
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
04 червня 2021 рокуСєвєродонецькСправа № 360/2145/21
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Ірметова О.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (без виклику сторін) справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Луганській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправною бездіяльність, зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
21 квітня 2021 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшли матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Луганській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправною бездіяльність, зобов`язання вчинити певні дії.
Позов обґрунтовано тим, що 28.02.2021 на підставі наказу Головного управління Національної поліції в Луганській області № 109 о/с від 25.02.2021 було звільнено зі служби в поліції, за п. 4 ч. 1 ст. 77 Закону України «Про Національну поліцію» (у зв`язку зі скороченням штатів або проведенням організаційних заходів).
Згідно розрахунку вислуги років для призначення пенсії старшому оперуповноваженому сектору розкриття злочинів проти особи відділу кримінальної поліції Сєвєродонецького відділу поліції ГУНП в Луганській області підполковнику поліції ОСОБА_1 вислуга років для призначення пенсії становить 27 років 04 місяці 23 днів.
Згідно довідки Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області і отримує пенсію за вислугу років згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» по лінії Національної поліції України з 01.03.2021.
Крім того, згідно інформації з порталу електронних послуг Пенсійного фонду України ОСОБА_1 встановлено основний розмір пенсії: 52 % грошового забезпечення (вислуга років з урахуванням трудового стажу), що становить 8316,64 грн.
Оскільки, позивач проходив службу в Луганському університеті внутрішніх справ імені Е.О. Дідоренка, куди був відряджений з Національної поліції України, та прибув до ГУНП в Луганській області лише 30.10.2020, довідка про щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премії, на ім`я позивача була виготовлена за останньою штатною посадою за місцем служби перед звільненням, з урахуванням середніх розмірів фактичних виплат за аналогічною посадою в тому органі, з якого особа була відряджена, за календарний місяць, який передує даті звільнення зі служби.
За інформацією, викладеною у п. 2 листа ГУНП в Луганській області від 08.04.2021 № 594/111/22-2021, пенсія обчислялась відповідно додаткових видів грошового забезпечення на посаді старшого оперуповноваженого від ділу кримінальної поліції відділу поліції за лютий 2021 року.
У той же час, згідно п. 4 цього ж листа ГУНП в Луганській області від 08.04.2021 № 594/111/22-2021, до складових середнього грошового забезпечення по посаді старшого оперуповноваженого відділу кримінальної поліції відділу поліції ГУНП в Луганській області за лютий 2021 року, крім інших, також, входить індексація грошового забезпечення у сумі 1219 грн., яка протиправно не була врахована при розрахунку пенсії.
Таким чином, до основного розміру пенсії не включена складова, що обраховується з урахуванням індексації грошового забезпечення та складає 633,88 грн. (52% від 1219 грн.). Основний розмір пенсії з урахуванням цієї складової повинен становити 8950,52 грн. (8316,64 плюс 633,88).
Крім того, згідно довідки ГУНП в Луганській області № 469/111/22-2021 від 16.04.2021 щодо нарахування одноразової грошової допомоги при звільненні, позивачу стало відомо, що розрахунок такого грошового забезпечення здійснено з грошового забезпечення на день звільнення — 28.02.2021. Тобто з грошового забезпечення за лютий 2021 року.
Але, згідно довідки ГУНП в Луганській області № 423/111/22-2021 від 08.04.2021 до складу грошового забезпечення за лютий 2021 року також входить індексація у сумі 1218,99 грн, яка неправомірно не була врахована при нарахуванні одноразової грошової допомоги при звільненні.
Таким чином, одноразова грошова допомога при звільненні з урахуванням індексації повинна становити 175307,83 грн. (50 % від 1218,99 грн. помножити на 23 роки = 14018,38 грн. плюс 161289,45 грн.).
Враховуючи викладене, позивач просить суд:
- визнати противоправною бездіяльність Головного управління Національної поліції України в Луганській області щодо не включення індексації до довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премії для виплати пенсії.
- зобов`язати Головне управління Національної поліції України в Луганській області виготовити та направити оновлену довідку про щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премії для перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 з урахуванням індексації у сумі 1219 грн.
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 призначеної пенсії з урахуванням індексації у сумі 1219 грн, починаючи з 01.03.2021.
- визнати протиправними дії Головного управління Національної поліції України в Луганській області щодо здійснення невірного розрахунку одноразової грошової допомоги при звільненні позивачу ОСОБА_1 .
- зобов`язати Головне управління Національної поліції в Луганській області включити до розрахунку одноразової грошової допомоги при звільненні індексацію у сумі 14018,38 грн. з урахуванням індексації за лютий 2021 року у сумі 1218,99 грн.Ухвалою суду від 11.05.2021 відкрито провадження у даній справі та вирішено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами (а. с. 31-32).
26 травня 2021 року від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву (а.с. 38-44), в якому зазначено, що згідно з інформацією, яка міститься у довідці ГУНП в Луганській області від 08.04.2021 року № 594/111/22-2021, яка була надана позивачем до позовної заяви, за лютий 2021 року йому була виплачена індексація грошового забезпечення у розмірі 1219 грн. Індексація грошового забезпечення не є щомісячною або такою, що виплачується раз на місяць, а є одноразовою виплатою, яка не має систематичного характеру, залежить від певних обставин, її розмір не є фіксованим, а виплата не є щомісячною, тому не належать до щомісячних виплат та додаткових видів грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, які враховувалися при обчисленні розміру пенсії за Законом № 2262. Саме тому вона не включається до складу грошового забезпечення для обчислення пенсій. Крім того хочемо зазначити, що індексація грошових доходів населення - це законодавчо встановлений механізм підвищення грошових доходів населення, який дозволяє частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг (ст. 1 Закону України від 03.07.1991 № 1282-ХІІ «Про індексацію грошових доходів населення», далі - Закон № 1282), а тому взагалі не може вважатися додатковим видом грошового забезпечення поліцейського.Також зазначили, що нарахування індексації грошового забезпечення відбувається за певних умов та не носить постійного характеру.Отже, вищенаведене свідчить про те, що у ОСОБА_1 відсутнє право на перерахунок пенсії з включенням до складу його грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, індексації грошового забезпечення.
Згідно з ч. 2, 3 ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20 грудня 1991 року № 2011 -XII до складу грошового забезпечення входять; посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Зміст наведених норм свідчить про те, що до складу грошового забезпечення військовослужбовців входять чотири види складових: 1) посадовий оклад; 2) оклад за військовим званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення; 4) одноразові додаткові види грошового забезпечення. Як вбачається, індексація грошового забезпечення не входить до встановленого переліку видів грошового забезпечення на підставі якого обраховується одноразова грошова допомога при звільненні.
Таким чином, у відповідача були відсутні законні підстави для включення до розрахунку одноразової грошової допомоги при звільненні індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 .
На підставі викладеного, відповідач просив відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 72-77, 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд дійшов наступного.
ОСОБА_1 проходив службу в Головному управлінні Національної поліції в Луганській області в період з 07.11.2015 по 28.02.2021 на посаді старшого оперуповноваженого сектору розкриття злочинів проти особи відділу кримінальної поліції Сєвєродонецького відділу поліції Головного управління Національної поліції в Луганській області (а.с. 10-13, 17).
Наказом начальника Головного управління Національної поліції в Луганській області від 25.02.2021 №109 о/с ОСОБА_1 звільнено з 28.02.2021 зі служби в поліції на підставі п. 4 ч.1 ст. 77 Закону України «Про Національну поліцію» - у зв`язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів), з вислугою років на день звільнення у календарному обчисленні: 23 роки 06 місяців 16 днів, у пільговому обчисленні: 12 років 09 місяців 25 днів, загальний трудовий стаж: 27 років 04 місяці 23 дні, з виплатою одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби в поліції та стаж служби в поліції для її виплати складає 23 роки, з виплатою компенсації за невикористану в році звільнення відпустку у кількості 08 діб, встановивши відсоток премії за лютий 2021 року 41,93% (а. с. 9).
Згідно довідки Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області від 15 березня 2021 року № 126, ОСОБА_1 дійсно перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області і отримує пенсію за вислугу років по лінії Національної поліції України з 01.03.2021 (а. с. 14).
Листом Головне управління Національної поліції в Луганській області від 08.04.2021 №594/111/22-2021 повідомили, що пенсії ОСОБА_1 обчислялась відповідно додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в середніх розмірах на посаді старшого оперуповноваженого відділу поліції за лютий місяць 2021 року в ГУНП в Луганській області, а саме:
- посадового окладу – 2500 грн;
- окладу за спеціальне звання – 2200 грн;
- надбавки за стаж служби – 45%;
- середнього розміру надбавки до посадового окладу за роботу в умовах режимних обмежень – 12 грн;
- середнього розміру надбавки за специфічні умови проходження служби – 45% у сумі 2414,12 грн;
- середнього розміру щомісячного премії 127,86 % у сумі 6 764,42 грн (а. с. 18-19).
Згідно довідки Головного управління Національної поліції в Луганській області від 08.04.2021 №423/111/22-2021 про грошове забезпечення по видам доходу за період проходження служби у Сєвєродонецькому ВП ГУНП в Луганській області з 01.10.2020 по 28.02.2021 ОСОБА_1 , індексація у листопаді 2020 року виплачувалась у розмірі 1069,94 грн, у грудні 2020 року – 1105,49 грн, у січні 2021 року – 1 105,49 грн, у лютому – 1218,99 грн, разом 4 499,91 грн (а. с. 20).
З довідки Головного управління Національної поліції в Луганській області від 16.04.2021 №666/111/22-2021 щодо нарахування одноразової грошової винагороди при звільнення вбачається, що середнє грошове забезпечення на посаді старшого оперуповноваженого відділу кримінальної поліції відділів поліції ГУНП в Луганській області за січень 2021 року складало 15 917 грн та однією із складових є індексація грошового забезпечення у розмірі 1 106, 00 грн; за лютий 2021 року - 15774,00 грн, індексація грошового забезпечення – 1219,00 грн (а. с. 21).
Згідно довідки Головного управління Національної поліції в Луганській області від 16.04.2021 №469/111/22-2021 щодо нарахування одноразової грошової винагороди при звільненні, склад грошового забезпечення: посадовий оклад – 2500,00 грн, спец. звання – 2200,00 грн, вислуга років 45% - 2115,00 грн, спецумови проходження служби 45% - 3066,75 грн, премія у місяці звільнення 41,93% - 4 143,42 грн, всього нараховано грошове забезпечення – 14025,17 грн (а. с. 22).
04.03.2021 Головним управління Національної поліції в Луганській області було надано до пенсійного органу довідку №282/111/22-2021 про додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в середніх розмірах, до якою включено такі види надбавок: специфічні умови проходженя служби – 2414,12 грн, робота в умовах режимних обмежень – 11,62 грн, премія – 6764,42 грн, сума, з якої сплачено єдиний соціальний внесок – 14 629,08 грн (а. с. 54).
Вирішуючи спір по суті, суд зазначає, що відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною першою статті 9 Закону України від 20.12.1991 № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин; далі - Закон № 2011-XII) встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Згідно з частинами другою, третьою статті 9 Закону № 2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Таким чином, до складу грошового забезпечення військовослужбовців входять чотири види складових:
1) посадовий оклад;
2) оклад за військовим званням;
3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення;
4) одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Частиною першою статті 15 Закону № 2011-ХІІ визначено, що пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Закон України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі Закон № 2262-ХІІ) визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
Однією з умов пенсійного забезпечення військовослужбовців є визначення видів грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні пенсій.
Так, частиною третьою статті 43 Закону № 2262-ХІІ визначено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (далі - КМУ).
Відповідно до пункту 7 постанови КМУ від 17.07.1992 № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Таким чином, Закон № 2262-ХІІ, який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення, зокрема осіб, звільнених з військової служби, та має на меті реалізацію цими особами конституційного права на державне пенсійне забезпечення і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України, передбачає включення до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, лише щомісячні основні види грошового забезпечення, до яких належать: посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.
Згідно зі статтею 102 Закону України від 02.07.2015 № 580-VIII Про Національну поліцію (далі Закон № 580-VIII) пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб.
Відповідно до частини першої статті 94 Закону № 580-VIII поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання.
Статтею 9 Закону № 2011-XII передбачено, що грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України регульовано Законом України від 03.07.1991 № 1282-ХІІ «Про індексацію грошових доходів населення»(далі - Закон № 1282-ХІІ).
Згідно зі статтею 1 вказаного Закону індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Статтею 2 Закону № 1282-ХІІ передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема оплата праці (грошове забезпечення).
Отже, індексація грошового забезпечення є однією із основних державних гарантій, спрямованою на підтримання купівельної спроможності населення України шляхом підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг. При цьому проведення індексації у зв`язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов`язковим для всіх юридичних осіб - роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.
Враховуючи, що індексації підлягають всі грошові доходи населення, які не мають разового характеру, а не тільки грошове забезпечення військовослужбовців, а також те, що здійснення індексації врегульовано окремим законом, до якого стаття 9 Закону № 2011-ХІІ містить відсилочну норму, суд дійшов висновку, що механізм індексації має універсальний характер і питання її врахування до складу грошового забезпечення для призначення пенсії за вислугу років не регулюється положеннями Закону № 2011-XII або Закону № 2262-ХІІ.
Незважаючи на наявність спеціального законодавства, зокрема Закону № 2262-ХІІ та відповідних підзаконних нормативних актів, якими врегульовуються відносини щодо обчислення (призначення, перерахунку) пенсій військовослужбовцям та наявність спеціального законодавства, зокрема Закону №2011-ХІІ, яким імперативно визначаються види (складові) грошового забезпечення військовослужбовців, натомість які не врегульовують питання віднесення індексації грошового забезпечення до видів грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, при вирішенні цього питання слід субсидіарно застосовувати положення спеціальних законів щодо механізму проведення індексації, її мети та правової природи (суті), зокрема Закону № 2017-ІІІ, Закону № 1282-ХІІ, та Порядку № 1078.
Субсидіарне застосування зазначених норм права дає підстави для правового висновку, що індексація грошового забезпечення має систематичний (щомісячний) характер, а її правова природа полягає у підтриманні купівельної спроможності рівня заробітної плати (грошового забезпечення) внаслідок її знецінення через подорожчання споживчих товарів і послуг, а тому вона має бути врахована у складі грошового забезпечення військовослужбовців для розрахунку пенсії за вислугу років, що забезпечує дотримання пенсійних прав осіб, звільнених з військової служби, як складової конституційного права на соціальний захист. В іншому випадку, не врахування індексації при обрахунку пенсії за вислугу років призвело б до застосування для визначення розміру пенсії знеціненого грошового забезпечення.
Як вбачається з довідки про додаткові види грошового забезпечення та премії від 04.03.2021 №282/111/22-2021, індексацію грошового забезпечення невнесена до даної довідки.
За таких обставин сума індексації грошового забезпечення має бути включена до довідки, що подається для призначення пенсії.
Як вбачається з довідки Головного управління Національної поліції в Луганській області від 16.04.2021 №469/111/22-2021 щодо нарахування одноразової грошової винагороди при звільненні та розрахунку одноразової грошової допомоги від 17.05.2021 №575/111/22-2021, до розрахунку даної допомоги не включено індексацію грошового забезпечення позивача.
Як наслідок, суд дійшов висновку про те, що відповідач допустив протиправну бездіяльність щодо не включення при розрахунку позивачу одноразової грошової допомоги при звільненні індексації грошового забезпечення у розмірі 1218,99 грн, отриманої позивачем за час служби, чим порушив права позивача.
Вказаний висновок суду узгоджується з правовою позицією, висловленою Верховним Судом у постановах від 14.05.2019 у справі № 428/11103/16-а, від 24.04.2019 у справі № 607/6389/17., від 03.04.2019 у справі № 638/9697/17.
На підставі викладеного суд дійшов висновку про визнання протиправною бездіяльності ГУНП в Луганській області щодо невнесення до довідки від 04.03.2021 № 282/111/22-2021 про щомісячні додаткові види грошового забезпечення ОСОБА_1 , що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», відомостей про індексацію грошового забезпечення, а також зобов`язання ГУНП в Луганській області включити до довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 інформацію про розмір індексації грошового забезпечення та направити довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 до ГУ ПФУ в Луганській області для перерахунку пенсії.
Щодо позовних вимог про зобов`язання ГУ ПФУ в Луганській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 призначеної пенсії з урахуванням індексації у сумі 1219,00 грн, починаючи з 01.03.2021, суд вважає таку вимогу передчасною, а тому безпідставною, оскільки такий перерахунок пенсії можливий буде тільки після надходження до пенсійного органу відповідної довідки з зазначенням сум індексації грошового забезпечення, а задоволення вказаної вимоги може свідчити про вирішення спору, який ще відсутній, тобто на майбутнє, що суперечить засадам адміністративного судочинства та його принципам.
Щодо обраного позивачем способу захисту порушеного права, суд зазначає таке.
Частиною першою статті 5 КАС України визначені конкретні способи судового захисту.
Згідно з частиною другою статті 5 КАС України захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Частиною другою статті 245 КАС України визначено, що у разі задоволення позову суд може прийняти рішення, зокрема, про:
- визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень (пункт 2);
- визнання дій суб`єкта владних повноважень протиправними та зобов`язання утриматися від вчинення певних дій (пункт 3);
- визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії (пункт 4);
- інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів (пункт 10).
В рамках адміністративного судочинства:
дії - певна форма поведінки суб`єкта владних повноважень, яка полягає у здійсненні суб`єктом владних повноважень своїх обов`язків у межах наданих законодавством повноважень чи всупереч їм;
бездіяльність - певна форма поведінки суб`єкта владних повноважень, яка полягає у невиконанні ним дій, які він повинен був і міг вчинити відповідно до покладених на нього посадових обов`язків згідно із законодавством України;
рішення - нормативно-правовий акт або індивідуальний акт (нормативно-правовий акт - акт управління (рішення) суб`єкта владних повноважень, який встановлює, змінює, припиняє (скасовує) загальні правила регулювання однотипних відносин, і який розрахований на довгострокове та неодноразове застосування; індивідуальний акт - акт (рішення) суб`єкта владних повноважень, виданий (прийняте) на виконання владних управлінських функцій або в порядку надання адміністративних послуг, який стосується прав або інтересів визначеної в акті особи або осіб, та дія якого вичерпується його виконанням або має визначений строк).
Судом встановлено, що відповідачем у даному випадку допущена протиправні дії щодо не внесення до довідки від 04.03.2021 № 282/111/22-2021 про щомісячні додаткові види грошового забезпечення ОСОБА_1 , що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», відомостей про індексацію грошового забезпечення та зобов`язання вчинити дії на відновлення порушеного права.
Згідно з частиною другою статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
З метою ефективного захисту прав позивача, про захист яких він просить, суд на підставі частини другої статті 9 КАС України вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог, самостійно обравши спосіб захисту, який відповідає об`єкту порушеного права, та у спірних правовідносинах є достатнім та необхідним (ефективним).
Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто, ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.
Отже, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Належним способом захисту порушених прав позивача в даному випадку є визнання протиправними дії відповідача щодо не включення до розрахунку одноразової грошової допомоги при звільненні ОСОБА_1 індексації у розмірі 1218,99 грн. та зобов`язання відповідача здійснити перерахунок розміру одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби в Національній поліції, передбачену статтею 9 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб з урахуванням індексації у розмірі 1218,99 грн та виплатити позивачу різницю недоотриманої грошової допомоги.
Щодо клопотання позивача про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення суд зазначає таке.
Статтею 129-1 Конституції України визначено, що судове рішення є обов`язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Згідно із частинами другою-четвертою статті 13 Закону № 1402-VIII судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України.
Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд у межах повноважень, наданих йому законом.
Невиконання судових рішень має наслідком юридичну відповідальність, установлену законом.
Відповідно до приписів частини другої статті 14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України.
Статтею 370 КАС України визначено, що судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Невиконання судового рішення спричиняє відповідальність, встановлену законом.
У рішеннях Європейського суду з прав людини (у справах Алпатов та інші проти України, Робота та інші проти України, Варава та інші проти України, ПМП Фея та інші проти України), якими було встановлено порушення пункту 1 статті 6, статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04 листопада 1950 року (далі - Конвенція) та статті 1 Першого протоколу до Конвенції, прослідковується однозначна позиція, що правосуддя не може вважатися здійсненим доти, доки не виконане судове рішення, а також констатується, що виконання судового рішення як завершальна стадія судового процесу за своєю юридичною природою є головною стадією правосуддя.
Статтею 382 КАС України передбачений судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах.
Відповідно до частин першої та другої вказаної статті суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
За наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
З аналізу викладених норм убачається, що судовий контроль за виконанням судових рішень здійснюється судом шляхом зобов`язання надати звіт про виконання судового рішення, розгляду поданого звіту про виконання судового рішення, а в разі неподання такого звіту - встановленням нового строку для подання звіту та накладенням штрафу. Для застосування наведених процесуальних заходів мають бути наявні відповідні правові умови.
Правовою підставою для зобов`язання відповідача подати звіт про виконання судового рішення є наявність об`єктивних підтверджених належними і допустимими доказами підстав вважати, що за відсутності такого заходу судового контролю рішення суду залишиться невиконаним або для його виконання доведеться докласти значних зусиль. При цьому суд, встановлюючи строк для подання звіту, повинен враховувати особливості покладених обов`язків згідно із судовим рішенням та можливості суб`єкта владних повноважень їх виконати.
Судом не встановлено, а позивачем не доведено, що загальний порядок виконання судового рішення не дасть очікуваного результату, або що відповідач створюватиме перешкоди для виконання такого рішення.
Отже, клопотання позивача про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення залишається судом без задоволення.
Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов`язаний оцінити, виконуючи свої зобов`язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Згідно з частиною третьою статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених вимог.
При зверненні до суду з позовом позивачем сплачено судовий збір в сумі 2724,00 грн, що підтверджено квитанцією від 05 травня 2021 року (а. с. 30).
З огляду на те, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, суд присуджує позивачу понесені ним і документально підтверджені судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 1516,00 грн за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 72, 77, 90, 94, 132, 241-246, 250, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Луганській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправною бездіяльність, зобов`язання вчинити певні дії– задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Національної поліції в Луганській області щодо не внесення до довідки від 04.03.2021 № 282/111/22-2021 про щомісячні додаткові види грошового забезпечення ОСОБА_1 , що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», відомостей про індексацію грошового забезпечення.
Зобов`язати Головне управління Національної поліції в Луганській області включити до довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 інформацію про розмір індексації грошового забезпечення та направити довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області для перерахунку пенсії.
Визнати протиправними дії Головного управління Національної поліції в Луганській області щодо не включення до розрахунку одноразової грошової допомоги при звільненні ОСОБА_1 індексації у розмірі 1218,99 грн.
Зобов`язати Головне управління Національної поліції в Луганській області здійснити перерахунок розміру одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби в Національній поліції, передбачену статтею 9 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з урахуванням індексації у розмірі 1218,99 грн та виплатити позивачу різницю недоотриманої грошової допомоги.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Національної поліції в Луганській області (код ЄДРПОУ 40108845, адреса: вул. Вілєсова, 1, м. Сєвєродонецьк, Луганська область, 93406) на користь ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 1516,00 грн (одна тисяча п`ятсот шістнадцять грн 00 коп.).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.
Суддя О.В. Ірметова