Ухвала суду № 97551073, 18.05.2021, Жовтневий районний суд м. Дніпропетровська

Дата ухвалення
18.05.2021
Номер справи
201/4846/21
Номер документу
97551073
Форма судочинства
Кримінальне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 201/4846/21

Провадження № 1-кс/201/1548/2021

УХВАЛА

Іменем України

18 травня 2021 року м. Дніпро

Слідчий суддя Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська Федоріщев С.С., за участю секретаря судового засідання Максимиовою О.В., за участю прокурора Мазниці А.О., розглянувши клопотання прокурора відділу Дніпропетровської обласної прокуратури Верещаки Д.П., про надання дозволу на проведення обшуку, за матеріалами досудового розслідування, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12021041030000043 від 04.03.2021р., за ознаками складу кримінального правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 220-2 КК України,

ВСТАНОВИВ:

До суду надійшло клопотання прокурора відділу Дніпропетровської обласної прокуратури про надання дозволу на проведення обшуку, за матеріалами досудового розслідування, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12021041030000043 від 04.03.2021р., за ознаками складу кримінального правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 220-2 КК України, в якому прокурор просить надати дозвіл на проведення обшуку за місцем здійснення діяльності незаконного пункту торгівлі валютними цінностями за адресою: Дніпропетровська обл., м. Дніпро, вул. Глинки, буд. 2, (на цокольному поверсі), що праві власності належить ПАТ «Акта», код ЄДРПОУ 31384531.

В обґрунтування клопотання посилався на те, що у провадженні СВ ВП №1 Дніпровського РУП ГУНП в Дніпропетровській області перебуває кримінальне провадження № 12021041030000043 від 04.03.2021 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 220-2 КК України.

Досудовим розслідуванням встановлено, що відповідно до ст. 1 закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» фінансова установа - це юридична особа, яка відповідно до закону надає одну чи декілька фінансових послуг, а також інші послуги (операції), пов`язані з наданням фінансових послуг, у випадках, прямо визначених законом, та внесена до відповідного реєстру в установленому законом порядку. До фінансових установ належать банки, кредитні спілки, ломбарди, лізингові компанії, довірчі товариства, страхові компанії, установи накопичувального пенсійного забезпечення, інвестиційні фонди і компанії та інші юридичні особи, виключним видом діяльності яких є надання фінансових послуг, а у випадках, прямо визначених законом, - інші послуги (операції), пов`язані з наданням фінансових послуг. Відповідно до ст.. 4 вказаного закону України, фінансовими послугами вважаються в тому числі послуги з торгівлі валютними цінностями.

Відповідно до ст. 7 вказаного закону України, юридична особа, яка має намір надавати фінансові послуги, зобов`язана звернутися до відповідного органу, який здійснює державне регулювання ринків фінансових послуг, протягом тридцяти календарних днів з дати державної . У разі якщо відповідно до закону надання певних фінансових послуг потребує ліцензування, фінансова установа має право на здійснення таких послуг лише після отримання відповідних ліцензій.Фінансова установа може розпочати надання фінансових послуг, лише якщо:

1) облікова і реєструюча система відповідає вимогам, встановленим нормативно-правовими актами;

2) внутрішні правила фінансової установи відповідають вимогам законів України та нормативно-правових актів органів, які здійснюють державне регулювання ринків фінансових послуг.

Відповідно до ст. 34 закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» Національний банк України в межах компетенції у сфері державного регулювання ринків небанківських фінансових послуг видає небанківським фінансовим установам та особам, які не є фінансовими установами, але мають право надавати окремі фінансові послуги, ліцензії на провадження діяльності з надання фінансових послуг, передбачених пунктами 3-9, 11 частини першої статті 4 цього Закону. Провадження діяльності, зазначеної у частині другій цієї статті, дозволяється лише після отримання відповідної ліцензії. Особи, які здійснюють діяльність без відповідної ліцензії, несуть відповідальність згідно із законом. Ліцензія, яка надається для провадження діяльності з надання фінансових послуг, не може передаватися третім особам.

Відповідно до ст. 38-1 вказаного закону, Національний банк України має право прийняти рішення про анулювання ліцензії, виданої небанківській фінансовій установі або особі, яка не є фінансовою установою, але має право надавати окремі фінансові послуги, в тому числі з таких підстав:

- невиконання небанківською фінансовою установою або особою, яка не є фінансовою установою, але має право надавати окремі фінансові послуги, розпорядження, рішення Національного банку України про усунення виявлених порушень ліцензійних умов;

- виявлення недостовірних даних у документах, поданих небанківською фінансовою установою або особою, яка не є фінансовою установою, але має право надавати окремі фінансові послуги, разом із заявою про отримання ліцензії;

- виявлення факту (фактів) здійснення небанківською фінансовою установою або особою, яка не є фінансовою установою, але має право надавати окремі фінансові послуги, ризикової діяльності, що загрожує інтересам вкладників та/або інших кредиторів такої установи (особи).

- систематичне порушення небанківською фінансовою установою або особою, яка не є фінансовою установою, але має право надавати окремі фінансові послуги, законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення;

- невідповідність ділової репутації небанківської фінансової установи або особи, яка не є фінансовою установою, але має право надавати окремі фінансові послуги, її керівників та/або власників істотної участі вимогам законодавства України;

Відповідно до Розділу 3 Положення про здійснення операцій із валютними цінностями, затвердженого Постановою Правління Національного банку України 02.01.2019 № 2, небанківська установа, пункт обміну валюти банку, небанківської установи зобов`язані здійснювати валютно-обмінні операції з оформленням документа, який створений в паперовій та/або електронній формі реєстратором розрахункових операцій або програмним реєстратором розрахункових операцій та застосовується для обліку і реєстрації валютно-обмінних операцій. При цьому, небанківська установа, пункт обміну валюти банку, небанківської установи зобов`язані забезпечити зберігання розрахункових документів РРО у вигляді паперового або електронного документа в документах дня. Касир каси банку, небанківської установи, пункту обміну валюти надає квитанцію/розрахунковий документ РРО одночасно з прийняттям/видачею фізичній особі коштів/банківських металів. Квитанція/розрахунковий документ РРО надається не пізніше завершення операції.

Так, органом досудового розслідування встановлено, що на території м. Дніпра здійснює діяльність з надання фінансових послуг установа під назвою «ІНФОРМАЦІЯ_1». Вказана установа надає наступні фінансові послуги: торгівля валютними цінностями, торгівля крипто валютами, проведення оплат банківських рахунків в Китаї, купівля пошкоджених валютних цінностей. Вказані послуги установа під назвою «ІНФОРМАЦІЯ_1» надає через 19 наземних відділень, розташованих в місті Дніпро, за адресами:

- АДРЕСА_1;

- АДРЕСА_2;

- АДРЕСА_3;

- АДРЕСА_4;

- АДРЕСА_5;

- АДРЕСА_6;

- АДРЕСА_7;

- АДРЕСА_8;

- АДРЕСА_9;

- АДРЕСА_10;

- АДРЕСА_11;

- АДРЕСА_12;

- АДРЕСА_13;

- АДРЕСА_14;

- м. Дніпро вул. Глинки буд. 2;

- АДРЕСА_15;

- АДРЕСА_16;

- АДРЕСА_17;

- АДРЕСА_18.

При цьому, встановлено, що вказана установа для надання своїх послуг використовує дозвільні документи та ліцензії фінансової установи ТОВ "Фінансова компанія "Октава Фінанс".

Крім того, відповідно до Постанови Національного банку України № 962 від 29.12.2015р., Національний банк веде реєстр приміщень, в яких здійснюється діяльність з обмінну валют або надання інших фінансових послуг, які передбачають використання готівки в національній та іноземній валютах.

Метою вказаного державного регулювання ринків фінансових послуг в Україні є:

1) проведення єдиної та ефективної державної політики у сфері фінансових послуг;

2) захист прав та інтересів споживачів фінансових послуг;

3) створення сприятливих умов для розвитку та функціонування ринків фінансових послуг;

4) створення умов для ефективної мобілізації і розміщення фінансових ресурсів учасниками ринків фінансових послуг з урахуванням інтересів суспільства;

5) забезпечення рівних можливостей для доступу до ринків фінансових послуг та захисту прав їх учасників;

6) додержання учасниками ринків фінансових послуг вимог законодавства;

7) запобігання монополізації та створення умов розвитку добросовісної конкуренції на ринках фінансових послуг;

8) контроль за прозорістю та відкритістю ринків фінансових послуг;

9) сприяння інтеграції в європейський та світовий ринки фінансових послуг.

Так, відповідно до вказаного реєстру приміщень, у яких здійснюються валютні операції, що передбачають використання готівки в національній та іноземній валютах Національного Банку України встановлено, що більшість відділень установи під назвою «ІНФОРМАЦІЯ_1», що використовує дозвільні документи та ліцензії фінансової установи ТОВ "Фінансова компанія "Октава Фінанс", не значаться у вказаному реєстрі НБ України.

Під час проведення досудового розслідування допитано свідків, які користувалися послугами установи під назвою «ІНФОРМАЦІЯ_1». У своїх допитах останні повідомили, що при проведенні операції з обміну іноземної валюти їм не було надано будь-якої бухгалтерської та супровідної документації щодо проведення операції з торгівлі валютних цінностей, також деякі пункти не мають інформації щодо суб`єкта господарської діяльності, який має відповідну дозвільну документацію на проведення обміну валюти.

Також проведено огляди місць розташування пунктів обміну валют за вищевказаними адресами та огляди офіційних інтернет ресурсів, для виявлення незаконних пунктів обміну іноземної валюти.

Крім того, встановлено, що згідно інформації, отриманої з Єдиного реєстру речових прав на нерухоме майно, за адресою м. Дніпро, вул. Глинки, буд. 2, (на цокольному поверсі), на праві власності належить ПАТ «Акта», код ЄДРПОУ 31384531.

Встановлено, що в пункті обміну іноземної валюти за місцем здійснення діяльності незаконного пункту торгівлі валютними цінностями за адресою: АДРЕСА_19, здійснюється незаконна фінансова діяльність без дотримання Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Національного банку України від 29.12.2017р. №148 щодо ліміту залишку готівки в касі, а саме граничний розмір суми готівки, що може залишатися в касі в позаробочий час або забезпечити роботу на початку наступного робочого дня із значним перевищенням ліміту.

Відповідно до показання свідка останній, перебуваючи за адресою: АДРЕСА_20, у приміщенні, вхід до якого здійснюється зі сторони вул. Старокозацька, здійснив придбання іноземної валюти, а саме: доларів США у кількості 9000 (дев`ять тисяч) номіналом по 100 доларів США без відповідних квитанцій про проведення обміну.

Для ведення вказаної діяльності небанківська установа повинна на підставі Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні зобов`язане розробити та затвердити внутрішнім документом порядок оприбуткування готівки в касі установи/підприємства, у якому максимально врахувати особливості роботи як установи/підприємства, так і його відокремлених підрозділів [внутрішній трудовий розпорядок, режим роботи, графіки змінності, порядок та особливості здавання готівкової виручки (готівки) до банку]. Розроблений порядок повинен відповідати вимогам цього Положення та не суперечити законодавству України.

Також небанківська установа відповідно до вимог Положення зобов`язане визначити та затвердити внутрішнім документом місце та спосіб зберігання відокремленими підрозділами щоденних фіскальних звітних чеків (щоденних Z-звітів) у електронній формі, формат їх зберігання, який має забезпечувати візуальний перегляд щоденних Z-звітів представниками центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, а також відповідальну за зберігання цих чеків особу.

У свою чергу, вищевказані пункти обміну валюти проводять понадлімітні суму протягом робочого дня, без будь-якого документального підтвердження чим порушують Постанову Національного банку України, № 962 від 29.12.2015р., Закон України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999р., Положення про здійснення операцій із валютними цінностями, затвердженого Постановою Правління Національного банку України 02.01.2019р. №2, в частині внесення у звітність фінансової установи завідомо неповних або недостовірних відомостей, та наданні такої недостовірної інформації Національному банку України, з метою приховати підстави для відкликання (анулювання) у фінансової установи ліцензії.

Виходячи з викладеного, за адресою: АДРЕСА_21, здійснює свою діяльність незаконний пункт торгівлі валютних цінностей, та за вказаним місцем можуть зберігатись знаряддя вчинення кримінального правопорушення, предмети вчинення правопорушення, речі і документи щодо фінансово-господарської діяльності, документи, в яких відображено відомості стосовно ведення вказаним пунктом торгівлі валютними цінностями господарської діяльності з іншими юридичними та фізичними особами (у тому числі документів з обліку кадрів, відомостей, товарно-транспортних, видаткових, чи податкових накладних, банківської документації, актів виконаних робіт, актів наданих послуг, договорів із додатками та специфікаціями, тощо), магнітні та електронні засоби зберігання та передачі інформації, банківських карток, чорнові записи, печатки, штампи, незаповнені бланки з відбитками печаток, підроблені документи, ліцензії щодо здійснення торгівлею валютних цінностей, грошові кошти, здобуті злочинним шляхом, комп`ютерна та інша техніка, якою ведеться облік та перевірка грошових коштів, мобільних телефонів, сім-карток мобільних операторів, карток пам`яті, флеш-накопичувачів, та інших предметів і документів, які мають значення для досудового розслідування.

При цьому, доступ до вищезазначених речей та документів, неможливо отримати органом досудового розслідування у добровільному порядку шляхом витребування або за допомогою інших слідчих дій, оскільки існує ризик знищення або спотворення речових доказів, речей та документів, які мають суттєве значення для кримінального провадження та для виконання завдань, передбачених ст. 2 КПК України.

Згідно інформації, отриманої з Єдиного реєстру речових прав на нерухоме майно, за адресою м. Дніпро, вул. Глинки, буд. 2, (на цокольному поверсі), на праві власності належить ПАТ «Акта», код ЄДРПОУ 31384531.

Враховуючи викладене, прокурор просив надати дозвіл на проведення обшуку приміщення за вказаною адресою, з метою виявлення та фіксації обставин вчинення кримінального правопорушення, встановлення кола причетних до його вчинення осіб, а також відшукання та вилучення речей і документів

Прокурор клопотання підтримав, просив його задовольнити.

Слідчий суддя, розглянувши клопотання, дослідивши додані до клопотання документи, матеріали кримінального провадження вважає, що клопотання підлягає частковому задоволенню з таких підстав.

Встановлено, що у провадженні СВ відділення поліції №5 ДРУП ГУНП в Дніпропетровській області перебуває кримінальне провадження № 12021041030000043 від 04.03.2021р., за ознаками складу кримінального правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 220-2 КК України. Дніпропетровською обласною прокуратурою здійснюється нагляд у формі процесуального керівництва у вказаному кримінальному провадженні.

На підтвердження доводів клопотання додано: заява про вчинення кримінального правопорушення, витяг з ЄРДР, рапорт, яким підтверджено наявність на території м. Дніпра ряду відділень, які здійснює діяльність з надання фінансових послуг установа під назвою «ІНФОРМАЦІЯ_1»: торгівля валютними цінностями, торгівля крипто валютами, проведення оплат банківських рахунків, протокол огляду офіційного сайта НБУ, а саме, виявлення відділень, які використовують дозвіл на проведлення валютних операцій ТОВ «ФК «Октава Фінанс», протокол огляду офіційного сайта «ІНФОРМАЦІЯ_1», який містить інформацію про адреси цих відділень, протокол огляду, яким зафіксована наявність відділення «ІНФОРМАЦІЯ_1», його розташування, а також протоколи допитів свідків, рапорт, згідно із яким за адресою: АДРЕСА_22 (головний офіс «ІНФОРМАЦІЯ_1») розташовані інші підприємства, які здійснюють діяльність, пов`язану із виробництво лакофарбувальної продукції.

Згідно інформації, отриманої з Єдиного реєстру речових прав на нерухоме майно, за адресою м. Дніпро, вул. Глинки, буд. 2, (на цокольному поверсі), на праві власності належить ПАТ «Акта», код ЄДРПОУ 31384531.

Відповідно до ст. 30 Конституції України не допускається проникнення до житла чи до іншого володіння особи, проведення в них огляду чи обшуку інакше як за вмотивованим рішенням суду.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 234 КПК України обшук проводиться з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання знаряддя кримінального правопорушення або майна, яке було здобуте у результаті його вчинення, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб.

Згідно із ч. 5 ст. 234 КПК слідчий суддя відмовляє в задоволенні клопотання про обшук, якщо прокурор, слідчий не доведе наявність достатніх підстав вважати, що: 1) було вчинено кримінальне правопорушення; 2) відшукувані речі і документи мають значення для досудового розслідування; 3) відомості, які містяться у відшукуваних речах і документах, можуть бути доказами під час судового розгляду; 4) відшукувані речі, документи або особи знаходяться у зазначеному в клопотанні житлі чи іншому володінні особи.

Відповідно до ч. 6 ст. 234 КПК України у разі відмови у задоволенні клопотання про дозвіл на обшук житла чи іншого володіння особи слідчий, прокурор не має права повторно звертатися до слідчого судді з клопотанням про дозвіл на обшук того самого житла чи іншого володіння особи, якщо у клопотанні не зазначені нові обставини, які не розглядалися слідчим суддею.

Згідно із ч. 1 ст. 235 КПК України ухвала слідчого судді про дозвіл на обшук житла чи іншого володіння особи з підстав, зазначених у клопотанні прокурора, слідчого, надає право проникнути до житла чи іншого володіння особи лише один раз.

Враховуючи вищевикладене, з метою виявлення та фіксації відомостей щодо обставин вчинення кримінального правопорушення, що дозволять органам досудового розслідування провести подальше розслідування кримінального провадження, враховуючи той факт, що є всі підстави вважати, що у приміщенні, зазначеному у клопотанні, можуть знаходитись предмети, речі та засоби, які є речовими доказами у кримінальному провадженні, суддя слідчий приходить до висновку, що клопотання про проведення обшуку підлягає задоволенню.

При цьому, суддя слідчий, з урахуванням обставин кримінального правопорушення, про які йдеться у клопотанні, вважає, що клопотання в частині надання дозволу на вилучення грошових коштів слід задовольнити частково, надавши дозвіл на вилучення лише не облікованих грошових коштів на момент обшуку. Також не є конкретизованим клопотання в частині надання дозволу на вилучення «інших предметів і документів, які мають значення для досудового розслідування». А тому у цій частині клопотання слід відмовити.

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 235 КПК України ухвала слідчого судді про дозвіл на обшук житла чи іншого володіння особи повинна містити відомості про строк дії ухвали, який не може перевищувати одного місяця з дня постановлення ухвали.

Варто відзначити про надані у Постанові Верховного Суду від 17.02.2021р. по справі № 263/10353/16-к (провадження № 51-4972км20) роз`яснення про те, що приписи ст. 235 КПК України не зобов`язують слідчого суддю в ухвалі зазначати прокурора чи слідчого, який буде проводити обшук, натомість зазначена ухвала має містити відомості про прокурора, слідчого, який подав клопотання про обшук.

Із системного тлумачення статей 36, 40, 235, 236 КПК України не вбачається, що до компетенції слідчого судді належить визначення як конкретного слідчого або прокурора, які мають здійснювати таку слідчу (розшукову) дію, так й інших осіб, що будуть брати участь у проведенні обшуку (понятих, працівників оперативного підрозділу, спеціалістів та ін.). Питання про дотримання вимог КПК прокурором або слідчим щодо належного використання повноважень здійснювати обшук, залучення понятих, спеціалістів, працівників оперативного підрозділу, підозрюваного, захисника, інших учасників провадження вирішуються на етапі судового провадження (п. 24 ст. 3 КПК України), а не провадження у слідчого судді, і за умови надання суду протоколу обшуку як доказу винуватості у вчиненні злочину.

Таким чином, визначення в ухвалі слідчого судді конкретного слідчого або прокурора, які мають здійснювати обшук, перебуває поза межами повноважень слідчого судді з контролю за дотриманням прав, свобод та інтересів осіб у кримінальному провадженні та обмежується в цій частині перевіркою того, чи є належним суб`єктом учасник кримінального провадження, який звернувся з клопотанням про проведення обшуку.

Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 110, 233, 234, 236, 309 КПК України,

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання - задовольнити частково.

Надати дозвіл на проведення обшуку всіх приміщень за місцем здійснення діяльності незаконного пункту торгівлі валютними цінностями за адресою: Дніпропетровська обл., м. Дніпро, вул. Глинки, буд. 2 , (на цокольному поверсі), що праві власності належить ПАТ «Акта», код ЄДРПОУ 31384531, з метою виявлення та фіксації обставин вчинення кримінального правопорушення, встановлення кола причетних до його вчинення осіб, а також відшукання та вилучення речей і документів, а саме:

- щодо фінансово-господарської діяльності, документів, в яких відображено відомості стосовно ведення вказаним пунктом торгівлі валютними цінностями господарської діяльності з іншими юридичними та фізичними особами (у тому числі документів з обліку кадрів, відомостей, товарно-транспортних, видаткових, чи податкових накладних, банківської документації, актів виконаних робіт, актів наданих послуг, договорів із додатками та специфікаціями, тощо);

- магнітних та електронних засобів зберігання та передачі інформації, чорнових записів, печаток, штампів, незаповнених бланків з відбитками печаток, підроблених документів, ліцензії щодо здійснення торгівлі валютними цінностями, необлікованих грошових коштів, комп`ютерної та іншої техніки, якою ведеться облік та перевірка грошових коштів, мобільних телефонів, сім-карток мобільних операторів, карток пам`яті, флеш-накопичувачів.

В задоволенні іншої частини клопотання - відмовити.

Строк дії цієї ухвали 1 місяць з дня її постановлення, а саме - до 17 червня 2021 року.

Ухвала оскарженню не підлягає і заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.

Повний текст ухвали оголошений 19 травня 2021 року о 09 год. 30 хв.

Зобов`язати слідчого або прокурора у цьому кримінальному провадженні повідомити слідчого суддю Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська про виконання цієї ухвали.

Слідчий суддя С.С. Федоріщев