Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 травня 2010 р. справа № 2а-6990/10/0570
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: <година >
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючогосудді Буряк І. В.
при секретаріМогілевському А.А.
за участю представників сторін:
позивача:Соколової В.П. (дов. від 30.01.2010р. №142)
відповідача:Петренко Т.М. (дов. від 31.12.2009р.)
прокурор:Демидової М.В. (посвідчення № 2001)
розглянувши у відкритому судовому засіданні
позовну заяву Прокурора м.Донецька в інтересах Держави в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі Відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні»
доКомунального підприємства «Красноармійськтепломережа»
простягнення суми штрафу
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Прокурор м.Донецька в інтересах Держави в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі Відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» (надалі позивач) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Комунального підприємства «Красноармійськтепломережа» (надалі відповідач, КП «Красноармійськтепломережа») про стягнення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику у розмірі 1 190,00 грн.
Позов мотивовано несплатою відповідачем штрафу за порушення законодавства про електроенергетику, винесеного постановою № Д-164 від 30.03.2009 р. про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику.
У судовому засіданні від 14.04.2010р. оголошено про відкладення розгляду справи до 30.04.2010р. у звязку із неявкою представника відповідача.
У судовому засіданні від 30.04.2010р. оголошено про відкладення розгляду справи до 26.05.2010р. за клопотанням представника відповідача.
В судовому засіданні від 26.05.2010р. представник позивача позов підтримав, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.
Представник прокурора у судовому засіданні від 26.05.2010р. позов підтримав.
Відповідач надав заперечення на позовну заяву, відповідно до яких, позовні вимоги просить залишити без задоволення. Відповідач посилається на надану позивачем відстрочку виконання припису та спливу терміну застосування адміністративно-господарських санкцій.
Представник відповідача у судовому засіданні від 26.05.2010р. проти задоволення позовних вимог заперечував.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, представника прокурора, що зявились, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи адміністративного позову,-
ВСТАНОВИВ:
15 вересня 2008 року Чайкінським відділенням Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у Донецькій області відносно КП «Красноармійськтепломережа» винесений припис ДЧ-102 № 721/1 про усунення порушень.
09 лютого 2009 року Чайкінським відділенням Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у Донецькій області проведено перевірку виконання вимог припису ДЧ-102 № 721/1 від 09 лютого 2008 року, якою встановлено часткове не виконання припису ДЧ-102 № 721/1 від 09 лютого 2008 року, про що зазначено у акті перевірки (протокол) №02/18-0064 від 09.02.2009р.
На підставі зазначеного акту перевірки №02/18-0064 від 09.02.2009р., ст. державний інспектор з енергетичного нагляду Клепач С.Г. виніс постанову № Д-164 від 30.03.2009 р. про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику, відповідно до якої на відповідача накладений штраф у розмірі 1 190,00 грн. за невиконання припису ДЧ-102 № 721/1 від 09 лютого 2008 року.
Постанова № Д-164 від 30.03.2009 р. отримана відповідачем 30.03.2009р., про що мається відповідна відмітка на копії супровідного листа від 30.03.2009р. № 15-30/551.
Відповідно до ст. 9 Закону України «Про електроенергетику», державний нагляд в електроенергетиці здійснюють Державна інспекція з експлуатації електричних станцій і мереж та Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та інші органи, визначені законодавством України. Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії здійснює нагляд за електричними і тепловикористовуючими установками та тепловими мережами споживачів та суб'єктів електроенергетики.
Державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право:
- отримувати від споживачів та суб'єктів електроенергетики інформацію, необхідну для виконання покладених на них завдань відповідно до нормативно-правових актів;
- давати споживачам та суб'єктам електроенергетики обов'язкові для виконання приписи про усунення порушень нормативно-правових актів;
- давати споживачам та суб'єктам електроенергетики приписи про приведення засобів обліку, контролю та регулювання споживання електричної і теплової енергії у відповідність з нормами, правилами і стандартами в електроенергетиці;
- вимагати від споживачів та суб'єктів електроенергетики додержання встановлених нормативно-правовими актами режимів споживання електричної і теплової енергії;
- надавати приписи щодо неприпустимості продовження експлуатації електричних і тепловикористовуючих установок споживачів, якщо це створює загрозу життю обслуговуючого персоналу, здоров'ю населення;
- застосовувати в установленому законодавством України порядку санкції до суб'єктів господарської діяльності за порушення нормативно-правових актів та складати протоколи про адміністративні правопорушення.
Відповідно до ч. 4 ст. 26 Закону України «Про електроенергетику» встановлено, що споживач енергії несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником та правил користування електричною і тепловою енергією та виконання приписів державних інспекцій з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії згідно із законодавством України.
Згідно ч. 3 ст. 27 зазначеного Закону, суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність у вигляді штрафу у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики України, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій. Відповідно до ч. 6 ст. 27 зазначеного Закону, суми стягнених штрафів зараховуються до Державного бюджету України. Частиною 7 ст. 27 зазначеного Закону, встановлено, що санкції, передбачені частиною 3 статті 27 Закону України «Про електроенергетику», застосовуються в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п.3 Положення «Про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 1999 р. №1312, накладати на суб'єктів господарювання штрафи мають право: Національна комісія регулювання електроенергетики; державні інспектори з експлуатації електричних станцій і мереж; державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії.
Відповідно до п. 5 зазначеного Положення, старші державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право накладати на суб'єктів господарювання штрафи за правопорушення, передбачені в абзаці третьому пункту 2 зазначеного Положення, - у розмірі до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до п. 10 зазначеного Положення, суб'єкт господарювання сплачує штраф за порушення законодавства в галузі електроенергетики протягом 30 днів з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення, а за порушення законодавства у сфері теплопостачання - у 15-денний строк з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення. У разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку.
Постанова № Д-164 від 30.03.2009 р. відповідачем не оскаржена, таким чином, вказана Постанова є такою, що підлягає примусовому виконанню, та штраф у розмірі 1 190,00 грн. підлягає стягненню у примусовому порядку на підставі рішення суду.
Згідно наданої відповідачем копії листа позивача від 12.05.2009р. № 158-49/238 відповідачу узгоджено перенесення терміну виконання припису №02/18-0064 від 09.02.2009р., в той час як Постанова № Д-164 від 30.03.2009 р. прийнята за невиконання Припису ДЧ-102 № 721/1 від 15 вересня 2008.
Таким чином,суд не приймає посилання відповідач на відсутність порушення у вигляді несвоєчасного виконання (невиконання) припису ДЧ-102 № 721/1.
Статтею 250 Господарського кодексу України встановлено, що адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.
Згідно Припису ДЧ-102 № 721/1 від 15 вересня 2008 року відповідач був зобовязаний до 15.12.2008р. виконати відповідні вимоги припису, тобто з 16.12.2008р. обчислюється термін застосування адміністративно-господарської санкції, в той час як Постанова № Д-164 прийнята 30.03.2009 р.
Таким чином, позивачем не був пропущений строк застосування адміністративно-господарської санкції.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку щодо обґрунтованості та наявності достатніх підстав для задоволення позовних вимог.
Нормою ч. 4 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст. ст. 11, 17, 69-72, 86, 87, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов Прокурора м.Донецька в інтересах Держави в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі Відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» до Комунального підприємства «Красноармійськтепломережа» задовольнити повністю.
Стягнути з Комунального підприємства «Красноармійськтепломережа» (85300, м. Красноармійськ, вул. Дніпропетровська, 4А; рахунок 226002250122333 в ДОФ АКБ «Укрсоцбанк», МФО 334011, ЄДРПОУ 32213475) до Державного бюджету України суму штрафу 1 190 (одна тисяча сто девяносто) гривень 00 копійок за постановою Держенергонагляду від 30 березня 2009 року № Д-164.
2. Постанова набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України
3. Постанова прийнята у нарадчій кімнаті, вступна та резолютивна частина проголошена у судовому засіданні 26 травня 2010 року, повний текст виготовлено 01 червня 2010 року.
4. Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.
Суддя Буряк І. В.