Постанова № 9752304, 02.06.2010, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.06.2010
Номер справи
2а-1117/10/0370
Номер документу
9752304
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 червня 2010 рокуСправа № 2а-1117/10/0370

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Мачульського В.В.,

при секретарі судового засідання Кузику Р.В.,

за участю представника позивача Стецика Н.В.,

представника відповідача Осадовського Р.Е.,

розглянувши в відкритому судовому засіданні в м. Луцьку адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий Дім «Континіум-Галичина» до Управління у справах захисту прав споживачів у Волинській області про сасування постанови про накладення стягнень,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Торговий Дім «Континіум-Галичина» звернулось з адміністративним позовом до Управління у справах захисту прав споживачів у Волинській області про сасування постанови № 428 про накладення стягнень від 30.11.2009 року.

Обґрунтовуючи позовні вимоги тим, що 15.10.2009 року заступником начальника Управління у справах захисту прав споживачів у Волинській області Горішнім Володимиром Івановичем на підставі направлення № 0008 від 12 жовтня 2009 року проведено позапланову перевірку АЗС № 25 Товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий Дім «Континіум-Галичина», що розташована за адресою: Луцький р-н, с. В. Омеляник, вул. Володимирська, 1а. За результатами проведення перевірки складено Акт перевірки дотримання законодавства про захист прав споживачів № 0008 від 15 жовтня 2009 року. Під час проведення вищезазначеної перевірки посадовими особами Відповідача проведено відбір дизельного палива автомобільного (ЕН-950) сорт С, вид II (вміст сірки 47 мг/кг) виготовленого 25.09.2009 р. ОАО «Нафтан» та бензину автомобільного підвищеної якості «Мустанг 95» виготовленого 23.09.2009 р. ТзОВ «Торговий Дім «Континіум-Галичина». За результатами проведення Рівненською випробувальною лабораторією випробувального центру паливно-мастильних матеріалів ПАТ «Концерн Галнафтогаз» випробування зразку палива дизельного автомобільного (ЕН-950) сорт С, вид II (вміст сірки 47 мг/кг) встановлено, що за визначеними показниками зразок палива дизельного не відповідає вимогам ДСТУ 4840:2007 «Паливо дизельне підвищеної якості. Технічні умови» за показником температури спалаху в закритому тиглі. 30.11.2009 року управлінням у справах захисту прав споживачів у Волинській області винесено постанову за № 428 відповідно до якої до Товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий Дім «Континіум-Галичина» застосовано штраф у розмірі 26401,95грн. Вважає дану постанову незаконною та безпідставною, оскільки письмового вмотивованого рішення керівника відповідача на момент проведення перевірки та проведення відбору зразків не було вручено, відсутній наказ про проведення перевірки, перевірка проводилась не за тією адресою, яка вказана в направленнях, а отже у відповідача не було законних підстав для проведення позапланової перевірки. Крім того вважають, що акт відбору зразків продукції за № 00003 від 15.10.2009 року складений уповноваженими представниками відповідача із недотриманням вимог щодо форми даного акту. Протоколом Випробувальної лабораторії пального і мастильних матеріалів центру забезпечення пальним Західного оперативного командування № 32 від 25.11.2009 року встановлено що представлене дизельне паливо відповідає вимогам ДСТУ 4840:2007, однак даний протокол залишений відповідачем поза увагою.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав, викладених в позовній заяві. Просить суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

В судовому засіданні представник відповідача позов не визнав повністю, в наданих суду письмових запереченнях та усних поясненнях посилається на те, що , що управлінням провело позапланову перевірку позивача. Вказана перевірка проведена на підставі наказу у відповідності із Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», та у листі УСБУ було посилання на порушення субєктами господарювання вимог чинного законодавства. Жодного зауваження під час перевірки не було висловлено. Форма акту відбору зразків продукції відповідає вимогам Постанови КМ України № 1280 від 31.10.2007 року, процедура відбору зразків була проведена у відповідності до вимог чинного законодавства у присутності працівників позивача. Адреса у направленні стоїть субєкта господарювання, і норми чинного законодавства не містять вимог щодо зазначення адреси відокремленого підрозділу. Просить суд не зважати на протокол № 32 від 25.11.2009 року виданого Випробувальною лабораторією пального і мастильного матеріалів центру забезпечення пальним Західного оперативного командування, оскільки в протоколі зазначено не вірно назву управління, та те, що воно надійшло з управління , а не від позивача та вказано паливо ЕN-590, а не ЕN-950. Вважає дії управління по проведенню позапланової перевірки правомірними, рішення, які прийняті за її результатами, законними та такими, що прийняті у відповідності до вимог чинного законодавства. Просить суд відмовити позивачу у задоволенні його позовних вимог.

Заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, дослідивши наявні у матеріалах справи докази в їх сукупності, проаналізувавши матеріали справи, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги є підставними та підлягають до задоволення, із наступних підстав.

Частиною 1 ст. 6 КАС України визначено, що кожному гарантується право на захист його прав, свобод та інтересів.

Згідно ч.1 ст.17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюються на: спори фізичних чи юридичних осіб із субєктами владних повноважень, щодо його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дії чи бездіяльності.

В судовому засіданні встановлено, що до Управління у справах захисту прав споживачів у Волинській області 12.10.2009 року за № 54/6/2670 надійшов лист Управління СБУ у Волинській області про проведення позапланових перевірок щодо дотримання продавцями нафтопродуктів (в тому числі і позивача) законодавства про захист прав споживачів, в тому числі, дотримання державних норм, правил та стандартів якості в ході реалізації даної продукції. Відповідно до вище вказаного листа, начальником Управління у справах захисту прав споживачів у Волинській області 12.10.2009 року видано наказ № 685-п/008 про проведення позапланової перевірки АЗС ТзОВ «Континіум-Галичина». На виконання цього наказу 12.10.2009 року видано направлення № 0008 на проведення позапланової перевірки позивача в період з 15.10.2009 року по 16.10.2009 року.

Пунктами 1 та 13 ст. 26 Закону України «Про захист прав споживачів» № 1023-XII від 12.05.1991 року (надалі Закон України № 1023-XII) визначено, що спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади у сфері захисту прав споживачів та його територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі здійснюють державний контроль за додержанням законодавства про захист прав споживачів, забезпечують реалізацію державної політики щодо захисту прав споживачів і мають право: давати суб'єктам господарювання обов'язкові для виконання приписи про припинення порушень прав споживачів; накладати на суб'єктів господарювання сфери торгівлі і послуг, у тому числі ресторанного господарства, стягнення, передбачені статтею 23 цього Закону, в порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до вище вказаного Закону, управління у справах захисту прав споживачів у відповідних областях здійснюють державний контроль за додержанням законодавства про захист прав споживачів.

Відповідно до ст. 7 ч. 1, 2 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 04.04.2007 року (надалі Закон України № 877-V) для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ, який має містити найменування суб'єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки.

На підставі наказу оформляється посвідчення (направлення) на проведення заходу, яке підписується керівником або заступником керівника органу державного нагляду (контролю) (із зазначенням прізвища, ім'я та по батькові) і засвідчується печаткою.

На підставі проведеної перевірки складено акт № 0008 від 15.10.2009 року, де зафіксовано, що проводився відбір зразків нафтопродуктів.

У додатку № 1 до акту зазначено, що паливо дизельне автомобільне (ЕН-950) ДСТУ 4840-2007 виготовлене ОАО «Нафтан» (Білорусь), одержано «Торговий Дім «Континіум-Галичина» згідно прибуткового документу № ВОК 0004375 від 12.10.2009 року.

Згідно ст. 8 ч. 1 Закону України № 877-V орган державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, під час здійснення державного нагляду (контролю) має право: вимагати від суб'єкта господарювання усунення виявлених порушень вимог законодавства; вимагати припинення дій, які перешкоджають здійсненню державного нагляду (контролю); відбирати зразки продукції, призначати експертизу, одержувати пояснення, довідки, документи, матеріали, відомості з питань, що виникають під час державного нагляду (контролю), відповідно до закону; надавати (надсилати) суб'єктам господарювання обов'язкові для виконання приписи про усунення порушень і недоліків, накладати штрафні санкції та вживати заходи, передбачені законом.

Відповідно до акту відбору зразків продукції № 00003 від 15.10.2009 року вбачається, що на АЗС № 25 ТзОВ ТД «Континіум-Галичина» м. Луцьк вул. Кременецька, 38 відібрано паливо дизельне автомобільне (ЕН-950) сорт С виду ІІ (вміст сірки до 47 мг/кг) виготовлене 25.09.2009 року ОАО «Нафтан» (Білорусь) в кількості 3 літра по 6.15 грн., на суму 18,45 грн.

В акті відбору зразків зазначено, що контрольна проба залишена на АЗС.

Акт підписаний начальником та оператором АЗС, зауважень до акту ними не висловлено.

Як встановлено в судовому засіданні, підставою для проведення зазначеної позапланової перевірки став лист від 12.10.2009 року Управління Служби безпеки України у Волинській області, яке на підставі п.8 ст. 25 Закону України «Про Службу безпеки України» просила про проведення із залученням співробітників УСБУ позапланові перевірки, продавцями нафтопродуктів законодавства про захист прав споживачів, в тому числі, дотримання державних норм, правил та стандартів якості в ході реалізації даної продукції.

Суд не погоджується з твердженнями представника позивача на те, що ст. 6 Закону України № 877-V визначено виключний перелік підстав для здійснення позапланового заходу, а отже відповідач не мав прав на проведення позапланової перевірки, лише на підставі листа УСБУ у Волинській області, без порушення відносно позивача кримінальної справи, оскільки п.8 ст.25 Закону України «Про службу безпеки України» визначено, що службі безпеки України, її органам і співробітникам для виконання покладених на них обовязків надається право: проводити гласні і негласні оперативні заходи у порядку, визначеному Законом України «Про оперативно-розшукову діяльність».

Згідно з п.3 ч.1 ст. 8 Закону України «Про оперативно-розшукову діяльність» оперативним підрозділам для виконання завдань оперативно-розшукової діяльності надається право: порушувати в установленому законом порядку питання про проведення перевірок фінансово-господарської діяльності підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності та осіб, які займаються підприємницькою діяльністю або іншими видами господарської діяльності індивідуально, та брати участь в їх проведенні.

Із дотриманням вимог Порядку проведення перевірок субєктів господарювання у сфері торгівлі і послуг, у тому числі ресторанного господарства, якості продукції, додержання обовязкових вимог щодо безпеки продукції, а також додержання правил торгівлі та надання послуг, затвердженого наказом Держспоживстандарту 25.10.2006 року № 311, та ст.ст.3,6,7,8 Закону України 877-V відповідачем видано відповідний наказ від 12.10.2009 року та направлення на проведення перевірки.

Суд не приймає твердження представника позивача про те, що під час проведення перевірки порушено вимоги Закону України 877-V під час здійснення відбору контрольних зразків продукції, а саме, що здійснено перевірку на АЗС № 2 в с. В. Омеляник, коли направлення на проведення перевірки виписано на АЗС ТзОВ «Континіум Галичина» м. Луцьк, вул. Єршова,1, оскільки направлення на проведення перевірки видано на юридичну особу ТзОВ «Континіум Галичина», а тому проведення перевірки на АЗС, що належить підприємству та знаходиться за іншою адресою не є порушенням вимог чинного законодавства. Крім того, позапланова перевірка проведена із тих питань, які зазначені в листі Управління СБУ. Результати проведення перевірки зафіксовані в акті, уповноваженими особи, що проводили перевірку.

Що стосується форми акту відбору зразків, то суд зауважує, що акт відбору зразків продукції № 00003 від 15.10.2009 року,в повній мірі відповідає вимогам Постанови КМ України № 1280 від 31.10.2007 року «Про затвердження Порядку відбору зразків продукції для визначення її якісних показників та форми акта відбору зразків продукції.

Проаналізувавши зібрані по справі докази, суд приходить до висновку, що в даному випадку при відібранні контрольних проб Управлінням у справах захисту прав споживачів у Волинській області не було порушено вимог Закону, контрольні проби відібрано у відповідно до встановленого порядку, та вважає, що проводячи позапланову перевірку, відповідач виконував покладені на нього функції, мав правові підстави для її проведення, які визначені ст.6 Закону України 877-V та п.1.3 Порядку, субєктом владних повноважень було дотримано встановленої процедури та форми її проведення і такі його дії є правомірними.

Згідно протоколу випробувань № 03/10-2009 від 21.10.2009 року, проведеного Рівненською випробувальною лабораторією Випробувального центру паливно-мастильних матеріалів ПАТ «Концерн Галнафтогаз» вбачається, що паливо дизельне автомобільне (ЕН -950) сорт С виду ІІ (вміст сірки до 47 мг/кг) не відповідає вимогам ДСТУ 4840:2007 «Паливо дизельне підвищеної якості. Технічні умови» за таким показником: температура спалаху в закритому тиглі.

Статтею 23 п. 2 вище вказаного Закону визначено, що за виготовлення або реалізацію продукції, що не відповідає вимогам нормативних документів субєкти господарювання несуть відповідальність у розмірі пятдесяти відсотків вартості виготовленої або одержаної для реалізації партії товару.

Заступником начальника Управління в справах захисту споживачів у Волинській області 15.10.2009 року на підставі ст.26 Закону України № 1023-XII винесено припис, яким зобовязано доповісти письмово за результатами досліджень до 28.10.2009 року.

Законом України № 1023-XII Управлінням надано право накладати стягнення за порушення законодавства про захист прав споживачів.

30.11.2009 року начальником Управління винесено постанову № 428, відповідно до якої, на підставі ст. 23 Закону України № 1023-XII на позивача за реалізацію продукції, що не відповідає вимогам нормативних документів, накладено штраф у розмірі 50%, або 26401,95 грн.

Відповідно до частини 1 та 3 статті 18 Закону України 877-V у разі незгоди з результатами експертизи (випробування) субєкт господарювання має право оскаржити їх у суді, субєкт господарювання за своєю ініціативою може провести експертизу (випробування) зразка, що залишився в нього, в уповноваженій та/або акредитованій організації.

Користуючись вище вказаними нормами Закону України 877-V, за ініціативою ТзОВ «Торговий Дім «Континіум-Галичина» проведено випробування дослідження арбітражної проби палива дизельного автомобільного (ЕН-950) сорт С, вид II (вміст сірки 47 мг/кг), що залишилось у позивача, Випробувальною лабораторією пального і мастильних матеріалів центру забезпечення пальним Західного оперативного командування (код ЄДРПОУ 07631152, атестат акредитації № ІІА 6.002.Н.017).

Згідно Протоколу № 32 від 25.11.2009 року Випробувальної лабораторії пального і мастильних матеріалів центру забезпечення пальним Західного оперативного командування вбачається, що дизельне паливо з резервуару (партії) АЗС № 25 ТзОВ «Континіум Галичина» м. Луцьк, відповідає вимогам ДСТУ 4840:2007, за даними показниками, в тому числі і за показником температури спалаху в закритому тиглі.

Суд не приймає посилання представника відповідача на те, що у вище зазначеному протоколі не вірно зазначено найменування відповідача, оскільки на думку суду дана неточність, не є підставою для визнання протоколу недійсним. Також критично відноситься до тверджень відповідача проте, що в акті розкриття арбітражної проби не точно вказана марка дизельного палива ЕN-590, а отже спеціалісти могли допустити помилки і при проведенні лабораторних досліджень палива, оскільки в акті чітко вказано акт відбирання проби № 00003 від 15.10.2009 року, та вказано, що арбітражна проба опечатано відповідно до вимог ДСТУ 4488. Крім того, розкриття арбітражної проби дизельного палива відбулося за участі уповноважених представників відповідача - спеціалістів управління у справах захисту прав споживачів у Львівській області Стефанківа Д.Н, та Маголи Р.І., від яких будь яких зауважень по розкриттю чи марки дизельного палива не надходило.

Судом встановлено, що відповідно до листа Рівненської випробувальної лабораторії Випробувального центру паливно-мастильних матеріалів ПАТ «Концерн Галнафтогаз» від 28.05.2010 року, проби дизельного палива відібрані у позивача 15.10.2009 року відповідно до акту № 00003, були утилізовані в термін визначений п.10.2 ДСТУ 4488:2005, а отже суд та сторони по справі, позбавлені можливості провести повторне дослідження арбітражної проби дизельного палива відібраного у позивача 15.10.2009 року.

З вище вказаного листа також вбачається, що EN-590 це Європейський стандарт на дизельне паливо, що діє в країнах Європейського Союзу в частині показників якості технічних умов та методів контролювання. Згідно п. 3 ДСТУ 4840:2007 класифікація дизельного палива наступна: «Паливо дизельне підвищеної якості (Євро) марки С вид ІІ.

Також, суд звертає увагу на той факт, що про результати позитивного висновку арбітражної проби дизельного палива проведеного Випробувальною лабораторією пального і мастильних матеріалів центру забезпечення пальним Західного оперативного командування 25.11.2009 року, було повідомлено відповідача до розгляду справи про порушення законодавства про захист прав споживачів та накладення стягнень 30.11.2009 року.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частин 1, 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач не надав суду належних та допустимих доказів в підтвердження обґрунтованого винесення постанови про накладення стягнень на ТзОВ «ТД «Континіум Галичина» в розмірі 26401,95 грн. від 30.11.2009 року, після отримання ним позитивного висновку лабораторного дослідження арбітражної проби, яка знаходилась у позивача.

Відповідно до пунктів 1 - 6, 8 ч. 3 ст. 2 КАС України, надаючи оцінку діям та рішенням суб'єкта владних повноважень, які є предметом оскарження, суд перевіряє чи прийняті (вчинені) вони на підстави, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), безсторонньо (неупереджено), добросовісно, розсудливо, пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія).

Зважаючи на вище викладене, начальник управління у справах захисту споживачів у Волинській області Кожевніков Г.Г. при накладенні стягнень на ТзОВ «Континіум Галичина» діяв не обґрунтовано, тобто без урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, а отже дане рішення підлягає скасуванню.

Керуючись ст.ст. 2,11,17,71,158,160,162,163,186 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Законів України «Про захист прав споживачів», «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Скасувати постанову Управління у справах захисту прав споживачів у Волинській області про накладення стягнень № 428 від 30.11.2009 року.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого ст.186 КАС України, якщо таку заяву не було подано. Якщо заяву про апеляційне оскарження було подано, але апеляційна скарга не буде подана у строк, встановлений ст.186 КАС України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Заява про апеляційне оскарження подається протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі - з 07 червня 2010 року. Апеляційна скарга на постанову подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Головуючий

Суддя В.В.Мачульський