
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа№380/4018/21
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 червня 2021 року
Львівський окружний адміністративний суд:
в складі головуючої судді – Потабенко В.А.,
за участі секретаря судового засідання – Олійник Л.В.,
за участі:
представника позивача – не прибув,
представника відповідача – Семена І.Р., згідно наказу,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін у м. Львові адміністративну справу за позовом Дрогобицької районної державної адміністрації Львівської області до відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) про визнання протиправною та скасування постанови, -
ВСТАНОВИВ:
Дрогобицька районна державна адміністрація (далі – Дрогобицька РДА, позивач) звернулася до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) (далі – ВПВР УЗПВ у Львівській області ЗМУ МЮ (м. Львів), відповідач), у якому просить визнати протиправною та скасувати постанову відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) від 17.02.2021 про стягнення виконавчого збору в розмірі 24000,00 грн. у виконавчому провадженні №64544288.
Ухвалою від 24.03.2021 позовну заяву залишено без руху.
Ухвалою судді від 19.04.2021 відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження, з повідомленням сторін.
Позивач при обґрунтуванні позовних вимог зазначив, що ним було добровільно виконано рішення Львівського окружного адміністративного суду у справі №380/6288/20 від 17.11.2020, а саме до відкриття виконавчого провадження 17.02.2021 року. Вказане, на думку позивача, свідчить про те, що виконавцем не вчинялося дій по виконанню виконавчого документа, які б були спрямовані на примусове виконання рішення суду, що є обов`язковою умовою для стягнення виконавчого збору. Крім того, зазначив на недотримання відповідачем вимог ст. 28 Закону України “Про виконавче провадження”, а саме направлення на адресу позивача оскаржуваної постанови із порушенням передбачених Законом строків. Враховуючи наведене, позивач вважає оскаржувану постанову протиправною та просить суд таку скасувати.
27.04.2021 відповідач подав відзив на позовну заяву (вх. № 29757ел.). У відзиві зазначалося про те, що на виконанні у відділі перебувало виконавче провадження ВП № 64544288 з виконання виконавчого листа № 380/6288/20, виданого Львівським окружним адміністративним судом, про зобов`язання Дрогобицької РДА забезпечити проведення громадських слухань щодо проекту містобудівної документації на місцевому рівні - Детального плану території земельної ділянки для будівництва придорожнього сервісу (Лішнянська сільська рада, за межами населеного пункту), під головуванням уповноваженого представника Дрогобицької РДА відповідно до п. 8 Порядку проведення громадських слухань щодо врахування громадських інтересів під час розроблення проектів містобудівної документації на місцевому рівні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.05.2011 № 555. Відповідач наголосив, що відповідно до листа Дрогобицької РДА процедуру проведення громадських слухань розпочато 12.02.2021, а громадські слухання щодо проекту містобудівної документації на місцевому рівні - Детального плану території земельної ділянки для будівництва придорожнього сервісу (Лішнянська сільська рада, за межами населеного пункту) були проведені лише 10.03.2021. Вказане, на переконання представника відповідача, свідчить про виконання рішення після відкриття виконавчого провадження, а отже, наявні підстави для стягнення виконавчого збору. Крім того, представник відповідача наголосив, що факт початку процедури громадських слухань не може свідчити про виконання рішення суду в повному обсязі до відкриття виконавчого провадження. Тому, оскільки громадські слухання були проведені лише 10.03.2021 року відповідно до вимог ЗУ “Про виконавче провадження”, державний виконавець зобов`язаний стягнути з боржника виконавчий збір. Також представник відповідача зазначив, що згідно матеріалів справи рішення суду набрало законної сили 18.12.2020, тоді як процедуру проведення громадських слухань розпочато лише 12.02.2021 і саме тривале невиконання боржником рішення суду спонукало стягувана до звернення виконавчого документу до примусового виконання. Підсумовуючи наведене, вважає позовні вимоги необґрунтованими та просить суд відмовити у задоволенні позову повністю.
В судове засідання 03.06.2021 представник позивача не з`явився, належним чином був повідомлений про час та місце розгляду справи.
В попередніх судових засіданнях представник позивача позовні вимоги підтримав з підстав, зазначених у позовній заяві. Просив позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
В судовому засіданні 03.06.2021 представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечив з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву від 27.04.2021 (вх. №29757).
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню повністю, виходячи з наступних підстав.
Судом встановлено, що рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 17.11.2020 у справі №380/6288/20 позов ОСОБА_1 до Дрогобицької районної державної адміністрації про визнання протиправними діянь задоволено частково. Визнано протиправними проведені 27.09.2019 року громадські слухання щодо проекту містобудівної документації на місцевому рівні - Детального плану території земельної ділянки для будівництва придорожнього сервісу (Лішнянська сільська рада, за межами населеного пункту). Зобов`язано Дрогобицьку районну державну адміністрацію забезпечити проведення громадських слухань щодо проекту містобудівної документації на місцевому рівні - “Детального плану території земельної ділянки для будівництва придорожнього сервісу (Лішнянська сільська рада, за межами населеного пункту)”, під головування уповноваженого представника Дрогобицької районної державної адміністрації відповідно до пункту 8 Порядку проведення громадських слухань щодо врахування громадських інтересів під час розроблення проектів містобудівної документації на місцевому рівні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.05.2011 №555. В іншій частині у задоволенні позову відмовлено.
18.12.2020 вказане рішення набрало законної сили.
22.01.2021 Львівським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист №380/6288/20 про зобов`язання Дрогобицької районної державної адміністрації забезпечити проведення громадських слухань щодо проекту містобудівної документації на місцевому рівні - “Детального плану території земельної ділянки для будівництва придорожнього сервісу (Лішнянська сільська рада, за межами населеного пункту)”, під головування уповноваженого представника Дрогобицької районної державної адміністрації відповідно до пункту 8 Порядку проведення громадських слухань щодо врахування громадських інтересів під час розроблення проектів містобудівної документації на місцевому рівні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 травня 2011 року №555.
На підставі вказаного виконавчого листа державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) Литвиненко Х.А. винесено постанову про відкриття виконавчого провадження від 17.02.2021 ВП №64544288, якою було зобов`язано Дрогобицьку районну державну адміністрацію забезпечити проведення громадських слухань щодо проекту містобудівної документації на місцевому рівні - “Детального плану території земельної ділянки для будівництва придорожнього сервісу (Лішнянська сільська рада, за межами населеного пункту)”, під головування уповноваженого представника Дрогобицької районної державної адміністрації відповідно до пункту 8 Порядку проведення громадських слухань щодо врахування громадських інтересів під час розроблення проектів містобудівної документації на місцевому рівні, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 25 травня 2011 року №555.
Крім того, державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) Литвиненко Х.А. винесено постанову про стягнення виконавчого збору від 17.02.2021 ВП №64544288, якою стягнено з Дрогобицької РДА виконавчий збір в сумі 24000,00 грн.
Позивач не погоджуючись із оскаржуваною постановою, звернувся з даним позовом до суду.
При прийнятті рішення суд керується наступним.
Спірні правовідносини у даній справі врегульовані Конституцією України, Законом України “Про виконавче провадження” від 02.06.2016 № 1404-VIII (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) та іншими нормативно – правовими актами.
Відповідно до ст. 1 Закону України “Про виконавче провадження” виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі – рішення) – сукупність дій визначених у вказаному Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Відповідно до ч. 1 ст. 5 вказаного Закону примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України “Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів”.
Згідно вказаного Закону підлягають примусовому виконанню рішення на підставі таких виконавчих документів, зокрема: виконавчих листів та наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень, рішень третейського суду, рішень міжнародного комерційного арбітражу, рішень іноземних судів та на інших підставах, визначених законом або міжнародним договором України (пункт перший частини першої статті 3 Закону України “Про виконавче провадження”).
Частиною 1 ст. 13 Закону України “Про виконавче провадження” встановлено, що під час здійснення виконавчого провадження виконавець вчиняє виконавчі дії та приймає рішення шляхом винесення постанов, попереджень, внесення подань, складення актів та протоколів, надання доручень, розпоряджень, вимог, подання запитів, заяв, повідомлень або інших процесуальних документів у випадках, передбачених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.
Згідно з ч.1 ст. 18 Закону України “Про виконавче провадження” виконавець зобов`язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Відповідно до ч. 1 ст. 27 Закону України “Про виконавче провадження” виконавчий збір – це збір, що справляється на всій території України за примусове виконання рішення органами державної виконавчої служби. Виконавчий збір стягується з боржника до Державного бюджету України.
Частиною 3 ст. 27 Закону України “Про виконавче провадження” передбачено, що за примусове виконання рішення немайнового характеру виконавчий збір стягується в розмірі двох мінімальних розмірів заробітної плати з боржника – фізичної особи і в розмірі чотирьох мінімальних розмірів заробітної плати з боржника – юридичної особи.
Державний виконавець виносить одночасно з постановою про відкриття виконавчого провадження постанову про стягнення виконавчого збору (крім виконавчих документів про стягнення аліментів) (ч.4 ст. 27 Закону України “Про виконавче провадження”).
Представник позивача при обґрунтуванні позовних вимог зазначав про добровільне виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду у справі №380/6288/20 ще до моменту відкриття виконавчого провадження (17.02.2021 року).
Так, представник позивача зазначив, що рішення Львівського окружного адміністративного суду у справі №380/6288/20 набрало законної сили 18.12.2020.
27.01.2021 на адресу позивача надійшов лист ОСОБА_1 про виконання рішення суду. До вказаної заяви було долучено виконавчий лист.
Представник позивача наголосив, що з метою добровільного виконання вищевказаного рішення суду, 12.02.2021 Дрогобицькою РДА направлено в ТзОВ «Народний часопис «Франковий край» лист №20-25/1 з проханням опублікувати повідомлення про початок процедури проведення громадських слухань для врахування громадських інтересів щодо розроблення проекту детального плану території для будівництва придорожнього сервісу на території Лішнянської сільської ради Дрогобицького району, за межами населеного пункту.
Вказане підтверджується копією листа Дрогобицької РДА від 12.02.2021 №20-25/1, наявною в матеріалах справи.
Крім того, представник позивача зазначив, що на лист стягувача ОСОБА_1 від 27.01.2021 Дрогобицькою РДА було надано відповідь від 15.02.2021 №02-25/48, в якій зазначено, що на виконання рішення суду підготовлено повідомлення про початок процедури проведення громадських слухань.
Також в цьому листі вказано, що таке повідомлення подано в газету «Франковий край» та буде опубліковано 19.02.2021 року. Зазначено, що громадські слухання будуть проведені 10.03.2021 року в Дрогобицькій РДА за адресою: 82100, Львівська область, м. Дрогобич, вул. 22 Січня, 37 (мала зала) на третьому поверсі.
Крім того, 19.02.2021 року на офіційному веб-сайті Дрогобицької РДА було розміщено матеріали детального плану території земельної ділянки для будівництва придорожнього сервісу на території Лішнянської сільської ради.
10.03.2021 у приміщенні Дрогобицької РДА проведено громадські слухання щодо проекту містобудівної документації на місцевому рівні – Детального плану території земельної ділянки для будівництва придорожнього сервісу на території Лішнянської сільської ради Дрогобицького району, за межами населеного пункту, що підтверджується наявним у справі протоколом № 2 від 10.03.2021.
Таким чином, суд вважає, що наведені дії позивача вказують на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 17.11.2020 у справі 380/6288/20 до початку його примусового виконання, що свідчить про те, що державним виконавцем не вчинялося жодних дій чи заходів, які б були спрямовані на примусове виконання виконавчого документа, що також є обов`язковою умовою для стягнення виконавчого збору.
Більше того, відповідачем не заперечувався факт відсутності дій державного виконавця щодо примусового виконання рішення суду від 17.11.2020 у справі №380/6288/20, окрім прийняття постанови про відкриття виконавчого провадження.
Водночас, у разі встановлення державним виконавцем факту повного добровільного виконання боржником виконавчого документа, за відсутності доказів вжиття заходів примусового його виконання, а також відсутність доказів того, що таке виконання відбулось після відкриття виконавчого провадження, підстави для стягнення виконавчого збору відсутні.
Відповідач у відзиві наголошував, що постанови про відкриття виконавчого провадження та про стягнення виконавчого збору від 17.02.2021 відповідно до ст. 28 Закону України “Про виконавче провадження” невідкладно, а саме не пізніше наступного робочого дня було надіслано на адресу позивача.
Таким чином, відповідач підсумував, що оскільки процедуру проведення громадських слухань розпочато 12.02.2021, але самі слухання проводилися 10.03.2021,то вказане свідчить про вчинення позивачем дій з виконання рішення суду після відкриття виконавчого провадження, а отже наявні підстави для стягнення виконавчого збору.
Суд критично ставиться до вказаного твердження відповідача, оскільки виконавче провадження з примусового виконання виконавчого листа №380/6288/20 від 22.01.2021 відкрито 17.02.2021, тобто після початку процедури проведення громадських слухань.
Крім того, згідно наявного у справі супровідного листа відповідача від 17.02.2021, яким скеровувалася позивачу постанова про відкриття виконавчого провадження від 17.02.2021 з примусового виконання виконавчого листа №380/6288/20 від 22.01.2021 видно, що така постанова отримана позивачем 24.02.2021.
Вказане додатково спростовує твердження відповідача про те, що початок проведення громадських слухань розпочато після відкриття виконавчого провадження.
Отже, суд звертає увагу, що відповідачем не подано доказів вжиття державним виконавцем заходів примусового виконання виконавчого листа №380/6288/20 та не спростовано доводів позивача про добровільне, самостійне його виконання до відкриття виконавчого провадження.
Водночас, подані позивачем докази свідчать про початок виконання ним рішення Львівського окружного адміністративного суду №380/6288/20 у добровільному порядку, що в свою чергу, вказує на відсутність будь – яких дій державного виконавця, які б спрямовувалися на примусове виконання виконавчого документа.
Слід також зазначити, що згідно листа газети Дрогобицької районної ради «Франковий край», що надійшов на адресу Дрогобицької РДА 18.05.2021, за період з грудня 2020 по 19.02.2021 газета виходила з друку тричі - 30.12.2020, 05.02.21 і 19.02.2021, що додатково підтверджує неможливість розмістити у ній оголошення раніше.
Судом також звертається увага відповідача на неврахуванням ним при винесенні постанови про стягнення виконавчого збору специфіки і процедури проведення громадських слухань, визначеної Порядком проведення громадських слухань щодо врахування громадських інтересів під час розроблення проектів містобудівної документації на місцевому рівні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.05.2011 №555.
Таким чином, суд дійшов висновку про те, що у державного виконавця не було підстав для стягнення виконавчого збору, адже стягнення такого збору є своєрідною винагородою за вчинення заходів примусового виконання рішення.
Частиною 5 ст. 242 КАС України встановлено, що при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Суд враховує позицію Великої Палати Верховного Суду, що викладена в рішенні від 11.03.2020 у справі № 2540/3203/18 (провадження № 11-445апп19).
Так, Велика Палата Верховного Суду у вказаному рішенні зазначила, що обов`язковими умовами стягнення виконавчого збору є: 1) фактичне виконання виконавчого документа; 2) вжиття державним виконавцем заходів примусового виконання рішень. За своїм змістом виконавчий збір є винагородою за вчинення заходів примусового виконання рішення, за умови, що такі заходи привели до виконання рішення.
Таким чином, для стягнення виконавчого збору необхідною є умова фактичного виконання, тому доводи відповідача про те, що виконавчий збір стягується незалежно від того, чи було здійснено стягнення коштів за виконавчим документом органами державної виконавчої служби, суд вважає помилковими, а доказів вчинення дій чи вжиття заходів по виконанню виконавчого листа суду не надано. Для стягнення виконавчого збору державний виконавець повинен вчинити виконавчі дії, а не тільки винести постанову.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Частиною 1 ст. 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
З огляду на викладене суд вважає, що оскаржувана постанова відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) від 17.02.2021 про стягнення виконавчого збору в розмірі 24000,00 грн. у виконавчому провадженні №64544288 є протиправною та підлягає скасуванню.
Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити повністю.
Відповідно до ч. 2 ст. 139 КАС України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
З огляду на наведене, оскільки позивачем не надано суду доказів понесення інших судових витрат ніж сплата судового збору, підстави для їх стягнення з відповідача відсутні.
Керуючись ст.ст. 2, 19-20, 22, 25-26, 90, 139, 229, 241-246, 250, 251, 255, 287, 295, пп. 15.5 п.15 розділу VII “Перехідні положення” КАС України, суд,-
В И Р І Ш И В :
адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною та скасувати постанову відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) від 17.02.2021 № 64544288 про стягнення виконавчого збору.
Судові витрати зі сторін стягненню не підлягають.
Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано протягом десяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який постановив рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне рішення складено та підписано 03.06.2021
Суддя Потабенко В.А.