Рішення № 97484449, 04.06.2021, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.06.2021
Номер справи
120/2595/21-а
Номер документу
97484449
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 червня 2021 р. Справа № 120/2595/21-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі судді Сала Павла Ігоровича, розглянувши в м. Вінниці за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 та ОСОБА_13 до Жмеринської міської ради Вінницької області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

29.03.2021 до суду надійшла позовна заява за підписом адвоката Герасимчука О.О., подана від імені та в інтересах позивачів ОСОБА_1 (позивач 1), ОСОБА_2 (позивач 2), ОСОБА_3 (позивач 3), ОСОБА_4 (позивач 4), ОСОБА_5 (позивач 5), ОСОБА_6 (позивач 6), ОСОБА_7 (позивач 7), ОСОБА_8 (позивач 8), ОСОБА_9 (позивач 9), ОСОБА_10 (позивач 10), ОСОБА_11 (позивач 11) , ОСОБА_12 (позивач 12) та ОСОБА_13 (позивач 13) до Жмеринської міської ради Вінницької області (далі - Жмеринська міька рада).

Згідно з прохальною частиною позовної заяви представник позивачів просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо розгляду заяви позивача 1 від 14.01.2021 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність із земель комунальної власності для ведення особистого селянського господарства, площею 2,00 га, кадастровий номер 0521080300:06:004:0306, яка розташована на території Біликовецької сільської ради Жмеринського району Вінницької області (далі - Біликовецька сільська рада), та зобов`язати відповідача прийняти рішення про затвердження цього проекту землеустрою з подальшим наданням земельної ділянки у власність відповідно до ст. 118 Земельного кодексу України;

- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо розгляду заяви позивача 2 від 14.01.2021 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність із земель комунальної власності для ведення особистого селянського господарства, площею 2,00 га, кадастровий номер 0521080300:06:004:0303, яка розташована на території Біликовецької сільської ради, та зобов`язати відповідача прийняти рішення про затвердження цього проекту землеустрою з подальшим наданням земельної ділянки у власність відповідно до ст. 118 Земельного кодексу України;

- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо розгляду заяви позивача 3 від 13.01.2021 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність із земель комунальної власності для ведення особистого селянського господарства, площею 2,00 га, кадастровий номер 0521080300:06:004:0304, яка розташована на території Біликовецької сільської ради, та зобов`язати відповідача прийняти рішення про затвердження цього проекту землеустрою з подальшим наданням земельної ділянки у власність відповідно до ст. 118 Земельного кодексу України;

- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо розгляду заяви позивача 4 від 14.01.2021 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність із земель комунальної власності для ведення особистого селянського господарства, площею 2,00 га, кадастровий номер 0521080300:06:004:0302, яка розташована на території Біликовецької сільської ради, та зобов`язати відповідача прийняти рішення про затвердження цього проекту землеустрою з подальшим наданням земельної ділянки у власність відповідно до ст. 118 Земельного кодексу України;

- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо розгляду заяви позивача 5 від 14.01.2021 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність із земель комунальної власності для ведення особистого селянського господарства, площею 2,00 га, кадастровий номер 0521080300:06:004:0307, яка розташована на території Біликовецької сільської ради, та зобов`язати відповідача прийняти рішення про затвердження цього проекту землеустрою з подальшим наданням земельної ділянки у власність відповідно до ст. 118 Земельного кодексу України;

- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо розгляду заяви позивача 6 від 18.01.2021 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність із земель комунальної власності для ведення особистого селянського господарства, площею 2,00 га, кадастровий номер 0521080300:06:004:0308, яка розташована на території Біликовецької сільської ради, та зобов`язати відповідача прийняти рішення про затвердження цього проекту землеустрою з подальшим наданням земельної ділянки у власність відповідно до ст. 118 Земельного кодексу України;

- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо розгляду заяви позивача 7 від 14.01.2021 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність із земель комунальної власності для ведення особистого селянського господарства, площею 2,00 га, кадастровий номер 0521080300:06:004:0312, яка розташована на території Біликовецької сільської ради, та зобов`язати відповідача прийняти рішення про затвердження цього проекту землеустрою з подальшим наданням земельної ділянки у власність відповідно до ст. 118 Земельного кодексу України;

- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо розгляду заяви позивача 8 від 14.01.2021 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність із земель комунальної власності для ведення особистого селянського господарства, площею 2,00 га, кадастровий номер 0521080300:06:004:0311, яка розташована на території Біликовецької сільської ради, та зобов`язати відповідача прийняти рішення про затвердження цього проекту землеустрою з подальшим наданням земельної ділянки у власність відповідно до ст. 118 Земельного кодексу України;

- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо розгляду заяви позивача 9 від 14.01.2021 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність із земель комунальної власності для ведення особистого селянського господарства, площею 2,00 га, кадастровий номер 0521080300:06:004:0314, яка розташована на території Біликовецької сільської ради, та зобов`язати відповідача прийняти рішення про затвердження цього проекту землеустрою з подальшим наданням земельної ділянки у власність відповідно до ст. 118 Земельного кодексу України;

- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо розгляду заяви позивача 10 від 14.01.2021 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність із земель комунальної власності для ведення особистого селянського господарства, площею 2,00 га, кадастровий номер 0521080300:06:004:0313, яка розташована на території Біликовецької сільської ради, та зобов`язати відповідача прийняти рішення про затвердження цього проекту землеустрою з подальшим наданням земельної ділянки у власність відповідно до ст. 118 Земельного кодексу України;

- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо розгляду заяви позивача 11 від 14.01.2021 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність із земель комунальної власності для ведення особистого селянського господарства, площею 2,00 га, кадастровий номер 0521080300:06:004:0309, яка розташована на території Біликовецької сільської ради, та зобов`язати відповідача прийняти рішення про затвердження цього проекту землеустрою з подальшим наданням земельної ділянки у власність відповідно до ст. 118 Земельного кодексу України;

- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо розгляду заяви позивача 12 від 18.01.2021 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність із земель комунальної власності для ведення особистого селянського господарства, площею 2,00 га, кадастровий номер 0521080300:06:004:0310, яка розташована на території Біликовецької сільської ради, та зобов`язати відповідача прийняти рішення про затвердження цього проекту землеустрою з подальшим наданням земельної ділянки у власність відповідно до ст. 118 Земельного кодексу України;

- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо розгляду заяви позивача 13 від 15.01.2021 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність із земель комунальної власності для ведення особистого селянського господарства, площею 2,00 га, кадастровий номер 0521080300:06:004:0305, яка розташована на території Біликовецької сільської ради, та зобов`язати відповідача прийняти рішення про затвердження цього проекту землеустрою з подальшим наданням земельної ділянки у власність відповідно до ст. 118 Земельного кодексу України.

Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що у січні 2021 позивачі звернулися до відповідача з клопотаннями про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність із земель комунальної власності для ведення особистого селянського господарства, кожна з яких площею 2,00 га, що розташовані на території Біликовецької сільської ради, додавши до клопотання необхідні документи. Однак Жмеринська міська рада відповіді на клопотання позивачів не надала та про результати їх розгляду не повідомила.

Позивачі вважають бездіяльність відповідача протиправною, а тому за захистом своїх прав та інтересів звернулися до суду.

Ухвалою суду від 05.04.2021 відкрито провадження у цій справі та вирішено здійснювати її розгляд в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

20.04.2021 до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач позов заперечує та просить відмовити у його задоволенні позову.

Відповідач зазначає, що у з`язку з припиненням повноважень Біликовецької сільської ради, її правонаступником стала Жмеринська міська рада.

Відповідач не заперечує факт звернення позивачів із заявами про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок із земель комунальної власності на території Біликовецької сільської ради. Однак зауважує, що в лютому 2021 року на адресу виконавчого комітету Жмеринської міської ради надійшло ряд звернень від жителів села Біликівці щодо незаконної зміни Біликовецькою сільською радою цільового призначення земельних ділянок за межами населеного пункту, із сінокосіння та випасання худоби на земельні ділянки для ведення особистого селянського господарства. Тому, до з`ясування всіх обставин, що призвели до зміни цільового призначення відповідних земель, було вирішено відтермінувати винесення на чергову сесію міської ради розгляд питання про затвердження документації із землеустрою та передачу у власність позивачів земельних ділянок. Про це рішення позивачів повідомлено листами від 03.02.2021.

На думку відповідача, при зміні цільового призначення спірних земель не враховано інтереси громадян та власників худоби, які повністю втратили можливість випасання та сінокосіння. Адже рішенням Біликовецької сільської ради було змінено цільове призначення усіх масивів земель, призначених для сінокосіння і випасання худоби, на ведення особистого селянського господарства. Водночас це створило передумови для формування протестних настроїв в селі, що підтверджується численними зверненнями громадян, а також для проведення перевірок законності зміни цільового призначення земель правоохоронними та іншими упоноваженими органами, які досі тривають.

Таким чином, відповідач наголошує, що позивачам не відмовлено у розгляді по суті їх заяв, а питання про затвердження проектів землеустрою призупинено до завершення перевірки правомірності зміни Біликовецькою сільською радою цільового призначенням земель, з метою недопущення порушень вимог чинного законодавствата.

28.04.2021 до суду надійшла відповідь на відзив, у якій представник позивачів заперечує доводи та аргументи відповідача, наведені у відзиві, та вважає відзив необґрунтованим і таким, що не спростовує заявлених позовних вимог.

Представник позивачів зазначає, що відповідач хоч і розглянув клопотання позивачів, але за результатами їх розгляду не прийняв жодного рішення.

Крім того, проект землеустрою щодо відведення у власність позивачів спірних земельних ділянок пройшов державну експертизу, за результатами якої видано позитивний висновок Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградський області від 19.11.2020 № 21027/82-20. Водночас згідно з ч. 4, ч. 8 ст. 35 Закону України "Про державну експертизу землевпорядної документації" позитивні висновки державної експертизи щодо об`єктів обов`язкової державної експертизи є підставою для прийняття відповідного рішення органами виконавчої влади чи органами місцевого самоврядування, відкриття фінансування робіт з реалізації заходів, передбачених відповідною документацією. Висновки державної експертизи після їх затвердження спеціально уповноваженим органом виконавчої влади у сфері державної експертизи є обов`язковими для прийняття до розгляду замовником і врахування при прийнятті відповідного рішення щодо об`єктів державної експертизи.

Відтак представник позивачів вважає, що у відповідача немає законних підстав для відмови у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність позивачів.

Інших заяв по суті до суду не надходило.

29.04.2021 до суду надійшло клопотання про відшкодування витрат на правову допомогу, в якому представник позивачів просить стягнути на користь позивачів витрати на професійну правничу допомогу в сумі 45400,00 грн за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Також 28.05.2021 представник позивачів подав клопотання, в якому просить під час вирішення справи врахувати правову позицію Верховного Суду, наведену у постанові від 06.03.2019 в справі № 1640/2594/18.

Згідно з ч. 1 ст. 258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Відповідно до ч. 2 ст. 262 КАС України розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п`ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі

Частиною четвертою статті 243 КАС України визначено, що судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).

Вивчивши матеріали справи у їх сукупності, оцінивши наведені сторонами доводи, суд встановив, що протягом червня-липня 2020 року позивачі ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 та ОСОБА_13 звернулися до Біликовецької сільської ради з клопотаннями про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність із земель комунальної власності для ведення особистого селянського господарства, орієнтовною площею по 2,0 га кожна, на території Біликовецької сільської ради.

Рішенням 58 сесії 7 скликання Біликовецької сільської ради від 31.07.2020 "Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою" позивача надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельних ділянок з земель комунальної власності, кадастровий номер 0521080300:06:004:0258, сільськогосподарського призначення для ведення сільського господарства на території Біликовецької сільської ради.

28.10.2020 ФОП ОСОБА_14 розробив проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність позивачів для ведення особистих селянських господарств.

19.11.2020 вказаний проект погоджений експертом державної експертизи Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області Сегедою Д.Г. (вих. № 21027/82-20 від 19.11.2020).

Рішенням 2-ої сесії 8 скликання Жмеринської міської ради № 57 від 09.12.2020 "Про початок реорганізації Браїлівської селищної та Лисогірської, Дубівської, Куриловецької, Біликовецької, Кармалюківської, Людавської , Почапинецької сільських рад" розпочато процедуру реорганізації шляхом приєднання, в тому числі Біликовецької сільської ради, до Жмеринської міської ради за спеціальними правилами, визначеними Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо впорядкування окремих питань організації та діяльності органів місцевого самоврядування і районних державних адміністрацій".

Відтак правонаступником повноважень Біликовецької сільської ради стала Жмеринська міська рада, що визнається відповідачем.

В січні 2021 позивачі звернулися до Жмеринського міського голови ОСОБА_15 з заявами (клопотаннями) про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність із земель комунальної власності для ведення особистого селянського господарства, кожна з яких площею 2,00 га, розташовані на території Біликовецької сільської ради. До заяв було додано проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність, розроблений ФОП ОСОБА_14 , та витяги з Державного земельного кадастру, якими підтверджується присвоєяння відповідним земельним ділянками кадастрових номерів.

Листами від 03.02.2021 (за вих. № № 90/ЗВ01-14, 89/ЗВ01-14, 71/ЗВ01-14, 88/ЗВ01-14, 87/ЗВ01-14, 171/ЗВ01-14, 94/ЗВ01-14, 99/ЗВ01-14, 96/ЗВ01-14, 95/ЗВ01-14, 97/ЗВ01-14, 172/ЗВ01-14, 109/ЗВ01-14) виконавчий комітет Жмеринської міської ради повідомив позивачів про те, що на адресу міської ради неодноразово надходили звернення від мешканців Біликовецького старостинського округу (Біликовецької сільської ради) щодо незаконної, на їх думку, зміни цільового призначення земель, які використовувалися громадою Біликовецької сільської ради для сінокосіння і випасання худоби, та які в подальшому передано громадянам для ведення особистого селянського господарства. Також з цього питання на ім`я міського голови надійшло звернення голови Жмеринської районної державної адміністрації Вінницької області. Після встановлення всіх обставин, що передували зміні цільового призначення земель Біликовецької сільської ради з "сінокосіння і випасання худоби" на "ведення особистого селянського господарства", питання про затвердження проекту земелустрою буде винесено на розгляд сесії міської ради.

Позивачі, вважаючи протиправною бездіяльність Жмеринської міської ради щодо розгляду їх заяв про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність, звернулися до суду з цим позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам та встановленим обставинам справи, суд керується такими мотивами.

Суб`єктивне право на земельну ділянку виникає та реалізується на підставах і в порядку, визначених Конституцією України, Земельним кодексом України (далі - ЗК України) та іншими законами України, що регулюють земельні відносини.

Так, відповідно до ст. 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

За змістом статті 18 ЗК України до земель України належать усі землі в межах її території, в тому числі острови та землі, зайняті водними об`єктами, які за основним цільовим призначенням поділяються на категорії. Категорії земель України мають особливий правовий режим.

Конкретні категорії земель визначені у частині першій статті 19 ЗК України, до яких зокрема належать землі сільськогосподарського призначення.

Згідно з ч. 1 ст. 22 ЗК України землями сільськогосподарського призначення визнаються землі, надані для виробництва сільськогосподарської продукції, здійснення сільськогосподарської науково-дослідної та навчальної діяльності, розміщення відповідної виробничої інфраструктури, у тому числі інфраструктури оптових ринків сільськогосподарської продукції, або призначені для цих цілей.

В силу положень п. "а" ч. 3 ст. 22 ЗК України землі сільськогосподарського призначення передаються громадянам у власність та надаються у користування для ведення особистого селянського господарства, садівництва, городництва, сінокосіння та випасання худоби, ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

Отже, законом передбачено право громадян України на безоплатне набуття у власність земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства із земель державної та комунальної власності сільськогосподарського призначення.

Порядок набуття відповідного права визначається главою 19 Розділу IV Земельного кодексу України.

Водночас при вирішенні справи суд застосовує положення Земельного кодексу України, які були чинними на момент виникнення спірних правовідносин, а отже, до внесення змін на підставі Закону України від 28 квітня 2021 року за № 1423-ІХ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин".

Так, згідно із ст. 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі:

а) приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян;

б) одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій;

в) одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.

Порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами врегульований положеннями статті 118 ЗК України.

Зокрема, частиною шостою вказаної статті визначено, що громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Відповідно до ч. 7 ст. 118 ЗК України орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб`єктами господарювання, які є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін.

Частиною восьмою статті 118 ЗК України передбачено, що проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу.

Згідно з пунктом 107 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 № 1051, державна реєстрація земельної ділянки здійснюється під час її формування за результатами складення документації із землеустрою після її погодження у встановленому порядку та до прийняття рішення про її затвердження органом державної влади або органом місцевого самоврядування (у разі, коли згідно із законом така документація підлягає затвердженню таким органом) шляхом відкриття Поземельної книги на таку земельну ділянку відповідно до пунктів 49-54 цього Порядку.

В силу приписів ч. 9 ст. 118 ЗК України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов`язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

Відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду (ч. 10 ст. 118 ЗК України).

При цьому, за змістом ч. 11 ст. 118 ЗК України, у разі відмови органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення клопотання без розгляду питання вирішується в судовому порядку.

Аналіз наведених правових норм дає можливість дійти висновку, що законом визначено певний алгоритм та поетапність процесу безоплатної передачі земельних ділянок державної та комунальної власності у власність громадян, а саме:

1) подання громадянином клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування щодо отримання земельної ділянки у власність;

2) отримання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (або мотивовану відмову у його наданні);

3) після розроблення проекту землеустрою такий проект погоджується, зокрема з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин у відповідності до приписів статті 186-1 ЗК України;

4) здійснення державної реєстрації сформованої земельної ділянки у Державному земельному кадастрі;

5) подання громадянином погодженого проекту землеустрою до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність, про що, в свою чергу, такий орган у двотижневий строк, приймає відповідне рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність, або ж про відмову передання земельної ділянки у власність чи залишення клопотання без розгляду (таке рішення може бути оскаржене до суду і в цьому разі спір вирішується в судовому порядку).

Суд зауважує, що на час звернення позивачів до Жмеринської міської ради з клопотаннями про затвердження розробленого проекту земелустрою та їх розгляду відповідачем, були чинними положення статті 186-1 ЗК України, якими було врегульовано повноваження органів виконавчої влади в частині погодження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок (стаття виключена із Земельного кодексу України на підставі Закону № 1423-IX від 28.04.2021).

Водночас згідно з правовою позицією, наведеною у постановах Верховного Суду від 06.03.2019 у справі № 1640/2592/18, від 22.10.2020 у справі № 808/3083/17 та від 16.02.2021 у справі № 821/146/17, єдиною підставою для відмови у затвердженні проекту землеустрою може бути лише те, що проект землеустрою не погоджено в порядку, встановленому статтею 186-1 ЗК України, а також відсутність обов`язкової державної експертизи у визначених законом випадках та відомостей щодо державної реєстрації сформованої земельної ділянки у Державному земельному кадастрі. Жодних інших правових підстав для відмови у затвердженні проекту землеустрою після його погодження в порядку статті 186-1 ЗК України, норми 118 ЗК України не містять. При цьому перевірка на відповідність проекту землеустрою вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів має здійснюватися саме на етапі погодження такого проекту.

Судом встановлено, що в січні 2021 позивачі звернулися до відповідача з заявами про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність із земель комунальної власності для ведення особистого селянського господарства, кожна з яких площею 2,00 га, що розташовані на території Біликовецької сільської ради, додавши до заяв погоджений у встановленому порядку проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність, розроблений ФОП ОСОБА_14 , а також витяги з Державного земельного кадастру про земельні ділянки.

Листами від 03.02.2021 (за вих. № № 90/ЗВ01-14, 89/ЗВ01-14, 71/ЗВ01-14, 88/ЗВ01-14, 87/ЗВ01-14, 171/ЗВ01-14, 94/ЗВ01-14, 99/ЗВ01-14, 96/ЗВ01-14, 95/ЗВ01-14, 97/ЗВ01-14, 172/ЗВ01-14, 109/ЗВ01-14) за підписом першого заступника міського голови Жмеринської міської ради Тимуня К. позивачів повідомлено, що питання про затвердження проекту землеустрою буде винесено на сесію міської ради лише після встановлення всіх обставин, що передували зміні цільового призначення земель Біликовецької сільської ради з "сінокосіння і випасання худоби" на "ведення особистого селянського господарства".

Суд наголошує, що згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відтак Жмеринська міська рада, будучи уповноваженим органом місцевого саморвдяування щодо передачі спірних земельних ділянок у власність громадян, під час розгляду клопотань позивачів повинна була діяти виключно у спосіб, передбачений відповідним законом, тобто Земельним кодексом України.

Відповідно до ч. 1 ст. 122 ЗК України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

При цьому статтею 144 Конституції України передбачено, що органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов`язковими до виконання на відповідній території.

Згідно з ч. 1 ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

Вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин віднесено до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад. Такі питання вирішуються виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради (ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні").

Таким чином, орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 ЗК України, затверджує проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність, або відмовляє у передачі земельної ділянки у власність чи залишає клопотання без розгляду лише у формі рішення, прийнятого на пленарному засіданні відповідної ради.

Крім того, суд зауважує, що законом визначено конкретний термін розгляду органом місцевого самоврядування питання про погодження проекту землеустрою, а саме двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов`язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи). З цією метою частина п`ята статті 46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачає, що сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок та надання документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності - не рідше ніж один раз на місяць.

Разом з тим судом встановлено, що клопотання позивачів про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність були розглянуті з порушенням порядку та не у спосіб, визначені законом, оскільки за результатами їх розгляду відповідач надіслав листи від 03.02.2021 за підписом першого заступника міського голови Жмеринської міської ради, а також не дотримався двотижневого строку розгляду питання.

Відтак, оскільки Жмеринською міською радою не прийнято рішення за результатами розгляду заяв позивачів про затвердження проекту земелустрою, як цього вимагають приписи закону, позовні вимоги в частині визнання протиправною бездіяльність відповідача є підставними та підлягають задоволенню.

Надаючи оцінку вимогам позивачів про зобов`язання відповідача прийняти рішення про затвердження проекту землеустрою з подальшим наданням земельних ділянок у власність, суд зазначає таке.

На законодавчому рівні поняття "дискреційні повноваження" суб`єкта владних повноважень відсутнє. У судовій практиці сформовано позицію щодо поняття дискреційних повноважень, під якими слід розуміти такі повноваження, коли у межах, які визначені законом, адміністративний орган має можливість самостійно (на власний розсуд) вибирати один з кількох варіантів конкретного правомірного рішення. Водночас повноваження державних органів не є дискреційними, коли є лише один правомірний та законно обґрунтований варіант поведінки суб`єкта владних повноважень.

Тобто дискреційне повноваження може полягати у виборі діяти, чи не діяти, а якщо діяти, то у виборі варіанту рішення чи дії серед варіантів, що прямо або опосередковано закріплені у законі. Важливою ознакою такого вибору є те, що він здійснюється без необхідності узгодження варіанту вибору з будь-ким.

Повноваження відповідача за результатами розгляду клопотання громадянина про погодження проекту землеустрою регламентовані частинами дев`ятою-одинадцятою статті 118 ЗК України, за змістом яких відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність, у двотижневий строк приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність, або ж про відмову передання земельної ділянки у власність чи залишення клопотання без розгляду (це рішення може бути предметом окремого оскарження в суді).

Тобто саме до повноважень відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування віднесено вирішення питання щодо погодження проекту землеустрою. А оскільки відповідач ще не прийняв жодного рішення за результатами розгляду клопотання позивачів, покладення на Жмеринську міську раду обов`язку прийняти конкретне рішення може вважатися втручанням у дискреційні повноваження органу місцевого самоврядування.

За наведених обставин, на думку суду, відсутні підстави без дотримання вищезазначеної процедури зобов`язувати суб`єкта владних повноважень приймати наперед визначене рішення та фактично підміняти відповідний орган влади.

При цьому суд додатково враховує останні зміни, внесені до земельного законодавства на підставі Закону України № 1423-IX від 28 квітня 2021 року "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин", врахування яких на сьогодні є обов`язковим.

Тому в цій частині позов не може бути задоволений.

Водночас належним способом захисту порушених прав позивачів є зобов`язання відповідача, з урахуванням висновків суду, розглянути заяви позивачів про затвердження проекту земелустрою у спосіб, визначений законом.

Під час розгляду справи суд не вдається до оцінки правомірності підстав для відтермінування розгляду клопотань позивачів, зазначених у листах від 03.02.2021. Суд враховує, що такі листи не мають самостійного правового значення, оформлені всупереч встановленій законом процедурі та не є рішенням суб`єкта владних повноважень в розумінні положень КАС України.

Крім того, рішення за результатами розгляду клопотання позивачів має прийматися колегіальним органом, а саме Жмеринською міською радою, і лише в такому разі йому може надаватися правова оцінка по суті.

Частиною другою статті 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено); пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія).

Згідно з ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Перевіривши доводи учасників справи, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачами, суд приходить до переконання, що позов належить задовольнити частково, а саме шляхом визнання протиправною бездіяльність Жмеринської міської ради, що полягає у неналежному розгляді клопотання позивачів про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність із земель комунальної власності для ведення особистого селянського господарства, які розташовані на території Біликовецької сільської ради, та зобов`язання відповідача повторно розглянути клопотання позивачів у спосіб, визначений законом, з урахуванням висновків суду за результатами розгляду цієї справи.

В решті позовних вимог належить відмовити.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог (ч. 3 ст. 139 КАС України).

Отже, у зв`язку з частковим задоволенням позову і беручи до уваги, що позовні вимоги мають немайновий характер, що унеможливлює визначення конкретної частки задоволених позовних вимог, суд вважає, що на користь позивачів необхідно стягнути половину понесених ними витрат зі сплати судового збору, тобто 454,00 грн кожному, за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Крім того, представник позивачів, адвокат Герасимчук О.О., звернувся до суду з заявою від 29.04.2021 (вх. № 23799) про вирішення питання про відшкодування витрат позивачів на оплату правничої допомоги в загальному розмірі 45400,00 грн.

Згідно з ч. 1, 3, 4 ст. 143 КАС України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.

Якщо сторона з поважних причин не може до закінчення судових дебатів у справі подати докази, що підтверджують розмір понесених нею судових витрат, суд за заявою такої сторони, поданою до закінчення судових дебатів у справі, може вирішити питання про судові витрати після ухвалення рішення по суті позовних вимог.

Для вирішення питання про судові витрати суд призначає судове засідання, яке проводиться не пізніше п`ятнадцяти днів з дня ухвалення рішення по суті позовних вимог.

При цьому згідно з ч. 5 ст. 143 КАС України у випадку, передбаченому частиною третьою цієї статті, суд виносить додаткове рішення в порядку, визначеному статтею 252 цього Кодексу.

Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 252 КАС України суд, що ухвалив судове рішення, може за заявою учасника справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо судом не вирішено питання про судові витрати.

В силу приписів ч. 3 ст. 252 КАС України суд, що ухвалив рішення, ухвалює додаткове судове рішення в тому самому складі протягом десяти днів з дня надходження відповідної заяви. Додаткове судове рішення ухвалюється в тому самому порядку, що й судове рішення.

З огляду на задоволення позову та враховуючи те, що розгляд справи здійснювався в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін (у письмовому проваджені), суд доходить висновку, що питання про розподіл судових витрат позивачів на правничу допомогу необхідно вирішити шляхом постановлення додаткового судового рішення в порядку письмового провадження, надавши відповідачу можливість заявити клопотання про зменшення витрат позивачів на оплату правничої допомоги (у разі наявності заперечень щодо заявленого розміру відповідних витрат).

Керуючись ст.ст. 72, 77, 90, 139, 242, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Жмеринської міської ради Вінницької області щодо розгляду заяви ОСОБА_1 від 14 січня 2021 року про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність із земель комунальної власності для ведення особистого селянського господарства, площею 2,00 га, кадастровий номер 0521080300:06:004:0306, яка розташована на території Біликовецької сільської ради Жмеринського району Вінницької області.

Зобов`язати Жмеринську міську раду Вінницької області розглянути клопотання ОСОБА_1 від 14 січня 2021 року про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність із земель комунальної власності для ведення особистого селянського господарства, площею 2,00 га, кадастровий номер 0521080300:06:004:0306, яка розташована на території Біликовецької сільської ради Жмеринського району Вінницької області, у спосіб, визначений законом, з урахуванням висновків суду за результатами розгляду цієї справи.

Визнати протиправною бездіяльність Жмеринської міської ради Вінницької області щодо розгляду заяви ОСОБА_2 від 14 січня 2021 року про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність із земель комунальної власності для ведення особистого селянського господарства, площею 2,00 га, кадастровий номер 0521080300:06:004:0303, яка розташована на території Біликовецької сільської ради Жмеринського району Вінницької області.

Зобов`язати Жмеринську міську раду Вінницької області розглянути клопотання ОСОБА_2 від 14 січня 2021 року про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність із земель комунальної власності для ведення особистого селянського господарства, площею 2,00 га, кадастровий номер 0521080300:06:004:0303, яка розташована на території Біликовецької сільської ради Жмеринського району Вінницької області, у спосіб, визначений законом, з урахуванням висновків суду за результатами розгляду цієї справи.

Визнати протиправною бездіяльність Жмеринської міської ради Вінницької області щодо розгляду заяви ОСОБА_3 від 13 січня 2021 року про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність із земель комунальної власності для ведення особистого селянського господарства, площею 2,00 га, кадастровий номер 0521080300:06:004:0304, яка розташована на території Біликовецької сільської ради Жмеринського району Вінницької області.

Зобов`язати Жмеринську міську раду Вінницької області розглянути клопотання ОСОБА_3 від 13 січня 2021 року про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність із земель комунальної власності для ведення особистого селянського господарства, площею 2,00 га, кадастровий номер 0521080300:06:004:0304, яка розташована на території Біликовецької сільської ради Жмеринського району Вінницької області, у спосіб, визначений законом, з урахуванням висновків суду за результатами розгляду цієї справи.

Визнати протиправною бездіяльність Жмеринської міської ради Вінницької області щодо розгляду заяви ОСОБА_4 від 14 січня 2021 року про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність із земель комунальної власності для ведення особистого селянського господарства, площею 2,00 га, кадастровий номер 0521080300:06:004:0302, яка розташована на території Біликовецької сільської ради Жмеринського району Вінницької області.

Зобов`язати Жмеринську міську раду Вінницької області розглянути клопотання ОСОБА_4 від 14 січня 2021 року про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність із земель комунальної власності для ведення особистого селянського господарства, площею 2,00 га, кадастровий номер 0521080300:06:004:0302, яка розташована на території Біликовецької сільської ради Жмеринського району Вінницької області, у спосіб, визначений законом, з урахуванням висновків суду за результатами розгляду цієї справи.

Визнати протиправною бездіяльність Жмеринської міської ради Вінницької області щодо розгляду заяви ОСОБА_5 від 14 січня 2021 року про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність із земель комунальної власності для ведення особистого селянського господарства, площею 2,00 га, кадастровий номер 0521080300:06:004:0307, яка розташована на території Біликовецької сільської ради Жмеринського району Вінницької області.

Зобов`язати Жмеринську міську раду Вінницької області розглянути клопотання ОСОБА_5 від 14 січня 2021 року про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність із земель комунальної власності для ведення особистого селянського господарства, площею 2,00 га, кадастровий номер 0521080300:06:004:0307, яка розташована на території Біликовецької сільської ради Жмеринського району Вінницької області, у спосіб, визначений законом, з урахуванням висновків суду за результатами розгляду цієї справи.

Визнати протиправною бездіяльність Жмеринської міської ради Вінницької області щодо розгляду заяви ОСОБА_6 від 18 січня 2021 року про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність із земель комунальної власності для ведення особистого селянського господарства, площею 2,00 га, кадастровий номер 0521080300:06:004:0308, яка розташована на території Біликовецької сільської ради Жмеринського району Вінницької області.

Зобов`язати Жмеринську міську раду Вінницької області розглянути клопотання ОСОБА_6 від 18 січня 2021 року про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність із земель комунальної власності для ведення особистого селянського господарства, площею 2,00 га, кадастровий номер 0521080300:06:004:0308, яка розташована на території Біликовецької сільської ради Жмеринського району Вінницької області, у спосіб, визначений законом, з урахуванням висновків суду за результатами розгляду цієї справи.

Визнати протиправною бездіяльність Жмеринської міської ради Вінницької області щодо розгляду заяви ОСОБА_7 від 14 січня 2021 року про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність із земель комунальної власності для ведення особистого селянського господарства, площею 2,00 га, кадастровий номер 0521080300:06:004:0312, яка розташована на території Біликовецької сільської ради Жмеринського району Вінницької області.

Зобов`язати Жмеринську міську раду Вінницької області розглянути клопотання ОСОБА_7 від 14 січня 2021 року про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність із земель комунальної власності для ведення особистого селянського господарства, площею 2,00 га, кадастровий номер 0521080300:06:004:0312, яка розташована на території Біликовецької сільської ради Жмеринського району Вінницької області, у спосіб, визначений законом, з урахуванням висновків суду за результатами розгляду цієї справи.

Визнати протиправною бездіяльність Жмеринської міської ради Вінницької області щодо розгляду заяви ОСОБА_8 від 14 січня 2021 року про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність із земель комунальної власності для ведення особистого селянського господарства, площею 2,00 га, кадастровий номер 0521080300:06:004:0311, яка розташована на території Біликовецької сільської ради Жмеринського району Вінницької області.

Зобов`язати Жмеринську міську раду Вінницької області розглянути клопотання ОСОБА_8 від 14 січня 2021 року про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність із земель комунальної власності для ведення особистого селянського господарства, площею 2,00 га, кадастровий номер 0521080300:06:004:0311, яка розташована на території Біликовецької сільської ради Жмеринського району Вінницької області, у спосіб, визначений законом, з урахуванням висновків суду за результатами розгляду цієї справи

Визнати протиправною бездіяльність Жмеринської міської ради Вінницької області щодо розгляду заяви ОСОБА_9 від 14 січня 2021 року про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність із земель комунальної власності для ведення особистого селянського господарства, площею 2,00 га, кадастровий номер 0521080300:06:004:0314, яка розташована на території Біликовецької сільської ради Жмеринського району Вінницької області.

Зобов`язати Жмеринську міську раду Вінницької області розглянути клопотання ОСОБА_9 від 14 січня 2021 року про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність із земель комунальної власності для ведення особистого селянського господарства, площею 2,00 га, кадастровий номер 0521080300:06:004:0314, яка розташована на території Біликовецької сільської ради Жмеринського району Вінницької області, у спосіб, визначений законом, з урахуванням висновків суду за результатами розгляду цієї справи.

Визнати протиправною бездіяльність Жмеринської міської ради Вінницької області щодо розгляду заяви ОСОБА_10 від 14 січня 2021 року про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність із земель комунальної власності для ведення особистого селянського господарства, площею 2,00 га, кадастровий номер 0521080300:06:004:0313, яка розташована на території Біликовецької сільської ради Жмеринського району Вінницької області.

Зобов`язати Жмеринську міську раду Вінницької області розглянути клопотання ОСОБА_10 від 14 січня 2021 року про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність із земель комунальної власності для ведення особистого селянського господарства, площею 2,00 га, кадастровий номер 0521080300:06:004:0313, яка розташована на території Біликовецької сільської ради Жмеринського району Вінницької області, у спосіб, визначений законом, з урахуванням висновків суду за результатами розгляду цієї справи.

Визнати протиправною бездіяльність Жмеринської міської ради Вінницької області щодо розгляду заяви ОСОБА_11 від 14 січня 2021 року про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність із земель комунальної власності для ведення особистого селянського господарства, площею 2,00 га, кадастровий номер 0521080300:06:004:0309, яка розташована на території Біликовецької сільської ради Жмеринського району Вінницької області.

Зобов`язати Жмеринську міську раду Вінницької області розглянути клопотання ОСОБА_11 від 14 січня 2021 року про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність із земель комунальної власності для ведення особистого селянського господарства, площею 2,00 га, кадастровий номер 0521080300:06:004:0309, яка розташована на території Біликовецької сільської ради Жмеринського району Вінницької області, у спосіб, визначений законом, з урахуванням висновків суду за результатами розгляду цієї справи.

Визнати протиправною бездіяльність Жмеринської міської ради Вінницької області щодо розгляду заяви ОСОБА_12 від 18 січня 2021 року про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність із земель комунальної власності для ведення особистого селянського господарства, площею 2,00 га, кадастровий номер 0521080300:06:004:0310, яка розташована на території Біликовецької сільської ради Жмеринського району Вінницької області.

Зобов`язати Жмеринську міську раду Вінницької області розглянути клопотання ОСОБА_12 від 18 січня 2021 року про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність із земель комунальної власності для ведення особистого селянського господарства, площею 2,00 га, кадастровий номер 0521080300:06:004:0310, яка розташована на території Біликовецької сільської ради Жмеринського району Вінницької області, у спосіб, визначений законом, з урахуванням висновків суду за результатами розгляду цієї справи.

Визнати протиправною бездіяльність Жмеринської міської ради Вінницької області щодо розгляду заяви ОСОБА_13 від 15 січня 2021 року про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність із земель комунальної власності для ведення особистого селянського господарства, площею 2,00 га, кадастровий номер 0521080300:06:004:0305, яка розташована на території Біликовецької сільської ради Жмеринського району Вінницької області.

Зобов`язати Жмеринську міську раду Вінницької області розглянути клопотання ОСОБА_13 від 15 січня 2021 року про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність із земель комунальної власності для ведення особистого селянського господарства, площею 2,00 га, кадастровий номер 0521080300:06:004:0305, яка розташована на території Біликовецької сільської ради Жмеринського району Вінницької області, у спосіб, визначений законом, з урахуванням висновків суду за результатами розгляду цієї справи.

В решті позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 454,00 грн (чотириста п`ятдесят чотири гривні нуль копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Жмеринської міської ради Вінницької області.

Стягнути на користь ОСОБА_2 судовий збір в розмірі 454,00 грн (чотириста п`ятдесят чотири гривні нуль копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Жмеринської міської ради Вінницької області.

Стягнути на користь ОСОБА_3 судовий збір в розмірі 454,00 грн (чотириста п`ятдесят чотири гривні нуль копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Жмеринської міської ради Вінницької області.

Стягнути на користь ОСОБА_4 судовий збір в розмірі 454,00 грн (чотириста п`ятдесят чотири гривні нуль копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Жмеринської міської ради Вінницької області.

Стягнути на користь ОСОБА_5 судовий збір в розмірі 454,00 грн (чотириста п`ятдесят чотири гривні нуль копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Жмеринської міської ради Вінницької області.

Стягнути на користь ОСОБА_6 судовий збір в розмірі 454,00 грн (чотириста п`ятдесят чотири гривні нуль копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Жмеринської міської ради Вінницької області.

Стягнути на користь ОСОБА_7 судовий збір в розмірі 454,00 грн (чотириста п`ятдесят чотири гривні нуль копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Жмеринської міської ради Вінницької області.

Стягнути на користь ОСОБА_8 судовий збір в розмірі 454,00 грн (чотириста п`ятдесят чотири гривні нуль копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Жмеринської міської ради Вінницької області.

Стягнути на користь ОСОБА_9 судовий збір в розмірі 454,00 грн (чотириста п`ятдесят чотири гривні нуль копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Жмеринської міської ради Вінницької області.

Стягнути на користь ОСОБА_10 судовий збір в розмірі 454,00 грн (чотириста п`ятдесят чотири гривні нуль копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Жмеринської міської ради Вінницької області.

Стягнути на користь ОСОБА_11 судовий збір в розмірі 454,00 грн (чотириста п`ятдесят чотири гривні нуль копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Жмеринської міської ради Вінницької області.

Стягнути на користь ОСОБА_12 судовий збір в розмірі 454,00 грн (чотириста п`ятдесят чотири гривні нуль копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Жмеринської міської ради Вінницької області.

Стягнути на користь ОСОБА_13 судовий збір в розмірі 454,00 грн (чотириста п`ятдесят чотири гривні нуль копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Жмеринської міської ради Вінницької області.

Встановити відповідачу 5-денний строк з дня вручення копії цього рішення для подання до суду клопотання про зменшення витрат позивача на оплату правничої допомоги, у разі наявності заперечень щодо заявленого розміру відповідних витрат.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у випадку розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Інформація про учасників справи:

1) позивач 1: ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_2 );

2) позивач 2: ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_2 , місце проживання: АДРЕСА_3 );

3) позивач 3: ОСОБА_16 (РНОКПП НОМЕР_3 , місце проживання: АДРЕСА_4 );

4) позивач 4: ОСОБА_4 (РНОКПП НОМЕР_4 , місце проживання: АДРЕСА_2 );

5) позивач 5: ОСОБА_5 (РНОКПП НОМЕР_5 , місце проживання: АДРЕСА_5 );

6) позивач 6: ОСОБА_6 (РНОКПП НОМЕР_6 , місце проживання: АДРЕСА_6 );

7) позивач 7: ОСОБА_7 (РНОКПП НОМЕР_7 , місце проживання: АДРЕСА_7 );

8) позивач 8: ОСОБА_8 (РНОКПП НОМЕР_8 , місце проживання: АДРЕСА_7 );

9) позивач 9: ОСОБА_9 (РНОКПП НОМЕР_9 , місце проживання: АДРЕСА_7 );

10) позивач 10: ОСОБА_10 (РНОКПП НОМЕР_10 , місце проживання: АДРЕСА_7 );

11) позивач 11: ОСОБА_11 (РНОКПП НОМЕР_11 , місце проживання: АДРЕСА_8 );

12) позивач 12: ОСОБА_12 (РНОКПП НОМЕР_12 , місце проживання: АДРЕСА_9 );

13) позивач 13: ОСОБА_13 (РНОКПП НОМЕР_13 , місце проживання: АДРЕСА_10 );

14) представник позивачів: адвокат Герасимчук Олег Олександрович (РНОКПП НОМЕР_14 , адреса для листування: АДРЕСА_11 );

15) відповідач: Жмеринська міська рада Вінницької області (код ЄДРПОУ 03084233, місцезнаходження: вул. Центральна, 4, м. Жмеринка, Вінницька область, 23100)

Повне судове рішення складено 04.06.2021.

Суддя Сало Павло Ігорович