Постанова № 9753235, 28.05.2010, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.05.2010
Номер справи
2а-7805/10/0570
Номер документу
9753235
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1)
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

28 травня 2010 р. справа № 2а-7805/10/0570

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: <година >

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючогосудді Козаченка А.В.

при секретаріШалагіновій М.В.

за участю:

представника позивача Городецької О.М., Крамаренко Л.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Прокурора Гірницького району м. Макіївки в інтересах держави в особі Макіївської обєднаної державної податкової інспекції до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 про стягнення заборгованості,

В С Т А Н О В И В:

Прокурор Гірницького району м. Макіївки звернувся до Донецького окружного адміністративного суду в інтересах держави в особі Макіївської обєднаної державної податкової інспекції з адміністративним позовом до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 про стягнення заборгованості.

В обґрунтування позову зазначив, що відповідач 07.11.2001р. зареєстрований Виконкомом Макіївської міської ради як фізична особа-підприємець та взятий на податковий облік в Червонагвардійському відділенні Макіївської ОДПІ.

На підставі договору оренди земельної ділянки відповідачу була надана в користування земля, яка знаходиться на податковому обліку в Гірницькому відділенні Макіївської ОДПІ.

Станом на 15.03.2010р. за відповідачем існує податковий борг за узгодженими податковими зобовязаннями по оренді землі, з урахуванням пені, на загальну суму 24659,93 грн., що підтверджується податковою декларацією, розрахунком суми податкового боргу, грошовими вимогами до боржника та витягами з облікової картки орендної плати за землю.

Оскільки відповідачем сума заборгованості не була погашена, йому були направлені перша та друга податкові вимоги та прийнято рішення про стягнення коштів та інших активів платника податку в рахунок погашення його податкового боргу.

Відповідно до ст. 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

У відповідності до п. п. 3.1.1. п. 3.1 ст. 3 Закону України „Про порядок погашення зобов`язань перед бюджетами та державними цільовими фондами”, активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.

На підставі викладеного просив стягнути з відповідача заборгованість з орендної плати за землю, з урахуванням пені, в розмірі 24659,93 гривень.

В судове засідання прокурор не з'явився, про час, дату та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, заяв про відкладення розгляду справи до суду не надав.

Представник позивача в судовому засіданні уточнив позовні вимоги, просив стягнути з відповідача заборгованість з орендної плати за землю, з урахуванням пені, в сумі 40426,79 грн.

Відповідач та представник відповідача в судове засідання не зявились, про час, дату та місце розгляду справи були повідомлені належним чином, надали заяву в якій просили розглянути справу за їх відсутності, а також зазначили, що з позовними вимогами не згодні.

За таких підстав суд відповідно до ст. 128 КАС України визнав можливим розглянути справу без участі прокурора, відповідача і представника відповідача та на підставі доказів наявних у матеріалах справи.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Так, судом встановлено, що відповідач 07.11.2001р. зареєстрований Виконкомом Макіївської міської ради як фізична особа-підприємець, про що зроблений відповідний запис про державну реєстрацію та видане відповідне свідоцтво. Відповідач перебуває на податковому обліку як платник податків, зборів та інших обовязкових платежів в Червоногвардійському відділенні Макіївської ОДПІ.

16.12.2008р. між відповідачем та Макіївською міською радою був укладений договір оренди земельної ділянки, яка була надана в користування відповідачу та знаходиться на податковому обліку в Гірницькому відділенні Макіївської ОДПІ.

Відповідно до п. 2 ст. 121 Конституції України, ст. 36-1 Закону України «Про прокуратуру» на органи прокуратури покладений обовязок представляти інтереси держави у випадках, передбачених законом.

Згідно ч. 2 ст. 36-1 Закону України „Про прокуратуру” підставою представництва органами прокуратури України в суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або державою.

Відповідно до ст. 2 Закону України „Про державну податкову службу в Україні”, завданнями органів державної податкової служби, зокрема, є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством (далі - податки, інші платежі).

Згідно п. 11 ст. 10 Закону України „Про державну податкову службу в Україні” державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об`єднані державні податкові інспекції виконують, зокрема, таку функцію, а саме, подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.

Таким чином, Макіївська ОДПІ є суб`єктом владних повноважень, яка в даних правовідносинах реалізує надані їй Законом України „Про державну податкову службу в Україні” повноваження.

Відповідачем було подано до Макіївської ОДПІ податкову декларацію №2544 від 10.02.2009р. з орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності (звітна) на 2009 рік з самостійно визначеною сумою податкових зобовязань у розмірі 87459,90 грн. Також відповідачем було подано до Макіївської ОДПІ податкову декларацію №827 від 26.01.2010р. з орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності (звітна) на 2010 рік з самостійно визначеною сумою податкових зобовязань у розмірі 101040,14 грн.

Як вбачається із зворотного боку облікової картки платника недоїмка по сплаті орендної плати за земельну ділянку складає 40227,65 грн. За несвоєчасну сплату узгоджених податкових зобовязань відповідачу нараховано пеню в сумі 119,14 грн.

Таким чином, з урахуванням пені, недоїмка з орендної плати за землю складає 40426,79 грн.

Відповідно до ст. 1 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”:

-податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання;

-податкове зобов'язання - зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України;

-платники податків - юридичні особи, їх філії, відділення, інші відокремлені підрозділи, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичні особи, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно з законами покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), пеню та штрафні санкції.

Таким чином, податковий борг може існувати у разі, коли існує податкове зобовязання, узгоджене саме платником податків, статус якого визначається відповідним законом щодо відповідного податку, збору (обов'язкового платежу).

Відповідно до Закону України «Про плату за землю» використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель.

Статтею 27 Закону України «Про плату за землю» передбачено, що контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності здійснюється органами державної податкової служби.

Відповідно до ст. 1 Закону України „Про плату за землю”, податок - обов'язковий платіж, що справляється з юридичних і фізичних осіб за користування земельними ділянками. Платниками земельного податку згідно ст. 2 цього Закону є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі, крім орендарів та інвесторів - учасників угоди про розподіл продукції.

Згідно ст. 14 Закону України „Про плату за землю” платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом. Податкове зобовязання по земельному податку, а також по орендній платі визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Відповідно до ст.17 Закону України «Про плату за землю» податкове зобовязання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної і комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітній) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Згідно ст.25 Закону України «Про плату за землю», за прострочення встановлених строків сплати податку (стаття 17 цього Закону) справляється пеня у розмірах, визначених законом. Розмір пені за несвоєчасне внесення орендної плати передбачається у договорі оренди, проте він не може перевищувати ставки пені за несвоєчасну сплату земельного податку.

У відповідності до п. 8 ч. 1 ст. 14 Закону України „Про систему оподаткування” плата за землю (земельний податок, а також орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності) є загальнодержавним податком.

Відповідно до ст. 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Згідно п. 3 ч. 1 ст. 9 Закону України „Про систему оподаткування” платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані, зокрема, сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.

Відповідно до п. 5.1 ст. 5 Закону України „Про порядок погашення зобов`язань перед бюджетами та державними цільовими фондами”, податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.

Підпунктом 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 того ж закону встановлено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.

Відповідно до п.п.16.1.1 п.16.1 ст.16, п.16.4 ст.16 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», після закінчення строків погашення узгодженого податкового зобовязання на суму податкового боргу нараховується пеня, яка нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності) із розрахунку 120% річних облікової ставки НБУ, діючої на день виникнення такого податкового боргу.

Підпунктом 6.2.1 п.6.2 ст.6 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» № 2181-111 від 21.12.2000р. передбачено, що у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобовязання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.

На виконання вимог ст. 6 Закону України від 21.12.2000р. № 2181-111 відповідачу надіслані перша та друга податкові вимоги (№1/73 від 01.12.2009р. та №2/1 від 12.01.2010р. відповідно), які отримані відповідачем та оскаржені не були.

Також, позивачем було прийнято рішення про стягнення коштів та продаж інших активів платника податків в рахунок погашення його податкового боргу №6 від 19.02.2010р., яке отримано відповідачем та оскаржене не було.

Таким чином, вжиті на виконання вимог Закону України від 21.12.2000 р. № 2181-ІІІ «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» не сприяли погашенню податкової заборгованості.

Підпунктом 1.3 ст. 1 Закону України „Про порядок погашення зобов`язань платниками податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” встановлено, що податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк.

У відповідності до п. п. 3.1.1. п. 3.1 ст. 3 Закону України „Про порядок погашення зобов`язань перед бюджетами та державними цільовими фондами”, активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про систему оподаткування» під податком збором (обовязковим платежем) до бюджетів та до державних цільових фондів слід розуміти обовязковий внесок до бюджету відповідного рівня або державного цільового фонду, здійснюваний платниками у порядку і на умовах, що визначаються законами України про оподаткування.

Згідно пункту 30 статті 2 Бюджетного кодексу України органи стягнення - податкові, митні та інші державні органи, яким відповідно до закону надано право стягнення до бюджету податків, зборів (обов'язкових платежів) та інших надходжень.

Таким чином, оскільки відповідач не сплатив узгоджену суму податкового боргу в добровільному порядку, суд задовольняє позовні вимоги в повному обсязі.

Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 11, 15, 17, 23, 58, 69-71, 79, 86-87, 94, 158-163, 185-186, 254 Кодексу адмністративного судочинства України,

П О С Т А Н О В И В:

Позов Прокурора Гірницького району м. Макіївки в інтересах держави в особі Макіївської обєднаної державної податкової інспекції до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 про стягнення заборгованості, задовольнити в повному обсязі.

Стягнути з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 (АДРЕСА_1, ІН НОМЕР_1) заборгованість по орендній платі за землю на загальну суму 40426,79 грн., з яких заборгованість з орендної плати 40227,65 грн., пеня 199,14 грн., на рахунок 33214812700065 в ГУДКУ, отримувач Місцевий бюджет Гірницького району м. Макіївки, код платежу 13050100, МФО 834016, ЄДРПОУ 34686736.

Постанова в повному обсязі складена 02.06.2010р.

Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.

Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.

Суддя Козаченко А.В.