Постанова № 9751626, 10.02.2010, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
10.02.2010
Номер справи
2а-10542/09/12/0170
Номер документу
9751626
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493

ПОСТАНОВА

Іменем України

10.02.10Справа №2а-10542/09/12/0170 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі : Головуючого судді Котаревої Г.М.

при секретарі судового засідання Тарасовій О.М.,

розглянувши адміністративну справу

за позовом Дочірнього підприємства "Шляхово-будівельне управління-45" Відкритого акціонерного товариства "Південшляхбуд"

до відповідача Республіканського комітету АР Крим з охорони навколишнього природного середовища

про визнання протиправним та скасування рішення

за участю :

представник позивача - Матяш Руслан Вікторович, довіреність № б/н від 11.08.08;

представник відповідача - Рева Юлія Адамівна, довіреність № 03 від 17.08.09р.;

Суть спору: Дочірнє підприємство "Шляхово-будівельне управління-45" Відкритого акціонерного товариства "Південшляхбуд" (далі позивач ДП «ШБУ-45» ВАТ «Південшляхбуд») звернулось до Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим з адміністративним позовом до Республіканського комітету АР Крим з охорони навколишнього природного середовища з вимогами про визнання протиправним та скасування рішення Республіканського комітету з охорони навколишнього природного середовища АР Крим № 71/10 від 24.04.2009 року про тимчасове зупинення діяльності Дочірнє підприємство «Шляхове будівельне управління № 45 ВАТ «Південшляхбуд» на земельній ділянці Грушевського родовища.

Позов мотивовано тим, що при прийнятті оскаржуваного рішення на підставі результатів перевірки та припису від 21.04.2009 року, відповідно до якого позивач був зобовязаний оформити належним чином документи на земельну ділянку для експлуатації карєру Грушовського родовища до 21.07.2009 року, відповідач не в повному обсязі встановив обставин, без урахування всіх необхідних документів, внаслідок чого оскаржуване рішення є протиправним та підлягає скасуванню.

Ухвалами Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 07.09.09р. відкрито провадження по справі, закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.

Представник позивача в ході судового розгляду підтримав позовні вимоги в повному обсязі, надав пояснення по суті спору.

Представник відповідача проти позову заперечував з підстав, викладених в письмових запереченнях від 13.10.2009 року, відповідно до яких обґрунтовує прийняте рішення щодо зупинення діяльності позивача на Грушевському родовищі вапняку підпунктом «ж» ст.20 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», ст.ст. 10,11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря», ст. 17,10 Закону України «Про відходи», ст.ст. 125,126 Земельного кодексу України.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази по справі в їх сукупності, заслухавши представників сторін, суд

ВСТАНОВИВ:

Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших субєктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до п. 1 частини 1 статті 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

Відповідно до п. 1 частини 1 статті 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

Пунктом 7 частини 1 статті З КАС України дано визначення суб'єктів владних повноважень, до яких належать орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Згідно Положення про Міністерство охорони навколишнього природного середовища України, затвердженого Указом Президента України від 27.12.2005р. №1842/2005 Міністерство охорони навколишнього природного середовища України (Мінприроди України) є спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання природних ресурсів, екологічної безпеки, заповідної справи, поводження з відходами, геологічного вивчення надр, а також топографо-геодезичної та картографічної діяльності.

Мінприроди України і посадові особи з контролю у сфері охорони навколишнього природного середовища та екологічної безпеки мають право обмежувати та зупиняти (тимчасово) в установленому порядку діяльність підприємств, установ, організацій та об'єктів або вносити до Кабінету Міністрів України відповідні подання щодо припинення діяльності, якщо вона провадиться з порушенням норм, правил і нормативів з охорони навколишнього природного середовища, екологічної та в межах своєї компетенції радіаційної безпеки.

Мінприроди України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в його складі урядові органи державного управління, уповноважений орган виконавчої влади у сфері охорони навколишнього природного середовища в Автономній Республіці Крим, територіальні органи, інспекції, установи та організації, що перебувають в його управлінні.

Відповідно до Положення про Республіканський комітет АР Крим з охорони навколишнього природного середовища (далі Рескомітет), затвердженого постановою Ради Міністрів АР Крим від 09.08.2005 року № 359, Рескомітет є республіканським органом виконавчої влади в галузі охорони навколишнього природного середовища , раціонального використання та відновлення природних ресурсів , заповідної справи, екологічно безпеки на території АР Крим.

Рескомітет підпорядковується Міністерству охорони навколишнього природного середовища України .

Відповідно до зазначеного Положення до завдань Рескомітету серед інших віднесено, здійснення відповідно до законодавства в межах своєї компетенції державного контролю за дотримання правил, нормативів, лімітів, квот в сфері використання та охорони природних ресурсів, вимог екологічної та радіаційної безпеки.

Відповідно до підпункту 7 пункту 5 Положення про Рескомітет до прав останнього належить обмеження , тимчасова заборона (зупинення) в межах своєї компетенції, у встановленому порядку діяльності підприємств та обєктів всіх форм власності або внесення відповідних приписів до Мінприроди України, якщо діяльність здійснюється із порушенням норм, правил т нормативів про охорону навколишнього природного середовища, екологічної та радіаційної безпеки.

Порядком обмеження, тимчасової заборони (зупинення) чи припинення діяльності підприємств, установ, організацій і обєктів у разі порушення ними законодавства про охорону навколишнього природного середовища, затвердженим Постановою Верховної Ради України від 29.10.1992 р. №2751-ХІІ, передбачено, що рішення про обмеження, тимчасову заборону (зупинення) та припинення діяльності підприємств у разі порушення ними законодавства про охорону навколишнього природного середовища приймають у межах своєї компетенції Кабінет Міністрів України, Верховна Рада Республіки Крим, місцеві органи державної виконавчої влади, Міністерство охорони навколишнього природного середовища України та його органи на місцях, органи державного санітарно-епідеміологічного нагляду, інші спеціально уповноважені державні органи та органи місцевого самоврядування.

Позивач - Дочірнє підприємство «Шляхове будівельне управління № 45 ВАТ «Південшляхбуд» зареєстровано як юридична особа 23.01.2001 року (ідентифікаційний код 03450608) (а.с.6).

Таким чином, відповідач відносинах з субєктами господарювання, фізичними та юридичними особами під час реалізації своїх завдань та функцій, встановлених законодавством України, є субєктом владних повноважень.

Судом встановлено, що на підставі статті 20 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", Положення про Міністерство охорони навколишнього природного середовища України, Положення про Республіканський комітет з охорони навколишнього природного середовища АР Крим, відповідачем 07.04.2009 р. була здійснена перевірка дотримання позивачем вимог природоохоронного законодавства України,у результаті якої встановлені порушення законодавства, та за результатами перевірки винесено припис № 184 що до здійснення низки заходів (а.с.86):

- До 14.04.2009 року - вивезення з території карєру твердих побутових відходів, усунення складування промислових відходів з грунтоворозлиснного шару;

- До 14.10.2009 року отримати ліцензію на вид господарської діяльності; впорядкувати складування та зберігання виробничих відходів на території обєкту; забезпечити екологічно обґрунтоване видалення відходів виробництва.

Відповідно до припису Республіканського комітету з охорони навколишнього природного середовища АР Крим від 21.04.2209 року з метою усунення порушень природоохоронного законодавства, що виявлені під час проведення перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства в сфері охорони навколишнього середовища, позивача було зобовязано оформити документи на земельну ділянку відповідно до ст.ст. 125,126 Земельного Кодексу до 21.07.2009 р. та усунути забруднення території твердими побутовими відходами до 28.04.2009 р. (а.с.21).

Рішенням від 24.04.2009 року № 71/10 (далі рішення) відповідач тимчасово зупинив діяльність Дочірнього підприємства «Шляхове будівельне управління № 45 ВАТ «Південшляхбуд» на Грушевському родовищі вапняку (а.с.26).

Рішення було мотивовано порушенням позивачем законодавства при використанні земельної ділянки. В рішенні зазначено, що за результатами перевірок, що були проведені на території Грушевського родовищі вапняку від 07.04.2009 року та 21.04.2009 року було встановлено що позивач здійснює роботи по видобутку корисних копалин на земельній ділянці без правовстановлюючих документів та складуються тверди побутові відходи.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 125,126 Земельного кодексу України , ст.ст. 7,10 Закону України «Про відходи», ст.ст. 10,11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря було прийнято оскаржуване рішення.

Зупинення діяльності підприємств здійснюється на підставі Порядку обмеження , тимчасової заборони(зупинення) чи припинення діяльності підприємств, установ , затвердженого постановою Верховної Ради України від 29.10.1992 року № 2751-XII.

Відповідно до п.5.2 зазначеного рішення, поновлення діяльності може бути вчинено тільки на підставі рішення Головного державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища АРК за умови безумовного усунення всіх виявлених недоліків. Рішення направлено листом на адресу позивача 05.05.2009 року (а.с.28).

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ст. 16 Закону України "Про охорону природного навколишнього середовища", державне управління в галузі охорони навколишнього природного середовища здійснюють Кабінет Міністрів України, Ради та їх виконавчі і розпорядчі органи, а також спеціально уповноважені на те державні органи по охороні навколишнього природного середовища і використанню природних ресурсів та інші державні органи відповідно до законодавства України.

Вивчивши матеріали справи, вислухавши представника позивача та відповідача, суд дійшов висновку про наявність підстав для скасування прийнятого акту з огляду на наступне.

Листом від 22.04.2009 року (вих.. № 57) позивач повідомив відповідача про те, що ним усунено забруднення території родовища твердими побутовими відходами, а питання щодо оформлення документів на земельну ділянку знаходиться на виконанні (а.с.23).

Листом від 14.07.2009 року (вих.. № 109) позивач повідомив відповідача про те, що оформлення документів на земельну ділянку затримується у звязку із оскарженням дій Республіканського комітету АР Крим по лісовому та мисливському господарству (а.с.24).

Відповідно до розпорядження № 549-р від 22.08.1959 року виконавчого комітету Кримської обласної ради депутатів трудящих земельна ділянка Старокримського лісництва площею 1,4 га було відведено для розширення карєру ДСР №15 (а.с.8).

Рішенням Виконавчого комітету Кримської обласної ради від 1811.1967 р. № 877е тресту «Південшляхбуд» було передано під розширення камяного карєру 3,5 га земель в кварталі № 117 Старо-Кримського лісництва(а.с.9).Судом встановлено, що у зв'язку із структурними змінами ДСР №15 перейменовано в Шляхово-ремонтне будівельне управління № 45(наказ № 477 від 23.11.1960 р.), далі ШРБУ №45 перейменовано в ШБУ-45 Тресту «Південшляхбуд» (наказ № 23 від 16.01.1965 р., на підставі рішення Київського райвиконкому м. Сімферополя від 23.02.1992 року трест «Південшляхбуд» перейменовано в організацію орендарів тресту «Південшляхбуд». На підставі наказу Фонду майна АР Крим від 01.07.1997 року № 1055 ШБУ №45 організації орендарів тресту «Південшляхбуд» перейменовано в Дочірнє підприємство «Шляхове будівельне управління № 45 ВАТ «Південшляхбуд» (а.с.20)

На підставі акту про надання гірського відводу , Дочірньому підприємству «Шляхове будівельне управління № 45 ВАТ «Південшляхбуд» було надано гірський відвід для розробки Грушевського родовища вапняку в межах земельної ділянки в розмірі 8,9 га (а.с.30).

Видобуток (експлуатація) Грушевського родовища позивачем здійснюється на підставі ліцензії № 1358 від 13.05.1998 р.

На підставі договору про оренду земельної ділянки від 04.09.2003 року, укладеного з Кіровською районної державною адміністрацією Дочірнє підприємство «Шляхове будівельне управління № 45 ВАТ «Південшляхбуд» отримало в оренду земельну ділянку загальною площею 13,2397 га (далі земельна ділянка) з земель Первомайської сільської ради для комерційної діяльності (а.с.17). Строк дії договору оренди - 5 років.

Відповідно до додаткової угоди до договору оренди земельної ділянки від 20.08.2008 року строк дії договору оренди земельної ділянки може бути продовжено з останнього дня дії його до дати фактичного укладання нового договору оренди земельної ділянки при наявності відповідної землевпорядної документації. (а.с.18) . Зазначена угода зареєстрована в Кримській регіональній філії ДП «Центр державного земельного кадастру» 21.08.2008 р. (а.с.19).

Відповідно до довідки Кіровського районного відділу земельних ресурсів від 07.10.2009 року (вих.. № 01-08/4236) земельна ділянка площею 13,2397га, розташована за межами населених пунктів Первомайської сільської ради, знаходиться в користуванні на правах оренди у позивача (а.с.55).

Позивач справляє орендну плату за земельну ділянку (а.с.62-74).

Відповідно до розпорядження Кіровської районної державної адміністрації від 20.08.2008 року № 603-р, Дочірньому підприємству «Шляхове будівельне управління № 45 ВАТ «Південшляхбуд» було надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою по зміні цільового призначення земельної ділянки для промислового призначення (а.с.19).

Розпорядженням Кіровської районної державної адміністрації від 28.01.2009 року № 37-р було внесено зміни до розпорядження РДА від 20.08.2008 року № 603-р, шляхом продовження договору оренди земельної ділянки та про звернення до Верховної ради АР Крим з клопотанням про вирішення питання про надання земельної ділянки Дочірньому підприємству «Шляхове будівельне управління № 45 ВАТ «Південшляхбуд» в тимчасове користування для розробки родовища корисних копалень місцевого значення на землях, розташованих за межами населених пунктів Первомайської сільської ради, та раніш орендованих зазначеним підприємством. (а.с.20).

Відповідно до ст. 17 Закону України "Про відходи" N 187/98-ВР від 05.03.1998 суб'єкти господарської діяльності у сфері поводження з відходами зобов'язані:

а) запобігати утворенню та зменшувати обсяги утворення відходів;

б) забезпечувати приймання та утилізацію використаних пакувальних матеріалів і тари, в яких знаходилася продукція цих підприємств, установ та організацій - суб'єктів господарської діяльності, або укладати угоди з відповідними організаціями на їх збирання

та утилізацію;

в) визначати склад і властивості відходів, що утворюються, а також за погодженням із спеціально уповноваженими органами виконавчої влади у сфері поводження з відходами ступінь їх небезпечності для навколишнього природного середовища та здоров'я людини;

г) на основі матеріально-сировинних балансів виробництва виявляти і вести первинний поточний облік кількості, типу і складу відходів, що утворюються, збираються, перевозяться, зберігаються, обробляються, утилізуються, знешкоджуються та видаляються, і подавати щодо них статистичну звітність у встановленому порядку;

д) забезпечувати повне збирання, належне зберігання та недопущення знищення і псування відходів, для утилізації яких в Україні існує відповідна технологія, що відповідає вимогам екологічної безпеки;

є) здійснювати організаційні, науково-технічні та технологічні заходи для максимальної утилізації відходів, реалізації чи передачі їх іншим споживачам або підприємствам, установам та організаціям, що займаються збиранням, обробленням та утилізацією відходів, а також забезпечувати за власний рахунок екологічно обґрунтоване видалення тих відходів, що не підлягають утилізації;

ж) не допускати змішування відходів, якщо це не передбачено існуючою технологією та ускладнює поводження з відходами або не доведено, що така дія відповідає вимогам підвищення екологічної безпеки;

з) не допускати зберігання та видалення відходів у несанкціонованих місцях чи об'єктах;

и) здійснювати контроль за станом місць чи об'єктів розміщення власних відходів;

і) своєчасно в установленому порядку вносити плату за розміщення відходів;

ї) надавати місцевим органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування, спеціально уповноваженим органам виконавчої влади у сфері поводження з відходами інформацію про відходи та пов'язану з ними діяльність, у тому числі про випадки несанкціонованого попадання відходів у навколишнє природне середовище та вжиті щодо цього заходи;

к) забезпечувати розробку в установленому порядку та виконання планів організації роботи у сфері поводження з відходами;

р) при плануванні будівництва або реконструкції об'єкта поводження з відходами мати дозвіл на будівництво або реконструкцію такого об'єкта відповідно до законодавства

про містобудування;

с) мати дозвіл на експлуатацію об'єкта поводження з небезпечними відходами;

Як свідчить ст. 10 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" N2707-XII від 16.10.1992 підприємства, установи, організації та громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов'язані:

здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо;

вживати заходів щодо зменшення обсягів викидів забруднюючих речовин і зменшення впливу фізичних факторів;

забезпечувати безперебійну ефективну роботу і підтримання у справному стані споруд, устаткування та апаратури для очищення викидів і зменшення рівнів впливу фізичних та біологічних факторів;

здійснювати контроль за обсягом і складом забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря, і рівнями фізичного впливу та вести їх постійний облік;

заздалегідь розробляти спеціальні заходи щодо охорони атмосферного повітря на випадок виникнення надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру і вживати заходів для ліквідації причин, наслідків забруднення атмосферного повітря;

забезпечувати здійснення інструментально-лабораторних вимірювань параметрів викидів забруднюючих речовин стаціонарних і пересувних джерел та ефективності роботи газоочисних установок;

забезпечувати розроблення методик виконання вимірювань, що враховують специфічні умови викиду забруднюючих речовин;

використовувати метрологічно атестовані методики виконання вимірювань і повірені засоби вимірювальної техніки для визначення параметрів газопилового потоку і концентрацій забруднюючих речовин в атмосферному повітрі та викидах стаціонарних і пересувних джерел;

здійснювати контроль за проектуванням, будівництвом і експлуатацією споруд, устаткування та апаратури для очищення газопилового потоку від забруднюючих речовин і зниження впливу фізичних та біологічних факторів, оснащення їх засобами вимірювальної техніки, необхідними для постійного контролю за ефективністю очищення, дотриманням нормативів гранично допустимих викидів забруднюючих речовин і рівнів впливу фізичних та біологічних факторів та інших вимог законодавства в галузі охорони атмосферного повітря;

За ст. 11 цього Закону України, викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, який видається територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів за погодженням із територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань охорони здоров'я.

За п.п. «б», «ж» ст. 20 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" державний контроль за використанням і охороною земель, надр, поверхневих і підземних вод, атмосферного повітря, лісів та іншої рослинності, тваринного світу, морського середовища та природних ресурсів територіальних вод, континентального шельфу і виключної (морської) економічної зони республіки, дотриманням заходів біологічної і генетичної безпеки щодо біологічних об'єктів навколишнього природного середовища при створенні, дослідженні та практичному використанні генетично модифікованих організмів у відкритій системі, а також за додержанням норм екологічної безпеки. До компетенції спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів і його органів на місцях належить: обмеження чи зупинення (тимчасово) діяльності підприємств і об'єктів, незалежно від їх підпорядкування та форм власності, якщо їх експлуатація здійснюється з порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, вимог дозволів на використання природних ресурсів, з перевищенням нормативів гранично допустимих викидів впливу фізичних та біологічних факторів і лімітів скидів забруднюючих речовин.

Постановою Верховної Ради України "Про затвердження Порядку обмеження, тимчасової заборони (зупинення) чи припинення діяльності підприємств, установ" N 2751-XII від 29.10.1992 діяльність підприємств, що здійснюється з порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, може бути:

тимчасово заборонена (зупинена) - до виконання необхідних природоохоронних заходів зупиняється експлуатація підприємства чи окремих його цехів (дільниць) і одиниць обладнання;

При тимчасовій забороні (зупиненні) чи припиненні діяльності підприємств забороняються всі викиди і скиди забруднюючих речовин та розміщення відходів по підприємствах в цілому чи окремих їх цехах (дільницях) і одиницях обладнання.

Рішення про обмеження, тимчасову заборону (зупинення) та припинення діяльності підприємств у разі порушення ними законодавства про охорону навколишнього природного середовища приймають у межах своєї компетенції, в тому числі, Міністерство охорони навколишнього природного середовища України та його органи на місцях, органи державного санітарно-епідеміологічного нагляду, інші спеціально уповноважені державні органи та органи місцевого самоврядування.

Діяльність підприємств обмежується або тимчасово забороняється (зупиняється) у разі перевищення ними лімітів використання природних ресурсів, порушення екологічних нормативів, екологічних стандартів, а також вимог екологічної безпеки, зокрема:

а) введення в дію підприємств, на яких не забезпечено в повному обсязі додержання екологічних вимог і виконання заходів, передбачених проектами на їх будівництво (реконструкцію);

б) відсутності споруд, устаткування і пристроїв для очищення викидів і скидів або їх знешкодження, а також приладів контролю за кількістю і складом забруднюючих речовин та характеристиками шкідливих факторів на підприємствах, діяльність яких пов'язана з шкідливим впливом на навколишнє природне середовище, або порушення правил експлуатації зазначених споруд, устаткування, пристроїв і приладів;

в) використання природних ресурсів, викидів і скидів забруднюючих речовин у навколишнє природне середовище, складування, захоронення, зберігання або розміщення виробничих, побутових та інших відходів без відповідних дозволів;

д) порушення екологічних вимог при виробництві, зберіганні, транспортуванні, знешкодженні, захороненні токсичних та інших речовин, небезпечних для навколишнього природного середовища, здоров'я та життя людей;

и) порушення інших вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

Відповідно до статті 17 Закону України «Про охорону земель» До повноважень центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів у галузі охорони земель належать:

-участь у розробленні та реалізації загальнодержавних і регіональних програм використання та охорони земель;

-здійснення державного контролю за використанням та охороною земель;

-обмеження чи зупинення (тимчасово) або припинення діяльності підприємств і об'єктів незалежно від їх підпорядкування та форм власності відповідно до закону, якщо їх експлуатація здійснюється з порушенням законодавства про охорону земель;

-участь у здійсненні природно-сільськогосподарського, еколого-економічного, протиерозійного та інших видів районування (зонування) земель;

-участь у розробці нормативно-правових актів у галузі охорони земель;

-участь у розробці та здійсненні заходів щодо економічного стимулювання використання та охорони земель;

-організація моніторингу земель;

-подання позовів про відшкодування шкоди і втрат, заподіяних внаслідок порушення законодавства України про охорону земель;

-здійснення міжнародного співробітництва з питань охорони земель;

-вирішення інших питань у галузі охорони земель відповідно до закону.

Статтею 35 Закону України "Про охорону земель" встановлено, що власники і землекористувачі, в тому числі орендарі, земельних ділянок при здійсненні господарської діяльності зобов'язані дотримуватися вимог земельного та природоохоронного законодавства України; проводити на земельних ділянках господарську діяльність способами, які не завдають шкідливого впливу на стан земель та родючість ґрунтів; уживати заходів щодо запобігання негативному і екологонебезпечному впливу на земель і ділянки та ліквідації наслідків цього впливу.

Суд зауважує,що назва оскаржуваного рішення, супровідний лист до нього свідчать про те, що основною підставою для його прийняття було відсутність правовстановлюючих документів на земельну ділянку.

Судом встановлено, що також не оскаржується позивачем , що під час перевірки було встановлено порушення Закону України «Про відходи» в частині не забезпечення вивезення твердих побутових відходів.

Більш того, позивачем надані документи, які підтверджують усунення зазначеного порушення (договір на послуги бульдозера, рахунки, рахунки фактури, акти виконаних робіт, товарно-транспортні накладні)(а.с.118-127,171).

Щодо порушення в сфері охорони атмосферного повітря, судом встановлено, що дане порушення було виявлено під час проведення перевірки 07.04.2009 року. Перевіркою , яка була проведена 21.04.2009 року наявність зазначеного порушення не було підтверджено (а.с.77). Проте, суд зауважує, що перевірка 21.04.2009 року проводилась в межах виконання припису від 07.04.2009 року. Крім того, питання щодо усунення порушень Закону України «Про охорону атмосферного повітря» не порушувалось відповідачем, ані в приписі від 07.04.2009 року, ані в приписі 21.04.2009 року.

Щодо прийняття рішення про зупинення діяльності з підстав відсутності правовстановлюючих документів на землю, судом дійшов наступного висновку.

Суд не погоджується з позицією позивача, що він має правоустановчі документи на землю, а саме: договір оренди земельної ділянки від 04.09.2003 року загальною площею 13,2397 газ земель Первомайської сільської ради для комерційної діяльності та додаткова угода до договору оренди земельної ділянки від 20.08.2008 року, відповідно до якої строк дії договору оренди земельної ділянки може бути продовжено з останнього дня дії його до дати фактичного укладання нового договору оренди земельної ділянки при наявності відповідної землевпорядної документації.

Відповідно до ст. ст. 125,126 Земельного кодексу України ( в редакція станом на 05.03.2009 року, тобто на час виникнення публічно-правових відносин між позивачем та відповідачем) право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав право оренди земельної ділянки посвідчується договором оренди землі, зареєстрованим відповідно до закону.

Відповідно до статті 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

Відповідно до статті 33 Закону України «Про оренду землі» після закінчення строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов'язки відповідно до умов договору, має за інших рівних умов переважне право на поновлення договору. Отже після закінчення строку оренди землі відповідно до договору оренди від 04.09.2003 року позивач має право на поновлення договору.

Крім того орендодавцями земельних ділянок, що перебувають у спільній власності територіальних громад, є районні, обласні ради та Верховна Рада Автономної Республіки Крим у межах повноважень, визначених законом (стаття 4 Зазначеного закону).

Проте, системний аналіз норм законодавства щодо наявності повноважень відповідача з зупинення діяльності підприємств дозволяє зробити висновок про те, що підставою для тимчасової заборони (зупинення) діяльності підприємств є не будь-які порушення природоохоронного законодавства, а лише ті, наслідком яких є порушення екологічних нормативів, стандартів, перевищення лімітів.

Отже відсутність правовстановлюючих документів на землю не може бути підставою для прийняття зазначеного рішення.

Враховуючі те, що підставою для прийняття рішення про поновлення діяльності, як зазначено в оскаржуваному рішенні № 71/10 від 24.04.2009 р. є усунення всіх порушень, про що зазначено в рішенні. Отже наявність безпідставно включеного хоча б одного порушення, дозволяє зробити висновок про протиправність такого рішення та його скасування.

Таким чином, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення адміністративного позову в повному обсязі.

Відповідно до частини 1 статті 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

Вступна та резолютивна частини постанови проголошені в судовому засіданні 10.02.2010 року.

Відповідно до ст. 160 КАС України у повному обсязі постанову складено та підписано 17.02.2010 р.

Керуючись ст.ст. 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства, суд

ПОСТАНОВИВ:

1.Позов задовольнити.

2.Визнати протиправним та скасувати рішення Республіканського комітету з охорони навколишнього природного середовища АР Крим № 71/10 від 24.04.2009 року про тимчасове зупинення діяльності Дочірнє підприємство «Шляхове будівельне управління № 45 ВАТ «Південшляхбуд» на земельній ділянці Грушевського родовища.

3. Стягнути з Державного бюджету України на користь Дочірнього підприємства "Шляхово-будівельне управління-45" Відкритого акціонерного товариства "Південшляхбуд" (ідентифікаційний код 03450608, 98105, м. Феодосія, вул.. Сімферопольське шосе, 45) витрати зі сплати судового збору у розмірі 3,40грн.

У разі неподання заяви про апеляційне оскарження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України - з дня складення в повному обсязі.

Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то постанова набирає законної сили через 10 днів з дня отримання особою копії постанови, у разі неподання нею заяви про апеляційне оскарження.

Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження, апеляційна скарга не подана, постанова вступає в законну силу через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова може бути оскаржена в порядку і строки передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Котарева Г.М.