Рішення № 97434195, 27.05.2021, Пересипський районний суд міста Одеси (до 25.04.2025 - Суворовський районний суд м. Одеси)

Дата ухвалення
27.05.2021
Номер справи
523/13198/20
Номер документу
97434195
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 523/13198/20

Провадження №2/523/997/21

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"27" травня 2021 р. м.Одеса

Суворовський районний суд міста Одеси, в складі:

головуючого – судді Малиновського О. М.

за участю секретаря – Кащавцевої А.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні, в залі суду № 15, у місті Одеса, в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом Одеської міської ради до ОСОБА_1 , третя особа яка не заявляє самостійних вимог Юридичний департамент Одеської міської ради про скасування запису про право власності, рішень державного реєстратора та визнання права власності на нерухоме майно,

ВСТАНОВИВ

І. Зміст вимог та заперечень учасників справи

Одеська міська рада в особі представника Бондаренко І.О. звернулась до суду з позовною заявою у якій просить:

- скасувати рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 21.04.2020 року індексний номер 52025807, що є підставою для проведення державної реєстрації припинення права власності ОСОБА_1 на житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1 (реєстраційний номер майна: 2071894951101) та підставою скасування розділу в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно;

- скасувати запис про право власності від 15.04.2020року №36305425 що є підставою для проведення державної реєстрації припинення права власності ОСОБА_1 на житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1 ;

- скасувати рішення державного реєстратора про реєстрацію виправлень розділу від 23.04.2020р. №52043998, що є підставою для проведення державної реєстрації припинення права власності ОСОБА_1 на квартиру за адресою: АДРЕСА_1 (реєстраційний номер майна: 2071894951101);

- визнати за територіальною громадою м. Одеси в особі Одеської міської ради право власності на квартиру за адресою: АДРЕСА_1 загальною площею 56 кв.м., житловою площею 30.7 кв.м., стягнути з відповідача сплачений судовий збір.

В обґрунтування заявленого позову представник Одеської міської ради посилається на те, що з даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно Одеській міській раді стало відомо про те, що державним реєстратором (приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу Дишлевою Т.В.) внесено запис про право власності від 15.04.2020р.№36305425 та прийнято рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкритим розділом) від 21.04.2021 року № 52025807, згідно якого за ОСОБА_1 зареєстровано право власності на житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1 . В наступному, відповідно до Реєстру на підставі висновку від 21.04.2020 р. №238815, наданого ПП «Глав Інвест Груп», та технічного паспорту від 21.04.2020 року, державним реєстратором (приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу Косюк О.П.) прийнято рішення про реєстрацію виправлень розділу від 23.04.2020 року № 52043998, яким зокрема змінено житловий будинок, об`єкт житлової нерухомості на квартира, об ’єкт житлової нерухомості: « АДРЕСА_1 , змінено на АДРЕСА_1 ». Представник Одеської міської ради вважає вказані рішення державного реєстратора про реєстрацію речових прав на нерухоме майно незаконними та, відповідно, такими, що підлягають скасуванню, оскільки документи, а саме довідки від 14.04.2020р., технічного паспорту від 14.04.2020р виготовленого ПП «Глав Інвест Груп», виписки з рішення виконавчого комітету ОМР від 18.10.1990р. на підставі яких за ОСОБА_1 було зареєстровано право власності спочатку на житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1 , а потім змінено квартиру АДРЕСА_2 », що стали підставою для державної реєстрації за ОСОБА_1 права власності є підробленими та такими, що не підтверджують правомірність набуття ОСОБА_1 права власності на дану квартиру.

Посилаючись на ту обставину, що ОМР до комунальної власності якої перейшов весь житловий та нежитловий фонд на території м.Одеси, є власником квартири АДРЕСА_2 , право власності якої було порушення незаконними діями відповідача, просить в силу ст. 392 ЦК України відновити порушене право шляхом визнання за ОМР права власності на зазначену вище квартиру.

Відповідач правом на подання відзиву на позовну заяву не скористувалась, будь-яких інших заяв по суті справи не подала.

ІІ. Клопотання та інші процесуальні рішення в справі.

Відповідно до автоматизованої системи документообігу цивільну справу було розподілено судді Суворовського районного суду м. Одеси Малиновському О.М.

Ухвалою судді від 28 вересня 2020 року провадження у справі було відкрито та призначено розгляд справи.

Ухвалою судді від 11березня 2021 року було витребувано з Управління державної реєстрації Юридичного департаменту Одеської міської ради належним чином завірену копію реєстраційної справи стосовно об`єкту нерухомого майна (об`єкт житлової нерухомості) квартири АДРЕСА_2 , реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 2071894951101.

Ухвалою Суворовського районного суду м. Одеси від 15 квітня 2021 року підготовче провадження у справі було закрито та призначено розгляд справи по суті.

Передбачених ч. 2 ст. 223 ЦПК України підстав для відкладення розгляду справи судом не встановлено, судом прийнято рішення про розгляд справи за відсутності сторін, на підставі доказів, поданих разом із матеріалами позову з ухваленням заочного рішення відповідно до ст. ст. 280-283 ЦПК України.

ІІІ. Позиції сторін.

Представник позивача підтримав позовні вимоги, не заперечує щодо розгляду справи у заочному порядку у відповідність до вимог ст.280 ЦПК України.

Відповідач ОСОБА_1 до судового засідання не з`явилась, причин неявки суду не повідомила, відзиву на позовну заяву не надала. Згідно поштових відправлень ОСОБА_1 за адресою реєстрації/проживання відсутня, а тому в силу п.3 ч.8 ст.128 ЦПК України вважається такою що повідомлена про слухання справи належним чином.

Юридичний департамент Одеської міської ради, будучи повідомленим про розгляд справи, не забезпечив явку свого представника у судове засідання.

ІV.Фактичні обставини встановлені судом.

Судом встановлені такі фактичні обставини справи та відповідні їм правовідносини.

14.05.2020р. Суворовська районна адміністрація ОМР листом від 13.05.2020 року повідомила Одеську міську раду, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла гр. ОСОБА_2 , 1939 року народження - одинока особа яка проживала та значилась єдиним квартиронаймачем за адресою: АДРЕСА_1 .

Згідно інформації з департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради від 24.04.2020р. № 513РА/0108 ОСОБА_2 значиться єдиною особою зареєстрованою за даною адресою.

В ході підготовки Суворовською районною адміністрацію документів на розгляд виконавчого комітету Одеської міської ради про надання звільненої двокімнатної квартири АДРЕСА_2 громадянам, які перебувають в районній адміністрації на обліку осіб, що потребують поліпшення житлових умов, було отримано інформацію з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно №206233721 від 07.04.2020р., згідно якої квартира не перебувала у власності будь-якої особи.

28.04.2020року з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно №207670110 вбачається що 15.04.2020р. приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу Дишлевою Т.І. зареєстровано право власності на квартиру АДРЕСА_2 за ОСОБА_1 (реєстраційний номер об`єкту нерухомого майна№ 2071894951101).

При дослідженні судом матеріалів реєстраційної справи№ 2071894951101 щодо об`єкту нерухомого майна квартири АДРЕСА_2 , встановлено, що державним реєстратором- приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу Дишлевою Т.І. прийнято рішення (з відкриттям розділу) від 21 квітня 2020 року №52025807 про державну реєстрацію права власності за ОСОБА_1 на житловий будинок, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 .

На підставі заяви ОСОБА_1 прийнятої 21.04.2020р. державним реєстратором - приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу Косюк О.П. прийнято рішення про реєстрацію виправлень розділу від 23.04.2020 року № 52043998, яким зокрема змінено житловий будинок -об`єкт житлової нерухомості, на квартира- об`єкт житлової нерухомості: « АДРЕСА_1 , змінено на АДРЕСА_1 » та прийнято рішення від 23 квітня 2020 року №52043998 про державну реєстрацію права власності за ОСОБА_1 на квартиру АДРЕСА_2 .

Згідно витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності №207219684 підставою для державної реєстрації права власності на житловий будинок: АДРЕСА_1 за ОСОБА_1 стало: довідка№ 213315 видана 14.04.2020р. видавник ПП «Глав Інвест Груп», технічний паспорт б/н виданий 14.04.2020р. видавник ПП «Глав Інвест Груп».

Згідно витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності №207391322 підставою для державної реєстрації права власності на квартиру АДРЕСА_2 за ОСОБА_1 стало: висновок № 238815 виданий 21.04.2020р. видавник ПП «Глав Інвест Груп», технічний паспорт б/н виданий 21.04.2020р. видавник ПП «Глав Інвест Груп».

Довідкою наданою ПП «Глав Інвест Груп» від 14.04.2020р. при проведенні поточної технічної інвентаризації за адресою: АДРЕСА_1 , встановлено що житловий будинок під літ. «А» побудований 05.08.1992р. відповідно до пункту 3.2. Інструкції про порядок проведенні технічної інвентаризації об`єктів нерухомого майна, затвердженого наказом Державного комітету будівництва архітектури та житлової політики України від 24.05.2001р. за №127, зареєстрованого в Мінюсті України від 10.07.2001р. №582/5773(зі змінами та доповненнями) не є самочинним.

ПП «Глав Інвест Груп» 14.04.2020р. підготовлено технічний паспорт на будинок садибного типу з господарськими будівлями та спорудами за адресою: АДРЕСА_1 під літ «А» загальною площею 56 кв.м., житловою площею 30.7 кв.м.

Висновком щодо технічної можливості зміни цільового призначення житлового будинку АДРЕСА_1 на квартиру АДРЕСА_3 від 21.04.2020р. № 238815, встановлено що за своїми характеристиками об`єкт обстеження є квартирою АДРЕСА_3 . На підставі даного висновку 21.04.2020р. ПП «Глав Інвест Груп» виготовило технічний паспорт на квартиру АДРЕСА_2 , загальною площею 56,0 квм., житловою площею 30.7кв.м.

Як було встановлено, при реєстрації права власності на житловий будинок було використано виписку з рішення виконкому Одеської міської ради №1122 від 18.10.1990року «Про відведення земельних ділянок для житлового будівництва», згідно якої ОСОБА_1 виділено земельну ділянку під будівництво площею 200 км.м. адресою АДРЕСА_4 .

Листом Департаменту архівної справи та діловодства від 05.05.2020р.№ 1827-11.1-29, повідомлено, що згідно опису справ постійного зберігання та журналу реєстрації виконавчого комітету Одеської міської ради народних депутатів за 1990рік останній номер рішення – 443, тобто рішення виконавчого комітету ОМР №1122 від 18.10.1990року не існує.

30.04.2020 року Суворовським районним судом м. Одеса постановлено ухвалу по справі № 523/6309/20, якою клопотання слідчого СВ Суворовського ВП в м. Одесі ГУНП в Одеській області про арешт майна задоволено та накладено арешт на квартиру АДРЕСА_2 з забороною відчуження і користування, яка згідно відомостей Реєстру належить ОСОБА_1 .

Згідно витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію обтяження від 20.05.2020 р. державним реєстратором на підставі ухвали суду від 30.04.2020р. до реєстру внесено відомості щодо арешту нерухомого майна квартиру АДРЕСА_2 .

04.05.2020 року Суворовською районною адміністрацією Одеської міської ради до Одеської місцевої прокуратури № 4 подано заяву про вчинення кримінальних правопорушень з проханням внести відомості до ЄРДР за наведеними вище фактами стосовно службових осіб ПП «Глав Інвест Груп», ОСОБА_1 , приватного нотаріуса Дишлевої Тетяни Володимирівни та інших невстановлених осіб за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 190, ч. 2 ст. 366, ч. 4 ст. 358 і ч. З ст. 365-2 КК України, та накласти арешт в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно на квартиру АДРЕСА_2 з метою запобігання можливому незаконному відчуженню комунального майна територіальної громади м. Одеси.

Листом від 08.05.2020 року № 16.04.52-3322вих-20 Одеська місцева прокурата № 4 повідомила Суворовську районну адміністрацію Одеської міської ради про внесення відомостей до ЄРДР від 28.04.2020 року № 12020160490001347.

V.Норми права, які підлягають застосуванню та мотиви суду, щодо аргументів наведених учасниками справи.

Стосовно вимог щодо скасування запису про право власності, рішень державного реєстратора про державну реєстрацію прав та їх обтяжень.

Відповідно до ст. 182 ЦК України право власності та інші речові права на нерухомі речі, обтяження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації. Державна реєстрація прав на нерухомість є публічною, здійснюється відповідним органом, який зобов`язаний надавати інформацію про реєстрацію та зареєстровані права в порядку, встановленому законом. Порядок проведення державної реєстрації прав на нерухомість та підстави відмови в ній встановлюються законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (далі за текстом Закон) державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Згідно із ч. 1 ст. 18 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація прав проводиться в такому порядку: 1) прийняття/отримання документів для державної реєстрації прав, формування та реєстрація заяви в базі даних заяв; 2) виготовлення електронних копій документів, поданих для державної реєстрації прав, шляхом сканування (у разі подання документів у паперовій формі) та їх розміщення у Державному реєстрі прав; 3) встановлення черговості розгляду заяв, зареєстрованих у базі даних заяв; 4) перевірка документів та/або відомостей Державного реєстру прав, відомостей реєстрів (кадастрів), автоматизованих інформаційних систем на наявність підстав для зупинення розгляду заяви, зупинення державної реєстрації прав, відмови у проведенні державної реєстрації прав та прийняття відповідних рішень; 5) прийняття рішення про державну реєстрацію прав (у разі відсутності підстав для зупинення розгляду заяви, зупинення державної реєстрації прав, відмови у проведенні державної реєстрації прав); 6) відкриття розділу в Державному реєстрі прав та/або внесення до відкритого розділу або спеціального розділу Державного реєстру прав відповідних відомостей про речові права на нерухоме майно та їх обтяження, про об`єкти та суб`єктів цих прав; 7) формування витягу з Державного реєстру прав про проведену державну реєстрацію прав для подальшого використання заявником; 8) видача/отримання документів за результатом розгляду заяви.

Відповідно до ч. 2 ст. 18 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» перелік документів, необхідних для державної реєстрації прав, та порядок державної реєстрації прав визначаються Кабінетом Міністрів України у Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень.

Порядок державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 року № 1127, яка набрала чинності 01.01.2016 року (далі - Порядок).

Пунктом 6 Порядку встановлено, що Державна реєстрація прав проводиться за заявою заявника шляхом звернення до суб`єкта державної реєстрації прав або нотаріуса. Державна реєстрація прав проводиться на підставі документів, необхідних для відповідної реєстрації, передбачених Законом України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень”, іншими законами України та цим Порядком. (п.40)

Приписами п. 42 Порядку передбачено, що для державної реєстрації права власності на індивідуальні (садибні) житлові будинки, садові, дачні будинки, господарські (присадибні) будівлі і споруди, прибудови до них, що закінчені будівництвом до 5 серпня 1992 р., подаються: технічний паспорт на об`єкт нерухомого майна; документ, що підтверджує присвоєння об`єкту нерухомого майна адреси. Документ, що підтверджує присвоєння об`єкту нерухомого майна адреси, не вимагається у разі, коли державна реєстрація права власності проводиться на індивідуальний (садибний) житловий будинок, садовий, дачний будинок, збудований на земельній ділянці, право власності на яку зареєстровано в Державному реєстрі прав. У такому разі заявник в поданій заяві обов`язково зазначає відомості про кадастровий номер відповідної земельної ділянки, за яким державним реєстратором отримуються відомості Державного земельного кадастру з метою встановлення місця розташування земельної ділянки, на якій споруджено відповідний об`єкт, для подальшого відображення таких відомостей як адреси об`єкта нерухомого майна.

У разі коли індивідуальні (садибні) житлові будинки, садові, дачні будинки, господарські (присадибні) будівлі і споруди, прибудови до них, що були закінчені будівництвом до 5 серпня 1992 р. та розташовані на територіях сільських, селищних, міських рад, якими відповідно до законодавства здійснювалося ведення погосподарського обліку, замість документів, передбачених цим пунктом, можуть бути подані документи, передбачені статтею 31 Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень”.

Стаття 31 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», визначає, що для проведення державної реєстрації прав власності на індивідуальні (садибні) житлові будинки, садові, дачні будинки, господарські (присадибні) будівлі і споруди, прибудови до них, що були закінчені будівництвом до 5 серпня 1992 року та розташовані на територіях сільських, селищних, міських рад, якими відповідно до законодавства здійснювалося ведення погосподарського обліку, і щодо зазначених об`єктів нерухомості раніше не проводилася державна реєстрація прав власності, подаються:

1) виписка із погосподарської книги, надана виконавчим органом сільської ради (якщо такий орган не створений - сільським головою), селищної, міської ради або відповідною архівною установою;

2) документ, що посвідчує речове право на земельну ділянку під таким об`єктом, крім випадку, коли таке речове право зареєстровано в Державному реєстрі прав.

Для здійснення державної реєстрації прав власності на зазначені об`єкти документом, що посвідчує речові права на земельну ділянку під таким об`єктом, може також вважатися рішення відповідної ради про передачу (надання) земельної ділянки в користування або власність.

Таким чином, Законом та приписами Порядку чітко визначено порядок державної реєстрації права власності на індивідуальні (садибні) житлові будинки та перелік документів які мають бути подані до реєстратора. Це технічний паспорт на об`єкт нерухомого майна; документ, що підтверджує присвоєння об`єкту нерухомого майна адреси, який не вимагається коли державна реєстрація права власності проводиться на індивідуальний (садибний) житловий будинок, садовий, дачний будинок, збудований на земельній ділянці, право власності на яку зареєстровано в Державному реєстрі прав. Крім даних документів можуть бути подані виписка із погосподарської книги, документ, що посвідчує речове право на земельну ділянку під таким об`єктом або рішення відповідної ради про передачу (надання) земельної ділянки в користування або власність.

Для проведення процедури державної реєстрації права власності на (садибний) житловий будинок АДРЕСА_1 ОСОБА_1 надала довідку від 14.04.2020р.№213315, видану ПП «Глав Інвест Груп», технічний паспорт б/н від 14.04.2020 року виготовлений ПП «Глав Інвест Груп», а також виписку з рішення виконавчого комітету ОМР від 18.10.1990р.№1122.

Як було встановлено судом, рішення виконавчого комітету ОМР «Про відведення земельних ділянок для житлового будівництва» №1122 від 18.10.1990року не існує, а тому виписка є документом, який не може породжувати право власності на об`єкт.

Щодо довідки та технічного паспорту, слід зазначити наступне.

Відповідно до п.2, 3.1 Інструкції про порядок проведення технічної інвентаризації об`єктів нерухомого майна, затвердженої Наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 24.5.2001р. №127 технічна інвентаризація - комплекс робіт з обмірювання об`єкта нерухомого майна з визначенням його складу, фактичної площі та об`єму, технічного стану та/або з визначенням змін зазначених характеристик за певний період часу (у разі наявності попередньої інвентаризаційної справи) із виготовленням необхідних документів (матеріалів технічної інвентаризації, технічного паспорта) та обов`язковим внесенням відомостей про об`єкт нерухомого майна до Реєстру об`єктів нерухомого майна (після створення цього Реєстру), тобто довідка про проведення технічної інвентаризації від 14.04.2020р. є лише підставою для складання технічного паспорту. Крім того, ПП «Глав Інвест Груп» не було перевірено наявність існування самого об`єкта, оскільки за адресою АДРЕСА_4 знаходиться багатоповерховий будинок.

Складений на підставі довідки від 14.04.2020р. технічний паспорт є документом, який має довідкову інформацію про фактичний стан нерухомості, а саме: про площі, поверховості, дату побудови, капремонту, товщину стін, технічні характеристики покрівлі та фундаменту та не може бути правовстановлюючим документом.

Таким чином, ОСОБА_1 не було подано жодного передбаченого законодавством документу необхідного для державної реєстрації права власності на (садибний) житловий будинок.

Відповідно до ч.3 ст.26 Закону у разі скасування рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав на підставі судового рішення чи у випадку, передбаченому підпунктом "а" пункту 2 частини шостої статті 37 цього Закону, а також у разі визнання на підставі судового рішення недійсними чи скасування документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав, скасування на підставі судового рішення державної реєстрації прав, державний реєстратор чи посадова особа Міністерства юстиції України (у випадку, передбаченому підпунктом "а" пункту 2 частини шостої статті 37 цього Закону) проводить державну реєстрацію набуття, зміни чи припинення речових прав відповідно до цього Закону. Ухвалення судом рішення про скасування рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав, визнання недійсними чи скасування документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав, а також скасування державної реєстрації прав допускається виключно з одночасним визнанням, зміною чи припиненням цим рішенням речових прав, обтяжень речових прав, зареєстрованих відповідно до законодавства (за наявності таких прав).

Отже, зазначені вище обставини свідчать що державна реєстрація без достатніх правових підстав права власності за ОСОБА_1 щодо вказаного (садибного) житлового будинку здійснена незаконно, а тому рішення про державну реєстрацію від 21.04.2020 року № 52025807 та запис про право власності від 15.04.2020р. №36305425 підлягають скасуванню, що є підставою для припинення права власності ОСОБА_1 на житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1 (реєстраційний номер майна: 2071894951101).

В наступному на підставі висновку щодо технічної можливості зміни цільового призначення житлового будинку АДРЕСА_1 на квартиру АДРЕСА_3 від 21.04.2020р. № 238815 ПП «Глав Інвест Груп» виготовило технічний паспорт на квартиру АДРЕСА_2 , загальною площею 56,0 кв.м., житловою площею 30.7кв.м. Дані документи стали підставою для державної реєстрації права власності за ОСОБА_1 на квартиру АДРЕСА_2 ОСОБА_1 та внесенням державним реєстратором виправлень до розділу від 23.04.2020р., яким виправлено «змінено житловий будинок, об`єкт житлової нерухомості на квартира, об`єкт житлової нерухомості: « АДРЕСА_1 , змінено на АДРЕСА_1 ».

Проведення державної реєстрації права вланості на квартиру АДРЕСА_2 відбулась у звязку зі зміною цільового призначення житлового будинку, проте такі обставини спростовуються по -перше: висновком суду зазначеним вище щодо порядку проведення державної реєстрації, по-друге: дана квартира перебувала на час проведення реєстрації як 21.04.2020р. та 23.04.2020р. у багатоповерхому житловому будинку за адресою АДРЕСА_4 , по -третє: технічний паспорт від 21.04.2020р. який став підставою проведення державної реєстрації вже на квартиру АДРЕСА_3 повністю повторює технічні характеристики технічного паспорту від 14.04.2020р. на садибний житловий будинок, а тому суд приходить до висновку, що зазначений об`єкт житлової нерухомості з приводу якого відбулась незаконна реєстрація з самого початку був квартирою.

Аналізуючи документи, які стали підставою для реєстрації за ОСОБА_1 права власності спочатку на (садибний) житловий будинок, а в подальшому на квартиру, які розташовані за адресою АДРЕСА_1 , суд приходить до висновку що треті особи, використовуючи підроблені документи, зокрема виписку з рішення ОМР незаконно заволоділи квартирою АДРЕСА_2 .

Враховуючи викладене вище, суд вважає що позовні вимоги щодо скасування запису про право власності, рішень державного реєстратора про державну реєстрацію прав та їх обтяжень є обґрунтованими, доведеними та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.

Стосовно вимог щодо визнання за ОМР права власності на нерухоме майно.

Відповідно до п. 1 ст. 10, п. 5 ст. 16 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» місцеві ради представляють інтереси територіальної громади. З метою захисту прав та охоронюваних законом інтересів та відповідно до ст. 60 зазначеного Закону здійснюють повноваження власника майна територіальної громади м. Одеси.

Відповідно до ст. 31 Закону Української РСР «Про власність», чинного на момент виникнення у Одеської міської ради права власності на спірний об`єкт, до державної власності в Україні належать загальнодержавна (республіканська) власність і власність адміністративно-територіальних одиниць (комунальна власність).

Відповідно до ч. 2 ст. 32 Закону УРСР «Про власність» суб`єктами права комунальної власності є адміністративно-територіальні одиниці в особі обласних, районних, міських, селищних, сільських Рад народних депутатів.

Згідно з вимогами п. 5 постанови Верховної Ради УРСР від 26.03.1991 року «Про введення в дію Закону УРСР «Про власність» Раді Міністрів України було доручено забезпечити за участю Кримської АРСР, а також виконавчих комітетів обласних рад народних депутатів розмежування майна між власністю Української РСР та власністю відповідно Кримської АРСР, міста Києва та інших областей.

Постановою Кабінету Міністрів України від 05.11.1991 року № 311 «Про розмежування державного майна України між загальнодержавною (республіканською) власністю і власністю адміністративно - територіальних одиниць (комунальною власністю)» було затверджено перелік державного майна, яке передається у власність адміністративно - територіальних одиниць (комунальну власність), а також встановлено перелік державного майна, яке залишається в загальнодержавній власності.

На підставі Постанови КМУ від 05.11.1991 року №311«Про розмежування державного майна України між загальнодержавною (республіканською) власністю і власністю адміністративно-територіальних одиниць (комунальною власністю)» рішенням Одеської обласної ради народних депутатів вц 25.11.1991 року № 266-ХХІ затверджені Перелік державного майна, що передано у власність Одеської обласної ради, та Перелік державного майна, що передається у власність міст обласного підпорядкування.

Згідно з п. 1 розділу «Житлово-комунальне господарство» вказаного рішення у комунальну власність адміністративно-територіальної одиниці м. Одеси передано весь житловий та нежитловий фонд місцевих Рад народних депутатів.

Відповідно до акту приймання — передачі державного майна в комунальну власність міста Одеси по галузі житлово - комунальне господарство від 18.02.1992 року, складеного на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 05.11.1991 року № 311 та рішення Одеської обласної ради народних депутатів від 25.11.1991 року № 266-ХХІ, обласне управління житлового-комунального господарства передало, а управління житлово-комунального господарства м. Одеси прийняло у комунальну власність м. Одеси майно. Відповідно до зведеної відомості житлового та нежитлового фонду місцевих рад було передано 15,5 тис. будівель.

Таким чином, у комунальну власність територіальної громади м. Одеси перейшов весь житловий та нежитловий фонд на території міста.

Як встановлно судом, Суворовська районна адміністрація ОМР підготувала пакет документів на розгляд виконавчого комітету Одеської міської ради про надання звільненої двокімнатної квартири АДРЕСА_2 громадянам, які перебувають в районній адміністрації на обліку осіб, що потребують поліпшення житлових умов. Тобто, дана квартиру в силу Закону України «Про житловий фонд соціального призначення», віднесена до соціального житла та повинна бути надана громадянам України, які відповідно до закону потребують соціального захисту безоплатно. Соціальне житло надається органами місцевого самоврядування на підставі рішення виконавчого комітету ОМР.

Отже, Одеська міська рада в силу своїх повноважень є власником та розпорядником спірної квартири, яка віднесена до комунальної власності, а тому такі вимоги є зайвими та такими що можуть порушити права соціально незахищенних громадян на безоплатне отримання майна.

Суд, вважає за необхідне зазначити що скасування рішень державного реєстратора та припинення права власності ОСОБА_1 на житловий будинок та квартиру за адресою: АДРЕСА_1 є достатнім для поновлення порушеного права ОМР, як розпорядника комунальної власності.

А тому, позовні вимоги щодо визнання права власності на дану квартиру за ОМР є безпідставними та необгрунтованими.

При цьому суд наголошує, що визнання за ОМР права власності на спірну квартиру виключить її з житлового фонду та передача такої буде можлива лише через укладення цивільно- правових договорів.

VI. Судові витрати.

Відповідно до ст.141 ЦПК України пропорційно задоволеним позовним вимогам суд стягує з відповідача на користь Одеської міської ради судові витрати пов`язанні з розглядом справи, які складаються з судового збору в розмірі 6306 грн.

Керуючись ст.ст.12,13,76,259,263-265,268, 279, 280-282 ЦПК України,

В И Р І Ш И В

Позов Одеської міської ради до ОСОБА_1 , третя особа яка не заявляє самостійних вимог Юридичний департамент Одеської міської ради про скасування запису про право власності, рішень державного реєстратора та визнання права власності на нерухоме майно– задовольнити частково.

Скасувати рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу) від 21.04.2020 року індексний номер 52025807, що є підставою для проведення державної реєстрації припинення права власності ОСОБА_1 на житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1 (реєстраційний номер майна: 2071894951101) та підставою скасування розділу в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.

Скасувати запис про право власності від 15.04.2020року №36305425 що є підставою для проведення державної реєстрації припинення права власності ОСОБА_1 на житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1 та підставою скасування розділу в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.

Скасувати рішення державного реєстратора про реєстрацію виправлень розділу від 23.04.2020р. №52043998, що є підставою для проведення державної реєстрації припинення права власності ОСОБА_1 на квартиру за адресою: АДРЕСА_1 (реєстраційний номер майна: 2071894951101).

Стягнути з ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_5 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) на користь Одеської міської ради (місцезнаходження: 65026, м. Одеса, площа Думська, 1, код ЄДРПОУ 26302537, на рахунок юридичного департаменту Одеської міської ради), судовий збір у розмірі 6306 (шість тисяч триста шість) грн. 00 коп.

В іншій частині задоволення позовних вимог – відмовити.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом 30 днів з дня складання повного судового рішення.

Заочне рішення може бути оскаржене до Одеського апеляційного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 30-ти денний строк з дня складання повного рішення суду.

Повне рішення суду складено 27 травня 2021 року.

Суддя