Рішення № 97587565, 11.06.2021, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.06.2021
Номер справи
200/5013/21
Номер документу
97587565
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

11 червня 2021 р. Справа№200/5013/21

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Загацька Т.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (в письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ЄДРПОУ 13486010; 84122, Донецька обл., м. Слов`янськ, пл. Соборна, буд. 3) про визнання дій та бездіяльності протиправними, зобов`язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Донецького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, з вимогами:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо здійснення перерахунку пенсії з 01.04.2019 із урахуванням, у тому числі, додаткових видів грошового забезпечення на підставі оновленої довідки Донецького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 22.02.2021 №ФС-97543/09/01/209 про розмір грошового забезпечення станом на 05.05.2019, а також дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо повернення зазначеної довідки без опрацювання на адресу Донецького обласного територіального центра комплектування та соціальної підтримки;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області витребувати у Донецького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки раніше повернуту оновлену довідку Донецького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 від 22.02.2021 №ФС-97543/09/01/209, здійснити перерахунок розміру пенсії з 01.04.2019 на підставі оновленої довідки Донецького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 22.02.2021 №ФС-97543/09/01/209 про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019, провести виплату з урахуванням сплачених сум за період з 01.04.2019, і нараховувати та виплачувати пенсію в перерахованому розмірі.

Позивач в обґрунтування позовних вимог зазначає, що бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо здійснення перерахунку та виплаті пенсії з урахуванням грошового забезпечення станом на 05.03.2019, визначеного у довідці Донецького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про розмір грошового забезпечення №ФС-97543/09/01/209 від 22.02.2021, протиправною та такою, що порушує гарантоване ст.1 Першого протоколу Конвенції про право мирно володіти своїм майном. Зазначає, що зміни внесені Постановою №103, зокрема до додатку 2 Порядку №45, визнані судом протиправними та нечинними, а тому з 05.03.2019, тобто з дати набрання законної сили рішенням у справі №826/3858/18, діє редакція додатку 2 до Порядку №45, яка діяла до вказаних змін. Разом з тим, порядок дій, які повинен вчинити пенсійний орган, у даному випадку - Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, у зв`язку із втратою чинності положеннями п.п.1, 2 Постанови №103 та змін до п.5 і додатку 2 Порядку №45, не змінився. Підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють відповідний орган Пенсійного фонду України.

Відповідач надіслав на адресу суду відзив на позовну заяву позивача, у якому заперечив проти задоволення заявлених позовних вимог та просив суд відмовити у їх задоволенні в повному обсязі, посилаючись на те, що на виконання вимог постанови КМУ №103 та з урахуванням постанови КМУ №704 позивачу здійснено перерахунок пенсії з 01 січня 2018 року на підставі довідки Донецького обласного військового комісаріату ФС97543/10/332 від 19.03.2018, якою визначені такі складові грошового забезпечення: посадовий оклад - 3520,00; оклад за військовим званням капітан - 1270,00; надбавка за вислугу років 50% - 2395,00. При цьому, Головне управління звертає увагу суду, що п.п.1, 2 постанови КМУ №103 та зміни до п.5 Порядку №45, додатка 2 до Порядку №45 визнані протиправними та нечинними рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18. Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 у справі №826/3858/18 апеляційну скаргу Кабінету Міністрів України залишено без задоволення, а рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 - без змін. Після визнання протиправним та скасування п.п.1,2 Постанови №103 інших рішень Кабінетом Міністрів України про умови та порядок проведення перерахунку пенсій не приймалося. Враховуючи це, а також, що асигнування з Державного бюджету України Пенсійному фонду України не збільшувались після набрання законної сили рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, пенсії виплачуються в розмірах, що склались станом на день набрання законної сили судовим рішенням, з урахуванням бюджетних асигнувань, визначених на цю мету. Таким чином, станом на момент розгляду даної справи, законодавчо не врегульовано питання проведення перерахунку пенсій колишнім працівникам Міністерства оборони України, у зв`язку із скасуванням п.п.1,2 постанови КМУ №103. У зв`язку з чим, довідка про розмір грошового забезпечення ФС-97543/09/01/209 від 22.02.2021 повернута адресату без розгляду. Крім того, вказує, що рішенням Донецького окружного адміністративного суду по справі №200/2548/21-а від 15.04.2021 адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління задоволено та зобов`язано Головне управління здійснити перерахунок розміру пенсії позивачу з 01.04.2019 на підставі оновленої довідки Донецького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про розмір грошового забезпечення та провести виплату з урахуванням сплачених сум.

Ухвалою суду від 30.04.2021 справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Ухвалою суду від 07.06.2021 відмовлено у задоволенні клопотання про розгляд справи за правилами загального позовного провадження.

Відповідно до ч.1 ст.258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд встановив наступне.

Позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , про що свідчить наявна в матеріалах справи копія паспорту громадянина України серії НОМЕР_2 . Відповідно до пенсійного посвідчення № НОМЕР_1 він є пенсіонером та отримує пенсію за вислугу років.

Відповідач в даних правовідносинах є суб`єктом владних повноважень у відповідності до приписів п.7 ч.1 ст.4 КАС України.

Згідно витягу з наказу командувача повітряних сил Збройних сил України №440 від 23.08.2012 встановлено, що капітана ОСОБА_1 , начальника радіолокаційного відділення - начальника станції 2323 радіотехнічного батальйону 164 радіотехнічної бригади повітряного командування Центр, відповідно до частини шостої та дев`ятої статті 26 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу», звільнено з військової служби у запас за пунктом «в» (за віком) (а.с. 13).

21.09.2012 позивачу призначена пенсія за вислугу років. При обчисленні пенсії враховано грошове забезпечення: посадовий оклад - 870,00 грн.; оклад за військове звання - 120,00 грн.; процентна надбавка за вислугу років 40% - 396,00 грн., середньомісячна сума додаткових видів ГЗ за 24 місяці – 1536,02 грн. Сума грошового забезпечення для обчислення пенсії - 2922,00 грн. Основний розмір пенсії: 65 % грошового забезпечення (вислуга років 25) - 1899,31 грн., що підтверджується Повідомленням про призначення пенсії (а.с. 15).

З листа ГУ ПФУ в Донецькій області від 20.04.2018 №1233-к-01 та відзиву відповідача на позов вбачається, що на виконання вимог постанови КМУ №103 та з урахуванням постанови КМУ №704 позивачу здійснено перерахунок пенсії з 01.01.2018 на підставі довідки Донецького обласного військового комісаріату ФС97543/10/332 від 19.03.2018, якою визначені такі складові грошового забезпечення: посадовий оклад - 3520,00; оклад за військовим званням капітан - 1270,00; надбавка за вислугу років 50% - 2395,00.

06.07.2020 позивач звернувся до відповідача із заявою, відповідно до якої просив підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області нову довідку про розмір грошового забезпечення. У відповідності до вимог ст.ст.43 і 63 Закону №2262, ст.9 Закону №2011, із обов`язковим зазначенням відомостей про розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премій, для провадження перерахунку розміру пенсії (а.с. 17).

Листом від 08.07.2020 №11/776 Донецький обласний військовий комісаріат надав негативну відповідь, яку позивач оскаржив у суді.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду по справі №200/7341/20-а від 14.09.2020, яке залишено без змін ухвалою Першого апеляційного адміністративного суду 19.01.2021, позовні вимоги ОСОБА_1 до Донецького обласного військового комісаріату задоволено. Зобов`язано Донецький обласний військовий комісаріат підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог ст.ст.43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, положень Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” із обов`язковим зазначенням відомостей про розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 основного розміру пенсії.

На виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду по справі №200/7341/20-а від 14.09.2020 уповноважений структурний підрозділ Міністерства оборони України - Донецький обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки за вих. №09/01/32 від 18.11.2020 надіслав до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області довідку №ФС-97543/09/01/32 від 18.11.2020.

Листом від 23.12.2020 №0500-0301-8/24556 Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повідомило позивача, що після визнання протиправними та скасування п.п.1-2 Постанови №103 інших рішень Урядом про умови та порядок проведення перерахунку пенсії зазначеній категорії осіб не приймалось, підстави для проведення перерахунку пенсії згідно довідки №ФС-97543/09/01/32 відсутні.

Після отримання вказаного листа позивач звернувся до суду.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду по справі №200/2548/21 від 15.04.2021, позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено у повному обсязі. Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 із урахуванням, у тому числі, додаткових видів грошового забезпечення на підставі довідки Донецького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки №ФС-97543/09/01/32 від 18.11.2020 про розмір грошового забезпечення. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити перерахунок розміру пенсії ОСОБА_1 ) з 01.04.2019 на підставі оновленої довідки Донецького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки №ФС-97543/09/01/32 від 18.11.2020 про розмір грошового забезпечення та провести виплату з урахуванням сплачених сум.

Також на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду по справі №200/7341/20-а від 14.09.2020 уповноважений структурний підрозділ Міністерства оборони України - Донецький обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки за вих. №ФС-97549/09/01/209 від 22.02.2021 надіслав до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області довідку (а.с.21).

Відповідно до зазначеної довідки позивачу встановлено такі види грошового забезпечення: посадовий оклад - 3520,00; оклад за військовим званням капітан - 1270,00; надбавка за вислугу років 50% - 2395,00, надбавка за особливості проходження служби 78%, - 5604,30 грн., надбавка за таємність – 15% - 528,00 грн., надбавка за класну кваліфікацію (1 клас 5 %) – 176,00 грн., премія – 84% - 2956,80 грн. Всього грошове забезпечення – 16450,10 грн.

ГУ ПФУ в Донецькій області листом від 12.03.2021 №0500-0301-8/5663 "Щодо повернення довідок про розмір ГЗ" повідомило Донецький обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки про повернення довідки №ФС-97543/09/01/209 від 22.02.2021, оскільки після визнання протиправними та скасування п.п.1-2 Постанови №103 інших рішень Урядом про умови та порядок проведення перерахунку пенсії зазначеній категорії осіб не приймалось (а.с. 23).

Донецький обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки листом від 29.03.2021 №09/01/401 повідомив позивача, що довідку, яка направлена на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду по справі №200/7341/20-а від 14.09.2020 до ГУ ПФУ в Донецькій області, була повернута без опрацювання на адресу Донецького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (а.с.22).

Не погоджуючись з такою бездіяльністю відповідача позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.

Надаючи правову оцінку вказаним обставинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч.3 ст.51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262 (далі - Закон №2262) перерахунок пенсій у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Згідно з ч.4 ст.63 Закону №2262 усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (далі - Порядок №45), повідомляють орган ПФУ.

Аналогічне вказано Верховним Судом у рішенні у зразковій справі № 160/8324/19 та у постановах Верховного Суду України від 22.04.2014 у справі №21-484а136, Верховного Суду від 10.10.2019 у справі №553/3619/16-а.

Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Додаток 2 до Порядку № 45 містить форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку Постановою №103 було викладено в новій редакції, у якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Окружний адміністративний суд міста Києва рішенням від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, в адміністративній справі №826/3858/18 визнав протиправними та нечинними п.п.1,2 Постанови №103 та зміни до п.5 і додатку 2 Порядку №45.

Оскільки зміни, внесені Постановою №103, зокрема до додатку 2 Порядку №45, у якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, то з дня набрання законної сили рішенням у справі №826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку №45, яка діяла до внесення зазначених змін.

При цьому порядок дій, який повинні вчинити, зокрема, відповідач у зв`язку із втратою чинності положеннями п.п.1, 2 Постанови №103 та змін до п.5 і додатку 2 Порядку №45, не змінився.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок № 3-1.

Відповідно до п.24 Порядку 3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі ст.63 Закону №2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток № 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Тотожні за змістом положення щодо процедури перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовців у разі зміни розміру їх грошового забезпечення містяться у п.п.2, 3 Порядку №45.

Отже, з набранням чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18 (05.03.2019) виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, тому саме у зв`язку з набранням законної сили вказаним рішенням суду позивач отримав право на перерахунок пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою №704 відповідно до вимог ст.ст.43 і 63 Закону №2262-ХІІ та ст.9 Закону №2011-ХІІ.

Верховний Суд у рішенні від 17.12.2019 у зразковій справі дійшов висновку про те, що "дії відповідача щодо відмови позивачу у підготовці та наданні до ГУ ПФУ оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 05.03.2019 є неправомірними, а тому відповідача належить зобов`язати скласти та подати до ГУ ПФУ нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1, станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог ст.ст.43 і 63 Закону №2262-ХІІ, ст.9 Закону №2011-XII та з врахуванням положень постанови №704, із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 (першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії) перерахунку основного розміру пенсії позивача".

Вказане рішення залишено без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 24.06.2020.

Проте, відповідач, Головне управління ПФУ в Донецькій області, не зважаючи на висновок Верховного Суду у зразковій справі, повернуло довідку, видану позивачу, без виконання, посилаючись на неприйняття Урядом нового порядку про умови та порядок проведення перерахунку пенсій (а.с. 23).

Суд зазначає, що Верховний Суд у рішенні у зразковій справі №160/8324/19 з вказаного питання зазначив: "Окружний адміністративний суд міста Києва рішенням від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, в адміністративній справі №826/3858/18 визнав протиправними та нечинними п.п.1, 2 Постанови №103 та зміни до п.5 і додатку 2 Порядку №45.

Оскільки зміни, внесені Постановою №103, зокрема, до додатку 2 Порядку №45, у якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, то з дня набрання законної сили рішенням у справі №826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку №45, яка діяла до зазначених змін.

При цьому порядок дій, який повинен вчинити відповідач у зв`язку із втратою чинності положеннями п.п.1,2 Постанови №103 та змін до п.5 і додатку 2 Порядку №45, не змінився.

Відповідач, зазначаючи у відзиві на адміністративний позов про те, що визнання нечинними в подальшому п.п.1,2 постанови №103 рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 по справі №826/3858/18, яке набрало законної сили 05.03.2019, не може мати наслідком зобов`язання відповідача до вчинення певних дій щодо повторного проведення перерахунку пенсії позивача, та те, що визнання протиправним та нечинними змін до п.5 і додатку 2 Порядку №45 не зумовлює автоматичне відновлення дії попередньої редакції норм Порядку №45, фактично не погоджується с висновками Верховного Суду у зразковій справі, та ставить висновки, зроблені в рішенні Верховного Суду та Постанові Великої Палати Верховного Суду щодо чинності та застосування Порядку №45 та наявності права у пенсіонерів, що отримують пенсію за вислугу років, на перерахунок пенсії з 01.04.2019 року, під сумнів.

При цьому, Великою Палатою Верховного Суду у зразковій справі №160/8324/19 було надано оцінку зазначеним доводам та зроблено висновок про їх необґрунтованість.

Відповідно до ч.5 ст.13 Закону України "Про судоустрій та статус суддів" висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, є обов`язковими для всіх суб`єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.

В даному ж випадку, як слідує із матеріалів справи, на виконання рішення суду Донецьким обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки видано довідку про розмір грошового забезпечення позивача, яку направило до відповідача для перерахунку.

Відтак, суд дійшов висновку, що відповідач, у зв`язку із направленням на його адресу довідки №ФС-97543/09/01/902 від 22.02.2021, складеної Донецьким обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки про грошове забезпечення позивача станом на 05.03.2019, був зобов`язаний провести перерахунок пенсії з 01.04.2019.

Проте, відповідачем відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії позивача із урахуванням нової довідки про розмір його грошового забезпечення, посилаючись на відсутність механізму перерахунку пенсії та не прийняття нормативно - правових актів Кабінетом Міністрів України.

Суд звертає увагу на те, що позивач має право на перерахунок пенсії, а передумовою для його проведення є оформлення довідки про розмір грошового забезпечення позивача.

Водночас, посилання відповідача на те, що у нього відсутні підстави для здійснення перерахунку пенсії за новою довідкою, з огляду на те, що п.п.1,2 Постанови №103 втратили чинність з 05.03.2019, суд оцінює критично адже факт визнання нечинними вказаних норм не позбавляє права позивача на перерахунок його пенсії у зв`язку зі зміною (підвищенням) розміру грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії.

Суд зауважує, що дії це активна поведінка суб`єкта владних повноважень, яка може мати вплив на реалізацію прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб, а протиправна бездіяльність суб`єкта владних повноважень - це зовнішня форма поведінки (діяння) цього органу, яка полягає у неприйнятті рішення чи у нездійсненні юридично значимих і обов`язкових дій на користь заінтересованих осіб, які на підставі закону та/або іншого нормативно-правового регулювання віднесені до компетенції суб`єкта владних повноважень, були об`єктивно необхідними і реально можливими для реалізації, але фактично не були здійснені.

Як свідчать матеріали справи, відповідач, листом фактично відмовив позивачу у здійсненні перерахунку пенсії на підставі оновленої довідки про грошове забезпечення позивача, що свідчить саме про протиправність дій відповідача.

Посилання відповідача у відзиві на позовну заяву на те, що рішенням Донецького окружного адміністративного суду по справі №200/2548/21-а від 15.04.2021 адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління задоволено та зобов`язано Головне управління здійснити перерахунок розміру пенсії позивачу з 01.04.2019 на підставі оновленої довідки Донецького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 18.11.2020 №ФС-97543/09/01/32 про розмір грошового забезпечення та провести виплату з урахуванням сплачених сум, суд не приймає, оскільки предметом розгляду цієї справи є відмова у проведенні перерахунку пенсії на підставі довідки від 22.02.2021 №ФС-97543/09/01/209.

Суд зазначає, що відповідно до ч.2 ст.9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше, як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, у межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Обов`язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб`єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду.

Як зазначив Європейський суд з прав людини у рішенні від 06.09.1978 у справі Класс та інші проти Німеччини , із принципу верховенства права випливає, зокрема, що втручання органів виконавчої влади у права людини має підлягати ефективному нагляду, який, як правило, повинна забезпечувати судова влада. Щонайменше це має бути судовий нагляд, який найкращим чином забезпечує гарантії незалежності, безсторонності та належної правової процедури.

Засіб юридичного захисту має бути ефективним, як на практиці, так і за законом. Так, при розгляді справи було б неприйнятно враховувати право на ефективний засіб захисту, а саме, запобігання порушенню або припиненню порушення з боку суб`єкта владних повноважень, а так само встановлення механізму відновлення, поновлення порушеного права без його практичного застосування. Таким чином, обов`язковим є практичне застосування ефективного механізму захисту.

Спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії, чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникла б необхідність повторного звернення до суду.

З урахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку, що не здійснюючи позивачу перерахунок та виплату пенсії на підставі зазначеної довідки після виникнення підстав для проведення перерахунку та виплати, відповідач допустив протиправні дії, які безпосередньо впливають на права та інтереси позивача, що пов`язані з отриманням пенсії у відповідному розмірі, а тому позовні вимоги в даній частині підлягають задоволенню шляхом визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо відмови здійснити перерахунок пенсії з 01.04.2019 із урахуванням, у тому числі, додаткових видів грошового забезпечення на підставі оновленої довідки Донецького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 22.02.2021 №ФС-97543/09/01/209 про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 та зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити перерахунок розміру пенсії з 01.04.2019 на підставі оновленої довідки Донецького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 22.02.2021 №ФС-97543/09/01/209 про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019, провести виплату з урахуванням сплачених сум за період з 01.04.2019.

Зважаючи на обставини справи, та обраний судом спосіб захисту, у задоволенні вимоги щодо визнання дій щодо повернення довідки протиправними та зобов`язання відповідача витребувати у Донецького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки раніше повернуту оновлену довідку Донецького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 від 22.02.2021 №ФС-97543/09/01/209, слід відмовити оскільки такий спосіб захисту, жодним чином не сприятиме відновленню прав позивача, а визнання протиправними дій відповідача щодо відмови в проведенні перерахунку покладає на нього обов`язок самостійно витребувати від Донецького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки безпідставно повернуту ним довідку від 22.02.2021.

Суд зауважує, що нормами Закону №2262-ХІІ, Порядку №45 врегульовано питання щодо подання та оформлення документів для перерахунку пенсій, відповідно, відповідач протиправно, отримавши оновлену довідку, не перерахував позивачу пенсію.

Позовні вимоги позивача про зобов`язання нараховувати та виплачувати пенсію в перерахованому розмірі, задоволенню не підлягають як передчасні, оскільки тільки після перерахунку позивачу пенсії виникає право на її нарахування та виплату в перерахованому розмірі.

Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Згідно ч.ч.1 та 2 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно з ч.1 ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Згідно зі ст.242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.

Відповідно до п.58 рішення Європейського суду з прав людини у справі Серявін та інші проти України від 10.02.2010, заява №4909/04, Суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча п.1 ст.6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі Руїс Торіха проти Іспанії від 09.12.1994, серія A, №303-A, п.29).

На підставі викладеного, суд дійшов висновку про часткове задоволення позову.

Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов`язаний оцінити, виконуючи свої зобов`язання щодо п.1 ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору (ч.3 ст.139 КАС України).

В той же час, відповідно до ч.8 зазначеної статті Кодексу, у випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.

Враховуючи те, що спір виник внаслідок невиконання відповідачем вимог чинного законодавства України, суд вважає за можливе, в даному випадку, обов`язок щодо відшкодування судових витрат в повному обсязі покласти на Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області.

Керуючись ст.ст. 9, 77, 133, 139, 242, 244-250, 255, 262, 295, 297, 371, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ЄДРПОУ 13486010; 84122, Донецька обл., м. Слов`янськ, пл. Соборна, буд. 3) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.

Визнати протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо відмови ОСОБА_1 здійснити перерахунок пенсії з 01.04.2019 із урахуванням, у тому числі, додаткових видів грошового забезпечення на підставі оновленої довідки Донецького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 22.02.2021 №ФС-97543/09/01/209 про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити ОСОБА_1 перерахунок розміру пенсії з 01.04.2019 на підставі оновленої довідки Донецького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 22.02.2021 №ФС-97543/09/01/209 про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019, провести виплату з урахуванням сплачених сум за період з 01.04.2019.

У задоволенні іншої частини позовних вимог – відмовити.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ЄДРПОУ 13486010; 84122, Донецька область, м. Слов`янськ, пл. Соборна, буд. 3) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) судовий збір у розмірі 908 (дев`ятсот вісім) гривень 00 копійок.

Повне судове рішення складено 11.06.2021.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).

Суддя Т.В.Загацька