Рішення № 97583111, 10.06.2021, Мирноградський міський суд Донецької області (до 25.04.2025 - Димитровський міський суд Донецької області)

Дата ухвалення
10.06.2021
Номер справи
226/1319/21
Номер документу
97583111
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 226/1319/21

Справа № 226/1319/21

Провадження №2/226/479/2021

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 червня 2021 року Димитровський міський суд Донецької області у складі:

головуючого - судді Петуніна І. В.,

за участю секретаря судового засідання Новикової К. В.,

позивач: ОСОБА_1 ,

відповідач: ДП «Мирноградвугілля»,

третя особа: ДП «ОК «Укрвуглереструктуризація»,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Мирнограді Донецької області в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Державного підприємства «Мирноградвугілля», третя особа: Державне підприємство «Об`єднана компанія «Укрвуглереструктуризація» про зобов`язання забезпечити безоплатним вугіллям,

В С Т А Н О В И В:

І. Стислий виклад позиції позивача

Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до Державного підприємства «Мирноградвугілля» про зобов`язання безоплатно забезпечити його вугіллям на побутові потреби, в якому зазначив, що він є пенсіонером вугільної промисловості, останнім місцем його роботи є ВП «Шахта «Родинська» ДП «Мирноградвугілля», звідки він був звільнений у зв`язку з виходом на пенсію у 2008 році. Він проживає в будинку з пічним опаленням за адресою: АДРЕСА_1 має право на отримання вугілля на побутові потреби. 18.01.2021, 09.04.2021 та 22.04.2021 він звертався до відповідача із заявами про надання вугілля на побутові потреби на 2021 рік у розмірі 5,9 тон, але йому було відмовлено у цьому з рекомендацією звернутися до суду для вирішення питання забезпечення вугіллям. До теперішнього часу відповідач його вугіллям на побутові потреби на 2021 рік не забезпечив. Просив суд зобов`язати Державне підприємство «Мирноградвугілля» забезпечити його безоплатно вугіллям на побутові потреби у розмірі 5,9 тон за 2021 рік згідно з нормами Національного стандарту України «Вугілля кам`яне та антрацит для побутових потреб» та стягнути на його користь понесені ним судові витрати в сумі 2008 грн.

ІІ. Заяви (клопотання) учасників справи

Позивач до судового засідання не з`явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, надав суду клопотання з проханням розглянути справу без його участі, на задоволенні позовних вимог наполягав.

Представник відповідача до судового засідання не з`явився, відповідач про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, надав відзив, згідно з яким вимоги позову не визнав, зазначивши, що наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості № 551 від 08.08.2017 (зі змінами внесеними 08.04.2019 № 164) були встановлені терміни виконання заходів з підготовки до ліквідації ВП «Шахта «Родинська» - доробка підготованих запасів 28.12.2018, припинення роботи шахти та передача на ліквідацію - 29.03.2019. На виконання даного наказу підприємством скорочено чисельність штату, а на теперішній час підприємство повністю припинило виробничу діяльність з видобутку вугілля, у зв`язку з чим в нього не має можливості забезпечувати вуглеотримувачів побутовим паливом. Наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 14.11.2019 № 465 ДП «Об`єднана компанія «Укрвуглереструктуризація» призначено замовником і виконавцем робіт та заходів з ліквідації підприємства відповідача. 28.12.2019 затверджено розподільчий баланс про передачу ВП «Шахта «Родинська» на баланс ДП «ОК «Укрвуглереструктуризація», тому зазначене підприємство є одним з правонаступників відповідача. Вважає, що на позивача розповсюджується норма статті 48 Гірничого закону України, де зазначено, що після ліквідації або консервації гірничодобувного підприємства питання забезпечення його пенсіонерів паливом на побутові потреби вирішується шляхом виділення на його придбання цільової субсидії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. У задоволенні позовних вимог просив відмовити.

Представник третьої особи до судового засідання не з`явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, клопотання про відкладення розгляду справи від нього не надходило.

Клопотань в порядку ст. 222 ЦПК України учасниками справи суду не надано, підстави для вирішення справи шляхом укладення мирової угоди відсутні.

ІІІ. Процесуальні дії у справі

11.05.2020 на підставі ухвали судді відкрите провадження у даній справі, яка розглядається у спрощеному позовному провадженні, розгляд справи по суті призначений на 09.00 год. 10.06.2021, відповідачу запропоновано подати суду відзив на позовну заяву.

ІV. Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 з 28.12.1982 перебував з відповідачем у трудових відносинах та 26.10.2008 звільнений за власним бажанням у зв`язку з переходом на пенсію (а.с. 10-12).

З 20.02.2008 ОСОБА_1 є пенсіонером та отримує пенсію за віком (а.с. 13).

ОСОБА_1 зареєстрований та мешкає за адресою: АДРЕСА_1 , у будинку з пічним опаленням та кухонним вогнищем для приготування їжі, абонентом Красноармійського управління по газопостачанню і газифікації у приватному секторі на природному газі не є (а.с. 20, 21).

18.01.2021, 09.04.2021, 22.04.2021 позивач звертався до керівництва ДП «Мирноградвугілля» з приводу внесення його до списків на безоплатне забезпечення вугіллям на побутові потреби на 2021 рік та на саме забезпечення його вугіллям на побутові потреби у 2021 році в розмірі 5,9 т на рік (а.с. 14, 16, 18).

На всі звернення позивача до ДП «Мирноградвугілля», ним вчасно отримані відповіді (від 02.02.2021, від 19.04.2021, від 26.04.2021) з роз`ясненням про необхідність вирішення даного питання у судовому порядку через триваючу ліквідацію підприємства ВП «Шахта «Родинська», яка забезпечувала його вугіллям (а.с. 15, 17, 19).

V. Оцінка суду

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав.

Відповідно до ч.7 ст.43 Гірничого Закону України підприємства з видобутку вугілля та вугледобудівні підприємства безоплатно надають вугілля на побутові потреби у розмірі, що визначається колективним договором, у тому числі таким категоріям осіб, як: пенсіонерам, які пропрацювали на підприємствах з видобутку (переробки) вугілля, вуглебудівних підприємствах: на підземних роботах - не менше ніж 10 років для чоловіків і не менше 7 років 6 місяців - для жінок; на роботах, пов`язаних із підземними умовами, - не менше ніж 15 років для чоловіків і не менше 12 років 6 місяців - для жінок; на роботах технологічної лінії на поверхні діючих шахт чи на шахтах, що будуються, розрізах, збагачувальних та брикетних фабриках - не менше ніж 20 років для чоловіків і не менше 15 років - для жінок.

Постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2012 року № 608 затверджено мінімальну норму забезпечення твердим пічним побутовим паливом осіб, які мають право на його отримання згідно із Гірничим Законом України, у кількості 5,9 тонни вугілля на одне домогосподарство на рік.

Галузева угодам між Міністерством вугільної промисловості України, іншими державними органами, власниками (об`єднаннями власників), що діють у вугільній галузі, і всеукраїнськими профспілками вугільної промисловості від 03.07.2001 в пункті 12.10.3 визначає, що безоплатне забезпечення вугіллям працівників і пенсіонерів вугільної промисловості здійснюється за нормою 5,9 тонн на рік на будинок або квартиру. Списки вуглеотримувачів складаються щорічно з 1 по 15 грудня, станом на 1 грудня, підписуються за згодою з профкомом керівником підприємства, головним бухгалтером, відділом кадрів. На тих, що поступили пізніше, складаються додаткові списки.

Ліквідація або консервація гірничого підприємства відповідно до вимог статті 45 Гірничого закону України здійснюється за проектом, затвердженим власником (керівником) гірничого підприємства, який включає соціально-економічне обґрунтування, технічне рішення, пропозиції про можливе відновлення гірничих робіт, використання гірничих виробок, будівель, споруд іншого призначення, заходи, спрямовані на запобігання небезпечному впливу на інші підприємства, довкілля та людей, та який пройшов оцінку впливу на довкілля, технічну та інші види експертиз, а також погоджений в установленому законодавством порядку з органами гірничого нагляду, органами місцевого самоврядування та іншими заінтересованими органами. Питання правонаступництва гірничих підприємств, що ліквідуються або консервуються, вирішуються Кабінетом Міністрів України відповідно до законодавства.

Порядок і організація проведення ліквідаційних заходів відбувається відповідно до положень Порядку ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.08.1997 №939 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 06.07.2002 №938) (надалі Постанова).

Відповідно до пункту 4 Порядку рішення про ліквідацію гірничого підприємства приймається Кабінетом Міністрів України за пропозицією Міненерговугілля, погодженою в установленому порядку із заінтересованими органами виконавчої влади, в тому числі з відповідними облдержадміністраціями.

За пунктом 9 Порядку Міненерговугілля видає не пізніше ніж за три місяці до початку робіт з ліквідації гірничого підприємства наказ про утворення ліквідаційної комісії. Ліквідаційна комісія відповідно до законодавства здійснює заходи щодо ліквідації гірничого підприємства, погашення кредиторської заборгованості, стягнення дебіторської заборгованості, скорочення чисельності працівників, а також готує і подає для затвердження Міненерговугіллям розподільний баланс з переліком основних виробничих фондів, які підлягають ліквідації та можуть бути використані для виконання робіт з фізичної ліквідації підприємства, та пропозиції щодо встановлення правонаступників майна, яке не підлягає фізичній ліквідації. Акт приймання-передачі погоджується з головою ліквідаційної комісії та керівником замовника і затверджується Міненерговугіллям. Після затвердження акта ліквідаційна комісія гірничого підприємства вживає заходів для завершення ліквідаційної процедури відповідно до законодавства з виключенням його з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій.

За змістом пункту 17 Порядку підсумки фактичного виконання робіт з фізичної ліквідації гірничого підприємства та їх відповідність передбаченим у затвердженому проекті заходам розглядаються комісією, що утворюється замовником даного проекту ліквідації. Датою фізичної ліквідації гірничого підприємства вважається дата затвердження замовником проекту ліквідації актів прийняття відповідних робіт. Після фізичної ліквідації гірничого підприємства визначається в установленому порядку правонаступник щодо соціального захисту категорій осіб відповідно до частини п`ятої статті 48 Гірничого закону України. Підсумки фактичного виконання робіт і заходів з ліквідації гірничого підприємства, у тому числі робіт з охорони довкілля та їх відповідність передбаченим у затвердженому проекті заходам, розглядаються комісією, що утворюється Міненерговугіллям. Датою виконання у повному обсязі робіт, передбачених проектом ліквідації, вважається дата затвердження Міненерговугіллям актів прийняття таких робіт, складених зазначеною комісією, та передачі в установленому порядку об`єктів, у тому числі відбудованих у процесі ліквідації гірничого підприємства, на підставі яких складаються та затверджуються ліквідаційні баланси і закриваються кошториси.

Згідно із частиною п`ятою статті 48 Гірничого закону України після ліквідації або консервації гірничого підприємства надається субсидія на придбання твердого палива або на оплату житлово-комунальних послуг у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України.

Національним стандартом України «Вугілля кам`яне та антрацит для побутових потреб» ДСТУ 7146:2010 у пунктах 3.1-3.4 визначено, що для побутових потреб використовують вугілля марок Д, ДГ, Г, П, А та Ж згідно з ДСТУ 3472 Донецького та Львівсько-Волинського басейну, з розмірами кусків згідно з ГОСТ 19242, а також вугілля, що імпортують, якщо воно за класифікаційними показниками відповідає ДСТУ 3472, а за розміром кусків (крім 6-100 мм) - ГОСТ 19242. Для побутових потреб використовують збагачене розсортоване та незбагачене розсортоване вугілля. За якісними, технологічними та фізико-механічними показниками вугілля повинно відповідати вимогам, зазначеним у таблиці 1 Стандарту. За якісними показниками, що характеризують безпечність, вугілля повинно відповідати вимогам, зазначеним у таблиці 2 Стандарту.

Враховуючи це, положення частини сьомої статті 43 Гірничого закону України, а також те, що будинок, в якому проживає позивач, обладнаний пічним опаленням, на підставі пунктів 12.10.3, 12.10.7 Галузевої угоди між Міністерством енергетики та вугільної промисловості України, іншими державними органами, власниками (об`єднаннями власників), що діють у вугільній галузі, і всеукраїнськими профспілками вугільної промисловості від 03.07.2001 (яка є чинною), пункту 10.12 Колективного договору ДП «Красноармійськвугілля» на 2007 рік (який є також наразі чинним), позивач має право на безоплатне забезпечення вугіллям підприємством ВП «Шахта «Родинська» ДП «Мирноградвугілля» по нормі 5,9 тони на рік на домоволодіння.

Але, відповідач свого обов`язку перед позивачем щодо безкоштовного забезпечення його вугіллям для побутових потреб на 2021 рік не виконав.

Наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України № 465 «Про заходи з ліквідації ВП «Шахта «Родинська» ДП «Мирноградвугілля»

Державне підприємство «Об`єднана компанія «Укрвуглереструктуризація» призначено замовником і виконавцем робіт та заходів з ліквідації ВП «Шахта «Родинська» ДП «Мирноградвугілля». ДП «ОК «Укрвуглереструктуризація» зобов`язано прийняти згідно із затвердженим Міністерством енергетики та вугільної промисловості України розподільчим балансом ВП «Шахта «Родинська» на баланс ДП «ОК «Укрвуглереструктуризація» основні виробничі фонди, які підлягають ліквідації і потрібні для виконання робіт та заходів з ліквідації ВП «Шахта «Родинська» та забезпечити виконання робіт та заходів з ліквідації ВП «Шахта «Родинська» (а.с. 34, 35).

Аналіз норм Порядку ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств дає підстави для висновку, що є дві стадії ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств: юридична та фізична. Юридична ліквідація підприємства регламентована пунктом 9 Порядку і полягає у затвердженні Міненерговугіллям розподільного балансу з переліком основних виробничих фондів, які підлягають ліквідації та можуть бути використані для виконання робіт з фізичної ліквідації підприємства, та пропозиції щодо встановлення правонаступників майна, яке не підлягає фізичній ліквідації і виключення ліквідованого підприємства з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій.

Датою ж фізичної ліквідації гірничого підприємства вважається дата затвердження замовником проекту ліквідації актів прийняття відповідних робіт. Після фізичної ліквідації гірничого підприємства визначається в установленому порядку правонаступник щодо соціального захисту категорій осіб відповідно до частини п`ятої статті 48 Гірничого закону України. Датою виконання у повному обсязі робіт, передбачених проектом ліквідації, вважається дата затвердження Міненерговугіллям актів прийняття таких робіт, складених комісією, утвореною замовником проекту ліквідації, та передачі в установленому порядку об`єктів, у тому числі відбудованих у процесі ліквідації гірничого підприємства, на підставі яких складаються та затверджуються ліквідаційні баланси і закриваються кошториси (пункт 17 Порядку).

Відповідно до частини другої статті 78 ЦПК України обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Відповідачем повністю не виконані вимоги пунктів 9, 17 Порядку ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств.

З Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, сформованим станом на 10.06.2021, вбачається, що відомості про ліквідацію ВП «Шахта «Родинська» ДП «Мирноградвугілля» до Реєстру не внесені (а.с.62-72).

Таким чином, ліквідація Відокремленого підрозділу «Шахта «Родинська», яке є структурним підрозділом Державного підприємства «Мирноградвугілля», на час розгляду справи не відбулася, тому підстав для звільнення від юридичного обов`язку із забезпечення відповідних категорій осіб безоплатно вугіллям, передбаченого положеннями частини сьомої статті 43 Гірничого закону України, у суду немає. До часу ліквідації у порядку, визначеному законодавством, всі права та обов`язки щодо діяльності підприємства, питань соціального забезпечення громадян, визначених законодавством, має нести підприємство відповідача, оскільки інше, на час ліквідаційної процедури, належний у цьому випадку орган - Кабінет Міністрів України, не визначав.

Оскільки позивачу рішенням відповідача відмовлено у забезпеченні такого права, суд вважає вимоги позивача правомірними та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі, а тому з відповідача необхідно зобов`язати безоплатно надати позивачу вугілля на побутові потреби на 2021 рік у кількості 5,9 тон. При цьому вугілля для побутових потреб, що має бути надано позивачеві, повинно відповідати вимогам Національного стандарту України «Вугілля кам`яне та антрацит для побутових потреб» ДСТУ 7146:2010.

VІ. Розподіл судових витрат між сторонами

Визначаючи розмір витрат, пов`язаних з правничою допомогою адвоката суд виходить з такого.

В силу ст.137 ЦПК України, витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.

За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами. Для цілей розподілу судових витрат: розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.

Згідно з наданими документами, позивачем понесені витрати на професійну правничу допомогу в сумі 1100 грн (консультація 200 грн та підготовка та складання позову до суду 900 грн) (а.с. 22, 24-27), які, як вважає суд, підлягають стягненню з відповідача на користь позивача.

Крім того, суд вважає, що в силу ст.141 ЦПК України, з відповідача на користь позивача необхідно стягнути судовий збір в сумі 908 грн (а.с. 1, 2, 3).

На пiдставi Гірничого закону України, керуючись ст.ст.2, 5, 10-13, 34, 141, 200, 206, 258-259, 265, 352, 354 ЦПК України, суд,

У Х В А Л И В:

Позов ОСОБА_1 , зареєстрований та мешкає за адресою: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 до Державного підприємства «Мирноградвугілля», юридична адреса: 85323, Донецька область, м. Мирноград, вул. Соборна, 1, код за ЄДРПОУ 32087941, третя особа Державне підприємство «Об`єднана компанія «Укрвуглереструктурізація», юридична адреса: 03142, м. Київ, пров. Приладний, 2а, код за ЄДРПОУ 39244468, про зобов`язання забезпечення безоплатним вугіллям на побутові потреби, задовольнити.

Зобов`язати Державне підприємство «Мирноградвугілля» безоплатно надати ОСОБА_1 вугілля на побутові потреби за 2021 рік у кількості 5,9 тон, яке має відповідати вимогам Національного стандарту України «Вугілля кам`яне та антрацит для побутових потреб» ДСТУ 7146:2010.

Стягнути з Державного підприємства «Мирноградвугілля» на користь ОСОБА_1 понесені ним витрати на професійну правничу допомогу в сумі 1100 (одна тисяча) грн., а також сплачений ним судовий збір в сумі 908 (дев`ятсот вісім) грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, яка може бути подана до Донецького апеляційного суду протягом 30 днів з дня складання повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 11 червня 2021 року.

Суддя Петунін І.В.