
ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
01 червня 2021 року м. Ужгород№ 260/829/21 Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Дору Ю.Ю.,
за участі:
секретаря судового засідання – Завидняк А.В.,
позивача – ОСОБА_1 ;
представника позивача – Петрецький С.І.;
представника відповідача 1 –. Біняшевська М.В.;
представника відповідача 2 - Попович І.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Свалявської районної державної адміністрації, Управління соціального захисту населення Мукачівської районної державної адміністрації про визнання протиправним та скасування наказу, поновлення на роботі та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі – позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Управління соціального захисту населення Свалявської районної державної адміністрації, згідно якого просив суд: 1. Прийняти позовну заяву до розгляду та провести розгляд справи за правилами загального позовного провадження. 2.Визнати протиправним і скасувати наказ Голови комісії з реорганізації управління соціального захисту населення Свалявської райдержадміністрації №32-к від 08.02.2021 року „Про звільнення ОСОБА_2 з посади завідувача сектором державних соціальних інспекторів управління соціального захисту населення Свалявської райдержадміністрації".3.Поновити ОСОБА_1 на посаді завідувача сектору державних соціальних інспекторів. 4. Стягнути з відповідача на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу.
Обґрунтовуючи заявлені позовні вимоги позивач зазначив, що 08 лютого 2021 року наказом №32-К його звільнено з роботи з посади завідувача сектором державних соціальних інспекторів у зв`язку з реорганізацією Управління соціального захисту населення Свалявської райдержадміністрації пункт 1 частини 1 ст. 87 Закону України ..Про державну службу". Вважає, що суб`єктом владних повноважень не забезпечено належне повідомлення про наступне вивільнення з займаної посади, оскільки підстава для звільнення, вказана в повідомленні від 06.01.2021 року та в наказі про звільнення від 08.02.2021 року є різними, а тому вимогу щодо повідомлення про наступне вивільнення не додержано. Зазначає, що Голова комісії з реорганізації управління соціального захисту населення Мешко М. не є за правовим статусом ні суб`єктом призначення, ні керівником державної служби, а виключно особою, що очолює колегіальний орган - комісію з реорганізації, тобто за своїм правовим статусом не мас і не мала права одноособового прийняття рішення про звільнення мене з роботи, а відповідно, таке звільнення є незаконним. Вказує, що має право на обов`язкове 100% працевлаштування скорочуваних державних соціальних інспекторів в територіальних органах Нацсоцслужби, що також вказує на те, що його звільнення проведено з порушенням вимог чинного законодавства та порушення гарантії на переведення до територіального органу Нацсоцслужби. З урахуванням зазначено стверджує, що відповідачем грубо порушене право позивача на працю, передбачені ст.43 Конституції України.
15 березня 2020 року ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду відкрито загальне позовне провадження за вказаною позовною заявою та встановлено учасникам справи строк для подання заяв по суті справи.
30 червня 2020 року представником відповідача-1 та відповідачем-2 подано відзиви на позовну заяву. 31 травня 2021 року додатково надано появнення від Управління соціального захисту населення Мукачівської районної державної адміністрації. Згідно поданого відзиву та пояснення, відповідач-1 та відповідач- 2 заперечують проти заявлених позовних вимог у повному обсязі. Зокрема, зазначають, що згідно абзацом 1 ч.3 ст.87 Закону №889-VIII суб`єкт призначення або керівник державної служби попереджає державного службовця про наступне звільнення на підставі пп.1 та 1-1 ч.1 цієї статті у письмовій формі не пізніше ніж за 30 календарних днів. Суб`єкт призначення або керівник державної служби може пропонувати державному службовцю будь-яку вакантну посаду державної служби у тому самому державному органі (за наявності). Відповідачі зазначили, що порядок звільнення ОСОБА_1 відбувався без порушень вимог чинного законодавства. Вказали, що начальник Управління соціального захисту населення Свалявської райдержадміністрації ОСОБА_3 за своїм правовим статусом відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 20.10.2011р. №1074 «Про затвердження Порядку здійснення заходів, пов`язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств , інших центральних органів виконавчої влади» пункту 21 підпункту 4 голова комісії має право видавати відповідні накази та підписувати необхідні документи. Вказують , що повідомлення про можливе майбутнє вивільнення, згідно пункту 1 частини 1 статті 87 Закону України «Про державну службу» Із наказом про звільнення позивача було ознайомлено , що свідчить його підпис зроблений на наказі. Щодо Національної соціальної сервісної служби в Україні, відповідачі вказують, що така на даний час не створена і не функціонує.
12 квітня 2021 року ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.
У судовому засіданні позивач та представник позивача підтримали заявлені позовні вимоги у повному обсязі та просила такі задовольнити.
Представник відповідача-1 та відповідача-2 заперечувала проти заявлених позовних вимог у повному обсязі з мотивів наведених у відзиві на позовну заяву та поясненні.
Розглянувши подані сторонами документи та матеріали справи, всебічно та повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , починаючи з 01 жовтня 2002 року працював в Управлінні соціального захисту населення Свалявської райдержадміністрації на різних посадах, починаючи з посади головного спеціаліста відділу соціальних інспекторів до посади начальника відділу державних соціальних інспекторів, виконуючи обов`язки головного державного соціального інспектора. (а.с.8-10)
05 січня 2021 року, винесено розпорядження голови Свалявської райдержадміністрації «Про реорганізацію шляхом приєднання структурних підрозділів районних державних адміністрацій із статусом юридичних осіб публічного права» 1-к, відповідно статей 104-107 цивільного кодексу України, статей 67, 39, Закону України «Про місцеві державні адміністрації», Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб . фізичних осіб - підприємців та громадських формувань», «Про внесення змін до деяких законів України щодо впорядкування окремих питань організацій та діяльності органів місцевого самоврядування і районних державних адміністрацій , постанови Кабінету Міністрів України від 16.12.2020 року №1321 «Про затвердження Порядку здійснення заходів щодо утворення та реорганізації , а також правонаступництва щодо майна, прав та обов`язків районних державних організацій, що припиняються», розпорядження Кабінету Міністрів України від 16.12.2020 року № 1635-р «Про реорганізацію та утворення районних державних адміністрацій». 1. Реорганізувати юридичні особи публічного права
1.2.Управління соціального захисту населення Свалявської райдержадміністрації (код ЄДРПОУ 03192943) шляхом приєднання до Управління соціального захисту населення Мукачівської районної державної адміністрації ( код ЄДРГІОУ 03192891);
2. Утворити комісії з реорганізації юридичних осіб публічного права, визначених у пункті 1 цього розпорядження , у складі згідно з додатком 1-8. (а.с.50-51)
Згідно Додатку 2 до розпорядження від 05.01.2021 року №1-к головою комісії з реорганізації шляхом приєднання Управління соціального захисту населення Свалявської райдержадміністрації призначено - Мішко Марію Василівну - начальника Управління соціального захисту населення Свалявської районної державної адміністрації. (а.с.52-53)
Відповідно до ч.4 ст.105 Цивільного кодексу України, до комісії з припинення юридичної особи (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії) або ліквідатора з моменту призначення переходять повноваження щодо управління справами юридичної особи. Голова комісії, її члени або ліквідатор юридичної особи представляють її у відносинах з третіми особами та виступають у суді від імені юридичної особи, яка припиняється. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 20.10.2011р. №1074 «Про затвердження Порядку здійснення заходів, пов`язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств , інших центральних органів виконавчої влади» пункту 21 підпункту 4 голова комісії видає відповідні накази та підписує необхідні документи. З урахуванням вищезазначених норм, суд спростовує твердження позивача щодо відсутності повноважень у ОСОБА_3 .
05.01.2021 року було постановлено розпорядження голови Свалявської районної державної адміністрації №2-к «Про попередження працівників про можливе наступне вивільнення», відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.12.2020 №1321 «Про затвердження Порядку здійснення заходів щодо утворення та реорганізації районних державних адміністрацій, а також правонаступництво щодо майна, прав та обов`язків районних державних адміністрацій, що припиняються», на виконання розпорядження голови облдержадміністрації від 04.01.2021р. № 1-р «Про граничну чисельність працівників районних державних адміністрацій», керуючись пунктом 1 частини 1 статті 87 Закону України «Про державну службу» - попереджено про можливе наступне вивільнення у зв`язку з реорганізацією Свалявської районної державної адміністрації шляхом приєднання до Мукачівської районної державної адміністрації керівників структурних підрозділів райдержадміністрації, а саме - ОСОБА_3 - начальника управління соціального захисту населення Свалявської районної державної адміністрації. (а.с.50-51)
06 січня 2021 року Повідомленням № 19/01-10, позивача повідомлено про можливе майбутнє вивільнення згідно пункт 1 частини 2 ст. 87 Закону України „Про державну службу", яке відбудеться до 06.02.2021 року у зв`язку з реорганізацією Управління соціального захисту населення Свалявської райдержадміністрації шляхом приєднання до управління соціального захисту населення Мукачівської райдержадміністрації, у якому зазначено: «… у зв`язку з реорганізацією Свалявської райдержадміністрації шляхом приєднання до Мукачівської райдержадміністрації, повідомляємо Вас про можливе майбутнє вивільнення згідно пункту 1 частини 2 статті 87 Закону України «Про державну службу», яке відбудеться до 06 лютого 2021 року.» (а.с.11)
Отже, відповідно до змісту Наказу № 20с від 06 січня 2021 р. Про попередження працівників про можливе наступне вивільнення, встановлено як підставу звільнення - пункт 1 частини 1 ст. 87 Закону України „Про державну службу". (а.с. 55)
У відзивах зазначено, що 06.01.2021 року №19/01-10 на підставі розпорядження голови Свалявської районної державної адміністрації №2-к від 05.01.2021 року було вручено повторне повідомлення про можливе майбутнє вивільнення, згідно пункту 1 частини 1 статті 87 Закону України «Про державну службу», проте позивач відмовився підписувати його, про що в матеріалах справи є відповідний Акт (а.с.64)
Представники відповідачів, у судовому засіданні вказали, що мала місце технічна описка. Вказали, що 06.01.2021 року була проведена виробнича нарада при начальнику управління, де були присутні всі працівники управління в тому числі і позивач, та доведено було інформацію про можливе вивільнення у зв`язку з реорганізацією Свалявської райдержадміністрації шляхом приєднання до Мукачівської райдержадміністрації (протокол №12) (а.с.60). Про це зокрема, підтвердили у судовому засіданні і Свідки: ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 .
З урахуванням вищезазначеного, суд відхиляє доводи позивача, про те, що при звільненні його з роботи не забезпечено належне повідомлення про наступне вивільнення з займаної посади, оскільки підстава для звільнення, вказана в повідомленні від 06.01.2021 року та в наказі про звільнення від 08.02.2021 року є різними, а тому вимогу щодо повідомлення про наступне вивільнення не додержано.
Таким чином, при звільненні ОСОБА_1 забезпечено належним чином повідомлення про наступне вивільнення з займаної посади, тому вимогу щодо повідомлення про наступне вивільнення додержано, оскільки згідно змісту такого чітко видно як підставу звільнення - реорганізація Свалявської райдержадміністрації шляхом приєднання до Мукачівської райдержадміністрації.
Отже, відповідачем 1 було у повному обсязі дотримано положення ч.2 статті 40 Кодексу законів про працю України, Закону України «Про державну службу».
Наказом начальника Управління соціального захисту населення № 32- к від 08.02.2021 року ОСОБА_1 звільнено з посади завідувача сектором державних соціальних інспекторів Управління соціального захисту населення Свалявської райдержадміністрації на підставі розпорядження голови Свалявської райдержадміністрації від 05.01.2021 року №1-к розпорядженням голови Свалявської райдержадміністрації від 05.01.2021 року №2-к «Про попередження працівників про можливе наступне вивільнення , керуючись ст..87 Закону України «Про державну службу». (а.с.7) Із наказом про звільнення позивача було ознайомлено.
Відповідно до п.1. ч. 1 ст. 40 КЗпП України трудовий договір укладений на невизначений строк, а також строковий трудовий договір до закінчення строку його чинності можуть бути розірвані власником або уповноваженим ним органом лише у випадках змін в організації виробництва і праці, в тому числі ліквідації, реорганізації, банкрутства або перепрофілювання підприємства, установи, організації, скорочення чисельності або штату працівників. Припинення трудового договору з ініціативи власника або уповноваженого ним органу можливе лише у разі скорочення чисельності або штату працівників (п.1 ч.1 ст. 40 КЗпП України). Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 87 ЗУ «Про державну службу», підставами для припинення державної служби за ініціативою суб`єкта призначення є: скорочення чисельності або штату державних службовців, скорочення посади державної служби внаслідок зміни структури або штатного розпису державного органу без скорочення чисельності або штату державних службовців, реорганізація державного органу. Відтак, відповідачем 1 дотримано порядок та строки попередження позивача про наступне звільнення.
Твердження позивача, що звільнення зумовлено створенням Національної соціальної сервісної служби в Україні, а також її територіальних органів не відповідає дійсності, оскільки скорочення працівників Управління соціального захисту населення Свалявської РДА зумовлено Постановою № 807-ІХ, Розпорядженням № 1635-р, Розпорядженням №1-к.
Посилання позивача на постанову Кабінету Міністрів України від 21.08.2001 року №1091 „Деякі питання надання державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям" та Постанову Кабінету Міністрів України №783 від 26.08.2020 року „Про деякі питання Національної соціальної сервісної служби України" не мають причинного зв`язку із звільненням проведеним внаслідок адміністративно-територіальною реформою.
Твердження позивача ОСОБА_1 , що згідно постанови КМУ №783 від 26.08.2020р. "Про деякі питання національної соціальної сервісної служби України" чітко регламентовано обов`язкове 100% працевлаштування скорочуваних державних соціальних інспекторів в територіальних органах Нацсоцслужби є таким, що не пов"язано із скороченням працівників через реорганізацію, а Національна соціальна сервісна служба в Україні не створена та не функціонує.
Згідно ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Згідно ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
У даному випадку, з врахуванням викладеного, суду не надано доказів порушення відповідачем вимог чинного законодавства під час прийняття оскаржуваного наказу, а відтак відсутні підстави для поновлення позивача на попередній посаді та стягнення середнього заробітку за час вимушеного, що є підставою для відмови у задоволенні позовних вимог.
Оскільки судом не встановлено протиправності дій відповідачів при звільненні позивача із займаної посади на підставі п.1 ч.1 ст.87 Закону України “Про державну службу”, відтак відсутні підстави для стягнення на користь позивача судових витрат.
На підставі вищевикладеного, ст. 241-246, 255, 293, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 ) до Управління соціального захисту населення Свалявської районної державної адміністрації (вул. Визволення, буд. 21/1,м. Свалява, Свалявський район, Закарпатська область,89300, код ЄДРПОУ 03192945),Управління соціального захисту населення Мукачівської районної державної адміністрації ( вул. Миру, буд. 18, м. Мукачево, Мукачівський район, Закарпатська область, код ЄДРПОУ 03192831) про визнання протиправним та скасування наказу голови комісії з реорганізації управління соціального захисту населення Свалявської райдержадміністрації №32-к від 08.02.2021 року «Про звільнення ОСОБА_2 з посади завідувача сектором державних соціальних інспекторів управління соціального захисту населення Свалявської райдержадміністрації», поновлення на роботі та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу, – відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Восьмого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до частини 3 статті 243 КАС України повний текст рішення складено та підписано 11.06.2021 року..
СуддяЮ.Ю.Дору