
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
04 червня 2021 року № 520/5025/21
Харківський окружний адміністративний суд у складі судді - Білової О.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Харківського прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України (61045, м. Харків,, вул. Клочківська, 228, код ЄДРПОУ 1432174) про визнання протиправною та скасування постанови, зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
До Харківського окружного адміністративного суду в інтересах ОСОБА_2 звернувся його представник адвокат Бондар О.П. з адміністративним позовом до Харківського прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України, в якому просить суд:
- визнати протиправною та скасувати постанову про заборону в`їзду в Україну від 16.10.2020 року, винесену старшим інспектором прикордонної служби 1 групи віпс (тип А) впс «Харків» Панкратовою Олександрою та затверджену 16.10.2020 року в.о. начальника Харківського прикордонного загону полковником ОСОБА_3 , про заборону в`їзду в Україну громадянину Республіки Азербайждан ОСОБА_2 ( ОСОБА_4 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , строком на десять років;
- зобов`язати Харківський прикордонний загін Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України вжити заходів щодо видалення інформації про громадянина Азербайджану ОСОБА_2 ( ОСОБА_4 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , з бази даних інтегрованої інформаційно-телекомунікаційної системи «ГАРТ».
Ухвалою суду від 30.03.2021 відмовлено в задоволенні заяви позивача про забезпечення позову.
Ухвалою суду від 05.04.2021 відкрито спрощене позовне провадження у справі.
Ухвалою суду від 11.05.2021 витребувано у відповідача Харківського прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України (61045, м. Харків,, вул. Клочківська, 228, код ЄДРПОУ 1432174) докази, а саме:
- належним чином засвідчені копії довідки, визначеної п. 3.1 Розділу ІІІ Інструкції разом з додатками, передбаченими п. 3.2 Інструкції;
- належним чином засвідчену копію сторінок журналу обліку матеріалів щодо заборони в`їзду в Україну іноземцям та особам без громадянства за 16.10.2020, визначеного п. 3.5 Інструкції;
- докази наявності повноважень у в.о. начальника Харківського прикордонного загону ОСОБА_5 на затвердження спірної постанови.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 16.10.2020 року старшим інспектором прикордонного контролю 1-ї гр. ІПК віпс (тип А) «Харків» Панкратовою 0.0. було винесено постанову, що затверджена в.о. начальника Харківського прикордонного загону Черваньовим Д., якою ОСОБА_4 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , заборонено в`їзд в Україну строком на 10 (десять) років. ОСОБА_2 був повернутий зворотнім рейсом в країну, з якої він прибув. Позивач вважає, що у відповідача були відсутні підстави для винесення спірного рішення, вказане рішення є неправомірним втручанням в його сімейне життя, у зв`язку з чим звернувся до суду з даним позовом.
Представник відповідача не погодився з позовними вимогами та подав відзив на позов, в якому просив відмовити в задоволенні позову, посилаючись на те, що відповідач діяв відповідно до вимог чинного законодавства та в межах наданих законом повноважень. Зазначив, що 16.10.2020 о 15.10 позивача виявлено у пункті пропуску через державний кордон для повітряного сполучення «Харків» та притягнуто до адміністративної відповідальності за ст. 203-1 КУпАП. Підставою для притягнення до адміністративної відповідальності стало невиконання рішення про заборону в`їзду в Україну останнім, яке прийнято відповідачем 06.12.2019 – прийнято в зв`язку із невиконанням постанови про накладення адміністративного стягнення за ч. 2 ст. 203 КУпАП від 18.11.2019 у вигляді штрафу в розмірі 5100 грн. Позивачу було відомо про наявність заборони в`їзду в Україну до 06.12.2022, про що проставлено відмітку «Заборонено в`їзд в Україну терміном на три роки, до 06.12.2022».
Суд, дослідивши матеріали справи, встановив такі обставини.
За вчинення даного адміністративного правопорушення, яке полягало в тому, що позивач після перевищення дозволеного строку перебування іноземних громадян в Україні (90 днів протягом 180 днів) не залишив територію України, позивач був притягнутий до адміністративної відповідальності співробітниками ГУ ДМС України в Харківській області.
Так, 26.07.2019 відносно ОСОБА_4 було складено протокол ПР МКХ 126262 за ч.1 ст. 203 КУпАП та винесено постанову ПН МХК 126262 про накладання адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі 1700 гривень.
18.11.2019 ОСОБА_2 виїхав з території України через аеропорт «Харків». Того ж дня під час здійснення прикордонного контролю відносно ОСОБА_2 інспектором прикордонного контролю віпс «Харків-авіа» Стовба О.Ю. було винесено постанову №007554 про визнання його винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 203 КУпАП та накладення на нього адміністративного стягнення у виді штрафу в розмірі 5100 гривень.
06 грудня 2019 року, в зв`язку з несплатою штрафу за постановою про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 203 КУпАП від 18.11.2019 у вигляді штрафу в розмірі 5100 гривень, на підставі п.1 ст. 13 Закону України «Про правовий іноземців та осіб без громадянства», п. 2.1. 5.1. 5.2. 5.3 наказу №946 АДПС України від 05.12.2011 року «Про затвердження Інструкції про порядок прийняття органами охорони державного кордону Державної прикордонної служби України рішень про заборону в`їзду в Україну іноземцям та особам без громадянства» було винесено постанову про заборону ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в`їзду в Україну строком на три роки, до 06.12.2022.
25.02.2020 позивачу було відмовлено у в`їзді в Україну в зв`язку із забороною у в`їзді в Україну до 06.12.2022, про що проставлено відмітку в його паспортному документі «Заборонено в`їзд в Україну терміном на три роки, до 06.12.2022».
16.10.2020 о 15.10 позивача виявлено у пункті пропуску через державний кордон для повітряного сполучення «Харків».
16.10.2020 відносно ОСОБА_2 інспектором прикордонного контролю 1-ї гр. ІПК віпс (тип А) «Харків» ОСОБА_6 було винесено постанову про заборону в`їзду в Україну строком на 10 років, в якій зазначено, що « 16.10.2020 р. о 15 год. 10 хв. в пункті пропуску «Харків» під час оформлення рейсу «Стамбул-Харків» було виявлено громадянина Азербайджану ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який пред`явив на паспортний контроль НЗП громадянина Азербайджану № НОМЕР_1 від 20.08.2013, МВС Азербайджану МВС, в якому було виявлено відмітку ДПСУ «Заборонено в`їзд в Україну на 3(три) роки до 06.01.2022 року. Після перевірки за базами даних було підтверджено наявність заборони в`їзду в Україну на 3 (три) роки. Постановою про накладення адміністративного стягнення від 16.10.2020 СхРУ № 073844 позивача притягнуто до відповідальності за ст. 203-1 КУпАП за умисне невиконання рішення про заборону в`їзду в Україну.
Позивач не погоджується з постановою про заборону в`їзду в Україну строком на 10 років у зв`язку з чим звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до приписів ст. 13 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» від 22.09.2011 року № 3773-VI в`їзд в Україну іноземцю або особі без громадянства не дозволяється, зокрема якщо така особа порушила у пункті пропуску через державний кордон України правила перетинання державного кордону України, митні правила, санітарні норми чи правила або не виконала законних вимог посадових та службових осіб органів охорони державного кордону, митних та інших органів, що здійснюють контроль на державному кордоні.
За наявності підстав, зазначених в абзацах другому, сьомому і восьмому частини першої цієї статті, відомості про іноземця або особу без громадянства вносяться до бази даних осіб, яким згідно із законодавством України не дозволяється в`їзд в Україну або тимчасово обмежено право виїзду з України.
Рішення про заборону в`їзду в Україну строком на три роки приймається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів, Службою безпеки України або органом охорони державного кордону, або уповноваженим підрозділом Національної поліції України. У разі невиконання рішення про заборону в`їзду в Україну іноземцям та особам без громадянства забороняється подальший в`їзд в Україну на десять років, що додається до частини строку заборони в`їзду в Україну, який не сплив до моменту прийняття повторного рішення про заборону в`їзду в Україну.
Порядок прийняття органами охорони державного кордону Державної прикордонної служби України рішень про заборону в`їзду в Україну іноземцям та особам без громадянства врегульовано в Інструкції про порядок прийняття органами охорони державного кордону Державної прикордонної служби України рішень про заборону в`їзду в Україну іноземцям та особам без громадянства, затвердженій Наказом Адміністрації Державної прикордонної служби України 05.12.2011 № 946, зареєстрованій в Міністерстві юстиції України 29 грудня 2011 р. за № 1564/20302 (Далі - Інструкція).
Відповідно до п. 2.1 розділу ІІ Інструкції рішення про заборону в`їзду в Україну іноземцю (далі - рішення про заборону в`їзду в Україну) приймається органом охорони державного кордону в разі, зокрема: є) якщо іноземець не виконав рішення уповноваженого державного органу про заборону в`їзду в Україну.
Відповідно до п. 2.3 Інструкції рішення про заборону в`їзду в Україну строком на десять років приймається відповідно до частини третьої статті 13 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства" стосовно іноземців, яких уповноваженою посадовою особою органу (підрозділу) охорони державного кордону притягнуто до адміністративної відповідальності, передбаченої статтею 203-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, за умисне невиконання рішення уповноваженого державного органу про заборону в`їзду в Україну.
Згідно з пп. 3.1-3.6 Розділу ІІІ Інструкції у разі наявності підстав для прийняття рішення про заборону в`їзду в Україну в пункті пропуску старшим прикордонних нарядів у пункті пропуску або у разі затримання особи за незаконне перетинання державного кордону поза пунктами пропуску старшим зміни прикордонних нарядів (далі - старший зміни) складається довідка.
У довідці зазначаються:
а) відомості про особу за такими обов`язковими реквізитами: „Громадянство”, „Прізвище, ім`я особи”, „Стать”, „Дата народження” (день, місяць та рік), „Вид документа” (паспортний документ, що підтверджує громадянство іноземця або посвідчує особу без громадянства), „Серія, номер документа”.
Реквізит „Прізвище, ім`я особи” повинен зазначатися літерами верхнього регістру (великими літерами) у називному відмінку:
для громадян Російської Федерації та Республіки Білорусь (залежно від виду документа) - латинськими або російськими літерами;
для іноземців та осіб без громадянства інших держав - тільки латинськими літерами;
б) обставини, що є підставою для прийняття рішення про заборону в`їзду;
в) у чому саме полягають діяння, які є підставою для прийняття рішення про заборону в`їзду, зокрема:
обставини і характер вчинення особою діяння;
результати досліджень паспортних документів такої особи чи візи;
г) термін заборони в`їзду в Україну особі, визначений відповідно до розділу III цієї Інструкції.
До довідки додаються копії сторінок паспортного документа особи, які містять фотокартку або інше зображення обличчя особи та відомості про неї („Громадянство”, „Прізвище, ім`я особи”, „Стать”, „Дата народження” (день, місяць та рік)), копії протоколів, постанов про вчинення особою адміністративних правопорушень, відповідальність за які передбачена статтями 185-10, 202, 203, 203-1, 204-1, 204-2, 204-4 Кодексу України про адміністративні правопорушення (за наявності), віз або відміток уповноважених державних органів та результатів їх досліджень, пояснення свідків, витяги з баз даних про осіб, які перетнули державний кордон (далі - бази даних).
На підставі відомостей, викладених у довідці, старшим зміни готується постанова про заборону в`їзду в Україну (далі - постанова) (додаток 1).
Постанова складається у двох примірниках, які підписуються старшим зміни.
Підготовлені довідка та два примірники постанови (далі - матеріали) невідкладно надсилаються начальнику зміни оперативно-чергової служби центру управління службою органу охорони державного кордону (далі - начальник зміни) для доповіді начальнику органу охорони державного кордону або його першому заступнику (далі - уповноважена посадова особа) для прийняття рішення.
Отримавши матеріали, начальник зміни реєструє їх у журналі обліку матеріалів щодо заборони в`їзду в Україну іноземцям та особам без громадянства (додаток 2) та невідкладно доповідає про їх надходження уповноваженій посадовій особі для прийняття рішення. При цьому в журналі в обов`язковому порядку зазначаються час отримання матеріалів начальником зміни та час доповіді про їх надходження уповноваженій посадовій особі, що засвідчується підписом начальника зміни.
Уповноважена посадова особа зобов`язана протягом трьох годин після доповіді розглянути отримані матеріали та:
а) за наявності підстав прийняти шляхом затвердження обох примірників постанови рішення про заборону іноземцю в`їзду в Україну. Затверджені примірники постанови передаються начальнику зміни;
б) за відсутності достатніх підстав утриматися від прийняття рішення, наклавши на постанові відповідну резолюцію. Незатверджені примірники постанови передаються начальнику зміни.
Про прийняте рішення начальник зміни невідкладно із застосуванням засобів телефонного зв`язку інформує старшого зміни.
Відповідно до п. 3.8 Інструкції перший примірник постанови із зазначеним на ній рішенням та довідка зберігаються в органі охорони державного кордону, який затвердив постанову. Другий примірник постанови, завірений гербовою печаткою, штабом органу охорони державного кордону (головним відділом) надсилається в підрозділ охорони державного кордону, яким ініційовано питання про заборону в`їзду в Україну іноземцю.
З метою всебічного та об`єктивного дослідження обставин справи, в тому числі в частині дотримання відповідачем процедури прийняття спірного рішення, судом було витребувано у відповідача належним чином засвідчені копії довідки, визначеної п. 3.1 Розділу ІІІ Інструкції разом з додатками, передбаченими п. 3.2 Інструкції; належним чином засвідчену копію сторінок журналу обліку матеріалів щодо заборони в`їзду в Україну іноземцям та особам без громадянства за 16.10.2020, визначеного п. 3.5 Інструкції; докази наявності повноважень у в.о. начальника Харківського прикордонного загону Дмитра Черваньова на затвердження спірної постанови.
ОСОБА_7 на затвердження спірної постанови підтверджені відповідачем наданим витягом з наказу начальника 4 прикордонного загону Східного регіонального управління ДПС України Р.Томківа від 28.09.2020 № 422-ОС, яким на ОСОБА_8 покладено тимчасове виконання обов`язків начальника загону.
Одночасно з наданої відповідачем на виконання ухвали суду копії довідки, визначеної п. 3.1 Розділу ІІІ Інструкції, судом встановлено, що графа довідки «додатки» не заповнена, отже відповідачем належними доказами не підтверджено наявність на момент складання довідки, її передання на розгляд старшого зміни та в подальшому уповноваженій особі разом з довідкою копій сторінок паспортного документа особи, які містять фотокартку або інше зображення обличчя особи та відомості про неї („Громадянство”, „Прізвище, ім`я особи”, „Стать”, „Дата народження” (день, місяць та рік)), копії протоколу, постанови про вчинення особою адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена статтею 203-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
В той же час, відповідно до п. 2.3 Інструкції єдиною підставою для прийняття рішення про заборону в`їзду в Україну строком саме на десять років є притягнення іноземця уповноваженою посадовою особою органу (підрозділу) охорони державного кордону до адміністративної відповідальності, передбаченої статтею 203-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, за умисне невиконання рішення уповноваженого державного органу про заборону в`їзду в Україну.
В той же час, на розгляд старшого зміни, а в подальшому на затвердження уповноваженої особи, посадовою особою відповідача було подано довідку без додання до неї протоколу, постанови про вчинення особою адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена статтею 203-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, тобто без підтвердження наявності підстав для прийняття рішення про заборону в`їзду в Україну на 10 років.
Таким чином, прийняття рішення про заборону позивачу в`їзду в Україну строком на десять років від 16.10.2020 відбулося без дотримання обов`язкової процедури, встановленої нормами чинного законодавства України, а саме без подання документів на підтвердження наявності підстав для прийняття такого рішення.
Доказів подання разом з довідкою для прийняття рішення Постанови про накладення адміністративного стягнення СхРУ № 073844 від 16.10.2020 відповідачем до матеріалів справи не додано.
Посилання позивача на обставини скасування постанови від 06.12.2019 судом до уваги не беруться, оскільки таке скасування відбулося 13.11.2020, тобто після винесення спірної постанови та не впливає на обставини прийняття судом рішення у даній справі.
Інші доводи сторін обставин, встановлених судом, не спростовують та висновків суду не змінюють.
Завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
В ході розгляду справи судом, відповідачем не доведено відповідність спірного рішення вимогам, викладеним в ч. 2 ст. 2 КАС України, зокрема в частині винесення такого рішення на підставі, що визначені законами України, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), з огляду на що суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог про визнання протиправною та скасування постанови від 16.10.2020 року про заборону в`їзду в Україну громадянину Республіки Азербайждан ОСОБА_2 ( ОСОБА_4 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , строком на десять років.
Щодо позовних вимог про зобов`язання відповідача вжити заходів з видалення інформації про громадянина Азербайджану ОСОБА_2 ( ОСОБА_4 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 з бази даних інтегрованої інформаційно-телекомунікаційної системи «ГАРТ», суд при їх вирішенні виходить з такого.
Приписами п. 8.2 Інструкції передбачено, що:
У випадку скасування заборони в`їзду (зміни її терміну) органами, зазначеними у пункті 8.1 цього розділу, або рішенням суду, яке набрало законної сили:
а) орган охорони державного кордону:
негайно письмово повідомляє про це Головний центр обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України з обов`язковим зазначенням інформації відповідно до вимог підпункту „а” пункту 3.2 розділу III цієї Інструкції;
скасовує в паспортному документі особи відмітку „Заборонено в`їзд в Україну терміном на ...” шляхом проставлення на ньому штемпеля „Анульовано”, форма якого наведена в додатку 6 до цієї Інструкції;
проставляє у паспортному документі нову відмітку „Заборонено в`їзд в Україну терміном на ...”, засвідчує її підписом та печаткою, із зазначенням нового терміну заборони (у разі зміни терміну заборони в`їзду).
Отже, правові наслідки скасування судом постанови про заборону в`їзду в Україну чітко визначені нормативно та передбачають обов`язок відповідача вчинити дії на вилучення відповідної інформації з баз даних.
На підставі викладеного, вимоги позову в цій частині є передчасними, оскільки права позивача на момент розгляду справи не є порушеними. Так, відповідний обов`язок в у відповідача виникне у разі набрання судовим рішенням про скасування заборони в`їзду в Україну законної сили.
Отже, позов підлягає частковому задоволенню.
Судові витрати підлягають розподілу відповідно до ч. 3 ст. 139 КАС України шляхом стягнення з відповідача на користь позивача половини сплаченого ним судового збору.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 19, 134, 139, 241-247, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов – задовольнити частково.
Визнати протиправною та скасувати постанову від 16.10.2020 року про заборону в`їзду в Україну громадянину Республіки Азербайждан ОСОБА_2 ( ОСОБА_4 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , строком на десять років.
В задоволенні позову в іншій частині – відмовити.
Стягнути з Харківського прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України (61045, м. Харків,, вул. Клочківська, 228, код ЄДРПОУ 1432174) за рахунок бюджетних асигнувань витрати на сплату судового збору на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) у розмірі 454,00 грн (чотириста п`ятдесят чотири гривні 00 копійок).
Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення шляхом подачі апеляційної скарги до Другого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст рішення складено 04 червня 2021 року.
Суддя Білова О.В.