
Справа № 560/4237/21
РІШЕННЯ
іменем України
11 червня 2021 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Салюка П.І. розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Хмельницького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Хмельницького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України, в якому просить суд:
визнати протиправною бездіяльність Хмельницького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України щодо неподання у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів-Міністерству оборони України, щодо виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги передбаченої Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей";
зобов`язати Хмельницький обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України подати розпорядникові бюджетних коштів-Міністерству оборони України, документи щодо виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги передбаченої Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 18 січня 2021 року звернувся до Міністерства оборони України через Хмельницький обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки із заявою щодо виплати одноразової грошової допомоги у зв`язку із отриманням групи інвалідності, внаслідок захворювання, отриманого в період проходження військової служби.
Однак відповіддю від 20 січня 2021 року, наданою Хмельницьким обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки Міністертва оборони України, позивача повідомлено, що вказану вище виплату має здійснювати Державна кримінально-виконавча служба України, де позивач після звільнення з лав Збройних Сил України проходив службу з 11 вересня 2018 року по 20 жовтня 2020 року та посилається на ст. 23 Закону №2011-ХІІ та п.17 Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого Постановою КМУ від 25 грудня 2013 року №975.
Позивач вважає, дії Хмельницького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України щодо відмови у надсиланні його заяви про виплату одноразової допомоги із доданими документами до Міністерства оборони України протиправними, тому звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 13 квітня 2021 року у справі відкрито провадження та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.
28 квітня від відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого відповідач просить відмовити у задоволенні позову ОСОБА_1 та зазначає, що з позивачем проводився розрахунок при звільнені з державної установи "Шепетівська виправна колонія (№98)", що підтверджується витягом з наказу виконуючого обов`язки начальника державної установи від 15 жовтня 2020 року №173/00-20 "Про звільнення зі служби осіб рядового і начальницького складу державної установи "Шепетівська виправна колонія (№98)". Тому, враховуючи положення Закону України "Про правовий та соціальний захист військовослужбовців та членів їх сімей" та положення Порядку №945, саме державною установою "Шепетівська виправна колонія (№98)" Центрально - Західного міжрегіонального управління і питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України повинні здійснюватися витрати, пов`язані з виплатою одноразової грошової допомоги.
Отже, законних підстав надання розпоряднику бюджетних коштів - Міністерству оборони України документів щодо виплати одноразової грошової допомоги, передбаченої Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" у Хмельницького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки немає.
Дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази, оцінивши їх в сукупності, суд зазначає наступне.
Суд встановив, що ОСОБА_2 в період з 14 липня 2003 року по 22 червня 2018 року проходив військову службу у Збройних Силах України.
В період з 16 січня 2015 року по 04 квітня 2015 року та з 11 травня 2016 року по 13 липня 2016 року позивач брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України.
Відповідно до довідки МСЕК серія 12ААВ № 377080 від 29 грудня 2020 року ОСОБА_1 була встановлена II група інвалідності, захворювання пов`язане із захистом Батьківщини.
18 січня 2021 року позивач звернувся до Міністерства оборони України через Хмельницький обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України із заявою щодо виплати одноразової грошової допомоги у зв`язку із отриманням групи інвалідності, внаслідок захворювання, отриманого в період проходження військової служби.
Листом від 20 січня 2021 року №9/1/355 342 позивача повідомлено, що вказану вище виплату має здійснювати Державна кримінально-виконавча служба України, де позивач після звільнення з лав Збройних Сил України проходив службу з 11 вересня 2018 року по 20 жовтня 2020 року та посилається на ст. 23 Закону №2011-ХІІ та п.17 Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого Постановою КМУ від 25 грудня 2013 року №975.
Не погоджуючись з діями відповідача щодо не направлення відповідачем його документів до Міністерства оборони України для вирішення останнім питання про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги у зв`язку із встановленням інвалідності протиправною бездіяльністю, позивач звернувся до суду.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд приймає до уваги наступне.
Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей визначає Закон України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20 грудня 1991 року № 2011-XII (далі – Закон № 2011), який поширюється, зокрема, на військовослужбовців, які стали інвалідами внаслідок захворювання, пов`язаного з проходженням військової служби, чи внаслідок захворювання після звільнення їх з військової служби, пов`язаного з проходженням військової служби.
Відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 16 Закону № 2011 в редакції станом на час встановлення інвалідності одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі встановлення військовослужбовцю інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого ним під час виконання обов`язків військової служби або внаслідок захворювання, пов`язаного з виконанням ним обов`язків військової служби, чи встановлення інвалідності особі після її звільнення з військової служби внаслідок причин, зазначених у цьому підпункті.
За приписами ч. 6 ст. 16-3 Закону № 2011 одноразова грошова допомога призначається і виплачується Міністерством оборони України, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, а також органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов`язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами.
Відповідно до частини 9 ст. 16-3 Закону № 2011 порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.
Такий Порядок затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 № 975 (далі – Порядок № 975), пунктом 3 якого визначено, що днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги у разі встановлення інвалідності є дата, зазначена у довідці медико-соціальної експертної комісії.
За приписами пункту 11 Порядку № 975 військовослужбовець, військовозобов`язаний та резервіст, якому виплачується одноразова грошова допомога у разі настання інвалідності чи втрати працездатності без встановлення йому інвалідності, повинен подати уповноваженому органу заяву про виплату одноразової грошової допомоги у зв`язку з встановленням інвалідності чи часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності, а також визначений цим пунктом відповідний перелік документів.
Відповідно до п. 12 Порядку № 975 призначення і виплата одноразової грошової допомоги військовослужбовцям, військовозобов`язаним та резервістам, яких призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, здійснюється Міноборони, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, та іншими органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов`язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами (далі – розпорядник бюджетних коштів).
Пунктом 13 Порядку № 975 встановлено, що керівник уповноваженого органу подає у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого додаються документи, зазначені в пунктах 10 і 11 цього Порядку.
Розпорядник бюджетних коштів приймає у місячний строк після надходження зазначених документів рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги і надсилає його разом з документами уповноваженому органові для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, або у разі відмови для письмового повідомлення заявника із зазначенням мотивів відмови.
При цьому відповідно до пункту 2.8 розділу ІІ "Органи, які здійснюють роботу із соціального забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей" Інструкції з організації роботи із соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України, яка затверджена наказом Міністерства оборони України від 31 грудня 2014 року № 937 (далі - Інструкція № 937) оформлення та подання до Департаменту фінансів Міністерства оборони України документів для виплати компенсаційних сум військовослужбовцям, які стали інвалідами, покладається на обласні військові комісаріати.
Відповідно до пункту 4.7 Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14 серпня 2014 року № 530 (далі – Положення № 530), документи на одержання одноразової грошової допомоги в разі встановлення інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності особам, звільненим з військової служби (зборів, резерву), оформляє та подає в Департамент фінансів Міністерства оборони України обласний військовий комісар за місцем проживання цих осіб.
Отже, саме обласні територіальні центрти компенсування та соціальної підтримки є уповноваженими органами, на які покладений обов`язок щодо оформлення та подання до Департаменту фінансів Міністерства оборони України відповідних документів для отримання компенсаційних виплат, а тому Хмельницьким обласним територіальним центром компенсування та соціальної підтримки Міністерства оборони України правомірно саме як відповідачу направлено заяву позивача про здійснення виплати допомоги та відповідний пакет документів.
Порядок № 975 не передбачає іншого рішення керівника уповноваженого органу (в даному випадку обласного військкомату) ніж подання у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновку щодо виплати одноразової грошової допомоги з додаванням відповідного пакету документів, отриманого від заявника.
Пунктом 4.7 Положення № 530 передбачено, що зазначений висновок складається у відповідності з Додатком № 13 цього Положення, за змістом якого військовий комісар повинен зазначити має чи не має права військовослужбовець на отримання одноразової грошової допомоги.
Таким чином, передбачений пунктом 13 Порядку № 975 висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги військовим комісаром складається як при наявності, так і при відсутності у військовослужбовця права на отримання такої допомоги, після чого з відповідним пакетом поданих військовослужбовцем документів надсилається до Департаменту фінансів Міністерства оборони України для прийняття останнім рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги.
З огляду на вказане суд приходить до висновку, що відповідачу чинним законодавством не надано права не складати висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги та не направляти його до Міністерства оборони України, а тому бездіяльність відповідача з цього питання є протиправною.
При цьому, у випадку недостатності на думку військкомату документів він повинен лише повідомити про це заявника і надати допомогу у їх оформленні, а не повертати документи для доопрацювання територіальному центру компенсування та соціальної підтримки. При цьому зазначені дії не звільняють керівника територіального центрту компенсування та соціальної підтримки від складання у 15-денний строк висновку щодо виплати одноразової грошової допомоги навіть у випадку неподання чи недостатності на його думку у заявника певних документів.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Під час розгляду справи відповідач, як суб`єкт владних повноважень у даному випадку, не надав до суду достатньо належних і достовірних доказів, а відтак, не довів правомірності своїх дій.
Зважаючи на встановлені судом обставини, суд дійшов висновку, що позивач довів позовні вимоги, а суб`єкт владних повноважень, який заперечує проти позову, не довів, що діяв у межах закону не подавши у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновку щодо виплати, ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги, що об`єктивно підтверджено матеріалами справи, тому даний адміністративний позов слід задоволити.
Оскільки, позивач відповідно до положень ст. 5 Закону України "Про судовий збір" звільнений від сплати судового збору та не сплачував його, розподіл судових витрат, відповідно до вимог ст. 139 КАС України не здійснюється.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов - задоволити.
Визнати протиправною бездіяльність Хмельницького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України, яка полягає у не поданні у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновку щодо виплати, ОСОБА_1 , одноразової грошової допомоги передбаченої Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", у відповідності з Порядком призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України № 975 від 25 грудня 2013 року та Наказом Міністерства оборони України № 530 від 14 серпня 2014 року.
Зобов`язати Хмельницький обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України подати висновок та документи до нього розпорядникові бюджетних коштів Міністерства Оборони України щодо виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги передбаченої Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", у відповідності з Порядком призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України № 975 від 25 грудня 2013 року та Наказом Міністерства оборони України № 530 від 14 серпня 2014 року.
Судові витрати розподілу не підлягають.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Хмельницький обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України (вул. Героїв Майдану, 64,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 08202826)
Головуючий суддя П.І. Салюк