Єдиний державний реєстр судових рішень Категорія № 6.6.4
ПОСТАНОВА
Іменем України
07 червня 2010 року Справа № 2а-3873/10/1270 Луганський окружний адміністративний суд у складі: судді: Островської О.П.,
при секретарі: Щипачовій Г.Є.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом державної податкової інспекції в Артемівському районі у м. Луганську до Товариства з обмеженою відповідальністю «Схід-Нафта Транс» про стягнення податкового боргу в сумі 623,21 грн. шляхом звернення стягнення на активи,
В С Т А Н О В И В:
20 травня 2010 року ДПІ в Артемівському районі у м. Луганську звернулася до Луганського окружного адміністративного суду з позовом, в обґрунтування якого вказала наступне. ТОВ «Схід-Нафта Транс» зареєстроване виконавчим комітетом Луганської міської ради 05.03.2003, про що зроблено запис № 13821070011001884, перебуває на податковому обліку в ДПІ в Артемівському районі у м. Луганську з 18.03.2003. Станом на 12.05.2010 відповідач має заборгованість перед бюджетом зі сплати податків у сумі 623,21 грн., яка складається з: податку на додану вартість 507,40 грн., у тому числі податкові зобовязання 71 грн., штрафні санкції 436,40 грн.; комунального податку 115,81 грн. ТОВ «Схід-Нафта Транс» згідно п.п. 4.2.2 п. 4.2 ст. 4 та абз. 1 п. 5.1 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» ДПІ було визначено податкове зобовязання, яке оскаржене не було та вважається узгодженим. У звязку з несплатою податкового зобовязання позивачем на адресу відповідача були надіслані перша (від 08.01.2009 № 1/26) та друга (від 10.03.2009 № 2/191) податкові вимоги. Однак, податковий борг сплачено не було. Тому позивач просить стягнути з відповідача суму податкового боргу з податку на додану вартість у розмірі 507,40 грн. та комунального податку в сумі 115,81 грн., звернувши стягнення на його активи.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги у повному обсязі, надав суду пояснення, аналогічні викладеному в позові.
Представник відповідача у судове засідання не зявився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, про причини неявки не повідомив, заперечень проти позову суду не надав.
Суд, вислухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Стаття 67 Конституції України передбачає, що кожен зобовязаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Законом України «Про систему оподаткування» визначено, що під податком і збором (обовязковим платежем) до бюджетів та до державних цільових фондів слід розуміти обовязковий внесок до бюджету відповідного рівня або державного цільового фонду, здійснюваний платниками у порядку і на умовах, що визначаються законами України про оподаткування. Платниками податків і зборів (обовязкових платежів) є юридичні і фізичні особи, на яких згідно з законами України покладено обовязок сплачувати податки і збори (обовязкові платежі). Платники податків і зборів (обовязкових платежів) зобовязані у числі іншого, сплачувати належні суми податків і зборів (обовязкових платежів) у встановлені законами терміни.
Право податкових органів на звернення до суду з позовом про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами передбачене ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні».
Згідно з п. 3 ч. 1 ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування» платники податків і зборів (обовязкових платежів) зобовязані сплачувати належні суми податків і зборів у встановлені законом терміни.
Відповідно до п. 11 ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» передбачена як одна з функцій податкового органу подання до судів позовів до підприємств, установ та організацій про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Законом України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» № 2181 визначений порядок погашення податкового боргу платника податків та порядок звернення стягнення на активи платника податків, який відповідно до ввідної частини є спеціальним законом з питань оподаткування, та встановлює порядок погашення зобовязань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами.
Також цим Законом запроваджене поняття податкового боргу, як податкового зобовязання, узгодженого платником податків або встановленого судом, але не сплаченого у встановлений строк, а також пені, нарахованої на суму такого податкового зобовязання.
Крім того, ним же визначено, що органами, уповноваженими здійснювати заходи з погашення податкового боргу, є виключно податкові органи.
Відповідно до п. 5.3.1 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» № 2181 (далі Закон № 2181) платник податків зобовязаний самостійно сплатити суму податкового зобовязання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Згідно положень 4.2.2. п. 4.2 ст. 4 Закону № 2181 контролюючий орган зобовязаний самостійно визначити суму податкового зобовязання платника податків у разі якщо:
а) платник податків не подає у встановлені строки податкову декларацію;
б) дані документальних перевірок результатів діяльності платника податків свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобовязань, заявлених у податкових деклараціях;
в) контролюючий орган внаслідок проведення камеральної перевірки виявляє арифметичні або методологічні помилки у поданій платником податків податковій декларації, які призвели до заниження або завищення суми податкового зобовязання;
г) згідно з законами з питань оподаткування особою, відповідальною за нарахування окремого податку або збору (обовязкового платежу), є контролюючий орган.
Абзацом 1 пункту 5.1. ст. 5 Закону № 2181 визначено, що податкове зобовязання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.
Відповідно до п.п. 6.2.1. п. 6.2 ст. 6 Закону № 2181, у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобовязання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.
6.2.3. Податкові вимоги надсилаються:
а) перша податкова вимога не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобовязання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобовязання та виникнення права податкової застави на активи платника податків, обовязок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк;
б) друга податкова вимога не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки. Друга податкова вимога додатково до відомостей, викладених у першій податковій вимозі, може містити повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.
П.п. 6.2.4 вказаної статті визначено, що податкова вимога вважається надісланою (врученою) юридичній особі, якщо її передано посадовій особі такої юридичної особи під розписки або надіслано листом з повідомленням про вручення.
Податкова вимога вважається надісланою (врученою) фізичній особі, якщо її вручено особисто такій фізичній особі або її законному представникові чи надіслано листом на її адресу за місцем проживання або останнього відомого місця її знаходження із повідомленням про вручення.
У разі коли податковий орган або пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення або податкові вимоги у звязку з незнаходженням посадових осіб, їх відмовою прийняти податкове повідомлення або податкову вимогу, незнаходженням фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків, податковий орган розміщує податкове повідомлення або податкові вимоги на дошці податкових оголошень, встановленій на вільному для огляду місці біля входу до приміщення податкового органу. При цьому день розміщення такої податкової вимоги вважається днем її вручення.
Відповідно до п. 17.3 ст. 17 Закону № 2181 сплата (стягнення) штрафних санкцій, передбачених цією статтею, прирівнюється до сплати (стягнення) податку та оскарження їх сум.
У судовому засіданні встановлено, що відповідач ТОВ «Схід-Нафта Транс» зареєстрований як юридична особа виконавчим комітетом Луганської міської ради 05.03.2003 № 13821070011001884 (а.с. 41). На обліку в ДПІ в Артемівському районі у м. Луганську відповідач знаходиться з 18.03.2003 (а.с. 42).
Станом на 12.05.2010 відповідач має заборгованість перед бюджетом зі сплати податків у сумі 623,21 грн., яка складається з: податку на додану вартість 507,40 грн., у тому числі податкові зобовязання 71 грн., штрафні санкції 436,40 грн.; комунального податку 115,81 грн. ТОВ «Схід-Нафта Транс» згідно п.п. 4.2.2 п. 4.2 ст. 4 та абз. 1 п. 5.1 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» ДПІ було визначено податкове зобовязання, яке оскаржене не було та вважається узгодженим. У звязку з несплатою податкового зобовязання позивачем на адресу відповідача були надіслані податкові вимоги: перша (від 08.01.2009 № 1/26, отримана відповідачем 02.02.2009) та друга (від 10.03.2009 № 2/191, у звязку з неможливістю вручення розміщено на дошці податкових оголошень 22.05.2009).
22.06.2009 ДПІ в Артемівському районі у м. Луганську прийнято рішення № 32 про стягнення коштів та продаж інших активів відповідача в рахунок погашення його податкового боргу.
Вказані обставини підтверджуються копією свідоцтва про державну реєстрацію (а.с. 41), копією довідки про взяття на облік платника податків (а.с. 42), копіями податкових декларацій (а.с. 7-34), податкових розрахунків (а.с. 35-39), копією податкового повідомлення-рішення від 04.03.2009 № 0002281520/0 (а.с. 4), копіями податкових вимог (а.с. 44, 45), копією акту про неможливість вручення податкової вимоги (а.с. 46), копією рішення про стягнення коштів та продаж інших активів платника податків (а.с. 47), витягом про реєстрацію в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна (а.с. 48).
Відповідно до п. 1.7 ст. 1 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» активи платника податку це кошти, матеріальні та нематеріальні цінності, що належать юридичній або фізичній особі за правом власності або повного господарського відання.
Відповідно до п.п. 3.1.1. п. 3.1. ст. 3 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» активи платника податків можуть бути примусово стягнуті в рахунок погашення його податкових зобовязань виключно за рішенням суду.
З огляду на викладене суд уважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.
Керуючись ст. ст. 161, 162, 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов державної податкової інспекції в Артемівському районі у м. Луганську задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Схід-Нафта Транс» (ід. код 32372307, м. Луганськ, кв. Ленінського комсомолу, 4, р/р 2600430187249, МФО 304308, Філія ПАТ ПІБ в м. Луганськ; 26001304872801, 2600401830410, МФО 300164, АТ «Сведбанк» (публічне); 26003008350410, МФО 304632, Луг. ФАТ «Брокбізнесбанк» м. Луганськ) в дохід Державного бюджету України заборгованість (код платежу 14010100, отримувач УДК у м. Луганську ГУДКУ в Луганській області, код отримувача 24046581, банк ГУДКУ у Луганській області, МФО 804013, р/р 31110029700003) податковий борг з податку на додану вартість в розмірі 507,40 грн. (пятсот сім грн. 40 коп.), на користь Державного бюджету України (код платежу 16010200, отримувач УДК у м. Луганську ГУДКУ у Луганській області, код отримувача 24046582, банк ГУДКУ у Луганській області, МФО 804013, р/р 33216828700009) податковий борг з комунального податку в сумі 115,81 грн. (сто пятнадцять грн. 81 коп.), звернувши стягнення на активи боржника.
Постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 цього Кодексу з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана в строк, встановлений цим Кодексом, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.
Повний текст постанови складено 07 червня 2010 року.
СуддяОстровська О.П.