Рішення № 97590146, 10.06.2021, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.06.2021
Номер справи
540/3330/20
Номер документу
97590146
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

____________

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 червня 2021 р.м. ХерсонСправа № 540/3330/20 Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Ковбій О.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Херсонської обласної ради до Державного реєстратора Київської філії комунального підприємства "Новозаводське" Мартинівської сільської ради Пулинського району Житомирської області Осипович Ігор Віталійович, Херсонської міської ради треті особи - Товариство з обмеженою відповідальністю "НОТЕС ГРУП", Головне управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі про скасування реєстраційної дії про внесення змін до відомостей про юридичну особу,

встановив:

Херсонська обласна рада (далі - позивач) звернулася до суду з адміністративним позовом до державного реєстратора Київської філії комунального підприємства "Новозаводське" Мартинівської сільської ради Пулинського району Житомирської області Осиповича Ігоря Віталійовича (далі - відповідач), за участю третіх осіб - Товариства з обмеженою відповідальністю "НОТЕС ГРУП", Головного управління Державної податкової служби у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі, в якому просить скасувати реєстраційну дію щодо внесення змін до відомостей про юридичну особу, що проведена відповідачем 15.05.2018 №10721070002035969, а саме: зміна повного найменування, зміна місцезнаходження, зміна керівника юридичної особи, зміна складу або інформації про засновників.

Ухвалою суду від 04.11.2020 року вказана заява була залишена без руху, позивачу надано строк на усунення недоліків.

20.11.2020 року недоліки позовної заяви усунуті, у зв`язку з чим ухвалою від цієї ж дати провадження у справі відкрито, визначено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін.

Ухвалою суду від 20.11.2020 року провадження у справі було зупинено до встановлення правонаступника Державного реєстратора Київської філії комунального підприємства "Новозаводське" Мартинівської сільської ради Пулинського району Житомирської області ОСОБА_1 в спірних правовідносинах.

Ухвалою від 15.04.2021 провадження у справі поновлено.

10.03.2021 Міністерство юстиції надіслало до суду лист про надання інформації №3935/99-22-21/19.2.3 від 28.01.2021, у якому повідомило, що в Єдиному державному реєстрі відсутні відомості щодо правонаступників ліквідованого КП "Новозаводське".

Ухвалою від 15.04.2021 залучено до участі у справі в якості співвідповідача Херсонську міську раду (відповідач-2).

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 15.05.2018 року в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (далі ЄДРПОУ) за №10721070002035969 відповідачем-1 вчинено реєстраційну дію щодо внесення змін до відомостей про юридичну особу, а саме: про зміну повного найменування, місцезнаходження, зміна додаткової інформації, зміну керівника юридичної особи, зміну складу або інформації про засновників ТОВ "НОТЕС ГРУП". Відповідно до даного реєстраційного запису керівником та засновником ТОВ "НОТЕС ГРУП" є ОСОБА_2 , який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , а місцезнаходження ТОВ "НОТЕС ГРУП" змінено на м. Херсон, Суворовський район, площа Свободи,1. Однак, відповідно до свідоцтва про право власності на нерухоме майно будівлі і споруди за адресою: АДРЕСА_2 є комунальною власністю територіальної громади Херсонської області в особі Херсонської обласної ради, а ТОВ "НОТЕС ГРУП" за вказаною адресою не знаходиться. На думку позивача, державна реєстрація змін до установчих документів ТОВ "НОТЕС ГРУП" була проведена з порушенням вимог Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців", тому просить задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Відповідач-1 та відповідач-2 своїм правом на надання відзиву не скористались, про свою правову позицію суд не повідомили.

Положеннями ч.6 ст.162 КАС України визначено, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

07.12.2020 року до суду надійшли пояснення ГУ ДПС, в яких останній зазначає, що під час проведення перевірки достовірності перебування за адресою зазначеною в ЄДР ТОВ "НОТЕС ГРУП" та причетність до перереєстрації ОСОБА_2 у зв`язку з постановкою на облік, як платника податків встановлено, що за вказаною адресою: АДРЕСА_2 знаходиться Херсонська обласна рада, а ТОВ "НОТЕС ГРУП" за вказаною адресою не знаходиться. За інформацією Херсонської обласної ради остання будь-яких дозвільних документів на розміщення будь-якого суб`єкта господарювання за адресою: АДРЕСА_2 , в тому числі ТОВ "НОТЕС ГРУП", не видавала. ТОВ "НОТЕС ГРУП" з моменту постановки на облік в ГУ ДПС податкову звітність не подає, податкові зобов`язання не декларує та не сплачує. Вважає, що державна реєстрація змін до установчих документів ТОВ "НОТЕС ГРУП" проведена з порушенням вимог Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців", оскільки здійснена на підставі неправдивих відомостей щодо засновника, керівника та місцезнаходження товариства.

Дослідивши матеріали справи, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, пояснення третьої особи, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань 15.05.2018 року державним реєстратором Київської філії комунального підприємства "Новозаводське" Мартинівської сільської ради Пулинського району Житомирської області Осиповичем Ігорем Віталійовичем до Єдиного реєстру внесено запис № 10721070002035969 "Державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи" та змінено місцезнаходження юридичної особи, змінено повне найменування, місцезнаходження, додаткову інформацію, керівника, склад або інформацію про засновників.

Згідно зазначеного витягу ТОВ "НОТЕС ГРУП" зареєстровано за кодом ЄДРПОУ 41190485, місцезнаходження: 73000, Херсонська область, м. Херсон, площа Свободи, 1, засновник та керівник - ОСОБА_2 , який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .

Відповідно до свідоцтва про право власності на нерухоме майно від 19.03.2008, зареєстрованого в електронному реєстрі прав власності 26.03.2008, будівлі та споруди за адресою: АДРЕСА_2 належать територіальній громаді Херсонської області в особі Херсонської обласної ради на праві комунальної власності. Крім того, Херсонською обласною радою жодних дозволів на розміщення будь-якого суб`єкта господарювання за зазначеною адресою не надавалося.

Під час проведення перевірки достовірності перебування за адресою м. Херсон, площа Свободи, 1 ТОВ "НОТЕС ГРУП" та причетність до перереєстрації ОСОБА_2 у зв`язку з постановкою на облік, як платника податків Головним управлінням ДПС в Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м.Севастополі встановлено, що за вказаною адресою знаходиться Херсонська обласна рада, а не ТОВ "НОТЕС ГРУП".

Вважаючи, що державна реєстрація змін щодо місцезнаходження, керівника та склад або інформації про засновників ТОВ "НОТЕС ГРУП" проведена з порушенням вимог законодавства України, оскільки здійснена на підставі неправдивих відомостей, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст.. 93 ЦК України місцезнаходженням юридичної особи є фактичне місце ведення діяльності чи розташування офісу, з якого проводиться щоденне керування діяльністю юридичної особи (переважно знаходиться керівництво) та здійснення управління і обліку.

Відповідно до частини другої статті 6 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" від 15 травня 2003 року № 755-IV (закон застосовується у редакції нас виникнення спірних правовідносин) державний реєстратор: приймає документи; перевіряє документи на наявність підстав для зупинення розгляду документів; перевіряє документи на наявність підстав для відмови у державній реєстрації; проводить реєстраційну дію (у тому числі з урахуванням принципу мовчазної згоди) за відсутності підстав для зупинення розгляду документів та відмови у державній реєстрації шляхом внесення запису до Єдиного державного реєстру; веде Єдиний державний реєстр; веде реєстраційні справи; здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом.

Згідно з частиною четвертою статті 17 вказаного Закону для державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі, у тому числі змін до установчих документів юридичної особи подаються такі документи: заява про державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі; примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про зміни, що вносяться до Єдиного державного реєстру, крім внесення змін до інформації про кінцевих бенефіціарних власників (контролерів) юридичної особи, у тому числі кінцевих бенефіціарних власників (контролерів) її засновника, якщо засновник - юридична особа, про місцезнаходження та про здійснення зв`язку з юридичною особою; реєстр осіб (громадян), які брали участь в засіданні уповноваженого органу управління юридичної особи, - у разі внесення змін до відомостей про громадські об`єднання, політичні партії; документ, що підтверджує правомочність прийняття рішення відповідно до статуту громадського формування про внесення змін до Єдиного державного реєстру, - у разі державної реєстрації змін до відомостей про громадське формування; відомості про керівні органи громадського формування (ім`я, дата народження керівника, членів інших керівних органів, реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності), посада, контактний номер телефону та інші засоби зв`язку) - у разі внесення змін до складу керівних органів; документ, що підтверджує реєстрацію іноземної особи в країні її місцезнаходження (витяг із торговельного, банківського, судового реєстру тощо),- у разі змін, пов`язаних із входженням до складу засновників юридичної особи іноземної юридичної особи; документ про сплату адміністративного збору - у випадках, передбачених статтею 36 цього Закону; установчий документ юридичної особи в новій редакції - у разі внесення змін, що містяться в установчому документі; примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) передавального акта або розподільчого балансу - у разі внесення змін, пов`язаних із внесенням даних про юридичну особу, правонаступником якої є зареєстрована юридична особа; примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про вихід із складу засновників (учасників) та/або заява фізичної особи про вихід із складу засновників (учасників), справжність підпису на якій нотаріально засвідчена, та/або договору, іншого документа про перехід чи передачу частки засновника (учасника) у статутному (складеному) капіталі (пайовому фонді) юридичної особи, та/або рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про примусове виключення із складу засновників (учасників) юридичної особи або ксерокопія свідоцтва про смерть фізичної особи, судове рішення про визнання фізичної особи безвісно відсутньою - у разі внесення змін, пов`язаних із зміною складу засновників (учасників) юридичної особи; заява про обрання юридичною особою спрощеної системи оподаткування та/або реєстраційна заява про добровільну реєстрацію як платника податку на додану вартість, та/або заява про включення до Реєстру неприбуткових установ та організацій за формами, затвердженими відповідно до законодавства, - за бажанням заявника у разі внесення до установчих документів змін, які впливають на систему його оподаткування; віт про результати емісії акцій у випадку, передбаченому абзацами третім і четвертим пункту 48 частини другої статті 9 цього Закону; звіт про оцінку майна у випадку, передбаченому абзацом сьомим пункту 48 частини другої статті 9 цього Закону.

Порядок проведення державної реєстрації та інших реєстраційних дій на підставі документів, що подаються заявником для державної реєстрації, серед іншого, включає: перевірку документів на наявність підстав для зупинення розгляду документів; перевірку документів на наявність підстав для відмови в державній реєстрації; проведення реєстраційної дії (у тому числі з урахуванням принципу мовчазної згоди) за відсутності підстав для зупинення розгляду документів та відмови в державній реєстрації шляхом внесення запису до Єдиного державного реєстру (пп.5, 6 та 8 ч.2 ст.25 Закону №755-ІV).

За змістом частини 1 статті 27 Закону № 755-ІV підставами для зупинення розгляду документів, поданих для державної реєстрації, є: 1) подання документів або відомостей, визначених цим Законом, не в повному обсязі; 2) невідповідність документів вимогам, установленим статтею 15 цього Закону; 3) невідповідність відомостей, зазначених у заяві про державну реєстрацію, відомостям, зазначеним у документах, поданих для державної реєстрації, або відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі; 4) невідповідність відомостей, зазначених у документах, поданих для державної реєстрації, відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі.

Частиною 4 статті 35 Закону №755-ІV передбачено, що особи, винні у внесенні до установчих документів або інших документів, що подаються для державної реєстрації, завідомо неправдивих відомостей, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, несуть відповідальність, встановлену законом.

Аналізуючи викладене, суд дійшов висновку про те, що Закон України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" не передбачає такого повноваження державного реєстратора як перевірка фактичного місця знаходження юридичної особи за її юридичною адресою. Це дає підстави стверджувати про відсутність порушень з боку державного реєстратора при проведенні державної реєстрації змін до установчих документів ТОВ "НОТЕС ГРУП".

Проте, судом встановлено, що ТОВ "НОТЕС ГРУП" фактично відсутнє за адресою м. Херсон, площа Свободи, 1.

Згідно зі статтею 10 Закону №755-ІV, якщо документи та відомості, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, внесені до нього, такі документи та відомості вважаються достовірними і можуть бути використані у спорі з третьою особою.

Якщо відомості, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, є недостовірними і були внесені до нього, третя особа може посилатися на них у спорі як на достовірні. Третя особа не може посилатися на них у спорі у разі, якщо вона знала або могла знати про те, що такі відомості є недостовірними.

Якщо відомості, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, не внесені до нього, вони не можуть бути використані у спорі з третьою особою, крім випадків, коли третя особа знала або могла знати ці відомості.

Відомості, що містяться в Єдиному державному реєстрі, використовуються для ідентифікації юридичної особи або її відокремленого підрозділу, громадського формування, що не має статусу юридичної особи, фізичної особи - підприємця, у тому числі під час провадження ними господарської діяльності та відкриття рахунків у банках та інших фінансових установах.

Отже, державним реєстратором внесено до Державного реєстру запис, який фактично не відповідає дійсності, у зв`язку із чим, відомості що містяться у державному реєстрі, щодо місцезнаходження ТОВ "НОТЕС ГРУП" є недостовірними.

Крім того, посилання позивача та Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м.Севастополі щодо відсутності ТОВ "НОТЕС ГРУП" за адресою своєї реєстрації також підтверджуються тим, що судова кореспонденція не була вручена з підстав відсутності за цією адресою вказаної судом юридичної особи.

Статтею 77 КАС України, встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Статтею 90 КАС України передбачено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Проаналізувавши надані сторонами докази та норми чинного законодавства України, суд дійшов до висновку, що позивач свою позицію обґрунтував належними та допустимими доказами. Відповідачами не надано жодних доказів для спростовання наведених позивачем доводів. Таким чином, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 143, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

вирішив:

Адміністративний позов задовольнити.

Скасувати реєстраційну дію щодо внесення змін до відомостей про юридичну особу – приватне підприємство "НОТЕС ГРУП" (код ЄДРПОУ 41190485), що проведена державним реєстратором Київської філії комунального підприємства "Новозаводське" Мартинівської сільської ради Пулинського району Житомирської області ОСОБА_1 від 17.05.2018 року №10721070002035969.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя О.В. Ковбій

кат. 108010100