
ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
31 травня 2021 року м. Ужгород№ 260/4606/20 Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Дору Ю.Ю.,
за участі:
секретаря судового засідання – Завидняк А.В.,
позивача – не з`явився;
представника позивача – Олійник Р.Б.;
представника відповідача – Крупа-Газуда М.В.;
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління ДПС у Закарпатській області (88000, Закарпатська область, м. Ужгород, вул. Волошина, 52, код ЄДРПОУ ВП 44106694) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № 5243267-5533-0714 від 12.05.2020 року в частині нарахування ОСОБА_1 земельного податку у розмірі 47826,30 грн., -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління ДПС у Закарпатській області (далі - відповідач) згідно якого просив суд: 1. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Закарпатській області №5243267-5533-0714 від 12.05.2020 року в частині нарахування ОСОБА_1 земельного податку у розмірі 47826,30 грн.; 2.Стягнути на користь Позивача судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань Відповідача.
Ухвалою суду від 30.12.2020 року судом відкрито провадження у справі та розгляд справи вирішено проводити за правилами загального позовного провадження.
Ухвалою суду від 10.02.2021 року судом задоволено клопотання представника відповідача про заміну такого на правонаступника, а саме на Державну податкову службу в особі відокремленого підрозділу Головне управління ДПС у Закарпатській області (88000, Закарпатська область, м. Ужгород, вул. Волошина, 52, код ЄДРПОУ ВП 44106694).
Ухвалою суду від 24.02.2021 року судом закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до розгляду по суті позовних вимог.
Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що Головним управлінням ДПС у Закарпатській області, було винесено податкове повідомлення-рішення № 5243267-5533-0714, яким визначено податкове зобов`язання із земельного податку з фізичних осіб у розмірі 51916,50 гривень. Позивачем було подано скаргу на вищевказане податкове повідомлення-рішення до Державної податкової служби України, однак рішенням ДПС України про результат розгляду скарги №5132/В/99-00-06-02-04-09 від 23.11.2020 p. у задоволенні скарги було відмовлено. Водночас, на переконання Позивача, податкове повідомлення-рішення № 5243267- 5533-0714 від 12 травня 2020 року є необґрунтованим, протиправним та таким, що підлягає скасуванню. Зокрема вказує на те, що Головним управлінням ДПС у Закарпатській області не вірно застосовано нормативно-грошову оцінку та відповідно не вірно визначено розмір податку. Зазначає, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки у с. Тур`ї Ремети площею 3,0 га, що перебуває у користуванні ОСОБА_1 не проводилася, а це в свою чергу означає, шо ставка земельного податку має бути визначена згідно п.277.1 ст.277 виходячи з нормативно-грошової оцінки ріллі по області.
Представник позивача в судовому засіданні заявлені позовні вимоги підтримав з підстав викладених у позовній заяві та просив суд даний адміністративний позов задовольнити повністю.
Представник відповідача проти задоволення даного адміністративного позову заперечила з підстав викладених у відзиві на позовну заяву, при цьому додатково пояснивши, що згідно даних АІС «Податковий блок» фізична особа ОСОБА_1 є власником земельної ділянки площею 3,0 га, наданої в тимчасове довгострокове користування на підставі договору від 30.03.2000 року на право тимчасового довгострокового користування землею. Вищевказана земельна ділянка площею 3,0 га з цільовим призначенням « 0700 - для рекреаційного призначення» обліковується з 01.01.2011 року. Рішенням Тур`я-Реметівської сільської ради двадцять восьмої сесії VII скликання від 27.06.2019 р. № 416 "Про затвердження технічної документації по грошовій оцінці земель с, Тур`я-Ремети" сільська рада затвердила технічну документацію по грошовій оцінці земель населеного пункту с. Тур`ї - Ремети, якою визначено середню (базову) вартість одного квадратного метра земель 113,66 грн. та ввела в дію технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель населеного пункту с. Тур`ї Ремети з 01.01.2020 року. Вказує, що посилання позивача на лист Перечинського відділення Ужгородської МДГІІ від 15.07.2011р. №603/09/08-1700/1 про те, що земельна ділянка Позивача знаходиться за межами населеного пункту с. Тур`ї Ремети є не актуальним, оскільки, згідно довідки Тур`я-Реметівської сільської ради від 25.06.2020 №538/02-27 земельна ділянка площею 3,0 га, яка є в користуванні ОСОБА_1 , є в межах населеного пункту с. Тур`я-Ремети з 30.10.2018 р. згідно рішення двадцять третьої сесії VI скликання Перечинської районної ради № 401 від 17.04.2014 р. «Про встановлення (зміну) меж населеного пункту села Тур`я- Ремета». Враховуючи наведене, вважає прийняте податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Закарпатській області №5243267-5533-0714 від 12.05.2020 року законним, та просить у задоволенні позову відмовити.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку наступного висновку.
Як встановлено судом в ході судового розгляду та вбачається із матеріалів даної адміністративної справи, 12 травня 2020 року Головним управлінням ДПС у Закарпатській області було винесено податкове повідомлення-рішення № 5243267-5533-0714, яким ОСОБА_1 , було визначено податкове зобов`язання із земельного податку з фізичних осіб у розмірі 51916,50 гривень. (а.с.8)
13 жовтня 2020 року Позивачем через представника було подано скаргу на вищевказане податкове повідомлення-рішення до Державної податкової служби України (а.с.9-12), однак рішенням ДПС України про результат розгляду скарги №5132/В/99-00-06-02-04-09 від 23.11.2020 p. у задоволенні скарги було відмовлено (а.с.13-18).
Не погоджуючись із прийнятим податковим повідомленням - рішенням та рішенням про результат розгляду скарги, позивач оскаржив такі в судовому порядку.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склались між сторонами, суд виходить з наступного.
Відповідно до пп. 270.1.1 п. 270.1 ст.270, п. 271.1.1 п. 271.1 ст. 271 Податкового кодексу України (далі - ПК України) об`єктами оподаткування є земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні. Базою оподаткування є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом.
Платниками земельного податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі, (ст. 269 ПК України).
Судом встановлено, що 30.03.2000 р. між Перечинською районною радою та Позивачем укладено Договір на право тимчасового довгострокового користування землею строком на 25 років, який зареєстрований у Перечинському районному відділі земельних ресурсів 30.03.2000 р. за №1. (а.с.19-24) Вказана земельна ділянка передана ОСОБА_1 згідно з актом прийому-передачі. (а.с.25) Відповідно до п.1 Договору на право тимчасового довготривалого користування землею від 30.03.2000р. власник землі надає, а ОСОБА_1 приймає в строкове платне користування земельну ділянку, яка знаходиться на території Тур`я-Реметівської сільської ради. Вищевказана земельна ділянка площею 3,0 га з цільовим призначенням « 0700- для рекреаційного призначення» обліковується з 01.01.2011 р.
Судом встановлено, що згідно довідки, вданої виконкомом Тур`я-Реметівської сільської ради від 25.06.2020 р. №538/02-27, земельна ділянка площею 30, га, яка перебуває у користуванні ОСОБА_1 , розташована в межах населеного пункту с. Тур`я-Ремети згідно рішення 23 сесії VI скликання Перечинської районної ради №401 від 17.04.2014 «Про встановлення (зміну) меж населеного пункту сула Тур`я-Ремета». (а..с.53 )
Суд критично оцінює доводи позивача про те, що земельна ділянка, яка перебуває у його користуванні, знаходиться за межами населеного пункту с. Тур`я-Ремети, оскільки такі ґрунтуються на відомостях зазначених в листі Перечинського відділення Ужгородської МДПІ від 15.07.2011 №603/09/08-1700/1 (а.с.29), проте як зазначено вище та встановлено судом, відповідно до довідки, вданої виконкомом Тур`я-Реметівської сільської ради від 25.06.2020 р. №538/02-27 – така знаходиться в межах населеного пункту.
Відповідно до пп. 16.1.4. п.16.1. ст.16 Податкового кодексу України платник податків зобов`язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених Податковим кодексом України( далі – ПК України) та законами України з питань митної справи.
Платниками земельного податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі. (ст. 269 ПК України).
Відповідно до пп. 270.1.1 п. 270.1 ст. 270, ПК України, об`єктами оподаткування є земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні. Як встановлено судом, 30.03.2000 р. Перечинською районною радою ОСОБА_1 надано право тимчасового довгострокового користування землею строком на 25 років.
Відповідно до пп.271.1.1 п. 271.1 ст. 271 ПК України базою оподаткування є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом.
Відповідно до п. 271.2 ст. 271 ПК України рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.
Відповідно до п. 274.1 ст. 274 ПК України ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі не більше 3 відсотків від їх нормативної грошової оцінки.
У силу п.284.1 ст.284 ПК України Верховна Рада Автономної республіки Крим та органи місцевого самоврядування встановлюють ставки плати за землю та пільги щодо земельного податку, що сплачуються на відповідній території.
На виконання своїх повноважень, як розпорядника земель комунальної власності, Тур`я-Реметівська сільська рада 28 сесії VІІ скликання прийняла рішення від 27.06.2019 №415, яким з 01.01.2020 встановлено ставки земельного податку (% нормативної грошової оцінки) на території Тур`я-Реметівської сільської ради Перечинського району Закарпатської області. Відповідно до якого, ставка земельного податку (% нормативної грошової оцінки) за земельні ділянки, нормативно-грошову оцінку яких проведено для фізичних осіб для будівництва та обслуговування об`єктів рекреаційного призначення (код 07.01) становить 3%. (а.с. 45-52)
Рішенням Тур`я-Реметівської сільської ради 28 сесії VІІ скликання від 27.06.2019 р. № 416 затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель населеного пункту села Тур`я-Ремета Перечинського району Закарпатської області та введено в дію таку з 01.01.2020 року. (а..с.44 )
Твердження позивача, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки у с. Тур`я-Ремета площею 3,0 га, яка перебуває у користуванні позивача, не проводилася, суд оцінює критично, оскільки листом Відділу у Перечинському районі Головного управління Держгеокадастру у Закарпатській області №207/0/199-20, від 10.03.2020 повідомлено, що ним не має можливості надати Витяг з технічної документації про нормативно грошову оцінку такої земельної ділянки тому, що дана земельна ділянка не сформована (відомості не занесені до Державного земельного кадастру), відтак дане твердження позивача не відповідає дійсності, є необгрунтованим. Окрім цього, як встановлено вище, Рішенням Тур`я-Реметівської сільської ради 28 сесії VІІ скликання від 27.06.2019 р. № 416 затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель населеного пункту села Тур`я-Ремета Перечинського району Закарпатської області.
Відповідно до пункту 8 розділу 2 Порядку нормативної грошової оцінки земель населених пунктів, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України 25.11.2016 №489 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 19 грудня 2016 року за №1647/29777, у межах населеного пункту середня (базова) вартість одного квадратного метра земель диференціюється за економіко-планувальними зонами, які встановлюються на основі економічної оцінки території населеного пункту.
Відповідно до Технічної документації грошова оцінка земель різного функціонального використання у розрізі економіко-планувальних зон, в гривнях за 1 квадратний метр грошова оцінка земель рекреаційного призначення (код 07) для зони 1 становить 64,22 грн за 1 квадратний метр, для зони 2 – 51,15 гривень.
Середня вартість одного квадратного метра землі для будівництва та обслуговування об`єктів рекреаційного призначення становить 57,685 грн.
Відповідно до п. 286.5 статті 286 ПК України, нарахування фізичним особам сум сплати за землю проводиться контролюючими органами (за місцем знаходження земельної ділянки), які надсилають платнику податку у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку за формою, встановленою у порядку, визначеною статтею 58 ПК України.
Встановлення місцевих податків і зборів входить до компетенції органів місцевого самоврядування, податковий же орган, наділений повноваженнями по застосуванню в межах своєї компетенції вже прийнятих рішень органів місцевого самоврядування.
Аналогічний висновок викладений у постанові Верховного Суду від 15.05.2019 у справі №825/1496/17.
Оцінюючи правомірність дій та рішень органу владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у частині другій статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, які повинні дотримуватися при реалізації дискреційних повноважень владного суб`єкта, встановлюючи чи прийняті (вчинені) ним рішення (дії): 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно частини 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини 1 статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Частинами 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
На підставі викладеного суд вважає, що податкове повідомлення - рішення Головного управління ДПС у Закарпатській області №5243267-5533-0714 від 12.05.2020 року є таким, що прийняте в межах та спосіб встановлений чинним законодавством, а тому правових підстав для задоволення позову немає.
Відповідно до ст. 139 КАС України, у зв`язку з відмовою у задоволенні позовних вимог, розподіл судових витрат не здійснюється.
Враховуючи вищевикладене та керуючись статтями 2, 9, 72-77, 139, 242-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Закарпатській області (88000, Закарпатська область, м. Ужгород, вул. Волошина, 52, код ЄДРПОУ ВП 44106694) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № 5243267-5533-0714 від 12.05.2020 року в частині нарахування ОСОБА_1 земельного податку у розмірі 47826,30 грн. – відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Восьмого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до частини 3 статті 243 КАС України повний текст рішення складено та підписано 10.06.2021 року.
СуддяЮ.Ю.Дору