч. 4, 5 ст. 60 Закону України “Про автомобільний транспорт” від імені центрального органу виконавчої влади з питань автомобільного транспорту розглядати справи про стягнення у вигляді штрафів за порушення, викладені у цій статті, мають право посадові особи урядового органу державного управління з питань контролю на автомобільному транспорті. Порядок стягнення у вигляді штрафу за порушення, викладені у цій статті, та порядок оскарження і опротестування постанови по справі про правопорушення визначає Кабінет Міністрів України.
Абзацем 4 ч. 1 ст. 60 Закону України “Про автомобільний транспорт” передбачено застосування до автомобільних перевізників санкції за експлуатацію легкового автомобіля, облаштованого як таксі, без наявності ліцензійної картки - штрафу у розмірі тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Пунктами 22, 25, 28 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 08 листопада 2006 р. № 1567, в редакції, що діяла на момент проведення перевірки відповідача, передбачено, що у разі відмови уповноваженої особи суб'єкта господарювання або водія від підписання акта перевірки суб'єкта господарювання або акта перевірки транспортного засобу посадові особи, що провели перевірку, роблять про це запис. Справа про порушення розглядається посадовою особою органу державного контролю за місцезнаходженням суб'єкта господарювання або за місцем виявлення порушення (за письмовою заявою уповноваженої особи суб'єкта господарювання) не пізніше ніж протягом двох місяців з дня його виявлення. Фінансова санкція повинна бути перерахована суб'єктом господарювання на зазначений у постанові рахунок не пізніше ніж протягом п'ятнадцяти днів після отримання ним копії постанови про застосування фінансових санкцій, про що повідомляється орган державного контролю, посадовою особою якого винесено відповідну постанову.
Таким чином, судом встановлено, що структурний підрозділ територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у Харківській області є уповноваженим органом, до компетенції якого належить складання протоколів про виявлені під час перевірки автотранспортних засобів порушень законодавства про автомобільний транспорт, зокрема, протоколу № 005556 від 25 квітня 2006 року щодо відповідача. Наявність виявленого порушення підтверджується Актом проведення перевірки та не була спростована відповідачем.
В судовому засіданні встановлено, що відповідачу відправлено повідомлення про необхідність прибути 17.12.2007 р. до Територіального управління Головавтотрансінспекції в Харківській області для розгляду справи про вчинене порушення Закону України “Про автомобільний транспорт”, що підтверджується копією поштової квитанції. (а.с. 10,11) Позивачем також до матеріалів справи надані докази направлення постанови про накладення штрафу відповідачу, що підтверджується списком згуртованих поштових відправлень (а.с. 14).
На підставі зазначеного суд дійшов висновку щодо правомірності прийняття начальником Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Харківській області постанови № 042569 про застосування до субєкта підприємницької діяльності - приватного підприємця ОСОБА_1 - фінансових санкцій у вигляді штрафу в сумі 510,00 грн.
Відповідно до норм ч.ч. 1, 4, 6 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Таким чином, із врахуванням вищевикладених обставин, суд вважає, що позов Прокурора Комінтернівського району м. Харкова в інтересах держави в особі Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у Харківській області до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про примусове стягнення накладеного адміністративного стягнення слід задовольнити.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.19 Конституції України, ст. ст. 6, 60, 70 Законом України “Про автомобільний транспорт” від 05 квітня 2001 року № 2344-ІІІ, п. 4 Положення про Головну державну інспекцію на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08 вересня 2004 року №1190, п.4 Положення про територіальні органи Головної державної інспекції на автомобільному транспорті, затвердженого наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 14 грудня 2005 року № 888 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України за №1573/11853 від 28 грудня 2005 року, п. 24, 26-28 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті загального користування, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 29 січня 2003 року № 143, ст.ст. 8-14, 71, 94, 100, 159, 160-164, 167, 186 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Чугуївського міжрайонного прокурора Харківської області в інтересах держави в особі Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у Харківській області до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення штрафу задовольнити.
Стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1) на користь Головної державної інспекції на автомобільному транспорті (63035, м. Харків, пр.-т Гагаріна, 129, ГУДК у Харківській області, МФО 851011, р/р 31114106700005 УДК у Комінтернівському районі м. Харкова, код 24134589, код платежу 21081100) штраф у розмірі 510.00 (пятсот десять гривень) 00 коп.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження в десятиденний строк з дня складання постанови в повному обсязі та поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, з одночасною подачею її копії до суду апеляційної інстанції, або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків для подачі заяви про апеляційне оскарження чи апеляційної скарги.
У повному обсязі постанова виготовлена 28 травня 2010 року.
Суддя Білова О.В.