Ухвала суду № 97420470, 03.06.2021, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.06.2021
Номер справи
420/14572/20
Номер документу
97420470
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 420/14572/20

УХВАЛА

03 червня 2021 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Вовченко O.A., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні матеріали звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про виконання рішення від 01 лютого 2021 року по справі №420/14572/20 та клопотання представника позивача про накладення штрафу

В С Т А Н О В И В :

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 01 лютого 2021 року по справі №420/14572/20, яке набрало законної сили 29 березня 2021 року, адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено частково. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо зменшення основного розміру пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з 90% відповідних сум грошового забезпечення до 70% від відповідних сум грошового забезпечення під час її перерахунку з 01.01.2016 року на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 року. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести з 01 січня 2016 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 виходячи з основного розміру пенсії 90% відповідних сум грошового забезпечення з урахуванням вже виплачених сум. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Одеським окружним адміністративним судом 11 березня 2021 року видано виконавчий лист по адміністративній справі №420/14572/20 про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести з 01 січня 2016 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 виходячи з основного розміру пенсії 90% відповідних сум грошового забезпечення з урахуванням вже виплачених сум.

27 квітня 2021 року представник ОСОБА_1 адвокат Масловський М.М. звернувся до Одеського окружного адміністративного суду із заявою в порядку ст.382 КАС України, у якій просить суд встановити судовий контроль за виконанням рішення Одеського окружного адміністративного суду від 29.03.2021 року по справі №420/14572/20 та зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області подати у 30-денний строк з моменту отримання ухвал суду звіт про виконання судового рішення.

Суд своєю ухвалою від 28 квітня 2021 року заяву представника позивача задовольнив та зобов`язав Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області у 30-денний строк з моменту отримання копії ухвали подати до Одеського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення суду від 01 лютого 2021року по справі №420/14572/20.

25 травня 2021 року до суду від відповідача за вх. №ЕП/26512/21 надав звіт про виконання рішення від 01 лютого 2021 року по справі №420/14572/20, в якому зазначив, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 01.02.2021 по справі № 420/14572/20, яке набрало законної сили 04.03.2021, ОСОБА_1 16.04.2021 проведено перерахунок пенсії за вислугу років, призначеної відповідно Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, з 01.01.2016 виходячи з основного розміру пенсії 90% відповідних сум грошового забезпечення. Розмір пенсії ОСОБА_1 з 01.05.2021 становить 11678,25 грн. Інформація про виконання рішення по справі № 420/14572/20 Головним управлінням внесена до реєстру рішень. У зв`язку з набранням чинності постанови Кабінету Міністрів України від 16.12.2020 № 1279 “Деякі питання організації виплати пенсій та грошової допомоги”, починаючи з 1 квітня 2021 року асигнування з державного бюджету, які виділяються для забезпечення пенсійних виплат розподіляє та спрямовує на фінансування пенсій та інших виплат Пенсійний фонд України. Листом Головного управління від 21.05.2021 № 1500-0403-5/63923 здійснено запит до Пенсійного фонду України щодо сформування бюджетного запиту для виділення коштів з Державного бюджету України з метою виплати за рішенням суду справа № 420/14572/20. Таким чином, покладені судом зобов`язання виконані в повному обсязі, в порядку, встановленому чинним законодавством, та в межах повноважень, покладених на Головне управління. Виплата нарахованої доплати пенсії за період з 01.01.2016 по 30.04.2021 в сумі 126731,79 грн. буде здійснена Пенсійним фондом України після виділення коштів з Державного бюджету України.

26 травня 2021 року до суду представник позивача за вх. №26956/21 подав клопотання, в якому посилаючись на невиплату відповідачем доплати до пенсії 126731,79 грн. зазначає, що звіт відповідача не відобразив перспективу виплати заборгованості в той же час виникли питання щодо: наявності чи відсутності реєстру осіб потребуючих погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду; внесення до даного реєстру заборгованості з виплати пенсії ОСОБА_1 , який його номер в реєстрі або не внесення та з яких причин; скільком особам виплачена заборгованість у 2021 році та в який період були прийняті відповідні судові рішення; необхідності подачі додаткових документів ОСОБА_1 для отримання заборгованості. Запит на виділення коштів на погашення заборгованості по пенсії ОСОБА_1 до Пенсійного фонду України направлено лише 21 травня 2021 року за декілька днів до направлення даного звіту при цьому рішення суду по справі № 420/14572/20 законної сили набрало 04 березня 2021 року. Зі звіту не можливо встановити, яке рішення прийнято Пенсійним фондом України щодо виділення коштів на погашення заборгованості по пенсії ОСОБА_1 .

Враховуючи викладене просить суд:

1. Звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 24.05.2021 року № 1500-0308-7/64312 про виконання судового рішення по справі № 420/14572/20 не брати до уваги;

2. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області подати в 30-денний строк, безпосередньо до Одеського окружного адміністративного суду, новий звіт по виконанню рішення Одеського окружного адміністративного суду від 01 лютого 2021 року по справі №420/14572/20;

3. Накласти на керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, відповідального за виконання рішення суду, штраф у сумі, встановленій ч. 2 ст. 382 КАС України.

Надаючи оцінку вказаним доводам сторін суд зазначає, що дійсно рішення Одеського окружного адміністративного суду від 01 лютого 2021 року по справі №420/14572/20 набрало законної сили 29 березня 2021 року, однак запит відповідача на виділення коштів на погашення заборгованості по пенсії ОСОБА_1 до Пенсійного фонду України Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області було направлено лише 21 травня 2021 року та доказів виплати обчисленої на підставі вказаного рішення суду заборгованості по пенсії позивача в сумі 126731,79 грн. до суду не надано.

Однак суд зазначає, що після прийняття судом рішення у даній справі та набрання ним законної сили в законодавство України були внесені зміни щодо порядку виплати пенсії.

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2020 року № 1279 «Деякі питання організації виплати пенсії та грошової допомоги» (у чинній редакції) постановлено:

1. Затвердити Порядок виплати і доставки пенсій та грошової допомоги за місцем фактичного проживання одержувачів у межах України організаціями, що здійснюють їх виплату і доставку, що додається.

2. Внести до постанов Кабінету Міністрів України зміни, що додаються.

3. Пенсійному фонду України до 1 квітня 2021 р. провести підготовчі технічні заходи для забезпечення переходу до централізованого фінансування виплати пенсій.

6. Ця постанова набирає чинності з 1 квітня 2021 р., крім пункту 3 цієї постанови, який набирає чинності з дня опублікування цієї постанови.

Також вищевказаною постановою затверджено «Порядок виплати і доставки пенсій та грошової допомоги за місцем фактичного проживання одержувачів у межах України організаціями, що здійснюють їх виплату і доставку» та внесено до постанов Кабінету Міністрів України від 30 серпня 1999 р. № 1596, від 23 липня 2014 р. № 280 та від 11 травня 2017 р. № 312 відповідні зміни.

Суд зазначає, що відповідно до п.4 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 липня 2014 р. № 280 (в редакції Постанови №1279), Пенсійний фонд України відповідно до покладених на нього завдань… забезпечує своєчасне та у повному обсязі фінансування виплати пенсій…

Відповідно до п. 12 Порядку виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках, затвердженого постановою КМУ від 30.08.1999 року №1596 (далі - Порядок №1596, в редакції Постанови №1279), органи Пенсійного фонду (головні управління Пенсійного фонду України в областях, м. Києві) на підставі заяв, передбачених п. 10 цього Порядку, складають: списки на зарахування пенсій та грошової допомоги на поточні рахунки згідно з додатком 2 у двох примірниках; опис списків на зарахування пенсій та грошової допомоги на поточні рахунки згідно з додатком 3 у трьох примірниках.

Перший примірник списків формується за датою виплати в порядку зростання номерів поточних рахунків, другий – за датою виплати в порядку зростання номерів пенсійних (особових) справ. Дати і виплатний період визначаються органами Пенсійного фонду.

Відповідно до п. 13 Порядку №1596 під час централізованого перерахування коштів списки подаються уповноваженим банкам виключно в електронній формі через Пенсійний фонд України.

Згідно із п. 14 Порядку №1596 на підставі складених документів Пенсійний фонд України проводить протягом місяця за датами у межах виплатного періоду перерахування уповноваженим банкам кошти, необхідні для виплати пенсій та грошової допомоги, через поточні рахунки одержувачів.

Отже, виплата пенсії пенсіонерам з 01 квітня 2021 року може здійснюватись лише Пенсійним фондом України.

Тобто, з 01 квітня 2021 року до компетенції Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області належить лише призначення, перерахунок та нарахування пенсії. Виплата пенсії, а також заборгованості по ній, з 01 квітня 2021 року є компетенцією Пенсійного фонду України.

Відповідно до частини 1 статті 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Згідно з частиною 2 статті 382 КАС України, за наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

З аналізу викладених норм убачається, що судовий контроль за виконанням судових рішень здійснюється судом шляхом зобов`язання надати звіт про виконання судового рішення, розгляду поданого звіту про виконання судового рішення, а в разі неподання такого звіту - встановленням нового строку для подання звіту та накладенням штрафу.

При цьому зобов`язання суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення, або встановлення нового строку подання звіту, або накладення на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штрафу є правом суду, а не його обов`язком.

Вказані висновки узгоджуються з висновками Верховного Суду, викладеними у постанові від 13.05.2021 року у справі №9901/598/19.

Аналіз статті 382 КАС України дає підстави для висновку, що її приписами передбачено два види судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах: зобов`язання суб`єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення та накладення штрафу.

Такі правові норми КАС України мають на меті забезпечення належного виконання судового рішення. Підставами їх застосування є саме невиконання судового рішення, ухваленого на користь особи-позивача та обставини, що свідчать про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень, пов`язаних з невиконанням судового рішення в цій справі.

Вказані висновки узгоджуються з висновками Верховного Суду, викладеними у постанові від17.02.2021 року у справі №520/11847/18.

Отже, у зв`язку зі змінами в законодавстві України щодо порядку виплати пенсії, незважаючи на невиконання у повному обсязі відповідачем рішення у даній справі, основна мета судового контролю - забезпечення належного виконання судового рішення, не може бути досягнута, оскільки відповідач у справі Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області не є уповноваженим на виплату пенсії органом.

Враховуючи викладене суд доходить висновку, що у Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області відсутні правові механізми для його виконання, а відтак суд вважає за необхідне прийняти звіт про виконання судового рішення від 01 лютого 2021 року по справі №420/14572/20 та відмовити у задоволенні клопотання представника позивача про накладення штрафу (вх. №26956/21).

Керуючись ст.ст. 241-245, 248, 256, 295, 383 КАС України, суд

У Х В А Л И В:

Прийняти звіт про виконання судового рішення від 01 лютого 2021 року по справі №420/14572/20.

У задоволенні клопотання представника позивача про накладення штрафу (вх. №26956/21) - відмовити.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Ухвала може бути оскаржена до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги до Одеського окружного адміністративного суду.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо розгляд справи здійснювався в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя О.А. Вовченко