Рішення № 97587614, 11.06.2021, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.06.2021
Номер справи
200/3751/21
Номер документу
97587614
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

11 червня 2021 р. Справа№200/3751/21

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Циганенка А.І., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Донецького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, Костянтинівсько-Дружківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

31 березня 2021 року позивач, ОСОБА_1 , звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача-1, Донецького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, відповідача-2, Костянтинівсько-Дружківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, у якому просив:

- визнати бездіяльність відповідача-1 по наданню ОСОБА_1 довідки щодо стажу учасника бойових дії за рішенням суду від 27 листопада 2018 року по справі 805/441 у відповідності до стандартних вимог Пенсійного фонду протиправною;

- зобов`язати відповідача-1 надати відповідну довідку до Пенсійного фонду (копію ОСОБА_1 ) з визначенням стажу учасника бойових дій ОСОБА_1 у відповідності і підстав архівних довідок ЦАМО РФ з липня 1962 року по листопад 1963 року включно, інші скасувати;

- визнати дії відповідача-2 по нарахуванню розміру пенсії за віком ОСОБА_1 за кожний рік понад нормованого стажу із розрахунку 1% за мінімальним розміром пенсії протиправним;

- зобов`язати відповідача-2 здійснити перерахунки розмірів пенсії за віком, з отриманням довідки по стажу учасника бойових дії ОСОБА_1 за період з 2000 року по 2018 року за цінами на час винесення рішення;

- зобов`язати відповідача-2 здійснити перерахунки розмірів пенсії за віком ОСОБА_1 за повним загальним стажем з урахуванням розміру за кожний рік понаднормового стажу у відповідності умов статті 19 Закону України 1788 як 1% від зарплати і виплатити різницю за період з 2004 року по березень 2018 року за цінами на час винесення рішення;

- звернутись до Верховного Суду для вирішення питання стосовно внесення до Конституційного суду України подання щодо конституційної невизначеності статтею 27 Закону України №1058 в частині умов щодо нарахування розміру пенсії з кожен рік понаднормового стажу роботи, що віднесено до юрисдикції Конституційного суду України.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначив, що з липня 1962 по листопад 1963 року виконував військові обов`язки по виконанню засекреченої (на 30 років, з підписом про нерозголошення до 1994 року) військово-стратегічної операції «Анадир». На виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 27.11.2018 по справі №805/4341/18-а відповідач-1 20 грудня 2018 року видав довідку, яку відповідач-1 листом від 23.01. 2019 за №1794\04\14-50 не прийняв до уваги. На теперішній час існує непорозуміння між учасниками справи по визнанню стажу учасника бойових дій. Позивач вважає, що існують підстави для перерахунку розміру пенсії у зв`язку із збільшенням розміру стажу і нарахування додаткової пенсії за понаднормовий період на підставі Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Відповідач-1 подав відзив на адміністративний позов в якому зазначено, що відповідно до директиви командувача військ оперативного командування «СХІД» від 26 грудня 2019 року №Д-11дск «Про формування територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки у військах оперативного командування «СХІД» у 2020 році» з 01 листопада 2020 року Донецький обласний військовий комісаріат було переформовано у Донецький обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, у зв`язку із чим змінилася назва відповідача. Позивачем був пропущений строк для звернення до суду з даним позовом, оскільки статус учасника бойових дій останній отримав ще у 2004 році. ОСОБА_1 неодноразово, а саме в березні, квіті та травні 2018 року звертався до Костянтинівського ОМВК стосовно вирішення питання щодо зарахування йому бойового стажу з відображенням невикористаних відпусток при виконанні військових зобов`язань, а також надання йому довідки, для подання органам Пенсійного фонду, що його служба підлягає зарахуванню до трудового стажу та призначення пенсії на пільгових умовах. ОСОБА_1 було запропоновано надати довідки, що він виконував інтернаціональний обов`язок, на підставі яких можливо б було встановити строк, але надавати таку довідку він відмовився, посилаючись на те, що така довідка не відображає його участь у бойових діях. З наявних у позивача документів, вбачається, що проходження гр. ОСОБА_1 військової служби на острові ОСОБА_2 на рефрижераторному теплоході «Кура» не підпадає під періоди, які зараховуються, як пільгові при нарахуванні пенсії. Відповідач-1 просив відмовити в задоволенні позову.

Відповідач-2 подав відзив на адміністративний позов, в якому зазначив, що в матеріалах пенсійної справи ОСОБА_1 є дві довідки, видані Костянтинівським об`єднаним міським військовим комісаріатом:

від 14.10.2004 № 4/956 щодо періоду проходження військової служби у лавах Радянської Армії з 24.11.1961 по 12.05.1964 та вказано періоди участі у бойових діях (забезпечення бойової діяльності): з жовтня по листопад 1962 року, та з травня по липень 1963 року на теплоході-рефрижераторі «Кура». Довідка видана на підставі довідки Міністерства транспорту України № 2853 від 28.01.1999.

від 18.10.2011 № 1289 щодо періоду участі у бойових діях з 28.08.1962 по 28.11.1963, без підстави видачі довідки та яка містить розбіжності у періодах участі у бойових діях з попередньою довідкою від 14.10.2004 № 4/956.

Згідно поданої особистої заяви від 26.10.2004 відповідно до даних, які містяться у наданій першій довідці Костянтинівського об`єднаного міського військового комісаріату від 14.10.2004 №4/956 ОСОБА_1 було проведено перерахунок пенсії з 01.01.2004 із зарахуванням до страхового стажу періодів участі у бойових діях: з 15.10.1962 по 15.11.1962, та з 15.05.1963 по 15.07.1963 у пільговому обчисленні. Перерахунок пенсії проведено у строки, визначені статтями 43-45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» №1058-ІV від 09.07.2003.

Розмір пенсії ОСОБА_1 обчислювався з урахуванням норм статті 28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», а саме за кожний повний рік страхового стажу понад 25 років чоловікам (пенсія призначена до набрання чинності Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» № 3668-VI від 08.07.2011) пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, передбаченого абзацом першим цієї частини.

Страховий стаж заявника обчислено з урахуванням пільгового обчислення стажу за період участі у бойових діях та складає 48 років 08 місяців 27 днів. Станом на 01.04.2018 (до дати переходу на інший вид пенсії) доплата за понаднормовий стаж розраховувалась за 23 роки (ст.28 ч. 1 абз.2 - понад 25 років для чоловіків).

На підставі особистої заяви від 02.04.2018, зареєстрованої за № 1902, щодо переходу на інший вид пенсії як інвалід війни 2 групи, протоколом по управлінню від 21.06.2018 ОСОБА_1 з 02.04.2018 переведено на пенсію по інвалідності, як інваліда війни 2 групи, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ від 09.04.1992. Розмір пенсії обчислено відповідно до пункту «а» статті 21 зазначеного Закону в розмірі 80% від заробітку, який обчислено відповідно до ст. 43 Закону України № 2262-ХІІ, як інваліду війни 2 групи. На виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 17.10.2019 по справі № 200/7749/19-а ОСОБА_1 розмір пенсії з 02.04.2018 по теперішній час виплачується без обмеження максимального розміру пенсії.

На думку відповідача-2, позивач зловживає процесуальними правами інваліда війни другої групи (звільненого від сплати судового збору), звертаючись до суду з безпідставною позовною заявою, яка на наш погляд, має штучний характер, заявлені вимоги розглядалися у справах №200/5571/20-а, №200/6340/20-а. Відповідач-2 просив відмовити в задоволенні позову.

09 квітня 2021 року відкрито провадження у справі та її розгляд призначений за правилами спрощеного позовного провадження.

09 квітня 2021 року від відповідача витребувані докази.

11 травня 2021 року відмовлено в задоволенні клопотання ОСОБА_1 про розгляд справи за правилами загального позовного провадження, вирішено провести розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін 20 травня 2021 року.

Враховуючи неявку сторін, суд, на підставі частини дев`ятої статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) здійснює розгляд цієї справи у письмовому провадженні.

Частиною 4 статті 243 КАС України передбачено, що судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання

Дослідивши докази, письмові пояснення, викладені в заявах по суті справи, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та заперечення проти нього, суд встановив наступне.

Відповідно до вимог частини 4 статті 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Тому, з`ясовуючи обставини справи, суд також враховує відомості та висновки, викладені в судових рішеннях, які набрали законної сили, в адміністративних справах №0540/8698/18-а, №805/4341/18-а, №200/7749/19-а, №200/4229/20-а, №200/5571/20-а.

Судами встановлені такі фактичні обставини.

Позивач, ОСОБА_1 , громадянин України, РНОКПП НОМЕР_1 , є інвалідом війни 2 групи на підставі ст. 10 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”, взятий на облік відповідача з управління Пенсійного фонду України Октябрського району в м. Полтаві з 01.08.2016 року.

Позивач перебував на обліку як отримувач пенсії за віком відповідно до Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 №1058-1V.

02 квітня 2018 року позивач звернувся до Костянтинівсько-Дружківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області з заявою (вх. № 1902), щодо переходу на інший вид пенсії як інвалід війни 2 групи.

Протоколом по управлінню від 21 червня 2018 року ОСОБА_1 з 02 квітня 2018 року переведено на пенсію по інвалідності, як інваліда 2 групи, відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших питань” №2262-ХІІ. Розмір пенсії обчислено відповідно до п. “а” ст. 21 в розмірі 80% від заробітку, як інваліду 2 групи, який обчислено відповідно до ст. 43 Закону України №2262-ХІІ.

Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії враховано за 60 місяців (порічно) за період з 01 серпня 1990 року по 31 липня 1995 року, який визначено в порядку, встановленому Законом України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”, і складає 13240,90 грн. (індивідуальний коефіцієнт заробітної плати – 3,51740), із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки – 3764,40 грн., тобто попереднього виду пенсії.

Протоколом по управлінню від 21 червня 2018 року ОСОБА_1 з 02 квітня 2018 року переведено на пенсію по інвалідності, як інваліда 2 групи, відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших питань” №2262-ХІІ. Розмір пенсії обчислено відповідно до п. “а” ст. 21 в розмірі 80% від заробітку, як інваліду 2 групи, який обчислено відповідно до ст. 43 Закону України № 2262.

Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії враховано за 60 місяців (порічно) за період з 01 серпня 1990 року по 31 липня 1995 року, який визначено в порядку, встановленому Законом України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”, і складає 13240,90 грн. ( індивідуальний коефіцієнт заробітної плати – 3,51740), із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки – 3764,40 грн., тобто попереднього виду пенсії.

Загальний розмір пенсії після перерахунку на 02 квітня 2018 року склав з урахуванням обмеження максимального загального розміру пенсії 13 730,00 грн., в тому числі: основний розмір пенсії від середнього заробітку – 10 592,72 грн. (13 240,90 грн. х 80%), підвищення інваліду війни 2 групи – 580,80 грн., збільшення – 2 648,18 (10592х25%), щомісячна цільова грошова допомога на прожиття інвалідам війни – 50 грн., розмір, що забезпечує максимальну виплату (реформа) “мінус” 141,70 грн. (а.с.8- 10).

За рішенням Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області від 12 грудня 2017 року у справі № 233/3458/17 та ухвали Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області від 04 травня 2018 року позивачу встановлено новий розмір пенсії та частина доплати пенсії за період з 13 жовтня 2010 року по 28 лютого 2018 року в сумі 1 444,34 грн. виплачені у липні 2018 року. Доплата пенсії за період з 01 квітня 2018 року по 30 червня 2018 року виплачена в серпні 2018 року у розмірі 13 927,22 грн.

Відповідно до Закону України “Про Державний бюджет України на 2018 рік” у зв`язку із зміною прожиткового мінімуму з 01 липня 2018 року ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії. Розмір пенсії на 02.04.2018 складав 13730,00 грн., з 01 липня 2018 року склав 13 871,70 грн.

Новий розмір пенсії в сумі 13 871,70 грн. та доплата пенсії в сумі 283,40 грн. за період з 01 липня 2018 року по 31 серпня 2018 року виплачені позивачу у вересні 2018 року.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 21 грудня 2018 року у справі №0540/8698/18-а у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Костянтинівсько-Дружківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про зобов`язання вчинити дії щодо відшкодування коштів та сплати моральної шкоди на загальну суму 2145353,00 грн. відмовлено.

Постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 18 березня 2019 року у справі №0540/8698/18-а позовні вимоги ОСОБА_1 до Костянтинівсько-Дружківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про зобов`язання вчинити дії щодо відшкодування коштів та сплати моральної шкоди – задоволено частково:

визнано протиправними дії Костянтинівсько-Дружківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії як інваліду війни 2 групи за Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 09 квітня 1992 року №2262-XII з урахуванням показника середньої заробітної плати в України за 2016, 2017 роки;

зобов`язано Костянтинівсько-Дружківське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області призначити ОСОБА_1 з 02 квітня 2018 року пенсію як інваліду війни 2 групи за Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 09 квітня 1992 року № 2262-XII із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016, 2017 календарні роки.

Загальний розмір пенсії після перерахунку на 02 квітня 2018 року склав з урахуванням обмеження максимального загального розміру пенсії 13730,00 грн., в тому числі: основний розмір пенсії від середнього заробітку – 15132,98 грн. (18916,23 грн. х 80%), підвищення інваліду війни 2 групи – 580,80 грн., збільшення – 3783,25 (15132,98х25%), щомісячна цільова грошова допомога на прожиття інвалідам війни – 50 грн., загальний розмір пенсії – 19547,03 грн.

Розпорядженням по управлінню від 23.04.2019 виконано постанову Першого апеляційного адміністративного суду від 18.03.2019. Після перерахунку розмір пенсійних виплат, з урахуванням обмеження максимального загального розміру пенсії, склав з 02.04.2018 – 13730 грн., з 01.07.2018 – 14350 грн., з 01.12.2018 – 14970 грн., з 01.07.2019 – 15640 грн.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 17 жовтня 2019 року у справі №200/7749/19-а адміністративний позов ОСОБА_1 до Костянтинівсько-Дружківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання бездіяльності протиправною в частині своєчасного призначення та перерахунку пенсій, зобов`язання обчислити пенсію з 01.03.2019 р. відповідно до вимог Закону України №2262-ХІІ з урахуванням середньої заробітної плати по Україні з якої сплачені страхові внески за 2016, 2017, 2018 роки, зобов`язання перерахувати та виплатити різницю в пенсії з 02.04.2018, зобов`язання перерахувати та виплатити різницю в розмірах раніше призначених пенсій у відповідності п.3 ст.51 та п.2 ст.63 Закону України №2262-ХІІ з часу появи права по 01.04.2018 р. з урахуванням різниці у розмірах пенсії станом на 01.04.2018р. по Закону України №1058 та Закону України №2262-ХІІ задоволений частково:

визнано протиправними дії Костянтинівсько-Дружківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо неповної виплати ОСОБА_1 пенсії по інвалідності, як інваліду війни 2 групи відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” №2262-ХІІ від 09.04.1992 з 02.04.2018;

зобов`язано Костянтинівсько-Дружківське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області перерахувати та виплатити різницю в пенсії по інвалідності, як інваліду війни 2 групи відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” №2262-ХІІ від 09.04.1992 ОСОБА_1 без обмеження максимального розміру пенсії на підставі п.3 ст. 27 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” з 02.04.2018 щомісячно;

в іншій частині позовних вимог відмовлено.

Також, 03 березня 2020 року позивач звернувся до Костянтинівсько-Дружківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області із заявою, в якій просив нарахувати та виплатити пенсію по інвалідності, як інваліда війни 2 групи з 1964 по 2000 роки. 10 березня 2020 року відповідач відмовив у нарахуванні та виплаті недоотриманої пенсії з травня 1964 року по березень 2000 року, оскільки пенсія призначається та виплачується з моменту особистого звернення за нею.

Не погодившись з вказаною відмовою, у квітні 2020 року позивач звернувся до Донецького окружного адміністративного суду звернувся з позовом до Костянтинівсько-Дружківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області де просив:

визнати протиправною відмову відповідача у нарахуванні та виплаті пенсії з часу отримання інвалідності;

зобов`язати Костянтинівсько-Дружківське об`єднане управління пенсійного фонду України в Донецькій області нарахувати та виплатити недоотримані суми пенсії за весь час інвалідності, а саме з травня 1964 року.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 16 червня 2020 р. у справі №200/4229/20-а у задоволенні позову ОСОБА_1 до Костянтинівсько-Дружківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправною відмови та зобов`язання вчинити певні дії відмовлено повністю.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 30 жовтня 2020 року у справі №200/5571/20-а у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Костянтинівсько-Дружківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання обставин форс-мажору, визнання протиправними дій та бездіяльності Костянтинівсько-Дружківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області та його відмову у перерахунку пенсії за 2019 - 2020 роки, зобов`язання здійснити такий перерахунок, зобов`язання прийняти рішення про одночасне призначення двох пенсій та поновити виплату довічної трудової пенсії, зобов`язання нарахувати недоотриману пенсію як інваліду війни з 09 квітня 1991 року по листопад 2004 року та з 06 грудня 2004 року по березень 2018 року - відмовити повністю.

Дослідивши обставини справи та зміст судових рішень за участю тих самих сторін, суд зазначає, що, на відміну від адміністративних справ №0540/8698/18-а, №805/4341/18-а, №200/7749/19-а, №200/4229/20-а, №200/5571/20-а у цій адміністративній справі позивач частково змінив предмет позову щодо періодів стверджувальних порушень, навів додаткові обставини в обґрунтування заявлених вимог та заявив додаткові вимоги, які не були предметом судового розгляду.

За таких обставин суд не знайшов підстав для закриття провадження у справі та дійшов висновку про її розгляд по суті заявлених позовних вимог.

При ухваленні рішення суд виходив з наступних мотивів та керувався такими положеннями законодавства.

Україна є […] правова держава (стаття 1 Конституції України) .

Людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов`язком держави (стаття 3 Конституції України).

Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними (стаття 46 Конституції України).

Згідно з пунктом 6 частини 1 статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.

Статтею 4 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року №1058-IV (далі – Закон №1058-IV) встановлено, що законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, цього Закону, Законів України "Про недержавне пенсійне забезпечення", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України (далі - закони про пенсійне забезпечення), а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні.

Стаття 27 Закону №1058-IV визначає правила розрахунку розміру пенсії за віком.

Згідно зі статтею 4 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 5 листопада 1991 року №1788-XII (далі – Закон №1788-XII) умови, норми та порядок пенсійного забезпечення військовослужбовців, а також осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейських та членів їхніх сімей встановлюються Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Їм надається також право на одержання пенсій на підставах, передбачених цим Законом, незалежно від місця проходження військової служби. При цьому всі види грошового забезпечення військовослужбовців, а також осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейських враховуються нарівні із заробітною платою робітників і службовців.

Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року №2262-XII (далі - Закон №2262-XII) визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.

За приписами статті 63 Закон №2262-XII перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Судом встановлено, що протоколом від 21 червня 2018 року ОСОБА_1 з 02 квітня 2018 року переведено на пенсію по інвалідності, як інваліда 2 групи, відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших питань”, розмір пенсії обчислено відповідно до п. “а” ст. 21 в розмірі 80% від заробітку, як інваліду 2 групи, який обчислено відповідно до ст. 43 Закону №2262-ХІІ.

Таким чином, перерахунок пенсії, яка призначена позивачу, має здійснюватися на підставі статті 63 Закон №2262-XII, але не в поряду, встановленому Законами №1058-IV та №1788-XII, а тому в задоволенні позовних вимог про

визнання дій відповідача-2 по нарахуванню розміру пенсії за віком ОСОБА_1 за кожний рік понад нормованого стажу із розрахунку 1% за мінімальним розміром пенсії протиправним;

зобов`язання відповідача-2 здійснити перерахунки розмірів пенсії за віком, з отриманням довідки по стажу учасника бойових дії ОСОБА_1 за період з 2000 року по 2018 року за цінами на час винесення рішення;

зобов`язання відповідача-2 здійснити перерахунки розмірів пенсії за віком ОСОБА_1 за повним загальним стажем з урахуванням розміру за кожний рік понаднормового стажу у відповідності умов статті 19 Закону України 1788 як 1% від зарплати і виплатити різницю за період з 2004 року по березень 2018 року за цінами на час винесення рішення, слід відмовити.

Щодо позовних вимог визнати бездіяльність відповідача-1 по наданню ОСОБА_1 довідки щодо стажу учасника бойових дії за рішенням суду від 27 листопада 2018 року по справі 805/441 у відповідності до стандартних вимог Пенсійного фонду протиправною та зобов`язання відповідача-1 надати відповідну довідку до Пенсійного фонду (копію ОСОБА_1 ) з визначенням стажу учасника бойових дій ОСОБА_1 у відповідності і підстав архівних довідок ЦАМО РФ з липня 1962 року по листопад 1963 року включно, інші скасувати, суд зазначає наступне.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 27 листопада 2018 року у справі №805/4341/18-а зобов`язано Донецький обласний військовий комісаріат видати ОСОБА_1 довідку для подання в органи Пенсійного фонду України із зазначенням періоду участі в бойових діях під час виконання інтернаціонального обов`язку на території ОСОБА_3 .

Даним судовим рішенням встановлено, що враховуючи чисельні відповіді відповідача (Донецький обласний військовий комісаріат), а саме від 2 червня 2017 року № 3446, від 2 квітня 2018 року № 1919, від 23 квітня 2018 року № 2412, в яких викладено заперечення щодо участі ОСОБА_1 в бойових діях в період, зокрема, з 28 серпня 1962 року по жовтень 1962 року, з жовтня 1962 року по листопад 1962 року, з листопада 1962 року по травень 1963 року, та з травня 1963 року по 28 листопада 1963 року, разом з цим, в матеріалах справи наявні: рішення Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області від 26 серпня 2004 року у справі № 2-263, яким визначено період участі в бойових діях - з жовтня 1962 року по листопад 1962 року та з травня 1963 року по липень 1963 року та який зараховується на пільгових умовах із розрахунку один місяць служби за три місяці; довідка архіву штабу Південного оперативного командування від 07.02.2001 року (а.с. 26 зворот) із зазначенням того, що “у наказі начальника 883 продовольчого складу (по стройовій частині) № 26 від 28 серпня 1962 року - значиться: §6. Цього числа нижченаведений склад продовольчого складу, на теплоході, "Ставрополь" прибув на територію Республіки Куба: 18. Рядовий ОСОБА_1 (так у тексті). підстава: опис № 24542, справа № 1, лист № 16. У наказі начальника 883 продовольчого складу (по стройовій частині) № 285 від 28 листопада 1963 року, м. Гавана, - значиться: § І. Вважати убившим до шпиталю № 36708, з наступним відправленням для подальшого лікування до Радянського Союзу, - молодшого сержанта ОСОБА_1 . З 30 листопада 1963 року виключити з переліків частини, всіх видів забезпечення. Видати всі належні атестати та документи. Підстава: опис № 24542, справа № 3, лист № 32” суд вважає за необхідне зобов`язати Донецький обласний військовий комісаріат видати ОСОБА_1 довідку для подання в органи Пенсійного фонду України із зазначенням періоду участі в бойових діях під час виконання інтернаціонального обов`язку на території ОСОБА_3 із врахуванням цих документів.

20 грудня 2018 року Донецьким обласним військовим комісаріатом видана на довідка №С3/1055 для подання в органи Пенсійного фонду України із зазначенням періоду участі ОСОБА_1 в бойових діях під час виконання інтернаціонального обов`язку на території ОСОБА_3 (а.с. 8).

Отже, позовні вимоги в цій частині не підлягають задоволенню.

Згідно з частиною 4 статті 7 КАС України якщо суд доходить висновку, що закон чи інший правовий акт суперечить Конституції України, суд не застосовує такий закон чи інший правовий акт, а застосовує норми Конституції України як норми прямої дії. У такому випадку суд після винесення рішення у справі звертається до Верховного Суду для вирішення питання стосовно внесення до Конституційного Суду України подання щодо конституційності закону чи іншого правового акта, що віднесено до юрисдикції Конституційного Суду України.

Під час розгляду даної справи судом не встановлено, що стаття 27 Закону №1058-IV суперечить Конституції України, а тому відсутні підстави для звернення до Верховного Суду для вирішення питання стосовно внесення до Конституційного суду України подання щодо конституційної невизначеності статтею 27 Закону України №1058 в частині умов щодо нарахування розміру пенсії з кожен рік понаднормового стажу роботи.

Оскільки позивач, звільнений від сплати судового збору, судові витрати компенсується за рахунок коштів, передбачених Державним бюджетом України, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (частина 5 статті 139 КАС України).

Керуючись статтями 2, 5-10, 20, 22, 25, 47, 72-77, 90, 132, 139, 143, 215, 241-246, 250, 251, 255, 291, 295, 297, підпунктом 15.5 пункту 15 розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Донецького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (місцезнаходження: 87548, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Громової, буд. 67), Костянтинівсько-Дружківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (місцезнаходження: 85113, Донецька область, м. Костянтинівка, вул. Ціолковського, буд. 25; код ЄДРПОУ 42171400) про

визнання бездіяльності Донецького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки по наданню ОСОБА_1 довідки щодо стажу учасника бойових дії за рішенням суду від 27 листопада 2018 року по справі 805/441 у відповідності до стандартних вимог Пенсійного фонду протиправною,

зобов`язання Донецького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки надати відповідну довідку до Пенсійного фонду (копію ОСОБА_1 ) з визначенням стажу учасника бойових дій ОСОБА_1 у відповідності і підстав архівних довідок ЦАМО РФ з липня 1962 року по листопад 1963 року включно, інші скасувати;

визнання дій Костянтинівсько-Дружківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області по нарахуванню розміру пенсії за віком ОСОБА_1 за кожний рік понад нормованого стажу із розрахунку 1% за мінімальним розміром пенсії протиправним;

зобов`язання Костянтинівсько-Дружківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області здійснити перерахунки розмірів пенсії за віком, з отриманням довідки по стажу учасника бойових дії ОСОБА_1 за період з 2000 року по 2018 року за цінами на час винесення рішення;

зобов`язання Костянтинівсько-Дружківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області здійснити перерахунки розмірів пенсії за віком ОСОБА_1 за повним загальним стажем з урахуванням розміру за кожний рік понаднормового стажу у відповідності умов статті 19 Закону України 1788 як 1% від зарплати і виплатити різницю за період з 2004 року по березень 2018 року за цінами на час винесення рішення,

звернення до Верховного Суду для вирішення питання стосовно внесення до Конституційного суду України подання щодо конституційної невизначеності статтею 27 Закону України №1058 в частині умов щодо нарахування розміру пенсії з кожен рік понаднормового стажу роботи, що віднесено до юрисдикції Конституційного суду України, відмовити повністю.

Повний текст рішення складений 11 червня 2021 року.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення може бути подана до Донецького окружного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту рішення.

Суддя А.І. Циганенко