Рішення № 97451022, 27.05.2021, Господарський суд Хмельницької області

Дата ухвалення
27.05.2021
Номер справи
924/17/21
Номер документу
97451022
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98

_______________

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"27" травня 2021 р. Справа № 924/17/21

Господарський суд Хмельницької області у складі судді Гладія С.В. при секретарі судового засідання Маєвській Н.В., розглянувши матеріали справи

за позовом заступника керівника Шепетівської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Хмельницької обласної державної адміністрації, м. Хмельницький, Шепетівської районної державної адміністрації м. Шепетівка, Хмельницької області

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивачів - Полонської міської ради м. Полонне, Хмельницької області

до приватного акціонерного товариства „Хмельницьке виробниче сільськогосподарсько - рибоводне підприємство", смт. Меджибіж, Летичівського району, Хмельницької області

про внесення змін до договору оренди землі від 19.06.2008р. укладеного між Полонською районною державною адміністрацією та приватним акціонерним товариством „Хмельницьке виробниче сільськогосподарсько - рибоводне підприємство".

Представники сторін:

від позивача 1: не з`явився

від позивача 2: не з`явився

від відповідача : Намистюк О.В. - адвокат згідно довіреності №21 від 16.12.2020р.

від прокуратури: Гончар І.О. - прокурор відділу облпрокуратури

від третьої особи: не з`явився

В підготовчому засіданні відповідно до ч. 6 ст. 233 ГПК України проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

ВСТАНОВИВ:

Заступник керівника Шепетівської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Хмельницької обласної державної адміністрації, м. Хмельницький, Шепетівської районної державної адміністрації м. Шепетівка, Хмельницької області звернувся з позовною заявою до приватного акціонерного товариства „Хмельницьке виробниче сільськогосподарсько - рибоводне підприємство", смт. Меджибіж, Летичівського району, Хмельницької області про внесення змін до договору оренди землі від 19.06.2008р. укладеного між Полонською районною державною адміністрацією та приватним акціонерним товариством „Хмельницьке виробниче сільськогосподарсько - рибоводне підприємство", який 03.07.2008р. зареєстровано в Полонському відділі Хмельницької регіональної філії центру Державного земельного кадастру, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис №040875900036, виклавши положення п.п. 5,9 Договору у наступній редакції: "п.5. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 15,3920 га., кадастровий номер 6823680500:04:010:0033, місце розташування - за межами населених пунктів Бражинецької сільської ради Полонського району Хмельницької області, становить 243997,74 грн.", "п.9. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі. Розмір орендної плати складає 7319,93 грн. у рік, що становить 3 відсотки від нормативної грошової оцінки земельної ділянки."

В обґрунтування позовних вимог прокурор вказує, що в ході вивчення стану законності використання земельних ділянок водного фонду, встановлено, що 19.06.2008р. між Полонською районною державною адміністрацією та відповідачем укладено договір оренди землі. Згідно з укладеним договором та актом приймання-передачі земельної ділянки від 19.06.2008р. відповідач отримав в оренду земельну ділянку водного фонду для рибогосподарських потреб, загальною площею 15,3920 га., яка розташована за межами населених пунктів Бражинецької сільської ради Полонського району Хмельницької області. Вказаний договір 03.07.2008 зареєстровано в Полонському відділі Хмельницької регіональної філії центру Державного земельного кадастру, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис №040875900036. Відповідно до умов Договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки не проводилась, строк дії договору становить 49 років. Згідно із п.9 Договору орендна плата встановлена у грошовій формі у розмірі 120 грн. за 1 га землі у рік. Всього до сплати 1847,04 грн. Вказана земельна ділянка перебуває у державній власності, розпорядником якої є Полонська районна державна адміністрація, за відповідачем зареєстровано речове право - оренда. Зазначає, що рішенням 69 сесії Полонської міської ради об`єднаної територіальної громади І скликання №21 від 15.03.2019 та додатком до нього встановлено ставку орендної плати за земельні ділянки для рибогосподарських потреб у розмірі 30% від нормативної грошової оцінки ділянки. Відповідно до витягу із технічної документації про нормативну грошову оцінку вказаної земельної ділянки від 27.11.2020р., а також технічної документації з нормативної грошової оцінки, розробленої ДУ "Інститут охорони ґрунтів України" у 2017 році та затвердженої рішенням Полонської міської ради №14 від 15.03.2019, нормативна грошова оцінка вказаної земельної ділянки площею 15,3920 га становить 243997,74 грн. Як вказує прокурор, за інформацією Шепетівського управління ДПС у Хмельницькій області ВАТ "Хмельницькрибгосп" задекларовано орендну плату за використання земельною ділянкою у розмірі 4300,10 грн. Аналогічну суму задекларовано та фактично сплачено орендарем і у 2019 році. Однак, враховуючи те, що нормативна грошова оцінка орендованої відповідачем земельної ділянки площею 15,3920 га. становить 243997,74 грн., розмір орендної плати, яка передбачена умовами Договору та яку фактично сплачує відповідач, не відповідає вимогам чинного податкового законодавства і призводить до недоотримання місцевим бюджетом належних до сплати платежів. Так, річний розмір орендної плати, яка підлягає сплаті ПрАТ "Хмельницькрибгосп" за користування земельною ділянкою, становить 7319,93 грн. З метою приведення договору оренди у відповідність до вимог чинного законодавства Полонська районна державна адміністрація неодноразово зверталась до відповідача з листами про необхідність внесення змін до договору оренди. Однак, відповідач у добровільному порядку зміни до зазначеного договору не вніс, додаткової угоди не уклав. В зв`язку з вказаним до місцевого бюджету щорічно не надходить кошти. Враховуючи, що Хмельницька обласна державна адміністрація та Полонська районна державна адміністрація, які є уповноваженими органами у спірних правовідносинах, не вживали заходів щодо усунення вказаних порушень, прокурор посилаючись на приписи ст. ст. 13, 14, 19, 131-1 Конституції України, ст. ст. 1, 206 Земельного кодексу України, ст. ст. 632, 651 Цивільного кодексу України, ст. ст. 10, 12, 265, 288, 289 Податкового кодексу України, ст. 53 Господарського процесуального кодексу України, ст.ст. 1, 13, 15, 21, 30 Закону України "Про оренду землі", ст. 13 Закону Україні "Про оцінку землі", ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", ст.23 Закону України "Про прокуратуру", звернувся до суду із даним позовом.

Ухвалою суду від 11.01.2021р. позовну заяву залишено без руху, надавши заявнику строк у 7 днів з для вручення ухвали усунути недоліки

Ухвалою суду від 27.01.2021р. прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі, справу вирішено розглядати за правилами загального позовного провадження та підготовче засідання призначено на 25.02.2021р.

Ухвалою суду від 25.02.2021р. залучено до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивачів Полонську міську раду, підготовче засідання відкладено на 10.03.2021р.

Ухвалою суду від 10.03.2021р. в підготовчому засіданні оголошено перерву до 29.03.2021р.

Ухвалою суду від 29.03.2021р. замінено позивача у справі Полонську районну державну адміністрацію Хмельницької області його правонаступником - Шепетівською районною державною адміністрацією Хмельницької області, продовжено строк підготовчого провадження у справі №924/17/21 на тридцять днів та відкладено підготовче засідання на 12.04.2021р.

Ухвалою суду від 12.04.2021р. закрито підготовче провадження та призначено справу №924/17/21 до судового розгляду по суті на 21.04.2021 року.

Ухвалою суду від 05.05.2021р. призначено справу на 20.05.2021р.

В судовому засіданні 20.05.2021р. оголошено перерву до 27.05.2021р.

Відповідач у відзиві на позовну заяву від 05.02.2021р. вказує, що до переліку повноважень міських рад у галузі земельних відносин, визначених ст. 12 Земельного кодексу України, не входить законодавче встановлення або зміна граничного розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, оскільки такі повноваження в силу приписів ст. 288 Податкового кодексу України належать Верховній Раді України. Звертає увагу, що рішення міської ради, яким визначені розміри орендної плати, може бути самостійною підставою для внесення змін до договору оренди, якщо сторони цього договору визначили безпосередньо в самому договорі таку підставу для внесення змін. Однак спірний договір від 19.06.2008 такої підстави не містить. Зазначає, що позовна заява і саме рішення міської ради не містить жодного посилання на істотну зміну обставин, які згідно ч. 1 ст. 652 ЦК України є підставою для зміни розміру орендної плати. Тому відсутні правові підстави встановлювати в договорі оренди землі ставку орендної плати в розмірі 3% від нормативної грошової оцінки землі. Представник відповідача вказує, що рішення Полонської міської ради від 15.03.2019 стосується земельних ділянок, які розташовані в межах населеного пункту та земельних ділянок, які будуть передаватися в майбутньому в оренду. Проте земельна ділянка, яка перебуває в оренді відповідача, розташована за межами населеного пункту. Зазначає, що відповідач має сплачувати розмір орендної плати згідно укладеного договору оренди землі від 19.06.2008, але у розмірі не нижче ставки земельного податку, встановленої рішенням Полонської міської ради № 24 від 25.06.2019 та № 7 від 19.06.2020 - не менше ніж 1 % від нормативної грошової оцінки землі. Дану норму відповідач виконує та сплачував у 2020 році і сплачує у 2021 році орендну плату у розмірі не нижче встановленого Полонською міською радою. Звертає увагу на правову позицію Верховного Суду щодо принципу правової визначеності. Вказує на безпідставність доводів прокурора щодо перебування відповідача у привілейованому становищі порівняно з іншими орендарями з огляду на зміну клімату, у зв`язку із чим на більшості річок України спостерігається низька водність. Зміна клімату не дає можливості використовувати земельні ділянки водного фонду на повну потужність, з кожним роком вирощувати рибу стає неможливо, діяльність з рибництва є збитковою. У п.12 договору сторони визначили підстави для перегляду розміру орендної плати, серед яких погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документально. Враховуючи вказане, на думку відповідача, на сьогодні існують підстави лише для зменшення розміру орендної плати. З огляду на вищевикладене відповідач просить відмовити у позові у повному обсязі.

Заступник керівника Шепетівської місцевої прокуратури у відповіді на відзив, яка надійшла до суду 25.02.2021, вказує, що позовні вимоги обґрунтовуються прокурором з підстав зміни розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а не з підстав зміни встановлених органом місцевого самоврядування ставок оренди. Посилаючись на приписи ст.ст. 651, 652 ЦК України, ст.ст. 15, 21, 30 Закону України "Про оренду землі", зазначає, що нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати. У п. 12 договору сторони погодили випадки, коли розмір орендної плати переглядається. Тому, звертаючи увагу на правові висновки Верховного Суду, прокурор вказує про наявність підстав для внесення змін до спірного договору оренди. Також зазначає, що зважаючи на положення ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", ст.ст. 10, 12, 265, 288 Податкового кодексу України, ст.632 Цивільного кодексу України, Полонська міська рада, як отримувач коштів за користування земельними ділянками територіальної громади, законно наділена повноваженнями із встановлення ставок орендної плати за користування земельними ділянками, що знаходяться на території Полонської міської ради об`єднаної територіальної громади. Вважає, що на даний час існує чинне та обов`язкове до виконання рішення Полонської міської ради № 21 від 15.03.2019, яким визначено відсоткову ставку орендної плати при передачі у користування земельних ділянок із цільовим призначенням для рибогосподарських потреб на рівні 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, тому воно підлягає обов`язковому застосуванню сторонами при визначенні розміру орендної плати при внесенні змін до договору, у зв`язку із зміною нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Звертає увагу, що рішення Полонської міської ради об`єднаної територіальної громади від 15.03.2019 поширює свою дію на всю територію Полонської об`єднаної територіальної громади, про що свідчать ціла низка договорів оренди земельних ділянок, які розташовані за межами населених пунктів ОТГ. Щодо доводів представника відповідача про законність розміру сплати оренди відповідачем за договором, прокурор зазначає, що представник відповідача при проведенні обрахунку земельного податку, з посиланнями на положення п.п. 288.4., 288.5. ст. 288 Податкового кодексу України враховує наявність нормативної грошової оцінки, оскільки за її наявності застосовується ставка земельного податку згідно рішення Полонської міської ради ОТГ №24 від 25.06.2019 "Про встановлення місцевих податків і зборів на території Полонської міської об`єднаної територіальної громади" на рівні 1% від НГО, а не 5% від середньої вартості ріллі по області у випадку відсутності нормативної грошової оцінки, так як за таких умов земельний податок, а відповідно і мінімальний розмір орендної плати складав би 476994,16 грн. у рік. В той же час відповідач не бажає застосовувати нормативну грошову оцінку при обрахунку орендної плати, а використовує факт її наявності лише у вигідних для себе умовах. Вказує, що доводи відповідача щодо кліматичних умов враховані при розробці нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Таким чином, як стверджує прокурор, відповідач фактично ухиляється від укладення додаткової угоди, разом із тим не порушує питання про припинення чи розірвання договору оренди, продовжує користуватися земельною ділянкою, а тому обґрунтованим є висновок про наявність підстав для внесення змін до договору.

До суду 04.03.2021 надійшли заперечення на відповідь на відзив, в яких відповідач вказує, що прокурор в обґрунтування своїх вимог посилається на постанову Верховного Суду у справі №924/725/18 від 27.01.2021 та інші постанови, однак вказана судова практика не підлягає застосуванню, у зв`язку з відсутністю подібності правовідносин, які склались між Полонською РДА та відповідачем за своєю суттю. Зазначає, що у договорі оренди землі від 19.06.2008 відсутнє: визначення розміру орендної плати у співвідношенні до нормативної грошової оцінки землі (проте таке співвідношення встановлено у справі № 924/725/18) чи визначення розміру орендної плати на підставі рішення міської ради (такий спосіб визначення встановлено судом у справі №904/1283/19). Додатково вказує, що факт дії рішення Полонської міської ради №21 від 15.03.2019 лише на земельні ділянки, які розташовані в межах населеного пункту та земельні ділянки, які будуть передаватися в майбутньому в оренду, встановлено рішенням Господарського суду Хмельницької області від 17.12.2020 у справі 924/166/20, яке набрало законної сили 18.01.2021. Також звертає увагу, що прокурором не доведено належними та допустимими доказами твердження, що відповідач невірно сплачує орендну плату за користування землею. Зазначає, що долучені прокурором добровільно укладені додаткові угоди до договору оренди землі свідчать лише про те, що певні особи, керуючись принципом свободи договору, вирішили укласти певні правочини. При цьому такі угоди не мають жодного відношення до відповідача та спірних правовідносин.

Прокурор в судовому засіданні 12.05.2021 підтримав заявлені позовні вимоги у повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві та відповіді на відзив. У додаткових поясненнях зазначає, що нормами ст. 15 Закону України "Про оренду землі", ст.ст. 13, 18 Закону України "Про оцінку землі" встановлено, що орендна плата визначається у відсотках від нормативної грошової оцінки земельної ділянки. З положень спірного договору вбачається, що на момент його укладення в умовах угоди не зазначено відомостей про нормативну грошову оцінку орендованої земельної ділянки державної власності. А розмір орендної плати встановлено не у відсотковому відношенні від нормативної грошової оцінки. Тому звернення до суду з даною позовною заявою має на меті внесення змін до договору з метою приведення його умов до вимог чинного законодавства. Вважає, що всі наведені прокурором правові позиції Верховного Суду підлягають застосуванню з огляду на подібність спірних правовідносин.

Позивач 1 в судове засідання не з`явився, причин неявки суду не повідомив, письмової позиції по справі не подав.

Позивач 2 в судове засідання повноважного представника не направив, в листі №12/01-14-432/2021 від 01.04.2021 просив проводити розгляд справи без участі його представника. Повідомив, що позовні вимоги Шепетівської місцевої прокуратури в інтересах держави підтримує.

Представник відповідача в судовому засіданні 27.05.2021 заперечив проти позову з підстав, викладених у відзиві на позов та запереченнях на відповідь на відзив.

Третя особа, свого представника в судове засідання 27.05.2021 не направила, причини неявки не повідомила.

В письмових поясненнях №610 від 04.03.2021 третя особа вказує, що на даний час існує чинний нормативний правовий акт - рішення Полонської міської ради №21 від 15.03.2019 "Про затвердження ставок орендної плати за земельні ділянки на території Полонської міської ради об`єднаної територіальної громади" та рішення 7-ї сесії Полонської міської ради VIII скликання "Про внесення змін до рішення 69-ї сесії Полонської міської ради VII скликання від 15.03.2019 №21" №2 від 18.02.2021 року, якими встановлено відсоткову ставку орендної плати при передачі у користування земельних ділянок із цільовим призначенням для рибогосподарських потреб на рівні 3 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, який підлягає застосуванню сторонами при визначенні розміру орендної плати при внесенні змін до договору, у зв`язку із зміною нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Звертає увагу, що рішення Полонської міської ради від 15.03.2019 та 18.02.2021 поширюють свою дію на всю територію Полонської об`єднаної територіальної громади.

Суд під час розгляду матеріалів справи встановив наступні обставини.

Між Полонською районною державною адміністрацією (Орендодавець) та відкритим акціонерним товариством "Хмельницькрибгосп" (Орендар) укладено договір оренди землі від 19.06.2008 року, згідно якого орендодавець надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку водного фонду, яка знаходиться за межами населених пунктів Бражинецької сільської ради Полонського району Хмельницької області (п.1 договору).

Відповідно до п. 2 договору, в оренду передається земельна ділянка загальною площею 15,3920 га, з них: під водою - 7,3920 га, під дамбами - 4,2000 га, під каналами - 3,8000 га.

Згідно п. 3 договору, на земельній ділянці знаходяться об`єкт нерухомого майна, а також інші об`єкти інфраструктури.

Пунктом 4 договору передбачено, що земельна ділянка передається в оренду разом із гідротехнічною спорудою (дамбою).

Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить - гривень (п. 5 договору).

Згідно п. 8 договору, договір укладено на строк 49 років. Після закінчення строку договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.

За умовами п. 9 договору, орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та у розмірі 120 грн. 00 коп. за 1 га землі в рік. Всього до оплати 1847,04 грн.

Відповідно до п. 10 договору, обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладання або зміни умов договору оренди чи продовження його дії.

Згідно п. 11 договору, орендна плата вноситься у такі строки - щомісячно.

Пунктом 12 договору передбачено, що розмір орендної плати переглядається щорічно у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; в інших випадках, передбачених законом.

Згідно п. 14 договору, земельна ділянка передається в оренду для рибогосподарських потреб.

Цільове призначення земельної ділянки - землі водного фонду (п. 15 договору).

Відповідно до п. 36 договору, зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв`язується у судовому порядку. В разі прийняття нових та внесення змін до діючих законодавчих і нормативних актів, в договорі вносяться відповідно зміни та доповнення згідно законодавчих і нормативних актів.

Договір підписаний, скріплений відтисками печаток сторін та зареєстрований у Полонському відділі Хмельницької регіональної філії Центру Державного земельного кадастру, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 03.07.2008р. за №040875900036.

19.06.2008 року між сторонами підписано акт приймання - передачі земельної ділянки (в порядку ст. 17 Закону України "Про оренду землі").

Додатками до договору оформлено: кадастровий плат земельної ділянки площею 15,3920 га з кадастровим номером 6823680500:04:010:0033 та розрахунок розміру орендної плати за земельну ділянку, яка надається в оренду ВАТ "Хмельницькрибгосп" за межами Бражинецької сільської ради Полонського району Хмельницької області, що становить 1847,04 грн. за рік.

Відповідно до інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна № 237716081 від 18.12.2020, за публічним акціонерним товариством "Хмельницьке виробниче сільськогосподарсько - рибоводне підприємство" зареєстровано право оренди земельної ділянки площею 15,3920 га, кадастровий номер 6823680500:04:010:0033, що знаходиться за адресою: Хмельницька обл., Полонський р-н, Бражинецька с/рада, цільове призначення: для рибогосподарських потреб, на підставі договору оренди землі від 19.06.2008 строком дії: 49 років. Власником земельної ділянки з кадастровим номером 6823680500:04:010:0033 є держава в особі Полонської районної державної адміністрації у Хмельницькій області.

Листом №03-03/2855 від 13.06.2018 Департамент агропромислового розвитку, екології та природних ресурсів Хмельницької ОДА повідомив ВАТ "Хмельницькрибгосп" про необхідність розірвання договору оренди земельної ділянки з одночасним укладенням договору оренди водного об`єкту на термін дії договору оренди земель водного фонду.

Матеріали справи містять технічну документацію з нормативної грошової оцінки земельної ділянки несільськогосподарського призначення, наданої на правах оренди ПАТ "Хмельницьке виробниче сільськогосподарсько - рибоводне підприємство" для рибогосподарських потреб, розташованої на території Бражинецької сільської ради (за межами населеного пункту) Полонського району Хмельницької області, площею 15,3920 га, яка містить: пояснювальну записку; витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земель; клопотання від 23.11.2016; завдання на виконання робіт по виготовленню технічної документації; виписку з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань від 29.03.2017; Статут Публічного акціонерного товариства "Хмельницьке виробниче сільськогосподарсько - рибоводне підприємство"; витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку; кадастровий план земельної ділянки; лист Державного агентства водних ресурсів України "Про надання даних для нормативної грошової оцінки" від 15.12.2016 №158-11/2266, лист Мінприроди "Про екологічне значення водних об`єктів" від 26.01.2017, довідку №320 від 16.02.2017, видану ВАТ "Хмельницькрибгосп" для розрахунку нормативної грошової оцінки, паспорт на проби №28, виданий Хмельницьким обласним управлінням водних ресурсів із результатом аналізів від 13.03.2017, викопіювання із індексної кадастрової карти земельної ділянки кадастровий номер 6823680500:04:010:0033, кадастровий план та схему розташування вказаної земельної ділянки, договір по складанню технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок від 28.11.2016 із додатком (протокол погодження договірної ціни), кваліфікаційні сертифікати інженерів - землевпорядників від 30.01.2013 та 31.03.2015.

Також матеріали справи містять висновок Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області №1315 від 11.09.2017, згідно з яким погоджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земельної ділянки кадастровий номер 6823680500:04:010:0033 з цільовим призначенням для рибогосподарських потреб.

Відповідно до рішення 69-ї сесії Полонської міської ради об`єднаної територіальної громади І скликання №14 від 15.03.2019 „Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок" затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земельної ділянки водного фонду наданої на правах оренди Публічному акціонерному товариству "Хмельницьке виробниче сільськогосподарсько - рибоводне підприємство" згідно з додатком № 1, який містить в тому числі технічну документацію з нормативної грошової оцінки земельної ділянки площею 15,3920 га з кадастровим номером 6823680500:04:010:0033, що знаходиться за межами Бражинецького старостинського округу Полонської міської об`єднаної територіальної громади.

Згідно з витягом із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 27.11.2020, який був наданий Шепетівській місцевій прокуратурі супровідним листом № 97-22-0.29-598/172-20 від 30.11.2020, нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 153920 кв.м., кадастровий номер 6823680500:04:010:0033, становить 243997,74 грн.

Рішенням 69-ї сесії Полонської міської ради об`єднаної територіальної громади І скликання №21 від 15.03.2019 „Про затвердження ставок орендної плати за земельні ділянки на території Полонської міської об`єднаної територіальної громади" затверджено ставки орендної плати за земельні ділянки та умови їх застосування на території Полонської міської ОТГ згідно додатку.

Додатком до вказаного рішення оформлено ставки орендної плати за земельні ділянки, розташовані в межах населених пунктів Полонської міської об`єднаної територіальної громади Полонського району Хмельницької області, та визначено, що розмір річної орендної плати за земельні ділянки встановлюється у відсотках від нормативної грошової оцінки землі, зокрема для рибогосподарських потреб (код класифікації цільового призначення 10.07) встановлено 3 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

Згідно з рішенням Полонської міської ради об`єднаної територіальної громади №28 від 27.11.2020 „Про впорядкування скликань Полонської міської ради" визначено рішення Полонської міської ради, прийняті з 03.12.2015 по 27.11.2020, вважати рішеннями Полонської міської ради 7 скликання.

Рішенням 7 сесії Полонської міської ради об`єднаної територіальної громади 8 скликання №2 від 18.02.2021 „Про внесення змін до рішення 69-ї сесії Полонської міської ради VII скликання від 15.03.2019р. №21" вирішено назву додатку рішення 69 сесії Полонської міської ради 7 скликання №21 від 15.03.2019 викласти в такій редакції: "Ставки орендної плати за земельні ділянки на території Полонської міської об`єднаної територіальної громади".

Рішенням 72-ї сесії Полонської міської ради об`єднаної територіальної громади І скликання №24 від 25.06.2019 „Про встановлення місцевих податків і зборів на території Полонської міської об`єднаної територіальної громади на 2020 рік" встановлено на території Полонської міської об`єднаної територіальної громади такі податки та збори: плату за землю та затверджено Положення про оподаткування платою за землю (додаток №1).

Додатком №1 до вищевказаного Положення оформлено ставки земельного податку на 2020 рік, введені в дію з 01.01.2020 року, зокрема визначено, що ставка земельного податку за земельні ділянки водного фонду, які розташовані на території Полонської міської ради, нормативну грошову оцінку яких проведено (не залежно від місцезнаходження), для юридичних осіб, становить 1% нормативної грошової оцінки.

Рішенням 93-ї сесії Полонської міської ради №7 від 19.06.2020 „Про внесення змін в рішення 72-ї сесії 1 скликання №24 від 25.06.2019р. „Про встановлення місцевих податків і зборів на території Полонської міської об`єднаної територіальної громади на 2020 рік Полонського району Хмельницької області"" вирішено внести зміни у вищевказане рішення, зокрема по тексту рішення та в додатках до нього виключити слова, словосполучення "2020 рік".

Керівник Шепетівської місцевої прокуратури звертався до Департаменту агропромислового розвитку, екології та природних ресурсів Хмельницької ОДА з листом №12109 вих-17 від 30.10.2017, в якому вказував про необхідність розроблення та затвердження нормативної грошової оцінки земельних ділянок, що перебувають в оренді у фізичних та юридичних осіб, при цьому відповідач у вказаному переліку не зазначений.

30.10.2017 року керівник Шепетівської місцевої прокуратури звернувся до Департаменту агропромислового розвитку, екології та природних ресурсів Хмельницької ОДА з листом №12109 вих-17, згідно якого вказував про необхідність розроблення та затвердження нормативної грошової оцінки земельних ділянок, що перебувають в оренді.

Також листами №72-4804 вих-18 від 03.05.2018 та № 76-7233вих-19 від 12.06.2019 керівник Шепетівської місцевої прокуратури повідомляв Хмельницьку обласну державну адміністрацію, що при укладенні договорів оренди земель водного фонду встановлено випадки дії договорів укладених із розміром орендної плати, який не відповідає вимогам податкового законодавства та без проведення нормативної грошової оцінки. Вказане призводить до порушення економічних інтересів держави, які полягають у ненадходженні значних сум коштів до місцевих бюджетів.

За результатами розгляду звернень прокуратури, Хмельницька обласна державна адміністрація повідомила Шепетівську місцеву прокуратуру та прокуратуру Хмельницької області листами №68/24-26-2690/2018 від 11.06.2018 та №99/34-12-3486/2019 від 19.07.2019, що ВАТ "Хмельницькрибгосп" не зверталось до адміністрації щодо внесення змін до договорів оренди земель водного фонду в частині зміни орендної плати.

Розпорядженням Хмельницької обласної державної адміністрації №908/2019-р від 26.12.2019 „Про уповноваження районних державних адміністрацій на вжиття заходів щодо приведення у відповідність до вимог чинного законодавства орендної плати у договорах оренди земельних ділянок водного фонду", уповноважено районні державні адміністрації на вжиття заходів щодо приведення у відповідність до вимог чинного законодавства орендної плати у договорах оренди земельних ділянок водного фонду, стороною яких є відповідні райдержадміністрації.

Полонська районна державна адміністрація звернулась до ВАТ "Хмельницькрибгосп" з пропозицією №44/07-24-214/2020 від 29.01.2020р. по приведенню договорів оренди земельних ділянок водного фонду у відповідність до вимог чинного законодавства, згідно якої пропонує виготовити технічну документацію про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, внести зміни в договір оренди землі, укладений між Полонською районною державною адміністрацією та ВАТ „Хмельницькрибгосп" від 03.07.2008р. за №040875900036 та підписати додаткову угоду про внесення змін до договору оренди земельної ділянки водного фонду щодо приведення розміру орендної плати у відповідність, до вимог чинного законодавства.

21.02.2020р. Полонська районна державна адміністрація звернулась до ВАТ "Хмельницькрибгосп" з пропозицією №44/07-24-355/2020 щодо укладення додаткової угоди, згідно якої пропонує внести зміни в договір оренди землі, укладений між Полонською районною державною адміністрацією та ВАТ „Хмельницькрибгосп" від 03.07.2008р. за №040875900036 та підписати додаткову угоду про внесення змін до договору оренди земельної ділянки водного фонду щодо приведення розміру орендної плати у відповідність, до вимог чинного законодавства, у розмірі 5% від вартості земельних ділянок.

Пропозиція направлялась на адресу ВАТ "Хмельницькрибгосп" рекомендованим листом, що підтверджується поштовим списком згрупованих поштових відправлень.

Полонська районна державна адміністрація листом №44/07-24-1070/2020 від 18.05.2020р. повідомила Шепетівську місцеву прокуратуру про те, що 25.03.2020р. рекомендованими листами з повідомленням про вручення частині орендарів направлені пропозиції щодо внесення змін до договору оренди земельної ділянки шляхом укладення додаткової угоди. За комп`ютерним відстеженням відправлення вручене ВАТ "Хмельницькрибгосп" 05.05.2020р. особисто. На даний час орендарями додаткові угоди про внесення змін до договорів оренди не підписані. В листі вказано, що районною державною адміністрацією не вживались заходи щодо вирішення спору по збільшенню орендної плати в судовому порядку у зв`язку з відсутністю у райдержадміністрації фінансування щодо сплати судового збору та відправлення кореспонденції. Враховуючи вищевикладене, Полонська районна державна адміністрація просить Шепетівську місцеву прокуратуру про заявлення позовів щодо збільшення орендної плати орендарями земельних ділянок водного фонду в інтересах держави.

Шепетівське управління ГУ ДПС у Хмельницькій області у відповідь на запит Шепетівської місцевої прокуратури надало інформацію щодо нарахованих та сплачених річних сум орендної плати за землю у 2019 - 2020 роках. Згідно додатку до листа ВАТ "Хмельницькрибгосп" у 2019 році нараховано та сплачено 4300,10 грн., у 2020 році - 2150,05 грн.

28.12.2020 Шепетівська місцева прокуратура на підставі абз. 3 ч. 4 ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" листом № 35/4-10710вих-20 повідомила Хмельницьку обласну державну адміністрацію та Полонську районну державну адміністрацію про встановлення підстав та намір здійснення прокурором представництва в суді законних інтересів держави в особі Хмельницької обласної державної адміністрації та Полонської районної державної адміністрації шляхом пред`явлення до господарського суду Хмельницької області позову про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 19.06.2008.

Матеріали справи містять додаткові угоди про внесення змін до договорів оренди земельної ділянки укладені між Полонською міською радою та орендарями, щодо розміру орендної плати, яка встановлена на рівні 5% від нормативної грошової оцінки орендованої земельної ділянки.

Аналізуючи надані докази та пояснення представників сторін, оцінюючи їх у сукупності, суд приймає до уваги наступне.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 131-1 Конституції України передбачено, що прокуратура здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.

Згідно ч.3 ст. 53 ГПК України у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами. У разі відкриття провадження за позовною заявою, поданою прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, зазначений орган набуває статусу позивача. Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах(ч.4 ст. 53 ГПК України).

Статтею 23 Закону України "Про прокуратуру" визначено, що представництво прокурором держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів держави, у випадках та порядку, встановлених законом. Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу. Наявність підстав для представництва має бути обґрунтована прокурором у суді. Прокурор здійснює представництво інтересів громадянина або держави в суді виключно після підтвердження судом підстав для представництва. Прокурор зобов`язаний попередньо, до звернення до суду, повідомити про це громадянина та його законного представника або відповідного суб`єкта владних повноважень. У разі підтвердження судом наявності підстав для представництва прокурор користується процесуальними повноваженнями відповідної сторони процесу. Наявність підстав для представництва може бути оскаржена громадянином чи її законним представником або суб`єктом владних повноважень.

Прокурор, звертаючись до суду з позовом, має обґрунтувати та довести підстави для представництва, однією з яких є бездіяльність компетентного органу.

Бездіяльність компетентного органу означає, що він знав або повинен був знати про порушення інтересів держави, але не звертався до суду з відповідним позовом у розумний строк.

Звертаючись до відповідного компетентного органу до подання позову в порядку, передбаченому статтею 23 Закону України "Про прокуратуру", прокурор фактично надає йому можливість відреагувати на стверджуване порушення інтересів держави, зокрема, шляхом призначення перевірки фактів порушення законодавства, виявлених прокурором, вчинення дій для виправлення ситуації, а саме подання позову або аргументованого повідомлення прокурора про відсутність такого порушення.

Невжиття компетентним органом жодних заходів протягом розумного строку після того, як цьому органу стало відомо або повинно було стати відомо про можливе порушення інтересів держави, має кваліфікуватися як бездіяльність відповідного органу. Розумність строку визначається судом з урахуванням того, чи потребували інтереси держави невідкладного захисту (зокрема, через закінчення перебігу позовної давності чи можливість подальшого відчуження майна, яке незаконно вибуло із власності держави), а також таких чинників, як: значимість порушення інтересів держави, можливість настання невідворотних негативних наслідків через бездіяльність компетентного органу, наявність об`єктивних причин, що перешкоджали такому зверненню, тощо.

Таким чином, прокурору достатньо дотриматися порядку, передбаченого статтею 23 Закону України "Про прокуратуру", і якщо компетентний орган протягом розумного строку після отримання повідомлення самостійно не звернувся до суду з позовом в інтересах держави, то це є достатнім аргументом для підтвердження його бездіяльності. Якщо прокурору відомо причини такого незвернення, він обов`язково повинен зазначити їх в обґрунтуванні підстав для представництва, яке міститься в позові, але якщо з відповіді компетентного органу на звернення прокурора такі причини з`ясувати неможливо чи такої відповіді взагалі не отримано, то це не є підставою вважати звернення прокурора необґрунтованим. Аналогічна правова позиція викладена в постанові Великої палати Верховного Суду у справі № 912/2385/18 від 26.05.2020.

Також Велика Палата Верховного Суду при розгляді вказаної справи звернула увагу на те, що захищати інтереси держави повинні насамперед відповідні компетентні органи, а не прокурор. Прокурор не повинен вважатися альтернативним суб`єктом звернення до суду і замінювати компетентний орган, який може і бажає захищати інтереси держави.

У Рішенні від 05 червня 2019 року № 4-р(II)/2019 Конституційний Суд України вказав, що Конституцією України встановлено вичерпний перелік повноважень прокуратури, визначено характер її діяльності і в такий спосіб передбачено її існування і стабільність функціонування; наведене гарантує неможливість зміни основного цільового призначення вказаного органу, дублювання його повноважень/функцій іншими державними органами, адже протилежне може призвести до зміни конституційно визначеного механізму здійснення державної влади її окремими органами або вплинути на обсяг їхніх конституційних повноважень.

Щоб інтереси держави не залишилися незахищеними, прокурор виконує субсидіарну роль, замінює в судовому провадженні відповідний компетентний орган, який усупереч вимогам закону не здійснює захисту або робить це неналежно.

У даній справі заступник керівника Шепетівської місцевої прокуратури звернувся до суду в інтересах держави в особі: Хмельницької обласної державної адміністрації м. Хмельницький та Шепетівської районної державної адміністрації Хмельницької області м. Шепетівка Хмельницької області із позовними вимогами до приватного акціонерного товариства "Хмельницьке виробниче сільськогосподарсько - рибоводне підприємство" про внесення змін до договору оренди землі від 19.06.2008, оскільки останні не вживали заходів щодо усунення порушень чинного законодавства України.

Суд враховує, що відповідно до ч. 4 ст. 4 Закону України "Про оренду землі", орендодавцями земельних ділянок, що перебувають у державній власності, є органи виконавчої влади, які відповідно до закону передають земельні ділянки у власність або користування.

Згідно з ч. 5 ст. 122 Земельного кодексу України, обласні державні адміністрації на їхній території передають земельні ділянки із земель державної власності, крім випадків, визначених частинами третьою, четвертою і восьмою цієї статті, у власність або у користування у межах міст обласного значення та за межами населених пунктів, а також земельні ділянки, що не входять до складу певного району, або у випадках, коли районна державна адміністрація не утворена, для всіх потреб.

Відповідно до інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна № 237716081 від 18.12.2020, за публічним акціонерним товариством "Хмельницьке виробниче сільськогосподарсько - рибоводне підприємство" зареєстровано право оренди земельної ділянки площею 15,3920 га, кадастровий номер 6823680500:04:010:0033, що знаходиться за адресою: Хмельницька обл., Полонський р-н, Бражинецька с/рада, перебуває в державній власності

Розпорядженням Хмельницької обласної державної адміністрації №908/2019-р від 26.12.2019 уповноважено районні державні адміністрації на вжиття заходів щодо приведення у відповідність до вимог чинного законодавства орендної плати у договорах оренди земельних ділянок водного фонду, стороною яких є відповідні райдержадміністрації.

Суд встановив, що Шепетівська місцева прокуратура неодноразово зверталась до Хмельницької обласної державної адміністрації (листи №72-4804 вих-18 від 03.05.2018р., №76-7233 вих19 від 12.06.2019р.) та до Полонської районної державної адміністрації згідно яких просила вирішити питання та надати інформацію щодо приведення розміру орендної плати у відповідність до вимог чинного законодавства.

Полонська районна державна адміністрація листом №44/07-24-1070/2020 від 18.05.2020р. повідомила Шепетівську місцеву прокуратуру, що 25.03.2020 рекомендованими листами з повідомленням про вручення частині орендарів направлені пропозиції щодо внесення змін до договору оренди земельної ділянки шляхом укладення додаткової угоди. За комп`ютерним відстеженням відправлення вручене ВАТ "Хмельницькрибгосп" 05.05.2020 особисто. На даний час орендарями додаткові угоди про внесення змін до договорів оренди не підписані. В листі вказано, що районною державною адміністрацією не вживались заходи щодо вирішення спору по збільшенню орендної плати в судовому порядку у зв`язку з відсутністю у райдержадміністрації фінансування щодо сплати судового збору та відправлення кореспонденції. Враховуючи вищевикладене, Полонська районна державна адміністрація просить Шепетівську місцеву прокуратуру про заявлення позовів щодо збільшення орендної плати орендарями земельних ділянок водного фонду в інтересах держави.

Оскільки Полонська районна державна адміністрація та Хмельницька обласна державна адміністрація протягом розумного строку самостійно не звернулися до суду з позовом в інтересах держави, то 28.12.2020р. Шепетівська місцева прокуратура на підставі ч. 4 ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" листом № 35/4-10707 вих - 20 повідомила Хмельницьку обласну державну адміністрацію та Полонську районну державну адміністрацію про намір здійснення прокурором представництва в суді законних інтересів держави в особі Хмельницької обласної державної адміністрації та Полонської районної державної адміністрації та пред`явила до господарського суду Хмельницької області позов про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 19.06.2008.

Зважаючи на викладене та з огляду на те, що прокурор у позовній заяві навів підставу для представництва інтересів держави, обґрунтував, у чому полягає порушення цих інтересів, та визначив орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах, то суд дійшов висновку, що прокурор підтвердив підстави для представництва інтересів держави у цій справі та обґрунтовано звернувся до суду в інтересах держави в особі Хмельницької обласної державної адміністрації та Полонської районної державної адміністрації, яка ухвалою від 29.03.2021 замінена на правонаступника Шепетівську районну державну адміністрацію Хмельницької області.

Статтею 206 Земельного кодексу України встановлено, що використання землі в Україні є платним. Об`єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.

У відповідності до ст.13 Закону України "Про оренду землі", договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Приписами ст. 21 Закону України "Про оренду землі" визначено, що орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

За змістом абз.4 ч. 1 ст. 15 Закону України "Про оренду землі", істотною умовою договору оренди землі є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення, перегляду та відповідальності за її несплату.

Згідно з п.п. 288.1-288.3 ст. 288 Податкового кодексу України, підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Платником орендної плати є орендар земельної ділянки, а об`єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду.

Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем (п. 288.4 ст. 288 Податкового кодексу України).

Суд встановив, що на підставі договору оренди землі від 19.06.2008 р. Полонська районна державна адміністрація передала в строкове платне користування приватному акціонерному товариству "Хмельницьке виробниче сільськогосподарсько-рибоводне підприємство" земельну ділянку водного фонду, загальною площею 15, 3920 га, з них: під водою - 7,3920 га, під дамбами - 4,2000 га, під каналами - 3,8000 га, для рибогосподарських потреб, яка знаходиться за межами населених пунктів Бражинецької сільської ради Полонського району Хмельницької області.

У п. 9 договору сторони визначили, що орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та у розмірі 120 грн. 00 копійок за 1 га землі в рік. Всього до оплати 1 тис. 847,04 коп.

Частиною 1 ст. 632 Цивільного кодексу України визначено, що ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки, тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.

За змістом п. 289.1 ст. 289 Податкового кодексу України і ч. 1 ст. 13 Закону України "Про оцінку земель", для визначення розміру податку та орендної плати проводиться та використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок, яка являє собою капіталізований рентний дохід (дохід, який можна отримати із землі як фактора виробництва залежно від якості та місця розташування земельної ділянки), визначений за встановленими і затвердженими нормативами (стаття 1 Закону України "Про оцінку земель").

Згідно з п. 288.5 ст. 288 Податкового кодексу України, розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу: не може бути меншою за розмір земельного податку: для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких проведено, - у розмірі не більше 3 відсотків їх нормативної грошової оцінки, для земель загального користування - не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки, для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки; для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено, - у розмірі не більше 5 відсотків нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області, для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 5 відсотків нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області (п.п. 288.5.1); не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки (п.п. 288.5.2).

Отже, з урахуванням положень ст. 632 ЦК України, ст. 288 Податкового кодексу України і статей 15, 21 Закону України "Про оренду землі", нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати для земель державної і комунальної власності, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати, який в будь-якому разі не може бути меншим, ніж встановлено положеннями ст. 288 Податкового кодексу України. Відповідна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 13.06.2019 у справі №910/11764/17, від 17.10.2019 у справі № 922/53/19, від 27.01.2021 у справі №924/725/18.

За змістом ст. 13, ч. 1 ст. 15 та ст. 18 Закону України "Про оцінку земель", нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності за рішенням органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок сільськогосподарсь-кого призначення, розташованих за межами населених пунктів проводиться не рідше ніж один раз на 5-7 років.

Згідно з ч. 1 ст. 23 зазначеного Закону технічна документація з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою.

Технічна документація з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель, нормативної грошової оцінки земельних ділянок, а також звіти з експертної грошової оцінки земельних ділянок державної та комунальної власності у разі їх продажу підлягають державній експертизі відповідно до закону (ст. 21 Закону України "Про оцінку земель").

Частиною 2 ст. 20 Закону України "Про оцінку земель" передбачено, що дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг із технічної документації з нормативної грошової оцінки земель. Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин (ч. 3 ст. 23 Закону України "Про оцінку земель").

Суд встановив, що за клопотанням відповідача ДУ "Інститут охорони грунтів України" були виконані роботи по складанню технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки несільськогосподарського призначення, наданої на правах оренди ПАТ "Хмельницьке виробниче сільськогосподарсько - рибоводне підприємство" для рибогосподарських потреб, розташованої на території Бражинецької сільської ради (за межами населеного пункту) Полонського району Хмельницької області, площею 15,3920 га, яка отримала позитивний висновок Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області №1315 від 11.09.2017

Відповідно до рішення 69-ї сесії Полонської міської ради об`єднаної територіальної громади І скликання №14 від 15.03.2019 затверджено вищевказану технічну документацію з нормативної грошової оцінки земельної ділянки водного фонду наданої на правах оренди Публічному акціонерному товариству "Хмельницьке виробниче сільськогосподарсько - рибоводне підприємство" площею 15,3920 га з кадастровим номером 6823680500:04:010:0033, що знаходиться за межами Бражинецького старостинського округу Полонської міської об`єднаної територіальної громади.

Згідно з витягом із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 27.11.2020, нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 153920 кв.м., кадастровий номер 6823680500:04:010:0033, становить 243997,74 грн.

Однак у п.5 договору оренди від 19.06.2008 зазначено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки не проведена.

Відповідно до ч. 2 ст.632 Цивільного кодексу України зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.

Статтею 651 вказаного кодексу визначено, що зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

Згідно з п. 36 договору оренди земельної ділянки від 19.06.2008 зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв`язується в судовому порядку.

Аналогічні правила щодо зміни умов договору оренди землі за взаємною згодою сторін містить і ст. 30 Закону України "Про оренду землі", якою передбачено, що у разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

Зважаючи на те, що нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати, а її зміна є підставою для перегляду розміру орендної плати, то суд дійшов висновку про наявність підстав для внесення змін до п. 5 договору оренди земельної ділянки від 19.06.2008 та зазначення у договорі нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

З приводу позовних вимог про внесення змін в пункт 9 договору оренди земельної ділянки від 19.06.2008 та викладення його в редакції, запропонованій прокурором, суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Обґрунтовуючи позовні вимоги у даній справі в частині необхідності внесення змін в пункт 9 договору оренди земельної ділянки від 19.06.2008 та визначення нового розміру орендної плати, прокурор у позовній заяві та в судових засіданнях посилається на прийняття Полонською міською радою об`єднаної територіальної громади рішення №21 від 15.03.2019 "Про затвердження ставок орендної плати за земельні ділянки на території Полонської міської об`єднаної територіальної громади" та додаток до вказаного рішення (ставки орендної плати за земельні ділянки, розташовані в межах населених пунктів Полонської міської об`єднаної територіальної громади Полонського району Хмельницької області), відповідно до яких розмір річної орендної плати за земельні ділянки для рибогосподарських потреб (код класифікації цільового призначення 10.07) встановлено 3 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

Рішенням 7 сесії Полонської міської ради об`єднаної територіальної громади 8 скликання №2 від 18.02.2021 вирішено назву додатку рішення Полонської міської ради №21 від 15.03.2019 викласти в такій редакції: "Ставки орендної плати за земельні ділянки на території Полонської міської об`єднаної територіальної громади", що спростовує твердження відповідача з приводу того, що вказане рішення не поширює свою дію на спірну земельну ділянку, оскільки остання розташована за межами населеного пункту Полонської міської об`єднаної територіальної громади.

Зважаючи на визначення у договорі оренди землі розміру орендної плати у фіксованій грошовій сумі, а не у відсотковому співвідношенні до нормативної грошової оцінки, суд погоджується із доводами прокурора, що впровадження нового розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для зміни розміру орендної плати, визначеного у договорі оренди земельної ділянки від 19.06.2008.

Разом з тим, в силу приписів ст. 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", рішення органів місцевого самоврядування є обов`язковими для виконання на відповідній території. Водночас, ці рішення не є актами цивільного законодавства в розумінні ст. 4 Цивільного кодексу України, якою визначено коло відповідних актів.

Суд враховує, що підставою для внесення змін до договору оренди землі за рішенням суду на вимогу однієї із сторін є наявність відповідного застереження в договорі щодо відповідних підстав для його зміни чи прямої вказівки в законі про необхідність внесення змін.

Отже, рішення міської ради, яким визначені розміри орендної плати, може бути самостійною підставою для внесення змін до договору оренди, якщо сторони цього договору визначили безпосередньо в самому договорі таку підставу для внесення змін до нього, що відповідає принципу свободи договору, встановленому ст.ст. 3, 6, 627 Цивільного кодексу України. Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду у складі суддів Касаційного господарського суду від 20.11.2019 у справі №916/2769/18, від 16.04.2018 у справі №910/7905/17).

Однак положеннями п. 12 договору оренди земельної ділянки від 19.06.2008 визначено, що розмір орендної плати переглядається щорічно у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках, передбачених законом.

Таким чином, умовами договору оренди земельної ділянки від 19.06.2008 не передбачено такої підстави для зміни розмірів орендної ставки, як прийняття Полонською міською радою рішення про зміну розмірів орендної ставки, а рішення міської ради не є випадком, передбаченим законодавством України.

Суд зазначає, що за змістом п. 288.5 ст. 288 Податкового кодексу України та ст. 21 Закону України "Про оренду землі", орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору оренди земельної ділянки від 19.06.2008, має бути саме законодавча зміна граничного (мінімального чи максимального) розміру цієї плати або зміна розміру земельного податку (аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 23.10.2019 у справі № 924/217/18, від 16.04.2018 у справі №910/7905/17, від 03.03.2020 у справі № 924/328/19).

Проте до переліку повноважень міських рад у галузі земельних відносин, визначеного у ст.12 Земельного кодексу України, не належить законодавче встановлення або зміна граничного (мінімального та максимального) розміру орендної плати за земельні ділянки комунальної власності, оскільки такі повноваження з огляду на положення ст. 288 Податкового кодексу України належать Верховній Раді України - єдиному органу законодавчої влади в Україні (ст. 75 Конституції України).

Конституція України встановлює, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. До загальних принципів господарювання відноситься заборона незаконного втручання органів державної влади та органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб у господарські відносини (ст. 6 Господарського кодексу України). Згідно з п.3 ч.1 ст.3 Цивільного кодексу України однією із загальних засад цивільного законодавства є свобода договору.

Статтею 627 Цивільного кодексу України, якою закріплено принцип свободи договору, встановлено, що відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості. Свобода договору означає право громадян або юридичних осіб вступати чи утримуватися від вступу у будь-які договірні відносини. Свобода договору проявляється також у можливості наданій сторонам за взаємною згодою визначати умови такого договору, змінювати ці умови також за взаємною згодою або утримуватись від пропозицій про їх зміну.

Отже, зміна розміру орендної плати (у відсотках від нормативної грошової оцінки), оформлена рішенням міської ради не може вважатися законодавчою підставою для внесення змін до договору оренди землі в частині розміру орендної плати, оскільки ці рішення законодавчо не встановлюють граничних (мінімального та максимального) розмірів орендної плати за земельні ділянки державної власності, крім випадку, якщо сторони договору оренди безпосередньо в самому договорі навели відповідне застереження (аналогічна позиція викладена у постанові Верховного Суду від 04.02.2020 у справі № 922/378/19).

Враховуючи наведене, вимоги прокурора щодо внесення змін до п. 9 договору оренди земельної ділянки від 19.06.2008 та викладення його у запропонованій ним редакції, зокрема визначення річної орендної плати в розмірі 3% від нормативної грошової оцінки, є безпідставними та такими, що суперечать вищевикладеним приписам чинного законодавства.

При цьому суд не приймає до уваги посилання позивача на зазначені у відповіді на відзив правові позиції Верховного Суду, оскільки відносини у даних справах не є подібними. Як вбачається із змісту п. 9 договору оренди землі від 19.06.2008, до якого просить внести зміни прокурор і який є предметом дослідження у даній справі, розмір орендної плати визначений у фіксованій грошовій сумі, а не у відсотковому співвідношенні до нормативної грошової оцінки землі, як це мало місце у справі № 924/725/18 (постанова від 27.01.2021). Також положення спірного договору, зокрема п. 12, не передбачають такої підстави для перегляду розміру орендної плати як прийняття рішення органу місцевого самоврядування про зміну мінімальної ставки орендної плати. В той же час у справах 910/11764/17 (постанова від 13.06.2019), №908/4582/15 (постанова від 20.11.2018), № 904/1283/19 (постанова від 04.11.2020) у договорах оренди було передбачено таку підставу для перегляду розміру орендної плати як: зміна мінімальної ставки орендної плати, прийняття орендодавцем рішення про збільшення або зменшення орендної плати.

В той же час, суд вважає за необхідне зазначити, що після внесення змін до п. 5 договору оренди землі від 19.06.2008 та визначення нормативної грошової оцінки земельної ділянки у розмірі 243997,74 грн., встановлений договором у фіксованій грошовій формі річний розмір орендної плати (1847,04 грн.) не відповідає вимогам п.п. 288.5.1. п. 288.5 ст.288 Податкового кодексу України, оскільки є менший за мінімальний розмір земельного податку (0,5 % від нормативної грошової оцінки), що є підставою для внесення змін до договору.

Однак, визначення розміру орендної плати є правом орендодавця, а її погодження - правом сторін.

При реалізації дискреційного повноваження суб`єкт владних повноважень зобов`язаний поважати основоположні права особи, додержуватися: конституційних принципів; принципів реалізації відповідної владної управлінської функції; принципів здійснення дискреційних повноважень; змісту публічного інтересу; положень власної компетенції; вказівок, викладених у інтерпретаційних актах; фахових правил, закріплених у нормативних актах; судової практики; процедурних вимог.

За загальним правилом суд не може втручатися у дискреційні повноваження сторони договору оренди щодо вирішення питання про встановлення розміру орендної плати у відсотковому співвідношенні до нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

Частиною 4 ст. 188 Господарського кодексу України передбачено, що у разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.

Разом з тим, статтею 14 Господарського процесуального кодексу України визначено, що суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Таким чином, при вирішенні справи суд не має права виходити за межі позовних вимог та визначати орендну плату у розмірі іншому, ніж той, за яким звертався прокурор (аналогічна позиція викладена у постанові Верховного Суду у справі № 922/53/19 від 17.10.2019).

За таких обставин суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог у частині внесення змін до пункту 9 договору оренди земельної ділянки від 19.06.2008.

Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів (ч. 1 ст. 86 ГПК України).

Відповідно до ст. 73 ГПК доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом (ч. 3 ст. 13, ст. 74 ГПК України).

Приймаючи до уваги наведені вище положення закону, враховуючи встановлені судом факти та зміст позовних вимог, суд вважає правомірними вимоги прокурора щодо внесення змін до пункту 5 договору оренди земельної ділянки від 19.06.2008. У задоволенні решти позовних вимог суд відмовляє.

Згідно ч. 9 ст. 129 ГПК України, витрати зі сплати судового збору покладаються на відповідача, в зв`язку із тим, що спір виник внаслідок ухилення відповідача від внесення змін до договору оренди земельної ділянки.

Керуючись ст. ст. 20, 24, 27, 73, 74, 76-79, 86, 129, 232, 233, 236-238, 240-242 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

Позов заступника керівника Шепетівської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Хмельницької обласної державної адміністрації, м. Хмельницький, Шепетівської районної державної адміністрації м. Шепетівка, Хмельницької області, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивачів - Полонської міської ради м. Полонне, Хмельницької області, до приватного акціонерного товариства „Хмельницьке виробниче сільськогосподарсько - рибоводне підприємство", смт. Меджибіж, Летичівського району, Хмельницької області, про внесення змін до договору оренди землі від 19.06.2008р. задовольнити частково.

Внести зміни до договору оренди землі від 19.06.2008р. укладеного між Полонською районною державною адміністрацією та приватним акціонерним товариством „Хмельницьке виробниче сільськогосподарсько - рибоводне підприємство", який 03.07.2008р. зареєстрований в Полонському відділі Хмельницької регіональної філії центру Державного земельного кадастру, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис №040875900036, виклавши положення п. 5 Договору у наступній редакції:

"п.5. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 15,3920 га., кадастровий номер 6823680500:04:010:0033, місце розташування - за межами населених пунктів Бражинецької сільської ради Полонського району Хмельницької області, становить 243997,74 грн.".

В решті позовних вимог відмовити.

Стягнути з приватного акціонерного товариства „Хмельницьке виробниче сільськогосподарсько - рибоводне підприємство", (смт. Меджибіж, Летичівського району, Хмельницької області, вул. Чкалова,58, код 0476808) на користь Хмельницької обласної прокуратури (м. Хмельницький, провул. Військоматський,3, код 02911102) 2102,00 грн. (дві тисячі сто дві гривні 00 коп.) витрат зі сплати судового збору.

Накази видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення господарського суду може бути оскаржено протягом 20 днів з дня складання повного тексту судового рішення.

Порядок подання апеляційної скарги визначений ст. 257 ГПК України та підпунктом 17.5 пункту 17 Розділу ХІ "Перехідні положення" ГПК України.

Рішення підписано 07.06.2021р.

Суддя С.В. Гладій

Віддрук.: 6 прим:

1 - до справи,

2 - Шепетівська місцева прокуратура (вул.Сергія Оврашка, 43, м.Шепетівка, Хмельницької обл..,30400)(реком. з повід.)

3 - Хмельницькій обласній державній адміністрації, (29005, м. Хмельницький, Пл. Незалежності,2),(реком. з повід.)

4 - Шепетівській районній державній адміністрації Хмельницької області (30400, Хмельницька обл., м. Шепетівка, вул. Героїв Небесної Сотні, 47). (реком. з повід.)

5 - ПАТ „Хмельницьке виробниче сільськогосподарсько-рибоводне підприємство", (31530, смт. Меджибіж, Летичівського р-ну, Хмельницької обл., вул. Чкалова,58)(реком. з повід.)

6 - третій особі (Полонській міській раді 30500, м. Полонне, Хмельницької області, вул. Лесі Українки,113)(реком. з повід.)