Єдиний державний реєстр судових рішень Категорія №6.19
ПОСТАНОВА
Іменем України
07 червня 2010 року Справа № 2а-3008/10/1270 Луганський окружний адміністративний суд у складі: Луганський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Ципко О.В.
при секретарі: Попові М.Г.
За участю представників сторін:
прокурора: не прибув,
від позивача: Селезньової О.О.
від відповідача: Мяч В.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом прокурора Ленінського району м.Луганська в особі державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго", інспекції Держенергонагляду в Луганській області в особі відокремленого підрозділу „Держенергонагляд в Донбаському регіоні”, Міністерство палива та енергетики України до відокремленого підрозділу "шахта ім.Артема" державного підприємства "Луганськвугілля" про стягнення штрафних санкцій, -
В С Т А Н О В И В:
21 квітня 2010 року до суду надійшла позовна заява прокурора Ленінського району м.Луганська в особі державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго", інспекції Держенергонагляду в Луганській області в особі відокремленого підрозділу „Держенергонагляд в Донбаському регіоні”, Міністерство палива та енергетики України до відокремленого підрозділу "шахта ім.Артема" державного підприємства "Луганськвугілля" про стягнення штрафних санкцій у розмірі 510,00 грн.
Прокурор заявник в судове засідання не зявився, повідомлявся належним чином, причини неявки суду не відомі.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі, дав пояснення по суті позовних вимог та просив задовольнити позов.
Представник відповідача в судовому засіданні дав пояснення по суті позовних вимог, визнав позов в повному обсязі та не заперечував проти задоволення позову.
Суд, заслухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, вивчивши матеріали справи та дослідивши докази, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
В судовому засіданні встановлено, що 26.03.2009 року директору відокремленого підрозділу "шахта ім.Артема" державного підприємства "Луганськвугілля"видано припис № 02/24-0094, яким останнього зобов'язано виконати заходи з усунення порушень; про виконання припису в цілому повинні були повідомити в строк до 30.06.2009 року.
У серпні 2009 року у присутності представника відповідача, інспектором Державної інспекції з енергетичного нагляду було проведено перевірку виконання припису Інспекції від 26.03.2009 р. № 02/24-0094 «Про усунення порушень законодавства про електроенергетику».
Актом перевірки від 19.08.2009 року № 02/24-0022 встановлено невиконання вищевказаного припису Інспекції від 26.03.2009 року. (а.с.7)
На підставі цього акту перевірки 19.08.2009 р. інспекцією прийнято постанову № 02/24-0022 від 31.08.2009 року про накладення штрафу на відповідача за порушення законодавства про електроенергетику на суму 510 грн. у зв'язку з невиконанням припису від 26.03.2009 року № 02/24-0094 (а.с. 6).
Постанову про накладення штрафу № 02/24-0022 надіслано відповідачеві листом № 16/162/1-1564 від 31.08.2009 року, лист отримано відповідачем 04.09.2009 року (а.с.13).
Відповідальність визначена статтею 27 Закону України „Про електроенергетику" та Положенням про порядок накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику,» затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999р. № 1312, пункт 10 якого передбачає, що суб'єкт господарської діяльності повинен сплатити штраф протягом 30 днів з дня винесення постанови, а у разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку.
Відповідно ст.5 Закону України „Про електроенергетику" до принципів державної політики в енергетиці належать створення умов безпечної експлуатації об'єктів електроенергетики, а також забезпечення відповідальності енергопостачальників та споживачів. Частина 1 ст.9 зазначеного закону визначає, що державний нагляд в електроенергетиці здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, визначеному законодавством України, а частина 5 ст. 9 закону надає Інспекції повноваження застосовувати в установленому порядку санкції до суб'єктів господарської діяльності за порушення нормативно-правових актів.
Так, відповідно з частиною 3 ст.27 Закону України „Про електроенергетику" суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці: за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Інспекції та порушення умов ліцензій штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Центральним органом державної виконавчої влади, на який покладено здійснення державної політики в галузі паливно-енергетичного комплексу відповідно з Указом Президента України „Про зміни в структурі центральних органів виконавчої влади" від 15.12.1999р. № 1573/99, є Міністерство палива та енергетики України. Державна підприємство «Національна енергетична компанія» "Укренерго" підпорядковано Міністерству палива та енергетики України і засновано на державній власності.
Державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної та теплової енергії відповідно до Закону України „Про електроенергетику" здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії (Держенергонагляд), яка підпорядкована безпосередньо Міністерству палива та енергетики в частині виконання функцій, покладених на Держенергонагляд Положенням про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної та теплової енергії, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 929 від 07.08.1996г, та діє у складі державного підприємства „Національна енергетична компанія „Укренерго" та його структурних підрозділів.
Головною метою діяльності ДП НЕК „Укренерго" є забезпечення цілісності об'єднаної енергетичної системи України, задоволення інтересів держави у сфері енергопостачання, здійснення централізованого оперативно-технологічного управління ОЕС, запобігання порушенням режимів і аваріям системного значення та ліквідація можливих аварій для країни (абзаци 1-4 пункту 2.1. Статуту), а до основних напрямків діяльності здійснення державного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії відповідно до Закону України „Про електроенергетику" та Положення, затвердженого Кабінетом Міністрів України (підпункт 2.2.16 пункту 2.2. Статуту).
Законодавством України не встановлено методику визначення суми штрафу за правопорушення в електроенергетиці, тому старший державний інспектор Держенергонагляду встановлює розмір штрафу в постанові з урахуванням складу правопорушення та негативних наслідків, до яких можуть привести виявлені порушення.
Згідно з Положенням про відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Донбаському регіоні", затвердженим директором Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" від 21 березня 2006р., Держенергонагляд у Донбаському регіоні утворено з метою забезпечення функціонування електроенергетичної системи регіону в межах Донецької та Луганської областях, як складової частини цілісної об'єднаної енергосистеми України. Згідно з затвердженим 12.03.06р. Положенням про відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Донбаському регіоні" Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" від 21.03.06р. встановлено, що останній не є юридичною особою та має структурні підрозділи, зазначені у додатку 1 до вказаного Положення. Юридичною особою є Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" згідно з Додатком 1 до вказаного Положення Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Луганській області є одним зі структурних підрозділу "Держенергонагляд у Донбаському регіоні" Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго".
Частина 6 ст.27 Закону України „Про електроенергетику" визначає, що суми штрафів повинні сплачуватися до Державного бюджету України. Державне казначейство організує та здійснює виконання Державного бюджету відповідно Положенню про Державне казначейство, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31.07.1995р. №590.
Відповідачем, до теперішнього часу, штрафну санкцію у розмірі 510 грн. у добровільному порядку не сплачено.
За таких обставин вина відповідача в ухиленні від виконання постанови про застосування штрафної санкції є такою, що підтверджена матеріалами справи, тому позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.
Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.
Керуючись Законом України „Про електроенергетику", ст.ст. 2, 87, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов прокурора Ленінського району м.Луганська в особі державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго", інспекції Держенергонагляду в Луганській області в особі відокремленого підрозділу „Держенергонагляд в Донбаському регіоні”, Міністерство палива та енергетики України до відокремленого підрозділу "шахта ім.Артема" державного підприємства "Луганськвугілля" про стягнення штрафних санкцій
задовольнити повністю.
Стягнути з відокремленого підрозділу "шахта ім.Артема" державного підприємства "Луганськвугілля"на користь Державного бюджету України (п/р № 31116106700018, УДК м.Горлівки ГУ ДКУ в Донецькій області, код бюджетної класифікації 21081100, МФО 834016, ЄДРПОУ 34686448, одержувач: Державний бюджет України м.Горлівки) суми штрафної санкції у розмірі 510 грн. 00 коп. (пятсот десять грн. 00 коп).
Постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови в повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України - з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана в строк, встановлений цим Кодексом, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.
Повний текст постанови складено 07.06.2010 року.
СуддяЦипко О.В.