Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 травня 2010 р. справа № 2а-8001/10/0570
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: <година >
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Козаченка А.В.
при секретарі Шалагіновій М.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні
адміністративну справу за позовом Макіївської об’єднаної державної
податкової інспекції
до Приватного багатопрофільного
малого підприємства «Экос»
про стягнення штрафних санкцій
В С Т А Н О В И В:
Макіївська об’єднана державна податкова інспекція звернулася до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Приватного багатопрофільного малого підприємства «Экос» про стягнення штрафних санкцій.
В обґрунтування позову позивач вказав, що відповідач 14.10.1992р. зареєстрований Виконкомом Червоногвардійської районної ради м. Макіївки та діє на підставі Статуту. Відповідач знаходиться на обліку в Макіївській ОДПІ як платник податків.
За результатами перевірки відповідача щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу було складено Акт №5613/18/05/23-4/13517905 від 14.07.2009р., яким виявлено порушення пунктів 1, 2, 6, 12 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
На підставі зазначеного акту перевірки було винесено податкове повідомлення-рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 28.08.2009р. №0000452343 на суму 3775,00 грн., яке відповідно до п.п.6.2.4 п.6.2 ст.6 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» було розміщено на дошці податкових оголошень.
Згідно ст. ст. 2, 9 Бюджетного Кодексу України надходження від штрафів та фінансових санкцій входять до складу бюджету України та підлягають стягненню відповідними органами, яким відповідно до закону надано право стягування до бюджету податків, зборів (обов’язкових платежів) та інших надходжень до складу яких належить зокрема система органів податкової служби.
Відповідно до пункту 30 статті 2 Бюджетного кодексу України органи стягнення - податкові, митні та інші державні органи, яким відповідно до закону надано право стягнення до бюджету податків, зборів (обов'язкових платежів) та інших надходжень.
На підставі викладеного просив стягнути з відповідача на користь державного бюджету України штрафні санкції в сумі 3775,00 гривень.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги, просив їх задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, надав суду письмові заперечення (а.с.39-41) в яких вважав їх необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню, просив відмовити у задоволені позовних вимог.
Заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача та свідків, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Так, судом встановлено, що відповідач 14.10.1992р. зареєстрований Виконкомом Червоногвардійської районної ради м. Макіївки як юридична особа, про що видане відповідне свідоцтво та внесений запис про державну реєстрацію. Відповідач діє на підставі Статуту та знаходиться на податковому обліку в Макіївській ОДПІ як платник податків.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про державну податкову службу України» на податкову службу покладений обов’язок контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів, установлених законодавством.
Згідно ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право:
1) здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів) незалежно від способу їх подачі), а також планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами, їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичними особами, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно із законами України покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), крім Національного банку України та його установ (далі - платники податків);
2) здійснювати контроль за:
додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку;
11) застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України ( Пункт 11 статті 11 із змінами, внесеними згідно з Законом № 2505-IV ( 2505-15 ) від 25.03.2005 )
Згідно з п. 11 ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об`єднані державні податкові інспекції виконують, зокрема, функцію подання до судів позовів до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Позивач є суб`єктом владних повноважень та здійснює в даних правовідносинах надані йому Законом України „Про державну податкову службу в Україні” повноваження.
За результатами перевірки відповідача щодо дотримання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій, було складено Акт №5613/18/05/23-4/13517905 від 14.07.2009р., яким виявлено порушення пунктів 1, 2, 6, 12 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
На підставі зазначеного акту перевірки було винесено податкове повідомлення-рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 28.08.2009р. №0000452343 на суму 3775,00 грн., яке у зв’язку із неможливістю вручення було розміщено на дошці податкових оголошень.
До теперішнього часу сума заборгованості відповідачем не сплачена.
Допитані у судовому засіданні у якості свідків ОСОБА_1, ОСОБА_2 надали пояснення, що перевірка відповідача за їх участю відбувалася у межах податкового законодавства України на підставі направлень на перевірку від 09.07.2009 та плану графіку проведення перевірок, будь-яких порушень з їх боку стосовно суб’єкта господарювання вчинено не було, за наслідками перевірки був складений акт, який повністю відображає встановлені платником податків порушення.
На підтвердження правомірності проведення перевірки відповідача, представником позивача у судове засідання були надані направлення на перевірку від 09.07.2009 №№319, 320 та план графік проведення перевірок на липень 2009 року від 30.06.2009 у якому відповідач зазначений під №6.
Допитаний у якості свідка ОСОБА_3 надав пояснення, що вищевказані дві жінки придбали у нього товар і він провів його через касовий апарат, проте останні вийшли з приміщення не забираючи з собою чек, а вже потім зайшли та сказали, що вони є податковими інспекторами і пришли для проведення перевірки. Зазначив, що повністю не погоджується з висновками, які зазначені в акті перевірки тому що будь-яких порушень податкового законодавства він не допускав.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання; податкове зобов'язання - зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України; платники податків - юридичні особи, їх філії, відділення, інші відокремлені підрозділи, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичні особи, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно з законами покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), пеню та штрафні санкції.
Таким чином, податковий борг може існувати у разі, коли існує податкове зобов’язання, узгоджене саме платником податків, статус якого визначається відповідним законом щодо відповідного податку, збору (обов'язкового платежу).
Відповідно до ст. 25 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», суми фінансових санкцій, визначених ст.ст.17-24 даного Закону, підлягають перерахуванню суб’єктами господарювання до Державного бюджету України в 10-ти денний термін з дня прийняття органами Державної податкової служби України рішення про застосування таких фінансових санкцій.
Згідно п.12 Інструкції «Про порядок застосування та стягнення сум штрафних санкцій органами державної податкової служби», затвердженої Наказом ДПА України від 17.03.2001р. №110, відповідальність за повноту і своєчасність сплати донарахованих податків, інших платежів, застосованих сум штрафних санкцій несуть платники податків.
Відповідно до п.13 зазначеної Інструкції сплата (стягнення) штрафних санкцій, передбачених цією Інструкцією, та інших штрафних санкцій, застосування і стягнення яких чинним законодавством віднесено до компетенції органів державної податкової служби, здійснюється у порядку, визначеному відповідними законами України.
Згідно ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
За правилами пункту 3 статті 9 Закону України «Про систему оподаткування» обов’язок юридичної особи щодо сплати податків припиняється їх сплатою. Доказів сплати податкового боргу відповідач судові не надав. Наявність податкового боргу на час розгляду справи підтверджена податковим органом. Заходи, прийняті податковим органом щодо стягнення податкових зобов’язань, не призвели до їх погашення, строки їх добровільної сплати вийшли у відповідності до підпункту 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
Відповідно до п. 5.2.1 п. 5.1 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкове зобов’язання платника податку, нараховане контролюючим органом вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, коли такі рішення оскаржені у апеляційному або судовому порядку.
Згідно з п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» у випадку, коли сума податкового зобов’язання визначена контролюючим органом, платник податків зобов’язаний погасити нараховану суму податкового зобов’язання протягом 10 днів з дня отримання податкового повідомлення, окрім випадків, коди податківець починає процедуру апеляційного або судового узгодження. П.п. 5.4.1 п. 5.4 ст. 5 передбачено, що узгоджена сума податкового зобов’язання, не сплачена протягом 10 днів, вважається сумою податкового боргу платника податків.
Згідно ч.4 п.п.6.2.4 п.6.2 ст.6 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», у разі коли податковий орган або пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення або податкові вимоги у зв’язку з незнаходженням посадових осіб, їх відмовою прийняти податкове повідомлення або податкову вимогу, незнаходженням фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків, податковий орган розміщує податкове повідомлення або податкові вимоги на дошці податкових оголошень, встановленій на вільному для огляду місці біля входу до приміщення податкового органу. При цьому день розміщення такої податкової вимоги вважається днем її вручення.
Відповідно до п.4.9 ст.4 Порядку направлення органами державної податкової служби України податкових повідомлень платникам податків та рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій, затвердженого Наказом ДПА України №253 від 21.06.2001р., якщо податковий орган або пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення у зв'язку з незнаходженням посадових осіб, їх відмовою прийняти податкове повідомлення, незнаходженням фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків, то працівник структурного підрозділу, у якому складено таке податкове повідомлення, на підставі інформації від структурного підрозділу, до функцій якого входить реєстрація вхідної та вихідної кореспонденції, або відповідальна особа, визначена керівником податкового органу для виконання таких функцій, у день надходження до податкового органу такої інформації оформляє відповідний акт, у якому вказує причину, яка призвела до неможливості вручення податкового повідомлення. Зазначений акт долучається до справи платника податків. У той самий день структурний підрозділ, до функцій якого входить реєстрація вхідної та вихідної кореспонденції, або відповідальна особа, визначена керівником податкового органу для виконання таких функцій, розміщує податкове повідомлення на дошці податкових оголошень (повідомлень), установленій на вільному для огляду місці біля входу до приміщення податкового органу. При цьому день розміщення такого податкового повідомлення на дошці податкових оголошень (повідомлень), зафіксований в акті про неможливість його вручення платнику податків, вважається днем його вручення.
Підпунктом 1.3 ст. 1 Закону України «Про порядок погашення зобов`язань платниками податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» встановлено, що податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк.
Відповідно до п.3.1 ст. 3 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» активи платника податків можуть бути примусово стягнуті виключно за рішенням суду.
Згідно ст. ст. 2, 9 Бюджетного Кодексу України надходження від штрафів та фінансових санкцій входять до складу бюджету України та підлягають стягненню відповідними органами, яким відповідно до закону надано право стягування до бюджету податків, зборів (обов’язкових платежів) та інших надходжень до складу яких належить зокрема система органів податкової служби.
Відповідно до пункту 30 статті 2 Бюджетного кодексу України органи стягнення - податкові, митні та інші державні органи, яким відповідно до закону надано право стягнення до бюджету податків, зборів (обов'язкових платежів) та інших надходжень.
Враховуючи, що відповідачем у встановлений законом строк заборгованість сплачена не була, суд з урахуванням приведених норм діючого законодавства та доказів, які були надані у судове засідання представниками сторін, приходить до висновку про необхідність стягнення зазначеної суми заборгованості з відповідача.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб’єкт владних повноважень, а відповідачем – фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись статтями 1, 2, 4, 5, 6, 10, 11, 14, 15, 17, 23, 48, 58, 69-71, 79, 86, 87, 94, 98, 104, 105, 111, 112, 114, 121, 160, 161, 162, 163, 185, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України,
П О С Т А Н О В И В:
Позов Макіївської об’єднаної державної податкової інспекції до Приватного багатопрофільного малого підприємства «Экос» про стягнення штрафних санкцій, задовольнити.
Стягнути з Приватного багатопрофільного малого підприємства «Экос» на користь державного бюджету України штрафні санкції у розмірі 3775 гривень (код платежу 21080900 на р/р 31113104700069, отримувач ВДК у Донецькій області, МФО 834016, ЄДРПОУ 34686736).
Вступну та резолютивну частини постанови проголошено 26.05.2010 року.
Постанова в повному обсязі буде виготовлена 31.05.2010 року.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.
Суддя Козаченко А.В.