
Справа № 560/8592/20
РІШЕННЯ
іменем України
10 червня 2021 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Фелонюк Д.Л. розглянув адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Хмельницького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії.
І. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ СТОРІН
ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Хмельницького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, в якому просить:
- визнати протиправними дії відповідача щодо зазначення у довідці від 18.11.2020 заниженого розміру посадового окладу 6060,00 грн та недійсною цю довідку;
- зобов`язати відповідача скласти та подати до ГУ ПФУ нову довідку про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 з врахуванням положень постанови КМУ від 30.08.2017 №704, із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, з урахуванням розміру посадового окладу в сумі 7890 грн, для проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру пенсії;
- встановити судовий контроль за виконанням судового рішення шляхом зобов`язання відповідача подати звіт про виконання судового рішення протягом чотирнадцяти днів з дня набрання ним законної сили.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що йому призначена пенсія відповідно до Закону України №2262-ХІІ від 09.04.1992 "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262-ХІІ).
На виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 02.11.2020 у справі №560/4663/20 відповідач 19.11.2020 надіслав до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 для проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру пенсії. При цьому у довідці від 18.11.2020 №ХС-47651 знову зазначено занижений розмір посадового окладу 6060,00 грн. Проте, рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 11.04.2019 у справі №560/351/19 вже визнавалися протиправними дії Хмельницького обласного військового комісаріату щодо виготовлення довідки, зокрема, від 26.12.2018 №ХС-47651, з посадовим окладом 6060,00 грн.
До суду надійшов відзив, в якому відповідач просить відмовити в задоволенні позовних вимог. Зазначає, що посадовому окладу у розмірі 6060,00 грн відповідає 31 тарифний розряд. Підстав для включення в довідку про розмір грошового забезпечення посадового окладу в розмірі 7890,00 грн (44 тарифний розряд) немає.
ІІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 28.12.2020 відкрито провадження в цій справі та вирішено її розглянути за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
ІІІ. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ
Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 11.04.2019 у справі №560/351/19, залишеним без змін постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 04.09.2019, зокрема, визнано протиправними дії Хмельницького обласного військового комісаріату щодо виготовлення та направлення до Головного управління Пенсійного фонду України довідок про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 від 13.11.2018 №ХС47651, від 26.12.2018 №ХС47651.
У цьому рішенні встановлено, що Хмельницький обласний військовий комісаріат виготовив та направив до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 від 26.12.2018 №ХС47651, згідно якої посадовий оклад позивача становить 6060,00 грн.
Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області 01.02.2019 здійснило перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018 на підставі довідки Хмельницького обласного військового комісаріату від 26.12.2018 №ХС47651.
Посадовий оклад позивача, встановлений до 01.01.2018 в розмірі 1480,00 грн, відповідає тарифному розряду "44", що відповідає інформації, відображеній у довідці про розмір грошового забезпечення від 15.03.2018 №ХС47651, згідно якої посадовий оклад становить 7890,00 грн (прожитковий мінімум 1762,00 грн. х тарифний коефіцієнт 4,48).
Обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом (частина 4 статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України).
На виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 02.11.2020 у справі №560/4663/20 Хмельницький обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки направив до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області довідку від 18.11.2020 №ХС-47651 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 для перерахунку пенсії. В цій довідці зазначений посадовий оклад в розмірі 6060,00 грн, що відповідає 31 тарифному розряду.
Позивач звернувся до Хмельницького обласного військового комісаріату з заявою від 01.12.2020, в якій просив направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області нову довідку із зазначенням посадового окладу в розмірі 7890,00 грн.
Листом від 08.12.2020 №14/6689 повідомлено ОСОБА_1 про те, що на Хмельницький обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки не покладено жодних зобов`язань в установленому чинним законодавством порядку, а також рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 02.11.20230 у справі №560/4663/20, щодо включення до довідки про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 посадового окладу у розмірі 7890,00 грн (44 тарифний розряд).
IV. ЗАКОНОДАВСТВО ТА ОЦІНКА СУДУ
Відповідно до частини 4 статті 63 Закону №2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі - Постанова №103) постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом №2262-ХІІ до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 за № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (далі - Постанова №704).
Згідно з пунктом 2 Постанови №103 виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 р.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 в адміністративній справі № 826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45.
Таким чином, з 05.03.2019 - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою №704 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та статті 9 Закону України №2011-XII від 20.12.1991 "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".
При цьому, відповідно до Постанови №704 та з метою визначення посадових окладів осіб офіцерського складу Збройних Сил України Наказом Міністерства оборони України №90 від 01.03.2018 "Про встановлення тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України" установлено тарифні розряди за основними типовими посадами та основними посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України згідно зі схемами, визначеними у додатках 1 - 22 до цього наказу, а також співвідношення встановлених до 01.03.2018 окладів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України та осіб офіцерського складу Збройних Сил, звільнених з військової служби, до відповідних тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України згідно зі схемами, визначеними у додатках 23, 24 до цього наказу.
Так, відповідно до Схеми співвідношення встановлених до 01.01.2018 окладів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України та осіб офіцерського складу Збройних Сил, звільнених з військової служби, до відповідних тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України, яка є Додатком 24 до Наказу №90, посадовий оклад, встановлений (обчислений) до 01.01.2018 в розмірі 1480 - 1519 грн відповідає тарифному розряду "44", що встановлюються з 01.01.2018 відповідно до Постанови №704.
Пунктом 1 Постанови №704 затверджено, зокрема, тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 1.
Згідно з тарифною сіткою розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу, яка є Додатком 1 до Постанови №704, тарифному розряду "44" відповідає тарифний коефіцієнт "4,48".
При цьому, приміткою 1 Додатку 1 Постанови №704 визначено, що посадові оклади за розрядами тарифної сітки визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт. У разі коли посадовий оклад визначений у гривнях з копійками, цифри до 4,99 відкидаються, від 5 і вище - заокруглюються до десяти гривень.
Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2018 рік" визначено, що з 01.01.2018 розмір прожиткового мінімуму на одну працездатну особу становить 1762 грн.
Позивач отримував пенсію, виходячи із розміру посадового окладу, встановленого до 01.03.2018 в розмірі 1480,00 грн. Таким чином, посадовий оклад в розмірі 1480 грн відповідав тарифному розряду "44", якому, в свою чергу, відповідає тарифний коефіцієнт 4,48.
З огляду на викладене, посадовий оклад позивача для перерахунку пенсії згідно з Постановою №103 необхідно розраховувати, виходячи із розрахунку 1762,00 грн (прожитковий мінімуму) х 4,48 (тарифний коефіцієнт) = 7893,76 грн. При цьому з врахуванням примітки 1 Додатку 1 Постанови №704 розмір посадового окладу позивача становить 7890,00 грн.
В той же час, Хмельницький обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки сформував та направив до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області довідку від 18.11.2020 №ХС-47651, в якій зазначено посадовий оклад в розмірі 6060,00 грн.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що посадовий оклад позивача для перерахунку пенсії необхідно розраховувати, виходячи із співвідношення його посадового окладу встановленого до 01.03.2018, тобто 1480 грн до відповідного тарифного розряду за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України, що згідно додатку 24 до Наказу №90 від 01.03.2018 відповідає тарифному розряду "44" та розміру посадового окладу - 7890,00 грн.
Суд критично оцінює доводи відповідача про те, що нього рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 02.11.20230 у справі №560/4663/20 не покладено зобов`язань щодо включення до довідки про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 посадового окладу у розмірі 7890,00 грн (44 тарифний розряд), оскільки вказане рішення не містить і вказівки на те, що розмір посадового окладу слід зменшити. Водночас, протиправність дій відповідача щодо зазначення посадового окладу позивача в розмірі 6060,00 грн встановлено рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 11.04.2019 у справі №560/351/19, залишеним без змін постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 04.09.2019.
Таким чином, дії Хмельницького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо зазначення у довідці від 18.11.2020 №ХС-47651 заниженого розміру посадового окладу 6060 грн є протиправними.
Щодо вимог позивача в частині визнання недійсною вказаної довідки, суд зазначає наступне.
Згідно з пунктом 2 частини 1 статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом, зокрема, визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.
Отже, фактично у спірному випадку позивач просить визнати протиправною та скасувати довідку.
Індивідуальний акт - акт (рішення) суб`єкта владних повноважень, виданий (прийняте) на виконання владних управлінських функцій або в порядку надання адміністративних послуг, який стосується прав або інтересів визначеної в акті особи або осіб, та дія якого вичерпується його виконанням або має визначений строк (пункт 19 частини 1 статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України).
Чинне законодавство України встановлює обов`язок Хмельницького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки надавати пенсійному органу інформацію про розмір грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців. Тобто, довідка від 18.11.2020 №ХС-47651 фіксує результат дій відповідача щодо встановлення грошового забезпечення військовослужбовців за відповідною (аналогічною) посадою.
Таким чином, довідка Хмельницького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки - це службовий документ, який містить інформацію про розмір грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій.
Отже, довідка від 18.11.2020 №ХС-47651 не є індивідуальним актом відповідача а тому, підстави для її скасування (або визнання недійсною, як вказує позивач) відсутні, оскільки відповідний спосіб захисту порушеного права застосовується у випадку визнання протиправними актів індивідуальної дії, зокрема, рішень суб`єкта владних повноважень.
Водночас, з урахуванням встановлених у справі обставин, суд дійшов висновку про необхідність зобов`язання відповідача скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 з врахуванням положень Постанови №704, із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, з урахуванням розміру посадового окладу в сумі 7890 грн, для проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру пенсії.
За нормами частин 1 та 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Наведене свідчить про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог.
Відповідно до частин 1, 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Предметом позову є одна вимога немайнового характеру, яка хоч і задоволена частково, але розмір компенсації за сплачений судовий збір суд визначає, виходячи з кількості (а не з розміру) задоволених/незадоволених позовних вимог. Такий механізм розподілу витрат зі сплати судового збору застосовано Верховним Судом у рішенні від 16.06.2020 по справі №620/1116/20.
Позивач сплатив судовий збір у розмірі 840,80 грн, а тому, ці витрати слід стягнути на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Також позивач заявив клопотання про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення, про що суд зазначає наступне.
Згідно з частиною 1 статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Отже, зазначені процесуальні дії є диспозитивним правом суду, яке може використовуватися в залежності від наявності об`єктивних обставин, які підтверджені належними і допустимими доказами.
Позивач не навів аргументів на переконання необхідності вжиття таких процесуальних заходів і не надав доказів в підтвердження наміру відповідача на ухилення від виконання судового рішення, тому, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення вимоги позивача в частині встановлення відповідачу строку для подання до суду звіту про виконання рішення суду. Аналогічна правова позиція викладена, зокрема, у постановах Верховного Суду від 17.02.2020 у справі №804/5361/16 та від 26.03.2020 у справі №823/175/17.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Хмельницького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо зазначення у довідці від 18.11.2020 №ХС-47651 заниженого розміру посадового окладу 6060 грн.
Зобов`язати Хмельницький обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, з урахуванням розміру посадового окладу в сумі 7890 грн, для проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру пенсії.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати у розмірі 840 (вісімсот сорок) грн 80 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Хмельницького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 ) Відповідач:Хмельницький обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки (вул. Героїв Майдану, 64,Хмельницький,Хмельницька область,29000 08202826) Головуючий суддя Д.Л. Фелонюк