
РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
08 червня 2021 року м. Рівне №460/8405/20
Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Щербакова В.В., розглянувши у спрощеному позовному провадженні без повідомлення учасників справи адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Територіального управління Державної судової адміністрації України в Рівненській області про визнання протиправними дії та зобов`язання вчинення певних дій,
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 (далі– позивач) звернулася до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом до Територіального управління Державної судової адміністрації України в Рівненській області (далі – відповідач), в якому просить суд:
1) визнати протиправними дії відповідача щодо відмови зарахувати до стажу позивача для визначення розміру доплати за вислугу років періоду роботи стажиста Сарненського районного народного суду Рівненської області з 01.08.1984 по 16.03.1986, а також щодо відмови у видачі позивачу довідки розрахунку стажу з урахуванням періоду стажування та оновленої довідки про суддівську винагороду працюючого на відповідній посаді судді для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці із застосуванням до базового розміру посадового окладу регіонального коефіцієнту 1,1 і розміру доплати за вислугу років 60 %;
2) зобов`язати відповідача зарахувати до стажу позивача для визначення розміру доплати за вислугу років період роботи стажиста Сарненського районного народного суду Рівненської області з 01.08.1984 по 16.03.1986 і видати позивачу довідку розрахунку стажу з урахуванням вказаного періоду стажування та оновлену довідку про суддівську винагороду для перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці станом па 19.02.2020, обчислену виходячи із базового розміру посадового окладу для судді місцевого суду, працюючого на відповідній посаді, із застосуванням регіонального коефіцієнту 1,1 та розміру доплати за вислугу років 60%.
За змістом позовної заяви вимоги позивача ґрунтуються на тому, що з жовтня 2008 року вона отримує щомісячне довічне грошове утримання судді у відставці у розмірі 88 відсотків грошової винагороди судді, працюючого на відповідній посаді. В лютому 2020 року позивач звернулася до відповідача з заявою про видачу довідки про суддівську винагороду для перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 18.02.2020 № 2-р/2020, вимог статті 135 та пункту 24 розділу XII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 02.06.2016 № 1402-VIII. Проте, видана відповідачем довідка не відповідала вимогам чинного законодавства, оскільки в ній був зазначений посадовий оклад, обчислений без застосування регіонального коефіцієнту, а також занижено суму виплати за вислугу років. Відтак, в червні 2020 року позивач повторно звернулася до відповідача з заявою, в якій просила зарахувати до стажу для визначення розміру доплати за вислугу років періоду перебування на посаді стажиста Сарненського районного народного суду Рівненської області з 01.08.1984 по 16.03.1986, видати довідку розрахунку стажу з урахуванням періоду стажування та оновлену довідку про суддівську винагороду для перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці станом на 19.02.2020 року, обчислену виходячи із базового розміру посадового окладу для судді місцевого суду, працюючого на відповідній посаді, із застосуванням регіонального коефіцієнту 1,1, та розміру доплати за вислугу років 60 %. Однак, в подальшому відповідач своїми листами повідомив про відсутність правових підстав для зарахування до стажу позивача роботи стажиста Сарненського районного народного суду Рівненської області. Також відповідач повідомив про неможливість видачі довідки про суддівську винагороду для перерахунку щомісячного грошового утримання судді у відставці станом на 19.02.2020 року, виходячи із базового розміру посадового окладу із застосуванням регіонального коеої судової адміністрації України в Рівненській області судовий збір в сумі 840,80грн (вісімсот сорок гривень, 80коп.). Восьмого апеляційного адміністративного суду Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складенн
Відповідач направив до суду відзив на позовну заяву, в якому заперечив проти заявлених позовних вимог. На обґрунтування своїх заперечень зазначив, що на підставі наказу відділу юстиції Рівненського облвиконкому від 01.08.1984 № 77 позивача було зараховано стажером Сарненського районного суду та призначено керівника стажування, що також підтверджується записом в трудовій книжці останньої № 6 від 01.08.1984. Однак ні в наказі, ні в записі у трудовій книжці не вказано про зарахування позивача до штату суду. Також у відзиві відповідач стверджує про відсутність правових підстав для видачі позивачу довідки про суддівську винагороду для перерахунку щомісячного грошового утримання судді у відставці, виходячи із базового розміру посадового окладу із застосуванням регіонального коефіцієнту 1,1 в територіального управління, оскільки позивач на підставі постанови Верховної Ради України 18.09.2008 №534-VI була звільнена з посади судді у відставку та з того часу правосуддя не здійснює. З огляду на вказане, відповідач просить суд відмовити в задоволенні позову повністю.
Позивач подала до суду відповідь на відзив, в якій вказує на безпідставність заперечень відповідача з мотивів, тотожним наведеним у позові.
Ухвалою суду від 18.11.2020 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Відповідно до вимог частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Розглянувши матеріали та з`ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд встановив наступне.
Постановою Верховної Ради України від 18.09.2008 №534-VI ОСОБА_1 було звільнено з посади судді у зв`язку з поданням заяви про відставку і згідно з наказом Територіального управління Державної судової адміністрації України в Рівненській області за №130-к від 09.10.2008 відраховано зі штату Рівненського міського суду Рівненської області.
З жовтня 2008 року позивач отримує щомісячне довічне грошове утримання судді у відставці у розмірі 88 % грошової винагороди судді, працюючого на відповідній посаді. На даний час позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Рівненській області. Вказане не заперечується учасниками справи за змістом заяв по суті.
21.02.2020 позивач звернулася до відповідача із заявою про видачу їй довідки про суддівську винагороду для перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 18.02.2020 № 2-р/2020, вимог статті 135 та пункту 24 розділу XII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 02.06.2016 № 1402-VIII.
04.03.2020 за № 229-04/20 відповідачем видано позивачу довідку про суддівську винагороду працюючого на відповідній посаді судді від 02.03.2020 № 63. згідно якої суддівська винагорода для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці станом на 01.01.2020 року становить 94590грн, в тому числі: 1) оклад – 63060грн; 2) доплата за вислугу років (50%) - 31530грн; 3) доплата за перебування на адміністративній посаді в суді - 0грн; 4) доплата за науковий ступінь - 0грн; 5) доплата за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці, - 0грн.
Зміст вказаної вище довідки свідчить на корить того, що посадовий оклад був визначений відповідачем із розрахунку 30 прожиткових мінімумів для працездатних осіб станом на 01.01.2020 (2102,00 х 30 = 63060грн).
Не погоджуючись з даними, зазначеними в довідці про суддівську винагороду працюючого на відповідній посаді судді від 02.03.2020 № 63, 24.06.2020 позивач звернулася до відповідача з заявою, в якій просила зарахувати до її стажу для визначення розміру доплати за вислугу років періоду перебування на посаді стажиста Сарненського районного народного суду Рівненської області з 01.08.1984 по 16.03.1986 і видати довідку розрахунку стажу з урахуванням періоду стажування, а також оновлену довідку про суддівську винагороду для перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці станом на 19.02.2020, обчислену виходячи із базового розміру посадового окладу для судді місцевого суду, працюючого на відповідній посаді, із застосуванням регіонального коефіцієнту 1,1, та розміру доплати за вислугу років 60%.
01.09.2020 позивач повторно звернулася до відповідача з письмовою заявою щодо видачі довідок про розрахунок стажу для обчислення доплати за вислугу років та про суддівську винагороду для перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці станом на 19.02.2020.
14.09.2020 супровідним листом за № ЗГ-61/2020-62/20 відповідач надіслав позивачу копію листа від 27.07.2020 № ЗГ-38-2020-51/20, в якому зазначено про відсутність правових підстав для зарахування до стажу позивача періоду роботи стажиста Сарненського районного народного суду Рівненської області. Також відповідач повідомив, що з метою врегулювання питання застосування регіонального коефіцієнту при визначенні посадового окладу судді для перерахунку раніше призначеного щомісячного грошового утримання та однакового підходу до застосування відповідної норми закону Державною судовою адміністрацією України 12.03.2020 направлено до Комітету з питань правової політики Верховної Ради України лист про надання роз`яснення і після отримання відповідної інформації позивачу додатково буде надана відповідь на її заяву в цій частині.
На чергове звернення позивача відповідач листом від 28.10.2020 №ЗГ-64/2020-72/20 повідомив про те, що згідно штатного розпису Рівненського міського суду Рівненської області на 2020 рік суддям, які здійснюють правосуддя в суді, затверджений посадовий оклад з урахуванням регіонального коефіцієнту 1,1 в розмірі 69366грн, іншим - в розмірі 63060грн. При цьому відповідач зазначив, що постановою Верховної Ради України від 18.09.2008 позивач звільнена з посади судді Рівненського міського суду Рівненської області та з того часу правосуддя не здійснює, тому видати довідку про суддівську винагороду для перерахунку щомісячного грошового утримання судді у відставці станом на 19.02.2020, виходячи із базового розміру посадового окладу із застосуванням регіонального коефіцієнту 1,1 в територіального управління немає підстав.
Позивач не погоджуючись з такими діями відповідача та вважаючи їх протиправними звернулася до суду з даним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 130 Основного Закону України визначено, що держава забезпечує фінансування та належні умови для функціонування судів і діяльності суддів. У Державному бюджеті України окремо визначаються видатки на утримання судів з урахуванням пропозицій Вищої ради правосуддя. Розмір винагороди судді встановлюється законом про судоустрій.
Організацію судової влади та здійснення правосуддя в Україні, що функціонує на засадах верховенства права відповідно до європейських стандартів і забезпечує право кожного на справедливий суд визначає Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 02.06.2016 року № 1402-VIII (далі – Закон №1402-VIII).
В силу приписів частини четвертої статті 142 Закону №1402-VIII суддя у відставці має право на перерахунок раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання у разі зміни розміру складових суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді.
Згідно з частиною першою статті 135 Закону №1402-VIII, суддівська винагорода регулюється цим Законом та не може визначатися іншими нормативно-правовими актами.
Частиною другою статті 135 Закону № 1402-VIII передбачено, що суддівська винагорода складається з посадового окладу та доплат за: 1) вислугу років; 2) перебування на адміністративній посаді в суді; 3) науковий ступінь; 4) роботу, що передбачає доступ до державної таємниці.
Відповідно до пункту 1 частини третьої статті 135 Закону №1402-VIII, базовий розмір посадового окладу судді місцевого суду становить 30 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року.
Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» з 1 січня 2020 року встановлено прожитковий мінімум для працездатних осіб у розмірі 2102грн.
У відповідності з пункту 1 частини четвертої статті 135 Закону № 1402-VIII, якщо суддя здійснює правосуддя у суді, що розташований у населеному пункті з кількістю населення щонайменше сто тисяч осіб, до базового розміру посадового окладу, визначеного частиною третьою цієї статті, додатково застосовується регіональний коефіцієнт 1,1.
За офіційними даними Державної служби статистики України станом на 01.01.2019 населення міста Рівне становило 246535 осіб.
Слід зауважити, що згідно з частиною десятою статті 135 Закону № 1402-VIII, суддя, який не здійснює правосуддя (крім випадків тимчасової непрацездатності, перебування судді у щорічній оплачуваній відпустці), не має права на отримання доплат до посадового окладу.
Таким чином, з урахуванням вимог статті 135 Закону № 1402-VIII, посадовий оклад судді, який працює на посаді судді Рівненського міського суду Рівненської області (здійснює правосуддя у суді, що розташований у населеному пункті з кількістю населення щонайменше сто тисяч осіб) з 01.01.2020 складає 69633грн (2012грн х 30 х 1,1 = 69633грн).
Як слідує з листа відповідача від 28.10.2020 № ЗГ-64/2020-72/20, саме такий розмір посадового окладу (69366грн) згідно зі штатним розписом Рівненського міського суду Рівненської області на 2020 рік затверджено суддям, які здійснюють правосуддя, в названому суді.
В свою чергу, системний аналіз правових норм, що містяться у статтях 135 та 142 Закону № 1402-VIII, дає підстави для наступних висновків:
1. Законодавцем чітко визначено складові суддівської винагороди: посадовий оклад та доплати за: 1) вислугу років; 2) перебування на адміністративній посаді в суді; 3) науковий ступінь; 4) роботу, що передбачає доступ до державної таємниці.
Посадовий оклад є базовою величиною і не залежить від особи судді, а також від здійснення чи не здійсненням ним з тих чи інших причин правосуддя. Натомість, доплати до посадового окладу безпосередньо пов`язані з особою судді і залежать від стажу його роботи (вислуги років). особистих даних (науковий ступінь) та виконуваних у суді функцій (перебування на адміністративній посаді у суді, виконання роботи, що передбачає доступ до державної таємниці).
2. Застосування регіонального коефіцієнта до базового посадового окладу не відноситься до доплат до посадового окладу, не пов`язане із особою судді, а залежить виключно від територіального розташування суду, а саме від кількості населення у населеному пункті, де розташований відповідний суд.
3. Здійснення чи нездійснення суддею правосуддя у суді впливає виключно на право судді на отримання доплат до посадового окладу за: 1) вислугу років; 2) перебування на адміністративній посаді в суді; 3) науковий ступінь; 4) роботу, що передбачає доступ де державної таємниці.).
Оскільки регіональний коефіцієнт до базового посадового окладу не відноситься до доплат до посадового окладу, здійснення чи нездійснення суддею правосуддя у суді не може впливати на його застосування.
4. Щомісячне довічне грошове утримання судді у відставці має бути співмірним із суддівською винагородою, яку отримує повноважний суддя та визначається у відсотковому розмірі від суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді.
За відсутності іншого нормативного визначення, поняття «який працює» необхідно ототожнювати з поняттям «здійснює правосуддя у суді».
Застосування визначення «судді, який працює на відповідній посаді» свідчить про конкретизацію посади судді як за інстанційною, так і за територіальною ознакою.
За наведених обставин, при визначенні суддівської винагороди працюючого на відповідній посаді судді для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, має бути врахована суддівська винагорода судді, який працює - здійснює правосуддя у конкретному суді, з якого суддя вийшов у відставку.
Більше того, слід зауважити, що суддя у відставці аж ніяк не може здійснювати правосуддя, а тому, враховуючи позицію відповідача, такий суддя не має права не лише на застосування регіонального коефіцієнту, а й на врахування доплат до посадового окладу при визначенні щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці згідно частиною десятою статті 135 Закону № 1402-VIII, що не можна вважати правомірним.
Окремо суд звертає увагу на те, що в рішенні Верховного Суду від 16.06.2020 у зразковій справі № 620/1116/20 (абзац 10 пункту 7 мотивувальної частини рішення) слідує, що Територіальне управління ДСА в Чернігівській області при видачі відповідної довідки позивачу, який був звільнений у відставку з посади судді Чернігівського районного суду Чернігівської області, регіональний коефіцієнт був застосований, про що свідчать наведені у рішенні дані щодо розміру посадового окладу (69366,00грн = 63060,00 х 1,1). При цьому, за змістом відповідного судового рішення Верховний Суд не вказував про безпідставність врахування регіонального коефіцієнта.
Таким чином, суд приходить до висновку, що відмова відповідача у видачі позивачу довідки про суддівську винагороду працюючого на відповідній посаді судді для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці із застосуванням до базового розміру посадового окладу регіонального коефіцієнту 1,1, передбаченого пунктом 1 частини четвертої статті 135 Закону № 1402-VIII, не ґрунтується на вимогах чинного законодавства, порушує права позивача, позаяк, незаконно та безпідставно сприяє зменшенню розміру належного їй грошового утримання.
Протиправними є також дії відповідача щодо обчислення стажу роботи позивача для визначення надбавки за вислугу років та визначення суми доплати за вислугу років у відсотковому співвідношенні 50 % замість 60 %.
Так, судом встановлено, що стаж позивача для визначення надбавки за вислугу років підлягає обчисленню з врахуванням наступних обставин.
З 01.09.1980 до 01.07.1984 позивач навчалась на денному факультеті у Харківському юридичному інституті ім. Ф.Е.Дзержинського за спеціальністю "правознавство", де отримала кваліфікацію юриста.
Після закінчення інституту наказом відділу юстиції Рівненського облвиконкому № 77 від 01.08.1984 позивач була зарахована стажистом Сарненського районного народного суду Рівненської області, як молодий спеціаліст, де працювала до обрання 16.03.1986 народним суддею цього суду.
17.03.1986 на підставі наказу № 28-к зарахована на посаду народного судді у штат Сарненського районного народного суду Рівненської області. Повторно обрана народним суддею Сарненського районного народного суду у червні 1987 року на виборах народних суддів, про що був виданий наказ № 45-к від 22.06.1987, та 04.04.1990 - рішенням сесії Рівненської обласної Ради народних депутатів, на підставі якого був виданий наказ №29-к від 05.04.1990.
11.05.1995 рішенням сесії Рівненської обласної Ради народних депутатів позивач обрана головою Сарненського районного суду і зарахована на цю посаду наказом Управління юстиції Рівненської обласної державної адміністрації № 39-к від 22.05.1995.
Постановою Верховної Ради України № 250-XIV від 19.11.1998 позивач обрана суддею Рівненського міського суду безстроково. На підставі вказаної постанови наказом Управління юстиції Рівненської обласної державної адміністрації від 28.12.1998 № 303-к відрахована з 04.01.1999 зі штату Сарненського районного суду з увільненням від обов`язків голови цього суду і зарахована на посаду судді у штат Рівненського міського суду Рівненської області, де працювала по 09.10.2008.
На підставі постанови Верховної Ради України від 18.09.2008 № 534-VI та наказу територіального управління Державної судової адміністрації України в Рівненській області за № 130-к від 09.10.2008 позивач була звільнена з посади судді у зв`язку з поданням заяви про відставку і відрахована зі штату Рівненського міського суду Рівненської області.
В період роботи, на час звільнення позивача у відставку і призначення щомісячного довічного грошового утримання діяв Закон України «Про статус суддів» від 15.12.1992 № 2862-ХІІ (далі – Закон № 2862-ХІІ).
Відповідно до частини першої статті 43 цього Закону № 2862-ХІІ, кожен суддя за умови, що він працював на посаді судді не менше 20 років, мав право на відставку, тобто на звільнення його від виконання обов`язків за власним бажанням або у зв`язку з закінченням строку повноважень.
Частиною четвертою статті 43 Закону № 2862-ХІІ було встановлено, що судді у відставці, який має стаж роботи на посаді судді не менше 20 років, виплачується за його вибором пенсія або звільнене від сплати податку щомісячне довічне грошове утримання в розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого на відповідній посаді судді. За кожний повний рік роботи понад 20 років на посаді судді розмір щомісячного довічного грошового утримання збільшується на два відсотки заробітку, але не більше ніж до 90 відсотків заробітку судді без обмеження граничного розміру щомісячного довічного грошового утримання (абзац 1). До стажу роботи, що дає право на відставку судді та отримання щомісячного довічного грошового утримання, крім роботи на посадах суддів судів України, державних арбітрів, арбітрів відомчих арбітражів України, зараховується також час роботи на посадах суддів і арбітрів у судах та державному і відомчому арбітражі колишнього СРСР та республік, що раніше входили до складу СРСР, час роботи на посадах, безпосередньо пов`язаних з керівництвом та контролем за діяльністю судів у Верховному Суді України, в обласних судах. Київському і Севастопольському міських судах, Міністерстві юстиції України та підвідомчих йому органах на місцях, за діяльністю арбітражів у Державному арбітражі України, Вищому арбітражному суді України, а також на посадах прокурорів і слідчих за умови наявності у всіх зазначених осіб стажу роботи на посаді судді не менше 10 років (абзац 2)
Згідно пунктом 1 Указу Президента України «Про додаткові заходи щодо соціального захисту суддів» № 584/95 від 10.07.1995 (із змінами, внесеними Указом від 25.11.2002 №1061/2002) та пунктом 3-1 постанови Кабінету Міністрів України «Про оплату праці та щомісячне грошове утримання суддів» № 865 від 03.09.2005 (з наступними змінами та доповненнями; чинної до 01.01.2011), до стажу роботи, що дає судді право на відставку та одержання щомісячного грошового утримання, за умови роботи на посаді судді не менш як 10 років зараховується, крім стажу трудової діяльності, визначеної законом, половина строку навчання за денною формою у вищих юридичних навчальних закладах, на юридичних факультетах вищих навчальних закладів та календарний період проходження строкової військової служби.
Як слідує з наказу відповідача від 26.04.2004 за №29-к «Про встановлення доплати щомісячного довічного грошового утримання ОСОБА_1 » з 01.04.2004 позивачу було призначено щомісячне довічне грошове утримання, як такій, стаж роботи якої дає право на відставку і отримання щомісячного довічного грошового утримання, але продовжує працювати на посаді судді, становить на 01.04.2004 20 років 00 місяців 14 днів, в тому числі на посаді судді 18 років 00 місяців 14 днів.
За кожний повний рік роботи понад 20 років на посаді судді розмір щомісячного довічного грошового утримання позивача збільшувався на два відсотки заробітку і станом на 01.04.2008, виходячи з 24 повних років стажу, що дає право на відставку та отримання щомісячного довічного грошового утримання, становив 88 %, що підтверджується наказами відповідача № 42-к від 12.04.2005, № 39-к від 10.04.2006, № 35-к від 02.04.2007, № 40-к від 07.04.2008.
На день виходу у відставку - 09.10.2008, стаж роботи, що давав позивачу право на відставку та отримання щомісячного довічного грошового утримання, складав 24 роки 5 місяців 23 дні.
Обчислення стажу, що враховується при визначенні суддям надбавки за вислугу років, крім вищевказаних норм, здійснювалось відповідно до Закону України «Про державну службу» №3723-ХІІ від 16.12.1993 (далі - Закон № 3723-ХІІ), Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1994 № 283 (далі - Порядок № 283), та додатку до нього.
Згідно зі статтею 1 Закону № 3723-ХІІ, державна служба в Україні - це професійна діяльність осіб, які займають посади в державних органах та їх апараті щодо практичного виконання завдань і функцій держави та одержують заробітну плату за рахунок державних коштів. Ці особи є державними службовцями і мають відповідні службові повноваження.
Статтею 2 цього Закону передбачено, що посада - це визначена структурою і штатним розписом первинна структурна одиниця державного органу та його апарату, на яку покладено встановлене нормативними актами коло службових повноважень.
Статтею 67 Закону УРСР «Про судоустрій» від 05.06.1981 №2022-Х (в редакції Закону від 05.06.1981) було визначено, що структура і штатна чисельність апарату районного (міського) народного суду затверджуються начальником відділу юстиції виконавчого комітету обласної, Київської міської Ради народних депутатів у межах штатної чисельності і фонду заробітної плати, встановлених Міністром юстиції Української РСР. Тобто, організаційне керівництво (в тому числі і питання кадрового забезпечення) районними (міськими) народними судами у період мого стажування - з 01.08.1984 по 16.03.1986, здійснювалося відповідними відділами юстиції виконавчого комітету відповідних обласних Рад.
Питання проходження стажування випускниками вищих навчальних закладів в цей період регулювалися такими законодавчими актами колишнього Союзу РСР та УРСР: Постановою ЦК КПРС, Ради міністрів СРСР від 18.07.1972 № 535 «Про заходи щодо подальшого удосконалення вищої освіти в країні», Положенням про стажування молодих спеціалістів, які закінчили вищі учбові заклади, затвердженим Державним комітетом Ради Міністрів СРСР з питань праці і заробітної плати, Всесоюзною Центральною Радою Професіональних Союзів, Міністерством Вищої та середньої освіти СРСР від 25.06.1973 № 555.
Так, в підпункті 4.2 пункту 10 зазначеної вище Постанови № 535 від 18.07.1972 було визначено, що випускники вищих навчальних закладів для набуття необхідних практичних павичок проходять за місцем розподілення на підприємствах і установах стажування, під час якого виконують посадові обов`язки і отримують заробітну плату відповідно штатного розкладу. Загальне керівництво стажуванням покладається на галузеві міністерства і відомства, в віданні яких перебувають ці підприємства, організації та установи.
Пунктом 1 Положення про стажування молодих спеціалістів, які закінчили вищі учбові заклади від 25.06.1973 № 555, також передбачалось, що молоді спеціалісти, які закінчили вищі навчальні заклади, проходять за місцем розподілення на підприємствах, в організаціях і установах стажування строком до одного року, під час якого виконують посадові обов`язки і отримують заробітну плату згідно штатного розкладу.
Згідно з пунктами 5,15 цього Положення, час стажування зараховується в трирічний строк роботи молодого спеціаліста за місцем розподілу. Під час стажування молодий спеціаліст: користується всіма правами і пільгами, встановленими для працівників цього підприємства (організації, закладу), які обіймають аналогічну посаду; несе обов`язки, покладені на нього трудовим договором і правилами внутрішнього трудового розпорядку; виконує функціональні обов`язки щодо займаної посади, визначені відповідними інструкціями і положеннями, з урахуванням індивідуального плану.
Відповідно до пункту 2 Порядку № 283, до стажу державної служби зараховується робота на посадах керівних працівників і спеціалістів в апараті органів судів, прокуратури, а також в державних органах колишніх УРСР та інших республік, а також колишнього СРСР згідно з додатком, зокрема, у виконавчих комітетах місцевих Рад депутатів трудящих. Рад народних депутатів, їх управліннях, самостійних відділах, інших структурних підрозділах.
Пунктом 3 Порядку № 283 було передбачено, що до стажу державної служби включається також робота на посадах службовців в органах, зазначених у пункті 2 цього Порядку і додатку до нього, якщо при просуванні по службі вони зайняли посади державних службовців.
Таким чином, період роботи на посаді стажиста відповідного суду зараховується до стажу державної служби і підлягає зарахуванню при визначенні надбавки за вислугу років.
На підставі вищенаведеного, стаж роботи, який дає позивачу право на доплату за вислугу років, в сукупності складає 26 років 1 місяць 09 днів і включає в себе, крім стажу роботи, що дає право на відставку та отримання щомісячного довічного грошового утримання (24 роки 5 місяців 23 дні.), період стажування у Сарненському районному народному суді з 01.08.1984 по 16.03.1986, - 1 рік 7 місяців 16 днів.
Наведене підтверджується відповідними записами в трудовій книжці позивача.
Згідно з пунктом 4 Порядку № 283, документом для визначення стажу державної служби є трудова книжка та інші документи, які відповідно до чинного законодавства підтверджують стаж роботи.
Зазначене узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, викладеною в постановах від 14.11.2018 у справі № 819/1550/16 та від 02.12.2020 у справі № 140/3564/19.
Частиною п`ятою статті135 Закону №1402-VIII визначено, що суддям виплачується щомісячна доплата за вислугу років у розмірі: за наявності стажу роботи більше 3 років - 15 відсотків, більше 5 років - 20 відсотків, більше 10 років - 30 відсотків, більше 15 років – 40 відсотків, більше 20 років - 50 відсотків, більше 25 років - 60 відсотків, більше 30 років – 70 відсотків, більше 35 років - 80 відсотків посадового окладу.
Отже, у відповідності з частини п`ятої статті 135 Закону № 1402-VIII за наявності стажу роботи 26 років 1 місяць 09 днів позивач має право на доплату за вислугу років у розмірі 60%.
Оскільки посадовий оклад судді Рівненського міського суду Рівненської області, з посади якого позивач вийшла у відставку, з урахуванням регіонального коефіцієнта 1,1 з 01.01.2020 становить 69366грн (2102грн х 30 х 1,1 = 69366грн), тому, відповідно, доплата за вислугу років у розмірі 60 % становить 41619,60грн (69366грн х 60% = 41619,60грн). В сукупності суддівська винагорода для перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці позивача складає 110985,60грн (69366,00 +41619,60 = 110985,60грн).
Суми посадового окладу і доплати за вислугу років, зазначені у довідці № 63 від 02.03.2020 року, виданій відповідачем 04.03.2020 за вих. № 229-04/20, значно занижені.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про те, що відповідачем протиправно відмовлено позивачу у зарахуванні до стажу для визначення розміру доплати за вислугу років періоду роботи стажиста Сарненського районного народного суду Рівненської області з 01.08.1984 по 16.03.1986, видачі довідки розрахунку стажу з урахуванням періоду стажування та оновленої довідки про суддівську винагороду для перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці станом на 19.02.2020, обчисленої виходячи із базового розміру посадового окладу для судді місцевого суду, працюючого на відповідній посаді, із застосуванням регіонального коефіцієнту 1,1 та розміру доплати за вислугу років - 60%.
Частиною першою статті 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Відповідно до частини першої статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з частинами першою, другою статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач як суб`єкт владних повноважень в ході розгляду справи не довів правомірність своєї поведінки в спірних правовідносинах.
Натомість, доводи та аргументи позивача, якими остання обґрунтовувала позовні вимоги, знайшли своє підтвердження за наслідками розгляду справи по суті, а тому позовну заяву належить задовольнити повністю.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
З огляду на вказане, сплачена сума судового збору в розмірі 840,80грн відповідно до квитанції від 11 листопада 2020 року № 29, оригінал якої знаходиться в матеріалах справи, підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 241-246, 263 КАС України, суд
В И Р І Ш И В :
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Територіального управління Державної судової адміністрації України в Рівненській області (вул. Симона Петлюри, 10, м. Рівне, Рівненська обл. 33028; код ЄДРПОУ 26259988) про визнання протиправними дії та зобов`язання вчинення певних дій, - задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Територіального управління Державної судової адміністрації України в Рівненській області щодо відмови зарахувати до стажу ОСОБА_1 для визначення розміру доплати за вислугу років періоду роботи стажистом Сарненського районного народного суду Рівненської області з 01.08.1984 по 16.03.1986, а також щодо відмови у видачі ОСОБА_1 довідки розрахунку стажу з урахуванням періоду стажування та оновленої довідки про суддівську винагороду працюючого на відповідній посаді судді для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці із застосуванням до базового розміру посадового окладу регіонального коефіцієнту 1,1 і розміру доплати за вислугу років 60 %.
Зобов`язати Територіальне управління Державної судової адміністрації України в Рівненській області зарахувати до стажу ОСОБА_1 для визначення розміру доплати за вислугу років період роботи стажистом Сарненського районного народного суду Рівненської області з 01.08.1984 по 16.03.1986, а також видати ОСОБА_1 довідку розрахунку стажу з урахуванням вказаного періоду стажування та оновлену довідку про суддівську винагороду для перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці станом па 19.02.2020, обчислену виходячи із базового розміру посадового окладу для судді місцевого суду, працюючого на відповідній посаді, із застосуванням регіонального коефіцієнту 1,1 та розміру доплати за вислугу років 60 %.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Територіального управління Державної судової адміністрації України в Рівненській області судовий збір в сумі 840,80грн (вісімсот сорок гривень, 80коп.).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя В.В. Щербаков