Рішення № 97526351, 09.06.2021, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.06.2021
Номер справи
552/1316/21
Номер документу
97526351
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 червня 2021 року м. ПолтаваСправа № 552/1316/21Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Ясиновського І.Г., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій неправомірними та зобов`язання вчинити дії,

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (надалі також - позивач) звернувся до Київського районного суду м. Полтава з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (наділ також - відповідач), відповідно до якої просить:

"визнати протиправними дії УПФУ у Полтавській області щодо розрахунку пенсії із заробітної плати за період з 01.07.1995 по 31.05.2020;

зобов`язати ГУ ПФУ в Полтавській області здійснити розрахунок пенсії із заробітної плати за період з 01.07.1995 по 30.06.2000 згідно чинного Законодавства України та здійснити виплату із першого дня нарахування пенсії".

Підставою для звернення до суду вважає порушення своїх прав у сфері публічно-правових відносин.

Ухвалою Київського районного суду м. Полтава від 23.03.2021 адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій неправомірними та зобов`язання вчинити певні дії передано до Полтавського окружного адміністративного суду.

Матеріали справи надійшли до Полтавського окружного адміністративного суду 16 квітня 2021 року, про що свідчить відбиток штемпеля вхідної кореспонденції.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 20 квітня 2021 року позовну заяву залишено без руху у зв`язку з невідповідністю її вимогам статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України.

06 травня 2021 року позивачем надано до суду документи, якими усунуто недоліки позовної заяви, визначені ухвалою суду від 20 квітня 2021 року, у тому числі позовну заяву, прохальна частина якої викладена у наступній редакції:

визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо розрахунку пенсії із заробітної плати за період із 01.07.1995 по 31.05.2020;

зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснити розрахунок пенсії із заробітної плати відповідно статті 40 Закону України "Про загальнообов`язкове пенсійне страхування" за період із 01.07.1995 по 30.06.2000 згідно чинного Закодавства України та здійснити її виплату із першого дня нарахування пенсії, тобто з 25 травня 2020 року /а.с. 33-34/.

В обґрунтування позову зазначив, що при призначенні пенсії відповідачем безпідставно не врахована заробітна плата за період із 01.07.1995 по 30.06.2000, яка підтверджена довідкою. На підставі викладеного просив задовольнити адміністративний позов в повному обсязі.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 11 травня 2021 року прийнято позовну заяву до розгляду та провадження у справі відкрито. Вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

24 травня 2021 року до суду надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого представник відповідача наполягаючи на відмові у задоволенні позову, зазначив, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 01 липня 2000 року. Середньомісячну заробітну плату позивачу було розраховано з липня 2001 року по вересень 2020 року відповідно до індивідуальних відомостей про застраховану особу /а.с. 61/.

Згідно з частиною третьою статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив.

За приписами пункту 2 частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат.

Відповідно до частини другої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.

При цьому, як визначено частиною другою статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п`ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.

Дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини.

10.06.2020 ОСОБА_1 звернувся з заявою до Полтавського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про призначення пенсії за віком /а.с. 63/.

До заяви позивачем надано копії наступних документів: паспорт, довідка про присвоєння ідентифікаційного номеру, трудова книжка, військовий квиток, диплом (свідоцтво, атестат) про навчання (у кількості 2 шт.), довідка із СПОВ про заробітну плату з 01.07.2000 по день звернення, довідка про відкритий рахунок у банку, довідка про заробітну плату за період страхового стажу до 01.07.2000, довідка про зміну назви організації, документи, що засвідчують особливий статус особи; Витяг з РС (не ФОП); посвідчення учасника бойових дій.

Відповідачем пенсія ОСОБА_1 за віком призначена з 10.06.2020 /а.с. 68/.

Однак, позивач вважає, що при призначенні пенсії відповідачем безпідставно не врахована заробітна плата за період із 01.07.1995 по 30.06.2000, у зв`язку з чим звернувся до відповідача із заявою від 25.02.2021 року, яка отримана відповідачем 03.03.2021 року /а.с. 67/.

Листом від 30.03.2021 позивачу повідомлено про відсутність підстав для обчислення розміру його пенсії без врахування заробітної плати за даними персоніфікованого обліку з 01.07.2000 /а.с. 66/.

Не погоджуючись із такими діями відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Суд з приводу спірних відносин зазначає наступне.

Статтею 40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" визначено порядок обчислення заробітної плати (доходу) для пенсії, в частині 1 даної статті зазначено, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000, незалежно від перерв та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.

За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

Слова "за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року" означають, що розрахунок заробітної плати здійснюється з урахуванням усієї заробітної плати, в тому числі і тієї, яку отримував пенсіонер після призначення пенсії.

Абзацом 3 частини 1 ст. 40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що за вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі.

Відповідно до частини другої статті 27 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.

Згідно абзацу четвертого частини першої статті 40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" для визначення розміру пенсії за віком відповідно до частини другої статті 27 цього Закону заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цим Законом - на умовах, передбачених абзацом першим цієї частини. Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

Постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (далі - Порядок № 22-1). Згідно п.2.1 Порядку №22-1, для підтвердження заробітної плати відділом персоніфікованого обліку надаються індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 01 липня 2000 року (додатки 3, 4 до Положення). За бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг визначає Закон № 1058-IV.

Відповідно до ст. 27 Закону №1058-IV, розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп х Кс, де: П - розмір пенсії у гривнях, Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону з якої обчислюється пенсія у гривнях, Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.

Порядок визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії в солідарній системі законодавець урегулював у ст. 40 Закону №1058-IV та абзацом 1 ч. 1 цієї статті передбачив, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Тобто, законодавець імперативно встановив, що для обчислення пенсії має враховуватися заробітна плата (дохід), отримана після 01 липня 2000 року протягом усього періоду страхового стажу особи без будь-яких виключень.

Конструкція даної правової норми передбачає, що врахуванню підлягає заробітна плата за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30.06.2000 року, за двох умов: волевиявлення особи, якщо заробітна плата підтверджена первинними документами або якщо страховий стаж починаючи з 01.07.2000 становить менше 60 місяців.

З матеріалів справи убачається, що позивач звернувся до пенсійного органу із заявою про призначення пенсії без зазначення у ній вимоги виключити при призначенні пенсії із підрахунку заробітної плати певного періоду. Натомість така графа містить відмітку "визначений автоматично" /а.с. 63/.

При визначенні розміру пенсії позивача згідно пояснень представника відповідача, наведених у відзиві на позовну заяву, враховані страховий стаж тривалістю 38 років 7 місяців 22 дні (відтак коефіцієнт стажу становить - 0,38583) та заробітну плату за періоди роботи з 01.07.1995 по 30.06.2000 та з 01.07.2000 по 31.05.2020, коефіцієнт якої склав 1,09645.

Разом із тим, як вже зазначалось вище, за приписами ч. 1 ст. 40 Закону №1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року та, зокрема, за бажанням пенсіонера також додатково враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Позивач, подаючи заяву саме про призначення пенсії від 10.06.2020 /а.с.63/ самостійно не зазначав в ній періодів, які потрібно виключити, а зазначив: "визначити автоматично". За результатами відповідної заяви, з урахуванням наявних у відповідача документів ним було призначено пенсію позивачу. Звертаючись із заявою від 25.02.2021 року /а.с.67/ в якій позивач просив здійснити розрахунок пенсії із заробітної плати за період із 01.07.1995-30.06.2000 згідно чинного законодавства України та виплатити із першого дня призначення його пенсії за віком, фактично просить здійснити йому перерахунок вже призначеної пенсії та не зазначає підстав не врахування поданої ним же заяви про призначення пенсії в якій не просив виключити певні періоди.

Жодних належних та допустимих підстав для здійснення перерахунку його призначеної пенсії, зокрема без врахування із підрахунку заробітної плати періоду починаючи з 1 липня 2000 року, позивачем не зазанчено.

В той же час, у позові безпідставно просить зобов`язати відповідача здійснити розрахунок пенсії із заробітної плати без включення періоду починаючи з 1 липня 2000 року.

Враховуючи норми чинного законодавства, що регулюються спірні правовідносини та подану позивачем заяву про призначення пенсії без зазначення в ній періодів, які він бажає виключити із підрахунку заробітної плати, суд дійшов висновку, що використовуючи для обчисленні пенсії позивача відомості про заробітну плату за період з 01.07.1995 по 30.06.2000, а також за період, починаючи з 1 липня 2000 року, а саме з 01.07.2000 по 31.05.2020 орган Пенсійного фонду діяв правомірно та у відповідності до вимог чинного законодавства.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача не підлягають задоволенню.

Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до приписів ст. 139 КАС України.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

В И Р І Ш И В:

В задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Соборності, 66, м. Полтава, 36014, ідентифікаційний код 13967927) про визнання дій неправомірними та зобов`язання вчинити дії відмовити повністю.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя І.Г.Ясиновський