Рішення № 97587633, 11.06.2021, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.06.2021
Номер справи
200/5294/21
Номер документу
97587633
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

11 червня 2021 р. Справа№200/5294/21

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Чучка В.М., розглянувши у спрощеному позовному провадженні без повідомлення учасників справи адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Селидовського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання дій протиправними, скасування рішення як незаконне, зобов`язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

У квітні 2021 року ОСОБА_1 (далі за текстом – позивач) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Селидовського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (надалі – Селидовське УПФУ, відповідач) про визнання протиправними дії про відмову згідно рішення від 24.02.2021 року в зарахуванні до пільгового стажу за Списком №1 періодів роботи на підприємстві шахта №2 «Новогродівська» повний робочий день на підземних роботах: період проходження практики в якості електрослюсаря підземного з 20.07.1999 року по 08.09.1999 року, періоди роботи з 01.06.2001 року по 29.02.2008 року в якості підземного електрослюсаря, з 01.03.2008 року по 18.03.2009 року в якості виконуючого обов`язки головного енергетика шахти, з 19.03.2009 року по 30.09.2014 року в якості електрослюсаря підземного, з 04.10.2014 року по 06.11.2017 року в якості електрослюсаря підземного шахти №2 «Новогродівська» Відокремленого підрозділу «Донецька виконавча дирекція з ліквідації шахт» та про відмову в зарахуванні до страхового стажу періодів роботи на підприємстві шахта №2 «Новогродівська» «Донецька виконавча дирекція з ліквідації шахт» з 01.06.2014 року по 30.06.2014 року, з 01.08.2014 року по 30.09.2014 року, на підприємстві ВП «Шахта «Котляревська» за період з 01.04.2018 року по 31.12.2020 року, скасування зазначеного рішення як незаконного та зобов`язання зарахувати до пільгового стажу за Списком №1 наступні періоди роботи на підприємстві шахта №2 «Новогродівська» повний робочий день на підземних роботах: період проходження практики в якості електрослюсаря підземного з 20.07.1999 року по 08.09.1999 року, періоди роботи з 01.06.2001 року по 29.02.2008 року в якості підземного електрослюсаря, з 01.03.2008 року по 18.03.2009 року в якості виконуючого обов`язки головного енергетика шахти, з 19.03.2009 року по 30.09.2014 року в якості електрослюсаря підземного, з 04.10.2014 року по 06.11.2017 року в якості електрослюсаря підземного шахти №2 «Новогродівська» Відокремленого підрозділу «Донецька виконавча дирекція з ліквідації шахт», зарахувати до страхового стажу: періоди роботи на підприємстві шахта №2 «Новогродівська» «Донецька виконавча дирекція з ліквідації шахт» з 01.06.2014 року по 30.06.2014 року, з 01.08.2014 року по 30.09.2014 року, на підприємстві ВП «Шахта «Котляревська» за період з 01.04.2018 року по 31.12.2020 року, повторно розглянути заяву від 19.02.2021 року про призначення пенсії згідно ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням зазначених періодів пільгового та страхового стажу.

Позовні вимоги мотивовані тим, що 19.02.2021 року позивач звернувся до відповідача з заявою про призначення пенсії за нормами ч.3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Рішенням від 24.02.2021 року відповідач відмовив позивачу в призначенні пенсії, оскільки до пільгового стажу не зарахований період роботи позивача з 20.07.1999 року по 08.09.1999 року у зв`язку з відсутністю довідки, яка підтверджує підземні спуски в шахту, до пільгового стажу роботи, який не дає право на призначення пенсії згідно ч.3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», але дає право на призначення пенсії згідно п. 1 ч. 2 ст. 114 цього Закону незалежно від віку зараховано періоди з 01.06.2003 по 02.02.2005, з 15.01.2007 по 22.02.2008, з 22.03.2008 по 15.01.2012, з 13.02.2012 по 30.09.2014, так як з 01.06.2001 шахта увійшла до складу «Донецької виконавчої дирекції з ліквідації шахт» та з 04.10.2014 року по 06.11.2017 року в ВП «Східна дирекція з ліквідації шахт» ДП Компанія «Укрвуглереструктуризація», оскільки підприємство видобутком вугілля не займалось. Також, до страхового стажу не зараховано періоди роботи з 01.06.2014 по 30.06.2014, з 01.08.2014 по 30.09.2014, з 01.04.2018 по 31.12.2020 у зв`язку з відсутністю відомостей про сплату щомісячних страхових внесків до ДПС України. Позивач вважає такі дії відповідача протиправними та такими, що порушують його право на отримання пільгової пенсії.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 11.05.2021 року відкрито провадження у справі № 200/5294/21-а, за правилами спрощеного позовного провадження, без проведення судового засідання та повідомлення осіб (виклику) учасників справи. В ухвалі було запропоновано відповідачу у п`ятнадцятиденний строк з моменту отримання ухвали про відкриття провадження у справі надати суду відзив на позовну заяву зі всіма доказами на його підтвердження, які наявні у відповідача.

Відзив з боку відповідача до суду не надходив.

За приписами частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Враховуючи відсутність клопотань сторін щодо розгляду справи у судовому засіданні, справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення сторін.

Дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступне.

Позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , 19.02.2021 року звернувся до Селидовського УПФУ з заявою про призначення пенсії на пільгових умовах згідно ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (а.с. 51-52).

Рішенням Селидовського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 24.02.2021 року позивачу відмовлено в призначенні пенсії із зниженням пенсійного віку за нормами ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» в зв`язку з відсутністю необхідного пільгового стажу 52 років в підземних умовах (а.с. 17-18).

До пільгового стажу не зараховано період з 20.07.1999 по 08.09.1999 на підприємстві шахта № 2 «Новогродівська», оскільки не підтверджено довідкою про підземні спуски в шахту.

До пільгового стажу роботи, який не дає право на призначення пенсії згідно п. 3 ст.114, але дає право на призначення згідно п.1 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» незалежно від віку зараховано періоди з 01.06.2003 по 02.02.2005, з 15.01.2007 по 22.02.2008, з 22.03.2008 по 15.01.2012, з 13.02.2012 по 30.09.2014 на підприємстві шахта № 2 «Новогродівська», так як з 01.06.2001 шахта увійшла до складу «Донецької виконавчої дирекції з ліквідації шахт» та з 04.10.2014 по 06.11.2017 в ВП «Східна дирекція з ліквідації шахт» ДП компанія «Укрвуглереструктуризація», оскільки підприємства видобутком вугілля не займались.

До страхового стажу не зараховано період роботи з 01.06.2014 по 30.06.2014, з 01.08.2014 по 30.09.2014 на підприємстві «Донецька виконавча дирекція з ліквідації шахт», з 01.04.2018 по 31.12.2020 на підприємстві ДП «Селидіввугілля» ВП шахта «Котляревська» оскільки відсутні відомості про сплату щомісячних внесків за цей період до ДПС України (ОК-5 від 19.02.2021).

З урахуванням викладеного, страховий стаж гр. ОСОБА_1 складає 24 роки 04 місяці 04 дні. В тому числі стаж підземної роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах згідно ч. 3 ст.114 Закону № 1058 - 11 років 04 місяці 03 дні, з них за ст. 14-25 - 9 років 10 місяців 17 днів, військова служба - 01 рік 05 місяців 16 днів, та згідно ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» за СП № 1 роботи за професіями, якій не дають право на пенсію ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» складає 12 років 03 місяці 25 дні.

Разом з тим, в трудовій книжці позивача серії НОМЕР_1 (а.с. 10-16) містяться записи, в тому числі, про роботу:

- з 20.07.1999 по 07.09.1999 проходив практику на підприємстві шахта № 2 «Новогродівська» за професією підземний електрослюсар;

- з 08.09.1999 року по 31.05.2001 року підземним гірником по ремонту гірничих виробок;

- з 01.06.2001 по 14.08.2006 підземним електрослюсарем в енергомеханічну службу;

- з 15.08.2006 по 29.02.2008 підземним електрослюсарем з повним робочим днем під землею;

- з 01.03.2008 по 18.03.2009 в. о. головного енергетика шахти;

- з 19.03.2009 по 30.09.2014 електрослюсар підземний з повним робочим днем в шахті;

- з 04.10.2014 по 06.11.2017 електрослюсар підземний з повним робочим днем на підземних роботах;

- з 28.11.2017 по теперішній час працює на підприємстві ДП «Селидіввугілля» ВП шахта «Котляревська» електрослюсарем підземним з повним робочим днем у шахті.

Всі записи в трудовій книжці містять відповідні посилання на номери наказів та свідоцтв про навчання, печатки підприємств та підписи відповідальних осіб.

Також, позивачем у якості підтвердження спірних періодів роботи позивачем надані:

- довідка про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній №26/16 від 19.01.2021 року за період роботи з 22.03.1999 року по 20.07.1999 року, яка підтверджує виконання позивачем гірничих робіт з видобутку вугілля підземним способом під час курсового навчання по професії електрослюсар підземний (а.с. 24);

- довідка про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній №26/16 від 19.01.2021 року за період роботи з 01.06.2001 року по 02.02.2005 року, яка підтверджує виконання позивачем гірничих робіт з видобутку вугілля підземним способом на посаді підземного електрослюсаря (а.с. 25);

- довідка про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній №26/16 від 19.01.2021 року за період роботи з 02.02.2005 року по 14.01.2007 року, з 14.01.2007 року по 01.03.2008 року, яка підтверджує виконання позивачем гірничих робіт з видобутку вугілля підземним способом під час курсового навчання по професії електрослюсар підземний (а.с. 26);

- довідка про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній №26/16 від 19.01.2021 року за період роботи з 01.03.2008 року по 01.03.2008 року, яка підтверджує виконання позивачем гірничих робіт з видобутку вугілля підземним способом під час курсового навчання по професії електрослюсар підземний (а.с. 27);

- довідка про реорганізацію шахти №2 «Новогродівська» №26/16 від 19.01.2021 року (а.с. 28);

- довідка №26/182 від 05.04.2021 року про спуски та підйоми в шахту №2 «Новогродівська» за період роботи позивача з 01.06.2001 по 01.03.2008 (а.с. 29);

- виписка з наказів про атестацію робочих місць по ш. №2 «Новогродівська» №26/16 від 19.01.2021 року, наказ №207 з 06.02.1995 року, №102 з 01.02.2000 року, №35 з 15.01.2007 року за професіями гірник, гірник по ремонту гірничих виробок, електрослюсар, в.о. головного енергетика (а.с. 30);

- довідка про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній №07/83 від 15.01.2021 року за період роботи з 04.10.2014 року по 06.11.2017 року, яка підтверджує виконання позивачем гірничих робіт за посадою електрослюсар підземний з повним робочим днем на підземних роботах (а.с. 33);

- довідка №07/84 від 15.01.2021 року, яка підтверджує спуски в шахту за період роботи позивача повний робочий день на підземних роботах з 04.10.2014 року по 06.11.2017 року (а.с. 34);

- накази про підсумки атестації робочих місць від 03.04.2014 року № 66, від 01.10.2015 року №97 (а.с. 35-40);

- довідка №04-22/1230 від 30.03.2021 року про сплату єдиного соціального внеску за період роботи позивача з 01.04.2018 по 31.12.2020 (а.с. 42);

- довідка №07-04/1231 від 30.03.2021 року про сплату єдиного соціального внеску за період роботи позивача з 01.04.2018 по 31.12.2020 року (а.с. 43)

- індивідуальні відомості про застраховану особу форми ОК-5 (а.с. 44-50).

Надані суду документи містять відомості про роботу позивача зі шкідливими умовами праці за Списком №1, відповідно до діючого законодавства.

Встановлені обставини підтверджені матеріалами справи.

Спірним є питання підтвердження пільгового стажу роботи позивача за нормами ч.3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з 20.07.1999 року по 08.09.1999 року у зв`язку з відсутністю довідки, яка підтверджує підземні спуски в шахту, з 01.06.2003 по 02.02.2005, з 15.01.2007 по 22.02.2008, з 22.03.2008 по 15.01.2012, з 13.02.2012 по 30.09.2014, так як з 01.06.2001 шахта увійшла до складу «Донецької виконавчої дирекції з ліквідації шахт» та з 04.10.2014 року по 06.11.2017 року в ВП «Східна дирекція з ліквідації шахт» ДП Компанія «Укрвуглереструктуризація», оскільки підприємство видобутком вугілля не займалось, а також підтвердження страхового стажу позивача з 01.06.2014 по 30.06.2014, з 01.08.2014 по 30.09.2014, з 01.04.2018 по 31.12.2020 у зв`язку з відсутністю відомостей про сплату щомісячних страхових внесків до ДПС України.

Вирішуючи даний спір, суд виходить з такого.

За ст. 3 Конституції України, людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканість і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав свобод людини є головним обов`язком держави.

На підставі ст. 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Як слідує зі ст. 22 Конституції України, конституційні права і свободи ґрунтуються і не можуть бути скасовані.

Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення, створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Статтею 8 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-IV (далі за текстом – Закон 1058) передбачене право громадян на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.

Відповідно до статті 1 Закону № 1058-IV, страхові внески - це кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов`язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.

Страхувальники - це роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до цього Закону.

Стосовно правового регулювання спірних відносин суд вказує, що абзацом першим частини 1 статті 24 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV (надалі – Закон №1058-IV) визначено, що страховий стаж - період (строк) протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не менші ніж мінімальний страховий внесок.

Відповідно до приписів частини 4 статті 24 Закону №1058-IV встановлено, що періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

Положеннями ч. 1 ст. 9 Закону 1058 передбачено, що за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов`язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв`язку з втратою годувальника.

Згідно п.2 Розділу ХУ «Прикінцеві положення» Закону 1058 пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовам праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення» (далі за текстом – Закон 1788).

Закон 1788 відповідно до Конституції України гарантує всім непрацездатним громадянам України право на матеріальне забезпечення за рахунок суспільних фондів споживання шляхом надання трудових і соціальних пенсій. Закон спрямований на те, щоб повніше враховувалася суспільно корисна праця як джерело зростання добробуту народу і кожної людини, встановлює єдність умов і норм пенсійного забезпечення робітників, членів колгоспів та інших категорій трудящих. Даний Закон гарантує соціальну захищеність пенсіонерів шляхом встановлення пенсій на рівні, орієнтованому на прожитковий мінімум, а також регулярного перегляду їх розмірів у зв`язку із збільшенням розміру мінімального споживчого бюджету і підвищенням ефективності економіки республіки.

У відповідності до статті 14 Закону 1788 працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на цих роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 20 років. Такий же порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничо-рятувальних частин) на шахтах по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або знаходяться в стадії ліквідації, але не більше 2 років.

Вищевказана норма закону кореспондується із частиною 3 статтею 114 Закону № 1058- IV (чинна редакція) працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.

Відповідно до ст.62 Закону 1788 основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Згідно п.2.14 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої Наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України від 29.07.1993 року №58, якщо працівник має право на пенсію за віком на пільгових умовах, запис у трудовій книжці робиться на підставі наказу, виданого за результатами атестації робочих місць, і має відповідати найменуванню Списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення. Показники, зазначені у цих Списках обов`язково повинні бути підтверджені у карті оцінки умов праці робочого місця за результатами атестації і можуть записуватись у дужках.

Постановою КМУ від 12.08.1993 року № 637 затверджено Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (далі - Порядок № 637).

На підставі пункту 20 Порядку № 637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.

Тобто, надання уточнюючої довідки підприємства, установи або організації необхідне лише у двох випадках: за відсутності трудової книжки як такої або необхідних записів у ній, які визначають право на пільгове пенсійне забезпечення.

Таким чином, трудова книжка позивача, зокрема, в частині записів про його роботу: з 20.07.1999 по 07.09.1999 на підприємстві шахта № 2 «Новогродівська» під час проходження практики за професією підземний електрослюсар; з 08.09.1999 року по 31.05.2001 року підземним гірником по ремонту гірничих виробок; з 01.06.2001 по 14.08.2006 підземним електрослюсарем в енергомеханічну службу; з 15.08.2006 по 29.02.2008 підземним електрослюсарем з повним робочим днем під землею; з 01.03.2008 по 18.03.2009 в. о. головного енергетика шахти; з 19.03.2009 по 30.09.2014 електрослюсар підземний з повним робочим днем в шахті; з 04.10.2014 по 06.11.2017 електрослюсар підземний з повним робочим днем на підземних роботах; з 28.11.2017 по теперішній час на підприємстві ДП «Селидіввугілля» ВП шахта «Котляревська» електрослюсарем підземним з повним робочим днем у шахті, є належним доказом роботи позивача на вказаних посадах і у наведений період часу, а отже юридичний факт роботи позивача протягом вказаного періоду часу є підтвердженим належними та допустимими доказами, тому судом не приймаються доводи відповідача про неможливість зарахувати до пільгового та страхового стажу зазначені періоди роботи через відсутність довідок, підтверджуючих факт роботи в підземних умовах та сплати страхових внесків підприємством, оскільки спірні періоди роботи підтверджуються трудовою книжкою позивача, яка є основним документом, що підтверджує стаж роботи.

Позивач претендує на призначення пенсії за нормами ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», відповідно до якої працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років.

Перелік робіт та професій, зайнятість на яких протягом 25 років дає право на призначення пенсії незалежно від віку, визначається постановою Кабінету Міністрів України від 31 березня 1994 року № 202 «Про затвердження Списку робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов`язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, терміном не менше 25 років».

Розділом І «Підземні гірничі роботи в шахтах і на будівництві вугільних (сланцевих) шахт» цього Списку передбачено, що правом на пенсію за статтею 14 Закону № 1788-ХІІ (не менш 25 років), користуються усі робітники, зайняті протягом повного робочого дня на підземних роботах, керівники і спеціалісти підземних дільниць діючих і споруджуваних шахт для видобутку вугілля.

Відповідно до спірного рішення від 24.02.2021 року, до пільгового стажу не зараховано період з 20.07.1999 по 08.09.1999 на підприємстві шахта № 2 «Новогродівська», оскільки не підтверджено довідкою про підземні спуски в шахту, а до пільгового стажу роботи, який не дає право на призначення пенсії згідно п. 3 ст.114, але дає право на призначення згідно п.1 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» незалежно від віку зараховано періоди з 01.06.2003 по 02.02.2005, з 15.01.2007 по 22.02.2008, з 22.03.2008 по 15.01.2012, з 13.02.2012 по 30.09.2014 на підприємстві шахта № 2 «Новогродівська», так як з 01.06.2001 шахта увійшла до складу «Донецької виконавчої дирекції з ліквідації шахт» та з 04.10.2014 по 06.11.2017 в ВП «Східна дирекція з ліквідації шахт» ДП компанія «Укрвуглереструктуризація», оскільки підприємства видобутком вугілля не займались.

Трудовою книжкою позивача підтверджено, що позивач працював з 15.08.2006 по 29.02.2008 підземним електрослюсарем з повним робочим днем під землею; з 19.03.2009 по 30.09.2014 електрослюсарем підземним з повним робочим днем в шахті; з 04.10.2014 по 06.11.2017 електрослюсарем підземним з повним робочим днем на підземних роботах; з 28.11.2017 по теперішній час електрослюсарем підземним з повним робочим днем у шахті, а отже ці записи не мають бути підтверджені уточнюючими довідками, тому позивач має право на зарахування вказаних періодів до пільгового стажу за нормами ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». При цьому, вказані періоди роботи позивача також підтверджені уточнюючими довідками, довідками про спуски в шахту та випискою з наказів про атестацію робочих місць.

Періоди роботи позивача з 20.07.1999 по 08.09.1999, з 01.06.2001 по 14.08.2006, та 01.03.2008 на посаді підземного електрослюсаря підтверджені уточнюючими довідками №26/16 від 19.01.2021 року та довідкою №26/182 від 05.04.2021 року про спуски та підйоми в шахту, а отже також мають бути зараховані до пільгового стажу позивача за нормами ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Період роботи з 02.03.2008 по 18.03.2009 на посаді в.о. головного енергетика шахти не підтверджено пільгового стажу записами в трудовій книжці та уточнюючими довідками, тому не підлягає зарахуванню до пільгового стажу позивача за нормами ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», однак підлягає зарахуванню за Списком №1, так як підтверджений випискою з наказів про атестацію робочих місць по ш. №2 «Новогродівська» №26/16 від 19.01.2021 року, наказ №207 з 06.02.1995 року, №102 з 01.02.2000 року, №35 з 15.01.2007 року за професіями гірник, гірник по ремонту гірничих виробок, електрослюсар, в.о. головного енергетика.

Щодо не зарахування до страхового стажу позивача періоди роботи з 01.06.2014 по 30.06.2014, з 01.08.2014 по 30.09.2014, з 01.04.2018 по 31.12.2020 у зв`язку з відсутністю відомостей про сплату щомісячних страхових внесків до ДПС України, суд зазначає, що відповідно до статті 106 Закону № 1058-IV відповідальність за несплату страхових внесків несе підприємство-страхувальник, оскільки здійснює нарахування страхових внесків із заробітної плати застрахованої особи, тому такі посилання відповідача є безпідставним, оскільки позивач не може нести відповідальність за неналежне виконання своїх обов`язків підприємством, на якому він працює.

За даних обставин пенсійний орган фактично переклав відповідальність за виконання своїх обов`язків підприємством на позивача, що є непропорційним заявленій легітимній меті (підтвердження страхового стажу роботи позивача), тому зазначені дії не можна вважати такими, які вчинені обґрунтовано, добросовісно та розсудливо.

Разом з цим суд виходить з того, що відповідно до ч.3 ст.23 Загальної Декларації прав людини, п.4 ч.1 Європейської Соціальної хартії та ч.3 ст.46 Конституції України кожна особа похилого віку має право на справедливу і задовільну винагороду, соціальний захист, за роки важкої праці та шкідливих робіт, - яка є основним джерелом існування для них самих та їхніх сімей.

Згідно п.4.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25 листопада 2005 року, в редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07 липня 2014 року №13-1), право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об`єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.

На підставі викладеного суд приходить до висновку, що не зарахування пенсійним органом до страхового стажу позивача періоди роботи з 01.06.2014 по 30.06.2014, з 01.08.2014 по 30.09.2014, з 01.04.2018 по 31.12.2020 не відповідає вимогам щодо всебічного, повного та об`єктивного розгляду всіх поданих документів, є неправомірним, а тому суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

На підставі п..4.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25 листопада 2005 року, в редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07 липня 2014 року №13-1) при прийманні документів орган, що призначає пенсію:

1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж.

2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів;

3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності).

Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.

Також, відповідно до ч.1 ст. 101 Закону України «Про пенсійне забезпечення» органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі.

З аналізу вищенаведених норм суд приходить до висновку, що правом вимагати додаткові документи від підприємств, організацій і окремих осіб наділені лише органи, що призначають пенсії, а не особи, яким призначається пенсія.

Натомість, в матеріалах справи відсутні будь-які документи, які б свідчили про вчинення відповідачем дій, спрямованих на проведення перевірки відомостей щодо періодів роботи позивача та отримання додаткових документів.

На підставі викладеного суд приходить до висновку, що рішення відповідача про відмову позивачу в призначенні пенсії на пільгових умовах за нормами ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» не відповідає вимогам щодо всебічного, повного та об`єктивного розгляду всіх поданих документів, є неправомірним, а тому суд вважає позовні вимоги про визнання протиправним та скасування цього рішення обґрунтованими та такими що підлягають задоволенню.

Таким чином, у спірних правовідносинах, на думку суду, відповідач діяв з порушенням меж повноважень, визначених Законами України, необґрунтовано та не пропорційно, чим порушив вимоги ст. 18 Конституції України та ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, за якими органи державної влади та органи місцевого самоврядування, в тому числі, зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а також обґрунтовано і пропорційно.

А отже, спірне рішення від 24.02.2021 року не відповідає обставинам справи та нормам матеріального права, а тому є незаконним, необґрунтованим і підлягає скасуванню.

Позовні вимоги про визнання протиправними дії задоволенню не підлягають, оскільки у даному випадку значення має акт індивідуальної дії, а саме – рішення відповідача від 24.02.2021 року про відмову позивачу в призначенні пенсії.

Відповідно до ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Доказів, які б доводили необґрунтованість заявленого позову, відповідач суду не надав, а отже позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, з урахуванням висновків суду, викладених у даному судовому рішенні.

Приймаючи до уваги, що позов задоволено частково, у порядку ст. 139 КАС України судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. Зважаючи на те, що позивачем при поданні позову сплачено судовий збір у розмірі 908,00 грн., з Селидовського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області підлягає стягненню 817,20 грн.

На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 32, 139, 243 – 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

В И Р І Ш И В:

1. Позов ОСОБА_1 до Селидовського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання дій протиправними, скасування рішення як незаконне, зобов`язання вчинити певні дії – задовольнити частково.

2. Визнати протиправним та скасувати рішення Селидовського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 24.02.2021 року про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_1 .

3. Зобов`язати Селидовське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 19.02.2021 року про призначення пенсії згідно ч. 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» із зарахуванням до пільгового стажу за нормами ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» періоди роботи з 20.07.1999 року по 08.09.1999 року, з 01.06.2001 року по 01.03.2008 року, з 19.03.2009 року по 30.09.2014 року, з 04.10.2014 року по 06.11.2017 року на посаді електрослюсаря підземного, із зарахуванням до пільгового стажу за Списком №1 період роботи з 02.03.2008 року по 18.03.2009 року на посаді в.о. головного енергетика шахти, із зарахуванням до страхового стажу періоди роботи з 01.06.2014 року по 30.06.2014 року, з 01.08.2014 року по 30.09.2014 року на підприємстві «Донецька виконавча дирекція з ліквідації шахт», з 01.04.2018 року по 31.12.2020 року на підприємстві ДП «Селидіввугілля» ВП шахта «Котляревська», з урахуванням висновків суду, викладених у даному судовому рішенні.

4. В задоволенні іншої частини позову – відмовити.

5. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Селидовського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (місцезнаходження: вул. Героїв праці, 6, м. Селидове, Донецька область, 85400, код ЄДРПОУ 41247274) на користь ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ), судовий збір у розмірі 817 (вісімсот сімнадцять) гривень 20 копійок.

Судове рішення складено та підписано 11 червня 2021 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або справа розглянута в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Суддя В.М. Чучко