
Справа № 466/8262/20
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
«31» травня 2021 року Шевченківський районний суд м. Львова
в складі : головуючого – судді Білінської Г.Б.
за участі секретаря Назаркевич Ю.В.
з участю: позивача ОСОБА_1
представника позивача ОСОБА_2
представника відповідача ОСОБА_3
представника відповідача ОСОБА_4
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Львові цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Львівського комунального підприємства «Варшавське-407», виконавчого комітету Львівської міської ради, Шевченківської районної адміністрації Львівської міської ради, третіх осіб – ОСОБА_5 , ОСОБА_6 про зобов`язання до вчинення дій,
В С Т А Н О В И В:
22 жовтня 2020 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовною заявою до Львівського комунального підприємства «Варшавське-407», виконавчого комітету Львівської міської ради, Шевченківської районної адміністрації Львівської міської ради, третіх осіб – ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , в якій з врахуванням заяви про уточнення позовних вимог просить суд постановити рішення, яким зобов`язати відповідачів здійснити капітальний ремонт будинку АДРЕСА_1 шляхом приведення будинку у стан придатний для життя та стягнути із відповідачів понесені судові витрати.
В обгрунтування своїх вимог позивач зазначає, що вона, ОСОБА_1 , є власником квартири АДРЕСА_2 . Будинок складається з двох квартир, одна з яких належить на праві власності ОСОБА_5
03 січня 2006 року вона уклала договір з ЛКП «Варшавське – 407» про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових території.
У зв`язку з незадовільним станом вищевказаного будинку, а саме:тріщини на внутрішніх та зовнішніх стінах, просідання фундаменту, обсипання штукатурки, необхідності заміни металевої покрівлі, неодноразово складалися акти ЛКП «Варшавське -407», на підставі яких вона зверталася до Львівської міської ради з проханням надати допомогу у проведенні ремонтних робіт, погоджуючись навіть на дольову грошову участь. Однак, її звернення ігнорувалися та намагалися під будь – яким приводом відмовити їй у наданні будь – якої допомоги.
Натомість, 22 серпня 2016 року Шевченківською районною адміністрацією Львівської міської ради прийнято розпорядження «Про списання із балансу комунальних підприємств Шевченківського району одноквартирних та двоквартирних будинків, в яких приватизоване житло та нежитлові приміщення» №497, в тому числі і будинку АДРЕСА_1 .
Рішенням Шевченківського районного суду м. Львова від 07 червня 2019 року, яке залишено без змін постановою Львівського апеляційного суду від 12.11.2019, її позов задоволено частково та визнано незаконним та скасовано розпорядження Шевченківської районної адміністрації Львівської міської ради «Про списання із балансу комунальних підприємств Шевченківського району одноквартирних та двоквартирних будинків, в яких приватизоване житло та нежитлові приміщення» №497 від 22 серпня 2016 року в частині списання з балансу двоквартирного житлового будинку АДРЕСА_1 .
На сьогоднішній день квартира АДРЕСА_2 є непридатною для безпечного проживання в ній, так як тріщини у стінах та просідання фундаменту досягли критичного розміру і такий стан будинку становить загрозу для її життя та безпечного проживання у власній квартирі.
Нею неодноразово повідомлялися органи місцевого самоврядування про аварійний стан її будинку, однак такі звернення ігноруються.
Виконавчий комітет Львівської міської ради листом повідомив її, що рішення про визнання будинку аварійним не прийнято, оскільки не підтримано необхідною кількістю голосів, а відтак ремонт проводитися не буде.
Таким чином, єдиними можливим способом захистити її порушені права та інтереси є звернення до суду із даним позовом.
Ухвалою судді від 23 жовтня 2020 року відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження.
12 листопада 2020 року на адресу суду поступив відзив ЛКП «Варшавське -407» на позовну заяву. У вказаному відзиві директором ЛКП «Варшавське – 407» ОСОБА_7 зазначено про те, що з 01 січня 2020 року Львівською міською радою запроваджено облік використання сплачених мешканцями коштів, залишок яких мешканці можуть використовувати на утримання будинку, самостійно визначаючи їх призначення. Будинок АДРЕСА_1 на обслуговуванні ЛКП «Варшавське – 407» не перебуває. Нарахування по даній адресі не проводяться і квитанції не надаються. Відтак, просить відмовити у задоволенні позову (а.с.102-104).
11 грудня 2020 року позивачем ОСОБА_1 подано заяву про уточнення позовних вимог (а.с. 145-146).
15 січня 2021 року представником Шевченківської районної адміністрації Львівської міської ради Палайдою - Тис О.М. подано відзив на позов. У відзиві зазначено, що районна адміністрація не наділена повноваженнями щодо проведення ремонтних робіт об`єктів житлового фонду. На звернення ОСОБА_1 Шевченківська районна адміністрація Львівської міської ради неодноразово пояснювала, що проводити капітальний ремонт квартири АДРЕСА_2 за кошти міського бюджету немає законних підстав, оскільки відповідно до Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» утримання приватизованих квартир (будинків) здійснюється за рахунок коштів їх власників. Відтак, просить відмовити у задоволенні позову (а.с. 187-189).
Ухвалою від 26 січня 2021 року справу призначено до судового розгляду по суті.
В судовому засіданні 19 травня 2021 року позивач ОСОБА_1 та її представник ОСОБА_2 позовні вимоги підтримали повністю, покликаючись на доводи, які викладені в позовній заяві та заяві про уточнення позовних вимог, просили їх задовольнити.
Представник Шевченківської районної адміністрації Львівської міської ради Палайда – Тис О.М. в судовому засіданні 19 травня 2021 року проти задоволення позову заперечила, з мотивів, які викладені у відзиві на позовну заяву.
Представник Львівської міської ради Качмар Ю.Ю. в судовому засіданні 31 травня 2021 року проти задоволення позову заперечив та просив відмовити у задоволенні позову як безпідставному .
Третя особа ОСОБА_5 у судовому засіданні 19 травня 2021 року не заперечувала щодо проведення ремонту у будинку, але наголошувала, що ремонт на своїй половині будинку вона здійснює систематично самостійно за власні кошти, а позивачка ОСОБА_1 фактично в будинку не проживає, жодного хоча б підтримуючого ремонту своєї квартири не здійснювала ,що також негативним чином впливає і на її частину будинку.
Представник ЛКП «Варшавське – 407» та третя особа ОСОБА_6 в судове засідання повторно не з`явилися, хоча належним чином повідомлялися про місце, час та дату розгляду справи.
Заслухавши пояснення сторін, з`ясувавши дійсні обставини справи, дослідивши зібрані по справі докази, суд приходить до висновку, що позов не підлягає до задоволення з наступних підстав.
Відповідно до положень ч.1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
На підставі ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Згідно з положень ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 є власником квартири АДРЕСА_2 , що підтверджується свідоцтвом про право власності на квартиру (будинок) № НОМЕР_1 від 15 серпня 1996 року.
Даний будинок перебував на балансі ЛКП «Варшавське – 407», яке надавало позивачу послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, відповідно до умов типового договору від 03 січня 2006 року.
22 серпня 2016 року головою Шевченківської районної адміністрації Львівської міської ради Удовенком О. прийнято розпорядження «Про списання із балансу комунальних підприємств Шевченківського району одноквартирних та двоквартирних будинків, в яких приватизоване житло та нежитлові приміщення» №497.
На виконання розпорядження Шевченківської районної адміністрації Львівської міської ради «Про списання із балансу комунальних підприємств Шевченківського району одноквартирних та двоквартирних будинків, в яких приватизоване житло та нежитлові приміщення» №497 від 22 серпня 2016 року будинок АДРЕСА_1 у вересні 2016 року був списаний з балансу ЛКП «Варшавське – 407».
З актів ЛКП «Варшавське – 407» від 18 жовтня 2013 року, 22 липня 2014 року, 24 листопада 2014 року, від 26 жовтня 2015 року та від 23 червня 2016 року вбачається, що при обстеження будинку АДРЕСА_1 виявлено тріщини на внутрішніх та зовнішніх стінах, просідання фундаменту (потребує підсилення), обсипається штукатурка, металева покрівля знаходиться в незадовільному технічному стані (потребує повної заміни).
Позивач ОСОБА_1 неодноразово зверталася в ЛКП «Варшавське – 407», Львівську міську раду з вимогами про проведення ремонту в будинку АДРЕСА_1 .
У провадженні Шевченківського районного суду м. Львова перебувала цивільна справа № 466/7793/17 за позовом ОСОБА_1 до Шевченківської районної адміністрації Львівської міської ради, третіх осіб – ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , Львівської міської ради про визнання незаконним та скасування розпорядження.
Рішенням Шевченківського районного суду м. Львова від 07 червня 2019 року, яке залишено без змін постановою Львівського апеляційного суду від 12 листопада 2019 року, позов ОСОБА_1 задоволено частково та вирішено визнати незаконним та скасувати розпорядження Шевченківської районної адміністрації Львівської міської ради «Про списання із балансу комунальних підприємств Шевченківського району одноквартирних та двоквартирних будинків, в яких приватизоване житло та нежитлові приміщення» №497 від 22 серпня 2016 року в частині списання з балансу двоквартирного житлового будинку АДРЕСА_1 .
Як вбачається із звіту про технічне обстеження квартири АДРЕСА_2 технічний стан основних несучих та огороджувальних конструкцій категорії «А» в межах квартири АДРЕСА_3 (фундаментів та стін) – аварійний. Несуча здатність конструкцій будинку не відповідає вимогам міцності та надійності. Конструкції фундаментів та стін – на межі руйнування, яке місцями вже почалося. Вказаний висновок виготовлений на замовлення позивачки та наданий в якості доказу її позовних вимог. Будівельно-технічна експертиза , перед якою ставилось би питання про причини руйнування приміщення , якість експлуатації такого – не проводилась.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про житлово – комунальні послуги» від 24.06.2004 №1875-V утримання будинків і прибудинкових територій - господарська діяльність, спрямована на задоволення потреби фізичної чи юридичної особи щодо забезпечення експлуатації та/або ремонту жилих та нежилих приміщень, будинків і споруд, комплексів будинків і споруд, а також утримання прилеглої до них (прибудинкової) території відповідно до вимог нормативів, норм, стандартів, порядків і правил згідно із законодавством.
Згідно з ст. 1 вище вказаного Закону балансоутримувач будинку, споруди, житлового комплексу або комплексу будинків і споруд (далі - балансоутримувач) - власник або юридична особа, яка за договором з власником утримує на балансі відповідне майно, а також веде бухгалтерську, статистичну та іншу передбачену законодавством звітність, здійснює розрахунки коштів, необхідних для своєчасного проведення капітального і поточного ремонтів та утримання, а також забезпечує управління цим майном і несе відповідальність за його експлуатацію згідно з законом.
Пунктом 4 частини 1 статті 24 Закону України «Про житлово – комунальні послуги» від 24.06.2004 №1875-V передбачено, що балансоутримувач має право приймати рішення щодо використання коштів на виконання капітального та поточного ремонтів.
Положеннями п.2 ч.1 ст. 7 Закону України «Про житлово – комунальні послуги» від 24.06.2004 №1875-V передбачено, що до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері житлово-комунальних послуг належить: встановлення цін/тарифів на житлово-комунальні послуги відповідно до закону.
На час дії вказаного Закону рішення щодо визначення об`єктів, які потребують проведення поточного чи капітального ремонту, джерел фінансування для проведення таких, приймав балансоутримувач – Львівська міська рада.
Відповідно до п.1 ч.1 ст. 5 Закону України «Про житлово – комунальні послуги» від 09.11.2017 №2189- VIII до житлово-комунальних послуг належать житлова послуга - послуга з управління багатоквартирним будинком. Послуга з управління багатоквартирним будинком включає поточний ремонт спільного майна багатоквартирного будинку.
Згідно з ст. 14 вказаного вище Закону №2189- VIII капітальний ремонт внутрішньобудинкових систем багатоквартирного будинку, що забезпечують надання відповідної комунальної послуги, здійснюється співвласниками чи залученими ними уповноваженими на виконання таких робіт суб`єктами господарювання за рахунок співвласників або за кошти з інших джерел, не заборонених законодавством.
Статтею 319 ЦК України передбачено, що власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Згідно ст. 322 ЦК України власник зобов`язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відтак, суд приходить до переконання, що ЛКП «Варшавське - 407», Львівська міська рада, Шевченківська районна адміністрація Львівської міської ради, не будучи ні балансоутримувачами, ні власниками будинку АДРЕСА_1 , не мали зобов`язань щодо вчинення будь - яких дій для здійснення ремонту вказаного будинку, не порушили жодних прав позивача, а тому позов не підлягає задоволенню.
Керуючись ст. ст. 12, 13, 76, 80, 81, 141, 259, 263, 264, 265 ЦПК України, ст. ст. 319, 322 ЦК України, Законом України «Про житлово – комунальні послуги», суд,-
У Х В А Л И В :
у задоволенні позову ОСОБА_1 до Львівського комунального підприємства «Варшавське-407», виконавчого комітету Львівської міської ради, Шевченківської районної адміністрації Львівської міської ради, третіх осіб – ОСОБА_5 , ОСОБА_6 про зобов`язання до вчинення дій – відмовити.
Рішення може бути повністю або частково оскаржено в апеляційному порядку до Львівського апеляційного суду протягом тридцяти днів з моменту його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасники процесу:
позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН – НОМЕР_2 , проживає за адресою: АДРЕСА_4 ;
відповідач: Львівське комунальне підприємство « «Варшавське – 407», код ЄДРПОУ -22333469, місцезнаходження: м. Львів, вул. Варшавська, буд. 64;
відповідач: Шевченківська районна адміністрація Львівської міської ради,
код ЄДРПОУ - 04056115, місцезнаходження: м. Львів, вул. Липинського, буд.11;
відповідач: Львівська міська рада, код ЄДРПОУ - 34814796, місцезнаходження: м. Львів, пл. Ринок,буд.1;
третя особа: ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , проживає за адресою: АДРЕСА_5 ;
третя особа: ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , проживає за адресою: АДРЕСА_5 .
Повний текст судового рішення складений 08 червня 2021 року.
Суддя Г. Б. Білінська