
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без руху
11 червня 2021 р. Справа №200/7057/21
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Зеленов А.С., одержавши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Костянтинівсько-Дружківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, Пенсійного фонду України про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинити певні дії ,-
В С Т А Н О В И В:
8 червня 2021 року до суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Костянтинівсько-Дружківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, Пенсійного фонду України, в якій просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Костянтинівсько-Дружківського об`єднаного управління Пенсійного Фонду України Донецької області з невиплати позивачу пенсії з 01.03.2016;
- зобов`язати Костянтинівсько-Дружківське об`єднане управління Пенсійного Фонду України Донецької області відновити нарахування і виплату пенсії ОСОБА_1 та виплатити заборгованість, що виникла з 01.03.2016, разом з поточною пенсією одним платежем;
- зобов`язати Пенсійний фонд України здійснити фінансування з виплати заборгованості з пенсії ОСОБА_1 , що виникла з 01.03.2016.
Згідно частини 2 статті 171 Кодекс адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.
Ознайомившись з позовною заявою, суд вважає, що вона не відповідає вимогам статей 160, 161 КАС України з огляду на наступне.
Пунктом 2 ч.5 ст.160 КАС України передбачено, що в позовній заяві зазначаються: повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв`язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти.
Відповідно до ст.3 Закону України «Про свободу пересування і вільний вибір місця проживання в Україні» місце проживання - житло, розташоване на території адміністративно-територіальної одиниці, в якому особа проживає, а також спеціалізовані соціальні установи, заклади соціального обслуговування та соціального захисту, військові частини.
За приписами ст. 5 Закону України “Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб” №1706 від 20.10.2014 довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи засвідчує місце проживання внутрішньо переміщеної особи на період наявності підстав, зазначених у статті 1 цього Закону.
З паспорту позивача вбачається, що його місцем проживання є АДРЕСА_1 .
Разом з тим, позивачем в позовній заяві зазначено адресу: АДРЕСА_2 , що є адресою адвокатського об`єднання Лєдаправо, що підтверджується копією ордеру на надання правничої (правової) допомоги №1053347 виданим 07.06.2021, тобто адресу, яка не є його місцем проживання чи перебування.
Позивачем, в порушення вимог п.2 ч.5 ст.160 КАС України в позовній заяві не зазначено місце проживання чи перебування позивача, його офіційної електронної адреси або адреси електронної пошти, номеру телефону, а також не зазначено номер телефону другого відповідача.
Згідно з ч.3 ст. 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначені Законом України “Про судовий збір” від 8 липня 2011№ 3674-VI (далі – Закон № 3674-VI).
Позивачем до позовної заяви не надано платіжне доручення про сплату судового збору відповідно до норм Закону №3674-VI.
Разом з тим, позивач в заяві про звільнення від сплати судового збору доданого до позовної заяви, просить суд звільнити його від сплати судового збору, як особу похилого віку, що звернулася до суду за захистом соціальних прав.
Розглянувши заяву позивача про звільнення від сплати судового збору, суд приходить до висновку про відсутність підстав для його задоволення.
Статтею 8 Закону №3674-VI та ч. 1 ст. 133 КАС України передбачено, що враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі. Суд може зменшити розмір належних до оплати судових витрат або звільнити від їх оплати повністю або частково.
Підставою для вчинення судом дій, зазначених у статті 8 Закону №3674-VI, є врахування ним майнового стану сторін. Клопотання про відстрочення (розстрочення) сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати може бути викладене в заяві, яка подається до суду, або окремим документом. Особа, яка заявляє відповідне клопотання, згідно зі статтею 77 КАС України, повинна довести ті обставини і подати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті нею судового збору у встановленому порядку і розмірі.
Аналіз наведених норм дозволяє дійти висновку про те, що підставою для задоволення клопотання про звільнення від сплати судового збору, відстрочення або розстрочення його сплати є знаходження сторони у тяжкому майновому стані, який не дає можливості сплатити судовий збір. Обґрунтування обставин, які свідчать про неможливість сплати судового збору, покладається на сторону, яка звертається з позовною заявою. Відповідна заява розглядається судом виходячи з наведених у ній обставин, підтверджених належними доказами.
Позивач, посилаючись на те, що він є особою похилого віку, що перебуває у скрутному матеріальному становищі, як на підставу для звільнення від сплати судового збору, не надає належного доказу на підтвердження свого майнового стану.
Також суд зазначає, що статтею 8 Закону № 3674-VI та ч. 1 ст. 133 КАС України передбачено право суду, а не його обов`язок щодо відстрочення сплати судового збору, при цьому, статтею 129 Конституції України як одну із засад судочинства визначено рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом.
Загальні засади щодо відстрочення або розстрочення сплати судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі, зменшення розміру судового збору або звільнення від його сплати наділяють суд правом, а не обов`язком. Ця функція за своєю правовою природою є дискреційною, оскільки потребує врахування та оцінки конкретних доказів та обставин справи, що впливають на задоволення клопотання. Реалізація цієї функції становить правозастосовну інтелектуально-вольову діяльність суду, в рамках якої і приймається рішення про можливість застосування чи незастосування статті 8 Закону України “Про судовий збір” та статті 133 КАС України, за змістом яких рішення про відстрочення (розстрочення) сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати суд може прийняти лише у випадку, якщо при дослідженні доказів та встановленні інших обставин справи, дійде висновку про можливість задоволення відповідного клопотання.
Обґрунтування обставин, які свідчать про неможливість або ускладнення в здійсненні оплати судового збору, виходячи з вимог статей 72-77 КАС України покладається на особу, яка звертається з відповідним клопотанням.
Таким чином, позивач до клопотання про звільнення від сплати судового збору по справі, не надав належних доказів на підтвердження обставин скрутного майнового стану, а саме по собі посилання позивача на складне фінансове становище не може бути підставою для звільнення від сплати судового збору або відстрочення сплати судового збору до ухвалення судового рішення у справі.
Відповідно до ч. 1 статті 4 Закону № 3674-VI судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Згідно з п. 3 ч. 2 статті 4 Закону № 3674-VI за подання до адміністративного суду адміністративного позову не майнового характеру, який подано фізичною особою 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Статтею 7 Закону України “Про Державний бюджет України на 2021 рік” від 15 грудня 2020 року № 1082-IX визначено, що прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для працездатних осіб з 1 січня 2021 року становить 2270 гривень.
У зв`язку з чим, позивачу необхідно сплатити судовий збір у розмірі 908,00 гривень за подачу позову не майнового характеру до Донецького окружного адміністративного суду.
Відповідно до ч. 1 ст. 169 КАС України суддя встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. Крім того, згідно до п. 1 ч. 4 ст. 169 КАС України, позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк.
Таким чином, позивачу необхідно усунути недоліки позовної заяви шляхом подання до суду:
- позовної заяви по кількості учасників судового розгляду із зазначенням місця проживання чи перебування позивача, його офіційної електронної адреси або адреси електронної пошти, номеру телефону, а також номеру телефону другого відповідача;
- документу про сплату судового збору в сумі 908грн. або належним чином обґрунтованого клопотання про відстрочення (звільнення) сплати судового збору.
Керуючись статтями 2, 5, 122, 123, 160, 161, 169, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-
У Х В А Л И В:
В задоволенні клопотання ОСОБА_1 про звільнення від сплати судового збору – відмовити.
Залишити без руху позовну заяву ОСОБА_1 до Костянтинівсько-Дружківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, Пенсійного фонду України про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинити певні дії.
Надати позивачу термін протягом десяти днів, починаючи з наступного дня після отримання цієї ухвали, впродовж якого позивач має надати: позовну заяву по кількості учасників судового розгляду із зазначенням місця проживання чи перебування позивача, його офіційної електронної адреси або адреси електронної пошти, номеру телефону, а також номеру телефону другого відповідача;документ про сплату судового збору в сумі 908грн. або належним чином обґрунтованого клопотання про відстрочення (звільнення) сплати судового збору.
У разі не усунення недоліків у встановлений судом строк, позовна заява буде вважатись неподаною, та її буде повернуто позивачу.
Копію цієї ухвали надіслати особі, яка звернулася із позовною заявою.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає. Ухвалу постановлено та підписано 11 червня 2021 року.
Текст ухвали розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя А.С. Зеленов