
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"11" червня 2021 р. справа № 300/1717/21
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Григорука О.Б., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Приватного фермерського господарства "Овіс" до Головного управління Державної податкової служби в Івано-Франківській області про визнання протиправним та скасування рішення про застосування фінансових санкцій №0000120706 від 09.10.2020, -
ВСТАНОВИВ:
Адвокат Дяків Дмитро Іванович звернувся до суду в інтересах Приватного фермерського господарства "Овіс" з адміністративним позовом до Головного управління Державної податкової служби в Івано-Франківській області про визнання протиправним та скасування рішення про застосування фінансових санкцій №0000120706 від 09.10.2020.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем протиправно прийнято оскаржуване рішення на підставі акта за результатом перевірки, яка проведена без дотримання процедури, визначеної статтями 80, 81 Податкового кодексу України, оскільки були відсутніми конкретно визначені підстави для проведення перевірки. Водночас аргументовано, що для зазначення підстави для проведення перевірки не достатньо вказати номер підпункту статті Податкового кодексу України. Підставою для проведення фактичної перевірки є не посилання на положення Податкового кодексу України, а зазначення конкретно-визначених відомостей та/або даних, які відображені на матеріальних носіях або в електронному вигляді, що стали безпосередньою підставою для проведення фактичної перевірки з яких особа, яка знайомиться із наказом може встановити обґрунтованість її призначення та проведення.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 20.04.2021 відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами (письмовому провадженні).
Відповідач скористався правом на подання відзиву на адміністративний позов, який надійшов на адресу суду 14.05.2021 (а.с.24, 25). Згідно відзиву відповідач щодо задоволення позову заперечив. Зазначив, що підставою для проведення перевірки відповідача була інформація про придбання позивачем пального, яка зазначена у акцизних накладних та інформація, якою володіє контролюючий орган про відсутність отримання позивачем ліцензії на зберігання пального. Просив в задоволенні позову відмовити.
Позивач правом на подання відповіді на відзив не скористався.
Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними матеріалами справи, дослідивши письмові докази, встановив наступне.
Приватне фермерське господарство "Овіс" зареєстроване як юридична особа та перебуває на податковому обліку.
Листом №13939/7/99-00-07-05-03-07 від 11.08.2020 Державна податкова служба України, з метою здійснення контролю за дотримання податкового законодавства в сфері обігу пального, повідомила, що у відповідності до Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального", з 01.04.2020 не території України запроваджено ліцензування зберігання пального. Державною податковою службою України проведено аналіз баз даних (АІС "Податковий блок", Реєстр акцизних накладних, Єдиний державний реєстр суб`єктів господарювання, які отримали ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним, та місць виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним) та встановлено перелік суб`єктів, у тому числі Приватне фермерське господарство "Овіс", які починаючи з 01.04.2020 отримували через пересувні акцизні склади значні обсяги пального з доставкою, при цьому, не реєстрували акцизні склади, не отримували ліцензії на право оптової, роздрібної торгівлі та зберігання пального. Зобов`язано Головні управління Державної податкової служби провести детальний аналіз наданої Державною податковою службою України інформації: дослідити фактичні обсяги отриманого суб`єктами господарювання пального; встановити можливі місця його зберігання за адресами, вказаними в додатку 1 до цього листа; провести фактичні перевірки за адресами отримання пального на підставі п.п.80.2.2 п.80.2 ст. 80 Податкового кодексу України (а.с.36, 37).
Наказом Головного управління Державної податкової служби в Івано-Франківській області №965 від 11.09.2020 наказано провести фактичну перевірку Приватного фермерського господарства "Овіс" (а.с.33).
На підставі направлень від 11.09.2020 за №№1221, 1222, ст.ст.20, 80 Податкового кодексу України, посадовими особами відповідача проведена фактична перевірка Приватного фермерського господарства "Овіс", серед іншого, з питань дотримання вимог Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального" №481/95-ВР від 19.12.1995.
За результатом вказаної перевірки складено акт фактичної перевірки №090272 від 21.09.2020, відповідно до якого в ході перевірки встановлено зберігання позивачем пального без наявності ліцензії в період з 01.04.2020 по 21.09.2020 (а.с.29-32).
Згідно висновків акту перевірки встановлено порушення статті 15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального" №481/95-ВР від 19.12.1995 (а.с.29, 30).
09.10.2020 Головним управлінням Державної податкової служби в Івано-Франківській області прийнято оскаржуване рішення про застосування фінансових санкцій №0000120706, яким відповідно до статті 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального", за зберігання пального без наявності ліцензії до Приватного фермерського господарства "Овіс" застосовано фінансову санкцію у вигляді штрафу в розмірі 500000,00 грн. (а.с.34).
Позивач вважає протиправними вказане рішення про застосування фінансових санкцій, просить суд скасувати дане рішення.
При вирішенні спору суд виходить з наступного нормативно-правового регулювання спірних правовідносин.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.
Згідно пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки. Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.
Приписи підпункту 75.1.3 пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України передбачено, що фактичною вважається перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об`єктів права власності такого платника. Така перевірка здійснюється контролюючим органом щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами).
Відповідно до пункту 80.1 статті 80 Податкового кодексу України фактична перевірка здійснюється без попередження платника податків (особи).
Згідно пункту 81.1 статті 81 Податкового кодексу України посадові особи контролюючого органу мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред`явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, таких документів: направлення на проведення такої перевірки; копії наказу про проведення перевірки; службового посвідчення осіб (належним чином оформленого відповідним контролюючим органом документа, що засвідчує посадову (службову) особу), які зазначені в направленні на проведення перевірки.
Пунктом 80.2 статті 80 Податкового кодексу України передбачено, що фактична перевірка може проводитися на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, оформленого наказом, копія якого вручається платнику податків або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції під розписку до початку проведення такої перевірки, та за наявності хоча б однієї з підстав, визначених підпунктами 80.2.1-80.2.7 пункту 80.2 статті 80 Податкового кодексу України.
Тобто, існування хоча б однієї з обставин, передбачених вказаними положеннями Податкового кодексу України, наділяє контролюючий орган правом на проведення фактичної перевірки.
В даному випадку, відповідач посилався на норми підпункту 80.2.5 пункту 80.2 статті 80 Податкового кодексу України, які передбачають таку підставу для перевірки як наявність та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації про порушення вимог законодавства в частині виробництва, обліку, зберігання та транспортування спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та цільового використання спирту платниками податків, обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками, а також здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, пального.
Як встановлено, листом №13939/7/99-00-07-05-03-07 від 11.08.2020 Державна податкова служба України, з метою здійснення контролю за дотримання податкового законодавства в сфері обігу пального, повідомила про проведення аналізу баз даних (АІС "Податковий блок", Реєстру акцизних накладних, Єдиного державного реєстру суб`єктів господарювання, які отримали ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним, та місць виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним) та встановлення переліку суб`єктів, у тому числі Приватне фермерське господарство "Овіс", які починаючи з 01.04.2020 отримували через пересувні акцизні склади значні обсяги пального з доставкою, при цьому, серед іншого, не отримували ліцензії на право зберігання пального (а.с.36, 37).
Отже, Державна податкова служба України з інформаційних баз отримала інформацію про придбання Приватним фермерським господарством "Овіс" паливно-мастильних матеріалів від постачальника ТОВ "Марса Ш" та про те, що господарство ліцензію на право на зберігання пального не отримувало.
Зокрема відповідно до акцизної накладної №9163746672 від 13.07.2020, обсяг отриманого від ТОВ "Марса Ш" пального становить 6233,78 л., та відповідно до акцизної накладної №9069111330 від 02.04.2020, обсяг отриманого пального від даного постачальника становить 6324,34 л., що підтверджується додатком 2 до листа №13939/7/99-00-07-05-03-07 від 11.08.2020 (а.с.37).
Відповідно до пункту 74.1 статті 74 Податкового кодексу України податкова інформація, зібрана відповідно до цього Кодексу, може зберігатися та опрацьовуватися в інформаційних базах органів державної податкової служби або безпосередньо посадовими (службовими) особами органів державної податкової служби.
Враховуючи наведене, за наявності обґрунтованих підстав, визначених Податковим кодексом України для проведення фактичної перевірки, посадовими особами контролюючого органу проведено перевірку Приватного фермерського господарства "Овіс", за результатом, якої складено акт фактичної перевірки №090272 від 21.09.2020 (а.с.29-33).
Згідно даного акту фактичної перевірки, в ході перевірки встановлено зберігання позивачем пального без наявності ліцензії в період з 01.04.2020 по 21.09.2020. Зазначено, що Приватне фермерське господарство "Овіс" є сільськогосподарським товаровиробником, основним видом діяльності якого є виробництво зернових та бобових культур. Для забезпечення діяльності господарство використовує 7 одиниць власної техніки і 3 одиниці орендованої техніки. Згідно даних реєстру акцизних накладних Приватне фермерське господарство "Овіс" починаючи з квітня 2020 року отримувало через пересувні акцизні склади значні обсяги пального з доставкою в с. Ясень Пільний, Городенківського р-ну, Івано-Франківської області, а саме: акцизна накладна №9163746672 від 13.07.2020, обсяг отриманого пального становить 6233,78 л., та акцизна накладна №9069111330 від 02.04.2020, обсяг отриманого пального становить 6324,34 л. При цьому, господарство акцизний склад не реєструвало та ліцензію на право на зберігання пального не отримувало. Пальне зберігається на складі пального господарства в ємкості 12000 л. В ході перевірки встановлено фактичні залишки дизельного пального станом на 14.09.2020 в кількості 8100 л. Згідно висновків акту перевірки встановлено порушення статті 15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального" №481/95-ВР від 19.12.1995.
Голова Приватного фермерського господарства "Овіс" ОСОБА_1 був ознайомлений з наказом та направленнями на перевірку, що підтверджується його підписами на вказаних документах. Надав письмові пояснення відповідачу (а.с.32)
Відповідно до матеріалів справи, позивачем не заперечуються обставини щодо придбання господарством пального для власних потреб - використання в сільськогосподарських роботах, та щодо відсутності у позивача відповідної ліцензії на право зберігання пального.
Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі пальним, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом пального на території України, регламентовані Законом України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального" №481/95-ВР від 19.12.1995.
23.11.2018 Законом України №2628-VІІІ "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо покращення адміністрування та перегляду ставок окремих податків і зборів" внесено зміни до Закону №481/95-ВР, якими, зокрема, запроваджено отримання ліцензії на право на зберігання пального.
Відповідно до статті 15 Закону №481/95-ВР (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) оптова торгівля пальним та зберігання пального здійснюються суб`єктами господарювання всіх форм власності за наявності ліцензії.
Суб`єкти господарювання отримують ліцензії на право оптової торгівлі пальним та зберігання пального на кожне місце оптової торгівлі пальним або кожне місце зберігання пального відповідно.
Статтею 1 Закону №481/95 визначено, що ліцензія (спеціальний дозвіл) - документ державного зразка, який засвідчує право суб`єкта господарювання (у тому числі іноземного суб`єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) на провадження одного із зазначених у цьому Законі видів діяльності протягом визначеного строку.
Ліцензії на право зберігання пального видаються уповноваженими Кабінетом Міністрів України органами виконавчої влади за місцем розташування місць зберігання пального терміном на п`ять років.
Ліцензія видається за заявою суб`єкта господарювання, до якої додається документ, що підтверджує внесення річної плати за ліцензію.
Згідно з абзацом 52 статті 1 Закону №481/95 місце зберігання пального - місце (територія), на якому розташовані споруди та/або обладнання, та/або ємності, що використовуються для зберігання пального на праві власності або користування.
Абзацом 56 статті 1 Закону №481/95 визначено, що зберігання пального це діяльність зі зберігання пального (власного або отриманого від інших осіб) зі зміною або без зміни його фізико-хімічних характеристик.
Суб`єкт господарювання (у тому числі іноземний суб`єкт господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) має право зберігати пальне без отримання ліцензії на право зберігання пального в місцях виробництва пального або місцях оптової торгівлі пальним чи місцях роздрібної торгівлі пальним, на які отримані відповідні ліцензії (частина 16 статті 15 Закону №481/95).
Згідно з частиною 19 статті 15 Закону №481/95 ліцензія на право зберігання пального не отримується на місця зберігання пального, що використовуються:
підприємствами, установами та організаціями, які повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевого бюджету;
підприємствами, установами та організаціями системи державного резерву;
суб`єктами господарювання (у тому числі іноземними суб`єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) для зберігання пального, яке споживається для власних виробничо-технологічних потреб виключно на нафто- та газовидобувних майданчиках, бурових платформах і яке не реалізується через місця роздрібної торгівлі.
Статтею 17 Закону №481/95 передбачена відповідальність за порушення норм цього Закону, відповідно до якої за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, пальним та зберігання пального посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.
До суб`єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі: оптової торгівлі пальним або зберігання пального без наявності ліцензії - 500000 гривень.
Зазначені зміни щодо відповідальності набирали чинності з 1 липня 2019 року. Статтею 18 Закону №481 (в редакції Закону №391-IX від 18.12.2019) передбачено, що тимчасово до 31 березня 2020 року до суб`єктів господарювання не застосовується фінансова санкція, у разі зберігання пального без наявності відповідної ліцензії.
Отже з 01.04.2020 до суб`єктів господарювання застосовуються фінансові санкції за зберігання пального без відповідної ліцензії.
Таким чином, зберігання пального для власного використання в господарській діяльності у вищевказаних обсягах допускається тільки за наявності ліцензії.
Згідно з частиною 43 статті 15 Закону №481/95 отримання ліцензії суб`єктами господарювання, що здійснюють зберігання пального, яке вони не реалізовують іншим особам і використовують виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки, відбувається за спрощеною процедурою. Вони не повинні додавати до заяви про отримання ліцензії на право зберігання пального копії документів, перелік яких встановлено частиною 38 статті 15 Закону №481/95. Такі суб`єкти господарювання в заяві зазначають про використання пального для потреб власного споживання чи переробки, загальну місткість резервуарів та ємностей, що використовується для зберігання пального, та їх фактичне місцезнаходження.
Однак, позивачем не надано доказів видачі ліцензії на право зберігання пального.
Закон України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального" не передбачає випадків звільнення від відповідальності за наявності порушень та не ставить можливість застосування штрафу в залежності від наявності чи відсутності вини чи умислу.
За таких обставин відповідачем правомірно оскаржуваним рішенням застосовано до позивача фінансову санкцію, передбачену статтею 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального", оскільки Приватне фермерське господарство "Овіс" не отримало ліцензії на право зберігання пального.
Таким чином, з огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку що позовні вимоги є необґрунтованими, тому в задоволенні позову слід відмовити.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову Приватного фермерського господарства "Овіс" (код ЄДРПОУ 30466115, вул. Залізнична, 38, с. Ясенів Пільний, Городенківський район, Івано-Франківська область, 78143) до Головного управління Державної податкової служби в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 43142559, вул. Незалежності, 20, м. Івано-Франківськ, 76018) про визнання протиправним та скасування рішення про застосування фінансових санкцій №0000120706 від 09.10.2020 - відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297, підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя Григорук О.Б.