Рішення № 97486786, 08.06.2021, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.06.2021
Номер справи
400/352/20
Номер документу
97486786
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

08 червня 2021 р. Справа № 400/352/20 м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Малих О.В., розглянувши в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом:Товариства з обмеженою відповідальністю «Центр професійної підготовки «БЕСТ» в особі директора ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , до відповідача:Територіального сервісного центру 4841 регіонального сервісного центру МВС в Миколаївській області, пров. Транспортний, 1 А/1, м. Миколаїв, 54020, про:визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Центр професійної підготовки «БЕСТ» в особі директора Коханого Сергія Юрійовича (далі - позивач) звернулось до суду з адміністративним позовом до Територіального сервісного центру 4841 регіонального сервісного центру МВС в Миколаївській області (далі - відповідач), в якому просить суд (з урахуванням уточнень):

- визнати протиправною бездіяльність Територіального сервісного центру 4841 регіонального сервісного центру МВС в Миколаївській області, яка полягає в невнесенні змін до матеріально-технічної бази реєстру закладів в модулі НАІС Єдиного державного реєстру транспортних засобів, а саме, до бази даних Єдиного Державного Реєстру Транспортних Засобів «Реєстр МТБ» ТОВ «Центр професійної підготовки «БЕСТ» наступні транспортні засоби: 3A3-DAEWOO реєстраційний номер НОМЕР_1 , ГАЗ-53 реєстраційний номер НОМЕР_2 ;

- зобов`язати Територіальний сервісний центр 4841 регіонального сервісного центру МВС в Миколаївській області, внести зміни до матеріально-технічної бази реєстру закладів в модулі НАІС Єдиного державного реєстру транспортних засобів, а саме внести дані про наступні учбові транспортні засоби: 3A3-DAEWOO реєстраційний номер НОМЕР_1 , ГАЗ-53 реєстраційний номер НОМЕР_2 , до бази даних Єдиного Державного Реєстру Транспортних Засобів «Реєстр МТБ» ТОВ «Центр професійної підготовки «БЕСТ».

Свій позов обґрунтовує наступним:

На звернення позивача до Територіального сервісного центру 4841 регіонального сервісного центру МВС в Миколаївській області з пакетом документів щодо внесення змін до матеріально-технічної бази, а саме, у реєстрі закладів в модулі НАІС Єдиного державного реєстру транспортних засобів, регіональним сервісним центром МВС в Миколаївській області листом від 04.11.2019 року № 31/14-3426 було повернуто пакет документів та відмовлено у внесенні змін до матеріально-технічної бази реєстру модуля НАІС Єдиного державного реєстру транспортних засобів. Підставою для відмови визначена невідповідність транспортних засобів вимогам п. 24.8. Правил дорожнього руху, законодавчим актам, правилам, нормативам та стандартам України.

Посилаючись на статтю 19 Закону України «Про автомобільний транспорт», згідно з якою, транспортний засіб спеціалізованого призначення - транспортний засіб, який призначений для перевезення певних категорій пасажирів чи вантажів (автобус для перевезення дітей, осіб з інвалідністю, пасажирів певних професій, самоскид, цистерна, сідельний тягач, фургон, спеціалізований санітарний автомобіль екстреної медичної допомоги, автомобіль інкасації, ритуальний автомобіль тощо) та має спеціальне обладнання (таксі, броньований, обладнаний спеціальними світловими і звуковими сигнальними пристроями тощо), позивач стверджує, що під час практичного навчання керуванню транспортним засобом жодного перевезення (певних категорій пасажирів чи вантажів, як це зазначено у терміні) не відбувається.

Оскільки законодавством чітко не визначено, як класифікувати навчальний автотранспорт (у Законі України «Про автомобільний транспорт» він прямо не згаданий), слово «тощо» в термінах «спеціальний» і «спеціалізований» ТЗ спонукає посадових осіб ТСЦ МВС України в Миколаївській області безпідставно тлумачити поширення термінів «ТЗ спеціального/спеціалізованого призначення» на ТЗ з дублюючими педалями на свій розсуд.

За такого, позивач вважає, що Територіальним сервісним центром 4841 регіонального сервісного центру МВС в Миколаївській області вчинено бездіяльність, яка полягає в невнесенні змін до матеріально-технічної бази реєстру закладів в модулі НАІС Єдиного державного реєстру транспортних засобів, а саме, бази даних Єдиного Державного Реєстру Транспортних Засобів «Реєстр МТБ» ТОВ «Центр професійної підготовки «БЕСТ» є протиправною, так як відповідачу були надані всі необхідні документи, а транспортні засоби, на яких проводять навчання не підлягають перереєстрації з переобладнання.

Ухвалою від 11.02.2020 суд відкрив провадження у справі та ухвалив розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження.

Згідно з ухвалою від 05.11.2020 року суд ухвалив продовжити розгляд справи після повернення з апеляційної інстанції.

30.11.2020 року до суду надійшов відзив, в якому відповідач заперечує проти задоволення адміністративного позову та який обґрунтовано наступними доводами:

Відповідач зазначає, що у наданих позивачем копіях матеріалів, підтверджуючих виконання відповідних приписів, на деяких транспортних засобах були відсутні вимоги Правил дорожнього руху та стандарту (додаток А), а саме: написи «Учбовий транспортний засобів».

Крім того, в наданих копіях свідоцтв про реєстрацію транспортних засобів, були відсутні відмітки про належність таких транспортних засобів до спеціалізованих учбових, як того вимагають наступні нормативно-правові акти, що суперечить пункту 3.3.3 стандарту, де визначено, що до спеціалізованих транспортних засобів належать учбові транспортні засоби, які використовуються для навчання керуванню транспортними засобами.

Відповідач вважає, що твердження позивача про те, що під час практичного навчання керуванню не відбувається жодного перевезення є неправильним тлумаченням норм Закону.

Враховуючи вищевикладене, копії наданих позивачем документів було повернуто позивачу для їх оформлення згідно з вимогами чинного в Україні законодавства.

Суд розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

З`ясувавши усі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази у їх сукупності, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне:

01.11.2019 року позивач звертався до Територіального сервісного центру 4841 РСЦ МВС в Миколаївській області з заявою про внесення змін щодо облікових даних ТОВ «ЦПП «БЕСТ» у реєстрі закладів в модулі НАІС Єдиного державного реєстру транспортних засобів та додавав матеріали - підстави таких змін.

Відповідачем надано відповідь № 31/14-3426 від 04.11.2019 року, згідно з якою відмовлено у внесенні змін у зв`язку з тим, що в порушення п. 6 Розділу III «Вимог до закладів, що проводять підготовку, перепідготовку і підвищення кваліфікації водіїв транспортних засобів, та кваліфікаційних вимог до спеціалістів, які здійснюють таку підготовку», затверджених спільним наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства освіти і науки України, Міністерства інфраструктури України, Міністерства соціальної політики України від 05.04.2016 року № 255/369/132/344, подані для внесення змін транспортні засоби не відповідають наступним вимогам:

- п.24.8 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 року № 1306, зазначено, що транспортні засоби (за винятком мотоциклів, мопедів та квадроциклів), на яких проводиться навчання, повинні мати розпізнавальні знаки «Учбовий транспортний засіб» відповідно до вимог підпункту «к» пункту 30.3 цих Правил. Автомобілі, які систематично використовуються для навчання також повинні бути обладнанні додатковими педалями зчеплення (у разі коли конструкція транспортного засобу передбачає педаль зчеплення), акселератора (у разі коли конструкція транспортного засобу допускає можливість обладнання такою педаллю) і гальмування, дзеркалом або дзеркалами заднього виду для спеціаліста з підготовки водіїв.

Статтею 39 Розділу VI Закону України «Про дорожній рух» встановлено, що: «Державні стандарти дорожнього руху визначають поняття і терміни, методи здійснення контролю за станом організації дорожнього руху, вимоги щодо запобігання шкідливому впливу транспорту на здоров`я людини та навколишнє природне середовище, інші питання, пов`язані з дорожнім рухом. Стандарти дорожнього руху розробляються та вводяться в дію в порядку, що встановлюється законодавством України». Згідно з наказом Державного підприємства «Науково-дослідний і навчальний центр проблем стандартизації, сертифікації та якості» від 22.03.2018 року № 81 «Про прийняття та скасування національних нормативних документів» з 15.06.2018 року набув чинності Національний стандарт України ДСТУ 3849:2018 «Кольорографічні схеми, розпізнавальні знаки, написи та спеціальні сигнали оперативних, спеціалізованих та спеціальних транспортних засобів. Загальні вимоги» (далі - стандарт).

Так, пунктом 3.3.3 стандарту, до спеціалізованих транспортних засобів належать учбові транспортні засоби, які використовуються для навчання керуванню транспортними засобами.

Відповідно до ст. 32 Розділу V Закону України «Про дорожній рух» встановлено, що переобладнання транспортних засобів, тобто зміна типу або марки (моделі), призначення чи параметрів конструкції транспортних засобів, що перебувають в експлуатації, шляхом установки кабіни, кузова чи їх деталей, спеціального обладнання і номерних агрегатів, не передбачених нормативно-технічною документацією на даний транспортний засіб, повинно відповідати правилам, нормативам і стандартам України.

Не дозволяється без погодження з виробниками транспортних засобів та їх складових частин або іншої спеціально уповноваженої на це Кабінетом Міністрів України організації переобладнання, що призводить до зміни повної маси та її розподілу по осях, розміщення центру ваги, типу двигуна, його ваги і потужності, колісної бази чи колісної формули, системи гальмового і рульового керування та трансмісії.

У разі переобладнання п`яти і більше транспортних засобів протягом року суб`єкти господарювання, які здійснюють господарську діяльність з переобладнання транспортних засобів, повинні мати узгоджену з відповідними уповноваженими державними органами нормативно-технічну документацію на відповідний вид переобладнання та свідоцтво про погодження конструкції транспортного засобу щодо забезпечення безпеки дорожнього руху. Допуск до експлуатації переобладнаних транспортних засобів здійснюється лише шляхом проведення спеціальних випробувань та оформлення сертифіката на відповідність вимогам чинних в Україні правил, нормативів і стандартів. Переобладнання, що призвело до зміни облікових даних механічного транспортного засобу, повинно бути відображено у його реєстраційних документах.

Приймаючи рішення у справі, суд виходить з наступного:

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з підпунктом 1 пункту 6 «Вимог до закладів, що проводять підготовку, перепідготовку і підвищення кваліфікації водіїв транспортних засобів, та кваліфікаційних вимог до спеціалістів, які здійснюють таку підготовку», затверджених спільним наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства освіти і науки України, Міністерства інфраструктури України, Міністерства соціальної політики України від 05.04.2016 року № 255/369/132/3441, учбові транспортні засоби, що використовуються в процесі підготовки водіїв, повинні бути обладнані відповідно до Правил дорожнього руху та зареєстровані відповідно до Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 07 вересня 1998 року № 1388 (із змінами).

На підставі пункту 24.8 зазначених Вимог транспортні засоби, на яких проводиться навчання, повинні мати розпізнавальні знаки «Учбовий транспортний засіб» відповідно до вимог підпункту «к» пункту 30.3 цих Правил. Транспортні засоби (за винятком автобусів), які використовуються для навчання, також повинні бути обладнані додатковими педалями зчеплення (у разі коли конструкція транспортного засобу передбачає педаль зчеплення), акселератора (у разі коли конструкція транспортного засобу допускає можливість обладнання такою педаллю) і гальмування, дзеркалом або дзеркалами заднього виду для спеціаліста з підготовки водіїв.

Згідно зі статтею 32 Закону України «Про дорожній рух» переобладнання транспортних засобів, тобто зміна типу або марки (моделі), призначення чи параметрів конструкції транспортних засобів, що перебувають в експлуатації, шляхом установки кабіни, кузова чи їх деталей, спеціального обладнання і номерних агрегатів, не передбачених нормативно-технічною документацією на даний транспортний засіб, повинно відповідати встановленим правилам і нормативам.

Переобладнання, що призвело до зміни облікових даних механічного транспортного засобу, повинно бути відображено у його реєстраційних документах. Переобладнання транспортних засобів здійснюється в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Статтею 19 Закону України «Про автомобільний транспорт» встановлено, що транспортні засоби за своїм призначенням поділяються на: транспортні засоби загального призначення; транспортні засоби спеціалізованого призначення; транспортні засоби спеціального призначення. При державній реєстрації легкових автомобілів у реєстраційних документах роблять відмітку щодо їх призначення згідно з документами виробника (легковий, таксі, спеціалізований санітарний автомобіль екстреної медичної допомоги, автомобіль інкасації, броньований, обладнаний спеціальними світловими і звуковими сигнальними пристроями тощо).

Згідно з пунктом 3.3.3 Національного стандарту України ДСТУ 3849:2018 до спеціалізованих або спеціальних транспортних засобів належать учбові транспортні засоби, які використовуються для навчання керуванню транспортними засобами.

Беручи до уваги системний аналіз вищезазначених нормативно-правових актів суд приходить до висновку, що обладнання учбових транспортних засобів додатковими пристроями згідно з Правилами дорожнього руху, є зміною призначення автомобіля тому підпадає під термін «переобладнання» передбачений вказаними законами, а відтак підлягає відображенню в реєстраційних документах. Суд не погоджується з висновками позивача стосовно того, що законодавством чітко не визначено, як класифікувати навчальний автотранспорт так як у Законі України «Про автомобільний транспорт» він прямо не згаданий. Зазначене питання системно врегульовано вищевикладеними нормативними актами, у тому числі ДСТУ 3849:2018, який є складовою національного законодавства.

Оцінивши наявні у матеріалах справи докази суд встановив, що у свідоцтвах про реєстрацію транспортних засобів, які позивач використовує для навчання, відсутні дані про їх належність до спеціалізованих або спеціальних учбових.

Також суд звертає увагу, що відповідачем надано позивачу відповідь на його звернення, що по суті не є бездіяльністю, як вважає позивач. У даному випадку бездіяльністю може вважатися ненадання відповіді взагалі.

Таким чином, порушень норм чинного законодавства або протиправної бездіяльності в діях відповідача судом не встановлено.

Згідно ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене, позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Керуючись ст.ст. 2, 19, 77, 139, 241 - 246, 260 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову Товариство з обмеженою відповідальністю «Центр професійної підготовки «БЕСТ» в особі директора ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) до Територіального сервісного центру 4841 регіонального сервісного центру МВС в Миколаївській області (пров. Транспортний, 1А/1, м. Миколаїв, 54020, код ЄДРПОУ 40112102) про: визнання протиправною бездіяльності Територіального сервісного центру 4841 регіонального сервісного центру МВС в Миколаївській області, яка полягає в невнесенні змін до матеріально-технічної бази реєстру закладів в модулі НАІС Єдиного державного реєстру транспортних засобів, а саме, до бази даних Єдиного Державного Реєстру Транспортних Засобів «Реєстр МТБ» ТОВ «Центр професійної підготовки «БЕСТ» наступні транспортні засоби: 3A3-DAEWOO реєстраційний номер НОМЕР_1 , ГАЗ-53 реєстраційний номер НОМЕР_2 ; зобов`язання Територіального сервісного центру 4841 регіонального сервісного центру МВС в Миколаївській області, внести зміни до матеріально-технічної бази реєстру закладів в модулі НАІС Єдиного державного реєстру транспортних засобів, а саме внести дані про наступні учбові транспортні засоби: 3A3-DAEWOO реєстраційний номер НОМЕР_1 , ГАЗ-53 реєстраційний номер НОМЕР_2 , до бази даних Єдиного Державного Реєстру Транспортних Засобів «Реєстр МТБ» ТОВ «Центр професійної підготовки «БЕСТ» - відмовити.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено 08.06.2021 року.

Суддя О.В. Малих