Рішення № 97455567, 07.06.2021, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.06.2021
Номер справи
160/5922/21
Номер документу
97455567
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 червня 2021 року Справа № 160/5922/21

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Рябчук О.С.

розглянувши у м. Дніпрі в порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за адміністративними позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

15.04.2021 р. ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (далі - відповідач), в якому позивач просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови у перерахунку основного розміру пенсії ОСОБА_1 на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 10.12.2020 № ФД-81255, виданої Дніпропетровським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України,

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату основного розміру пенсії ОСОБА_1 (із врахуванням раніше виплачених сум) з 01.01.2018 року по 01.04.2019 року на підставі довідки Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України від 10.12.2020 № ФД-81255, виходячи з основного розміру пенсії (50% грошового забезпечення (вислуга 20 років)) у сумі 4966 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що він перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» як пенсіонер Міністерства оборони. Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 22.10.2020 у справі № 160/3674/20 зобов`язано Дніпропетровський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки здійснити перерахунок розмірів посадових окладів за посадою та за військове звання ОСОБА_1 , відповідно до положень приміток додатків 1 та 14 до Постанови № 704, з зазначенням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, виходячи з показника «50% розміру мінімальної заробітної плати», встановленого законом на 01.01.2018 року та множенням даного показника на відповідні тарифні коефіцієнти та зобов`язано відповідача направити відповідну довідку про розміри грошового забезпечення ОСОБА_1 до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області для перерахунку пенсії позивача з 01.01.2018 року. На виконання рішення суду Дніпропетровським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки під супровідним листом від 10.12.2020 за № 7/14280/4/2 надано довідку про розмір грошового забезпечення за ФД-81255. Позивач 02.03.2021 р. звернувся до відповідача із заявою здійснити перерахунок і виплату пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум) з 01.01.2018 року по 01.04.2019 року на підставі довідки від 10.12.2020 № ФД-81255, виходячи з основного розміру пенсії (50% грошового забезпечення (вислуга 20 років)) у сумі 4966 грн. Проте, відповідач повідомив про відсутність підстав для такого перерахунку через те, що зазначеним рішенням суду ГУ ПФУ у Дніпропетровській області не було зобов`язано вчинити певні дії, для проведення перерахунку пенсії на підставі наданої довідки. Позивач вважає дії відповідача щодо не проведення перерахунку протиправними та такими, що порушують його право на належне пенсійне забезпечення, у зв`язку із чим звернувся до суду із даним позовом.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 19.04.2021 р. відкрито провадження в адміністративній справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи у письмовому провадженні.

Цією ж ухвалою відповідачу було надано строк для подання відзиву на позовну заяву протягом п`ятнадцяти днів з дня отримання копії цієї ухвали, разом із доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача.

21.05.2021 р. від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач позовні вимоги не визнав, просив в задоволенні позову відмовити в повному обсязі. В обґрунтування своєї позиції відповідач зазначив наступне. Підстав для проведення перерахунку пенсії за вислугу років позивачу на підставі оновленої довідки, отриманої від Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, немає. Чинним законодавством передбачено порядок перерахунку. Довідка №ФД 112036 від 10.12.2020 Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки носить суто інформаційний характер, оскільки у довідці не зазначено назву, дату і номер акта, що є підставою для перерахунку, не зазначено розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на яку дату, з якої змінено розмір грошового забезпечення. Крім того, заяви від позивача про проведення перерахунку пенсії на до пенсійного фонду встановленої форми не надходило. Відповідачем не приймалось рішень про відмову у проведенні перерахунку. Крім того, після скасування з 05.03.2019 Постанови № 103 та на час розгляду адміністративної справи Урядом України не приймалось відповідного рішення про зміну грошового забезпечення військовослужбовців, що були б підставою для проведення перерахунку пенсії військовослужбовцям та не вносились зміни до Постанови № 704, Головне управління не отримувало від ПФУ повідомлень про прийняття Кабінетом Міністрів України нових рішень щодо перерахунку пенсій колишнім військовослужбовцям. Отже, відсутні правові підстави для проведення відповідного перерахунку пенсії позивача. Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області діяло на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.1 ст.257 Кодексу адміністративного судочинства України за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.

За змістом приписів п.8 ч.6 ст.12 Кодексу адміністративного судочинства України для цілей цього Кодексу справами незначної складності, зокрема, є типові справи.

Частиною 4 статті 243 Кодексу адміністративного України встановлено, що судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Згідно з ч.5 ст.250 Кодексу адміністративного судочинства України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Зважаючи на наведене та відповідно до вимог ст.ст. 257, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні.

Згідно з 8 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України при розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив такі обставини.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та є пенсіонером Міністерства оборони.

Згідно із протоколом пенсії з 01.05.2018 р. основний розмір пенсії позивача визначено на рівні 50% сум грошового забезпечення (вислуга 20 років).

06.04.2020 позивач звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою (адміністративна справа №160/3674/20) до Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, в якій позивач просив:

- визнати протиправними дії Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України щодо відмови ОСОБА_1 у підготовці та надані до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області довідок за 2018, 2019 та 2020 роки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, виходячи з 50% розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 01.01.2018 року, 01.01.2019 року та 01.01.2020 року, та множенням на тарифний коефіцієнт 2,16, передбачений для 15 тарифного розряду, надбавки за вислугу років (45% до посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням) відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 року № 704 та норм приміток Додатків 1-14 до неї. «Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, а саме: надбавки за особливості проходження служби (в розмірі 88% відсотків посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років); надбавки за роботу з таємними документами (в розмірі 15% посадового окладу) та премії (в розмірі 70% відсотків посадового окладу);

- зобов`язати Дніпропетровський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області довідки за 2018,2019 та 2020 роки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, виходячи з 50% розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 01.01.2018 року, 01.01.2019 року та 01.01.2020 року, та множенням на тарифний коефіцієнт 2,16, передбачений для 15 тарифного розряду, надбавки за вислугу років (45% до посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням) відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 року № 704 та норм приміток Додатків 1-14 до неї, «Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, а саме: надбавки за особливості проходження служби (в розмірі 88% відсотків посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років), надбавки за роботу з таємними документами (в розмірі 15% посадового окладу) та премії (в розмірі 70% відсотків посадового окладу).

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10.07.2020 р. у адміністративній справі №160/3674/20 задоволено частково вимоги позивача.

Визнано протиправними дії Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України щодо відмови ОСОБА_1 у підготовці та надані до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 року основного розміру його пенсії.

Зобов`язано Дніпропетровський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 05.03.2019 року, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 року перерахунку основного розміру його пенсії.

У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовлено.

Не погодившись з рішенням суду в частині відмову у задоволенні позову позивач подав апеляційну скаргу.

Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 22.10.2020 р. апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено частково.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10.07.2020 в адміністративній справі №160/3674/20 скасовано в частині не задоволених позовних вимог щодо визнання протиправним дії Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України та зобов`язання Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України здійснити перерахунок розмірів посадових окладів за посадою та за військового звання відповідно до положень приміток додатків 1 та 14 до Постанови №704, для перерахунку пенсії позивача з 01.01.2018 року.

В цій частині прийняти нову постанову, якою:

Визнано протиправними дії Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України щодо визначення розмірів окладів за посадою та військовим званням, які були зазначені у довідці про розміри грошового забезпечення ОСОБА_1 та надані до Головного управління Пенсійного фонду в Дніпропетровській області для проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 у березні 2018 року, виходячи з розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року.

Зобов`язано Дніпропетровський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України здійснити перерахунок розмірів посадових окладів за посадою та за військове звання ОСОБА_1 , відповідно до положень приміток додатків 1 та 14 до Постанови №704, з зазначенням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, виходячи з показника «50% розміру мінімальної заробітної плати», встановленого законом на 01.01.2018 року та множенням даного показника на відповідні тарифні коефіцієнти та зобов`язати відповідача направити відповідну довідку про розміри грошового забезпечення ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області для перерахунку пенсії позивача з 01.01.2018 року.

В іншій частині рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10.07.2020 в адміністративній справі №160/3674/20 залишено без змін.

На виконання постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 22.10.2020 р. у справі №160/3674/20 Дніпропетровським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки підготовлено на надіслано відповідачу Довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії від 10.12.2020 р. №ФД-81255.

Відповідно до вказаної довідки, грошове забезпечення позивача, за посадою «командир групи дистанційного управління дивізіону руху електромеханічної бойової частини крейсерського підводного човна «К-127» Тихоокеанського флоту», яку він займав на день звільнення зі служби, становить 9932,50грн., виходячи з:

посадовий оклад - 5510,00 грн.,

оклад за військовим званням - 1340,00 грн.,

надбавка за вислугу років (45%) - 3082,50 грн.

Дніпропетровським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки надіслано відповідачу Довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії від 10.12.2020 р. №ФД-81255 для перерахунку пенсії.

02.03.2021 р. позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою провести перерахунок та виплату пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум) ОСОБА_1 з 01.01.2018 року по 01.04.2019 року на підставі довідки Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України від 10.12.2020 № ФД-81255, виходячи з основного розміру пенсії (50% грошового забезпечення (вислуга 20 років)) у сумі 4966 грн.

Листом від 04.03.2021 р. №6584-3271/С-01/8-0400/21 Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повідомлено позивачу про відсутність підстав для проведення перерахунку на підставі такої довідки.

В обґрунтування означеної позиції відповідачем у листі від 04.03.2021 р. №6584-3271/С-01/8-0400/21 зазначено наступне.

Рішенням Третього апеляційного адміністративного суду від 22 жовтня 2020 року по справі №160/3674/20 зобов`язано Дніпропетровський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки здійснити перерахунок розмірів посадових окладів за посадою та за військове звання відповідно до положень приміток додатків 1 та 14 до Постанови № 704 із зазначенням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, виходячи з показника "50% розміру мінімальної заробітної плати" встановленого законом на 01.01.2018 року та множенням даного показника на відповідні тарифні коефіцієнти та зобов`язати відповідача направити відповідну довідку про розмір грошового забезпечення до Головного управління Пенсійного фонду Україні в Дніпропетровській області для перерахунку пенсії з 01.01.2018 року.

На виконання рішення суду Дніпропетровським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки під супровідним листом від 10.12.2020 за № 7/14280/4/2 надано довідку про розмір грошового забезпечення за № ФД 81255 (без дати), яку залучено до матеріалів пенсійної справи.

Зобов`язання щодо проведення будь-яких дій згідно рішення суду стосується тільки тих осіб, відповідно до яких прийнято рішення. Оскільки, зазначеним рішенням суду Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області не було зобов`язано вчинити певні дії для проведення перерахунку пенсії на підставі наданої довідки підстави відсутні.

Доказів проведення перерахунку пенсії позивачу на підставі отриманої від Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки за № ФД-81255 від 10.02.2020 р., виданої на виконання постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 22 жовтня 2020 року по справі №160/3674/20 відповідачем не надано.

Не погоджуючись з відповідачем щодо не проведення перерахунку пенсії на підставі довідки від 10.12.2020 № ФД-81255 з 01.01.2018 по 01.04.2019 р. , позивач звернувся до суду із даним позовом.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

За приписом пункту 6 частини 1 статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Частиною першою статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 № 2011-XII (далі - Закон № 2011-XII) встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Згідно з частинами другою, третьою статті 9 Закону № 2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

Таким чином, до складу грошового забезпечення військовослужбовців входять чотири види складових: 1) посадовий оклад; 2) оклад за військовим званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення; 4) одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Частиною першою статті 15 Закону № 2011-ХІІ визначено, що пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону № 2262-ХІІ.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ). Ц Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Згідно з ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-XII (у редакції, чинній на дану виникнення спірних правовідносин) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 за № 45 (далі - Порядок № 45) визначено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв`язку із підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 за № 103 (далі - Постанова № 103) постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

Постановою Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 № 704 (далі - Постанова № 704) встановлено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу.

Пунктом 4 Постанови № 704 в редакції, чинній на момент прийняття постанови, розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначалися шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1,12,13,14.

В лютому 2018 року постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 були внесені зміни, внаслідок яких пункт 4 Постанови № 704 було викладено у новій редакції, а саме: « 4.Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2018, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.».

Згідно до ч. 1 ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до ч.ч. 1, 4 ст. 73 Кодексу адміністративного судочинства України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.

Згідно до ст. 76 Кодексу адміністративного судочинства України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.

Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Відповідно до ч.4 ст. 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

В ході судового розгляду встановлено та матеріалами справи підтверджено, що постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 22.10.2020 р. в адміністративній справі №160/3674/20 зобов`язано Дніпропетровський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України здійснити перерахунок розмірів посадових окладів за посадою та за військове звання ОСОБА_1 , відповідно до положень приміток додатків 1 та 14 до Постанови №704, з зазначенням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, виходячи з показника «50% розміру мінімальної заробітної плати», встановленого законом на 01.01.2018 року та множенням даного показника на відповідні тарифні коефіцієнти та зобов`язати відповідача направити відповідну довідку про розміри грошового забезпечення ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області для перерахунку пенсії позивача з 01.01.2018 року.

В судовому рішення суду апеляційної інстанції в адміністративній справі №160/3674/20 встановлено наступне.

«…згідно із Приміткою 1 Додатку 1 до вказаної Постанови КМУ, посадові оклади за розрядами тарифної сітки визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт та відповідно до примітки до Додатку 14 також передбачено що, оклади за військовим (спеціальним) званням визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт.

Отже, в обох випадках визначено, що розрахунки проводяться шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт.

У відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 тарифний розряд для посади, яку займав ОСОБА_1 , визначено - 15, якому відповідає тарифний коефіцієнт 2,16.

Відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2018 рік» прожитковий мінімум для працездатних осіб складає 1762,00 грн., а мінімальна заробітна плата - 3 723,00 грн. Отже, 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати буде складати 1 861,50 грн.

В даному випадку, вихідний показник, який повинен братися для перерахунку показників значень для визначення розміру окладу за посадою та військовим званням повинен бути 1 861,50 грн.

Шляхом розрахунку, є можливим дійти висновку, що посадовий оклад позивача повинен складати: 1861,50 х 2,16 = 4 020,84 грн.( з округленням 4 021 грн.), а не 3 810 грн., як це визначено відповідачем. Оклад за військовим званням: 1861,50 х 0,72 = 1 340,28 грн.( з округленням 1341), а не 1 270 грн., як це визначено відповідачем.

Таким чином, суд доходить висновку про протиправність дій Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо визначення розмірів окладів за посадою та військовим званням, які були зазначені у довідці про розміри грошового забезпечення позивача та надані до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області для проведення перерахунку його пенсії, виходячи з розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2018, у зв`язку з чим позовні вимоги підлягають частковому задоволенню».

В силу ст.325 КАС України постанова Третього апеляційного адміністративного суду у адміністративній справі №160/3674/20 набрала законної сили з дати її прийняття, а отже є обов`язковою до виконання для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.

10.12.2020 р. на виконання постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 22.10.2020 р. в адміністративній справі №160/3674/20 Дніпропетровським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки підготовлено та надіслано Головному управлінню Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області нову довідку від 10.12.2020 р. №ФД81255 про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії, який становить 9932,50грн., виходячи з: посадовий оклад - 5510,00 грн., оклад за військовим званням - 1340,00 грн., надбавка за вислугу років (45%) - 3082,50 грн.

Сформована на виконання постанови Третього апеляційного адміністративного суду у адміністративній справі №160/3674/20 довідка від 10.12.2020 р. №ФД81255 адресована Головному управлінню Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримана ним, про що відсутні заперечення відповідача.

Разом з цим, доказів вчинення перерахунку пенсії з 01.01.2018 р. на підставі оновленої довідки Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 10.12.2020 р. №ФД81255 про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії, матеріали справи не містять.

З урахуванням наведених судом законодавчих норм, висновків судів першої та апеляційної інстанцій у справі №160/3674/20 та встановлених фактичних обставин, суд дійшов висновку, що у Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області виник обов`язок проведення з 01.01.2018 перерахунку пенсії позивачу у зв`язку з отриманням від уповноваженого органу оновленої довідки про розмір грошового забезпечення від 10.12.2020 р. №ФД81255.

Доводи відповідача, що викладені у відзиві, про те, що довідка Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 10.12.2020 р. №ФД81255 має інформаційний характер, оскільки у довідці не зазначено назву, дату і номер акта, що є підставою для перерахунку, не зазначено розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на яку дату, з якої змінено розмір грошового забезпечення, не враховуються судом.

Довідка містить дату і номер: від 10.12.2020 р. №ФД81255, сформована уповноваженим на те органом та на виконання постанови Третього апеляційного адміністративного суду у адміністративній справі №160/3674/20 в частині щодо вчинення «перерахунку розмірів посадових окладів за посадою та за військове звання ОСОБА_1 , відповідно до положень приміток додатків 1 та 14 до Постанови №704, з зазначенням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, виходячи з показника «50% розміру мінімальної заробітної плати», встановленого законом на 01.01.2018 року та множенням даного показника на відповідні тарифні коефіцієнти» та щодо «направити відповідну довідку про розміри грошового забезпечення ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області для перерахунку пенсії позивача з 01.01.2018 року».

Суд зазначає, що вказана довідка є чинною, доказів протилежного відповідачем під час судового розгляду справи не надано, а відтак, підстав для не вчинення дій на перерахунок пенсії за спірний період на підставі довідка від 10.12.2020 р. №ФД81255 у відповідача не було.

Суд критично оцінює доводи відповідача, зазначені у відзиві, про те, що після скасування з 05.03.2019 р. постанови КМУ №103 Урядом не приймалось інших рішень про зміну грошового забезпечення, оскільки предмет спору не стосується складових грошового забезпечення та перерахунку пенсії позивача з 01.04.2019 р.

Доводи відповідача про те, що позивач не звертався до пенсійного фонду із заявою про перерахунок пенсії з 01.01.2018 року по 01.04.2019 року на підставі довідки Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України від 10.12.2020 № ФД-81255, є такими, що спростовуються матеріалами справи.

З огляду на викладене, суд вважає безпідставними доводи відповідача про відсутність підстав на вчинення відповідного перерахунку на підставі довідки уповноваженого органу, виданої на виконання рішення суду, що набрало законної сили.

За таких обставин, дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови у проведенні перерахунку та виплати пенсії позивачу на підставі оновленої довідки Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про розмір грошового забезпечення від 10.12.2020 № ФД-81255, виданої на виконання рішення суду, що набрало законної сили, є протиправними.

Щодо обраного позивачем способу захисту, суд зазначає наступне.

Відповідно до вимог пункту 4 частини першої статті 5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.

Позивач у позовних вимогах просить зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату основного розміру пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум) з 01.01.2018 року по 01.04.2019 року на підставі довідки Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України від 10.12.2020 № ФД-81255.

Водночас, рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28.10.2020 р. у справі №160/11881/20, яке набрало законної сили 21.01.2021, зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату основного розміру пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 р. на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 20.08.2020 р. №ФД81256, виданої Дніпропетровським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України, з урахуванням вже виплачених сум.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що перерахунок пенсії позивачу на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення позивача від 10.12.2020 № ФД-81255 повинен бути проведений саме з 01.01.2018 по 31.03.2019 р. з урахуванням висновків судів першої та апеляційної інстанцій у справі №160/3674/20, а також у справі №160/11881/20, тому позовні вимоги в цій частині підлягають частковому задоволенню.

Щодо позовних вимог в частині зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок пенсії позивачу, виходячи з конкретної суми грошового забезпечення, суд зазначає, що предметом спору у даній справі є питання правомірності не проведення перерахунку пенсії на підставі оновленої довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії від 10.12.2020 № ФД-81255 з 01.01.2018, суми грошового забезпечення у довідці судом не з`ясовуються.

Щодо позовних вимог зобов`язати Головне управління пенсійного Фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок пенсії у розмірі 50% грошового забезпечення, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В позовній заяві зазначаються, окрім іншого, зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів, виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини (ч.5 ст. 160 КАС України).

Проте, в адміністративному позові не зазначено, чи мало місце зменшення відсоткового розміру грошового забезпечення для розрахунку основного розміру пенсії позивача.

Також, в матеріалах справи відсутні докази обмеження виплати позивачу пенсії у іншому, аніж у розмірі 50% сум грошового забезпечення.

Зі змісту позову у даній справі вбачається, що заявлені позовні вимоги саме в такий спосіб «здійснити перерахунок пенсії у розмірі 50% грошового забезпечення» спрямовані на майбутнє та стосуються подальшого перерахунку пенсії на підставі оновленої довідки.

Убезпечення в майбутньому обмеження виплати відсотків грошового забезпечення не узгоджуються із завданням адміністративного судочинства. В порядку адміністративного судочинства підлягають захисту лише реально порушені права, а тому суд позбавлений можливості задовольняти вимоги на майбутнє.

За таких обставин, в цій частині позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Згідно із частинами 1, 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Частиною 1статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом змагальності сторін, диспозитивності та офіційного з`ясування всіх обставин у справі, відповідно до якого розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин (частина 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України).

Враховуючи викладене, суд доходить висновку про наявність підстав для часткового задоволення адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з наступного.

Частиною 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

З огляду на викладене, судовий збір в сумі 454,00 грн. підлягає стягненню з відповідача за рахунок бюджетних асигнувань на користь позивача.

Керуючись статтями 2, 72-77, 139, 243-246, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови у перерахунку основного розміру пенсії ОСОБА_1 на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 10.12.2020 № ФД-81255, виданої Дніпропетровським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату основного розміру пенсії ОСОБА_1 (із врахуванням раніше виплачених сум) з 01.01.2018 року по 31.03.2019 року на підставі довідки Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 10.12.2020 № ФД-81255.

В решті позовних вимог - відмовити.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427, місцезнаходження: вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) судові витрати з оплати судового збору у розмірі 454,00грн. (чотириста п`ятдесят чотири гривні 00 копійок).

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст рішення складений 07.06.21 р.

Суддя О.С. Рябчук