Рішення № 97525185, 07.06.2021, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.06.2021
Номер справи
340/1152/21
Номер документу
97525185
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 червня 2021 року м. Кропивницький Справа № 340/1152/21

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Петренко О.С., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) в м. Кропивницькому адміністративну справу Товариства з обмеженою відповідальністю "Арака" до Головного управління ДПС у Кіровоградській області про визнання протиправними дій та скасування наказу, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:

1)визнати протиправними дії ГУ ДПС у Кіровоградській області щодо проведення планової документальної виїзної перевірки ТОВ "Арака" з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2017року по 31.12.2019року, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2017року по 31.12.2019року, з питань правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за період з 29.05.2014року по 31.12.2019 року, іншого законодавства за період з 01.07.2017року по 31.12.2019року;

2) визнати протиправним та скасувати наказ від 18.02.2021 р. №210-п "Про продовження терміну проведення документальної виїзної перевірки ТОВ "Арака".

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що спірний наказ про проведення перевірки є необґрунтованим та таким, що прийнятий без наявності правових підстав для його винесення, а тому підлягає скасуванню.

Ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 06 квітня 2021 року відкрито провадження в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання, за наявними у справі матеріалами та надано відповідачу строк для надання відзиву.

Ухвалою суду від 29.04.2021 року продовжено строку для подання відзиву.

На адресу суду від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому він просить відмовити в задоволенні позовних вимог, оскільки оскаржуваний наказ прийнято на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені нормами чинного законодавства.

Дослідивши подані позивачем та відповідачем документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.

Судом встановлено, що 18.02.2020 року Головним управлінням ДПС у Кіровоградській області, відповідно до положень пп.75.1.2 п.75.1 ст.75, п. 77.1 та п. 77.4 ст.77 ПК України видано наказ №286 про проведення планової виїзної перевірки ТОВ "Арака", з 03.03.2020 року /тривалістю 10 робочих днів/ з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2017року по 31.12.2019року, валютного законодавства за період з 01.01.2017року по 31.12.2019року, з питань правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за період з 29.05.2014року по 31.12.2019року, іншого законодавства за період з 01.01.2017року по 31.12.2019року /наказ №286/.

Листом від 02.03.2020 року за №02/03/20-4 товариство звернулось до відповідача з пропозицією перенести дату перевірки на 05.03.2020 р. та проведення її за адресою тимчасового офісу – вул. Шевченка,3а в м. Кропивницький /а.с.14/.

Наказом №382 від 04.03.2020 року внесено зміни до наказу №286 та визначено термін початку перевірки – з 05.03.2020 року /а.с.15/.

05.03.2020 року посадовими особами відповідача розпочато документальну планову виїзну перевірку ТОВ "Арака" за адресою тимчасового офісу, розташованого за адресою – вул. Шевченка,3а, м. Кропивницький.

Листом від 18.03.2020 року за №4606/10/11-28-05-06-08 ГУ ДПС у Кіровоградській області повідомило товариство про зупинення перевірки з 18.03.2020 року по 31.05.2020 року, в зв`язку з встановленням мораторію на проведення перевірок /а.с.16-17/.

Позивач вказує, що, в порушення п. 82.4 ст. 82 ПК України, ГУ ДПС у Кіровоградській області не винесено та, відповідно, не вручено товариству наказ про зупинення перевірки.

Листом від 29.05.2020 року за №8456/10/11-28-05-06-08 відповідач повідомив товариство про зупинення перевірки на період з 18 березня по останній календарний місяць /включно/, в якому завершується дія карантину, встановленого КМУ на території України з метою запобігання поширенню по території України короновірусної хвороби COVID -19.

Позивач вказує, що відповідачем повторно порушено порядок проведення перевірок, встановлений п.82.4 ст. 82 ПК України, а також пп.1.2.5 п.1.2 розд. І Методичних рекомендацій.

Товариство вказує, що за умови відсутності відповідного рішення (наказу) контролюючого органу про зупинення планової документальної перевірки, перебіг строку проведення перевірки не переривався, а строк її проведення, встановлений наказом №382 /10 робочих днів з 05.03.2020/ - вичерпався 20.03.2020 року.

Листом від 09.02.2021 року за №378/12/11-28-07-02-08 відповідач повідомив про поновлення термінів проведення документальної планової виїзної перевірки з 09.02.2021 року.

10.02.2021 року відповідачем складено акт №55/6/11-28-07-01/39232179 про неможливість проведення перевірки, в зв`язку з відсутністю платника податків за місцезнаходженням.

Вказані лист та акт товариством отримано 12.02.2021 року.

Товариство вказує, що відповідачем порушено процедуру проведення перевірки, оскільки в листі від 29.05.2020 року за №8456/10/11-28-05-06-08 відповідач повідомив позивача про зупинення перевірки на період карантину з 18 березня по останній календарний день місяця /включно/ в якому завершується дія карантину.

Отже, на переконання позивача, поновлення перевірки пов`язувалось з закінченням обставин, що стали підставою для такого зупинення.

18.02.2021 року ГУ ДПС у Кіровоградській області видано наказ №210-п "Про продовження терміну проведення документальної планової виїзної перевірки ТОВ "Арака", відповідно до якого термін проведення перевірки продовжено на 5 робочих днів з 19.02.2021 року .

Позивач вважає дії відповідача протиправними, з огляду на те, що строк проведення перевірки, встановлений наказом №382 /10 робочих днів з 05.03.2020р./ вичерпався 20.03.2020 року.

Вважаючи дії щодо проведення перевірки та наказ про проведення перевірки протиправними, позивач звернувся до суду із цим позовом.

Відповідно ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно п.1.1 ст.1 Податкового кодексу України (далі - ПК України), відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Відповідно до пп.20.1.2 п.20.1 ст.20 ПК України, контролюючі органи мають право для здійснення функцій, визначених законом, отримувати безоплатно від платників податків, у тому числі благодійних та інших неприбуткових організацій, усіх форм власності у порядку, визначеному законодавством, довідки, копії документів, засвідчені підписом платника або його посадовою особою та скріплені печаткою (за наявності), про фінансово-господарську діяльність, отримані доходи, видатки платників податків та іншу інформацію, пов`язану з обчисленням та сплатою податків, зборів, платежів, про дотримання вимог законодавства, здійснення контролю за яким покладено на контролюючі органи, а також фінансову і статистичну звітність у порядку та на підставах, визначених законом.

17.03.2020 року згідно з норм Закону України №533-ІХ "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (СОУГО-19)" підрозділ 10 розділу XX "Перехідні положення Податкового кодексу України було доповнене пунктом 52-2 наступного зміст «Установити мораторій на проведення документальних та фактичних перевірок на період 18 березня по 31 травня 2020 року, крім документальних позапланових перевірок з підстав, визначених підпунктом 78.1.8 пункту 78.1 статті 78 цього Кодексу», Законом України від 13.05.2020 року №591-IX "Про внесення змін до Податковою кодексу України та інших законів України щодо додаткової підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (СОVID -19)" було продовжено дію мораторію на проведення документальних та фактичних перевірок на період 18.03.2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (СОVID -19).

Постановою Кабінету Міністрів України №89 від 03.02.2021 року "Про скорочення строку дії обмеження в частині дії мораторію на проведення деяких видів перевірки" було скорочено строк дії обмежень, встановлених пунктом 52-2 підрозділ 10 розділу ХХ "Перехідні положення" Податкового кодексу України в частині дії мораторію на проведення деяких видів перевірок, дозволивши проведення, зокрема, тимчасово зупинених документальних та фактичних перевірок, що були розпочаті до 18 березня 2020 року та не були завершені.

За вимогами пункту 52-2 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України передбачено, що установлений мораторій на проведення документальних та фактичний перевірок на період з 18 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України, з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (СОУГО-19), крім прямо передбачених випадків.

Тобто, вимоги пункту 52-2 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України пов`язані та прямо відсилають до актів Кабінету Міністрів України, на підставі яких введений та продовжений у подальшому карантин.

Дію карантину введено постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 №211 "Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СОVID - 19, спричиненої коронавірусом SARS-СоV-2". Водночас, постановою Кабінету Міністрів України від 17.02.2021 № 104 "Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України" продовжено дію карантину до 30.04.2021 року.

Відповідно до вимог п. 4 розділу II Закону України від 17.09.2020 № 909-ІХ "Про внесення змін до Закону України "Про державний бюджет України на 2020 рік"" на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СОVID-19, надано право Кабінету Міністрів України скорочувати строк дії обмежень, заборон, пільг та гарантій, встановлених відповідними законами України, прийнятими з метою запобігання виникненню і поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СОVID -19, крім випадків, коли зазначене може призвести до обмеження конституційних прав чи свобод особи.

На підставі вимог пункту 4 розділу II Закону України від 17.09.2020 № 909-ІХ "Про внесення змін до Закону України "Про державний бюджет України на 2020 рік", уряд прийняв Постанову від 03.02.2021 року № 89.

Відповідно до Постанови КМУ № 89, уряд скоротив строк дії обмежень, встановлених пунктом 52-2 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України, в частині дії мораторію на проведення деяких видів перевірок, дозволивши проведення таких видів перевірок юридичних осіб: тимчасово зупинених документальних та фактичних перевірок, що були розпочаті до 18.03.2020 року.

Водночас, право контролюючого органу на проведення документальної планової перевірки закріплено вимогами ст.ст. 20, 75, 77 ПК України.

Порядок проведення документальних планових перевірок визначений ст.77 Податкового кодексу України.

Так, відповідно до п. 77.1 ст. 77 ПК України, документальна планова перевірка повинна бути передбачена у плані-графіку проведення планових документальних перевірок.

План-графік документальних планових перевірок на поточний рік оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, до 25 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки.

Відповідно до п.77.2 ст. 77 ПК України, до плану-графіка проведення документальних планових перевірок відбираються платники податків, які мають ризик щодо несплати податків та зборів, невиконання іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи.

Відповідно до п.77.3 ст.77 ПК України, забороняється проведення документальної планової перевірки за окремими видами зобов`язань перед бюджетами, крім правильності обчислення, повноти і своєчасності сплати митних платежів, податків, зборів та єдиного внеску при виплаті (нарахуванні) доходів фізичним особам податку з доходів фізичних осіб та зобов`язань за бюджетними позиками і кредитами, що гарантовані бюджетними коштами.

Судом в ході розгляду справи встановлено, що податковим органом жодних відомостей до оновленого плану-графіку відносно ТОВ "Арака" про проведення планової перевірки внесено не було.

Доказів на спростування цього факту представником відповідача до матеріалів справи не надано.

Крім цього, відповідно п.77.4 ст.77 ПК України, передбачено про проведення документальної планової перевірки керівником (його вступником або уповноваженою особою) контролюючого органу приймається рішення, яке оформлюється наказом.

Право на проведення документальної планової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому не пізніше ніж за 10 календарних днів до дня проведення зазначеної перевірки вручено під розписку або надіслано рекомендованим листом з повідомленням про вручення копію наказу про проведення документальної планової перевірки та письмове повідомлення із зазначенням дати початку проведення такої перевірки.

Отже, виходячи із аналізу зазначених норм, суд доходить висновку, що у разі прийняття контролюючим органом наказу про проведення планової документальної перевірки, платник податків повинен бути повідомлений не пізніше ніж за 10 календарних днів до дня її проведення шляхом надсилання копії відповідного наказу та письмового повідомлення.

Разом з тим, з матеріалів справи судом встановлено, що оскаржуваний наказ про продовження проведення перевірки прийнятий відповідачем 18.02.2021, початок перевірки призначений на 19.02.2021 року, але наказ про проведення перевірки було вручено 18.02.2021 року, що свідчить про недотримання податковим органом вимог п. 77.4 ст. 77 ПК України.

Суд з цього приводу також зазначає, що, оскільки відповідачем було прийнято новий наказ про призначення перевірки, з іншою датою початку її проведення, то, відповідно до вимог п.77.4.ст.77 ПК України, копія такого наказу повинна бути вручена під розписку або надіслана рекомендованим листом з повідомленням про вручення не пізніше ніж за 10 календарних днів до дня проведення зазначеної перевірки.

Додатково слід зазначити, що відповідач, у відповідності до наказу № 286 від 18.02.2020 року (зі змінами наказ №382 від 04.03.2020 року) перебував на перевірці з 05.03.202 року по 17.03.2020 року (18.03.2020 року перевірку зупинено), тобто 8 робочих днів, вказавши термін перевірки 10 робочих днів.

Оскаржуваним наказом зазначено тривалість перевірки 5 робочих днів, що перевищує загальний термін перевірки та не відповідає ст.77 Податкового кодексу України.

Відповідно до пп.21.1.1. п.21.1. ст.21 ПК України, посадові особи контролюючих органів зобов`язані дотримуватися Конституції України та діяти виключно у відповідності з цим Кодексом та іншими законами України, іншими нормативними актами.

Враховуючи зазначене, суд вважає, що оскаржуваний наказ прийнятий не в межах повноважень та не у спосіб, що передбачені податковим законодавством, відтак є протиправним та таким, що підлягає скасуванню.

Частиною 2 статті 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до статті 72 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Частиною 2 статті 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування

Отже, розглянувши усі подані документи і матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до вимог статті 139 КАС України.

Керуючись ст.ст.8,9,72-77, 90, 139, 193, 242-244, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Арака" – задовольнити.

Визнати протиправними дії ГУ ДПС у Кіровоградській області щодо проведення планової документальної виїзної перевірки ТОВ "Арака" на підставі наказу ГУ ДПС у Кіровоградській області від 18.02.2021 р. №210-п "Про продовження терміну проведення документальної планової виїзної перевірки ТОВ "Арака".

Визнати протиправним та скасувати наказ від 18.02.2021 р. №210-п "Про продовження терміну проведення документальної планової виїзної перевірки ТОВ "Арака".

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Арака" (код ЄДРПОУ 39232179) судові витрати: на сплату судового збору в сумі 4540,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ДПС у Кіровоградській області

Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, передбачені ст. 255 КАС України.

Рішення суду може бути оскаржено до Третього апеляційного адміністративного суду, шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складення повного тексту.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду О.С. Петренко