
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 червня 2021 року Справа №480/2724/21
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Гелети С.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін у приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач) звернувся з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (далі по тексту - відповідач), в якій просить визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 08.02.2021 про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком відповідно до ст. 55 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” та зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до ст. 55 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” з дати подання заяви про призначення пенсії.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач є ліквідатором наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, звернувся до органу Пенсійного фонду України із заявою про призначення йому пенсії, але відповідач відмовив у такому призначенні, мотивуючи це тим, що архівна довідка штабу Південного оперативного командування в/ч 07048, виписка з наказу №86 від 13.05.1986 не містять інформації про дні виїздів у зону відчуження, місце дислокації військової частини, а також відсутній рік перебування позивача в зоні ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Позивач вважає таке рішення протиправним, оскільки порушує його гарантоване Конституцією право на пенсію за віком зі зменшення пенсійного віку.
Відповідач повідомлявся про розгляд даної справи належним чином (а.с. 23), проте заяви про визнання позову чи відзив на позовну заяву в строки, передбачені статтею 261 КАС України, до суду не надав.
Згідно із ч. 6 ст. 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Судом було відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін. На виконання вимог ухвали суду від 05.04.2021 представник відповідача подав витребувані судом документи.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, суд зазначає наступне.
Матеріалами справи підтверджується, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 (а.с. 17).
02.02.2021 позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення йому пенсії за віком (а.с. 29).
Рішенням №9564 від 08.02.2021 позивачу відмовлено у призначенні пенсії відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи" у зв`язку з тим, що в наданих документах, а саме в довідці архіву штабу Південного оперативного командування в/ч 07048 та виписці з наказу №86 від 13.05.1986 відсутні дані виїзду в зону відчуження та місце дислокації військової частини, також в зазначеному періоді з 08.05 по 11.05 відсутній рік. Наданих документів недостатньо для призначення пенсії (а.с. 46).
Не погодившись з висновками, зазначеними в спірному рішенні, позивач звернувся до суду з відповідним позовом.
Суд, надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, зазначає наступне.
Статтею 10 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” від 28.02.1991р. №796-XII (далі - Закон №796-XII) передбачено, що учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов`язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві.
Відповідно до ст. 55 Закону №796 особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статті 26 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”.
Так, учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів, мають право на пільгову пенсію із зменшенням пенсійного віку на 10 років, які працювали у 1987 році у зоні відчуження не менше 14 календарних днів - на 8 років, а учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року від 1 до 5 календарних днів мають право на пільгову пенсію із зменшенням пенсійного віку на 5 років.
Згідно статті 65 Закону №796-XII документами, які підтверджують статус громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користуватися пільгами, встановленими цим Законом, є посвідчення “Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС” та “Потерпілий від Чорнобильської катастрофи”.
Видача посвідчень провадиться спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням районних державних адміністрацій. Порядок видачі посвідчень встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 №51 затверджено Порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (далі - Порядок №51), яким визначено, зокрема, правила видачі посвідчень учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи, коло осіб, яким вони видаються.
Згідно із частиною першою статті 15 Закону №796-XII підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами.
В свою чергу довідки про період проживання, роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення є лише підставою для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”, затвердженим постановою Правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 р. №22-1 (далі - Порядок №22-1) (зареєстровано у Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за №1566/11846), передбачено, що при призначенні (перерахунку) пенсії за віком надаються, зокрема, документи, які засвідчують особливий статус особи, та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, форма якої затверджена постановою Державного комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988 р. №122.
Відповідно до Порядку №22-1 документами, які засвідчують особливий статус особи є: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 9 березня 1988 року №122, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об`єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування (при призначенні пенсії із застосуванням норм статті 55 Закону №796-XII). Відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення” необхідними умовами призначення пенсії за віком на пільгових умовах є досягнення особою певного віку і наявність необхідного стажу роботи на певних роботах або у певних умовах.
Матеріалами справи підтверджується, що позивач у період з 1985 по 1987 р.р. проходив строкову службу у в/ч 07048, що підтверджується військовим квитком (а.с. 25). Крім того, за змістом виписки із наказу командира в/ч 07048 від 13.05.1986 №86 (а.с. 61) та довідкою архівного штабу Південного оперативного командування (а.с. 61, зворот. стор) позивач, який проходив строкову службу у 1986 році у військовій частині 07048, приймав участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що підтверджується
Зазначені копії первинних документів відповідачем були отримані від Управління соціального захисту населення Сумської РДА , які зберігаються у статусній справі учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2 №260369, були надані відповідачу на його запит.
Стосовно посилання відповідача щодо не зазначення у витягу із наказу командира в/ч 07048 від 13.05.1986 №86 року перебування позивача на ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, суд зазначає, що аварія на Чорнобильській АЕС відбулася у 1986 році під час перебування позивача на військовій строковій службі і згідно виданого 13.05.1986 наказу вже був затверджений список осіб військової частини, які приймали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, тобто в період з дня аварії 26.04.1986 по день винесення наказу 13.05.1986 №86. Таким чином посилання відповідача у спірному рішенні про те, що неможливо встановити рік перебування позивача на ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є необґрунтованим.
Крім того, суд зазначає, що відповідачем взагалі не досліджено та не відображено в спірному рішенні факт видачі позивачу посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році (категорія 2) серія НОМЕР_1 .
Так, в матеріалах справи наявна копія посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1986 році (категорії 2) серія НОМЕР_1 , яке видано позивачу у встановленому порядку Сумською обласною державною адміністрацією, яке містить відмітку про перереєстрацію. Доказів того, що таке посвідчення видано незаконно чи безпідставно матеріали справи не містять, відповідачем не надано.
Таким чином відповідачем безпідставно не було взято до уваги наявність виданого 14.10.1994 позивачу посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1986 році (категорії 2) серія НОМЕР_1 , яке видано позивачу у встановленому порядку Сумською обласною державною адміністрацією, така інформація не досліджувалася, взагалі не бралася до уваги.
Разом із тим, судом враховується правова позиція Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного, викладена в постанові від 24 липня 2018 року по справі №524/2062/17, в якій Верховний Суд зазначає, що законодавець встановив перелік документів, що підтверджують участь особи у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, який не обмежується лише довідкою форми № 122, а навпаки такий факт може бути підтверджений будь-якими первинними документами.
Документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом, є посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" та "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи".
Такі документи, як довідки про період роботи (служби) у зоні відчуження, відповідно до статті 15 Закону № 796-XII є лише підставою для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Також Верховний Суд зазначив, що дислокація військової частини не в зоні відчуження не позбавляє особу можливості брати участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, а така участь підтверджується рештою доказів.
Враховуючи вище викладене, рішення відповідача прийнято без врахування всіх обставин справи, висновки є безпідставними, а тому суд задовольняє вимоги в частині скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 08.02.2021 про відмову позивачу у призначенні пенсії за віком відповідно до ст. 55 ЗУ “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, оскільки прийнято таке рішення без врахування наявності виданого 14.10.1994 позивачу посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1996 році категорії 2 серія НОМЕР_1 .
Стосовно зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області призначити позивачу пенсію за віком відповідно до ст. 55 ЗУ “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” з дати подання заяви про призначення пенсії, суд відмовляє в їх задоволенні, виходячи із наступного.
Відповідно до ч.1 ст. 58 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”, Пенсійний фонд є органом, який здійснює керівництво та управління солідарною системою, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішує питання, пов`язані з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснює адміністративне управління Накопичувальним фондом та інші функції, передбачені цим Законом і статутом Пенсійного фонду. Згідно з п.4.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об`єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію. Саме органи пенсійного фонду визначають правильність та повноту наданих документів для призначення (перерахунку) пенсії.
Суд не може підміняти пенсійний орган, уповноважений на виконання функцій з розрахунку та призначення, перерахунку пенсій громадянам. Оскільки рішення про призначення пенсії приймається органом Пенсійного фонду і право на призначення пенсії є його виключними повноваженнями, втручання у яке не відповідатиме завданням адміністративного судочинства, суд вважає за необхідне застосувати належний спосіб захисту прав позивача та вийти за межі позовних вимог для повного захисту порушеного права на пенсію у відповідності до вимог ст. 9 КАС України та зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області повторно розглянути заяву позивача від 02.02.2021 та прийняти відповідне рішення із урахуванням висновків суду по даній справі.
Враховуючи задоволення позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, відповідно до ст. 139 КАС України, суд вважає за необхідне відшкодувати позивачу за рахунок бюджетних асигнувань відповідача суму судового збору в розмірі 908,00 грн., сплачену позивачем при зверненні до суду, що підтверджується квитанцією від 01.04.2021, оригінал якої знаходиться в матеріалах справи (а.с. 8).
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії – задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 08.02.2021 про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком відповідно до ст. 55 ЗУ “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, м. Суми, вул. Пушкіна, 1, код ЄДРПОУ 21108013) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , і.к. НОМЕР_2 ) від 02.02.2021 про призначення ОСОБА_1 пенсії за віком із зниженням пенсійного віку згідно ст. 55 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
В задоволенні інших вимог – відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, м. Суми, вул. Пушкіна, 1, код ЄДРПОУ 21108013) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , і.к. НОМЕР_2 ) суму судового збору в розмірі 908,00 грн.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено та підписано 10.06.2021.
Суддя С.М. Гелета